Dezer dagen kwam een Belg. deputatie in Den Haag om de Nederlandsche regeering officieel uit te noodigen tot deelname aan de Tentoonstellingen te Luik en Antwerpen in 1930. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. v.l.n.r. Politie Pres. Zitzewiten, achter politie Pres Dr. Suermondt, Inspect, der Ma rechaussee Bauduin, daarnaast Drew. DAG-AGENDA. Donderdag 14 Juni, 's av. kwart over acht. Gebouw „Prediker", Jan- vcssensteeg: Cursusavond der Chr. Radio-Vereeniging. Vrijdag 15 Juni, 's av. acht uur. Stadsgehoc-/.aal: Zweedsche Studen tenkoor „O. D." Zondag 17 Juni, 's morg. tien en "s av. zeven uur. Vrije Evang. Gem., Mid delstegracht 3: Samenk. Spr. de heer en Mevr. Trostianetzky. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 Juni a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren G. F. Reijst, Steenstraat 35, Telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, Telef. 1313. Tevens zijn in het boekje natuurlijk ook opgenomen de kampprogramma's, de dag- indeelingen, enz. We kunnen ons niet anders voorstellen, of elke jongen die het Kampboekje inziet, moet het water over de tanden loopen en daarom kunnen wij het volkomen eens zijn met den schrijver van een der artike len: Is een opwekking om aan al deze heer lijkheden deel te nemen, eigenlijk nog wel noodig? Vooruit jongens, weest nu niet laksch en vult je aangifte-biljet in, je ouders zullen 't goed vinden, daar zij we ten, dat voor goede leiding van vroolijke jonge menschen gezorgd is, de prijs is zoo laag, dat hij voor niemand bezwaar be hoeft te zijn. (bovendien is reductie altijd mogelijk). Jullie wordt verwacht in de duinen of op de bei en je bent er van harte welkom! Gistermiddag half één reed K. met zijn auto, uit tie Oegstgeesterlaan komen de, op den lïijnsburgerweg in de richting Üegstgeest. Plotseling weigerde de motor, waardoor de auto stil stond en opgeduwd werd door de op korten afstand daar ach ter rijdende tram van de H. T. M. De auto werd zwaar beschadigd. De j.l. Dinsdag uit ons gebouw ont vreemde fiets stond gistermiddag weer op dezelfde plaats en was geheel intact. Al leen hqd de eerlijke dief vergeten er een vergoeding voor het gebruik bij te voegen. In het perceel Lange Mare 18 ten huize van den heer J. H. N. ontstond gis teren brand, doordat de gordijnen vlam vatten aan de sigaret van den 18-jarigen zoon, die deze even op het kozijn had neergelegd. Door eenige omwonenden werd het brandje met een minimax gebluscht. Ten nadeele vtan D. J. D. is een pet en een- portemonttaie, inhoudende onge veer ƒ3.50, ontvretemd. Vannacht is 'door een der ramen van het postkantoor een stoel gegooid. liij de politie zijn inlichtingen te be komen betreffefnde een damesrijwiel, dat onbeheerd is aangetroffen. BINNENLAND. DE KONINGIN NAAR NOORWEGEN. H. M. de Koningin en H. K. H. Prin ses Juliana, zullen Zaterdagavond per extra-trein om 9.30 van het paleisper ron naar Apeldoorn reizen, Nadat aldaar de Koninklijke trein aan den D-trein is verbonden, ver trekken de beide vorstinnen te 9.45 uur naar Noorwegen. VIER BURGEMEESTERS IN WOERDEN. De nieuw benoemde burgemeester van Lange Ruige Weide, Papekop en Hekendorp, zal zich in Woerden ves tigen. Woerden zal binnenkort de woon plaats zijn van vier burgemeesters, n.l. de burgemeester van Woerden, de bur gemeester van Kamerik en Zegveld, de burgemeester van Waarder, Bar- woudswaarder en Rietveld en de bur gemeester van Lange Ruige Weide, Hekendorp en Papekop. DE VROUW IN DIENST DER GEMEENTE Nu er kans schijnt te bestaan dat het wetsontwerp van 1923 tot wijziging der Gemeentewet niet zal worden gehand haafd en een nieuw wetsontwerp in voor- bereiding is, verzoekt het hoofdbestuur der Ned. Ver. van Staatsburgeressen in een adres aan den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw dringend, niet alleen de benoembaarheid der vrouw tot secretaris en ontvanger der gemeente voor te stellen, doch ook tegelijkertijd dit beletsel tegen de bönoeming eener vrouw tot burgemeester en ambtenaar van den burgerlijken stand te willen schrappen, opdat het nieuwe "nog te verwachten ont werp in dezen vóór de vrouw geen terug tred zal zijn vertgeleken bij het ontwerp 1923 dat gebouwd was op het Rapport der Staatscommissie»Oppenheim. Z.-H, BOND VAN WATERSCHAPPEN. Dinsdagmiddag heeft te Maassluis de Zuid-Hollandsche Bond van Waterschap pen zijn jaarvergadering gehouden, die zeer druk bezocht was en een huishou delijk karakter droeg. Bij stemming werden in het bestuur ge kozen de heeren P. Blussé van Oud-Al- blas en mr. C. P.. Zaaijer. Ir. Kolff heeft voorts een belangrijke rede gehouden over technische aangele genheden. Verder werd een bezoek gebracht aan het Dieselgemaal in het Bonervliet. DE APDEELINGEN A DER HOOGERE BURGERSCHOLEN. Het Tweede Kamerlid de heer Albarda heeft aan den minister van onderwijs, kunsten en wetensehappen de volgende vr&gen gaaiakte h 5 I. Is het den minister bekend, dat de veranderingen bij het koninklijk besluit d.d. 3 Mei 1928 (Staatsblad no. 141), ge bracht in de minimum-lesurentabel voor de afdeelingen A der hoogere burgerscho len met 5-jarigen cursus, het voortbestaan van afdeelingen A mét een literair-histo- risch program feitelijk onmogelijk ma ken? II. Is het den minister hekend, dat de veranderingen, sub I bedoeld, bijzondere moeilijkheden opleveren aan scholen, waar nevens een afdeeling A een afdee ling hoogere handelsschool bestaat? III. Is de minister, gelet op de gevolgen, in de vragen I en JI bedoeld, bereid te be vorderen, dat het koninklijk besluit van 3 Mei 1928 (Staatsblad no. 141) alsnog in getrokken wordt, of wel, dat zijn invoe ring wordt uitgesteld tot 1 September 1929, zulks mede met het oog op de om standigheid, dat thans bij de Tweede Ka mer aanhangig is het wetsontwerp nopens het voorbereidend hooger en algemeen vormend middelbaar onderwijs, bij de be handeling waarvan ook over bet karakter der afdeeling A kon worden beslist? HET KLOMPENWETJE AANGENOMEN. De Tweede Kamer heeft gistermiddag het wetsvoorstel Fleskens-Smeenk tot zoo danige wijziging van de Tariefwet 1924, dat ten aanzien van de heffing van in voerrecht klompen gelijk worden gesteld met schoenen, laarzen en klompenschoe nen, met 45 tegen 34 stemmen aangeno men. VOLKSBOND TEGEN DRANKMISBRUIK De Volksbond tegen drankmisbruik zal 11 Juli a'.s. te Utrecht zijn 54ste algemeene vergadering houden. Des avonds zullen B. en W. van Utrecht hoofdbestuur en afgevaardigden ten stad- huize ontvangen. Op de algemeene vergadering zal de heer Th. P. Lautenbach te Groningen, een bespreking houden over de verbetering van woningtoestanden in ons land, inzon derheid in de gemeente Groningen. Na af loop van de vergadering vindt een auto tocht in de omgeving van Utrecht plaats, gevolgd door een bezoek aan de volks- bondtuinen van de afdeeling Utrecht. DE OLYMPISCHE SPELEN. Uruguay wint het Olympisch Kampioenschap. Gisteravond is in het Olympisch' Sta dion, nadat de vorige wedstrijd onbeslist was gebleven de eindstrijd van het voet- baltournooi gespeeld, waarbij Uruguay en Argentinië moesten spelen om de eerste plaats. Van drie uur af waren trams en huur auto's druk bezet met menschen, die zich het tijdverlies van eenige uren wilden ge troosten om zich te scharen in de rij van gegadigden voor een plaats bij deze finale ontmoeting, waarvoor een buitengewoon groote belangstelling bleek te bestaan. Na een prachtigen sportieven strijd kwam het einde met 21 voor Uruguay. Uruguay heeft ten slotte gewonnen; het geen intusschen niet zeggen wil, dat de Argentijnen in goed spel voor hen onder deden. De ploegen gingen volkomen ge lijkwaardig tegen elkaar op, nu en dan domineerde de een wat meer dan de an der, maar ten slotte kan toch geconsta teerd worden, dat er een toevallige kans, een gelukje kan men wel zeggen, noodig was om een der beide partijen tot de over winning te brengen. Uruguay is de geluk kige geweest; het bad evengoed Argen tinië kunnen zijn. Na afloop van den wedstrijd had de pro clamatie der overwinnaars plaats. Uit het Sociale Leven. CHR. MIDDENSTAND. Héden en gisteren werd te Zeist de jaarvergadering gehoullen vaii de Vereen, van den Qhr. Handel*Arijven- deai en Industrieelen Middenstand. De huish. verg. op gisteren werd in een der zalen van Hotel Figi ge- Ihjouden. Op een heel enkele na zijn alle afdeelingen vertegenwoordig!door een of meer afgevaardigden; vele leden zijn opgekomen. De voorz., de heer Scheeres, opent de vergadering te 10.30 uur op de gebruikelijke wijze, en roept leden en afgevaardigden een hartelijk wel kom toe. Aan H.M. de Koningin werd een telegram gezonden, waarin hulde en trouw werd betuigd. De voorz. der ontvangende af 4 Zeist, de heer H. Stap, krijgt het woord en heet de Vereeniging in welgekozen woorden welkom in de Stichtsche lustwarande. Vervolgens wordt overgegaan tot behandeling van de ageiaiapuntön Hieraan wordt het volgende ont leend: De secr., de lieer P. Pluyter leest het jaarverslag, hetwelk na bespre king wordt goedgekeurd. De penning m., de heer E. H. Dik, brengt verslag uit over 1927. De ba lans, winst ein verliesrekening worden goedgekeurd, ot-ller dank voor he; uitstekend beheer. Medegedee.il wordt, dat -herkozen is tot lid van het H.-B., de heer Mr. R. v. Maare voor Gelderland- Herkozen zijn eveneens tot leden van den Middenstandsraad (de hee ren: L. Attema, A. Bos, J. Kaajan, K. Meima, terwijl in de vao.-De Haan werd gekozen de heer H. Stap van Zeist. Tot lid van den Hoogen Raad van Arbeid de heer L. Attema; tot plaats vervangend lid van dien Raad de heer P. Pluyter. Chr. Patroonsvakorganisatie. De voorstellen inzake de yerdere reorganisatie van de Vereen, behel zen cle oprichting eener vakcentrale als deel der organisatie van 'den Chr.' Middeinstai.il in Nederland. De benoeming van een vakraad, dö uitbreiding van het H.-B. der veree niging, de regeling ,der propaganda Deze belangrijke aangelegenheid is vol ledig in het orgaan der vereen, ge publiceerd, nadat zij was besproken met de betfrókken vakbonden en met de voornaamste afdeelingen. De vergadering nam met groote eenstemmigheid de voorstellen aan en heeft daardoor ©en zeer belang rijk besluit genomen. Huurkoop-systeem. Daarna is aan de orde het voor stel van de afdeeling Schiedam in zake huurkoop, reeds door ons Dins dag vermeld. Na eenige discussie, werd ingevol ge het verzoek, een commissie inge steld, bestaande uit de heeren Mr. J. H. C. Kok,. Schiedam; K. Dijk, Den Haag en Joh. de yries, Hilver sum. Aan deze commissie werd verzocht zoo tijdig rapport uit te brengen en voorstellen te doen, dat tfeae nog dit jaar in behandeling kunnen wor den genomen. Bedrijisveroeniging. Een commissie bestaande uit de heeren: J. de Jong en A. Kelder man, Groningen; H. Wieringa, Assen; K. Meima, Sneek en L. Attema, Hil versum, heeft de uitvoering (der ziek itoewet in studie genomen en fdaar- over rapport uitgebracht aan het hoofdbestuur. Het hoofdbestuur heeft ach met de Idenkbeelden der Commissie ver- leenigd en stelt voor over te gaan tot oprichting eener bedrnfsvereeni- ging voor den middenstand. De vergadering ging daarmede ao coord, concept statuten zullen wor den opgesteld en aan de afdeelin? gen gezonden. Belastingdruk. Vervolgens kwam in behandeling teen voorstel der afldJ. Coevorden, 'eveneens reedis Dinsdag door ons vermeld. Aangezien dit -odd.erwerp hier feit» lijk niet thuis hoort en ook niet Be handeld kan worden, wordt het van de agenda afgevoerd. De vergadering woi'dt daarna met dankgebed gesloten. Na vereenigd te zijn geweest aan e-en geme ensch appelf)ken lunch, wer den de congressisten ontvangen door het gemeentebestuur van Zeist en door ld en burgemees', er dier gemeen te toegesproken. De Bondsvoorz., Jde heer Scheeres, dankte voor de vrien delijke ontvangst. Voorts werll door het jub'leerend hoo7 Itest. eer goed bezochte receptie geh u ien. t.rwijl ten besluite va 1 de 1 eesten avond de ontvangend e aid. een, feestavond aanbood in Hotel „Bo&cidust Het Congres. Terzelfder plaats wei cl heden het congres gehouden, waarin Iele voorz., de lieer Scheeres, |d,e herd oukings- rede hielfl, waaraan wij heb volgen- do onleenen. Tweede dag. Spr. begon met de opmerking 'dat er vreugde is in Nederland bii Je Chr. Mi( enstand? organisatie en bij geheel; Chr. Nederland tevens. Tien jaren van samenwerken in ©ene vereeniging, isi inderdaad oen periode, lie niet ongeacht voorbij mag gaan fd,och dankbaar her- 'dacht dieait te worden. Reeds in Den Haag geschiedde dit in een reicie van Mr. T. A. de Wilde. Ook ceschietade dit reeds den i^Len Maart per Ral li©. Ook te Groningen op de feestavond: v. d. 3 den Mei, toen spr. het voorrecht had getuige te kunnen zijn van het leerrijke en blijmoei'fige samen zijn in Gruno's veste. Niet zoo dra, zegt spr., hebben wij het historieblad van onze Chr. Mid- f Jeinstandsorganiat i e opgeslagen, of wij1 bemerken dat het tienjarig" bestaan hlei'den niet geheel met de werk" litjkhei'd klopt. Onverdachte getuigen verklaren toch Idat het even anders is. Daar hebt gij o.a. He geestelij ke Vilder van onze organisatie, de heer H. Colijn, heeft woorMelijk in zijn rede „Boaz-organisatie en de Toekomst" 7 Maart 1918, toch (dit ge- fcieg'd: (bladz. 22.) Vooreerst' wjjs ik er (dan op, dat wij niets nieuws in het leven hebben geroepen, maar 'dat wrj een sinds een kwart eeuw bestaande patroon* vereeniging hebben gere organiseer! 1, teinein'de haar beter aan -hare be stemming te tóoén beantwoorden". DaarmeJde hebben wij den band aan 'd,e historie. Den 9»denNov. 1S91, opende Dr. Kuyper het Eerste Chr. Sou. Con gres met zijn reide:' „Het sociale vraagstuk «en de Chr. Religie". Aan dein avond van den tweedien dag, den 11 den Nov. 1891, sprak I)s. Pierson over de Belgische Patroons- vereenigingen „Union des Patrons en faveur des ouvriers", (.Patroonsveree- niging ten bate van de werklieden), en als resultaat van deze redevoe ring kwamen den volgenden morgen •een 300-tal patroons, groot en klein, in Frascati bijeen, en besloten tot de' oprichting van Boaz. Tot propagandist werd aangesteld de heer Blomimendaal te Leiden, waarvan in een verslag te lezen staat ,Is het wonden- dat, toen men het geluk had, den heer Blommen- uaal te Leiden, een man goed ter tale, die het gemoed wist te roeren, bereid te vinden door persoonlijk bezoek de Chr., patroons tot toetre ding ,te bewegen, het aantal leden, der vereen, snel toenam, zoodat op de tweede vergadering vp,n het hoofdbe stuur, gehouden 25 Aug. 1892, de voorz. kon mededeelen dat het le dental met 550 was gestegen". Ook toen had men een orgaan met een commissie van Redactie, dia beter gehonoreerd werd dan onze huidige commissie. In de notulen staat, dat de mede werker en commissieleden per 25.000 letters f25,konden declareerem. Waar het dus op neer komt in deze voorhistorische uitwijding is wel dit, dat de Chr. Soc. Maatschappij beschouwing ons yan toen af alreeds is medegegeven en het is eenzelf de motief, dat Boaz van toen deed streven naar een Union des Patrons en faveur des ouvriers. Spr. gedenkt de vroegere hoofdbe stuursleden ,W>. Swagerman, viee-voor- zitter, en L. van der Tas, secr., en vraagt enkele oogenblikken staande stille hulde aan hen te wijden. Een schriftelijke opstelling vanwe ge 'het Bureau van hetgeen gedaan en nagelaten werd, wordt toegezegd- Herinnerd wordt aan d© verschillen de jaarvergaderingen en Congressen in 1 Den Haag, Baarn, Groningen^ Arnhem, Leiden, Utrecht gehouden. Gememoreerd wordt de hooge on- Ideracheiding van de vereen., (door de benoeming yan eenige ledien tot Ridder in de Orde van OramjerNassau ten wel: wijlen den heer W. Swa german, en voorts den heer K. Mei ma, en den jonasten Ridder, Hen heer 'J. Kaaian, die hiermede wordt gelukgewensoht. De achter liggende tien jaren wa ren van den aanvang .af reeds geen rustige en geen gemakkelijke, tot die overtuiging brengt zeker het zoo .uitstekend door den heer Attema in Éebr. 1919 opgestelde propagandia- vlugsehrift, en dat was nog miaar slechts het begin. Neen, de Chr. Middenstar.il in Na Idieriiand behoeft niet te zeggen: wij zijn een vereen, om te vergaderen, en vergaderen omdat wij een veree niging hebben. Doch wij moeten wel op de toe- kenen der tijden letten, want de Chr. Werkgeversgroep gaat zich al- meer oriënteeren naai' den Midden stand. Dat vind ook zijn uitdrukking jn de contributie daar, en bovendien in de léden. Als men geen fusie wil, behoort de Chr. Middens lam Ter allereerst bij ons. Spr. stipt nog even aan het zeer belangrijke werk door de vereen, ver richt op het terrein van het Mid- denBtandP-Cr ediet Dit werk was door Boaz voor deze organisatie alreeds en met Vrucht ter hand genomen, zoodat er reed» een veertiental Boazbanken werden opgericht. in de sub-Commissie van Econo mische Politiek, die bedoelt na te gaan het pro-ces van de prijsvorming tusschen fabrikant en consument, ver richtten de vertegenwoordigers clei vereen, mede zeer nuttig, werk. Gemeentelijke Aankondigingen HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het ver zoek van J. T. M. Winkelman, om vergunning tot het oprichten van een koek- en banketbakkerij in het perceel Nieuwe Rijn No. 25, kadastraal be kend Gemeente Leiden, Sectie I No. 2570, is verdaagd. Leiden, 12 Juni 1928. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Met vreugde constateert spr. nog het 200 goede contact dit er bestaat met de Protest. Christel. Politiek© groepen. Ook de goede verhouding tot dei Chr. Arbeiders-Organisaties stemt tot dank. De wederzijdsche wis selwerking is hier van groot nut. Spr. eindigt met een opwekking om de saamhoorigheid vast te houden, dankbaar deze dagen ie genieten en hoopvol de toekomst tegen te gaan. Daarna refereerde de heer K/Mei ma over het euvel der uitve-rkoopen. van welk referaat wij morgen het verslag hopen op te nemen. BUITENLAND. DE INTERN. ARBEIDSCONFERENTIE. De rationalisatie van den arbeid. De Intern. Arbeidsconferentie nam gis teren een motie-Sérrarens aan, waarbij aan 't Intern. Arbeidsbureau wordt opge dragen voort te gaan met de bestudeoring der rationalisatie van dei, arbeid, in het bijzonder van den invloed daarvan op de omstandigheden der arbeiders^ De heer Serrarens wees er daarbij op, dat het noodzakelijk is een internationale studie te maken van dep invloed der ra tionalisatie op de loonen en den levens standaard der arbeiders en vooral op .1e werkloosheid. Hij wees op Amerika, waar de ervaring heeft geleerd, dat ondanks de rationalisatie de werkloosheid stijgt. Volgens Serrarens is het Intern. Ar beidsbureau de eenige instelling, die deze vraagstukken met succes kan bestudee- ren. DE NIEUWE DUITSCHE RIJKSDAG. De openingszitting. De nieuwe Rijksdag hield gisteren zijn eerste zitting. Alle banken waren bezet. Ook de tribunes waren druk bezocht. In de diplomaten-loge woonden de vertegen woordigers van de vreemde mogendheden de openingszitting bij. De regeeringsbank bleef leeg. Precies om drie uur neemt het oudste lid in jaren, de 82-jarige Bock-Gotha den presidentszetel in en verklaart dadelijk de zitting voor geopend. Terwijl alle afgevaardigden zich van hun zetels verhieven, sprak de president woorden van deelneming, naar aanleiding van het- groote spoorwegongeluk bij Sie- delsdorf, waarbij 28 passagiers zijn omge komen en vele gewonden naar de zieken huizen zijn vervoerd. Daarop hield de president een rede, waarin hij wees op de zware taak, welke op de nieuwe leden van den rijksdag rust. De nieuwe rijksdag staat voor een moei lijke taak, zei hij. Millioenen arme men schen verwachten een verzachting van hun lijden van hem. Ik herinner aan de oorlogsinvaliden, de weduwen en weezen, de kleine renteniers, die gedurende den oorlog en na den oorlog alles verloren hebben door de inflatie, en aan de werk- loozen, die zuchten onder de zware be lastingen. De rijksdag kan, wanneer hij wil, den nood van deze kringen beslist lenigen. (Geroep bij de nationaal-socialis- ten): „Maar de rijksdag wil niet!" (Vroo- lijkheid). De wetgeving zal zich ook moe ten bezighouden met de groote concerns, wier macht zoo groot is geworden, dat zij gevaarlijk kunnen worden voor de macht van den Staat. Hier zal door den wetge ver een controle moeten worden uitge oefend. Vervolgens werden de namen van de Rijksdagleden afgeroepen. Vier honderd twee en zestig afgevaardigden bleken er aanwezig te zijn. GECOMPLICEERD VLIEGONGELUK IN DENEMARKEN. De machine tegen een dak. Gisterochtend te elf uur is te Kopen hagen een zeer ernstig vliegongeluk ge beurd. Een door een officier bestuurd vliegtuig, waarin zich als passagiers twee zee-cadetten bevonden, dat voor een oefen tocht was opgestegen, vloog op zeer ge ringe hoogte boven de stad en kwam op een gegeven oogenblik in aanraking met het dak van een huis. De schok was zóó hevig, dat alle drie inzittenden uit de machine werden geslin gerd. Een van hen viel dwars door een dak en de heide anderen kwamen op een plaveisel terecht. Alien waren op slag dood. He machine, die nu stoorloos was, zette zijn vlucht nog even voort en stortte ein delijk in de villawijk van Kopenhagen neer, waarbij een jongen zware verwon dingen bekwam. STAKING DER GRIEKSCHE TAJB AKS- ARBEIDERS. Ernstige ongeregeldheden. Naai' de correspondent van het „Berk Tag." uit Athene meldt, is er Dinsdag in het tabaksceairum van Macedonië, Cavala een staking onder de tabaks-arbeiders uit gebroken, omdat de regeering geweigerd beeft de door deze arbeiders gestalde eischen tot ioonsverboogingen goed n keuren. In den loop van den da£ heeft dez a* p kiicfe opet gticactiillende an

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2