CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws io dit Hummer. ©de JAARGANG WOENSDAG 20 JUNI 1928 NUMMER 2465 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 \m Op het kantje ai. Gisteravond heeft de Eerste Kamer met 24 tegen 21 stemmen de Wet op de Naamlooze Vennootschappen aan genomen. Reeds eenige dagen wist men, in doorgaans goed ingelichte kringen, dat het er spannen zou. Vooral toen Vrijdag enkele Senato ren hun stem vóór motiveerden, waar van men aanvankelijk meende, dat zij tegen zouden stemmen, werd de span ning volkomen. Dat op het laatst nog enkele Kamer leden van den feestmaaltijd ter eere van den heer Fock werden weggehaald heeft niet verhinderd, dat de minder heid drie stemmen achterbleef. Hoewel ook voor ons in het nu aan genomen ontwerp eenige bepalingen niet de grootst mogelijke bewondering hebben, meenen wij toch, dat de Ka mer ons gisteren een goeden dag be zorgde. Immers was het meer dan tijd. dat eindelijk de wettelijke bepalingen op de Naaml. Venn, zich aanpasten aan de practijk. De Minisler zeide het zacht, toen hij uitsprak: „Vrij algemeen is toege geven, dat de naamlooze venootschap aan ons wetboek is onteroeid. Juris prudentie en practijk hebben het over woekerd". Dat de N. V. in ons maatschappelijk leven diep wortelen heeft geschoten, is ieder bekend. Zonder deze zou het maatschappelijk leven niet meer kun nen. Welke voordeelen de N. V. biedt, toonde onlangs Prof. Limperg in de Notarieele vereeniging nog aan, toen hij wees op het noodzakelijke van de scheiding tusschen financiering en technische bedrijfsleiding in onze te genwoordige industrieele en handels ondernemingen. Rij de persoonlijke onderneming toch aldus Prof. Limperg be schikt de kapitalist niet altijd tevens over leiderscapaciteiten, al valt niet te ontkennen, dat de practijk bewezen heeft, dat deze twee functies vaak zeer goed samen kunnen gaan. Bij de Naamlooze Vennootschap daarentegen kunnen de beste krachten worden gekozen voor de leiding, daar tegenover staat, echter het onbetwist bare voordeel van de persoonlijke on derneming van voorzichtiger financi eel beleid en mindere zucht naar ex pansie". Bij beschouwing van dit laatste wees Prof. Limperg op de groote be- teekenis der N.V., die het mogelijk maakt tot uitbreiding over te gaan. wanneer de vooruitgang der techniek zulks vordert. Prof. Limperg toonde o.a. ook aan dat de N.V. met behulp van de kapi taalmarkt een kring van kapitalisten schept, die bereid zijn om met hun besparingen aan de voortbrenging van handel en nijverheid deel te nemen (aandeelhouders en obligatielfouders), waarbij de keuze voor den spaarder niet, zooals in de persoonlijke onder neming, bepaald wordt door den per soon van den geldnemer, maar door het bedrijf zelf en zijn risico's. De N.V. maakt het ook mogelijk, dat dé aan deelhouders hun aandeel in de onder neming kunnen verkoopen, wanneer zij zulks noodig of gewenscht achten, zonder daarbij echter de N.V. zelf last te veroorzaken. Tenslotte wees spreker op het min der bekende feit, dat de z.g. onderne merspremie, d.i. de buitengewone ver goeding voor.dien ondernemer, die on der bijzonder gunstige omstandighe den verkeert, vervloeit over het gehee- le kapitaal, dat voor de maatschappe lijke productie wordt aangewend. Deze beteekenende voordeelen kun nen wij onderschrijven. Daarom kunnen wij ook niet onder schrijven de meening van degenen, die liever nog de tegenwoordige on voldoende wetgeving zagen gehand haafd dan te accepteeren het nieuwe ontwerp. Zeer terecht wees de Minister er op, dat dit ontwerp eigenlijk geheel ligt in de lijn van het ontwerp in 1910 door de Vereeniging van Nederlandsche werkgevers verzocht, terwijl juist nu deze organisatie zich zoozeer verzette. De souvereiniteit van de aandeelhou ders en de openbaarheid, dat zijn de grondzuilen van dit ontwerp. Men moge dan niet geheel voldaan zijn, met den heer Slingenberg kan toch worden getuigd beter deze rege ling dan de tegenwoordige regeling, vooral omdat Minister Donner zoo vas1 in zijn schoenen stond, dat hij de Kamer moest mededeelen, dat hij zich niet verantwoord achtte om met een ander ontwerp te komen. Laat men nu de resultaten afwach ten en latter wijzigen waar wijziging noodig blijkt. STADSNIEUWS. AFSCHEID DS. D. KUILMAN VAN BORNE. Ds. D. Kuilman, beroepen naar de Ned. Herv. Gem. alhier, heeft j.l. Zon dag afscheid genomen van de Ned. Herv. Gem. te Borne (O.), sprekende over Hebr. 13 vs. 8. Spr. besloot zijn predikatie met de gebruikelijke toespraken. Hij werd toegesproken door ouder ling A. Dekkers, namens d. kerkeraad Ds. L. S. v. d. Zwet van Almelo, als consulent; Ds. J. v. d. Duyn, namens de Bode-zending; Ds. J. P. A. Ie Boy van Almelo en J. Steenstra, godsdienst onderwijzer. Gelijk' reeds gemeld, zal Ds. Kuil man Zondagavond in de Pieterskerk alhier intrede doen, na des morgens bevestigd te zijn door Ds. J. P. van Brugghen van Amsterdam. WIJKGEBOUW STILLE RIJN. Bij den uitslag der verloting in ons blad van gisteren stond, dat no. 76 is uitgeloot; dit moet zijn 276. JAARVERSLAG "DE LAKENHAL". Verschenen is het verslag van den toestand van het Stedelijk Museum „De Lakenhal", gedurende het jaar 1927. Wij ontleenen daaraan het volgen- de: De samenstelling van de commissie onderging belangrijke wijziging. Den 21sten Januari overleed ons medelid, F H. Verster, wiens deskundige ad viezen op kunstgebied noode gemist zullen worden. Den 6den September werd bericht ontvangen, dat door B. en W. burge meester Mr. A. van de Sande Bakhuy- zen tot voorzitter was aangewezen. De nieuwbenoemde aanvaardde de ze functie in de vergadering van 10 October met een warm woord van waardeering aan den aftredenden voorzitter, den wethouder A. L. Rei- meringer. Bij de jaarlijksche aftreding moest de heer J. A. van Hamel, die sinds 1919 lid was, uitvallen, aangezien dt- ze als raadslid zitting had en zich als zoodanig niet meer beschikbaar had gesteld. In zijn plaats werd den 6den Sep tember door den Gemeenteraad be noemd de heer Ir A. G. Bosman; de periodiek aftredende leden, de heeren Prof. Dr A. J. A. Barge. Dr. G. J. Boe- kenoogen en B. J. Huurman werden herbenoemd. Ter herdenking van F. H. Verster als kunstenaar, werd van 1 April tot 16 Mei in het museum een eereten- toonstelling van zijn werken gehoii den, waarop 184 schilderijen en teeke- ningen vertegenwoordigd waren, be nevens zijn volledig grafisch werk. Het zeer, drukke bezoek van 6362 personen en de algemeen e medewer king van de inzenders getuigt van de groote waardeering van Verster's werk en van de belangstelling voor deze welgeslaagde laatste hulde aan den meester. Het museum dankt hieraan, behalve een niet onbelangrijk batig saldo, en kele geschenken van Verster's werk. Verder werden de navolgende ten toonstellingen in het museum gehou den: een tentoonstelling van kunstnijver heid door De Ploeg, gearrangeerd door den heer J. Huisman te Leiden, van 1427 Maart; een tentoonstelling ter herdenking van het jubileum van St. Franciscus, samengesteld door pater A. J. M. van Donk, van 26 Mei6 Juni. een tentoonstelling van oud tinwerk van 17 Juni tot 15 Augustus; een tentoonstelling van Oostenrijk- sche kunstnijverheid, gedeeltelijk bij eengebracht door den Directeur. Mr. Dr. J. C. Overvoorde, tijdens diens verblijf te VVeenen en aangevuld door een zeer belangrijke inzending van de Vereeniging Nederland-Oostenrijk; een tentoonstelling van de Vereeni ging Oud-Leiden, die ter herdenking van haar 25-jarig bestaan den 17den December een keuze van afbeeldingen van oude gebouwen en stadsgezichten toonde, welke groote belangstelling vond bij onze stadgenooten. Het aantal bezoekers van het Mu seum bedroeg in 1927 20.264, waarvan 7992 op de dagen, dat het museum kosteloos toegankelijk is. Hierbij vallen in het bijzonder te vermelden het bezoek van IT. M. de Koningin-Moeder op 11 Mei aan de Verster-tentoonstelling gebracht en dat van II. K. li. Prinses Juliana op 23 November, waarbij ook de tentoon stelling van Oostenrijksche Kunstnij verheid werd bezichtigd. Het bezoek is niet te vergelijken met dat over 1926, met 56786 bezoekers in verband met de Jan Steententoon stelling, doch is zeer gunstig te noe men in vergelijking met de 14.897 be zoekers in 1924 en 18.433 in 1925. Aan verschillende personen werden inlichtingen verstrekt betreffende de verzamelingen en eenige malen werd verlof gegeven om te fotografeeren. Het voorloopig opgestelde geschil derde plafond uit het perceel Bree- straat no. 39, met voorstelling der vier werelddeelen, door P. van Ruyven uit 1711, vond definitieve plaatsing, waar hij een tusschenbalk werd aangebracht De vijfde afdeeling van de lange bovenzaal werd ingericht voor de op stelling van het kerkinterieur uit Bleiswijk, nadat het houtwerk door de heide hoofdbewakers was uitge loogd en bijgewerkt. De officjeele opening vond plaats op 29 Juli, met een rede van Prof. Dr. G. J. Heering. Den 7dén December opende de voor zitter Mr. A. van de Sande Bakhuy- zen de kapel met het altaar uit cle Oud-Katholiek a Kerk aan de Hooi gracht met een officieele rede, waar na ook pastoor G. A. Smit een korte rede hield. In het museum werd electrische verlichting aangebracht in de zilver- zaal, een nieuwe stofzuiger werd aan geschaft en het velum in een der kunstzalen werd vernieuwd. Er werd een begin gemaakt met de inrichting van een speciale Versterka- rner, waarvoor de Jan Steen-Commis- 'sie een subsidie van 350 verleende. De houten lambrizeering wordt door de hoofclbewakers vervaardigd. Aan gezien dit moet geschieden in de ge wone diensturen, kan het werk slechts langzaam vorderen en kan de kamer eerst in 1928 voor het publiek openge steld worden. Het museum ontving van verschil lende zijden bewijzen van belangstel ling door het aanbieden van geschen ken, welke aanwinsten in het verslag worden opgesomd. Tegen over deze aanwinsten staat de afstand van drie honderd Delftsche tegels uit het depot, die beschikbaar gesteld werden voor de restauratie van het vroegere Notarishuis aan den Burcht. CHR. TURNKRING VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Gedurende langen tijd bestaat te Leiden behoefte tot oprichting van 'n kring, waaraan de Christelijke veree- nigingen zich konden aansluiten. Wel bestaat reeds te Leiden de Leid- sche Turnkring, doch deze is een on derdeel van het K. N. G. V. en heeft dus alleen te zorgen voor die ver- eenigingen, die bij het K. N. G. V. zijn aangesloten. Tot dezen kring hebben zich mo menteel reeds aangesloten de Vereeni- gingen: Jahn, Hestia en D. O. S., al len te Leiden en de vereeniging D. O. S. te Sassenheim met een totaal aan tal leden van ongeveer 5C0, terwijl met nog enkele andere vereenigingen on derhandelingen gevoerd worden. In het vormen van kringen ligt een machtig wapen tot propaganda voor cle Lichamelijke opvoeding, vandaar dat dit streven is toe te juichen. Als programma is aangenomen de beoefening der lichte athletiek, waar oor reeds onderhandelingen aange- noopt zijn tot het huren van een ter rein zoo ook voor half September het organiseeren van 'n groote openlucht uitvoering met een marsch door de stad. Iri het voorloopig bestuur hebben de navolgende personen zitting genomen: C. A. de Bruyn voorzitter; S. G. Jansen, secretaris, Garenmarkt 13; M. J. Dool, penningmeester, Garenmarkt 23a en L. Stouten, Sassenheim, com missaris. Waar het verschil met den Leid- schen Turnkring alleen bestaat in den grondslag, hoopt de Ghr. Turnkring op een aangename samenwerking met den Leidschen Turnkring. JUBILEUM CUPIDO. Den 30sten Juni a.s. hoopt de heer J Cupido den dag te herdenken, waar op *hij voor 25 jaar, als werkmeester in dienst trad bij de N. V. Vereenigde Touwfabrieken v.h. Hoos te Leider dorp. De heer Cupido, meer bekend als Patrimoniums ijverige secretaris, is in den kring van onze Christen-werk nemers een gaarne geziene persoon lijkheid. Wij twijfelen niet, cf vriend Cupido zal op den jubileumsdag menige ge lukwensch in ontvangst hebben te nemen. GESCHENK. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen maakt bekend, dat het Historisch Museum van natuur kundige instrumenten in het natuur kundig laboratorium der Rijksuniver siteit alhier van den heer dr. J. H. Wil- terdink, te 's-Gravenhage, ten ge schenke heeft ontvangen een unster, afkomstig uit de Delftsche instrumen tenfabriek van mr. J. H. Onderdewijs- gaart Canzius (pl.m. 1800). De regeering heeft dit waardevol ge schenk met erkentelijkheid aanvaard en den schenker dank betuigd. „ZOMERLUST" HEROPEND. Het in onze gemeente algemeen bekende café-restaurant „Zomerlust", jaren lang gedreven door den niet minder bekenden heer M. Kulk, is, met ingang van 15 April j.l.. in andere handen overgegaan. Onze moderne tijd, die ook aan het restaurantwezen steeds hoogere eischen stelt, heeft er het zijne toe bijgedragen dezen over gang gepaard te doen gaan met een vernieuwing en een herbouwing, zoo wel in- als uitwendig en thans is het wellicht alléén de naam „Zomer lust" die de herinnering aan het vroe gere bedrijf van den heer Kulk in 't leven houdt. De nieuwe exploitante, Mevr. Leli- veld, die reeds een twaalftal jaren het aangrenzende café „Spoorzicht" bestuurt, heeft het bedrijf overgeno men ,en alvorens dit voor het publiek opnieuw open te stellen, het bekende café-restaurant een grondige veran dering doen ondergaan. De heeren Van der Velden en De Jong, uit Oegstgeest, dezelfde bom> wers die hun reputatie reeds gevestigd hadden door den bouw van het nieu we politiebureau aan de Zonneveld straat, hebben ook hier sprekende be wijzen van hun praestaties en activi teit getoond, door in enkele maanden tijds aan „Zomerlust" een geheel nieuw en modern aanzicht te geven. Onder hun technische en practische leiding is de metamorphose van „Zo merlust" tot stand gekomen. De firma Van IJzerloo te Rijswijk heeft door toepassing van het meest moderne behangsel- en schilderwerk in niet mindere mate het hare tot die veran dering bijgedragen. De N.V. J. de Best, alhier, zorgde voor een practi sche en spreke, de gevelbekleeding en voor het overige metsel- en stuca- doorwerk; de N.V. „Fama" in Den Haag heeft zich belast met het leggen van geheel nieuwe vloeren; het tech nisch bureau C. L. van Kleef alhier verzorgde de keurige, in moderne kleuren geschilderde electrische kro nen en wand verlichting; de eikenhou ten meubelen werden geleverd door ae firma Bouten te Rotterdam, terwijl de rieten stoelen en tafels vervaar digd zijn door den heer Meyer, Nieu we Rijn, alhier. En tenslotte is daar de Gemeente zelve, die door het rooien van de boo men vóór het oude perceel er toe hoeft bijgedragen het uiterlijk van het herbouwde „Zomerlust" tot zijn recht te doen komen. Vermelden we tenslotte nog dat de heer J. P. H. Vliegenthart alhier het aanleggen van den grooten lommerrij ken tuin, die in de, naar wij hopen nog komende zomermaanden een heerlijk, rustig zitje biedt, voor zijn rekening nam, dan hebben wij een beknopt overzicht gegeven van hetgeen aan de heropening van „Zomerlust" is voor afgegaan. Zooals uit achterstaande adverten tie blijkt is die heropening bepaald op morgen, Donderdag. Het zal, naar wij vertrouwen, de ondernemende ex ploitante aan belangstelling niet ont breken. Ze heeft een dusdanige energie be toond bij de overname van deze zaak, die thans inderdaad een sieraad van onze stad kan worden genoemd, dat we van harte hopen, dat ze met de exploi tatie gelukkig zal zijn. Harerzijds heeft ze zich voorgenomen haar clien tèle op de best mogelijke wijze te be dienen en door verschillende voorna me attracties de zaak zoo aantrekke lijk mogelijk te maken en daarom ho pen we, dat het Leidsche publiek dit zal weten te apprecieeren en zijner zijds door veel bezoek de zaak renda bel zal maken. EINDEXAMEN H. B. S. Op de Gem. H. B. S. voor meisjes zijn op 19 Juni geslaagd de dames: A. D. S. Adolfs, Voorschoten en G. M. A. Beijersbergen, A. P. Keesom en J. H. L. Pohlmann, allen te Leiden. Afgewezen geen. EXAMEN CHR. KWEEKSCHOOL. Geslaagd op 19 Juni alle candidaten, n.l. de heeren: J. Minnee en J. C Schtf- ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/i cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke redactie - Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Binnenland. De Eerste Kamer heeft het wetsont werp op de N. V. aangenomen. Installatierede van den Gouverneur van Suriname Dr. A. A. L. Rutgers. De 70e verjaardag van Mr. D. Fock. Dr. J. G .Scheurer is hedenmorgen overleden. Buitenland. Een interpellatie van Lord Cecil over de ontwapening. Zaterdag a.s. zal de wet op de stabi lisatie van den Franschen franc wor den ingediend. Moord in de rechtszaal te Weenen. De „Friendship" is te Southampton aangekomen. De havenstaking te Antwerpen. Bij de Dnitsche regeeringsvorming zijn nog tal van geschilpunten. neveld, beiden te Katwijk, C. van Pij len, W. van Pijlen en J. B. van Wierin- gen, allen uit Hazerswoude en W. J. de Tombe, Leiden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Anthonius Johannes, zv. J. J. Rozier en C. H. Witkamp Elisabeth Emmy. dv. D. F. Schouten en T. Bameveld Wil lem, zv. P. Slingerland en F. Dubbelaar Hillegonda Wilhelmina, dv. M. P. Ber gers en A. M. van Velzen Maria Apolo- nia Christina, dv. W. Nagtegaal en P. Tisseur Maria Alberta Thera., dv. T. A. Tijssen en J, M. Ilelgers Johanna Da- niële, dv. D. P. C. de Gunst en J. E. Ober Adrianus, zv. A. Kouwen en J .de Bruin Johannes Willem, zv. C. Nieuwenhuys en W. M. Brakel Pieternelletje, dv. J. Kleyn en C. M. Arnoldus Margaretha. dv. A. Tegelaar en M. Holverda Bart, zv. J. Kluivers en J. S. v. d. Klaauw Maria Geraldine Magdalena, dv. W. Bee- seins en C. C. A. de Bruin Frans Adam zv. J. H. IJzerman en J. M. Gijsman Maria Esther, dv. G. F. v. Dorp en J. Klein Lena, dv. E. A. T. de Graaf en C. Molenaar Nicolaas, zv. H. M. Pont en G. Swagers Tonnt Hendrica, dv. D. Tesk een H. den Hertog Maria, dv. L Hartevelt en M. Klein Jan, zv. J. van Ek en W. Lomeijer Maria, dv. D. van Roijen en A. J. Hannaart Petrus Jo hannes, zv. G. M. Loozen en G. M. vaa Loenen. Gehuwd: J. Smittenaar, jm. en E. H. v. d. Steen, jd. M. Tegelaar, jm. en W. A. v. d. Berg, jd. M. J. Verhagen, jm. en E. M. Baither, jd. H. W. v. d. Bosch, jm. en G. Verhoef, jd. I. Wassenaar, jm. en E. Weeber, jd. H. Briër, jm. en L. Boot, jd. J. Arbouw, jm. en J. A. v. d. Vos, jd. J. Lina, jm. en G. Menijn, jd. Overleden: A. Mulder, we. 75 j. C. Toorens, dr. 71 j. J. J. v. d. Steen, wr. 72 j. E. M. v. Wensen, zn. 74 j. H. E. Heuper- man, we. 77 j. J. Verhoeven, zn. 1 mnd. A. v. d. Linde, vr. 70 j. A. Hoogvliet, wr. 71 j. C. Cornet, vr. 78 j. D. Poptie, m. 70 j. A. Hollebeek, we. 82 j. J. Turk, dr. 2 weken T. A. Wijsman, we. 82 j. J. Kerkhoven, zn. 28 j. H. Couzijn, wr. 76 j. M. Schouten, vr. 48 j. Staatscourant No. 117 bevat da Koninklijk goedgekeurde statuten van de Tabak- en Sigarenfabriek „Boerhaave", vJi. fr. A: B. Stijger, al hier. Door de politie te Velsen-is aan gehouden en op transport gesteld hier heen de 15-jarige J. N. Hij is weer in de ouderlijke woning teruggebracht. BINNENLAND. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin heeft met 1 Aug. benoemd tot hofdame jkvr. M. C. ba ronesse van Tuyll van Serooskerken te Bloemendaal. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. De heer Krijger heeft den Minister van Waterstaat de volgende schrifte lijke vragen gesteld: Is de Minister bereid, mede te dee- len: le. of dezer dagen op den cnbewaak- ten overweg bij Nootdorp een ongeval heeft plaats gehad? 2e. of het juist is, dat het uitzicht ter plaatse slecht is? 3e. of het ongeluk vermoedelijk zou zijn voorkomen, indien daar een af sluiting met boomen ware geweest?

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1