CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. 90" JAARGANG DONDERDAG 14 JUNI 1928 NUMMER 2460 IDSCHE CO ABONNEMENTSPRIJS Ia Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse V Beloven en doen. Het is bekend, dat de Sociaal-De mocraten nog al eens erg vrijgevig zijn in het doen van beloften. Zoolang de noodzakelijkheid van het dra gen der regeeringsverant woordelijk heid nog niet voor de deur staat en dus de oppositie volle veiligheid biedt, kan men grif een en' ander beloven, omdat het doen, het moeten volbren gen wat beloofd werd. nog niet noo- dig is. Is er al eens een enkele die daar tegenop komt, hij wordt door de anderen spoedig overschreeuwd. Natuurlijk geeft dat aanleiding tot critiek. Critiek niet het minst van de zijde der directe actie, van de revolu tionairen van de daad. Van die zijde wordt dat veel beloven nog voortdu rend geprikkeld. Zoo gaat het ook in Indië. De Indische correspondent van Het Volk schreef daar nog kort geleden over. Na er op te hebben gewezen, dat de socialistische aktie in Indië zoo moeizaam voortgaat 9n zooveel tegen werking ondervindt -"an boven af, ver volgt hij: „De koloniale bourgeoisie veraf schuwt onze menschendie hun tro pen verblijf dienstbaar maken aan dit in haar oogen misdadig bedrijf. Van tijd tot tijd probeert zij ons buiten gevecht te stelten door aan gifte bij de overheid. Maar wie ge vormd werden in de beproefde school, geven niet zoo gauw vat. Haar i jrs probeert het nu met een nieuwe troef, speelt het door zichtigst denkbare spel. Door den Indonesiërs voor te houden, dat wij. sociaal-demokraten, niet genoeg aanbieden, probeert zr de banden, die deze groep aan ons binden, te verbreken. Ons wil zij verlokken tot het doen van beloften, de losmaking van Indië inhoudend bij een moge lijke aanvaarding der ministerieele verantwoordelijkheid onzer partij. Direkte bate zou. die koloniale bourgeoisie, zoo wij in deze val stapten, er wel niet bij hebben. Maar toch in alle geval wel de voldoening, dat wij de' kommunis- tische taktiek van beloven volgden. En als dan de termijn der inlossing zou aanuieken, en zou blijken hoe wij beloofden wat wij niet met onze verantwoordelijkheid konden dek ken, dan hadden wij ons meer dan voldoende gekrompr - ceerd. En het doel ware bereikt: wij zou den hier onze matten kunnen oprol len." Het is wel lastig voor de heeren Stokvis c.s. en Indië, Als eerlijk man moet elk sociaal-democraat zeggen, dat het vooralsnog onmogelijk is dat Indië zonder de leiding van de Wes- tersche cultuur zich kan handhaven. Maar als sociaal-democraat moet hij de Duys'en en de Van der Zee's, de Vleming's en de Le Febro's te vriend houden. Hij moet dus beloven en ageeren, dat eischt de partijdiscipline, maar als dat gedaan wordt en de practijk kan niet brengen wat do theorie beloofde, dan kan men de matten oprollen. Wij vragen: Maar waarom blijft men dan toch niet nuchter, waar en sober? Helaas dat schijnt met sociaal-de mocraat zijn niet te kunnen samen gaan. De broeder in den wapenrok Er is een tijd geweest, dat men de personen die als Militair naar Indië gingen als het uitvaagsel der Maat schappij beschouwde. Toegegeven moet worden, dat het opvoegsel en het sfschrapsel ock inderdaad menigmaal nog goed genoeg bleek voor deelname aan de verdediging van Indië. Daarin is veel verandering gekomen. De toe standen zijn veel verbeterd. Maar toch geniet ons leger daar nog geen volko men gunstige beoordeeling.' Evenzoo is het met de vloot. In Soerabaja, de hoofdzetel van de Ma rine, wordt een Marinier of Matroos evenals in de garnizoensplaatsen der landmacht lang niet overal met open armen ontvangen. Een matroos (blijkbaar een sociaal democraat) schreef aan den heer Kleeiekoper daarover een van nitter- heid getuigend briefje. „Ik zal u eens vertellen zoo schrijft hij hoe de toestand is. dien ik aan den lijve ondervind Ten eerste ziet de Troponadel zeer laag op ons nocr. en wij staan hier toch voor hun belangen. Wij hebben geen toegang tot nette kafee's en kabarets. Als Marineklant wordt je overal geweigerd. Onze plaats van vermaak is de kampong of het Ha venrestaurant, waar enkel inland- sche vrouwen komen van verdachte zeden. Velen van ons, die lioogere begeerten hebben dan slachtoffer van deze samenleving te worden, hebben daartegen geageerd Onze Bond, de Algemeène, werkt daar nog steeds aan. Het in burger loo- pen in Indië is verboden. En in uniform behoef je nergens te komen, 2t* sturen je gewoon terug, zelfs in een zwembad. Vele malen hebben wij getracht, hierover een stuk te plaatsen in een krant die hier ver schijnt. Maar zij sturen het gewoon terug. U begrijpt wel waarom". Nu moeten wij toch iets daar tegen over stellen. In Soerabaja is ook een bloeiend Gereformeerd leven. Zondags is de Geref. Kerk op Pregolan Boen der flink bezet. Onder deze kerkgan- kers'treft men vele matrozen. Wat is nu het opmerkelijke dat deze jonge mannen voortdurend contact hebben met de andere- léden van de gemeente. Ook aan de huizen wordei. ontvangen. Wil men een en der terrein, het Mi litair Tehuis, de Herv. Kerk, ook daar hetzelfde. Maar nu de anderen. Deze matroos klaagt tegen de Oproerije Krabbelaar in Het Volk, maar waarom wordt hij niet hij een van de roode broeders in Soerabaja ontvangen. Zij wonen er bij bosjes. Zou het ook misschien zoo zijn, dat deze den neus optrekken voor den broeder in den wapenrok. Ons zijn daaromtrent voorbeelden bekend welke eventuec de toestem mende beantwoording van die vraag zouden kunnen bevestigen. De naastenliefde staat bij den So ciaal-Democraat altijd nog eenige graden lager dan de partijliefde en dat zegt wat. STADSNIEUWS. PRINSES JULIANA. H.K.H. Prinses Juliana zal morgen avond het concert bijwonen, dat door het Zweedsch Studenten-Zangkoor in de Stadsgehoorzaal zal worden ge geven. Naar wij vernemen, zijn de vil la's te Katwijk weder opnieuw voor een jaar ten behoeve van de Prinses ingehuurd. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad op Maandag 18 Juni, 's middags 2 uur. Te behandelen onderwerpen: I. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw-benoemd raadslid, den heer G. Koole. 2. Benoeming van een lid der Com missie voor den Markt- en Haven dienst (vacature-J. Burgerjon). 3. Benoeming van een Commissaris der Gemeentelijke Bank van Leening te Leiden. 4. Praeadvies op het verzoek van ir. M. C F. J .Cosijn, om ontslag als Re gent van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. 5. Voorstel inzake ingebruil geving van het speelterrein gelegen achter Ce Hoogere Burgerschool met 5-jari- gtn cursus aan de Burggravenlaan. aan de afdeeling Leiden van de Chr. Jonge Mannenvereeniging-Padvinders. 6. Voorstel tot overneming in eigen dom en onderhoud bij de gemeente van eenige strooken grond en een strook water ten noorden van de Wasstraat en in het verlengde yan de Cobetstraat, Sectie M. nis 4410 en 4446 ged. 7. Praeadvies op het verzoek van de Leidsehe Duinwater—Maatschappij, in zake ruiling van grond onder Katwijk met mr. O. J. E. baron van Wasse neer van Catwijck. 8. Voorstel tot liet "'erleenen van een bijdrage ad f 100 in de kosten van een door de Zwemvereeniging „De Zijl" te houden Volkszwemfeest. 9. Voorstel tot wijziging van de be grooting, dienst 1927. in verband met o'e kosten van pensioenen, wachtgel den, ongevallenverzekerihg van amb tenaren. enz. 10. Voorstel tot verhooging van verschillende posten der begrooting, dienst 1927, waarvan de raming te laag is gobleken en tot toevoeging van eenige nieuwe posten aan die begroo ting. 11. Voorstel tot het instellen van een r°chtsvordering tegen1 P. van Rijn tot vergoeding van schade door aanrij ding van een lantaarnpaal. 12. Voorstel: a. om de wijzigingen en aanvullin gen bij Kon. Besluit van 26 November 1927. No. 12. aangebracht in de voor do leeraren der Rijks Hoogere Bur gerscholen geldende sr.larisregeling, voor de leeraren aan het Gymnasium cn de beide Hoogere Burgerscholen alhier toepasselijk te verklaren; b. om de wijzigingen en aanvullin gen bij Kon. Besluit van 26 November 1927, No. 13, aangebracht in de voor voor de leeraren der Rijkskweekscho len voor onderwijzers en onderwijze ressen geldende .salarisregeling, toe passelijk te verklaren op de salaris regeling voor de leeraren aan de Ge meentelijke Kweekschool voor onder wijzers en onderwijzeressen alhier. 13. Voorstel tot onderhandsche op dracht van: a. het leveren van een motorbagger molen met Deutz-benzinemotor, aan F. J. Hunter, te Haarlem; b. het leveren van 5 onderlossers, aan de firma A. Lanser, te Sliedrecht; c. het leveren van een motorsleep boot met Kromhoutmotor, aan W. F. Maas en Zonen, te Leiden 14. Voorstel inzake de beschikbaar stelling van gelden ten behoeve van de uitbreiding van de Electriciteits- fabriek met een turbo-generator, t 'ee stoomketels en een schakelhuis met bijbehoorende hulpmachines en ver dere toebehooren. 15. Voorstel: a. tot vaststelling van de verorde ning, houdende wijziging der verorde ning van 14 November 1918 (Gemeen teblad No. 43), regelende de samen stelling van de Rureaux van Gemeen tewerken, van den Gemeentelijken Reinigings- en Ontsmettingsdienst en van het Bouw- en Woningtoezicht. b.tot het verleenen van een per soonlijke toelage aan den Hoofdop zichter der Gemeentewerken, J. A. Verhoog. 16. Voorstel inzake het aangaan van een overeenkomst van dading met dc verzekeringsmaatschappij „F atum" betreffende de te betalen schadever goeding wegens de door den voorma- ligen ambtenaar ten kantore van den Gemeenteontvanger A. F. Stuyfzand gepleegde fraude, met vaststelling van den desbetreffenden begrootingsstaat. GEMEENTEZAKEN. Commissaris Bank van Leening. Wegens periodieke aftreding op 1 Juli a.s. bevelen B. en W. den Raad aan ter benoeming van een commis saris van de Bank van Leening het dubbeltal Mr. F. J. J. Trapman (aftr.) en Mr. H. R. Goudsmit. Regent Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. B. en W. geven in overweging aan den heer Ir. M. C. F. J. Cosijn op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen als Regent van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis alhier. Levering van baggermateriaal. Ter uitvoering van het raadsbesluit van 13 Febr. j.l. inzake de aanschaf fing van baggermateriaal, geven B. en W. thans in overweging ondershands op te dragen: a. het leveren van een motorbagger molen met Deutz-benzinemotor aan F. J. Hunter te Haarlem voor 5080; b. het leveren van 5 onderlossers aan de firma A. Lanser te Sliedrecht voor 12.975; c. het leveren van een motorsleep boot met Kromhout-motor aan W. F. Maas en Zonen te Leiden voor 8790 gulden. Straataanleg nabij de Cobetstraat. De architect J. W. Reijneveld vraagt namens zijn lastgever J. Voorsluis de voorwaarden voor aanleg van een drie tal straatgedeelten nabij de Cobet straat. Door aanleg van deze straat gedeelten zal vervallen het bruggetje in de Cobetstraat over de ringsloot. Vergunning tot demping van dit slootgedeelte is reeds van Rijnland verkregen. Vergunning tot aanleg van deze straatgedeelten kan worden verleend, mits de grond kosteloos aan de ge meente wórdt overgedragen. Daartoe is de eigenaar bereid en tevens, om de kosten, geraarnd op 24.550, ter na dere verrekening te storten, B. en W. geven nu in overweging om tot dien straataanleg mede te werken. Wijziging salarisregeling personeel H. B. S. en Gymnasium. Na de wijziging in de salarisrege ling van leeraren Rijks Hoogere Bur gerscholen bij Kon. Besluit van 26 Nov. 1927, no. 13, is het noodig, ook de regeling van de Stedelijke inrich tingen daarmede in overeenstemming te brengen. Daarom stellen B. en W. voor: a dat de wijzigingen .en aanvullin gen bij Kon. Besluit van 26 Nov. 1927. No. 12, aangebracht in de voor de lee raren der Rijks Hoogere Burgerscho len geldende salarisregeling toepasse lijk zullen zijn op de salarisregelling voor leeraren aan het gymnasium en de beide hoogere burgerscholen alhier; b. dat de wijzigingen en aanvullin gen bij Kon. Besluit van 26 November 1927, No. 13, aangebracht in de voor de leeraren der Rijkskweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen geldende salarisregeling toepasselijk zullen zijn op de salarisregeling voor de leeraren aan de Gemeentelijke kweekschool voor onderwijzers en on derwijzeressen alhier. Verhuur speelterrein achter de H. B. S. De afd. Leiden van de Chr. Jonge Mannen Padvinders-vereen, verzocht om de beschikking voor een uur per week van het terrein achter de H. B. S. aan de Burggravenlaan. Zij gaat met de huur van 10 per jaar accoord B. en W. geven in overweging tot deze verhuur over te gaan. Ruil grond door Duinwater-Mij. De Leidsehe Duinwater-Mij. ver zocht toestemming om een stukje grond onder Katwijk te mogen ruilen met Mr. O. J. E. Baron van Wassenaar van Catwijck. Daartegen bestaat geen bezwaar, zoodat B. en W. voorstellen de gevraagde toestemming te geven. Subsidie Zwemfeest „De Zijl". Het bestuur der Zwemvereeniging „De Zijl", vraagt voor een te houden zwemfeest op Zaterdag 28 Juli een subsidie van de gemeente, groot 150. B. en W. geven echter in overweging weer een bedrag van ICO toe te staan, zooals vorige jaren. Proces over reparatie lantaarn paal. Door een knecht van den expediteur P. van Rijn, werd op de Korte Mart een lantaarnpaal omver gereden. De reparatie kostte 52,47. Dat wil Van Rijn niet betalen. B. en W. 9tellen voor dit bedrag in rechten op te vordéren. Dading met Fatum. Op 24 Jünuari 1927 besloot de Raad om een gerezen geschil met de ver zekeringmaatsch. „Fatum" door een scheidsgerecht te doen beslechten. Inmiddels verzocht Fatum om een overeenkomst van dading. B. en W. geven in de gegeven om standigheden in overweging om daar mede accoord te gaan. Zij stellen nu voor: a. met de verzekeringsmaatschappij Fatum te 's Gravenhage met betrek king tot de door die maatschappij aan de gemeente te betalen schadevergoe ding terzake van de door den voor- maligen ambtenaar ten kantore van den Gemeente-Ontvanger A. F. Stuyf zand, gepleegde fraude, een overeen komst van dading over te gaan; b. ten behoeve van de afwikkeling van het tekort, in de gemeentekas ontstaan, tengevolge van de sub a be doelde fraude, den overgelegden be grootingsstaat dienst 1927, vast te stellen; c. te bepalen, dat bij tot stand ko ming van de sub a bedoelde overeen komst van dading het Raadsbesluit van 24 Januari 1927 om het tusschen de gemeente en de verzekeringsmaat schappij Fatum gerezen geschil door een scheidsgerecht te doen beslissen, zal zijn vervallen. MIJ. DER NED. LETTERKUNDE. Nadat op de jaarlijksche vergade ring Dr. N. Japikse zijn voordracht over: „De Stadhouder-Koning en zijn alter ego" had gehouden, waarvan in ons blad van gisteren melding is gemaakt, begaf een deel der aanwe zige leden zich per electrische tram naar Voorburg, alwaar een bezoek aan „Hofwyck" werd gebracht. Dr. H. E. van Gelder, secretaris der Vereeniging Hofwijck, geleidde het ge zelschap door de gerestaureerde ver trekken, nadat hij eerst een korte uit eenzetting had gehouden over de wij ze, waarop Huygens' huis zooveel mo gelijk in den ouden staat was hersteld. PROF. DR. J. W. MULLER. Prof. Dr. J. W. Muller, oud-hoog leeraar in de Ned.. Taal- en Letter kunde aan de universiteiten te Leiden en Utrecht, en oudrieermcester van Prinses Juliana, heeft heden onder vele blijken van belangstelling zijn 7Csten verjaardag gevierd. De oud-hoogleeraar vertoefde dezen ciag te Utrecht, waar hij als gecommit teerde deelneemt aan het afnemen van examens. Te zijnen huize te Oegstgee&t werden beden tal van schriftelijke en telegra fische gelukwenschen uit verschil lende deelen des lands afgegeven, w.o. eon in hartelijke bewoordingen ge stelde telegrafische gelukwensch van den Leidschen Academischen Senaat. Ook werden hem tal van bloemstuk ken toegezonden. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Adverlentiën per regel 22Vi cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tariel Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Belangrijkste nieuws in dii Hummer. ONDERWIJZERSBENOEMING. Wegens uitbreiding van het aantal leerlingen is aan de Chr. School voor Binnenland. Het wetsontwerp op de N.V, vindt in de Eerste Kamer een slecht onthaal. Het klompenwetje door de Tweede Ka mer aangenomen. De 10e jaarvergadering van de Ver. van den Chr. Handeldrijvenden en Indus- Irieelen Middenstand te Zeist. Ernstig ongeluk te Sassenheim. Uruguay Olympisch Voetbalkampioen. Buitenland. De openingszitting van den nieuwen Duitschen Rijksdag. Een sneeuwstorm op Spitsbergen. Nobile is zelf ook gewond. Gecompliceerd vliegongeluk te Kopen hagen. Staking der Grieksche tab2ksarbeidcrs. ,y-rv v.» M.U.L.O., Noordeinde. hoofd de heer C. J. W. de Reuver tot onderwijzer benoemd de heer A. Hoelen te Utrecht. ACTIE CONSER VEN-INDUSTRIE. De afdeeling Leiden van den Ned. Centralen Bond van Christelijke Ar beiderspers) in de bedrijven van Voedings- en Genotmiddelen, Vak groep: Conserven-industrie, kwam op Maandag 11 Juni in een druk bezoch te vergadering bijeen, ter bespreking van de actie voor wijziging in de ar beidsvoorwaarden. Na uiteenzetting door den vertegen woordiger van het Hoofdbestuur, nam de vergadering de volgende motie aan; „De vergadering, gehoord hebbende de mededeelingen van de gehouden conferentie op 30 Mei j.l. met de firma Tieleman en Dros. inzake de door de afdeeling bij deze firma namens het personeel ingediende voorstellen be treffende: a. verhooging van de loonen; b. weder-invoering vacantie-toelage; c. doorbetaling bij ziekte na 6 da gen ook van de eerste karentzdag; d. oplossing van geschillen door middel van de organisatie; e. wijziging in het optreden bij de controle in de fabriek: f. nog steeds geldig verklaren van de bepalingen van de oude regeling, zoodat daarop beroep voor naleving is; g. regeling van een hetere premie voor het personeel. Kennis genomen hebbende van de daarop schriftelijke beslissing d.d. 9 Juni, is van oordeel, dat deze beslis sing op geen afdoende wijze bevredi ging ten opzichte van meerdere pun ten geeft; spreekt als haar overtuiging uit, dat de toestand van de arbeidsloonen dringend verbetering eischt; wekt de arbeiders en arbeidsters, werkzaam op de conserven-industrie op, zich aan te sluiten bij de organi satie en draagt het bestuur op om. onder handhaving van de ingediende voorstellen, de actie voort te zetten, tot verkrijging van de zoo noodzake lijke verbetering in .de- arbeidsvoor waarden' LEIDSCHE C.J.M.V.-ttAMPEN. „Zeven korte vreugdedagen Van genieten en jolijt". „Zoo langzamerhand zat er in Leiden wel geen jongen meer rondloopen, die niet eens er tenminste over gedacht heelt om te gaan kampeeren. 't 19 alleen merk waardig, hoeveel jongvns er zijn, die dat jdan nog niet doorgezet hebben. Voor ons. die al jaren geregeld 's zomers naar een kamp gaan, is het eigenlijk onbegrijpelijk hoe er nog jongens zijn, die houden van buitenleven, van sport en spel, van avon turen en pleizier, en die nog niet ontdekt hebben, dat al deze dingen in hel kamp leven verwezenlijkt worden en zoo t-en schitterende combinatie vormen Bovenstaande regels lezen we in „Ons Kampboekje", een extra uitgave van „Kampstrooisel", het orgaan der Leid sehe C.J.M.V.-Kampen, en in die regels is zeker niet te veel gezegd. Het kampleven is inderdaad een. heer lijk leven, eon aaneenschakeling van zui vere vreugden, die men nergens anders vindt. Het is thans het achtste kampjaar dat de C.J.M.V. organiseert, voor de achtste maal worden de jongens van Leiden en omstreken uitgenoodigd deel ie nemen aan de kampen. Meergenoemd „Kampbockje" laat weer iets zien vau al de heerlijkheden, die in de C.J.M.V.-kampen worden meegemaakt, terwijl verder een aautal practisehe wen ken worden gogeveu en nuttige mededee lingen worden gedaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1