CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. 9"« JAARGANG DINSDAG 12 JUNI 1928 NUMMER 2458 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Sireeknet Lisse V Zonderlinge houding. J.l. Vrijdag heeft in dê Tweede Ka mer een korte discussie plaats gehad, die geen enkel gevolg heett nagelaten, maar die niettemin van groote hetee- kenis was. Deze beteek enis ontleende zij aan de geestesstemming welke er uit sprak. Aan de orde was de eindstemming over het ontwerp van wet tot voorzie ningen tegen besmettelijke ziekten. Men weet dat op 29 Maart bij ver rassing werden aangenomen eenige amendementen van den heer Bijle- veld met betrekking tot de vaccinatie. Deze amendementen waren een jaar tevoren ook voorgesteld en toen door den Minister onaaar.nemelijk ver klaard. Mevr. de VriesBruins zag een amendement aangenomen, dat de vrijheid op bedenkelijke wijze nog meer aan banden legde VanAntire volutionaire zijde werd er op aange drongen om dezen hincierpaal weg te nemen. Toen dat niet lukte werd door een der Kamerleden hèt denkbeeld geopperd de niet aanvaardde amen- dementen-Bijleveld dan opnieuw in te dienen. Aldus geschiedde. Aan de Linkerzijde was men toen blijkbaar zoo vast overtuigd, dat de Chr.-Hist. en R.-Kath. niet voor deze amendementen zouden stemmen, dat men instede van een ernstige bespre king er aan te wijden men op snelle afdoening (afstemming) aandrong. Maar het onverwachte geschiedde,. cJe amendementen werden met groote meerderheid aangenomen. Nu werden hopelooze pogingen aangewend om dat ongedaan te ma ken. Mevr. de VriesBruins opende den aanval door heropening der de batten te vragen. Daaibij haalde zij een aantal voorbeelden aan die naar haar meening wettigden om ook in dit geval tot hernieuwde behandeling te komen. Merkwaardig is dat niemand van de Kamerleden zich principieel aan haar zijde schaarde. Allen keurden af deze opnieuw aan de ordestelling. Maar op practische overwegingen wilden toch een groot deel der linker- fracties meegaan. Volkomen terecht hield de Voorzit ter en met hem de Commissie van Rapporteurs zich aan den regel niet opnieuw tot behandeling overgaan. Met hem ging ook de Kamermeerder heid mee maar toch in een verhouding 47—34. Deze stemmenverhouding heeft zich ongeveer tot het einde gehand haafd. Zelfs bij de eindstemming kon men van links niet zoover komen, dat men voor het ontwerp stemde, dat toch menige bepaling bevat jor links met vuur verdedigd. Maar het meest vreemde standpunt namen in de heeren Marchant en Albarda, die namens hun fracties in een korte ver klaring getuigden van „broddelwerk" en „gebrekkige behandeling, die wei nig vertrouwen wekt". Vergissen wij ons niet dan hebben deze twee iracties wel weinig ge daan om van deze wet te maken een goed geheel. In elk geval was dat ge tuigenis dan toch zekei even zeer ven toepassing geweest op net ont werp zonder de amendementen-Bijle- veld. Toen werd het echter niet gege ven. Alleen nu, nu de rechterzijde, en met name de Antirevolutionairen een vcordeel behaalden moest deze stem gehoord worden. Laat ons afwachten hoe de wet zal werken zeide de Minister, en wij met hem. STADSNIEUWS. POLITIE, POLITIEBRANDWEER OF POLITIE EN BRANDWEER? Op uitnoodiging van het Departe ment Leiden dér Ned. Mij. voor Nij verheid en Handel, hield gisteravond in „Amicitia" de heer U. van der Zee Commissaris van Politie te Delft, een lezing over bovenstaand onderwerp. De lezing werd bijgewoond door den burgemeester en den secretaris, de wethouders J. Splinter en T. S. Gos- linga, en vele raadsleden? voorts was aanwezig de Hieuw benoemde com missaris van politie, de heer R. J. Meyer, de wnd. commissaris, de heer W. Balfoort, de inspecteurs van po litie, velen van het lagere politie-per- soneel en van de beroepsbrandweer, o.w. de onder-commandant. De voorzitter, de heer N. C. F. van Gin kei, opende de vergadering, heet te de 'aanwezigen welkom en wees er daarna op, hoe het streven van de Centrale Commissie van Bezuiniging ingesteld door het Departement, gaat in de richting van bezuiniging door efficiency. In dit verband is ook het onderwerp, dat thans aan de orde is, van belang. Spr. gaf vervolgens het woord aan den heer v. d. Zee. Spr. begon met te herinneren aan den brand in de Oude Kerk te Delft in 1921, die door tijdverlies in de blus- sching een ramp dreigde te worden en den laatsten stoot gaf tot de opheffing der vrijwillige brandweer en de onder brenging van haar taak bij de politie. Spr. wees er vervolgens op, dat de hoofdtaak der politie ligt in het hand haven der rechtsorde; daarnaast heeft zij een beschermende taak. De taak der politie kan het best omschreven worden als de bevordering van de welvaart der maatschappij en de af- werirfg van de gevaren, die haar be dreigen. Spr. zette verder uiteen, hoe ter be strijding van brandgevaar tal van wettelijke bepalingen zijn gemaakt, die nageleefd moeten worden. Om te controleeren of dit geschiedt is noo- dig opsporings- en binnentredings- bevoegdheid, alsmede recht tot inbe slagneming. Dit betreft de preventieve maatrege len. Wat de bestrijding van 'n reeds uit gebroken brand betreft, is voor de be diening der moderne bluschmiddelen* noodig: snelheid, training en discipli ne van het personeel. Beide, politie en brandweer, vin den voorts hun bestaansrecht in arti kel 4 der Grondwet: bescherming van personen en goederen. Dit betreft alleen de theoretische grondslagen van de onderbrenging van de brandweer bij de politie. Toch is het onjuist te spreken van politie-brandweer, aangezien het laat ste slechts een deel van de taak der politie betreft; hoogstens zou men kunnen spreken van volledige en on volledige politiecorpsen. Spr. ging vervolgens na de reorga nisatie der Delftsche brandweer in 1925. Het, was slechts noodig het corps uit te breiden met vier man: 1 inspec teur en 3 hoofdagenten, die tezamen den terhnischen dienst vormen Hun woningen zijn met de alarminrichting van het politiebureau verbonden, in welks nabijheid zij wonen. Twee hun ner moeten steeds 's avonds thuis zijn Dit personeel doet tevens dienst als motordeskundigen. De regeling is zoo, dat vijf minuten na het inkomen van een brandbericht de volledig bemande motorbrandspuit kan uitrijden, welker bemanning be staat uit 1 of 2 'man van den techni- sehen dienst, 2 of 3 agenten,, die op wacht zitten, de agent-telefonist en een rechercheur. Dank zij de nieuwe regeling is het in de afgeloopen drie jaar mogen ge lukken alle branden in den aanvang te smoren. Het voordeel bestaat vooral in de prartische oefeningen, die een goeden invloed hebben op het personeel: ook is er een betere verhouding ontstaan tusschen de politie en de burgerij, iyj haar nu meer als beschermers ziet; het aantal branden is in de laatste ja ren achteruit gegaan; verdachte ge vallen van brand komen minder voor nu de recherche er dadelijk bij is, en de verzekeringspremies gaan in ver band hiermee -steeds de laagte in. Wat nu de kosten betreft, deze be dragen, afgezien van onderhoud en onderbrenging van het materiaal, ongeveer 10.000. Critiek op het door spr. geschetste stelsel wordt zeer weinig vernomen. In steden van eenigen omvang is dan ook de beste brandveiligheid de on derbrenging van de taak der brand weer bij de politie. Spr. liet vervolgens een serie lan taarnplaatjes zien, die een goeden dunk gaven van de prestaties der Deutsche politie ter bestrijding van eventueelen brand. Nadat gepauzeerd was, was er ge legenheid tot het stellen van vragen, waarvan gebruik werd gemaakt door de heeren Ir. A. G. Bosman. Ch. van Spall, Dr. J G. van Es, W. Post, K. Sijtsma en J. H. Schuller, waarna de voorzitter met een woord van dank tot den heer v. d. Zee, de vergadering sloot. Dr. J. R. F. RASSERS. Dr. J. R. F. Rassers, secretaris der gezondheidscommissie, wordt in het Liaconessenhuis ver leesd-waar hij een operatie ondergaan heeft. Zijn toestand geeft reden tot tevre denheid. VRIJZINNIG-GODSDIENSTTGEN. Gister ond heeft i het wijkge- bcuw van den Protestantenbond een -vergadering plaats gehad van verte genwoordigers van verschillende vrij zinnige kerkgenootschappen en cor poraties tezamen ongeveer 20. Het doel is de oprichting eener fe deratie om gezamenlijk de vrijzinnig- protestantsche beginselen te uropa- geeren. Besloten is reeds gezamenlijk den Hervormingsdag te> vieren. MUSEUM „DE LAKENHAL". De Haverman-tentoonstelling, die vanaf 16 Juni a.s. in De Lakenhal al hier gehouden wordt, mag zich in de zeer gewaardeerde medewerking ver in ugen van de eigenaa... van diens be langrijke werken, die gaarne hun kostbare stuken tijdelijk afstaan voor dit doel. De tentoonstelling zal dan ook een. hoogst interessant overzicht ge ven van den arbeid van dezen meester. In de Lakenhal zullen tevens aan wezig zijn verschillende voorstudies voor portretten, die daar geëxposeerd zijn. Voorts zullen verschillende schet sen en teekeningen, die nog nooit ge ëxposeerd zijn, tentoonge teld worden. POSTKANTOOR LEIDEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn, terugontvangen in de 2e helft der maand Mei. Brieven Binnenland. Truijens, J., Den Haag; Aardappel- moesfabrikanten, Stampersgat; Del- mè, W., Leiden; Dijk, G. van, Haag; Graaf, J. D.- v. d., Rotterdam; Klaas- scn, A. G., Zeeland; Nieuwenhuizen, li.. Eindhoven; Pietersen, C., Katwijk/ Zee; Postbus 23G, Amsterdam; Post bus 748, Amsterdam; Raad van Ar beid, Leiden; Roosen, Mej. H., Haar lem; Stoutener, Mej. H„ Haag; „Te- 1< graaf", Amsterdam; Tijlber, Mej., Witte Singel; Verdeld, J., Siedam; Wüters, H. Groningen. Briefkaarten Binnenland. Boldersdijk, Mevr. L. W., Den Haag; Brocks, Mej. H., Arnhem; Dam, Mej. G. van, Bodegraven; Graaf, B. de, Wes terkade Hartman, IC, Best- veusstraat; Kansen, G., Helder; Mer it ns, W„ Amsterdam; Ottelander, Mej. L., Leiden; Verhoeven, Tiny, Leiden. Briefkaartoc Buitenland. Jeeme, Antwerpen; Kolkert. Dr. W. Wiesbaden; Paunes, Dr., Barmen; Schuitzer, Alida, België. Een briefkaart zonder adres. Voor het examen Steno-typen in de Ned. taal van de Ver. v. Dir. v. Pont-scholen slaagden de dames: W. J. Buisman, J. Koolhaas en de heer A. H. F. Endema, alhier. Idem voor Stenografie in de Duit- s<he taal: Mej. C. A. Horst, alhier. Idem voor Machineschrijven Mej. C. A. W« Verwer, alhier. Gisteren is op de Mare een 7-ja rig jongetje, W. S., door een onbekend gebleven wielrijder aangereden. Het ventje kwam te vallen en bekwam een bloedend wondje aan het voor hoofd, boven het linkeroog. In de Julianastraat is de 2-ja rige M. B., die daar achter zijn moe der liep. aangereden door een hand wagen van J. de N. Een der wielen ging het kind over «het linkerbeen. Dr. Verschoor van den E. H. D. con stateerde, dat vermoedelijk het been gebroken is. Het knaapje werd naar. het Acad. Ziekenhuis vervoerd ter verdere be handeling. Volgens verklaring van de moeder treft den bestuurder van den handwa gen geen schuld. D. HEIDE, f Te 's-Gravenhage, waar hij de laat ste jaren in een inrichting was opge nomen, is pp 76jarigen leeft i j overle den de heer D. Heide, tot voor eenige jaren koster hij de i.erl. van de Ned. 1st. Gem. alhier, welke betrekking hij ongeveer 40 jaai heeft bekleed. Op de Joodsche begraafplaats te atwijk-Binnen heeft hedenmorgen de begrafenis plaats gehad. BINNENLAND. HOFBERICHTEN. De Koningin is voornemens op Woensdag 13 dezer ten Koninklijke paleize Het Loo, een thé aan te bie den aan eenige dames en heeren uit Apeldoorn en omgeving en de niet- dienstdoende leden van Harer Majes- teits Hofhouding in Gelderland. Z K. H. de Prins zal Zaterdag 16 dezer ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan van den Kon. Neder- landschen Bond van oud-onderofficie ren eenige oogenblikken tegenwoordig zijn bij de receptie, welke voor deze gelegenheid in Den Haag gehouden wordt. Prins Hendrik heeft het voorne men Zaterdagavond 16 dezer deel te nemen aan het diner, dat, ter gelegen heid van het 100-jarig bestaan van Zandvoort in het Groote Kurhaus zal plaats hebben aldaar. GASTEN TEN HOVE. Aan den maaltijd van de Koningin en den Prins ten Koninklijken paleize Het Loo, hebben gisteravond deelge nomen de commissarissen der Konin gin in de provincies Noord Braband, Gelderland, Zeeland, Utrecht, Fries land, Overijsel, Groningen en Drente. De heeren hebben ten paleize over nacht. DE BURGEMEESTER VAN t SCHIEDAM. Naar wordt vernomen is de burge meester van Schiedam, de heer A. J. Gijsen, thans wederom in zooveiye hersteld, dat zijn terugkeer in de ge meente in den loop. van de volgende week kan worden tegemoet gezien. GEGEVENS AANGAANDE GEMEENTE-BEGROOTINGEN. De minister van binnenlandsche za ken en landbouw heeft zich wederom met een omzendbrief tot de gemeente besturen gericht, betreffende het ver strekken van gegevens aangaande de gemcentebegrootingen. Hoewel een verbetering in de toe zending der gevraagde stukken werd geconstateerd, bleven nog een te groot aantal gemeentebesturen in gebreke bij de voldoening aan het verzoek om inzending, althans voor* 1 December 1927. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw verzoekt daarom de gemeentebesturen zoo spoedig mo gelijk, doch voor 1 November 1928 aan het Centraal Bureau voor de Statis tiek rechtstreeks te willen zenden: de gemeentebegrooting 1929, de bedrijfs- begrooting voor 1929, het afschrift verzameling rekening 1927, de ver- deelingsstaten nos. 1 en 2 der schul den. In verband hiermede heeft de mi nister aan Ged. Staten der provinci ën een schrijven gericht, waarin ge vraagd wordt medewerking te verlee- nen aan een in sneller tempo binnen komen der aan de gemeentebesturen gevraagde inlichtingen. NIJVERHEIDSRAAD. De Nijverheidsraad is in zijn laat ste vergadering, naar aanleiding van een brief van den minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen, te rug gekomen op zijn aanvankelijk be sluit, om zijn oordeel over het ont werp van wet tot regeling van het voorbereidend hooger en algemeen vor mend middelbaar onderwijs niet ter kennis van de regeering te brengen en besloot voor dit geval af te wijken van zijn standpunt, om over wetsontwer pen, die reeds bij de Tweed© Kamer in gediend zijn, geen advies meer uit te brengen. Ondertusschen is reeds een uitvoe rig rapport over bovengenoemd wets ontwerp, voor zoover het het handels onderwijs betreft, aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen toegezonden. In de plaats van Mr. J. Bierens de Haan Jr. is tot buitengewoon lid van de tentoonstellingscommissie uit den nijverheidsraad benoemd, d© heer W. B. Reijnen. BOND TEGEN HET VLOEKEN. De Bond tegèn het schenden door het vloeken van Gods heiligen Naam, heeft gistermiddag te Utrecht zijn tiende vergadering gehouden. Na de gebruikelijke opening heeft de voorzitter, Ds. H. Janssen te 's Gra venhage, een herdenkingswoord naar aanleiding van den tienjarigen arbeid van den bond gesproken, daarop met dankbaarheid terug ziende. Het kgn niet ontkend worden, zei- de spr., dat de volkszonde van het vloeken, dank zij de actie van den Bond, is afgenomen. Twee mannen hebben zich zeer speciaal verdienste lijk gemaakt, allereerst de heer J. Baas, die het initiatief heeft genomen voor de oprichting van den bond, en de oud-voorzitter, Dr. Scheurer, die wegens ziekte het voorzitterschap heeft moeten neerleggen. De actie tot vaststelling door de ge meentebesturen van strafmaatregelen tegen het vloeken, heeft rijke vrucht gedragen. Aan den oud-voorzitter werd een telegram van sympathie gezonden. Volgens het daarna door den heer J. Baas te Helder uitgebracht jaarver slag was 1927 in vele opzichten een voorspoedig jaar. Het ledental be droeg einde December 1927: 9267 (dat is een vooruitgang van 255). ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/» cent Ingezonden Me de dee ling en dnbbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Oeianorijkste nieuws in dit Hummer. Binnenland. Lezing te Leiden over het vraagstuk „Politie en Brandweer". Een Belgische delegatie in ons land. De opening der „I. T. A." te Arnhem. Buitenland. Overeenstemming tusschen Frankrijk en de Ver. Staten over het anti-oorlogs- verdrag? Generaal Feng beheerscht Peking. De Fransche franc zal spoedig gestabi liseerd worden. Twee leden der bemanning van de „Italia" gered. De arbitrale uitspraak inzake het con flict in de Rijnscheepvaart is door beida partijen afgewezen. Rede van Kellogg ter gelegenheid van het derde eeuwfeest van de Dutch Refor med Church in America. Een artsenstaking te Weenen. Veèl actie en in velerlei vorm werd gevoerd. Ook aan den ministerraad werd een adres aangeboden om maat regelen te nemen tegen het vloeken, in het bijzonder door verbod aan allen, die in overheidsdienst werkzaam zijn. Het aantal correspondenten be draagt thans 260. Ook in Soerabaia kwam een correspondentschap. Het verslag meent voorts een merkbare ommekeer te mogen vaststellen hij leger en vloot zoowel als in andere kringen. 34.000 opschriften hebben een plaats gekregen op fabrieken en werkplaat sen, terwijl 240.C00 vlugschriften en 200.000 kaartjes zijn verspreid. Het denkbeeld van den minister om het geschiedenis-overzicht in het jaar verslag in een vlugschrift te verwer ken, werd aan het bestuur ter behan deling opgedragen. De heeren K. Kruithof te Utrecht, L. F. Duymaer van Twist, te Den Haag J. J. Beukenkamp en H. Beukenkamp beiden in Den Ham (Overijsel) en P. Doorn te Zwijndrecht, werden als be stuursleden herkozen. DE FOUT BIJ HET EINDEXAMEN H. B. S. In zijn antwoord op de vragen van Mej. Westerman, betreffende een in de opgave voor het vak trigonometrie voor het thans aigenomen wordende eindexamen voor de H. B. S. met vijf jarigen cursus ingeslopen fout, heeft minister Waszink bevestigd, dat het geen daarover vermeld juist is. Ook de minister betreurt het zeer, dat ondanks de controle, waaraan, vol gens de medeedeeling der inspectie, de examen-opgaven onderworpen zijn geweest, daarin een fout onopgemerkt is gebleven. Maatregelen, om te voorkomen, dat de examinandi van de gemaakte fout schadelijke gévolgen zouden onder vinden, zijn aanstonds getroffen. Zij bestaan hierin, dat de candidaten inplaats van het vraagstuk, waarin de fout voorkwam, een ander vraagstuk zullen maken, terwijl zij, indien zij dit wenschen, ook in plaats van het an dere vraagstuk, waarin niet een fout voorkwam, een ander vraagstuk mo gen maken. De minister zal de inspectie opdra gen, voortaan een nog scherper con trole toe te passen, ten einde, zoo mo gelijk, in de toekomst herhaling van een fout, als ditmaal gemaakt, le voor komen. i FOLKLOREDAG TE BORCULO. Met groote geestdrift hebben de in gezetenen van Borculo zich uitgespro ken voor het plan, om in den a.s. zo mer, en wel op Zaterdag 25 Augustus, daar ter plaatse een folkloristischen landdag van uitgebreide beteekenis te organiseeren. Ongeveer een 100-tal personen had gevolg gegeven aan de oproeping der uitvoerende commissie, om Vrijdag avond 8 Juni samen te komen in ho tel „Stad Borculo", ter bespreking van dit plan. De voorzitter, de heer H. Kobus uit Zutphen, heette hen namens hot be stuur der Oudheidkundige vereeni- ging „De Graafschap" welkom en gaf een uitvoerige toelichting van hetgeen men voornemens is tot uitvoering te brengen, wat daarna in bijzonderhe den werd aangevuld door den heer G Langeler uit Laren (Gld.). Het is de bedoeling een optocht te organiseeren van landbouw, folklore,

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1