CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 9d* JAARGANG VRIJDAG 15 JUNI 1928 NUMMER 2461 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per week1 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22l/i cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tariei Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Een sarrende burgemeester Gij kunt het U niet voorstellen? Wij cok niet! En dan nog wel een Antirevoïui tionaire burgemeester! Maar dat is heelemaal onmogelijk I Zoo denken wij er ook over. Niet alzoo de Saambinder, het or gaan van de Gereformeerde gemeen ten, de gemeenten waarin Ds. Kersten predikant is. Dit weekblad kan niet nalaten om de volgende verdachtma- kende woorden te richten over onze partij wanneer zij bespreekt de gevol gen van de aanneming der amende- menten-Bijleveld inzake de tegemoet koming aan gewetensbezwaarden met betrekking tot de vaccinatie. „Stel u voor zoo zegt De Saam binder een sarrenden antrevolutio- nair, die als burgemeester deze men- schen (die den eed afleggen) eens krijgen wil; en tegenover zulk een heer, eenvoudige menschen, die om dat zij in de waarheid zijn onderwezen rJet durven vaccineeren, maar ook niet licht den eed afleggen. Wie ge voelt niet het bezwaar' De zaak is deze. Wanneer iemand bezwaren oppert moet de overheid zekerheid hebben dat deze bezwaren werkelijk gewetensbezwaren zijn. Vandaar de bevestiging met een eed. Wij kunnen daar niets onredelijks in vinden. De Overheid moet op zooveel terreinen een eed eischen. Maar wat te zeggen van de honende taal „een sarrenden burgemeester, die de eenvoudige menschen wel eens krijgen zal". Wij hopen van harte dat wanneer de man die dit schreef met een derge- lijken geest bezield is zooals de waard is vertrouwt hij immers zijn gasten dat hij dan het verkeerde en zondige daarvan zal inzien. STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN. Overschrijding pensioenen en wachtgelden en verzekering. B. en W. stellen voor ingevolge de begrootingsvoorschriften ook nu weer de op verzamelartikelen gebrachte pensioenen, wachtgelden eri verzeke- rinspremies betreffende ambtenaren en beambten over te boeken op de be treffende begrootings-onderdeelen waarop deze uitgaven en ontvangsten moeten drukken. Een lijst van daar toe noodige overschrijvingen wordt den Raad ter vaststelling aangeboden. Andere al- en overschrijvingen. Een lange lijst van gebruikelijke af- en overschrijvingen en toevoeging van nieuwe artikelen wordt mede den raad ter vaststelling aangeboden. Vernieuwing uitbreiding machines Lichtfabrieken. Tot voor korten tijd besc' ikte de Eiectriciteitsfabriek slechts over vier turbogeneratoren van verouderd ty pe met een gezamenlijk vermogen van 12000 K.W. In verband met de toeneming van de belasting en de noodzakelijkheid van het aanwezig zijn van de noodige reserves voor ge val van storingen en voorts ook op grond van de minder goede economie van de oude machines besloot de Raad in zijn vergadering van 4 Dec. 1924 (Ingek. Stukken No. 320) de ca paciteit der centrale te vergrooten met een turbogenerator van 12000 K.W. en het gezamenlijk vermogen der centrale mitsdien te brengen op 24000 K.W. In den loop van het vorige jaar werd de nieuwe machine in ge bruik gesteld; zij blijkt zeer goed te voldoen en geeft een aanzienlijke stroombesparing. Aangezien nu op grond van de uit komsten der laatste jaren, gelijk Com missarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit in hun voor den Raad ter inzage gelegd schrijven nader betoogen, voor zeker kan wor den gehouden, dat deze toenemende beweging van de belasting zich in de toekomst nog verder voort zal zetten, is het zaak tijdig bedacht te zijn op vergrooting van de capaciteit der elcc- trische centrale. Commissarissen ach ten hiervoor thans den tijd gekomen, opdat over het meerder vermogen nog voor den aanvang van de hoogst belaste maanden van den winter 1929 —1930 beschikt kan worden. De bedoeling is thans, de nieuwe machinekamer te verlengen en daar in een nieuwe turbogenerator van 12000 K.W. met bijbehoorende hulp- machines en verdere toebehoiren te plaatsen. Het gezamenlijk vermogen wordt hierdoor gebracht op 36000 K.W De beide nieuwere machines, ieder met een vermogen van 12000 Iv.vV., zullen alsdan steeds in bedrijf zijn, waaraan in het bijzonder, zoodra de maximale belasting de 12000 K.W. overschrijdt, behoefte bestaa terwijl do oude, kleine machines als reserve voor geval van zeer ernstige defecten aan de nieuwe machines beschikbar blijven. Om laatstvermelde reden is verlenging van de nieuwe machineka mer gegeven boven aftraak der oude machines en vervanging van ucze door nieuwe van grootere capaciteit. Een en ander brengt met zich een vt-rgrooting van het nieuwe ketelhuis zoodanig, dat daarin nog twee ketels van gelijke capaciteit, als de beide laatst gebouwde, plaats kunnen vin den, en voorts den bouw van een nieuw schakelhuL voor 10C00 Volt spanning van aanmerkelijk grooter schakelvermogen, dan het thans be staande schakelhuis. dat als verdeel station voor de stad met een span ning van 3000 Volt in gebruik kan blijven. Deze verschillende werkzaamheden behoeven niet alle tegelijk uitgevoerd te worden, doch kunnen verdeeld wor den over 5 jaren, van 1929 tot 1933. Daardoor zal inet alleen een grootere capaciteit, doch ook een betere econo mie worden verkregen. In het bijzon der om laatstvermelde reden ook is af gezien van den bouw, reeds thans van een geheel nieuwe centrale buiten de stad, nu op het tegenwoordige terrein nog voldoende plaats voor uitbreiding beschikbaar is en ook na de nu voor gestelde uitbreiding nog beschikbaar blijft. Dit heeft bovendien nog het voordeel, dat later, indien te eeniger tijd toch tot den bouw van een nieu we centrale zou moeten worden over gegaan, alsdan zal kunnen worden beschikt over de resultaten der snel le ontwikkeling, waarin de stoomtur- binebouw en de bouw der stoomketels en stookinrichtingen zich thans be vinden, hetgeen op het oogenblik nog niet mogelijk is. Met de uitvoering van de voorge stelde werken zal naar raming een be drag gemoeid zijn van f 1.900.000. welk bedrag, over een tijdvak van 5 jaren beschikbaar kan worden gesteld en wel in dier voege, dat ter zake van deze uitbreiding ten laste van de ex ploitatierekeningen over de jaren 1929 tot en met 1933 een telken jare hooger bedrag wegens kapitaalslasten (rente, afschrijving en storting in het vernieuwingsfonds) zal komen. An derzijds staan hiertegenover de groo- t»re inkomsten tengevolge van meer stroomverbruik. Vermoedelijk zal deze kapitaalaan wending aanvankelijk het rendement wat drukken maar op den duur ver wachten B. en W. dat het bedrijf zijn pesitie zal kunnen handhaven, ter wijl ook de gemeentebegrooting de ka pitaalsuitgaaf toelaat. De bedoeling is het nieuwe kapitaal niet uit het vernieuwingsfonds te put ten. Op grond van het vorenstaande ge ven B. en W. in overweging: a. ten behoeve van de uitbreiding van de Eiectriciteitsfabriek met een turbo-generator, twee stoomketels en een schakelhuis met bijbehoorende hulpmachines en verdere toebehooren door vaststellin; van den hierbij over- gelegden suppletoiren begrootings- staat een bedrag van f 1.900.000,ter beschikking to stellen; b. het sub a genoemde bedrag van f 1.900.000,voor de daarbij aange geven doeleinden aan de Electriciteits fabriek als kapitaal te verstrekken, op te nemen in zoodanige gedeelten en op zoodanige tijdstiopen, als noodig zal blijken, onder bepaling dat de fa briek aan de gemeente ter zake van het geleende kapitaal 5 pCt. rente per jaar zal betalen en voorts ieder jaar, te beginnen met het jaar, volgende op dat, waarin de gelden telken jare wor den opgenomen, 5 pCt. tot aflossing van schuld of' kapitaalbelegging zal bestemmen. DE PLANNEN VOOR DE VERBETERDE VIERING VAN DEN KONINGINNEDAG. Reeds eenige malen schreven we in óns blad over de plannen die gerezen zijn in de harten van sommige onzer Oranjelievende burgers, om den ver jaardag van H. M. de Koningin op waardiger wijze te vieren dan dat tot nu toe geschied is en het is ons een groote verheugenis te kunnen mede- cieelen, dat deze plannen een vasteren vorm beginnen aan te nemen. De stem die opgegaan is uit den boezem van de Leidsche Chr. Oranjevereeni- ging heeft weerklank gevonden in ve le harten. Het voorloopig comité, dat op de initiatief-vergadering is ge vormd, heeft de zaak krachtig aange pakt en heeft gisteravond in een ver gadering, die gehouden werd in de Burcht, waartoe weder alle belang stellende vereenigingen van onze stad waren uitgenoodigd, haar plannen voorgelegd. Genoemde vergadering stond onder leiding van den Voorzitter van het voorloopig comité, den heer L. Questroo, die even over half negen de bijeenkomst opende met een hartelijk welkom aan allen. Vertegenwoordigd waren een 20-tal vereenigingen. De heer Questroo deelde allereerst aan de vergadering mede, dat de plannen bij den Burgemeester een gunstig onthaal hadden gevonden, en nat Z.Edelachtbare zich bereid had verklaard het Eere-Voorzitterschap op zich te nemen, welke mededeeling met applaus door de aanwezigen werd begroet. Het voorloopig comité is met één lid uitgebreid, n.l. met den heer Rosier, referendaris ter gemeentesecretarie. Ook deze mededeeling werd met ap plaus ontvangen. Bovendien is een eere-comité ge vormd, waarin de volgende heeren zco goed zijn geweest zitting te willen nemen: Prof. Dr. P. J. Blok, Pastoor Th. P. Blom, Mr. P. E. Briët, T" C. J. H. van Iterson, Overste Kist, W. Koops, W. v. d. Laan, P. C. Labrijn, Ds. A. D. Meeter, Mr. P. A. Pijnacker Hordijk, J. F. X. Sanders, J. H. van Waveren. Van verschillende vereenigingen is reeds bericht ingekomen dat ze aan cle feestviering willen deelnemen en zelfs is ook reeds ongevraagd een gift van f 10 ingekomen, die natuurlijk dankbaar is geïncasseerd. Wat de plannen voor de feestviering br treft deelde de Voorzitter het vol gende mede: Zooals reeds op de vorige vergade ring was naar voren gebracht, ligt het in de bedoeling des namiddags een sportdemonstratie te houden en na afloop daarvan, te ongeveer half vijf een optochx door de stad met de ver* oenigingen die de sportdemonstratie hebben gegeven en alle vereenigingen die zich daartoe bereid verklaren, mu ziekverenigingen enz. Tevens wordt overwogen des morgens een reveille te houden. De heer De Bruin lichtte de plannen van de sportcommissie nader toe. Een belangrijk punt hierbij is natuurlijk do vraag: Welke vereenigingen mee doen en in welke verhouding de ver eenigingen meedoen. Het ligt in de be doeling een gezamenlijke opmarsch vanaf een zeker punt in de stad naar bet terrein te houden, waar dan de demonstraties zullen gehouden wor den. Deze demonstraties zullen be slaan uit: slingerbal, korfbal, geza menlijke gymnastiekoefeningen, gvensbal voor de kleintjes, algemeen toestelturnen, padvindersdemonstra ties, athletiek, handbal, enz. Wanneer dat gewenscht wordt is dit zeer voor loopig programma voor vele inkrim pingen en aanvullingen vatbaar. Na deze mededeelingen werd de ge legenheid gegeven hierover bespre kingen te voeren. Twee dingen kwa men daarbij vooral naar voren: ten eerste de keuze van het terein en ten tweede de militaire paarden-sportde- monstraties. Wat het terrein betreft was de sport commissie van oordeel, dat het meest geschikt was het nieuwe terrein aan de Nieuwe Vaart (en dit zou ook in derdaad het geval zijn, wanneer niet raar voren gebracht was de kwestie van de paardensport. Er bestaat kans dat het terrein niet gegeven wordt wanneer paardensport daarop gege ven wordt. In dat geval zal het Schut tersveld moeten worden gebruikt. Er bestaat evenwel een kans dat wan neer niet met kanonnen gedemon streerd zal worden het terrein, zal mo gen worden gebruikt. Tenslotte werd aan het comité over gelaten naar bewind van zaken te handelen. Wat de militaire paardensport-de monstraties betreft zal met overste Kist overleg gepleegd worden hoe de ze overeen kunnen worden gebracht met de plannen van het comité. Het zou zeer wenschelijk zijn, wanneer deze in het programma zouden kun nen worden ingelascht. Al deze zaken moeten dus nog nader geregeld wor den. De Voorzitter deelde nog mede, dat op den avond van den Koninginnedag weer zooals gewoonlijk op verschil lende punten van de stad muziek ge geven zal worden, terwijl ar.r de Ko renbeurs waarschijnlijk de traditio- fieele vetpotverlichting zal worden aangebracht. De Leidsche Chr. Oranjevereeniging za! een eigen avond organiseeren, ter wijl er ook nog plannen bestaan een ai dere feestavond te organiseeren. Verder w rd nog besproken de kwes- t van eventueele aanvraag van een subsidie aan de gemeente, maar de vergadering was er ov - 't algemeen tegen daar nu reeds toe over te gaan Eerst zullen de Leidsche burgers zelf toonen wat ze kunnen. Wanneer deze eerste feestviering achter den rug is zal tevens getracht worden een vaste vereeniging „Koninginnedag" op te richten, maar dat is nog toekomstmu ziek. Aan het eind van de vergadering werd bij acclamatie bet voorloopig co mité definitief gekozen, terwijl nog aan dit comité werd toegevoegd de heer J. H. Krietemeyer van de onder- officiersvereeniging, voor de paarden sport. Te ongeveer half elf sloot de voor zitter met een woord van dank aan allen voor hun aanwezigheid en met een tot weerziens op het feestterrein, de vergadering. We moeten nu maar wachten tot het feestcomité met zijn definitieve plannen voor den dag komt. Na afloop van de openbare vergade ring had nog in besloten kring een vergadering plaats van het comité van Actie, waarin de bestuursfuncties ver deeld werden. De heer L. Questroo is voorzitter; de heer J. Geytenbeek, 2de voorz.; de heer L. Boekkooi, le secr.; de heer v. d Lof, 2e secr.; de heer P. J. Janssen, le penningm. en de heer H. v. Cittert, 2e penningmeester. GIDS VAN LEIDEN. Bij den heer J. Ginsberg, boekhande laar en uitgever hier ter stede (Kort Ra penburg 17) is een „Gids van Leiden" ver schenen, die is samengesteld door den heer Adolf J. Jakob Sr. Het is een boekje van 24 bladz., op kunstdrukpapier gedrukt en met een oranjekleurig omslag; voorts voorzien van een kaartje, waarop de voornaamste bezienswaardigheden staan aangegeven en verlucht met photo's van het Academie gebouw, het Stadhuis, Den Burcht, den Meermansbürg, en het standbeeld van Pie- ter Adriaansz. van der Werff. Het principe, waarvan de samensteller is uitgegaan is om overeenkomstig het snelle levenstempo van onzen tijd den vreemdeling in enkele uren de voornaam ste bezienswaardigheden van on-e siad te doen bezichtigen en hem een indruk van Leiden te geven. Wij gelooven, dat dit doel uitnemend bereikt is en bevelen dit aardige boekje, dat ook voor inwoners van Leiden veel interessant bijzonder heden over onze stad bevat, gaarne aan. De prijs bedraagt 0.25. GODS VOORZIENIG BESTUUR. Dezer dagen trad voor de afd. Leiden van den Geref. Bond tot verbreiding en verdediging van de waarheid in de Ned. Herv. (Ger.) Kerk alhier op de heer C. W. Otidshoorn van Warmond met een refe raat „Getuigenissen van Gods voorzienig bestuur". In een rijke bewoording, gesteund op tal van bijbelsche uitspraken, gaf spr., ons weer hoe God alles bestuurt en bewaart naar Zijnen wil. Allen dat volk, dat het uit de diepte zoekt, zal- Zijn wegen en wonderen leeren kennen. Ziet men terug, zoo gaat spr. verder, dan wordt dikwijls geuit, alsof de hand des Heeren zou verkort zijn, en er geen wonderen zooals vroeger meer geschie den. Wij zelf zijn hiervan de oorzaak; er is geen plaats meer voor de wondoren Gods. Allerlei contracten, wetten etc. van arbeider tot patroon en omgekeerd trach ten het te maken, dat er geen plaats meer is voor Gods uitkomsten. Spr. wijst er op, dat al dit pogen ver geefs zal zijn. Wij allen zullen toch te recht moeten komen bij het laatste eind station om het daar alleen van te leeren verwachten: bij den Heiland Jezus Chris tus. De mensch tracht zich zelf zoo lang mo gelijk een weg door dit leven te banen en wringt zich hoe langer hoe dieper in de drog-gronden. In een biddend vertrou wen zullen wij tegenover God moeten ko men te staan. ZooalS vroeger de toestanden waren, konden zij ook thans zijn, maar de schuld ligt bij ons zelf. Spr. verklaart dat nog na der over het contact tusschen heer en meester, dat vroeger bestond in Ruth 2 4. „De Heere zij met ulieden en de Heere zegene u". En vervolgens in Col. 322: „Gij dienstknechten zijt in alles gehoor zaam uwen heeren, naar het vleech, niet uit öogendienst, als menschenbehagers, maar met eenvoudigheid des harten, vree- zende God". En ook in Col 4:1: „GIJ hee ren doet uwen dienstknechten recht en gelijk, wetende dat ook gij een Heere in de hemelen hebt". In deze tijden is het anders, en het is daarom, aldus spr., zoo dringend noodig, dat wij een ieder voor ons persoonlijk ons zelf afvragen: hoe staan wij tegenover dit alles, opdat wij niet steeds dieper en die per van de waarheid wegzinken? Steeds verder gaat spr. door, dit aan de hand van Gods Woord, duidelijk uitéén te zetten. Hoe God toch albs bestuurt'en voorziet naar Zijn heiligen wil. Eerst later zullen wij het bemerken, waarvoor het Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Het wetsontwerp tot wijziging der Dienstplichtwet is door de Tweede Kamer aangenomen. De heer Meima refereert voor den Chr. Middenstand over het euvel van de uitverkoopen. De plannen voor de feestelijke vie ring van den verjaardag der Koningin te Leiden nemen vasten vorm aan. Plannen tot stichting van een Open bare Bad- en Zweminrichting te Lei den. De directie van Van Gend en Loos heeft de eischen der arbeiders inge willigd. Buitenland. Het nieuwe ontwerp voor het Angli- caansche gebedenboek weer door het Lagerhuis verworpen. De onderhandelingen over de Duit- sche regeeringsvorming vastgeloopen. De Zeeliedenstaking in Australië is geëindigd met een overwinning der arbeiders. De geruchten over den dood van Tsjang Tso Lin. Motie van wantrouwen door den Pruisischen Landdag verworpen. Fransche vliegtuigen door den storm overvallen. noodig en nuttig was, dat God het altijd geheel anders bestuurt, als lat wij het wenschen. En juist daarom is het zoo noodzakelijk, flat wij God geen eigen ge maakte hinderpalen in den weg stellen. Meer onderlinge liefde is er noodig, en dat vooral wanneer het gaat in het die nen van Hem; dan mogen ons geen maat schappelijke banden scheiden. Een afhan kelijk gebedsleven tegenover Hem, dan zal Hij ons ook zeker Zijn Woord en wetten leeren kennen ei. ons ook zeker zoo lei den, als het £oed voor ons is. Ten slotte wijst spr. nog op het kerke lijk juk, dat ons op de schouders ligt. Voor dit alles is zooveel onderlinge liefde en een biddend volk noodig en laat daar om een ieder leven, welbewust hoe hij voor God moet staan en het alleen van Hem leeren verwachten, aldus eindigde spr. zijn leerrijk referaat. Spreker eindigde dezen avond door te laten zingen Ps. 25 waarna hij voor ging in gebed. AUTORIJDEN VOOR OUDEN VAN DAGEN. In Amsterdam en andere plaatsen van ons land is een Comité samengesteld, dat zich ten doel stelt arme ouden van dagen één keer in het jaar een autotochtje naar buiten te laten doen in auto's, die daar toe vrijwillig beschikbaar worden gesteld door eigenaren van auto's. Ouden van dagen, die jaar in jaar uit verplicht zijn in gestichten en hofjes te verblijven. Denkt gij allen dit eens in, die gewend zijt, wanneer gij maar eenigszins dit kunt doen, naqr buiten te trekken. Welk een. genot moet dat zijn voor die oudjes, die zich al weken te voren kunnen verblijden en ook weken daarna. Bezitters van auto's, gij allen die uw auto één keer per jaar een halve dag of enkele uren hiervoor beschikbaar wilt stellen, zendt uw adreskaartje in aan on derstaand adres, waarin staat uw bereid- verklaring (liefst vóór 21 Juni). Later zou overleg omtrent dag en uur kunnen plaats vinden, door middel van ons Comité. Ook giften voor versnaperingen, uit te reiken aan de ouden van dagen, zullen dankbaar aanvaard worden, welke kun nen wqrden ingezonden aan het adres van Mej. van der Velden, Breestraat 91. liet Comité bestaat uit: Dr. HORST, Directeur van den Ge neeskundigen Dienst, alhier, voorzitter. Mevr. H. GOUDSMIT—COHEN. Mej. R. DRIESSEN. Mevr. C. SMITS—DE WIT. Mej. M. VAN DER VELDEN. DIENST VOOR SOCIALE ZAKEN. Het aantal ingeschrevenen bij den Gern. Dienst voor Soc. Zaken bedroeg op 13 Juni 192S 485, terwijl op 15 Juni 1927 het aantal 532 bedroeg. EXAMEN R.-K. VAKSCHOOL. Voor het theoretisch gedeelte van het examen in vak N. VII Leeares in ae Huishouding en Waschbehande- ling aan de R.-K. Vakschool aan het

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1