NIEUlVt LEIDSCHE COURANT van DONDERDAG 14 JUN11928 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. DE SULTAN VAN KOETEI. Bij het auto-ongeluk, dat de Sultan van Koetei verhinderd heeft, tijdig aanwezig te zijn bij de opening van de I. T. A., is de Sultan en zijn de hem vergezellende personen rakelings aan den dood door vermorzeling ontsnapt, vertelt het Hbld. In de auto, een groote Minerva zaten achterin de Indische heer- scher en de heer Raedt van Oldenbar- neveldt, oud-resident van Ambon en vroeger assistent-resident in Koetei waar hij voor den tegenwoordigen Sultan, die toen een jongen van tien jaar was, een vaderlijke vriend was geweest, weshalve Z. H. hem ver zocht had, dezen tocht mede te m£v ken Daarvoor zaten de pangéran en de assistent-resident van Koetei en op de voorste bank zat de chauffeur. Even voor Doorn maakt de weg een bocht, vlak vóór de (onbewaakte!) kruising met de electrische tram, zoo dat er slecht zicht is op de spoorbaan. Toen de wagen over de baan reed, zag men plotseling een aandaveren- den tramtrein op slechts enkele me ters afstand. Doordien de chauffeur de tegenwoordigheid van geest had om snel het stuur om te gooien, suisde de trein nog juist rakelings langs de auto, Deze reed echter tegen een boom, hetgeen echter gelukkig geen ernstige gevolgen had. De chauffeur, werd uit den wagen geworpen, maar bleef ongedeerd, de Sultan en de heer Raedt kregen slechts onbeduidende kneuzingen. Alleen de panéran en de assistent resident werden door glasscherven in het gezicht gewond en moesten te Doorn worden verbonden. Het was dit, dat het langdurige op onthoud veroorzaakte, waardoor het aan den dood ontsnapte gezelschap pas zeer laat op Zijpendaal aankwam. DE WIJZIGING VAN DE KIESWET. In verband met de a.s. behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der Kies wet, der Provinciale wet en der Gemeen tewet is door het Comité ter verkrijging van kiesrecht voor zeevarenden aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin wordt verzocht het wetsontwerp wel' te willen aanvaarden. Hoewel de in dit wetsontwerp voorge stelde regeling niet alle, in den kring der samenwerkende organisaties gevoelde be zwaren opheft, zoo is de hierin geboden oplossing toch van zóó groote beteekenis, dat de aanneming en invoering daarvan door alle zeevarenden ten zeerste zal toe gejuicht worden. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te 's Gravemoer, L. G. Bolkestein, te Otterloo. Te Sleeuwijk, A. Dönszelmann, cand. te Amsterdam. Te Schelluinen, A. van Willigen, te Woudri- chem. Bedankt: Voor Hoogeveen, J. C. Wol- thers, te Onstwedde. GEREF. GEMEENTE. Tweetal: Te Aagtekerke, A. de Blois, te Dirksland; en J. Fraanje, te Barneveld. Ds. W. OOSTERHEERT. Vandaag herdenkt Ds. W. Oosterheert, predikant bij de Geref. Kerk te Ter Apel, den dag, dat hij 25 jaar geleden te Kiel Windeweer in het ambt is bevestigd. Ge durende deze 25 jaar heeft de jubilaris ook nog de kerk van Midwolde gediend. Sedert 20 Augustus 1916 dient hij zijn te genwoordige gemeente. PRAEPARATOIR EXAMEN. De classis Amsterdam der Geref. Ker ken heeft praeparatoir geëxamineerd en FEUILLETON. De boer van „De Bork" (Een Drentsch verhaal). 30) o— Toch deed het haar genoegen, dat Lammechie 't woord opvatte en er naar vroeg. Maar zoodra men verno men had, dat men scheepsbeschuit ge bruikte en Leffert hun die aanbood, hij had er voor de aardigheid meege bracht, hielden de ongeloovigen zich van de w arheid zijner woorden over tuigd. Ofschoon niemand veel trek had in 't ongewone voedsel. Vooral moeder Marychie niet. Zij waren haar to hard, en in de koffie geweekt, be viel haar niet. Zoo iets was nooit van haar gading geweest. En dan die erwten en boonen, zeldzaam aardap pelen en nooit een lepel brij, of een druppie koffie met room neen! dat was mis! Zij bedankte er voor, om op zoo n schip te wonen. Al was 't er nog zoo ruim en nog zoo mooi. Al had men er ook nog zoo n over vloed. Zij had er eerst nog half aan gedacht, om den boel op te breken en bil Leffert te komen wonen, maar nu zij alles gehoord had, zag "ij er van af. Er kon niets van komen. Eensklaps werd men gestoord door 't bericht van de meid, dat de merrie hulp noodig had en zeer onrustig was. Nu was Holland in last. De een liep toegelaten om te staan naar den Dienst des Woords en der Sacramenten, cand. P. C Jongbloed, Vrolikstraat 501, Amster dam. De heer Jongbloed kan, wegens de voortzetting zijner studie, voorloopig nog geen beroep in overweging nemen, doch zal gaarne de Kerken des Zondags die nen. CONFESSIONEELE VEREENIGING. In het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht is gisteren de jaar vergadering gehouden van de Confessio- neele vereeniging; zij was druk bezocht. De voorzitter, Ds. A. B. te Winkel sprak een openingswoord naar aanleiding van een deel van Handelingen 15. De rekening en verantwoording ver meldt een totaal ontvangst van ruim 3000 gld., het saldo bedraagt ruim 12.000 gld. De voorzitter dankte den in Maart j.l. af getreden thesaurier, mr. J. Brunt, voor zijn jarenlang ijverig beheer. Hierna hield prof. Th. L. Haitjema van Groningen, zijn referaat over „Gebonden heid en vrijheid in een belijdende Kerk". Prof. Haitjema verdedigde een 12-tal stel lingen in een uitvoerig betoog. Bij de discussie vroeg Ds. Ekering van Amsterdam, hoe prof. H. oordeelt over de kerkelijke practijk van de handhaving der belijdenis in den bloeitijd der Geref. Kerk? Referent antwoordt, dat wat in zijne stellingen ligt gegeven hem het recht geeft ook de kerkelijke practijk in den bloeitijd schuldig te stellen'. In de middagvergadering werd mede gedeeld, dat tot leden van het hoofdbe stuur zijn gekozen: Ds. C, B. Koolhaas, J. T Weerstra, G. Jongstra (aftredenden) en B. de Keizer en H. A. Roobaart. VOORLOOPIGE CLASSIS AMSTERDAM DER GEREF. KERKEN IN H. V. Gisteren heeft de voorloopige classis Amsterdam van de Geref. Kerken in Her steld Verband vergaderd. Ds. v. d. Brink opent de vergadering. Het verzoek van de kerken te Andijk, Leiden en Leeuwarden, om opgenomen te worden in het kerkver band, wordt toegestaan. In het moderamen m-^ien zi'ting Ds. Vermaat als praeses, D-;. Sillevis Smitt als scriba en Ds. van den Brink als as sessor. Verschillende rapporten worden uitgebracht. De vergadering gaat in co mité-generaal. In openbare vergadering wordt daarna het zendingsrapport behandeld. Ter voor zieningen de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer van den Vloed, wordt als deputaat aangewezen de heer H. A. van der Hoven van Genderen. Aan de kerken wordt meegedeeld, welk be drag voor zendingsactie dit jaar noodig zal zijn. Na een enkele kleine wijziging wordt het zendingsrapport met algemeene stemmen aangenomen. Het beroep van de kerk van Rotterdam, uitgebracht op Ds. E. L. Smelik van Tienhoven, wordt door de classis geapprobeerd. Verschillende rapporten worden nog uitgebracht en en kele deputaten benoemd. Als roepende Kerk voor de volgende ver gadering wordt aangewezen de kerk van Den Haag. Ook zal de volgende vergade ring in Den Haag gehouden worden. Een commissie wordt benoemd om te adviseeren over de redactie van art. 69 K. O. In deze commissie worden benoemd Ds. van den Brink, Dr. Geelkerken en ouderling de Bruin van Amsterdam-Zuid. HET GEWIJZIGDE PRAYERBOOK De Morning Post wijdt een artikel on der het opschrift „De keuze voor de kerk" over de kwestie van het Prayerbook. Het blad verwacht, indien lager- en ho*ger- huis de nieuwe wijzigingen van de bis schoppen mochten aannemen, voor de kerk van Engeland een tijd van groote en groeiende verdeeldheid. Bovendien zullen noch Evangelischen noch Romanis ten tevreden zijn Dia.om hoopt het blad op een verwerping door het 1 agemui®. Dit zou ten eerste consequent zijn, daer de wijzigingen van aa bisschoppen niet het moeilijkste van de zaak raken. En dan is hit blad ervan ovenuiga, dat aan neming onvermijdelijk de kerk van Enge land naar Rome moet votien en dus met vernietiging bedreigt. Draadloos wordt uit Lenden gemeld: Er bestaat groote belangstelling voor de debatten in het Lagerhuis over het gewij zigde Prayerbook, die vandaag zijn aan- 'gevangen. De uitslag is twijtelachtig en de beraadslaging zal ook vandaag en mor gen wel in beslag nemen. om den veearts, die in een oogenblik verscheen; en de ander haalde dit, en de derde had dat te doen. Elk was in de weer. Een paar uren later was de stal ver meerderd met een veulen; een ferm bruintje. Toen alles afgeloopen was, en men rustig bijeen zat, haalde Leffert, wiens kist inmiddels thuis was gekomen, de geschenken te voorschijn, die hij voor ieaer had bestemd, t Waren meest zeldzaamheden uit de Oost; werk- en andere doozen en manden, matten zoo a' meer. Zoodra ieder zijn aandeel gekregen en Leffert verteld had. welke men- schen dat alles maakten; hoe zij leef den en waar zij woonden, haalde hij nog een pakje voor den dag, dat hij aan vader Machiel overhandigde, zeg gende: „Olde voadc dat is voor u. Ik heb "t niet noodig. Toen wij-klein waren, hebt gij voor ons gezorgd, nu is de Leurt aan ons, om voor u te werken. De oude man schreide op 't hooren van die woorden, en toen hij zag wat Leffert hem gaf. 't Was een som van twee honderd en vijftig gulden in goudgeld. „God zegene u. mijn zoon!" bracht hij met moeite uit en hief zijn oogen biddend ten hemel, terwijl hij zijn muts afzette. „Hoor!" vervolgde Leffert, „Lam mechie zorgt voor t huishouden, Ongeveer 100 leden wachten het debat af om hun stem te bepalen. Vele opponen ten van de aanneming hebben verklaard, dat de veranderingen, die de bisschoppen in den oorspronkélijken tekst hebben aan gebracht, hen niet tevreden stellen. HET CHRISTENDOM IN RUSLAND. In Rusland zette de sovjet-regeering alle krachten bij, om hét volk van het Christelijk Paaschfeest af te houden. Op de hoeken van alle straten waren luid sprekers opgesteld, welke uitgalmden, dat Paschen niet anders was dan bijgeloof. Scholen, bioscopen en schouwburgen wer den geheel ingericht voor een anti-gods dienstige beweging tegen het Christelijk Paschen. 's Nachts bleven delzë gebouwen voor de atheïstische propaganda tijdens de nachtelijke godsdienstoefeningen geopend. Trots deze propaganda en trots geweld plegingen door de communistische kliek waren de kerken overvol en drongen de Russische christenen, die niet meer in de kerkgebouwen konden, zich voor de por talen en in de detireri, om maar niets van de feestviering te verliezen. En dat, terwijl kerkbezoek, gevangenis straf of erger tengevolge kan hebben. MONDELING ONDERWIJZERSEXAMEN. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter kennis van belanghebbenden,-dat, behoudéns onvoor ziene omstandigheden, het mondeling ge deelte van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als onderwij zeres) zal worden afgenomen te: Eindhoven: in het gebouw van den R. K. Volksbond, Wal 8, op alle werkdagen van 15 t.m. 28 Juni. a.s., te beginnen des voormiddags 9 uur. Zutphen; in de Groote Sociëteit, Oude Wand, op allé werkdagen, van 15 Juni t.m. 19 Juli a.s., te beginnen des voormid dags 9.15 uur (des Maandags 10 uur) den eersten en 8.45 uur den tweeden examen dag; "s-Gravenhage: in de openbare lager on derwijs kopschool, Vermeerstraat 56, op alle werkdagen, van 15 t.m. 30 Juni en van 2 t.m. 21 Juli a.s., te beginnen des voormiddags 9 uur. Amsterdam: in het gebouw „Oude Tol huis", Buiksloterweg, op alle werkdagen van 15 Juni t.m. 19 Juli a.s., te beginnen des voormiddags te 9.15 uur. Groningen: in het „Concerthuis", Poele straat 30, op alle werkdagen, van 15 Juni t.m. 10 Juli a.s., te beginnen des voormid dags 9 uur. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Vergadering van gisteren. In de gisterenmorgen gehouden zitting van de Provinciale Staten van Zuid-Hol land (welke zitting gehouden werd in de Ridderzaal, waar de besprekingen voor de pers, die niet in de zaal mocht plaats ne men, slecht te volgen waren) zette de heer VAN SLEEN (S.D.) zijn gisteren afgebro ken rede voort en drong nogmaals aan op provincialen steun voor buitengewoon on derwijs. Spr. wees er ook op, dat bijna het geheele platteland van scholen voor bui tengewoon l&ger onderwijs verstoken is, wat volgens Spr. een groot gebrek is. Spr. achtte deze zaak van groot paedagogisch en maatschappelijk belang. Mevr. WENNIGER (Lib.) verklaarde zich eveneens een voorstandster van be tere organiseering van het buitengewoon lager onderwijs, maar wilde meer een ge leidelijke ontwikkeling. Deze zaak moet ter hand genomen worden door menschen die daar meer pressie op kunnen uitoefe nen, door belanghebbenden, door indivi- dueelen en niet door een openbaar li chaam. De heer HOFFMAN (R.K.) sluit zich aan bij het voorstel van Ged. St. om een adres aan de Kroon te zenden tot intrekking van bet stopwetje. Om financieele redenen kan spr. niet meegaan met het voorstel- van Sleen. De heer RUTGERS (A.R.) is zoo goed als niet te verstaan. Hij maakt eenige op merkingen over het adres, maar is het grootendeels wel eens met Ged. Staten. Spr. zou het wel juist vinden, wanneer de Staten nu maar ineens een deel van de taak ten aanzien van het buitenge woon lager onderwijs tot zich moesten ne men. De heer BERGMEYER (S.D.) wijst er op dat de zwakzinnige kinderen, wanneer ze Frens voor de boerderij, ik wil ook mee helpen. En nu al mooi genoeg 1 Ik heb 't hier altijd goed gehad en hen blijde dat ik aan 't geld verdie nen ben, om de boerderij wat uit te breiden". Onder allerlei gesprekken over Oost en West; blanken en zwarten; zee en land, storm en mooi weer, was de avond ver gevorderd. Oudergewoon te sloeg vader Machiel zijn Bijbel open. Lammechie haalde de pit van de lamp nog wat uit, en, terwijl ieder eerbiedig luisterde, las de grijsaard uit het Woord des lieeren en dankte voor den zegen en voor de vreugde van dezen dag; biddende dat God al len mocht beschermen in, en ver kwikken door den slaap, om morgen lustig en moedig weer aan 't werk te gaan. Een half uur later was alles in die pe rust. Maar 't duurde niet lang toen een ontzettende donderbui los barstte, die, hoewel zij kort woedde, aller noodlottigste en treurige gevol gen had. De bliksem 9loeg op twee plaatsen in de woning van Henderik en zette het heele gebouw in een oogenblik in volle vlam. Door 't gebalk en ge loei van 't vee werd ten laatste de bo ven knecht wakker. Deze aan niets anders denkende dan aan zichzelven er het zijne, gunde zich ternauwer nood den tijd, om den. anderen knecht ie wekken. Zonder zich om het ove- geen goede leiding hebben, veelal paria's worden en misdadigers. Daarom is het zoo noodig, dat deze kinderen goed on derwijs krijgen, opdat ze nog eenigszins hun plaats kunnen innemen in de maat schappij. Het getal van zwakzinnige kin deren neemt steeds toe en daarom moet niet geleidelijk de zaak worden aange pakt, maar krachtig en ineens. De heer VAN AALTEN (V. D.) meen de, dat het allereerst de taak van het Rijk is om deze zaak met kracht te bevorderen. Spr. bestreed het betoog van den heer Rutgers en wees er daar na op, dat volgens het voorstel van den heer van Sleen minder de kosten voor het buitengewoon lager onder wijs zullen drukken op het Rijk en meer op de Provincie en daarom kan spr. er niet mee meegaan. Intusschen mag de provincie niet stil zitten, maar moet krachtig op den reeds vroeger ingeslagen weg voort gaan. De Gedeputeerde, de heer HEUKELS wijst er op, dat de tijd, dat niets voor het buitengewoon lager onderwijs ge daan werd reeds lang achter den rug is. Veel is er reeds bij de regeling van het onderwijs voor het zwakzinnig kind gedaan. De heer HEUKELS komt op tegen de uitlating, dat men op het platteland niets zou voelen voor de belangen van het arme, zwakzinnige en misdeelde kind. Vervolgens merkt spr. op, dat het College van Ged. Staten van oordeel is, dat het niet juist is, dat aan de wettelijke regeling, .slechts een voor loopige uitvoering is gegeven. Wat betreft het buitengewoon lager onderwijs in de provincie Zuid-Hol land. merkt spr. op, dat het aantal leerlingen bij dit onderwijs is toegeno men van 2014 in 1923 tot 2712 in 1927. Aan spr. is medegedeeld, dat in alle steden van Zuid-Holland op dit oogenblik gelegenheid bestaat voor het ontvangen van buitengewoon la ger onderwijs. Wanneer het percentage zwakzinni ge kinderen wordt gesteld op 1.5 pet. van het aantal schoolgaande kinderen dan komt men voor onze provincie tot een aantal van 4081 achterlijke kin deren en wanneer men het inwonertal tot basis neemt, en aanneemt, dat per 1000 inwoners 2 zwakzinnige kinde ren worden aangetroffen, dan komen we tot een aantal van 3688. Spr. hoopt, mede naar aanleiding van deze gegevens, dat de Staten het voorstel-vanSleen zullen verwerpen, in de eerste plaats, omdat daardoor het terrein van het rijk wordt betre den, en in de tweede plaats, omdat de behoefte aan voorziening niet zoo groot is gebleken. De heer VAN SLEEN repliceert. De heer HOFFMAN repliceert even eens; Na de pauze wordt het voorstel-van Sleen verworpen, met 45 tegen 20 st. Subsidieering Handelsonderwijs. Aan de orde is daarna het afwijzend prae-advies op de motie-van Zadel- hoff, waarin uitgesproken wordt, dat het steunverleenen aan inrichtingen van handelsonderwijs, ongeacht of deze uitgaan van gemeenten of parti culieren, mede tot taak van de provin cie behoort en waarin Ged. Staten uit- genoodigd worden, hiervoor een rege ling te ontwerpen. De heer VAN ZADELHOFF (S. D.) herinnert er aan, dat hij deze motie reeds in December 1925 heeft inge diend. Spr. betreurt, dat hij er toen in beeft toegestemd, dat over de mo tie prae-advies zou worden uitgebracht Wanneer in 1925 de motie onmiddel lijk in behandeling was gekomen, zou zij naar spr.'s oordeel groote kans ge had hebben, om te worden aangeno men Thans is die kans aanmerkelijk ver minderd. Spr. wijst vervolgens op het groote nut van het handelsonderwijs, waar van duizenden profijt kunnen trekken Spr. handhaaft dan ook zijn motie. •De heer WERKER (V. D.) sluit zich aan bij het betoog van den heer Van Zadelhoff en ondersteunt de motie. De heer HEUKELS, lid van Ged. Staten, herinnert aan de indiening van een wetsontwerp bij de Tweede rige te bekommeren, sleepten zij te zamen hunne kisten uit de branden de schuur en brachten ze in veilig heid; zeggende: „eerst het onze. dan het zijne. Hij heeft ons genoeg bena deeld. Wij verlangen niet om zijnent wil arm te worden. Hij zal wel in de brandkast verwaarborgd zijn". Naar huis terugkeerende viel er aan geen redden van 't vee te denken. Alleen de schapen en varkens ble ven behouden. Inmiddels waren Henderik, zijn vrouw en de meiden wakker gewor den door 't ontzettend en hartver scheurend gekerm van 't vee in de schuur, terwijl de vlammen reeds hun slaapplaats bereikten. Nauwelijks wetende wat zij aan vingen, liep de een hier, de ander daar heen. Femmechie en de meiden hadden het geluk de voordeur te be reiken en en in de open lucht te ko men. Henderik daarentegen hopende het vee te redden, liep in allerijl de schuur in. en vond den dood. Het brandende dak stortte op hem neer, en daar 't onmogelijk was hem in de vuurzee te hulp te komen, ondanks zijn hartbrekend noodgeschrei, moest men elke poging ter zijner redding a 1 spoedig opgeven. Temeer daar er geen volk in de nabijheid was. Eer men in het dorp de brandklok hoorde luiden en met blusehgereed- sctappen aansnelde, wa de Bork, met bijna alles wat er in was, in «en Kamer, waarin een regeling van het handelsonderwijs is opgenomen. Nu is er naar spr.'s meening voor de Staten des te meer reden om te blijven afwachten wat de algemeene maatregelen van bestuur ter uitvoe ring van die wettelijke regeling ons zullen brengen. Laten we aldus spr. rustig af wachten, wat er op het Binnenhof ge schieden gaat, en wat er van dat wets ontwerp terecht komt. Spr. geeft dan ook in overweging om de motie af te wijzen. De heer VAN ZADELHOFF repli ceert en wijzigt het laatste deel van zijn motie in dien zin, dat Ged. Statert worden uitgenoodigd, om bij de voor bereiding van voorstellen, betreffende subsidieering van inrichtingen van handelsonderwijs met het in het eer ste deel der motie uitgesproken oor deel der Staten, dat steun-verleenen mede tot de taak der provincie be hoort, rekening te houden. De heer HEUKELS gelooft, dat de ze wijziging nog verder gaat dan de oorspronkelijke motie en hij ontraadt dan ook de aanneming der gewijzigde motie. De gewijzigde motie wordt daarna verworpen met 34 tegen 31 stemmen. Bij het afwijzend prae-advies op de subsidie aanvrage voor het Re sidentie-orkest te 's Gravenhage vraagt de heer WERKER (V. D.), of het niet op den weg der provincie ligt, om ten deze iets te doen. Spr. dient een voorstel in, om aan het Residentie-orkest tot wederopzeg ging toe een jaarlijksch subsidie te verleenen van 10.000, onder voor waarde, dat een bepaald aantal volks concerten worden gegeven in verschil lende deelen der provincie, en dat jaarlijks de exploitatie-rekening wordt overgelegd. Mevr. COHEN-TERVAERT (Lib.) be pleit eveneens steunverleening aan 't orkest. De heer DREES (S. D.) ondersteunt het voorstel-Werker. Mr. VISSER zal tegen de- motie stemmen, omdat hij van oordeel is, dat deze zaak niet incidenteel moet wor den behandeld. De heer SCHOUTEN (A. R.) is van meening, dat het Residentieorkest een zuiver plaatselijk karakter heeft. Dat karakter zal ook niet worden verlo ren, wanneer al het orkest in staat zou zijn te voldoen aan de in de motie opgenomen voorwaarden, dat een na der te bepalen aantal volksconcerten in de provincie moet wórden gegeven. Verder merkt spr. op, dat de 10.000 gulden niet worden gevraagd, om de kunst te bevorderen, maar dat die gel den zullen worden besteed voor ver betering van de sociale positie van de orkestleden. Spr. schaart zich dan ook geheel aan de zijde van Ged. Staten. De heer HOFFMAN (R. K.) vindt, dat het verleenen van subsidie niet op den weg der provincie ligt. De heer L. DE VISSER (C. P.) merkt op, dat het hier gaat om het behoud van het tweede orkest in ons land. Spr. critiseert de klein burger lijke opvatting van den heer Schouten én hoopt dat de Staten een breedere opvatting zullen huldigen dan de heer Schouten heeft gedaan. De heer HEUKELS, lid van Ged. Staten, herinnert er aan, dat in 1920 eenzelfde verzoek van het Residentie orkest is ingekomen. Ged. Staten prae- adviseerden ook toen afwijzend, en in de ziting van de Prov. Staten van dat jaar werd dit afwijzend prae-advies zelfs zonder eenige beraadslaging in stemming aangenomen. Spr. heeft na breedvoerige discus sie, en na de omschrijving van de gronden, in het prae-advies niet meer te zeggen. Wanneer het voorstel-Werker zou worden aangenomen, zouden de Sta ten zich daarmede op een verkeerd terrein begeven en dan zouden de daaraan verbonden consekwenties niet zijn te overzien. De heeren WERKER en HOFFMAN repliceeren. Het voorstel-Werker wordt daarna verworpen met 39 tegen 26 stemmen. Het prae-advies wordt daarna z.h.s. aangenomen. gloeiende puinhoop herschapen. Intusschen liep Femmechie han den wringend rond, niet wetende waar heen. Hare ouders waren dood, het ouderlijk huis verkocht, vrienden en magen had zij hier niet, terwijl zij zich ternauwernood tegen de nacht koude kon beveiligen. Nu eer9t ge voelde zij recht, hoe ongelukkig zij met Henderik was geworden. Machiel had hulp en vrienden in overvloed, en zij?niemand scheen zich om haar te bekommeren. Gelijk wij zagen was bijna alles reeds beslist, eer men er in het dorp iets van ontdekt en de brandklok ge luid had. Niettemin was ieder dade lijk op de beenen. De brandspuit en emmers en haken en ladders werden c-p de wagens geplaatst en in vollen draf reed en liep men naar de plaats des ongeluks, waar aan niets anders to denken viel, dan 't vuur te dooven en de belendende stallen en hokken voor de varkens en schapen te bevei ligen. Door den hevigen wind kostte dit groote moeite en inspanning van kiacht. Temeer, omdat men de brand spuit niet kon gebruiken, en 't water met emmers van verre gehaald moe9t worden. Er bleef niets anders over, dan alles zoo veel mogelijk onder de natte aarde te bedelven. Niemand die daarbij ijveriger bezip waren dan Frens en Leffert. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5