DAG-AGENDA. Vrijdag 15 Juni, s av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Zweedsche Studen- tenkoor „O. D." De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 Juni a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren G. F. Reijst, Steenstraat 35. Telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, Telef. 1313. feesten, ambachten en bedrijven, zoo als deze vroeger in de graafschap wer dén beoefend en bedreven, terwijl ver der oude dansen, liederen, enz. zullen worden uitgevoerd. Het belooft een zeer interessante dag te worden en de medewerking, thans reeds' van alle kanten toegezegd is een waarborg voor het welslagen. DE DEPUTATIE UIT BELGIë. De .Belgische deputatie welke in Den Haag de Nederlandsche regeering komt uitnoodigen Nederland te doen deelnemen aan de jubileumtentoon stellingen te Luik, en te Antwerpen, in 1930, zal morgennamiddag ontvan gen worden op het departement van Arbeid, Handel en Nijverhedi door minister Slotemaker de Bruine, des namiddags te half drie. Daarna zou zij ontvangen worden achtereenvolgens door de ministers van Buitenlandsche Zaken en Tan Ko loniën. Een later bericht meldt: Gisteravond kwamen aan het Hol- landsche Spoor-station in Den Haag aan de heeren, die de Nederlandsche regeering de officieel© uitnoodiging van het tentoonstellingsbestuur komen overbrengen om deel te nemen aan de Jubileum-tentoonstelling .te Luik en te Antwerpen, welke in 1930 zal worden gehóuden. De deputatie uit Luik arriveerde met den D-trein van 8.12. De heeren werden op net perron ontvangen door den Belgischen ge zant, den heer Ch. Maskens en door den kanselier der Belgische Legatie, den hfeer Borremans. Met den Parijschen trein, welke om 9.18 aankomt, kwam de Antwerpsche deputatie mede. Ook toen was de ge zant ter begroeting aanwezig. De burgemeester van Antwerpen, de heer Cauwelaert, die eveneens deel uitmaakt van de deputatie, kwam gis teravond om 11.25 aan. De heeren uit Luik togeeren in ho tel Paulez, terwijl de heeren uit Ant werpen hun intrek in Hotel des Indes genomen hebben. De Belgische afgevaardigden zouden heden verschillende bezoeken bren gen bij de Nederlandsche autoriteiten. Om 1 uur bood de Belgische gezant hun in het legatiegebouw een noen maal aan. JACK LONDON-VERBOND. Onder presidium van den heer H. G. van Harreveldt werd Zaterdag te Amersfoort de zesde algemeene ver gadering van het Jack London-Ver- bond gehouden. Het jaarverslag van de secretaresse Jonkvrouwe E. des Tombe, wijst op den invloed van de pers ten opzichte van de dierenbescherming. Tegen verschillende circusvoorstel lingen werd met succes opgetreden, evenals op het gebied der straatver- tooningen. Er werden meer dan fOO.COO ge schriften verspreid. Het ledental steeg met 350, terwijl er 281 bedankten. De stichting voor Wetenschap en Onderwijs schonk 100 voor 't werk der vereeniging. Aan giften werd 423 ontvangen. Financieel staat de veree niging er minder goed voor. Er is een tekort van 533. Daarna heeft Jonkvr. E. des Tombe een causerie gehóuden bij lichtbeelden over „Dierendressuur en hare bestrij ding". De volgende jaarvergadering zal te Leeuwarden worden gehouden. HET ONTSLAG BIJ DE POLITIE. Thans wordt vernomen, dat dooj* den burgemeester van Den Haag eer vol ontslag is verleend aan de in specteurs van politie 1ste klasse, de heeren Bosma, de Bont en Spetter, die zooals men weet eenigen tijd geleden in verband met dienst aangelegenheden geschorst waren. Het eervol ontslag is verleend met ingang van 1 Augustus a.s. LUCHTVAART. HET LOT VAN DE „ITALIA". Gisterenmiddag heeft het Italiaan- sche Gezantschap te Oslo een nieuw bericht van de Citta di Milano" ont vangen. Volgens dit bericht werd de bi manning van de „Italia" bij de lan ding op het ijs in drie deel en geschei den. De middelste groep, waarbij No- bile zelf zich bevindt, bestaat uit 7 menschen. Twee mannen, van deze groep zijn gewond. Een van hen heeft een gebroken been. De tweede groep bestaat uit twee, de derde'uit drie man. De laatsten hebben geen verbinding met de ove rigen en hebben geen levensmiddelen en ook geen Poolkleeding. De drie mannen hebben getracht Smith te bereiken. Waar zij zich op liet oogenblik bevinden, is niet bekend. De radiogrammen van de „Italia" zijn veel zwakker geworden en bevat ten nog slechts korte berichten over Maandagmiddag werd op het landgoed „Zijpendaal" te Arnhem de Indische Tentoonstelling in aanwezigheid van Z. K. H. Prins Hendrik officieel ge opend. De aankomst van Z. K. H., rechts Mr. J. Huges, voorzitter der ten toonstelling. v.cor geen wijziging vatbaar zou we zen; ook nu blijft het belangrijkste probleem de definitieve vaststelling der herstel-verplichtingen. Dit komt zoowel den schuldeischers van Duitscliland als Duitschland zelve ten goede. Zoodra de omstandigheden zulks mogelijk maken moet een ge meenschappelijk? regeling tot stand worden gebracht. DE STAKING IN DE RIJNSCHEEP VAART. De arbitrale uitspraak afgewezen. De werkgevers in de Rijnscheep vaart hebben gistermiddag besloten (ie arbitrale uitspraak van den rijks minister van arbeid, niet te aanvaar den. Door beide partijen is dus nu de ze uitspraak als onaannemelijk van de hand gewezen. Zooals bekend, had de minister yoorgesteld, geen wijzigingen in de loonen te brengen. HET SPOORWEGONGELUK BIJ NEURENBERG. De vermoedelijke oorzaak. Naar van welingelichte zijde wordt medegedeeld, is de oorzaak van het spoorwegongeluk bij Neurenberg nog niet opgehelderd. Voor zoover men tot nu toe heeft kunnen nagaan, is er geen reden om aan te nemen, dat een aanslag is geschied. De ramp ge schiedde op een oogenblik, dat de trein een snelheid had van 80 K.M. Het schijnt, dat de locomotief er gens mee in aanraking is gekomen, waardoor het gevaarte is omgeslagen Of er zich nu een voorwerp op de lijn heeft bevonden, of dat er een as van ae locomotief is gebroken, is nog niet uitgemaakt. Indische instrumenten wordt muziek gemaakt. den toestand van de Italia. De toe stand is zeer critiek, daar men be vreesd is, dat de IJsschotsen, waarop de mannen zich'bevinden, naar de open zee drijven. Het Gezantschap heeft noir verder vernomen, dat de accumulator van het radióapparaat van de Italia bin nen weinige dagen uitgeput zal zijn. Sinds Vrijdag is de verongelukte be manning nog twee Kilometer verder naar het Oosten afgedreven. Hulp bieden is zonder sterke ijsbrekers of zonder een groot watervliegtuig zoo goed als onmogelijk. De aankomst van den Italiaanschen vlieger Madda- lena wordt te Oslo met 't grootste on geduld afgewacht. Lützow Holm zal zoo spoedig moge lijk in Oostelijke richting verder vliegen. t Twee leden der bemanning gered? Naai* uit Kingsbay gemeld wordt, heeft de aviateeur Lützow Holm bij Brandy Bay twee gewonde leden van de bemanning van de Italia gevonden. (We geven dit laatste bericht, dat aan de „Telegraaf" ontleend is, on der groot voorbehoud. RED.) BUITENLAND. -T AI. ---CORLOGVE KELLOGG. :*RAG VAN Een ni%p.we Fransche nota. Volgens berichten uit Washington heuft het Amerikaans che staatsdepar- tement van de Fransche regeering een memorandum ontvange* %arin op nieuw het anti-oorlogspact van Kel logg ter sprake wordt gebracht. Hoe wel de tekst van de nota nog niet be kend is, verluidt desniettemin uit welingelichte kringen, dat de Fran sche regeering nagenoeg alle reserves, welke zij in haar laatste antwoord-, nota naar voren heeft gebracht, heeft laten vallen. In politieke kringen te Washington koestert men' de hoop, dat alle moei lijkheden thans zijn overwonnen, en dat deze week nog een volledige over eenkomst kan worden bereikt tus- schen de Vereenigde Staten en Frank rijk; zoodoende zouden alle noodzake lijke voorbereidingen voor de onder- teekening vap het p .ct in Augustus kunnen geschieden. Fransche tegenspraak. In tegenstelling met de uit Was hington komende berichten betreffen de een memorandum van de Fran sche regeering ïnzake het antioor- logspact van Kellogg, wordt in welin gelichte kringen in Frankrijk ver klaard, dat van een dergelijk memo randum geen sprake is. DE CHINEESCHE BURGEROORLOG. Feng toont zich onbetrouwbaar. Naar uit Peking gemeld wordt, heeft generaal Feng de Regeeringsgebou- wen, de banken, het Postkantoor en het gebouw van den President van de Republiek door zijn troepen laten be- zi tten, en daarmee zijn desbetreffen de overeenkómst; met Generaal Jen Sjin Sjan geschonden. Generaal Feng beheerscht door deze bezetting de stad Peking. Jen Sji Sjan dreigt zijn troepen uit Peking terug te trekken, wanneer de Regeering te Nanking Generaal Feng niet beveelt de door hem bezette gebouwen wederom te ontruimen. Groot-Brittannië en de Nanking- regeering. Gistermiddag heeft de onderstaats secretaris voor buitenlandsche zaken, Locker Lampson in het Lagerhuis be vestigd, dat de Britsche regeering de regeering van Nanking -nog niet for meel erkend heeft. Wordt Nanking hoofdstad Volgens een Japansch persbericht uit Peking, bereidt de regeering van^ Nanking een ingrijpende wijziging in* den bestuursvorm voor. Ter volcfoening aan bet verlangen van Sun Yat Sen zou Nanking hoofd- stau worden, hoewel van buitenland sche zijde op de nadeelen van een wisseling van hoofdstad gewezen wordt. De buitenlandsche autoriteiten zouden ook niet. geneigd zijn de te Peking bestaande bijzondere bescher mingsmaatregelen voor de buitenland sche nederzettingen prijs te geven. DE HERSTELBETALINGEN. Een rapport van Parker Gilbert. De agent voor de herstelbetalingen. Parker Gilbert, heeft een overzicht gegeven van den stand der herstelbe talingen; hij komt daarbij tot de con clusie, dat het reparatieplan het ver trouwen in Duitschland's economisch bt staan en Duitschland's wederopbouw heeft doen herleven. Met het Dawes- plan is het beoogde doel bereikt, voor zoover betreft de geregelde afwikke ling-van de herstelbetalingen. Evenwel mag dit r ultaat bet feit niet verdoezelen, dat de deskundigen van meening zijn dat het plan zelve DE STABILISATIE VAN DEN FRANSGHEN FRANC. De besprekingen fo den Ministerraad. Naar de gewoonlijk betrouwbare medewerker van de „Echo de Paris" mededeelt, heeft Poincarc Zaterdag in den ministerraad een nota van de Fransche hank inzake de stabilisatie van den franc ter kennic van de leden der regeering gebracht. Bij de gevolgde gedachtenwisseling ^hebben, naar het blad meldt, alle mi nisters met uitzondering van Marin zich bij het standpunt van den minis- ter-preseident aangesloten, dat de sta bilisatie van, den franc op den tegen- voordigen koers zoo snoedig mogelijk moet worden doorgevoerd. Marin is van meening, dat de stabi lisatie moet komen na een geleidelijke revalorisatie. Poincaré heeft er op gewezen, dat hij met 't geheele- kabine^ zal aftre den, wanneer Marin op grond van meeningsverschil over deze kwestie er toe zou besluiten, niet langer zijn medewerking te verleenen aan de re geering der nationale eenheid. Marin zen hiertoe evenwel niet besluiten. Het blad meldt verder, dat het pro bleem door Vincent Auriol en Malvy, i'ie namens de radicaal-socialisten een onmiddellijke stabilisatie eischlT, Vrij dag in de kamer zal worden ter sprake gebracht, waardoor Poincaré tot een verklaring zal worden gedwongen. De Kamer zal dus aan het einde van deze week gelegenheid hebben door het aannemen van een motie van ver trouwen haar standpunt vast te stel len. Er is geen twijfel, of zij zal zich met groote meerderheid voor de stabi lisatie uitspreken. HET DERDE EEUWFEEST DER DUTCH REFORMED CHURCH. Een rede van KAlogg. Het woord voerend op een feest maaltijd in verband met de driehon derdjarige herdenking van de stich ting der eerste Nederlandsch Her vormde Kerk, zeide Kellogg, dat de Hollanders, die New-York gesticht hebben, een grondslag hebben gelegd van karaktersterkte, vrijheidszin en godsdienstige verdraagzaamheid. De ontwerpers van de Amerikaans che Constitutie hebben ruim geput uit de Hollandsche instellingen en idealen. Men moet bewondering voelen, wan neer men den blik richt op bet held haftige leven en het hoogstaand ka rakter van het volk van Nederland, welks mannen en vrouwen zulken in vloed hebben uitgeoefend op de we reld. De invloed der Ned. Herv. Kerk is merkbaar in de geheele geschiede nis van de Vereenigde Staten. Geen land heeft doelmatiger voor den vrede gewerkt dan Holland. De aanvaarding bepleitend van het verdrag om den oorlog buiten de wet te stellen, zeide Kellogg, dat er bemoe digende antwoorden ontvangen zijn van vier mogendheden, die uitgenoo- digd zijn en de Britsche Dominions. Andere regeeringen hebben op infor meel© wijze blijk gegeven van hun verlangen om toe te treden en hij hoopt vurig, dat het spoedig zal ge lukken een overeenkomst te bereiken over den juisten tekst. Hij isj|over tuigd, dat alle veranderingen in de betrekkingen tusschen de volkeren enkel door vreedzame middelen moe ten worden nagestreefd dat elke natie, die de nationale belangen zou trachten te bevorderen, door aar toe vlucht te nemen tot oorlog, uitgeslo ten moet worden van de voordeelen en waarborgen, die het voorgestelde verdrag zal opleveren. ARTSENSTAKING TE WEENEN. Kans op uitbreiding. In den strijd tusschen de artsen en de ziekenfondsen te Weene'n over de oprichting van een ambulatorium voor röntgenologie is geen overeen stemming bereikt. De artsen willen ten koste van alles de opening van het ambulatorium ver- Radio-Programma. WAT KR VANAVOND TE HOOREN IH HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur n.m. 1870 M.). K. R. O. 6.00 Dinermuziek. 7.30 Cursus Kerklatijn. 8.00 Concertavond met. medewer king van het orkest en als so listen mievr. M. Bouwmeester, sopraan, Jules Moes, tenor, Joh. Iseke, bas en aan den vleugel F. Boshart. 10.00 Persberichten vau Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. K. O; 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-Klok 6.00 Diner-muziek door het Trio, be staande uit: W. Reut meester, vi ool, D. van der Horfit, cello en II. Swart, piano. 7.15 Vierde Duitsche Olympiadelei. 7.45 Politieberichten. S.00 TijdS'sJn van de A.V.R.O.-klok. 8.00 Kerkconcert met medewerking van Riek Brookmann, alt en' Ferd. Kloek, orgel. 9.15 Popular concert door het Om- roep-orkest o.l.v. Nico Treep. 10.15 Persberichten van Vaz Dias. 10.25 Voortzetting concert. KüNIülSW USiEKH., ,1250 M. 5.20 Concert. 8.20 Muziek. Daarna laatste berichten. LANGENbEKG, 469 M. 6.20 Muziek. 8.40 Concert. 9.20 „Wettlauf', tragisch hoirspel. Daarna laatste berichten. DAVENTRY, 1604 M. 5.35 Kinderuurt.je. 6.20 Muziek. 6.50 Tijdsein van Greenwich. Weer bericht. Eerste algem. nieuwsber. 7.05 Muziek. 7-35 P.e grondslagen der muziek. 8.05 Concert. 9.20- Weerbericht. Tweede algemeen nieuwslc: ieht. 10.00 Concert. 10.50 Muziek. PARi|S, (Radio), 1750 M. 9.05 Concert. ïjjdensNle pauzes: Persber. hinderen en hebben daarom besloten, met ingang van gisteren in alle Ween- sehe ziekenhuizen en ambulatoria geen leden van het ziekenfonds te be handelen. Deze maatregel zal streng doorgevoerd worden. De rijksbond van ziekenartsen heeft de leiding der staking op zich geno men. Indien dé regeering na drie dagen geen'maatregelen neemt, dan zal tot scherpere middelen worden overge gaan. Ongeveer 2500 artsen zijn bij dit conflict betrokken. Het ziekenfonds heeftongeveer 200.000 leden. Wanneer geen overeenstemming' wordt bereikt, zal de staking ook tot de provincie worden uitgebreid. KORTE BERICHTEN. Naar vernomen wordt, keert „IJzeren Gustaaf" spoedig weer van Parijs naar Berlijn terug; zijn vertrek, opnieuw per droschke, is op Dinsdag bepaald. De Italiaansche Regeering heeft de kerkelijke autoriteiten van Zuid-Tirol ver zocht, het godsdienstonderwijs voortaan, zooals dat overal elders ook gebeurt, in de kerken te«geven. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de Turksche gezant te Londen in structies heeft ontvangen voor onderhan delingen betreffende een arbitrageverdrag tusschen Engeland en Turkije. Een ambtenaar van de Londensche Politie, Basil Thompson, heeft van de Sia- meesche regeering de opdracht gekregen, de Siameesche politie te reorganiseeren. Zondag bereikte het aantal bezoe kers van de Internationale Perstentoon stelling te Keulen, de „Pressa" het cijfer 1.000.000. Het wetsontwerp betreffende de ver eeniging van den Vrijstaat Waldeck met Pruisen is in den Pruisischen Landdag aanbangig gemaakt. Te Hamburg had een groote betoo ging tegen den chemischen oorlog plaats. Uit het Sociale Leven. CHR, MIDDENSTAND. Het 10-jarig bestaan der Vereeni ging van den Christelijken Handel- drijvenden en Industrieelen Midden stand in Nederland, wordt op 13, 14 en 15 Juni te Zeist gevierd. Jaarvergadering. De jaarvergadering wordt gehouden op Woensdag 13 Juni in hotel Figi. Agenda: 1. Opening der huishoudelijke ver gadering te hall elf. 2. Bespreking jaarverslag. 3. Bespreking iinancieel verslag. 4. Verslag der Commissie tot nazien der rekening 192-7. 5. Vaststelling van begrooting en contributie 1929. 6 Uitslag verkiezingen. a. Van de^leden van het hoofdbe stuur; b. Van leden van den Midden- standsraad; c. Van leden van den Hoogen Raad van Arbeid. 7. Behandeling der voorstellen tot verdere reorganisatie. Deze voorstel len betreffen de Chr. Patroons-Valuir ganisatie en zijn afgedrukt in no. 2J van bet orgaan. Het aannemen dezer voorstellen /.al ten gevolge hebben, dat de reginmeri ten der Vereeniging eenige wijziging en aanvulling behoeven. Het hoofd-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2