De N.V. Ontginningsmaatschappij De Drie Provinciën in Friesland, bij wel- ke Mij. de werkverschaffing in de provincie Friesland is gecentraliseerd, heeft te Boarnbergumer-Pëtten ten behoeve van een goede exploitatie van de gronden, eenige boerderijen doen bouwen. Heden werd door den ex-Mi- nister Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck de naamsteenlegging voltrokken van de Mr. J. B. Kan-Hoeve. De onthulling van den naamsteen door Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck. DAG-AGENDA. Oegstgeest. Vrijdag 22 Juni, 's av. acht uur. „Irene" (kleine zaal): Le denvergadering der Ver. Ziekenver pleging voor alle gezindten. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 24 Juni a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594. één stuk over zee wil vliegen, behoeft dat niet noodzakelijk tusschen Ame rika en Europa te doen, en aldus zijn leven op het spel te zetten, maar hij kan het in bijna volmaakte, althans in veel grooter veiligheid probeereri langs, bijvoorbeeld de kusten d. Oost zee. Maar dat doet niemand; er zou niet veel over in de krant komen. Men zegge niet, dat die dwaze toch ten uitvloeisel zijn van die heerlijke menschelijke eigenschap, de zucht naar avontuur en zoeken, het streven om het schier onmogelijke en gevaar lijke të volbrengen. Wij zullen dat eerst gelooven, wan neer zulke tochten in stilte worden ondernomen, en wanneer hun helden alle vermelding in de pers verbieden, inplaats van te voren artikelen aan kranten-syndycaten verkoopen, por tretten bij de foto-bureau's deponee- ren, of, zooals de thans op ijsschotsen rondzwalkende Nobile-expeditie, een lijf journalist, mede te nemen. Columbus, Magellaen, Barentz en Hudson roerden nooit de groote trom; en daarbij verspilden zij hun durf niet aan nuttelpoze projecten. Men moest al die dikdoenerij met vliegtuigen een voudig verbieden, en de ééndagshelden die hen ondernemen, te verstaan ge ven, dat men geen menschenlevens in gevaar zal brengen om de rampzali ge gevolgen hunner roekelooze dwaas heid' ongedaan te maken. BUITENLAND. MOORDAANSLAG IN DE SKOEPTSJINA. Paul Raditsj doodelijk gewond. Gistermiddag is het te Belgrado in de skoeptsjina tot een heftig tumult gekomen. De radicale Punisa Raditsj trok een revolver en loste verscheidene scho ten op de banken der Krotische boe renpartij. Paul Raditsj, de gewezen minister, en neef van den boerenleider Stefan Raditsj, werd door een kogel doodelijk getroffen. De boerenafgevaardigden dr. Pernar en dr. Bazaritsjek werden zwaar ge wond. Rasitsj werd door de suppoos ten aan de politie uitgeleverd. Twéé dootlen, vier gewonden. Een vertraagd telegram uit Belgra do meldt omtrent de schietpartij in het parlement, 'waarbij Paul Raditsj werd gedood, nog het volgende: Rasjitsj, een Montenegrijnsch afge vaardigde, leverde hevige critiek op de oppositie. Hierop ontstond tumult. Er ontwikkelde, zich een conflict tus schen den spreker, die door zijn par- tijgenooten werd ondersteund, en be paalde leden van de oppositie. De af gevaardigde Iwan Pernar, een volge ling van Raditsj, richtte tot Rasjitsj persoonlijke beleedigingen. Het tumult werd een helsch kabaal, met het ge volg dat de zitting moest worden op geheven. Op hetzelfde oogenblik trok Rasjitsj een revolver en schoot in weerwil van alle pogingen om hem dit te beletten verscheidene kogels in de richting der oppositie. Twee afge vaardigden, volgelingen van Raditsj, werden gedood, vier gewond. Te Belgrado heerscht onder alle klas sen der bevolking groote opwinding. Deelneming van den koning. De president van den Joego-Slavi- schen Ministerraad stelde den koning op de hoogte van de tragische gebeur tenissen. De koning, die hevig ont roerd was, gaf last tot het zenden van zijn deelneming aan de families der afgevaardigden. Hij begaf zich per soonlijk naar het ziekenhuis om ken nis te nemen van den toestand der ge wonden en hun beterschap te wen- schen. Volgens een blad zou Rasjitsj ver dwenen zijn. DE DUITSCHE REGEERINGS- VORMING. Een ultimatum aan de Volkspartij. Minister-President Braun wees gis teren" dén eisch af van de Duitsche Volkspartij tot onmiddellijke deelne ming 'aan de coalitie in Pruisen; De voorloopige rijkskanselier Mül- ler zal de Volkspartij een ultimatum stellen of deelneming op den grond slag van het program van de coalitie van Weimar óf terugtrekken. Het regeeringsprogram is gereed op enkele punten na, o.a. de kwestie van den g'epantserden kruiser, waarover nog gestreden wordt. De Beiersche regeering is afgetre den. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Obregon zal de politiek van Calles voortzetten. Uit. Mexico wordt gemeld, dat generaal Obregon, die naar verwacht wordt presi dent Calles op 1 December zal opvolgen, uit Cajemosonora een telegram heeft ge zonden waarin hij verklaart, dat hij de zelfde houding zal aannemen, alstoen hij de president was. Hiermede verdwijnt de hoop,, dat Obre gon tegenover de Katholieke Kerk een meer toegevende houding dan Calles zal aannemen. RECU^.,,. GUMMI HAKKENEN ZOLEN PRIMA GOEDKOOP „DE CENTRALE" Haarlemmerstraat o d. Vrouwensteeg Obregon herinnert in dit telegram aan zijn verklaring van 27 Januari 1923, waar in hij aan de priesters hun politiek van obstructie verweet. Obregon heeft dit telegram gezonden aan het Agentschap Trans-Agency in ant woord op een vraag, waarin hem verzocht werd zijf! houding uiteen te zetten, naar aanleiding van de berichten uit Rome, welke ér op schenen te wijzen, dat het Vaticaan besloten heeft de onderhande lingen tot regeling van het geschil met de Mexicaansche regeering uit te stellen, totdat Obregon aan het bewind zou zijn gekomen. DE FRANSCHE STABILISATIE WET. Een politieke kwestie geworden? Nu de rechtsche partijen bij de verkie zing der leden van de groote commissies van de Fransche Kamer het onderspit hebben gedolven, verwacht men van links dat de rechtsche partijen nog op het laat ste oogenblik zullen trachten, het tot stand komen van. de stabilisatie te ver hinderen. De iinksche bladen dringen er daarom op aan, dat men zich terstond zal aaneensluiten, daar anders het lot van het kabinet op het spel staat. In parlementaire kringen, heerscht de meening, dat Poincaré zijn kabinet tot den herfst zgl kunnen, handhaven, indien hij de kamer terstond'na de behandeling van de stabilisatiewet met vacantie laat gaan. De „Matin" gelooft, dat de debatten over de stabilisatiewet zeer uitvoerig zullen zijn, zoodat de Kamer daarmede den ge- heelen Zondag zal bezig zijn en de se naat eerst Zondagnacht de wet in behan deling zal kunnen nemen. DE NIEUWE SPEAKER VAN HET LAGERHUIS. Kapitein Fitzroy. Gistermiddag is kapitein Edward Fitz roy bij acclamatie tot voorzitter van het Engelsche Lagerhuis gekozen op voorstel van sirRobert Sanders van de conser vatieven en Burnham van de oppositie. Na de verkiezing werd de nieuwe spea ker door de partijleiders gelukgewenscht, waarbij Baldwin aan het feit herinnerde, dat hij ruim 50 jaar geleden met Fitzroy op de schoolbanken had gezeten en bei den toen dachten, dat ze weldra „uitge leerd" zouden zijn. Het Huis werd na de verkiezing ver daagd. Vandaag zal' de reeds beschreven plechtigheid van de voorstelling aan de balie van het Hoogerhüis plaats vinden. EEN OPPERHOOFD DER ROODHUIDEN Een Indiaan van 106 jaar. Het opperhoofd van den stam der Asa- ge-roodhuiden. in den staat Colorado is te Southampton aan land. gegaan. Het opperhoofd, dat 106 jaar oud is,, spreekt vloeiend Engelsch, en stélt zich voor de voornaamste hoofdsteden van Europa aan te doen, waar hij spreekbeur ten zal vervullen over dé geschiedenis van de roodhuiden. Hij heeft 18 kindëren en erkent slechts de helft van zijn kleinkinderen te kennen. DE STAKING IN DE HAVEN VAN ANTWERPEN. De staking der havenarbeiders te Ant werpen heeft zich nu ook tot de bazen uitgestrekt. De politie heeft verscheidene zeelieden gearresteerd, wegens aanran ding van de vrijheid van arbeid. Gevreesd wordt, dat de staking zich ook zal uit breiden tot de vaste werklieden van de veemen. De socialistische vakvereeniging heeft na de weigering van de werkgeversorgani satie om te onderhandelen de tusschen- komst gevraagd van een raad van arbi trage. KORTE BERICHTEN. In Griekenland nam de politieke on rust nog toe. De staking der tabaksarbei ders breidde zich uit en thans heeft ook de organisatie van het staatspersoneel zich met een ultimatum tot de regeering. gewend. Bij een ketelontploffing in een bad inrichting in één der voorsteden van de stad Mexico, zijn 19 personen gedood en 30 gewond. De Russische stad Wolsk, bij Sara- tow, is door brand gedeeltelijk verwoest. De Litausche premier YVoldemaras hield een oorlogszuchtige redevoering. Gistermorgen te half elf is' te Boeka rest de conferentie van de kleine Enten te geopend. In de conferentie der minis ters heeft Titülesco over zijn reis naar Rome, Parijs én Belgrado, Benesj over zijn reis naar Londen, Parijs en Berlijn en Marinkowitsj over zijn bezoek aan Parijs en over 't Joego-Slavisch-Fransch vriend schapsverdrag gesproken. De Fransche Senaatscommissie voor buitenlandsche zaken heeft in beginsel het pact tot buiten de wet stelling van den oorlog goedgekeurd onder het voor behoud dat de verbintenissen der leden van den Volkenbond jegens den Bond on aangetast blijven. Het Chineesche gezantschap te Mos kou heesch gisteren de vlag der Zuid- Chineesche regeering. GEMENGD NIEUWS. Door den trein gedood. Dinsdag avond is hij wachtpost 5 onder Dorst (gem. .Oosterhout) een vierjarig kind van den wachter aldaar aangereden door den trein, komen.de van Tilburg, die om 7.44 te Breda arriveert. De arme kleine was op slag dood. Ernstig ongeluk. Gistemorgen wa ren aan de Emmastraat te Assen en kele werklieden bezig een tank van een wagen te lossen.. Doordat een van de bakpooten niet van een pen was voorzien, schóót déze uit, waardoor de werkman J, Hare- veld het volle géwicht van de tank op het hoofd kreeg. Bewusteloos .werd hij naar zijn wo ning vervoerd, waar. de geneesheer constateérde, dat hij een hersenschud ding bekomen had. De toestand van H. is zeer ernstig. Brand. Te Sieliengewald brandde gisteren dé woning van den landbou wer K. Gramsen grootendeels af. Ook de inboedel werd gedeeltelijk' 'rï prooi der vlammen. Verzekering dékt'de schade. Door een auto aangereden. Gister avond. te plf uur had op den z.g. Win-, deringen Hoek te Bergen (N. H.) een ernstig ongeval plaats. De granietwerker Q. uit Alkmaar, met zijn meisje-K., kwamen per 'motor uit Bergen, alwaar-zij. juist benzine hadden ingenomen. Uit de richting Alkmaar naderde plotseling een luxe auto, die hen aan reed en daarna zijn weg vervolgde. Even later werden de aangeredenen op den weg gevonden. Beiden hadden het linkerbeen gebroken en zijn naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Volgens verklaringen van het meisje had het ongeluk plaats met 'p. blauw- gelakten auto, waarin verschillende personen hebben gezeten. Revolutiebouw. Een niet eiken dag voorkomend ongeval had er gis termorgen bij den fabrieksarbeider K., wonende aan deRijssenschestraat te Wier den plaats. Tusschen den zolder en de kap van zijn huis brak n.l. de-schoorsteen mid den door, waardoor groote brokken steen op den zolder vielen. Deze bleek hier niet tegen bestand, zoodat het puin van den zólder in de slaapkamer, waar nog kinderen slie pen, terecht kwam. Gelukkig viel dit puin jüist tusschen de twee ledikanten in eih bléven de kinderen ongedeerd. Daar het huis pas voor enkele jaren nieuw gebouwd is? blijkt wel, dat er aan de solidariteit van den bouw wel iets ontbroken heeft. Pseudo^inspecteur. De politie te Geleen heeft gearresteerd zekeren S.; uit Heerlen, -die zich uitgaf voor in specteur van den warenkeuringsdienst te Maastricht en op dezen titel boter en andere levensmiddelen in beslag nam bij winkeliers en particulieren. S. is gevankelijk naar Maastricht overgebracht. Een ladelichter. In hotel C. te Ge leen werd op klaarlichten dag, toen de herbergierster zich even verwij derd had, de la<Je gelicht. De dief, een werklooze Duitscher ging er met den buit, circa 30 van door, achtervolgd door de gewaar schuwde politie, die hem kon achter halen en drresteeren. Tijdens de vlucht had de Duitscher het geld op straat geworpen. Hij is naar Maastricht overgebracht. Een „grap". Eenige bouwarbei ders te Gleiwitz begingen de roekeloo ze „aardigheid" aan de deurklink een draad te bevestigen, die onder stroom stond. Ze hadden er groot plezier in, wanneer personen, die de klink aan raakten, daardoor een electriscben schok kregen. Om de werking van den stroom nog heviger te maken, goot een timmer man water op den vloer. Toen 'n metselaar nu de klink aan raakte, stortte hij meteen op den grond en overleed na weinige minuten. Overreden. De 33-jarige echtge noot,© van C; Bak te Oosterhoyt is overreden door. een vrachtauto, yan :een ijzergieterij, afkomstig uit Breda. De vrouw .werd in è'rristi'gên toe stand opgenomen. Haar toestand is zorgwekkend. Te Aarlë Rixtel is de arbeider E. Donk met zijn rijwiel onder een auto gekomen. Zijn toestand, is zorgwekkend. Het rijwiel wérd vernield. Doodgedrukt. Het G-jarig doch tertje van den kapper E. Bijlsma te Veenwouden is bekneld geraakt tus schen den buffer en een stootblok bij het heen en weer schuiven van een bagagewagen én doodgedrukt. Verdronken. Uit het Wilhelmina- kanaal te Tilburg is het lijk opgehaald van den 25-jarigen H. uit de Hoogven- schestraat, die sedert verleden Donder dag-werd vermist. Te Steenbergen is de 7-jarige W. K. bij het visschen in de Linge ge vallen en verdronken. Verwaarloozing. Te Groede is het lijkje in beslag genomen van een kind van 5 maanden, omdat men als doods oorzaak denkt aan ergerlijke verwaar loozing. Verbrand. Üit de ouderlijke wo ning aan den Zuidoost Binnensingel in Den Haag, is gistermiddag naar het gemeenteziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd het eenjarig knaapje C. J. G. dat in een onbewaakt oogenblik ge grepen had naar een ketel kokend wa ter, die op de tafel stond, zoodat de inhoud over zijn kleeren viel. Hij kreeg brandwonden aan armen en beenen. De toestand van het knaapje is zor gelijk. „Verwerking van haaien". Op Ja va bestaan ernstige .plannen tot op richting van éen onderneming voor het vangen en het verwerken van haai en en andere roofvisschen. Indien de plannen doorgaan, zal den Volksraad worden aangeboden een or donnantie tot .wijziging van de kust- visscherij-ordonnantie: Tot zoover de feiten. Bedoeld zijn hier natuurlijk zwemmende, gevinde haaien. Doch o.i. zou de verwerking van desa-haaien, als Maleische woe keraars en tjina's mindering der in- landsche bevolking meer baten. De held van Laug-eiland. Nu het met den.Krakatau hollen of stilstaan is, trekt de vulkaan in Ned. Indië weer algemeen de aandacht. Wij lezen lange relazen van bezoe ken aan het kokende zeestraat-gedeel te, van de heldhaftige mannen, die op Lang-Eiland vlak in de buurt de erupti'es bestudeeren. Onder hen is er een, die even onze belangstelling verdient. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur n.m. 1870 Af.). N. C. R. V. 5.30 Vooravond-concert. Mej. Luise Laüenroth, piano: I. Bieren- broodspot viool. 7.00 Spreker J. Gorter Kzn. te. N. Amsterdam. Wcth. van Fin van de p^-memte Emmen. On de;werp: ,De finantieele ver houding tusschen hot Rjjk en de Gemeenten'. Sjoo Uitzendavolid. Z i-t e avond v. d. Radio-Cyclus. Bprck'r: Ds. J. H. F. Kcmm Ned. Hcrv. Dred. t Amsterdam. Onder werp: „Agur's B de''. Muzika le m dew rking verleenen: To van de. Sluys, sopraan; Bu iend Renden, piano. 1000 Persberichten van Vaz Diaa. HILVKJtiSUM, 1060 M. A. V l{. O. 5.30 Vooravund-Conccrt door hetOm- rocp-L'i1 es' o.l v. Nico Treep. Sol.: Louis Stouteob.ker' vióoL 6.00 Jydaeii) v 11 e .v^v'.K.O.-Kiots - 7.4!i '"'.'htni 7.15 Viéictv E'-gelschc Olympic dei eu 8.00 'li| va 1 e A.V.R.O.-kloK..' 8.00 "Anölyse van d op he'; navol- - gend concer. u't ie voeren ywë.k n door Louis Schmidt. 8.15 Concert door cl H-aarl1. Orkest- - Ver eniging o.l v. G. P. W. Alphenr ar. Solist: Prof. Hugo van "Dalen, piano. 9.00 Ve.pi li. st n. en De Bildt. 9.10 Aanslri ing Kuihaus te Scher veningen. Uitren: iog va.i Let Concert, to ge en door d" Bj- dapèster Phuhaimorie 0. 1 v. Ernst van Dohnanyi. Daarna nieuwsberichten. 10.30 Orkest R ntmoester. KöNlGSVV üSlEKil., 1250 AI. 5*20 Conceit. 8.50 Concert. ^0.50 Muziek. LANGEN BEUG, 4óy Al. 6.20 Muzi 8.35 Concert. Daarna laatste berichten. DAVENTRY, 1604 M. 5.35 Kincieruurtje. 0.20 Muziek. 6.40 Muzikaal tusschenspel. 6.50 Tjjdsein van Greenwich. Weer bericht. Eerste algem. nieuwsber. 7.35 De grondslagen der muziek. 8.05 Zang. 8.35 Muziek en zang. 11.20 Muziek. PARIIS, (Radio), 1750 M. 8.50 Concert. Tijdens de pauzea: Persber. Een eenvoudig topograaf, luisterend naar den voor een Indisch landsdie naar ongewonen naam: Valdemar Pet- chevsky. Die nu is de ondergeschikte van Dr. Stehn, den „vulkaanwachter", doch eenmaal was.... kolonel in het Russische leger, commandant van 'n regiment kurassiers. Er kómen in den regeeringsalma- nak ambtenaren voor met een minder éclatante carrière achter zich. Het verbruik van postzegels. De wereldpostvereeniging heeft een sta tistiek gepubliceerd over het aantai der in het jaar 1925 - in verschillende landen verbruikte postzegels. Bovenaan staan de Vereenigde Sta ten rnet 22 milliard postzegels ter waarde van 2.7 milliard gouden'fran ken. Vlak daarop volgt Groot-Brittannië met een verbruik ter waarde van 840 millioen gouden franken en Duitsch- land met 762 millioen. Dan volgen Frankrijk, Italië, Japan, Oostenrijk, Zwitserland, Nederland en Spanje. Turkije heeft in 192j5 slechts 4.105.000 gouden franken aan postzegelverkoou geïnd, hetgeen nog minder is dan de Vrijstad Dantzig, die het tot 4.215.000 gouden franken bracht. Waar werd het eerst gevoetbald? Het moderne voetbalspel is destijds zijn zegetocht in Engeland begonnen en veroverde heel spoedig heel de Oude en de Nieuwe Wereld. Toch komt de Britten niet de eer toe, de „uitvinders" van deze populai re sport te zijn, schrijft het Hbld. Het Middenrijk, waarvan de Wester lingen zooveel hebben overgenomen, komt die eer toe. Een Engelsch geleerde, Prof. H. A. Gilles, heeft een aantal oud-Chinee- sche geschriften bestudeerd om h.t een en ander over de voetballerij uit lang vervlogen dagen gewaar te wor den en hij ontdekte, dat een z.g. „gele keizer", een waarschijnlijk legenda rische persoonlijkheid, drie eeuwen voor het begin van de Christelijke jaartelling, het spel propageerde. Uit eeuwen-oude paperassen putte de geleerde het volgende nieuws: „Keizer Chengti, die enkele eeuwen voor het begin van onze jaartelling stierf, was een groot liefhebber van voetballen. Zijn officieren waren min der ingenomen met de ontspanning, die hun heer en gebieder koos en waar schuwden hem, dat het spel te ver moeiend was om gezond en krachtig te blijven, en dat het een keizerlijke hoogheid bovendien niet paste, achter een bal te draven Z. M. luisterde niet naar zijn offi eieren en antwoordde waardig: „Wij houden van hét spel, en wat men mei liefde doet, dan kan nooit vermoeien zijn".

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2