De vergadering werd verdaagd tot vandaag 11 uur. In den loop der vergadering werden nog z.h.s. aangenomen: het afwijzend prae-advies op de sub sidie-aanvraag van de gemeente 's Gravenhage voor de gemeentelijke handelsscholen; het voorstel tot het verleenen van subsidie aan de gemeente Gouda ten behoeve van haar handelsavondcur sus; het voorstel tot het verleenen van een subsidie aan de vereeniging Bar- timeus voor haar blindeninstituut te Zeist; het voorstel tot het verleenen van een subsidie aan de vereeniging Op leidingsschip voor de Handelsvaart te Rotterdam. het afwijzend prae-advies op de sub sidie-aanvraag van de Prins Hendrik- vereeniging te Rotterdam; het afwijzend prae-advies op de sub sidie-aanvraag van de vereeniging Bewaarschool in wijk L te Sliedrecht; het afwijzend prae-advies op de subsidie-aanvraag voor de vakschool voor meisjes te Voorburg; en het afwijzend prae-advies op de subsidie aanvraag voor een instituut voor lichamelijke opvoeding te 's Gra venhage. S T ATEN-GENERA AL. TWEEDE KAMER. (Vergadering van gisteren). Het Klompenwetje. In de vergadering van gisteren is, nadat in comité-generaal de huishou delijke raming was behandeld, de mo tie-Drop tot instelling van een Rijks bureau voor den verkoop van klompen verworpen met 46 tegen 32 stemmen. Het wetsvoorstel tot heffing van een invoerrecht op klompen is daar na aangenomen met 45 tegen 34 stem men. Tegen de linkerzijde en de hee ren. Lingbeek (H.G.S.) Visscher (A.-R.) en Braat (Pl.b.). Wijziging Dienstplichtwet. Voortgezet wordt de behandeling van de wijziging der dienstplichtwet. De heer TILANUS (C.-H.) kiest het standpunt der regeering ten opzichte van de vooroefeningen, namelijk drie maanden aftrek. Uitvoerig behandelt spr. het vrijwil lige systeem Postliuma-Boele. Het zou wel eens kunnen gebèu: en dat het ge- wensclit kan zijn onbetrouwbare dienstplichtigen te vervangen door be- tiouwbare vrijwilligers. In dit opzicht zullen de sociaal-democraten zich duidelijk moeten uitspreken, of zij bij mobilisatie zullen meedoen, of thuis blijven. Dit laatste is dan toch in de •war sturen en is revolutionair. Voelt spr. veel voor het wetsvoorstel, zijn stem zal afhangen van het antwoord des Ministers. De heer L. DE VISSER (Comm.) be toogt, dat het aanhangige voorstel opnieuw bewijst dat het ministerie allesbehalve neutraal is. Het ministerie geeft aan den eenen kant woorden inzake de ontwapening, aan den anderen daden tot verster king der weermacht met. op den ach tergrond een groep politici, die zich door de Regeering in de luren laten leggen. De VOORZITTER protesteert tegen deze uitdrukking. De heer DE VISSER (Comni.) meent, dat het een zeer zindelijke uitdruk king is. Geen enkele burgerlijke partij durft zich meer openlijk als voorstander van het militairisme en den oorlog aan dienen, daarin ligt Je bron der heden- aaagsche internationale diplomatie. Men zegt te streven naar ontwape ning, maar ieder maakt in eigen land óe weermacht steeds sterker. Voor wie op de hoogte is van de sociaal- economische toestanden, nationaal en internationaal, is het duidelijk dat de toestand van thans, als twee druppels water lijkt op dien van 1914. Er is ruimschoots stof voor een oorlog. Slechts één macht is in staat den oorlog te voorkomen: de contra-oor logskracht van het revolutionnair strijdende proletariaat. Dit moet de legers onbetrouwbaar maken. De bourgeoisie neemt daartegen haar maatregelen door een voorstel als het aanhangige, waardoor het leger weer meer het klasse-instrument wordt te gen het proletariaat. Met dit wetsont- werpt demaskeert de Regeering zich geheel en al; het beoogt versterking van het rpilitairisme, in strijd met al le mooie woorden: ook door onzen Minister van Buitenlandsche Zaken te Genève gesproken, waaraan zelfs oe heer Albarda hulde brachtl Tegen den oorlog der bourgeoisie zullen de communisten den burger oorlog preeken: want burgeroorlog L-eteekent revolutie. Welke oorlog is erger in zijn gevolgen? De imperialis tische, waarin met het argument oor log is oorlog de slachtoffers bij mil- lioenen worden geteld, terwijl de re volutie ook wel offers vordert, maar hun aantal is gering, vergeleken bij dat van den wereldoorlog. De heer WINTERMANS (R.-K.) be spreekt de voorgestelde wijziging van cie loting. De Minister wil de loting doen hou den reeds vóór de inschrijving en dat zou spreker wel sympathiek zijn, mits zekerheid bestaat, dat er naast het lot geen andere factoren invloed zullen oefenen. In dit opzicht is spreker ech ter niet volkomen zeker. Aan het lexi cografisch stelsel van den Minister kleven bezwaren, welke spreker de gewone nummerloting doen verkiezen D6 lexicografische lijst staat niet vast als de loting plaats heeft, wat een grondfout is. De heer ZANDT (S.G.P.) betoogt, dat de oorlog in de toekomst geens zins zal verdwijnen. Vandaar is de ontwapening niet door te voeren en spreker zal de regeering gaarne steu nen in haar streven om de defensie zco goed mogelijk te maken. Intus- schen kan spreker niet toejuichen, dat de voorgeoefenden een langeren tormijn in de kazerne zullen moeten vertoeven met het oog op de moreele gevaren., Voor het platteland heeft het voor- otfeningsinstituut groote bezwaren, omdat er weinig gelegenheid zal zijn voor oefening. Minister Lambooy aan het woord. De heer LAMBOOY, Minister van Oorlog, beantwoordt de verschillende sprekers. Spr. verdedigt allereerst de nieuwe regeling van het voproefe- ningsinstituut, op welk instituut hij prijs stelt. Hij weerspreekt de bewe ring, dat het legerbestuur en het de partement dit instituut geen fair play zouden geven; de belangen van dit vooroefeningsinstituut worden even loyaal behartigd als andere belangen. Als sluitsteen wenscht de Minister de dienstverkorting mét één maand te verminderen voor de voorgeoefenden, om aldus dit instituut een vasten en goeden grondslag in onze weermacht te geven. Daar evenwel de meerderheid der Kamer het terugbrengen der verkor ting van den eesten diensttijd van vier cp drie maanden niet wil, neemt de Minister het amendement-Van Rap- pard over om de verkorting 3 Va maand te doen zijn, in de hoop, dat de Kamer dezen middenweg zal aanvaarden. Het oefenen van de voorgeoefenden buiten militair verband is veel bestre den; daarom had de Minister geen bezwaar tegen het amendement-Tila- nus om deze opleiding uitsluitend in militair verband te doen geschieden. Van de verruiming van de vrijwil lige dienstneming verwacht de Minis ter volstrekt niet zoo'n grooteii en al- gemeenen toeloop, als sommigen den ken. Ook verwacht hij van de vrijwil lige verbintenis niet een zoodanige wijziging in ons leger dat dit zou op houden een afspiegeling te zijn van het geheele volk. Zou hij dit voorzien, of zou het daarheen gaan, dan zou de minister daaraan paal en pe: k stellen. De Regeering kent aan de wii^'rins van art. 27 een beperkte beteekenis toe; elke geda_hte aan een klassele- ger is de Regeering volkomen vreemd. De druk van den dienstplicht te ver minderen en.'n aangename vervulling v;n de militaire plichten te bevorde ren, vormden de zienswijze waardoor do regeering zich bij de wijziging van art. 27 liet leiden. Allerminst is zij verantwoordelijk voor de inzichten van de heeren Boele en Dosthuma; de regeering diende het voorstel in op grond van eigen inzichten. Ook eeni- gerlei gedachte aan onbetrouwbaar heid van het leger was, naar de Mi nister met nadruk ze'de, der regeering absoluut vreemd; er is geen enkel feit dat daarop wijst. Op den aanval van den 'heer Ter Laan op generaal Snijders ging de Minister niet in; hij bepaalde zich daarom tot een protest daartegen. De heer DUYMAER VAN TWIST (A.-R.) (wijzend op den heer Ter Laan): Tot de knieën van generaal Snijders kan hij nog niet reiKen! (Hi lariteit). Op het betoog van den heer De Visser tot verheerlijking van de revo lutie zal spr. niet ingaan. Ten slotte zeidc de Minister dat wil lekeur en misbruik bij het nieuwe stelsel van de loting is uitgesloten. Moeilijkheden als waarvan de heer Wintermans sprak, kunnen worden ondervangen. Na de replieken zegt Ministerl LAM BOOY, dupliceerend op grond van de aangevoerde bezwaren tegen het in stituut van de vrijwillige dienstne ming waarvan hij niet zulke groote voordeelen zag, maar waarvan hij de bezwaren niet deelde de voorge stelde wijziging van artikel 27, tweedé lid. terug te nemen. Hiermede is dus het voorstel inzake de vrijwillige verbintenis, waarbij de vrijwlligern in mindering zouden ko men van het jaarlijksch contingent der lichting, van de baan. De vergadering wordt verdaagd tot beden. EERSTF. KAMER. Vergadering van gisteren. Naamlooze Vennootschappen. Aan de orde is hét ontwerp tot regeling van de naamlooze vennootschappen. De heer KOSTER (lib.) kan zich met het ontwerp niet Vêreenigen. Hij wijst op de belangrijke plaats van de N.V. in het zakenleven, waardoor bij financieele schandalen dikwijls een N.V. betrokken is. Ten onrechte meende men zich daar tegen te kunnen vrijwaren door een an dere regeling van de N.V. Spr. critiseert uitvoerig de beperking en de oligarchische clausule, die strooptochten uitlokt van buitenlandsche kapitaal. De heer DE VEER (A.R.) betoogt, dat het nut van het ontwerp niet opweegt te gen de belemmering die het brengt voor de ontwikkeling van de N.V. Speciaal gaat het ontwerp te ver met het voorschrift in zake het openbaar maken van de balans en bepaalde overeenkomsten. In het ontwerp beeft men te veel willen vijlen waardoor he+ bureaucratisch is ge worden. De heer VAN DER LANDE (R.K.) kant zich scherp tegen de verplichte openbaar making van de balans, hetgeen in som mige gevallen het bestaan van de ven nootschap kan vernietigen. Door in de memorie van antwoord het concurrentie-gevaar weg te cijferen, geeft de minister wel zeer naief blijk, geen be grip van het zakenleven te hebben. Wel is in het buitenland, o.a. in Zwit serland ook openbaarheid voorgeschre ven, doch daaraan wordt geenszins de hand gehouden, omdat er geen strafbepa lingen op bestaan. In ons land is dat heel anders. Hier is een leger van ambtena ren, die de controle uitoefenen. Spr. vraagt zich af of zooveel klachten zijn ingekomen over de besturen van naamlooze vennootschappen, dat een dus danige bescherming van aandeelhouders noodig is, een bescherming, waarvoor de ze heeren zelf al zeer weinig moeite doen. De heer BLOMJOUS (R.K.) betoogt, dat de naamlooze vènnootschapp geroepen is onzen handel te ontplooien en dat het huidige wetsontwerp klemmend, schade lijk, benauwend - en verstikkend voor de vrijheid van de N.V» is. Het is dan ook begrijpelijk, dat uit alle kringen der in dustrie gewaarschuwd is tegen aanvaar ding van dit wetsontwerp, dat van de ge dachte is uitgegaan, dat alle bestuurders van naamlooze vennootschappen sluwe financiers zijn,, erop uit om aandeelhou ders bij den neus te nemen. De heer v. d, HOEVEN (C.H.) zegt, dat dit wetsontwerp zoo. goed als doodgepraat doodgeschreven en doodgerequestreerd is. Vrijwel geen stem heeft spr. gehoord ten gunste van dit ontwerp, A119 belangheb benden riepen: behoedt ons voor deze wetl Spr. kan niet aannemen, dat ai deze mannen, aan wie ons land een groot deel van onze welvaart te danken heeft, zich tegen dit- ontwerp zouden verklaard heb ben uit gemakzucht of uit andere min waardige motieven. Waarom is niet voor alles het advies ingewonnen van de ka mers van koophandel? Sommige kamers hebb m ongevraagd haar oordeel gezegd. Spr. betoogt vervolgens, dat de Tweede Kamer weliswaar dit ontwerp beeft aan genomen, maar dat die Kamer niet velen onder haar leden telt, die met naamlooze vennootschappen te maken hebben. Ten tweede is dit ontwerp door de Tweede Ka mer minder goed vooruereid dan wen- schelijk ware. In minder belangrijke za ken is spr. geneigd zich neer te leggen bij beslissingen der Twoede Kamer, doch het betreft hier een be.ang vaa de hoog ste orde voor ons bedrjfsleven De heer v. d. BERGH (V.B.) herinnert ër aan, dat de minister gezegd heeft, dat een wetswijziging urgent is en ?raagt hoe het dan te verklaren is, dat in de laatste 10-tallen van jaren onder geen enkelen minister, die zich met de zaak bezig hield, een dusdanige -wijziging is tot stand ge bracht. Zegt. het niet veel, dat de zaken wereld, de bankiers de reeders, de koop lieden, de notarissen, de effectenhandel op deze wijziging niet gesteld zijn? Onder d9 juristen is men het ook niet eens gewor den over de herziening. De naamlooze vennootschap heeft de oplossing gebracht voor vele ingewikkel de vraagstukken in het bedrijfsleven en de wet daarop past zoowel op de grootste als op de kleinste ondernemingen. Wets wijziging is allerminst noodig. De open baarheid, die de minister wil, heeft zich bij de z.g. publieke vennootschappen al lang ingeburgerd. Misbruiken wil spr. niet in bescherming nemen, maar hebben die zich chronisch voorgedaan, zoodat in grijpen van den wetgever noodig is? De vergadering wordt verdaagd tot he den (Donderdag) 11 uur. UIT DE OMGEVING. VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. Gisteravond vergaderde de Raald dezer gemeente. Voorz. de Rurgem. Afwezig de heeren baron Schimmel1- pemninck, Braggaar en J. W. Bakker. De Yoo l'z. opent die vergadering waarna de notulen worden gelezen en onveranderd gearresteerd. Onder de ingekomen stukken mer ken we op: Missives van Ged. St., houdende disposities op raadsbeslui ten. Worden voor kennisgeving aan genomen. Een verzoek van de commissie voor de Floralia-Tentoonstelling, welke ten toonstelling gehouden zal worden tij dens het Voorschotensche Koninginme- feest, om het gebruik voor een week van- het gymnastieklokaal, wordt in handen gesteld van B. en W. voor prae-advies. Een ajdxes van mej. Beckervan Mueyn, waarin zii dank zegt voor het verleende ziekteverlof en mede deelt, dat zii i .Juli. weer in dienst hoopt te treden. Wórdt voor kennis geving aangenomen. Verder zijningekomen de balans en bescheiden van het Gem. Gasbe drijf, het Gem. Etectriciteita bedrijf, het Gem. Waterleidingbedrijf en het Gem. Baidhuisbedrijf. B. en W. stellen voor een en an der te stellen in handen van een commissie'. In deze commissie worden benoemd die heeren Limburg, de Kleermaker en Verboom. De Vo'Orz. deelt mede, dat de winst, van het gasbedrijf heeft bedra gen f9.724,52, van het Waterleiding bedrijf f2.474.95, van het electrici- t:it;bedr, f 8,220,6^-/2, tot. f 20.420,10V2 Het badhuisbe-drijf leverde een ver lies op de exploitatie op van f 1.943,51, zoodat de winst op de vier bef rijven thans bedraagt f 18.476,59V2. Het vo rig jaar was dit bedrag i i5.474,o8V2. Eenige comptabiliteitsbesluiten wor- iden vastgesteld. Z-.h.st. wordt besloten het raadsbe sluit betreffende de geldleening in verband met het voorschot aan de Rouwvereem vpor dep bouw vaneen 'aantal arbeiderswoningen, op verzoek van Ged. St. op aanwijzing van dat college te wijzigen en de geldleening anders te doen geschieden. In verband met het in de vorige raadsvergadering ingekomen verzoek van den Ueer Dr. E. W. Sühallen- berg, om een radioverorde iing in het lieven te roepen, stellen B. en W. thans voor in do Al'gem. Politieveror dening een bepaling te maken waar in het verboden wordt een voor de omgeving hinderlijk geluid te maken. De heer Du ny is veld vraagt wanneer van hinderlijk kan worden gesproken. De Voorz. antwoordt dat dit in aparte gevallen door den rechter zal moeten worden uitgemaakt. De heer Mens wijst er nog eens op hoe wenschelijk oen bepaling is zooafe de voorgestelde. Sommige men- sc'hen laten „zoo'n ding den heelen dag en tot 's avonds laat blazen", en storen daardoor andere menschen in hun stuldie. of in hun slaap. De bepaling wordt zhst. vastgesteld Daarna wordt definitief de Algem. Politieverordening, waarover in en kele vorige zittingen breedvoerig 4s gesproken, vastgesteld. Naar aanleiding hiervan brengt de Voorz. een woord van hulde en dank aan den volontair ter gemeen te-Secretarie, en, al'dus d© Voorz., naar ik hoop a.s. Burgemeester, Jhr. Mr. R. Sana berg van Boelens, voor al' het werk dat hrj aan deze nieu we verordening, die niet maar in een vloek en zucht klaar' is gekomen, gedaan heeft. Hij heeft zich daarvoor zeer veel moeite gegeven en een groote kunde en ijver aan den dag gelegd. Tevens bracht spr. dank aan aetn Chef-Veldwachter, Uie heel wat practischo en nuttige wenken heeft gegeven. Verder hoopte spr. dat Ue verordening goed zal werken. Daarna werd z.h.st. vastgesteld ee.i verordening op de rioleering, bij wel ke 'verordening /geregeld .wór'ilt de heffing voor onderhoud van 1de rio- leering en de rechten waarop de ge meente aanspraak maakt voor aanleg. Per aansluiting wordt een bedrag be rekend van f15,voor aanleg en f 15,voor onderhoud. BÜ de rondvraag vroeg Idie beer Duyn isve 1 d of B. en W, al iels vernomen hadden betreffende do ver betering van de afscheiding van kle trambaan op den Leidschenweg. Do Voorz. antwoordde dat de directie van de N.Z.H.T.M. nog geen antwoord heeit gezonden. De heer E g g i n k stelde voor om de raadsleden in de gelegenheid te stellen, de nieuwe machines van de Waterleiding eens te bezichtigen, welk demkbee.'id spoe.uig ten uitvoer zal worden gebracht. De heer Limburg vroeg of al een plaats gevonden was om het urinoir neer te zeiten. De V O 0 r z. antwoordde dat men nog steeds zoekende is. Daarna sluiting. WARMOND. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente kwam Maan dagavond te *8 uur in spoedieischiende vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Voorz. burge meester Scnölvinck. Na de gebruikelijke opening met ge bed, doet de Voorz. mededeeling bat de notulen, nog niet gereed zijnde, tot de volgende vergadering worden aan* gehouden. Verder herinnert spr. aan de vorige vergadering, waar in geheime zitting de rioleering Dorpstr. behandeld werd ,em de noodzakelijkheid van een tweede uitloozing in de Leede door den gem.- opz., den heer C. O. de Vroemen, noodi zakelijk wordt geacht. De mogelijkheid bestond, dat gebr. Heemskerk hier voor hun terrein zouden beschikbaar stellen. De voorwaarden waarop, waren ech ter nog niet bekend. B. en W. hebben iintusschen een onderhoud met g»e- noernde heeren gehad, die werden be reid gevonden voor f2.000,toestem ming die verleenen. Diet beslissing in deze zaak is urgent, daar het riool' on der de hooiberg moet worden gelegd, zoodat ,de eventueele werkzaamheden moeten worden bespoedigd. De heer de Vroomén, ter vergadering geroepen, licht de plannen nader toe. Met inbegrip van demiping van, ongeveer 20 M. stoot, begroot nij de kosten op f 3-5°°- De heer .Oudshoorn is van mee ning, dat 'n tweede uitlooziipg in de Leede noodzakelijk is, en dringt er bti den Raad op aan dit voorstel aan te (nemen. De heer Haverkort zegt zijn stem niet aan dit voorstel te kunnen geven. Spr. herinnert zich datgene wat gezegd is, toen in December van het vorig jaar hetzelfde ter sprake kwam. Toen wgrd één uitloozing in de Leede afdoende ge acht, en spr. begrijpt niet dat B, en W. thans, na 6 maanden, geheel van meening zijn veranderd. Hoewel hij weinig tijd heeft gehad, heeft hij toch een en ander met deskundigen op dit gebied kunnen bespreken, _en wijst op de rjoleering in Noord wjjkerhout en Lisse. De_ uitloozing in genoemde plaat sen is iniet zoo gunstig als hier ter plaatse^, en toch blnkt zij' aan de ledschen Je voldoen. Hij zoekt dj© fout leerder in het niet voldoende schoonr houden der riolen, waapdóor de ver stoppingen ontstaan en spr. kan daarom ■eten uitgave van f500,of meer niet op zijn verantwoording nemen. De Voorz. zegt hierop, dat waar de gemeenteopzichter het noodzakelijk oordeelt, de Raad er zich bij neer moet leggen. Weth. Oudshoorn is het met den Voorz. eens. Hij herinnert zich, dat reeds jaren geleden deze planhen ter sprake kwamen. Ook .toen zijn door B. en W. pogingen aangewend vergunt- ning hiervoor te verkrijgen, echter zonder resultaat. Hij blijft de meening toegedaan, dat doorstrooming vaneen buitenwater noodzakelijk is om ver stopping te voorkomen. De her Have rkor t erkent gaarne, dat meerdere loozingen de rioleering ten goede komen, doen wat 6 maanidea geleden als voldoend© werd beschouwd is zijns inziens nu niet onvoldoende te beschouwen. Spr. vindt een dergelijke uitgave geld verknoeien. Weth. Oudshoorn zegt, dat het onverantwoordelijk zou zijn, deze gele genheid niet aan te grijpen. Mocht men later gfedwongen zijn een uitloozing te Zoeken, dan zou men voor het dubbe le niet kunnen slagen. De heer He ijl vindt het béid rag, dat voor de vergunning wordt gevraagd wel' hoog, wat door anderen wordt toe- estemd, waarop de heer Oudjs- oorn aantoont, dat een dergelijke vergunning medebrengt, dat men een servituut -op het terrein legt, waardoor dit bezwaard wordt en waarvoor ve len zouden bedanken. De Voorz. is van meening, dat het Voorstel' voldoende is besproken, en brengt het in stemming, waarbij alle le den vóór stemmen, uitgezonderd de heer Haverkort. Bij de rondvraag vraagt de heer 0 n- derwater meer toezicht op het kort houden der heggen, daar deze op ver schillende punten het uitzicht be'emme- ren en zoodoende gevaar opleveren;. De Voorz. zegt onderzoek toe. De heer Zwe tsloot acht de brug en bocht in het Oosteinde een voort durend gevaar. De brug is te smal voor automobielverkeer, bovendien is het niet mogelijk, dat tegemcet-komemde auto's elkander tijdig zien. Uit de be spreking blijkt, dat reeds een bedrag van f2.500 op de begrooting voorkomt voor verbreeding van de brug. Ten spoiei digs te zal de gemeente-opzichter hier voor plannen uitwerken, die op ver zoek van den heer Hav erkort aan de goedkeuring van den Raaïd zulten worden onderworpen. Borden zullen ge- laatst worden, om automobilisten op et gevaar te wijzen. Nadat nog de heer Zwetsloot den Voorz. attent heeft gemaakt op den slechten toestand der rijwielpaden, ont staan door de kabel-leggingen, wordt de vergadering gesloten. VISSCHERIJBERICHTEN. IJMUIDEN, 13 Juni. Heden aange komen aan den Rijksafslag 10 stoom- treilers en 41 kustvisschers. De prij zen en aanvoeren van treilvisch wa ren: 74 kn. tarbot f 20—57.80, 17 kn. griet, f 25—47; 44 kn. zetschol f 29— 41; 634 kn. kleine schol f 7.50—23; 13 kn. bot f 11—19; 76 kn. schar f 2.20— 10.50; 4 y3 kn. tongschar f 3739; 73 kn. pieterman poontjes f 2,80—20; 6 kn. groote schelvisch f 50—51; 8 kn. middel schelvisch f 29—31; 36 kn. kl. middel schelvisch f 19—22; 269 kn. kl. f 10—16; 67 kn. gr: gullen f 13—20; 86 kn. kl. gullen f 614.50; 48 kn. wijting f 4.30—8; 10 kn. makreel f 7.5012, al les per kist van 50 Kg.; 5 kn. rog f 16 30 per 20 stuks; 42 kn. kabeljauw f 3961 per kn. van 125 Kg.; 935 st. groote tong f 1.70—1.80; 5870 st. middel tong f 1.301.70; 17005 stuks kleine tong f 1.20—1.30 per Kg.; 15 stuks vleet f 1.17, 27 stuks leng f 0.67—1; 6 st. heilbot f 10.27—63.70; 35 st. kool- visch f 0.67—0.80, 3 stuks kreeft f 1.67 alles per stuk. Heden kwam hier aan de markt de stoomharinglogger IJM 266 met f 5750 besomming. Heden kwam hier aan de markt de Belgische motorkotter O 250 met f 531 besomming. Van de IJmuider stoomtreilers kwamen er heden 11 aan de markt. De besommingen waren: IJM 82 m. f 3187; IJM 60 met f 3835; IJM 21 met f 2659; IJM 75 met f 2640; IJM 244 met f 1841; IJM 52 met f 2806; IJM 104 met f 1867; IJM 92 met f 3841; IJM 149 met f 2810; IJM 158 met f 2963; IJM 35 met f 3840 (IJslandsche visch). Scheepstij dingen. HOLLAND—AMEPIKA-LIJN. EDAM, R'dam n. New-Orleans, 13 te Antwerpen. GROOTENDIJK, Vancouver n. R'dam 11 v. Tacoma. NIEUW AMSTERDAM. R'dam n. N.- York 11 (3.9 n.m.) 240 mijl Z.W. v. Valentia. HOLLAND—A FRÏKA-LIJN. NIJKERK, 13 v. Hamburg n. A'dam. GRIJPSKERK, 11 v. R'dam te Bèira. KLIPFONTEIN (thuisr.) 12 v. Aden. NIAS, Beira n. R'dam 13 te Antw. RIETFONTEIN (uitr.) 12 v. Zanzibar. JAGERSFONTEIN (thuisr.) 13 v. Mars. BILLITON (uitr.) 12 v. Kaapstad. SPRINGFONTEIN (uitr.) 13 te Pt. Sd. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. EEMSTROOM, 13 v. A'dam n. Hamb. HELDER (uitr.) 11 v. Teneriffe. HERMES (thuisr.) 11 v. Kribi. ORION (utir.) 12 te Dakar. IJSTROOM, 13 v. Hamb. n. A'dam. KON. HOLLANDSCEE LLOYD. ZEELANDIA (thuisr.) 12 v. Rio Jan. GELRIA (uitr.) 12 v. Santos. FLANDRIA (thuisr.) 1£ v. Lissabon. GAASTERLAND (thuisr.) 26 te Las Palmas verw. (n. Rotterdam). ROTTERDAMSCHE LLOYD. PATRIA, 13 v. R'dam n. Batavia. KOTA INTEN (thuisr.) p. 13 Perim. MODJOKERTO (uitr.) p. 13 (4 v.m.) Finisterre. TABANAN (uitr.) p. 12 Finisterre. TJERIMAI (uitr.) 13 v. Port Said. DJEMBER (uitr.) 12 te Sabang. BANDOENG (uitr.) 13 te Padang STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". CHR. HUYGENS (uitr.) 12 v. Algiers. KANGEAN (uitr.) 12 te Suez. PRINSES JULIANA (thuisr.) p. 12 Gibraltar. MAPIA (thuisr.) 12 v. Singapore. RADJA (uitr.) 1 v. Belawan KARIMATA (uitr.) p. 11 Ouessant. SOEMBA (uitr.) p. 12 Perim. KONINGIN DER NEDERLANDEN (thuisr.) 13 v. Batavia. BATOE (uitr,). 12 van Suez.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6