BEEKMAN KLEEDING DAG-AGENDA, Vrijdag 15 Juni, 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Zvveedscne Studen ten koor „O. D." De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 Juiji a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren G. F. Reijst, Steenstraat 35, Telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, Telef. 1313. zijn achterstallige gage tracht te ont vangen. De hepr Schuttevaer Jr. stelt pogin gen in het werk om de boot voor zijn vader te behouden. Er zou tusschen Schuttevaer Sr. en de bemanning van de boot orieenig- heid zijn ontstaan. Intusschen lezen wij in de Maas bode: De reddingsboot Schuttevaer. die na enkele avonturen, o.a. na een he- vigen storm in het Kanaal, het nog steeds niet verder heeft kunnen bren gen dan Plymouth begin Februari vertrok zijn op een wondermooien stil len dag met bestemming voor Londen zal morgen aldaar openbaar ver kocht worden, omdat kapitein Smit en stuurman Kruithof nog steeds niet de volle gage ontvangen hebben, welr ke hun was beloofd Wel jammerlijk is de tocht naar de Nieuwe Wereid hierdoor verhin, derd. doch ofschoon Schuttevaer her haaldelijk en met flinke bedragen ge steund werd, het geld is op en er is geen uitweg meer mogelijk. Inmiddels is er tusschen de beman ning herhaaldelijk oneenigheid ge rezen. Intusschen, hoe jammerlijk ook dit einde van de grootsche tocht moge zijn. de boot heeft haar deugdelijkheid vo'komen bewezen. Dat de groote reis ovdT den Oceaan niet verder ondernomen zal wor den, is goed gezien, zelfs een geluk te noemen, aangezien dit wellicht het le ven van de bemanning zou hebben ge kost, doordat zij aan uitputting te gronde waren gegaan. wijziging der dienstplicht. Het lid der Tweede Kamer, de heer K.'ter Laan, heeft het volgende amen dement voorgesteld op art. 1: Onder artikel 33 vervalt het voorstel betreffende het eerste en het vierde lid. De bedoeling van dit voorstel is, de ziekenverplegers ook in de toekomst vrij te stellen van herhalingsoefenin gen en dus den toestand te laten, ge lijk zij tot heden geweest is. de sluisdeur te ijmuiden aangekomen. De derde sluisdeur voor IJmuiden is Zaterdagavond te ongeveer tien uur voor de sluizen van IJmuiden aange komen Dooi dat het van Amsterdam komen de s heepvaartverkeer bijna afgeloo- pen was kon de deur direct doorge- schut en voor de nieuwe sluis worden gemeerd. Heden zal zij worden volgepompt en ovpreind gezet, teneinde een proef te nemen niet het plaatsen in de deur- kast Hedenmiddag werd te Arnhem de Indische Tentoonstelling officieel geopend. Een kijkje op het terrein, links de gebouwen van C. rechts het restaurant. STENHUTS BEDANKT ALS KAMERLID. De heer Stenhuis zal zich bij de a.s. Tweede Kamerverkiezingen om ge zondheidsredenen niet laten candidee- ren. Als vermoedelijk opvolger wordt ge noemd de heer Kupers. NEDERLANDSCHE KAMER VAN KOOPHANDEL IN BELGIë. Op Zaterdag 2 Juni 1928 heeft de Nederlandsche Kamer van Koophan del te Brussel haar jaarlijksche alge meene vergadering gehouden. Gewoonlijk heeft deze vergadering in de maand Februari plaats, aange zien de voorzitter toen evenwel in het buitenland vertoefde, heeft het be stuur 't beter geacht, de bijeenkomst uit te stellên tot op Zaterdag j.l. De nieuw benoemde gezant te Brus sel, Jhr. Mr. O. F. A. M. vai> Nispen tot Sevenaer, woonde *voor de eerste maal de vergadering bij in zijn fuctie van eere-voorzitter der Kamer. Mr. van Romburg, de Nederlandsche Consul-Generaal, zat mede aan de bestuurstafel aan. De secretaris, de heer W. F. Zeegers directeur van het Verkoopbureau der Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek te Brussel, bracht een uitvoerig ver slag uit over de werkzaamheden, ge durende. het afgeloopen jaar. Tevens gaf hij hierbij enkele algemeene be schouwingen, betrekking hebbende op de Nederlandsch-Belgische handels relaties. Door den penningmeester, den heer E. Schol (lev, bankier, werd rappor uitgebracht over den staat der finan ciën. N£ar 'aanleiding hiervan werd later, met algemeene stemmen, na en kele beschouwingen besloten, de con tributie der in België en Luxemburj gevestigde leden, met ingang van 1 Jan. 1929 te verdubbelen, waarin en kele leden, mitsgaders het geheele be stuur, reeds waren voorgegaan. De aftredende bestuursleden, de boeren: C. Dubbelmanen. Liegregts, i'. G. van der Maessen de Sombrefi' en W. Rijgersberg, werden bij accla matie herkozen, zoodat in de samen stelling van het bestuur geen 'wijzi ging is ontstaan. Na afloop van de vergadering, werd door den heer R. Rodigas, directeur van den Propaganda dienst een zeer belangwekkende lezing gehouden over: ,,L' Oeuvre et économique de la Belgique au Congo beige". DE RUMOERIGE VERGADERING De'strijd over de juistheid van het relaas in „Het Volk" over de rumoe rige vergadering derumoerigheid ontkennen geen van beidé partijen van de I(nternationale) A(rbeiders) H(ulp) op Zondag j.l. gaat voort. De heer L. de Visser heeft dezer dagen zijn lezing gegeven, mevrouw Brommert heeft geantwoord in „Het Volk". Haar briefje luidt: „Nu de heer Louis dé Visser in uw Avondblad van heden een stukje plaatst, met als doel ^ich van dezen blaam te zuiveren, die het neerslaan van eêfi weerlooze Vrouw op hem werpt, wil ik hier Verklaren, dat het bewuste incident zich in 't openbaar als volgt heeft toegedragen: Terwijl mijn man met tafelpooten en stoelen (waaronder een stokslag van den heer Louis dé Visser) zooda nig was geslagen, dat hij half bewus teloos op den grönd viel en drie a vier man wilden doorgaan met hem te slaan, kwam ik er tttsschen. De heer De Visser keerde zich toen naar mij toe met opgeheven knuppel- stok. Eén moment kruisten onze blik ken elkaar. Denkende aan de oude vriendschap, flitste mij de gedachte door het hoofd: „Zou je dat kunnen. Lou!" Het volgende oogenblik daalde dé stok op mij neer. Terwijl ik in elkaar zakte en 't bloed mij langs het 'ge zicht stroomde, ontving ik den twee: den slag. „Willens en wetens heeft de heer Louis de Visser mij deze slagen gege- ven. Wat men nu ook anderen tracht wijs te maken, de heer Löüis de Vis ser en ik weten dat het zóó is gegaan en niet anders". bescherming tegen gifgassen. Naar het persbureau Vaz Dias" verneemt is op verzoek van het Internationale Ro'o- de Kruis door liét Nèderlandsche Roode Kruis, een nationale commissie ingesteld ter organisatie van de bescherming van de burgerlijke bevolking tégen gifgassen. Deze commissie zal wèldra haar vóórbe reidende werkzaamheden aanvangen. bezoek van amerikaansche studenten. Dit jaar zullen verschillende groepen Amerikaansche studenten ons land bezoe ken. Den 29sten Juli wórdt een groep van 11 vrouwelijke studenten uit Amerika hier te lande verwacht, die, komende van Pa rijs, des avoïids te 22 uur 13 te Amster dam zullen aankomen. Den 30en Juli zul len zij. de atletiekwedstrijden van de O. bijwonen, waarna de stad zal worden bezichtigd. Den volgenden dag zullen de scherm- wedstrijden van de O. S. worden bijge woond en zal een bezoek worden gebracht aan Marken. Den lsten Augustus zullen zij de athletiek-wedstrijden bijwonen, waarna een boottocht door de havens en grachten van Amsterdam wordt gemaakt. Des avonds keert het gezelschap via Hoek van Holland naar Amerika terug. Den 2en Augustus zal een tweede groep eveneens bestaande uit 11 vrouwelijke studenten, ons land bezoeken. Des mor gens te 8 uur 39 zullen zij, komende van jonden, te Amsterdam aankomen. Des middags zullen zij de zeilwedstrijden op de Zuiderzee bijwonen. Den 3den Augus tus worden de athletiekwedstrijden van de O. S. bijgewoond, en vervolgens de stad Amsterdam bezichtigd. Den 4en Augustus zal een uitstapje naar Marken worden gemaakt en zullen de. zwemwedstrijden van de O. S. worden bijgewoond. Des avonds vertrekt het gezelschap naar Keu len. Den 18en Juli komt een groep van 6 Amerikaansche mannelijke studenten hier te 'larfde aan, waar- zij 18 en 19 Juli Den Haag en 19 en 20 Juli Amsterdam zullen bezoeken. Van hier vertrekt het gezel schap naar Emmerik. Den 30en Juli komt een groep van 10 Amerikaansche studenten, de „Washing ton and Lee University Orchestra"' een be zoek aan ons land brengen. Het gezél- schap arriveert dien dag, komende van Brussel, te 20 uur 12 te Rotterdam, waar hét de beide volgende dagen verblijft. Den lsten'en 2den Augustus wordt een bezoek gebracht aan Den Haag en Sche- veningen en den 2den en 3den Augustus aan Amsterdam. Van hier vertrekt het ge zelschap naar Emmerik. Den 18den Juli komen 6 vrouwelijke Amerikaansche studenten te Hoek van Holland aan. Denzelfden dag zullen zij 'n bezoek brengen aan Rotterdam; den vol genden dag aan Den Haag en den daar op volgënden dag aan Amsterdam. Van hier vertrekken zij naar Emmerik. Den 18eh Augustus komt wederom een groep van 12 vrouwelijke Amerikaansche studenten, waarvóór hetzelfde program ma is vastgesteld als voor de vorige groep. LUCHTVAART. DE „ITALIA". De radio-verbinding. Zaterdagavond om half negen richt te de „Citta di Milano" aan het draad- looze station aan de Koningsbaai het verzoek om op te houden met het sei nen, daar zij draadlooze .verbinding had verkregen' mét de Italia..-De kapi tein van de Cittö. de Milano verklaarde om 10 uur rechtstreeksche verbinding gehad te hebben met de Italfa, die zich op een punt tusschen 80; en 81 graden N.-B. en tusschen 25 én 30 graden O.-L. bevindt. Een officieele mededeeling te Rome bevestigt bovenstaand bericht uit Ber lijn afkomstig (van het' Wolff-burehu) al wordt daarin ook een anderen tijd opgegeven. Deze mededeeling dan zegt, dat de Citta die Milano gedurende on geveer 20 minuten..-•.draadlooze ver binding heeft gehad met het lucht schip Italia, dat zijn positie heeft op gegeven, welke overeenkomt met 30 tot 35 K.M. ten noorden van kaap Leigh Smith, de oostpunt van Noord- oostland, dat het oostelijkste eiland is van de Spitsbergen groep. De seinen zijn ook gehoord door twee andere (veld)-stations en, hoewel it en vertrouwen heeft in Öe geloof waardigheid van ,dei ongevangen sei nen, zal men toch trachten nog nadere bevestiging te krijgen, De „Hobby"zoo méldt de officieele mededeeling verder, vordert langzaam in de richting van de aangewezen plaats, vanwaar men sleden naar het» binnenland zal zenden ter opsporing van de bemanning van de Italia. De twee veldstations," waaraan hiér-, beven sprake'is, zijn'natuurlijk'de sta tions, die door de° Citta di Milano uit- gt zet zijn. Een daarvan is opgesteld op een mijn ten noorden van de Konings baai. De kapitein van dé Citta di. Milano, zoo meldt een verder bericht, heeft zoowel aan Koningsbaai als aan Oslo het verzoek gericht om niét langer te trachten generahl Nobile draadloos op te roepen, of verbinding met de Italia te 'krijgen, aangezien dit slechts sto rend zou kunnen werken op de zwak ke, maar onbetwijfelbare, verbinding, die de Citta di Milano nu met de Italia tot stand'gebracht heeft. Volgens een telegram uit Londen heeft Amundsen in een persgesprek verklaard, dat de boodschap der Citta di Milano authentiek leek; hijzelf sloeg er vooralsnog echter niettemin geen geloof aan; hij achtte het noodig nog nadere officieele bevestigingen af te wachten. „Indien dit nieuws juist zou blij ken", voegde hij hieraan toe, „zal ik de reddingsmaatregelen voorzóover die onder mijn leiding plaats hebben staken, daar mijn hülp dan overbodig zqu worden." Op zoek naar de „Italia". Kapitein Larssen is gisterochtend naar het stoomschip „Hobby" gevlo gen. Hij zal met Luetzow Holm trach ten om de Italia te vindén, wier positie door een telegram aan de Cita di Mi lano definitief vastgesteld is: op 8( graden 30 minuten N:-B.,"28 gr. O.-L. Naar uit Archangel Avordt gemeld is de Russische ijsbreker „MaHgih" er na groote inspanning in gesh draadloos- verbinding te krijgen met de Italia. Getracht zou worden een vliegtuig van den ijsbreker tezenden, om naar de bemanning van-de Italia te zoeken De geheele bemanning nog in leven? De bladen te Oslo brachten Zaterdag extra-edities met de eerste, berichten over de levensteekenen van de Italia en kregen bovendien verlof pok op Zondag extra-edities te maken, wat anders verboden is. Men hoopt dat het weer spoedig zal toelaten, dat. de Noorsche vliegers naar het Noord-Oostelijk gedeelte van Spitsbergen kunnen vliegen. Men neemt aan, dat. zij wel. niet in de gelegenheid zullen zijn -te landen daar hun watervliegtuigen niet op land of ijs kunnen neerstrijken, doch de vliegers kunnen naar Nobile zoeken en na het vinden van de Italië leven middelen enz. omlaag werpen. Men geeft ook Uiting aan de opvnt- ng, .dal liet voor ec.ii gewoon sloom- hip zeer moeilijk is tot liet desbeU'ef- nde gedeelte van Spitsbergen door dringen, .daar zware pakijsvelden loeten worden overwonnen. Naar pit Kingsbay naar Oslo wordt uneld moet vastgesteld.zijn, dat de heele bemanning der Italia zich in ven bevindt. DE VLIEGTOCHT NAAR INDIë. De bemanning voor den eventueelen liegtocht der drie voor Ned.-Indië be stemde Dornier-Wal vliegtuigen, wel- kel vliegtocht naar men weet wordt oorbereid door en onder leiding zal staan van luit. ter zee W. H. Teten- urg, is uitgebreid met een 9e lid, den korporaal-vliegtuigmaker J. T. Thee- LUCHTVERKEER OP DE VLIEGVELDEN IN MEI. Schiphol, de luchthaven van Am sterdam, werd gedurende de maand Mei 1928 aangedaan door 699 vlieg tuigen van het regelmatig burger- luchtverkeer en door 302 militaire vliegtuigen van leger en marine, ter wijl 13 extra vliegtuigen aankwamen en vertrokken. Voorts had er een aantal proef- en rondvluchten plaats, terwijl het aan tal plezierreizigers 1323 bedroeg. Waalhaven, de luchthaven van Rot terdam, werd gedurende een maand aangedaan door 343 Verkeersvliegtui gen en door 131 militaire, terwijl er 50 speciale vluchten (proef- en foto- luchten) met K.L.M.-machines plaats hadden, 196 vluchten met Pander vliegtuigen van de Rottérdamsche Aero-cub en 4 vluchten met particu- lere vliegtuigen. Het aantal pleziervliegers bedroeg 1232, waarvoor 208 vluchten werden uitgevoerd. Het aantal bezoekers bedroeg 30.553 waarvan 31Ï schoolkinderen. Radio-Programma. RECLAME. KOREVnARSTRAAT HOEK STEENSCHUUR NAAR MAAT. Vervaardigd op Eigen Ateliers door de beste krachten. Munt uit door Elegante Cöupe en prima afwerking. BUITENLAND. DE VOLKENBONDSRAAD. Onverwachte stagnatie. De Volkenbonds'raad had gehoopt, Zaterdagmorgen zijn 50ste zitting te kunnen beëindigen, doch dit is niet gelukt door een plotselinge sensatie, die Scialoja den. Raad bereidde bij de behandeling van het rapport van den Duitschen gedelegeerde over de werk zaamheden van de economische raad gevende Commissie. De Duitsche gedelegeerde von Schu bert stelde in zijn rapport.voor, dat de Volkenbondsraad de besluiten van de raadgevende commissie zou goedkeu ren en aan hét economisch Volken bondscomité zou opdragen zoo spoedig mogelijk de noodige uitvoering aan de aanbevelingen der raadgevende com missie te geven. Plotseling, zonder dat iemand, ook van de Raadsleden, daarop voorbereid was, kwam Scialoja met een lange re devoering, waarin hij er tegen op kwam, dat de Volkenbond zich al te zeer met economisch-: kwesties be moeide en aandrong op beperking van de Volkenbondsbemoeiingen op econo misch gebied, in dien zin, dat de Vol kenbond wel zou voortgaan algemeen économische beginselen te verkondi gen, doch zich onthouden zal van de bespreking van concrete problemen, zocals suiker en kelen. Paul Boncour antwoordde onmiddellijk, dat hij zich met een dergelijke opvatting over een beperkte taak van den Volkenbond niet kon vereenigen en von Schubert stelde hier.op voor, met .het oog op het groote belang van deze aangelegen heid, de beraadslagingen te schorsen tot Zaterdagmiddag. Aldus werd be sloten. In de openbare zitting van Zaterdag middag heeft de Volkenbondsraad de bespreking hervat van het Italiaan- sche amendement op het verslag van Von Schubert nopens het gevolg, dat gegeven moet worden aan de raadge vingen der raadgevende economische commissie. Na het debat nam de raad het voorstel van Von Schubert aan. Hierna werd de zitting gesloten. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IU HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur -n.m. 1870 M.). N. C. R. V. 1 6.15 Cursus Fotografie. 7.30 Zangcursus. 8.00 Concert. Het eerste gedeelte zal veraorgidi worden door: „Het Ara sterdainsch Voc. Sol.-Kwartet", bestaanldje uit Willy Canté —v. Amerongen, sopraan Nelly 1. .- gues, alt; .Willem1 Laman, ten j. Jaap Stróomenbergh, bas; Alex Aldiema, piano. Het twee .e ge deelte aal verzorgd worden door: S. P, Visser, organisï ïe Rennebroek. Spreker: A. van DiriéL' te Haarlem. Onderwerp: „Op idlen Uitkijk". Daarna nieuwsberichten. HILVERSUM, 1060 M, A. V. R. O. 4405.55 Kinlderuurtje. 6.00 Tijdsein van ue A.V.R.O.-Klok 6.00 Diner-muzielc door het Trio, be staande uit: W. Rentmeester, vi ool, D. van der Hor.st, cello en H. Swait, piano. 7.15 Vierde Fransche Olympiade!es. 7.45 politieberichten. 8.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.00 Concert door het Omroepor kest, o.l'.v. Nico Treep. Met mecta werking van Constant v. d. Els- hout, bariton en Jacq. Kinsb er- gen, viool1. 10.15 Persberichten van Vaz Dias. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. q.50 Muziek. 8.50 Muziek. Daarna laatste berichten. LAN GEN BERG, 469 M- 6.20 Muziek. 840 Concert Daarna laatste berichten. DAVENTRY, 1604 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.50 Tijdsein van Greenwich. Weer bericht. Eerste algem. nieuwsber. 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen der muziek. 8.05 Concert. 9.20 Weerbericht. Tweede algemeen nieuwsbericht 11.20 Muziek. PARIJS, (Radio), 17.50 M. 9.05 Concert. Tijdens de pauzes: Persber. DE BURGEROORLOG IN CHINA. De intocht der nationalisten £n Peking Een vertraagd telegram uit Peking meldt; dat het laatste detachement Noordelijke troepen Vrijdag Peking verlaten heeft. Spoedig daarop rukten ('000 Zuidelijken de stad binnen. Peking is volkomen rustig, Generaal Sjan Tsen heeft een pro clamatie uitgevaardigd. Ben eedbreak der Zuidelijken. De strijdkrachten van generaal Payoelin, welke met toestemming der nationalistische regeering in Peking achterbleven, om de politie te helpen de orde te bewaren, werden bij Tung- chouw, toen zij uit Peking noord waarts oprukten dobr Feng hioe sjang's troepen aangevallen en naar Peking teruggedreven, waarbij wer den ontwapend en gevangen genomen. Het corps diplomatique kwam tever geefs tusschenbeide bij de plaatselijke autoriteiten en heeft nu krachtig ge protesteerd bij de regeering van Nan king tegen deze eedbreuk der zuidelij ken. De nieuwe nationalistische minis ter die verwoed anti-vreemleling is, ontving het protest- echter hoffelijk. Generaal Feng contra de Nanking- regeering. Generaal Feng heeft het voorstel van de Nanking-regeering, om zijn troepen uit Peking terug te trekken van de hand gewezen. Hij eischte, dat men hem zou benoemen tot opperbe velhebber van hot militaire district Peking. Generaal Jen si Sjan heeft aan de pers verklaard, dat hij alle maatrege len heeft getroffen om een botsing tus schen zijn troepen en die van generaal Feng te vermijden. Desniettemin is gevaar, dat er een conflict zal ontstaan bij voortduring zeer groot. Heden wordt te Peking over den al- gemeenen militairen toestand in noor delijk Mandsjoerije een oorlogsraad gehouden. Tsjang Tso Lin. Omtrent den toestand van Tsjang Tso Lin is nog steeds niets met zeker heid bekend. Aan de bezoekers van zijn woning te Moekden werd medegedeeld, dat hij hen niet kon ontvangen. In verband hiermede loopt het gerucht, dat Tsjang Tso Lin overleden is. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK BIJ NEURENBERG. Reeds 22 dooden. Gisternacht half drie is de sneltrein Munched—Frankfort bij Siegelsdorf (in de nabijheid van. Neurenberg) ont spoord. Er waren volgens het eerste bericht 13 dooden, 6 zwaar en 20 lip! t gewonden. Twee gewonden zijn in het ziekenhuis, overleden. De gevolgen van het spoorwegonge luk waren verschrikkelijk. De locomo tief stortte van een hoogte van tien meter en sloeg over den kop; de daar opvolgende "bagagewagen bleef op de lijn staan, terwijl de volgende vijf per sonenwagens omvielen en in elkaar schoven of geheel versplinterden. De laatste wagen is alleen onbeschadigd gebleven. Een later bericht spreekt van 14 doo den, 11 zwaar en 100 lichtgewonden. Ook de machinist is om het leven ge komen; de stoker had ed tegenwoor digheid van geest het laatste oogen blik van de machine te springen. Onmiddellijk waren de wagens van den Geneeskundigen Dienst der Rijks spoorwegen aanwezig, om hulp te ver- leenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2