RECLAME MUNHARDp tabletten^ nü^jjSi Vooral in het tweede nummer gaf dit koor goed geschoolden zang te hooren. Ds. H. Blanken Joh.zn., geneesheer-di recteur van „Sonnevanck", gaf een lezing met lichtbeelden van sanatoria voor long lijders. Spr. deelt allereerst iets mee over „Son nevanck". 25 jaar geleden bracht de Ge- ref. Kerk van Rijswijk op de Centrale Di aconale conferentie ter sprake wat de Kerk kon doen voor „teringlijders". Men achtte zich echter niet competent en de zaak bleef rusten, totdat onder voorzit terschap van Prof. Biesterveld de Vereen, tot Chr. Hulpbetoon aan tuberculoselij ders werd opgericht. Na drie jaar, in deze maand 20 jaar geleden, opende men de eerste paviljoenen. Aan de hand van licht beelden gaf spr. vervolgens een overzicht van de inrichting van '„Sonnevanck". In het tweede gedeelte van zijn lezing wees spr. op het ontstaan van t.b.c. en de ver andering, die de zieke in het lichaam ver oorzaakt. waarbij spr. eenige Röntgen foto's als duidelijke illustratie vertoonde. Ook deed hij de beelden van enkele ande re sanatoria op het doek komen en deel de een en ander mede over de indirecte bestrijding van de t.b.c., door de Ned. Centr. Vereen, voor tuberculosebestrijding wier consultatiebureaus zoo uitnemend werk doen. Het zusterkoor deed zich nogmaals hooren, waarna de avond gesloten werd. Gisterochtend kwart voor tien, werd het bestuur van den Bond met de bestuursle den en directeuren der Stichtingen op 't Stadhuis te Zeist ontvangen. ONDER COMMUNISTEN. Het lid der 'Tweede Kamer en Raads lid van Den Haag, de heer L. L. H. de Visser, schrijft aan de bladen o.m. het volgende: „Het „verslag" dat Het Volk van Maan dag y\. bracht over het congres van de I. A. H., Zondag 3 Juni in het gebouw De Harmonie te Amsterdam gehouden, is tot stand gekomem door reportage van een aanhanger van de Van BurinkWijnkoop groep, die, zooal De Tribune meldt, zelf de leiding nam van.een groep, die met geweld het besloten congres binnendrong en daar als een razende bende op de con- gresseerende afgevaardigden instormde en begon te beuken, slaan en gooien met stoelen enz. Toen de aanhangers van Wijnkoop van Burink bemerkten, dat zij op dit con gres een minderheid vormden, die fel vij andig stond niet alleen tegenover de bui- tenlandsche vertegenwoordigers van de Internationale Arbeiders Hulp, poogden zij met bruut geweld de bijeenkomst on mogelijk te maken, waarbij de hoofdfigu ren Wijnkoopvan Burink c.s., zoodra er een paniek ontstond, er al£ hazen tus- schen uit knepen. Hoofddoel der campagne tegen de C. P. H. is zooals dit ook de blijkbare be doeling was van de vechtende bende, die het congres kwam binnenstormen om den persoon van Louis de Visser te tref fen, die in het incident niets meer heeft gedaan dan op het moment, dat hij werd aangevallen, zich te verdedigen. Hieruit blijkt tevens, hoe onwaar de voorstelling is, als zou hij een smeekende vrouw, die op den grond lag, hebben ge slagen. Er is niemand, die zoozeer be treurt, dat een vrouw zich te midden van dit vechtende kluwen bevond, als dezelf de De Visser. Direct na het verschijnen van het och tendblad van Het Volk heeft de heer De Visser zich persoonlijk tot de redactie ge wend met een ingezonden stukje van c.a. 20 regels, waarin het „verslag" gekarak teriseerd en de tendentieuze strekking er van in het licht gesteld werd. Het Volk heeft deze tegenspraak niet opgenomen en plaatst zich hiermede aan de zijde van de Wijnkoopvan Burink- groep in den strijd tegen de Communisti sche Internationale". S T ATEN-GENER AAL. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Aan de agenda wordt toegevoegd de wijziging van de Kieswet (o.a. stem men bij volmacht). Suppletofre Indische begrooting. Aan de orde zijn de wetsontwerpen: goedkeuring van de besluiten van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië tot wijziging en aanvulling van de onderscheiden afdeelingen van de be grooting van Ned.-Indië. De heer CRAMER (S.D.) brengt bul- de aan de samenstellers van bet rap port betreffende de onlusten op Su matra's Westkust. Hij merkt op, dat er ook andere oorzaken voor onlusten bestaan dan communisme en noemt onder meer fouten in het bestuursbe leid en de zeer hooge belastingen. Door het niet onderzoeken van gerechtvaar digde klachten werd de bevolking voor de communistische propaganda, gewonnen. Spr. dringt aan op opheffing van de interneering in Boven-Digoel. De heer L. DE VISSER (Comm.) ze gt, dat Indië niet tot rust kan komen zoolang de Nederlandsche overheer- sching voor^uurt. Spr. critiseert het rapport betreffende de onlusten en de verkeerde toepassing van de exhorbi- ta.nte rechten door den gouverneur- generaal. Geëischt moet worden oogenblikkelijke opheffing van het Digoel-kamp. De heer BIJLEVELD (A.-R.) wijst op de hooge sommen, die noodgedwongen moeten worden besteed aan handha ving van orde en rust. Echter eischt het waarachtig, belang van de bevol king, dat orde en rust onder alle om standigheden blijven gehandhaafd. Het is dus noodig deze millioenen te voteeren. De vraag of de interneering in strijd ls met het Indisch recht, is reeds meer opgeworpen. Spr. betwist, dat deze niet strookt met het regeeringsregle- ment. Echter ware een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid of de in- terneeringsmaatregel wellicht op en kelen te streng is toegepast. Uit het rapport betreffende de onlusten heeft spr. den indruk gekregen, dat die mo gelijkheid aanwezig is. Dat rapport heeft spr. ook doen zien, dat er door het bestuur ernstige fouten gemaakt zijn. Voor zoover het eenigszins mo gelijk is, zullen de oorzaken dier fou ten moeten worden opgespoord. De heer VAN VUUREN (R.-K.) acht de redevoeringen, die hier gehouden zijn, geen goede basis voor behande ling eener suppletoire begrooting. Een uitvoerige bespreking van het rap port over de onlusten op Sumatra's Westkust behoort thuis bij de Indische begrooting. De Minister van Koloriën, de heer KONINGSBERGER, zegt, lat orde en rust in de eerste plaats moeten wor den gewaarborgd, zoodat men zich de daarvoor noodige uitgaven moet ge troosten. Het rapport der commissie betreffende de ongeregeldheden kan met meer vrucht besproken worden ia het najaar, bij de Indische begrooting. Wat thans uit het rapport niet is ge publiceerd, is niet openbaar gemaakt om politieke Tedeneh. De feiten zijn echter niet verzwegen. De oorzaak der onlusten is wel in hoofdzaak toe te schrijven aan het verbreken van de harmonie in de be trekkingen van verschillende onder- deelen der maatschappij. De algemeene beschouwngen wor den gesloten. Bij het 9e ontwerp (gouvernements- hodrijven) maakt de heer CRAMER (S.D.) bezwaar tegen een verbintenis om voor 5 jaren telkenjare ongeveer een millioen voor de K.L.M. beschik baar te stellen. De voornaamste betee- kenis van dezen post zit in de inter nationale luchtlijn, waarvan spr. de totstandkoming zeer zou toejuichen. Dit is niet alleen een Indisch, maar ook een groot-Nederlandsch belang. Daarom zou spr. wenschen, dat de li elft van de kosten voor rekening van Nederland kwamen, en niet alles voor Indische rekening. De heer VAN VUUREN (R.-K.) vraagt de toezegging, dat van den post geen gebruik zal worden gemaakt, zoolang niet de noodige duidelijke ge gevens zijn verkregen. Minister KONINGSBERGER zegt, dat uitstel in hooge mate ongewenscht is. Er is aan het burgerlijk luchtver keer in Indië groote behoefte. Ook te genover de buitenlandsche lijnen is het zaak niet langer te wachten. Wij moeten op eigen terrein de eestre blij ven. De stemming over dezen post zou hedenmiddag één uur plaats hebben. De overige ontwerpen betreffende deze begrooting worden z. h. s. goed gekeurd. Te 5.45 uur wordt de vergadering geschorst tot des avonds 8 uur. Avondvergadering. Interpellatie-Braaf Aan de orde is de interpellatie van den heer Braat over het optreden van den inspecteur der directe belastin gen te Dordrecht. De heer BRAAT (PI.) herinnert aan de door hem over deze kwestie gestel de schriftelijke vragen. Het antwoord van den Minister hierop heeft spr. niet bevredigd. De genoemde inspecteur beeft den heer Van der Hoven te Pa- pendrecht geweigerd als gemachtigde van een reclamant. Hiervoor is heele- maal geen reden, allerminst op grond van ondeskundigheid van den heer v. d. Hoven, zooals werd beweerd. Want de heer v. d. Hoven wordt wel toege laten door andere inspecteurs en ook door den Raad van Beroep. Spr. geeft vervolgens yer9chillende voorheelden, waaruit de deskundig heid van den heer v. d. Hoven duide lijk zou blijken. Spr. noemt als voor beeld van de ondeskundigheid van den inspecteur zelf het feit, dat deze heeft beweerd, dat de boeren f 25 op een varken winnen, terwijl veelal de varkens voor niet meer dan f 22 a f 25 worden verkocht. Hieruit blijkt wel, dat de belangen van de boeren bij de zen belastinginspecteur niet veilig zijn. De^e inspecteur legt voorts geheel willekeurige aanslagen op, welke zeer onbillijk zijn. Wanneer de Minister deze methode van belastingoplegging niet tegen gaat, dan zijn de hoeren ge heel aan de willekeur van dezen on- deskundigen inspecteur overgeleverd. Over dezen inspecteur zijn reeds meerdere klachten ingekomen, terwijl zijn optreden ook in verschillende cou ranten door middel van ingezonden stukken is gecritiseerd. De Minister van Financiën, de heer DE GEER, beantwoordt den interpel- lant. Spr. doet mededeeling van de meening van den voorzitter van den Raad van Beroep te Rotterdam over den heer v. d. Hoven. Deze voorzitter zegt, dat de- hr. v. d. Hoven blijkens de opgedane ervaring niet in staat is om de belangen van zijn cliënten op vol doende deskundige wijze te beharti gen. De inspecteur staat in zijn opvat ting over de ondeskundigheiu van den heer v. d. Hoven dus geenszins alleen. Wat de <j^or den hr. v. d. Hoven in gestelde beroepen aangaat, kan spr. meedeelen, dat hij gedurende de laat ste 3 jaren slechts 2 keer in het gelijk is gesteld door den Raad van Beroep, terwijl liii in dien tijd 30 beroepschrif ten had ingediend. Ook hieruit blijkt wel, dat er voor tien Minister geen aanleiding is, om sanctie aan de beslissing van den in specteur te onthouden. De heer BRAAT repliceert. De heer BEUMER (A.-R.) merkt op, dat volgens de wet op de inkomsten belasting een reclamant zich kan la ten vertegenwoordigen door een ge machtigde, maar dat de inspecteur op grond van geldige redenen het optre den van dezen gemachtigde kan wei geren. Het komt spr. voor, dat men maar niet zonder meer een gemachtig de mag afwijzen, maar dat yvel dege lijk de inspecteur heeft na te gaan, of er een geldige reden is voor die weige ring en dat die reden dan behoorlijk moet worden geformuleerd. De heer SCHAPER (S.D.) is van meening, dat krachtig moet worden opgetreden tegen z.g. belastingadvi seurs, die trachten voor hun cliënten te komen tot belastingontduiking. Spr. is van oordeel, dat er wel dege lijk belastingambtenaren te ruw op treden tegenover belastingbetalers. Hij weet niet of dit te Dordrecht ook het geval is, maar hij verzoekt den Minister aan dergelijk optreden ern stig aandacht te wijden. De MINISTER zegt den -heer Scha per een ernstig onderzoek toe naar eventueel ruw optreden van belasting ambtenaren. Met de opvatting van den heer Beu- mer is spr. het niet eens. D© volgens de wet vereischt© geldig© reden is al leen ten behoeve van den Minister. De ze reden behoeft echter niet aan de be treffende personen te worden mede gedeeld. De heer BRAAT tripliceert en client een motie in, waarbij de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat een in specteur der directe belastingen geen gemachtigde van een reclamant inoet kunnen weigeren zonder opgaaf van geldige redenen. Deze motie komt direct in behan deling. Over deze motie zal heden worden gestemd. De interpellatie wordt gesloten. De VOORZITTER zegt den Minister dank voor de verstrekte inlichtingen. Interpellatie-Kersten. Aan de orde is de interpellatie-Ker sten betreffende de in den laatsten tiju getroffen maatregelen ten opzich te van het intercommunale autobus- verkeer, ook in verband met de be staande wettelijke bepalingen. De heer KERSTEN (S. G. P.) is van meening, dat verschillende bepalin gen erop gericht zijn. het publiek te dwingen gebruik te maken van trein en tram, en het vervoer met autobus sen te belemméren. Dit acht spr. niet in het belang van de bevolking. Trein en tram zijn door het publiek, maar het publiek is er niet voor den trein en de tram. De autobussen hebben bewezen te zijn goede en voldoende vervoermiddelen bij de beslissing over concessie-aan vragen dient daarmee rekening te wor den gehouden. Spr. geeft verschillende voorbeelden waarbij een concessie werd geweigerd, omdat er naar het oordeel van Gede puteerde staten geen behoefte was aan een autobusdienst. Dit is geen goede opvatting. Spr. komt er tegenop, dat verschillende autöbushouders, die in elk opzicht voldeden ^an de wettelijk gestelde eischen, zonder meer uit hun bedrijf worden gestooten, omdat de belangen van spoor en tram moesten voorgaan. Dit is onrechtvaardig; spr. bepleit volkomen vrijheid voor deze ondernemers om hun diensten te ex- plojteeren. De overheid heeft niet het recht het publiek te berooven van ver voermiddelen als autobussen, welke volkomen in de behoefte voorzien. Verschillende goed geëxploiteerd wordende autobusöen moesten op last van de overheid worden stopgezet, teneinde de passagiers weer naar trein of tram te doen overgaan. Spr. komt op tegen een dergelijke onder curateele-stelling van de bevolking. Voorts wijst spr. op de A. T. O.-bus- sen, aan welke voorrang wordt gege ven boven de bussen van het particu lier bedrijf. Deze A. T. O.-bussen heb ben tarieven, welke een loonende ex ploitatie niet mogelijk maken, maar die slechts ten doel hebben om het particulier bedrijf den kop in te druk ken. Een dergelijke bevoorrechting van de A. T. O. acht spr. geenszins op haar plaats. Spr. verwijst nog naar verschillende beslissingen over concessie-aanvragen waaruit duidelijk blijkt, dat de regee- ring absoluut geen rekening houdt met de belangen van tal van streken van ons land, noch met die van on dernemers van autobusdiensten. Tenslotte komt spr. tot de ontheili ging van den Zondag. Aan elke con cessie moet de voorwaarde worden verbonden, dat niet op Zondag mag worden gereden. Wat moet 9pr. nu denken van den minister, die de A. T. O. in de hand werkt, die den Zon dag tot een gewonen dienstdag maakt Met. ootmoed, maar piet niet minder heiligen ernst dringt spr. erop aan, dat de Zondag zal worden geheiligd, De minister van Waterstaat, de heer VAN DE VEGTE, zegt, dat de inter- pellant menig keer alles door elkaar heeft gehaald en reeds genomen be slissingen op dezelfde wijze behan delt als nog hangende zaken. Deze wijze van behandeling maakt de beantwoording zijner vragen moei lijk. Op de ernstige klachten van den in- terpellant, over de benadeeling van het platteland, dat hoogen prijs stelt op autobus-verbindingen, beriep spr. zich op de verkeerseconomie, welke pre valeert. Dit was ook de strekking van de wet op de openbare vervoer middelen en een juiste toepassing van deze wet gaat voor den minister bo ven de belangen van hen, die een autobus exploiteerden en die in het belang van een goed en duurzaam verkeer soms benadeeld moeten wor den. Wetswijziging, door den interpel- lant gevraagd wordt door spr. afge wezen en eveneens diens verzoek om Zondagsrust; Spr. beroept zich op het karakter van het Kabinet, dat de indiening van een nieuwe Zondags wet uitsluit, acht een absoluut ver bod op Zondag onmogelijk en wees er nog op, dat er autobusdiensten loo- pen, die de menschen naar de kerk brengen. Uit de redevoeringen van verschil lende Kamerleden bleek voorts, hoe weinig men ingenomen is met de wij ze. waarop vele autobus-ondernemers en het publiek gedupeerd zijn ten voordeele van spoor en tram. waarna omstreeks middernacht de ziting ge sloten werd en verdaagd tot heden middag 1 uur. GEMENGD NIEUWS. Een geraffineerde oplichtster. Men meldt uit Tilburg aan de. Maasbode: In de maand Januari van dit jaar wer den verschillende eerste klas winkelza ken in het centrum der stad bezocht door een zeer deftig gekleede dame. Hier kocht zij een paar gitbandjes ter waarde van 16.50, daar legde zij beslag op een paal schoenen van ruim 15, en weer op een andere plaats kocht zij twee waardevolle damestasschen. Bij geen der winkeliers gingen de koopen evenwel met betaling gepaard; men werd verzocht de kwitan tie te komen presenteeren aan een be paald adres. En de dame gaf natuurlijk haar naam op, die zeer voornaam klonk, doch overigens bij alle winkeliers een an dere bleek te zijn. Zoowel de namen als de adressen waren gefingeerd en al heel spoedig kwamen dan ook de betrokken winkeliers tot de conclusie, dat ze er in waren geloopen. Deze dame nu is door de Arnhemsche politie gearresteerd en naar Tilburg over gebracht voor het nadere onderzoek. De desbetreffende bedienden van den winkeliers hebben in haar degene her kend, die onlangs de artikelen kocht. Ge bleken is intusschen ook, dat zij nog een hotelhouder te Tilburg op al even sluwe wijze heeft weten op te lichten. En boven dien schijnt ze zoowat het heele land te hebben afgereisd, om al oplichtende aan de kost te komen, want dezelfde truc jes heeft ze ook uitgehaald o.a. te Den Bosch, Deventer, Zutphen, Enschedé, te Arnhem en meer andere plaatsen. Na verhoor is de vrouw, een zekere B. W. W. afkomstig uit Leeuwarden, op transport gesteld naar Enschedé en daar ter beschikking gesteld van den commis saris van politie. Ongelukken. Woensdagavond, om streeks 11 uur is op het emplacement van het Staatsspoorstation in Den Haag een rangeerder, de 5Ó-jarige S. uit de Wencke- bachstraat aldaar, door een trein overre den. Drie teenen van zijn rechtervoet wer den verbrijzeld. De geneeskundige dienst vervoerde den gewonden man naat het ziekenhuis. Zijn toestand is redelijk. Woensdagmiddag passeerde de land bouwer S. uit Varsseveld met een hout wagen de spoorlijn aldaar. Waarschijn lijk raakte het paard met de kalkoenen van een hoefijzer in de contra-rails vast, met het gevolg, dat het door een uit Doe- tinchem komenden trein werd gegrepen en gedood. De wagen werd vernield. S., die het ongeluk tijdig zag aankomen, kon zich in veiligheid stellen. Brand. Te Venlo is Woensdagavond brand ontstaan in het ketelhuis van de houtzagerij van den heer J. M. Gasselt, aan den Molensingel. Met behulp van de gemeentelijke brandweer en met eigen materiaal slaagde men er in, den brand, die er in het begin gevaarlijk uitzag, te blusschen. Groote schade werd niet toe gebracht, en het bedrijf ondervindt geen stagnatie. Motorongeluk. Men meldt uit Ede: De motorrijder A. H. uit Amsterdam, reed op den Amsterdamschen weg toen een hand van zijn motorrijwiel sprong. H. kwam daardoor te vallen. Zijn motor en kleeding werden vernield. De motor rijder S. uit Den Haag die achter hem reed, remde zoo plotseling, dat de motor over den kop sloeg. Hij kwam met de duorijdster te vallen. De heer S. bekwam ernstige schaafwonden. De dame bloedde h^ig. Dr. Dekker verleende hulp. De dame is per ziekenauto naar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd. Doodelijke aanrijding. Gistermiddag omstreeks 5 uur heeft in de Woenselsche- straat te Eindhoven een doodelijk ongeluk plaats gehad. Antonella, het 7-jarig doch tertje van den heer P. Reintjes, wonende in de Otterstraat, was met eenige vrien dinnetjes in de Woenselschestraat aan het spelen. Plotseling komt uit de richting Eindhoven een vrachtauto met aanhang wagen aangereden, bestuurd door den 26- jarigen chauffeur J. Theunissen uit Roo sendaal, in dienst van een aannemersfir ma te Eindhoven. Bij het naderen van den auto stoven de kinderen in twee groepjes uiteen. Eén hunner, genoemde Antonefta., keerde echter weer terug naar den anderen kant van den weg. Daarbij kwam het kind met het hoofd tegen eeli spatbord van den auto terecht, waardoor het tegen den grond smakte. Met ernsti- gen schedelbreuk werd de kleine in een nabijgelegen woning binnengedragen, al waar zij aan de bekomen verwondingen is overleden. Gebleken is, dat den chauf feur geen schuld treft. Motorongeluk te Santpoort. Op den overweg van de E. S. M.-baan bij den Ko ninginneweg te Santpoort, is gisteren een motorrijwiel in hotsing gekomen met de tram. De motorrijder, zekere v. d. M.. wo nende in plan Noord, aldaar, werd eenige meters meegesleurd. V. d. M. kreeg een ernstige hoofdwonde. Het motorrijwiel werd zeer ernstig beschadigd. V. d. M. is bij Dr. Niekerk binnengedragen. Autobotsing. Gisterenmiddag is op de grens van Bennebroelc en Heemstede een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Uit de richting Den Haag kwam een auto van den heer A. van Leeuwen, terwijl van den tegenovergestelden kant de auto van den heer W. N. van Vliet naderde. Doordat de nieuwe bitumenweg ter plaatse zeer glad was, slipte een der wagens, met het ge volg, dat beide auto's op elkaar inreden. Beide auto's werden tengevolge van de botsing nagenoeg geheel vernield. De heer van Vliet en zijn passagier, de heer Schermer uit Oegstgeest, die naast hem was gezeten, kregen verwondingen aan hoofd en handen. Beiden werden ter plaatse verbonden. Door de tram gegrepen. Omstreeks half zeven gisteravond wilde de 57-jarige mevrouw J. A. W. LI., wonende in de Beeklaan bij het Stadhoudersplein in Den Haag de rails van lijn 11 oversteken, juist op het moment, dat een wagen van die lijn uit de richting Scheveningen kwam. Zij liep zoo dicht voor den wagen over, dat zij viel en met haar linkerbeen onder den wagen kwam, waardoor haar voet af gereden werd. De dame is door den Ge neeskundigen Dienst naar het Roode Kruis-ziekenhuis gebracht, waar zij kort na aankomst is overleden. Waanzinnige werpt haar kinderen te water. Een schokkend tooneel heelt zich gisterenavond op de Grünstrasse-, brücke in de buurt van de Spitelmarkt te Berlijn afgespeeld. Een vrouw van on geveer 30 jaar met .2 kleine kinderen op den arm betrad de brug, begaf zich naar de leuning en wierp, voordat iemand het kon verhinderen, beide kinderen te water. Toen wilde zij de kinderen zelf nasprin- gen, doch werd hierin door toeschieten de voorbijgangers verhinderd. Het bleek, dat de vrouw gestoord was in haar denkvermogen. Haar man was den laatsten tijd herhaaldelijk zonder werk, zoodat in het gezin, dat met tal van kinderen gezegend is, zich gebrek deed voelen. Reeds eenigen tijd geleden had de vrouw gezegd, dat er iets gebeuren zou. De kinderen werden door matrozen uit het water gehaald. Zij waren reeds bewus teloos, doch konden weder worden bijge bracht en bleken geen verder letsel te hebben opgedaan. De menigte was zóó verontwaardigd, dat zij de vrouw wilde lynchen. De po litie wist- haar eghter te ontzetten. De vrouw is naar de inrichting voor zenuw patiënten van de Charité overgebracht. Sneeuw in Oost-Pruisen. Een Wolff- telegram uit Berlijn meldt: Hevige sneeuwstormen zijn in het heele gebied der Romintensche heide waar te nemen. De weiden, boomen en struiken wekken den indruk van een wintersch landschap. Het is een eigenaardig schouwspel in de „zomermaand" Juni de in de lente- pracht prijkende natuur onder 'n sneeuw dek begraven te zien. Uit verschillende plaatsen van Oost- Pruisen worden sneeuwbuien gemeld. Gevaarlijke brand. Wolff seint uit Berlijn: In den nacht van Woensdag op Donder dag tusschen 10 en 11 uur zijn op tot nu toe onverklaarbare wijze in een gebouw aan de Moeckernstrasse, waarin 6000 li ter petroleum zijn opgeslagen, verscheide ne petroleumvaten ontploft. Alle vensters van het gebouw worden vernield, zoodat de vlammen de vensters uitsloegen en in de voorraden eener film- copieerinrichting op de vierde verdieping en de dakbinten rijkelijk voedsel vonden. Met behulp van een schuimbluschappa- raat kon de zeer gevaarlijke brand wor den gebluscht. De oudst-bekende fossielen. Luit. ko lonel sir Edgeworth Davies, hoogleeraar in de geeologie aan de hoogeschool te Syd ney, heeft een zeer verrassende mededee ling gedaan. Hij heeft, na jarenlang sys tematisch zoeken, fossielen van dierlijke wezens ontdekt in Mount Lofty-Range en Flinders-Range twee bergketenen in Z. Australië. De geologische formatie, waarin deze fossielen voorkomen, wordt door Edge- worth David millioenen jaren ouder ge schat dan de formaties welke tot nu als de oudste fossielen dragende lagen bekend waren. De gevonden fossielen zijn in kalksteen gevatte overblijfselen van dier tjes die verwant zijn aan zandwormen, en welke ledematen worden bekleed met chi- tine lagen. Deze chitwae deeltjes zijn voor treffelijk bewaard gebleven. Het waren kleine wezentjes; en prof. David moest voor het onderzoeken van deze fossielen een microscoop met enorme versterking bezigen. Men denkt, als men een dergelijk be richt leest: de geleerden spreken over „milloenen jaren", of ze er bij geweest zijn. Wegverhitting, In Nevada overweegt men in ernst een voorstel om een berg weg gedurende de wintermaanden mei stooza te v-eciutten. Thans wordt de „Vie-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6