DAG-AGENDA. Oegstgeest. Vrijdag 22 Juni, 's av acht uur. .Trene" (kleine zaal): Le denvergadering der Ver. Ziekenver pleging voor alle gezindten. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag IS tot en met Zondag 24 Juni a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594. BINNENLAND. gastmaal en receptie in het koninklijk paleis te amsterdam. Zooals gemeld, zal de Koningin, na terugkeer uit het buitenland, in ver band met de Olympische Spelen een gastmaal en een avondreceptie in het Koninklijk paleis te Amsterdam ge- Naar thans kan worden meegedeeld, zal het diner plaats hebben op Maan dagavond G Augustus en de avond ontvangst op Woensdag 8 Augustus. uitkeering aan zuiderzee- visschers. Het Tweede Kamerlid, de heer Duy- maer van Twist heeft aan den minis ter van Waterstaat gevraagd: le. Is het bericht in de bladen juist, dat 'een aantal Zuiderzeevisschers van 05 jaar en ouder van 3 Juni af een uitkeering ontvangen van 1 tot 5 per week? 2. Zoo deze vraag bevestigend wordt beantwoord, kan de minister dan me- dedeelen, verdeeld over de verschillen de Zuiderzeeplaatsen: a. hoe groot dit aantal is; b. hoeveel aanvragen zijn binnen ge komen; 3. hoeveel aanvragen werden afge wezen; d. tot welke bedragen de uitkeerin- gen worden verleend? 3e. Hoe moeten de bedragen, in de eerste vraag genoemd, beschouwd worden: als uitkeeringen wegens ar menzorg of als tegemoetkoming we gens schade, welke de afsluiting' der Zuiderzee dezen visschers heeft berok kend? 4e. Zoo dit laatste het geval mocht zijn, op welke wijze is de schade dan berekend en naar welken maatstaf zijn de uitkeeringen van 1 tot 5 vast gesteld gewonden? hoog militair gerechtshof. Bij Kon. Besluit is benoemd tot lid van het Hoog Militair Gerechtshof de kolonel van den generalen staf, P. J. van Munnekrede, thans directeur der Hoogere Krijgsschool. hoe hard mag een raadslid schreeuwen? Het Rotterdamsche raadslid, de heer Van Burink, heeft thans een nader omschreven acte van beschuldiging ontvangen naar aanleiding van de in cidenten in de raadszitting van' 29 Maart van dit jaar. Daarin wordt hij verdacht „in de openbare vergadering van den ge meenteraad opschudding te hebben veroorzaakt door opzettelijk hard te schreeuwen en te schelden, zoodat de raad in haar werkzaamheden werd gehinderd". Bij den aanvang der zitting heeft de heer Van Burink den voorzitter, Mr. A. de Jong, waarnemend burgemeester verzocht, even te demonstreeren hoe hard hij schreeuwen mag, zonder in aanraking te komen met den „Noord- singel' (het Paleis van Justitie). De voorzitter heeft aan deze uitnoo- diging geen gevolg gegeven. Doch telkenmale als in deze zitting een der raadsleden de stem wat luid verhief, kreeg hij van den heer Van Burink de welgemeende raadgeving: „U mag wel wat zachter spreken, anders komt u op den „Noordsingel" terecht!" ORANJE EN ORANGE. De Parijsche correspondent van het Handelsbl. schrijft d.d. 19 Juni: „In een plaatselijk blad „Le Ridical de Vaucluse" komt het verslag voor van een feestmaaltijd, gehouden te Orange, ter gelegenheid van de over handiging aan het gemeentebestuur van een door onze Koningin geteekend portret. De tafel, die versierd was met de kleuren van het Oranje-huis, werd ge presideerd door den oud-burgemees ter Auguste Desplan, vice-consul van Nederland. Buiten woeien de Nederlandsche vlag met oranje-wimpel en de Fran- sche. Op het menu kwam een „mousse glacé Princesse Juliana" voor. Aan het dessert zongen de heer en mevrouw Coninx'uit Breda het „Wil helmus" en „Wien Nearlandsch Bloed". Onder de telegrammen, "die werden voorgelezen, was er een van Jhr. Lou don uit Parijs, die er zijn leedwezen over uitsprak niet aanwezig te kun nen zijn. Op 25 Juni a.s. zal de N.V. Baekers en Raymakers' Textielfabrieken (Directie Henri en Willy Baekers) te Eindho ven zestig jaar bestaan. Dit diamanten jubileum zal op feestelijke wijze worden herdacht. Boven een foto van de fabriek, zooals deze was in het jaar 1868, onder een foto van de tegenwoordige fabriek der N.V. Baekers en Ray makers' Textielfabrieken te Eindhoven in vogelvlucht gezien, (foto K.L.M.) a. Oprichter van bovengenoemde fa brieken de heer W. Baekers; b. de heer W. Baekers, tegenwoordig directeur der bovengen. N.V.c. de heer H. Baekers, tegenwoordig directeur der N.V. Baekers en Raymakers' Textielfabrieken te Eindhoven. VERDACHT VAN MEINEED. De Amsterdamsche Rechtbank heeft in de zitting van gisteren bij de be handeling van de zaak der Veen-dam mer Hypotheekbank een onderzoek ge last zonder de behandeling der straf zaak, betreffende de Veendammer te schorsen met betrekking tot het ver moeden van meeneed. De rechtbank heeft naar aanleiding van de door den getuige Mr. van Gigch afgelegde verklaring omtrent het door dezen genoten salaris, op grond van vermoeden van meineed een nader on derzoek gelast. Getuige Mr. van Gigch merkte op, dat de verklaringen over het salaris van een ton komt uit dezelfde bron, n.l. uit die van Liebermann, waarop de president tot Mr. van Gigch zeide: Maar de verhouding van uw salaris tot dat van Mr. Schürman is toch wel zonderling? De Rechtbank ging daarna in de Raadkamer en na een kwartier beraad deelde de President mede, dat de rechtbank op grond van vermoeden van meineed een nader onderzoek ter zake gelast. Nauwkeurig wordt nu de verkla ring van getuige Mr. van Gigch ge formuleerd en na door den griffier te zijn voorgelezen, door den getuige on derteekend. De verklaring luidt als volgt: „Ik heb aan salaris voor mijn werk zaamheden. ten opzichte van de over dracht van de Veendammer Hypo theekbank van Liebermann 30.000 ontvangen en voor salaris en voor schotten voor alle benoemingen ten minste van Liebermann samengeno men ontvangen ingeveer 55.000. Er is nog geen afrekening of declaratie geweest. Onder die 55.000 zijn de eerstgenoemde 30.000 begrepen". De president deelt ten slotte mede, dat de rechtbank een gerechtelijk on derzoek beveelt en de stukken in han den stelt van den Officier van Justitie. Dit incident heeft op de vele aan wezigen in de rechtzaal grooten in druk gemaakt. BUITENLAND. DE REGEERINGSVORMING IN DUITSCHLAND. De kansen van Müller. Gisteren heette het te Berlijn, dat de poging van Hermann Müller om een rijkskabinet uit de partijen der groote coalitie te vormen mislukt was. Müller was voornemens, reeds gis termiddag naar Hindenburg te gaan om hem dit resultaat mede te deelen, doch Von Guérard heeft een onder houd met hem gehad, en hem bewo gen zijn rapport bij den Rijkspresident uit te stellen tot hedenmorgen. Verwacht werd, dat het Centrum gistermiddag een dringend beroep op Scholz zou doen, om zijn onmogelijken eisch van onmiddellijke opneming in de Pruisische regeering te laten val len, waarbij de Centrun sleider wijzen kon op de .concessie, die ook zijn par tij zal moeten doen. Een andere werkwijze. Onder den druk- an :len langen duur der onderhandelingen over de regeeringsvorming is men er in den loop van gisteren toe overgegaan de Leruchte interfractioneele onderhan delingscommissie van 22 leden te ver vangen door een conclave van zes le den, bestaande uit den kabinetsforma teur Müller en de leiders van de vijf rijksdagpartijen die voor deelneming aan de regeering in aanmerking ko men. Men hoopt, dat het nu vlugger zal gaan. De verkleinde commissie is gistermiddag om drie uur bijeengeko men, maar heeft er zich voorloopig in een korte bespreking toe beperkt na te gaan welke punten van verschil er nog over zijn. Het zijn er nog vier: de rationale feestdag van 11 Augustus, de belastinghervorming, de hervor ming van het Pruisische kabinet en .de kwestie van den gepantserclen krui ser. Laatstgenoemde jcwestie, daar is men het vrijwel over eens. wordt over gelaten aan de latere beslissing van het kabinet bij de behandeling van de begrooting. Men zoekt haar formules om op dergelijke wijze de andere pun- jten van geschil uit te stellen. DE STABILISATIEREDE VAN POINCARé. Zinspelingen op een a.s. regeerings- crllsis. Poincaré heeft gisteren in de Fran- sche kamer een rede over de finan- cieele kwestie gehouden en daarbij de positie der regeering besproken. Poincaré verklaarde, dat het nood zakelijk is, de politiek van nationale eenheid voort te zetten. De regeerders kunnen wisselen, maar de methodes moeten dezelfde blijven. Het is zeker, dat het parlement met een groote meerderheid de stabilisatieontwerpen zal goedkeuren. Hij hoopt, dat de te genwoordige regeering of haar opvolg ster de begrooting voor 1928 bijtijds zullen laten goedkeuren. Hij herinner de aan het verrichte werk ten aanzien van het financieel en monetair herstel. Poincaré zeide verder: Indien gij meent, dat er een andere regeering moet komen, wacht ten minste tot de volgende week, tot na de aanneming der voprstellen. Poincaré zette uitvoerig uiteen, waarom hij de voorkeur gaf aan star bilisatie en niet aan revalorisatie. Re- valorisatie zou het ideaal zijn, doch de voorbeelden van Denemarken, België en Italië toonden aan, welke verwik kelingen, moeilijkheden en verliezen dit met zich meebrengt. Het was van meer waarde, den. bestaanden toe stand te stabiliseeren, waardoor het opdrijven van de prijzen werd voor komen. Poincaré zou van de Kamer een vo tum eischen, zoo duidelijk, dat Frank rijk en het buitenland vertrouwen konden hebben in de methodische voortzetting van de ondernomen maat regelen. De heele Kamer, behalve 'de com munisten, juichte Poincaré toe. Na het uitstellen van de interpella ties tot Dinsdag heeft de Kamer be sloten om Zaterdag 'n zitting te hou den, teneinde het wetsontwerp voor de oiabilisatie in ontvangst te nemen en om het Zondag te bespreken. HET HUWELIJK VAN PRINS CAROL ONTBONDEN. Prins Carol komt in verzet. Na een zitting met gesloten deuren kwam het hof van beroep te Boeka rest gisteren in openbare zitting bij een, en het vonnis werd voorgelezen, waarin het verzoek van Prinses Hele na om van haar man gescheiden te worden, ingewilligd wordt. Het vonnis staat een beroep voor hethof van cassatie toe binnen de 5 dagen. De prinses was niet aanwezig en Mr. Pantagin las namens Prins Carol een verklaring voor, waarin hij tegen de- scheiding in verzet komt. DE STAKING IN DE ANTWERPSCHE HAVEN. Eischen der stakers. De stakende havenarbeiders te Ant werpen in een vergadering bijeenge komen, besloten te weigeren den ar beid te hervatten voor de onderhande lingen begonnen zijn, doch de leiding van de staking zal al het mogelijke doen om deze zoo spoedig mogelijk te doen eindigen. Men zal een minirpum-loon vragen van frs. 60 per dag voor de gewone bootwerkers, hetgeen een verhooging is van 8 frs. De vakvereeniging heeft besloten aan de stakers een ondersteuning te verleenen van 14 frs. per dag. DE DOOD VAN TSJANG TSO LIN. Begrafenis op Zaterdag. De consuls te Moekden hebben gis teren een officieele mededeeling ge kregen, dat de begrafenis van Tsjang Tso Lin Zaterdag zal plaats hebben. Uit Peking wordt gemeld, dat de zoon van Tsjang Tso Lin te Moekden nu zelf erkend heeft, dat zijn vader reeds den avond na den aanslag, op zijn trein overleden is. Dat was op 4 Juni. De zoon deelt in een manifest mede, dat het vermogen zijns vaders, dat hij geërfd heeft en dat ongeveer 10 millioen dollar bedraagt, zal be steed worden om het onderwijs in Mandsjoerije te verbeteren. NA DEN MOORD IN HET JOEGO SLAVISCHE PARLEMENT. Opgewonden tooneelen te Belgrado. Bij de gruwelijke moordpartij in de Joego-Slavische Skoeptsjina blijkt ook de leider der Kroatische boerenpartij, Stefan Raditsj, te zijn gewond. De Kroatische partij heeft de condoléances der regeering afgewezen, evenals het aanbod om de dooden op staatskosten te begraven. De dader heeft zich gemeld en is onmiddel lijk gearresteerd. Te Belgrado hebben betoogingen plaats gehad. De politie moest charges uitvoeren, om een optocht uit elkaar te jagen. Er had den geen gevechten plaats. De betoogers belegden een vergadering in den tuin der woning van Raditsj. De betoogingen hadden het karakter eener veroordeeling van den moord. Voor het gebouw van den Algemeenen Raad sprak de afgevaardigde Prevaditsj de betoogers toe. De politie bestormde nu weer de menigte. Er ontstond een hevig gevecht. Daarna verspreidde de menigte zich. Een manifest der oppositie. Een manifest der boeren- en democra tische coalitie voor de gedoode afgevaar digden Paul Raditsj en dr. J. Basraitjit, dat gisterochtend aan het parlementsge bouw te Belgrado is aangeplakt, zegt, dat de afgevaardigden als slachtoffers van 'n voorbereiden misdadigen aanslag zijn om gekomen in rechtvaardigen strijd voor rechtsgelijkheid en menschelijkheid. De club der afgevaardigden van het de- mocratisch-agrarische oppositieblok heeft besloten, dat de vertegenwoordigers der Kroatische boerenpartij en die der zelf standige democraten als protest tegen de bloedige gebeurtenissen in de Skoepsjtina Belgrado en het parlement zullen verla ten. Zij zullen niet eerder terugkeeren al vorens de regeering haar ontslag heeft aangeboden en nieuwe verkiezingen zul len hebben plaats gehad. KORTE BERICHTEN. Kellogg heeft de LatijnscÜ-Ameri- kaansche republieken uitgenoodigd tot 'n conferentie inzake verzoening en arbi trage op 10 December te Washington. In Caracas (Venuzuela) heeft een groote petroleumbrand gewoed. Er is voor ongeveer 2 millioen schade aangericht. In. den Wurtemburgschen Landdag werd een motie van wantrouwen met 40 tegen 34 stemmen van de democraten, so ciaal-democraten en communisten en 4 onthoudingen, verworpen. -. De Duitsche Rijkspresident heeft gis teren den minister van buitenlandsche zaken Stresemann, die met verlof gaat, in afscheidsaudiëntie ontvangen. Woensdag is te Sjanghai een door den Zuid-Chineeschen minister van fi nanciën bijeengeroepen economische con ferentie samengekomen, om te beraadsla gen over de middelen tot het financieele herstel van China. De Joego-Slavische minister van bui tenlandsche zaken, Marinkowitsj, die te Boekarest de vergadering der Kleine En tente. bijwoonde, is in verband met de Radio-Programma. S-°° 5-3o (6.oo 7.00 i7-35 7 AO 8.00 ,8.50 9.10 6.00 7.15 I'" 8.00 8.15 5.50 9.20 6.20 8.10 505 I-35 6.20 6.50 7.05 7.35 8.05 9.20 9.50 11.20 EK TANATOND TE HOOREN I» HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur n.m. 1870 M.). N. C. R. V. Concert door mej. Luise Lanen roth. Volksliederen; mej. Car Mollen L kamp, alt; mej. Luise Lauenroth, piano. Concert door don heer M. A. v. Steenwijk, clarinet; mej. Luise Lauenrofch, piano K. R. O. Cursus Gregoriaansch. V. P. R. O. Mededeelingen van het Vrijz. Protestantsch Persbureau. Mies Hoog, sopraan, Amersfoort Hugo Vermeer, piano, Bussum. V.P.R.O.-Lezing. Spreker: Ds. G Horreus .de Haas. Onderwerp: „Eerbied voor het leven".* Zang en Piano. V.P.R.O.-Cursus. Spr.: Prof. Dr. H. T. de Graaf, Leiden. OnVier- werp: „Zelfopvoeding". Derde voordracht. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. Vooravond-Concert door hetOm- roep-orkest o.i.v. Nico Treep. Met medewerking van Floor Bromet, piano. Tjjclsein van de A.V.R.O.-Kiok Boekbespreking door me\T. Top v. RhynNaeff. „Moeders" van Marie Schmitz. Politieberichten. Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Symphonie- concert door het Residentie orkest onder leiding van Prof. Georg Schnéevoigt. Verplicht stoppen De Bildt. Daarna nieuwsberichten. KüNIGSWUSTERH., 1250 M. Populair Concert Concert. Daarna laatste berichten. LANGENBERG, 469 M. Muziek. en ya.rtg, Daarna laatste berichten. DAVENTRY, 1604 M. Daphne Bettger, sopraan. Kinderuurtje. Muziek. Tijdsein van Greenwich. Weer bericht. Eerste algem. nieuwsber. Muziek. De grondslagen der muziek Vaudeville. Weerbericht. Tweede algemeen nieuwsbericht. Berichten aan aetevaremden. Muziek. PARIJS, (Radio),. 1750 M. Koersen en inlichtingen. Concert. Tijdens de pauzes: Persber. bloedige gebeurtenissen in de Skoepsjtina heden naar Belgrado teruggekeerd. Volgens de „Washington Herald Tri bune" zou de Fransche regeering zich be reid hebben verklaard, haar reserves op het voorstel van Kellogg, tot uitbanning van den oorlog in te trekken. Een Britsche maatschappij heeft de opdracht gekregen de fundamenten van den scheeven toren van Pisa te verster ken. UIT DE OMGEVING. boskoop. Omtrent onderstaande verloren voorwerpen zijn aan het politiebureau inlichtingen te bekomen: rijwielbelastingmerk, koralen collier .en 2 huissleutels. Als een bijzonderheid zij vermelldi dat aan de arbeidsbeurs J© dezer plaat se, slechts één werklooae is ingeschre* ven. Coöp. vereen. „De Bcs-mopsche Veiling". Veiling van 21 Juni. Rozen per bos: Hadley fo,881,28; Rosalandia 69—84 ct.; Columbia f0,70 1,10; Butterfly 6089 ct.; Gemengde Rozen 1851 ct.; Golden Ophelia 48 65 ct.; Claudius Pernet f0,711,05; Ophelia 4170 ct.; Mac. Keiler 6090 ct.; Jonkheer Mack 25 ct.; Wilh. Kordes f0,701,20; Jules Rouchë f0,851,15; van Rossem f 0,60f,21; Babyrozem fo,8o1,10; Elle Poulsen 4065 ct Diversen per bos: Pioenen 60—90 ct Gladiolen 30-^-60 ct.; Lathyrus 1016 cent HAZERSWOUDE. Vergadering van „den Gemeente raad op Dinsdag a.s., des v.m. 10.30 uuur (Zomertijd). Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoek van de Woningbouwvcree niging „Volksbelang" alhier, om voor schot uit de gemeentekas tot het bou wen van 9 arbeiderswoningen aan den Rijndijk. 3. Goedkeuring rekening van de Wo ningbouw er eeniging „Volksbelang" al hier over 1927. 4. Goedkeuring aankoop van grond van de Ned- Herv. Gem. te KoiUeker.c voor de Koudekerksche bmig. 5. Verlenging van één jaar van de pacht grasgewas langs den Gemene 6^ Vaststelling Kohier Hondenbek '28 7. Aanvrage van subsidie van de Landbouwschool te .Voorburg. 8. Benoeming van ©au keuringsvee arts. .9 Wijziging begrootingen vpor 1927 eri 1928. 10. Aanbieding verslag, toestand dor gemeente.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2