CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN JAARGANG NUMMER 2466 ABONNEMENTSPRIJS in Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Bij Scheurer's dood. De meesten onzer lezer kennen de boeken van Van Diemen de Jel, de man die ons in zijn werken toont de typen van den Gelderschen Achter- boek en van het leven in dit deel van ons land. Daarin ontmoeten wij figuren van het "stoere Calvinistisch ras, van den vromen zin en het onbeperkte Gods vertrouwen, dat daar gevonden wordt. Een waardig zoon van dit Geldersch ras was de heer Scheurer. die gisteren van ons werd weggenomen. Scheurer heeft het in zijn leven betoond een Christen van het woord en van de daad te zijn. Ook van de daad. Hoe heeft hij niet moeten worste len om het doel te bereiken. God te dienen in het werk der zending. Het is weinigen bekend, en daarom mag het hier na zijn heengaan wel eens verteld worden, dat de jonge Scheurer wegens zijn, tegen het verbod in, deel nemen aan een doleantievergadering, van de Zendingsschool der Utrecht- sche Zendingsvereeniging werd weg gezonden. Staande voor het einde van de opleiding, rekenende weldra in het huwelijk te kunnen treden en toen in eens aan alle plannen de bodem in geslagen. Maar wat verloren scheen bracht God in Scheurer tot uitkomst. Door bemiddeling van Ds. Lion Cachet kwam de tot zendeling bestemde bij Dr. Maxwell in opleiding voor missio nair arts. Het huwelijk was daarmede zes jaar uitgesteld, maar daarmede ook de zoo rijk gezegende werkzaam heid van den medischen zendingsar- beid ingeluid. Hoe heeft Scheurer geleden toen hem in Solo verboden werd gods dienstoefeningen te houden bij zijn polikliniek-werk. Ontroerend zijn de verhalen over den „dokter Toeloeng" te Djocja, die op Java nu nog van mond tot mond gaan. Wat een toewijding in den dienst zijns Gods sprak ook uit Scheurer's streven om hier in het werk der barm hartigheid verder te arbeiden. Al had ook Scheurer reeds een rijke erva ring op medisch gebied, waarvan aan de Groningsche Universiteit in 't jaar toen Scheurer er studeerde menig voorbeeld gezien werd, men denke niet licht over het behalen van het candidaats- en het artsexamen in lut tel maanden op zijn leeftijd en in zijn toestand. Maar als Scheurer ergens uit over tuiging zich voorzette dan kon geen teleurstelling of moeite hem weer staan. Toch moest Scheurer na zijn Indi sche jaren zich bijzonder in acht ne men. Zijn artlijden was van te ern- stigen aard om daarmede geen reke ning te houden. Maar de liefde tot het werk dat God hem op de handen zet te, deed hem in Gods kracht soms wonderen doen. Men meene echter niet, dat deze stoere vrome Christen geen aanvech ting kende. Integendeel, meer dan openbaar werd, koos de booze ook hem tot mikpunt. Maar ook hier weer was Scheurer een voorbeeld om steeds weer bij het: „Er staat geschreven" te volharden. Zijn onwankelbaar geloof kon door Gods genade s+aande blijven, terwijl buiten den intiemen kring niemand ooit iets merkte. Maar ook uit deze zwakheid bekwam hij kracht. Juist zijn onwankelbaar geloof was vcor anderen het middel God te lee- ren kennen. Zoo is ook Scheurer in zijn ziekte de stoere Christen gebleven. Een voor beeld voor allen, die met hem in aan raking kwamen. Bliive zijn voorbeeld ons in den strijd ster1 en om met Gods nulp, als tij, onzen Go I te dienen. STADSNIEUWS. DE LEIDSCHE MIDDENSTANDS CENTRALE. Deze Centrale verzond de volgende circulaire aan een 50-tal patroons en patroonsvereenigingen in Leiden: Uit de werkelijk gevoelde behoefte aan meer samenwerking is door de drie middenstandsorganisaties hier ter stede tot de oprichting van de Leid- sche Middenstandscentrale besloten, op welker statuten bij besluit van 17 December 1927 de Koninklijke goed keuring is verkregen. Deze stelt zich ten doel: 1. eendrachtig en in onderlinge sa menwerking voor te staan en te be vorderen alle belangen, die den ban- Bureau: Hooigracht 35 - Leiden - Telefoonnummer 2778 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse Postbox 20 deldrijvenden en industrieelen midden stand raken; 2. actie te voeren door middel van verzoekschriften aan de Overheid en openbare lichamen en onderlinge be sprekingen te houden; 3. gecombineerde middenstandsten toonstellingen te ondernemen en te or- ganiseeren; en in het algemeen die wettige middelen aan te wenden, wel ke het doel der vereeniging, in art. 3 omschreven, kunnen dienen; In den korten tijd van haar bestaan is reeds duidelijk het nut van het heb ben dezer instelling bewezen, en is zij allerwegen als zoodanig erkend en aanvaard. Met name ook heeft het Ge meentebestuur haar wel willen be schouwen als het Qrgaan, dat den Middenstand hier ter stede vertegen woordigt en reeds over meerdere on derwerpen, dien stand betreffende, haar advies of medewerking ingeroe pen. Om haar taak echter ten volle te kunnen uitoefenen is het voor haar gewenscht meer contact dan tot nog toe te hebben met de verschillende vakorganisaties en wij meenen, dat ook Uwerzijds dit contact de voordee- len zal opleveren, en kan leiden tot een betere en meer intensieve behar tiging van de belangen, die het ver- eenigingsleven u toevertrouwt. Om dit duidelijk te maken zij het voldoende u hierbij te wijzen op de zeer gebrekkige inwendige organi satie van den Middenstand uit een plaatselijk oogpunt beschouwd, ten gevolge waarvan vele vakvereenigin- gen van Middenstandspatroons ieder hun eigen zelfstandig bestaan leven, meestal zonder iets van elkander af te weten en zonder eenig contact te hebben. Is dit uit een organisatorisch oog punt al onjuist en niet te verdedigen, dit bezwaar wordt als een groot na deel gevoeld bij het optreden naar bui ten. Wij wijzen hier slechts op de be moeiingen van de overheidslichamen en haar instellingen (Rijk, Provincie en Gemeente, de Kamer van Koop handel) het gemeenschappelijk be lang tegenover consumenten (wanbe talers, adverteeren, warenhuizen, win kelweken) en de sociale vraagstukken (loonen, Zondagsrust, werkstakingen, uitsluitingen) bij welke opsomming wij meenen te mogen volstaan. Met dit voor oogen lijkt het ons niet noodig, nog een lang betoog te gaan houden over het nut van een centraal punt, van waaruit deze kwesties kun nen worden bekeken en behandeld. Het komt ons voor, dat de Leidsche Middenstandscentrale het aangewezen lichaam is. Om dit nader onder de oogen te zien en ook de meening van uw organisa tie daarover te hopren, stellen wij ons voor daartoe een bespreking met de voorzitters en secretarissen van alle vakorganisaties te houden op nader te bepalen plaats en tijd. Om echter deze bespreking zoo doel treffend mogelijk te doen zijn, willen wij er ons eerst van overtuigen, wel ke organisaties aan dit overleg mede willen doen en verzoeken u daarom wel om een bijgevoegd formulier in gevuld en onderteekend voor 1 Aug. a.s. te retourneeren. ARMENRAAD. In een op Woensdag 4 Juli a.s. te hou den vergadering van den Armenraad te I.eiden. tot bijwoning waarvan alle leden der aangesloten instellingen van welda digheid zijn uitgenoodigd, zal door den heer P. A. v. A g g e 1 e n. secr. der Woe- kercommissie, een referaat worden gehou den over „De Woeker". De vergadering heeft plaats des avonds te 8% uur in de Raadszaal ten stadhuize. CRYOGEEN LABORATORIUM. Prof Becquerel uit Parijs, die ongeveer een maand hier ter stede heeft vertoefd, waar hij in samenwerking met Prof. W. J. de Haas in het cryogeen laboratorium 'zijn onderzoekingen over optisch-magne- tische verschijnselen bij kristallen bij la gen temperatuur heeft voortgezet, is naar Frankrijk teruggekeerd. EXAMEN CHR. KWEEKSCHOOL. Geslaagd de heeren: A. J. van Wijk te Alphen aan den Rijn en N. van Zwieten te Leiden. Afgewezen geen. De examens zijn afgeloopen. Geslaagd hij het examen van 19 Juni te 's-Gravenhage als coupeuse bij de H. C. V., Mej. Th. Ebregt, alhier. BINNENLAND. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin-Moeder hield Dhisdag ten paleize te Soestdijk een middag-receptie. Aan het aanvankelijk voornemen om de genoodigden in den tuin van het paleis te ontvangen, kon wegens het slechte weer geen gevolg worden gegeven. Een veertigtal dames en heeren uit den omtrek maakten bij II. M. hun op wachting. H. M. de Koningin-Moeder heeft het voornemen a.s. Vrijdagochtend ten 10 uur een bezoek te brengen aan het vliegkamp van de tyilitaire Lucht- vaartafdeeling te Soesttrberg. DE KONINGIN EN DE PRINSES IN ZWEDEN. Blijkens een gisterochtend door het Ntderlandsche Correspondentiebureau voor Dagbladen in Den Haag ontvan gen telegram, zijn de Koningin en Prinses Juliana met liun reisgezel schap gisteren te Abisko aangekomen. Het weer is prachtig. De Poolcirkel werd te 1.10 uur Nederlandsche tijd hij schitterenden zonneschijn gepas seerd. DE VEENDAMMER HYPOTHEEK BANK. Zooals men weet, werd tijdens de eerste zitting, die de Vierde Kamer der Amste'rdamsche Rechtbank wijd de aan de behandeling der strafzaak betreffende de Veendammer Hypo theekbank, medegedeeld, dat mr. Marchant, namens Salomon Lieber- n-ann, tot de Rechtbank een request had gericht, waarbij Liebermann zich bereid verklaarde als getuige te ver schijnen, mits het tegen hem uitge vaardigde bevel tot inhechtenisneming zou worden ingetrokken. Tot zeker heidstelling zou hij dan afstaan de f 180.000, die de curatoren, krachtens overeenkomst, eventueel aan hem moeten betalen als opbrengst van de f 1.80(1000 indertijd bij hem in beslag genomen. De Eerste Kamer der Amsterdam- S' he Rechtbank heeft de behandeling van dit request in raadkamer een paar malen verdaagd, in afwachting van de komst van mr. Mai chant om het verzoek toe te lichten. Mr. Marchant verscheen echter niet en thans heeft cb eerste kamer, naar wij vernemen, het verzoek definitief afgewezen. HET GEBEURDE TE BUDEL. Het Hoos: Militair Gerechtshof heeft den sergeant-instructeur der infante rie te Budel, die door den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch was veroordeeld tot een week hechtenis wegens het aan zijn schuld te wijten hebben van den dood van den milicien Rooyak- k< rs en het verkrijgen van zwaar li chamelijk letsel door oen milicien Scors (het ongeval met een mitrail leur) te Budel, overeenkomstig het re quisitoir van den advocaat-fiscaal, vrijgesproken. AANBESTEDING ZUIDERZEE WERKEN. Door den Directeur-Generaal dei- Zuiderzeewerken werd gisteren aan besteed het leveren en stellen van den metalen bovenbouw van een bascule- brug over het heneden hoofd van de in aanbouw zijnde schutsluis bewes ten Medemblik en van 4 ijzeren sluis deuren voor het benedenhoofd van die sluis, een en ander ten behoeve van de indijking en droogmaking van het Wieringermeer. Laagste inschrijvers waren M. F. Kloos en Zn., te Kinderdijk voor f 42.980 NATIONALE LANDSTORMDAG 1928. In het Eere-comité voor den Natio- nalen Landstormdag, welke op 27 Sep tember a.s. te 's-Gravenhage zal wor den gehouden, hebben onder Voorzit terschap van Z. K. H. den Prins zit ting genomen, alle Ministers, Hoofden van Departementen, alle Ministers van Staat, de Vooi-zitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Commissarissen der Koningin in alle Provinciën, de Burgemeesters van Amsterdam en Rotterdam, de Burge meesters van alle hoofdsteden der Provinciën en van de gemeenten Ren- kum en Ridderkerk. Voorts hebben zitting genomen, o.m. de volgende personen: I-I. Colijn, Oud- Minister van Financiën, Eere-voorzit- ter der Nationale Landstorm-Commis sie; Mr. D. Fock, oud-Gouverneur- Generaal van Ned. Oost-Indië; Dr. J. Th. de Visser, oud-Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen; Mr. Dr. F. A. C. graaf Van Lynden van Sandenburg, Vice-President van den Raad van State; Jhr. Mr. W. K. de Savornin Lohman, President van den Hoogen Raad der Nederlanden; Prof. Mr. M. W. F. Treub, oud-"Minister van Financiën; C. J. Snijders, oud-Opper bevelhebber van Land- en Zeemacht; W. H. van Terwisga, oud-Comman dant van het Veldleger; Th. F. J. Mul ler Massis, Luitenant-Generaal. Com mandant van het Veldleger; P. J. H. van der Palm, Luitenant-Generaal Chef van den Generalen Staf; Jhr. Mr. J. H. van Reenen, Voorzitter der Alge- meene Rekenkamer; Jhr. Mr. G. C. W. van Tets, Directeur van het Kabinet der Koningin; Jhr. Mr. A. G. Schim- inelpenninck, Grootofficier van het Huis van H. M. de Koningin, ter be schikking van H. M. de Koningin- Moeder; Mr. J. C. baron Baud, Kamer heer van H. K. H. Prinses Juliana; E. F Insinger, Generaal-Majoor, Inspec teur der Artillerie, Gouverneur der Residentie; J. H. Borel, Generaal-Ma joor, Adjudant in b. d. van H. M. de Koningin. Inspecteur der Infanterie, wnd. Inspecteur van den Vrijwilligen Landstorm; H. C. A. Neteson, Luite nant-Generaal b. d., oud-Inspecteur van den Vrijwilligen Landstorm; J. L. ten Bosch, Luitenant-Generaal b. d., oud-Inspecteur van den Vrijwilligen Landstorm; H. C. A. de Block, Luite nant-Generaal b. d., Inspecteur der Burgerwachten; Mgr. F. J. H. Evers, Hoofdaalmoezenier van Leger en Vloot; Ds. H. Janssen, Leger- en Vloot- predikant in Algemee-nen Dienst; A. C. A van Vuuren, Voorzitter der Lëgcr- commissie, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; Mr. J. Woltman, Secretaris-Generaal van het Departe ment van Oorlog; Ir.*J. A. Kalff, Direc teur der Ned. Spoorwegen S. S, en H IJ. S. M.; Dr. Mr. W. F. J. Frowein, Directeur van het Staats- mijnbedrijf in Limburw Mr. J. J. Croles, Eere-voorzitter van het Friesch Nationaal Comité; Mr. G. Vissering, President van de Nederlandsche Bank; Dr. C. J. K. van Aalst, President der Nederlandsche Handel Maatschappij; P. Hofstede de Groot, Directeur der Amsterdamsche Bank; Th. W. Blij- denstein. Directeur der Twentsche Bank; Mr. K. P. van der Mandele, Di recteur der Rotterdamsche Banltver- eeniging; W. H. J. Oderwald, oud-Di recteur der Stoomvaart Maatschappij „Nederland"; Wm. Ruys, Directeur der Rotterdamsche Lloyd; J. Rypper- da Wierdsma, Directeur van de Hol landAmerika-Lijn; F. van 't Sant, Hoofdcommissaris van Politie te Den Haag; Mr. Aug. PHlips, Algemeen Voorzitter van het Verbond van Ne derlandsche Werkgevers; J. P. J. As- selbergs, Voorzitter van de Algemeene R.-K. Werkgeversvereniging; F. L. van der Bom, Voorzitter der Christe lijke Werkgeversvereniging; Ed. G. Schürmann, voorzitter der Vereeni ging „De Koninklijke Nederlandsche Middenstandsbond"; W. G. Scheeres, Voorzitter van de Vereeniging van den Chr. Handeldr. en Industrieelen Middenstand in Ned.; C. J. G. Struyc- ken, Voorzitter van den Nederland se hen R.-K. Middenstandsbond; Ir. V. R. IJ. Croesen, Voorzitter van het Ko ninklijk Nederlandsche Landbouw Comité; J.'Th. Verheggen, Voorzitter van den R.-K. Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond; Prof. Dr. P. A. Die penhorst, Voorzitter van den Chr. Boe ren- en Tuindersbond in Nederland; A. C. de Bruijn, Voorzitter van het B -Kath. Werkliedenverbond in Ne derland; K. Kruithof. Voorz. van het Chr. Nat. Vakverb.; C. Smeenk, voorz. van het Nederlandsche Werklieden verbond „Patrimonium"; P. J. Nahuy- sen, Voorzitter van den Chr. Nationa- ltn Werkmansbond; J. S. Ruppert Jr., Voorzitter van den Nederlandschen Lutherschen Bond voor Christelijk Sociale Actie. HET NATUURKUNDIG ONDERWIJS OP H. B. S. EN GYMNASIUM. Het bestuur van de Ned. Natuur kundige Vereeniging, vertegenwoor digd door zijn voorzitter, Prof. Dr. D. Coster en zijn secretaris Dr. T. van Loliuizen heeft aan den Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in een audiëntie een adres aangeboden, waarin de volgen de concrete wensc'nen zijn geformu leerd: le. Voor de leerlingen der IT. B. S en der gymnasia, af deeling B het practisch werken in de natuurkunde verplicht te stellen, evenwel in dier voege, dat het geleidelijk in den loop van 10 a 15 jaar dient ingevoerd te worden. 2e. Aan de gymnasia in de 5e klasse voor de natuurkundelessen de B-af- deeling geheel van de A-afdeeling te scheiden. 3e. Op de H. B. S. de mechanica als onderdeel van de natuurkunde bij deze onder te brengen. 4e. Wat de H. B. S. betreft: dank zij de meerdere uren door in het vorige punt genoemden maatregel verkregen het natuurkunde-onderwijs in lagere klassen te laten aanvangen. Wat de gymnasia betreft: de na- tuurkunde-lesuren met 1 of 2 uren in de tweede klasse te vermeerderen. 5e. Zoowel op de H. B. S. als op de gymnasia wat betreft de natuurkunde de stof in twee ronden-te doen behan delen, zooals dit in het rapport van de studie-commissie onzer vereeniging ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. De Koningin en Prinses Juliana te Abisko aangekomen. De Eerste Kamer heelt het wetsvoorstel Zijlstra aangenomen. Buitenland. Maddalena heeft Nobile bereikt en lo- vensmiddelen voor hem uitgegooid. Amnndsen in nood? Bij een schietpartij in het Joego-Slavi- sche parlement zijn twee afgevaardigden gedood en vier gewond. Müller zal aan de Duitsche Volkspartij een ultimatum stellen. Calles' opvolger zal diens 'politiek voort zetten. De Fransche stabilisatie dreigt een po litieke kwestie te worden. dat als bijlage hierbij gevoegd is. uit eengezet wordt. LUCHTVAART. MADDALENA HEEFT NOBILE BEREIKT. Levensmiddelen uitgegooid. Uit Rome wordt d.d. gisteren offi cieel gemeld: Het stelsel, om aan Nobile toe te staan den vliegtuigen den weg aan te wijzen, is volkomen geslaagd. Madda lena deelt mee, dat hij voor 300 Kg. levensmiddelen en materiaal aan No bile heeft toegeworpen. Hij is om 12.30 uur te Kingsbay teruggekeerd. Maddalena was gistermorgen te 6 u. van Kingsbay opgestegen om naar Nobile te zoeken. Eerst was met Nobile overeengeko men om elkaar teekens te geven, waar door het vliegtuig den weg zou kun nen vinden. Om negen uur 's ochtends werden door'het meteorologisch insti tuut te Tromsoe nieuwe draadlooze berichten van Nobile opgevangen, welke aan Maddalena gericht waren. Amundsen in nood? Uit Kopenhagen wordt gemeld: Hier is een bericht uit Kingsbay ontvangen, volgens hetwelk Amund sen's vliegtuig in het noordelijk ge deelte van de Poolzee op het drijfijs heeft moeten dalen en in. een gevaar lijke positie verkéert. Onmiddellijke hulp wordt gevraagd. Te Kingsbay was van Amundsen tot gisteravond half zeven nog geen be richt ingekomen. Het Noorsch Telegraafbureau meld de gisteravond uit Oslo: Het gerucht, dat het watervliegtuig van Amundsen en Guilbaud zich ten Noorden van Spitsbergen bevindt is slechts een onderstelling. Te Kings bay is geen enkel bericht van dien aard ontvangen. Heelkundige hulp voor de gekwetsten Professor Dogliotti, chirurg te Tu rijn, heeft de Italiaansche regeering aangeboden zich in een valscherm bo ven de groep van Nobile te laten neer dalen, ten einde den gekwetsten heel kundigen bijstand te kunnen verlee- De regeering heeft nog geen ant woord gegeven op dit aanbo.l. WAAGHALZERIJ. In de „Notities" van de Haagsche Post lezen wij: Ten opzichte van Nobile hebben wij dezelfde bezwaren als ten opzichte van de roekelooze vluchten over den Atlantischen en andere Oceanen. Waarvoor dienen die waaghalzerijen waarvan de „helden" niet alleen huil eigen leven op het spel zetten, maar ook de levens van anderen, die moreel worden gedwongen hen op te sporen en te redden? Zij dienen tot niets, behalve tot recla me voor ijdeltuiten die kortstondigen roem zoeken, via Reuter, radio, de ge- illustreerde pagina en de bioscoop. Dat een tocht, gelijk die van Nobile wetenschappelijke waarde heeft, die opweegt tegen de gevaren, en zelfs te gen de kosten, gelooft geen mensch, en zelfs al had de expeditie die waar de. dan zou men haar best een jaar of tien of twintig kunnen uitstellen, totdat de steeds verder geperfectio neerd wordende vliegtuigen geheel be trouwbaar zijn. Het menschdom heeft nu al een paar duizend jaren geleefd en gewerkt zonder van de Noordpoolzee het fijne te weten en kan zonder nadeel nog best een poosje langer wachten op de inlichtingen, die vermoedelijk zoo goed als geen waarde hebben. Van de Oceaanvluchten geldt het zelfde. Wie drie duizend mijlen aan

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1