NahetHaarwasschen DAG-AGENDA. Noord wijk-Binnen, 57 Juni. Groote garage, Voorstraat: Bazaar. Woensdag 6 Juni, 's av. kwart over acht, „In den Vergulden Turk", Bree- ■draat: Jaarvers, v. d. L. Kunstkring „Voor Allen". Woensdag 6 Juni, 's av. acht uur. Geref. School, Hoogl. Kerkgracht 20: Algem. Vergadering. Vrijdag 8 Juni, 's av. acht uur. Ca- tcchisatielokaal van Ds. Bouwman, Hooigracht: Alg. Verg. v. d. Geref. J eugdraad. De avond- nacht- en'Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 4 Juni tot en met Zondag 10 Juni a.s. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telefoon 552. Haag, waar vooraanstaande buiten- landsche gasten het woord zullen voe ren. SOCIALE ONTWIKKELINGSV "EK. De zevende sociale ontwikkelings- week, georganiseerd vanwege de Ne- d' rlandsche Vereeniging voor Armen zorg" en Weldadigheid, komt .eze week te Groningen bijeen. Dit congres is gisteren(Dinsdag)- middag in „De Harmonie" geopend door prof. mr. C. W. de Vries, uit Rot terdam, met een rede, waarin hij de openbare armenzorg vooal beschouw de als een financieringsprobleem, zoo- wel voor het Rijk als voor de gemeen ten. DE KWESTIE VAN DEN VOORRANG GEëINDIGD. De moeilijkheden tusschen de Ne- dt_rlandsche regeering en het Haag- sehe Internationale Gerechtshof met 1h trekking tot den voorrang van de le den van liet Hof bij officieele recepties zijn gistermorgen ir. den Volken bondsraad tot een definitief einde ge bracht. De rapporteur over deze kwestie. Scialoja, maakte den raad bekend met de overeenkomst, welke 22 Mei bereikt was, en welke hierop neerkomt, dat bij officieele recepties de leden van het Jlaagsche Hof direct komen na den chef van de bij de Nederlandsche re geering geaccrediteerde diplomatieke ertegenwoordigers en dezelfde voor re chten als deze bezitten. Het hooger personeel van liet Internationale Hof van Justitie wordt gelijk gesteld met dp ambtenaren van legaties in Den Haag. De voorzitter sprak een woord van voldoening tot minister Beelaerts over het goede resultaat van de besprekin gen. WIJZIGING BEGROOTING LEENINGFONDS. Ingediend is een wetsontwerp, dat de strekking heeft ,om bovengenoemde begrooting in overeenstemming te brengen met de regeling van de wet van 16 Maart 1928, waarbij de 30 op centen op de hoofdsom der vermogens belasting, welke ten bate van het Lee- ningfonds 1914 onder den naam van verdedigingsbelasting IA, werden ge heven, samengesmolten zijn met de overige 25 opcenten op de vermogens belasting, die ten bate van dat fonds komen. VOLKENBOND EN KOOTWIJK. Hedenmiddag tusschen 16 en 17 uur Greenwich meantime is er wederom, een radio-proefneming van het Vol kenbondssecretariaat uit geschiedt via het station te Kootwijk. Ditmaal spra ken verschillende leden van den Raad, waaronder minister Beelaerts van Blokland, die zich speciaal tot Oost- en West-Indië richtte. GASCORRUPTIE TE VELZEN. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad te Velzen, heeft de heer F. P. Vermeulen medegedeeld, dat hij als voorzitter der commissie tot onderzoek naar het beheer der ge meentebedrijven een schrijven heeft ontvangen van den heer v. d. Stel, waarin deze zegt, dat op zijn corrup tielijstje ook Velzen voorkomt. De burgemeester deelde hierop me de, dat van den Officier van Justitie te Utrecht bericht is ontvangen, dat uit een ingesteld onderzoek niet is ge bleken, dat ambtenaren te Velzen zich aan corruptie zouden hebben schuldig gemaakt. Het college van B. en W. was van meening, dat de door den lieer v. d. Stel bedoelde handelingen in Velzen niet hebben plaats gehad. Opgemerkt werd dat de heer van der Stel thans wel met nader omschre ven beschuldigingen op het tapijt zal komen. VAN STAVOREN NAAR ENKHUIZEN ZWEMMEN. Juffrouw Leibrand te .Utrecht wil op Maandag 11 Juni een poging doen van Stavoren naar Enkhuizen te zwem men. Zij zal vergezeld worden door den motorbotter E. H. 12, schipper D. Lub. Tijdopnemers gaan met het vaartuig mee. CONTRACT-ARBEIDERS. Op vragen van het Tweede Kamer lid den heer Van den Tempel, luiden- 'e: Is de Minister bereid mede te deelen f door hem gevolg is gegeven aan de toezegging, gedaan in de vergade ring der Tweede Kamer van 15 Nov 1927 (Handelingen, biz. 361), dat hij ten aanzien van de vragen, wie tot de contract-arbeiders zullen behooren en wat de inhoud van de contracten zal RECLAME zijn, de Centrale Commissie voor ge organiseerd overleg in ambtenaarsza ken zou liooren? Ingeval de Centrale Commissie is gehoord, wil de Minister dan mededee- len tot welke resultaten het overleg ter zake heeft geleid? Ingeval de Centrale Commissie tot dusverre niet is gehoord, wil de minis ter dan mededeelen, wat daarvan de reden is, en of hij voornemens is als nog aan zijn toezegging gevolg te ge ven? heeft de Minister van Financiën ge antwoord: 1. Aan deze toezegging is nog geen gevolg gegeven kunnen worden, daar eerst op 25 Mei j.l. het uitvoerig rap port is ontvangen van de commissie, welke met het ontwerpen van richtlij- ren inzake de beide vragr was belast. De regeering hoopt zicli over de ont worpen richtlijnen binnenkort een vcorloopig oordeel te kunnen vormen en zal dan, alvorens beslissende stap pen te doen, de Centrale Commissie voor. georganiseerd overleg hooren. 2. en 3. Op deze vragen ligt het ant woord in het voorafgaande besloten. WONINGBOUW TE SPIJKENISSE. Het Tweede Kamerlid de heer Braat heeft aan de Ministers van Binnen- landsche Zaken en Landbouw en van Arbeid, Handel en Nijverheid ge vraagd Is het den Ministers bekend, dat de burgemeester van Spijkenisse den par ticulieren woningbouw aldaar zonder eenige geldige motieven tegenhoudt, door reeds een ruim twee maanden ge leden aangevraagde vergunning tot het bouwen van een eigen woonhuis, zonder, financieele Staatshulp, niet af te geven, terwijl als reden wordt op gegeven, dat bij een daar aan te leg gen nieuwen provincialen weg die wo ning in den weg =zou staan, ofschoon iuim 20 meter breedte overblijft, en de weg, als hierbedoeld, op het provin ciale wegenplan voorkomt met een kruinbreedte van 15 meter, terwijl ech ter deze denkbeeldige weg noch ge traceerd, noch door de localiteit voor bet verplichte jaarlijksche onderhoud gegarandeerd is, zoodat hij mogelijk daar nooit komt? Zijn de ministers bereid, te bevor deren, dat de particuliere woning bouw te Spijkenisse buiten dj politiek gehouden wordt en niet onnoodig door den burgemeester wordt bemoeilijkt? HERHALINGSOEFENINGEN ZEEMILICIENS-KUSTWACHTERS. De Minister van Marine a.i. heeft bepaald, dat de met groot verlof zijnde zeemilliciens-kustwachters van de eer ste en tweede ploeg der lichting 1924 (waaronder ook gerekend worden die zeemiliciens-kustwachters van vorige lichtingen, welke hun eerste oefening volbracht hebben in de tijdvakken waarin genoemde ploegen destijds ge oefend zijn) zullen moeten opkomen op Maandag 25 Juni 1928 voor het ver vullen van herhalingsoefeningen ge durende den tijd van 18 dagen; dat bedoelde miliciens zich op laatst genoemden datum, op het in de nade re kennisgeving betreffende hunne op roeping vermelde uur, voorzien van hunne bij vertrek met groot verlof medegenomen militaire kleedingstuk- ken, kooigoederen en zakboekjes, be- hcoren te melden aan de marineka zerne te Amsterdam. GOUDEN MEDAILLE VAN BORCULO TOEGEKEND. Maandagmiddag had te Borculo ten gemeentehuize ten overstaan van het i gemeentebestuur en ambtenaren een eenvoudige plechtigheid plaats, waar bij aan den heer J. W. Hoving, land meter bij het kadaster te Zutphen werd overgereikt, de gouden medaille met oorkonde, hem do. het gemeen tebestuur toegekend. Burgemeester De Muralt hield oen toespraak, waarin bij den heer Hoving als leider van de hernieuwing van nieuw Borculo hulde bracht voor den. ijver en tact, waar mede dit was geschied. De heer Hoving dankte voor de hem verleende onderscheiding en voor de medewerking, die hij van allen te Bor culo had ondervonden. UITVOERING VAN DE WONINGWET De besturen van den Nationalen Woningraad, den Algemeenen Bond van Woninghouwvereenigingen. en de li.-Iv. Fed. van Dioc. Woningbouwcen- ti ales, hebben een adres gericht tot cu-n Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, waarin zij uiteenzetten. dat de huidige toepassing van de fi- rancieele paragrafen van de Woning wet, een zeer beperkte is, vergeleken met de practijk der vooroorlogsjaren. Zij spreken hierin de hoop en de ver wachting uit, dat de Woningwet weer zal worden uitgevoerd op een wijze, als voor den oorlog gebruikelijk was terwijl de beperkingen, welke zulk een uitvoering in den weg staan uit den weg moeten worden geruimdi Een afschrift van dit adres is ver zonden aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal. DE OLYMPISCHE SPELEN. Het Voetbaltroosttournooi. Gisteravond is op het Spartaterrein te Rotterdam de wedstrijd Holland België gespeeld, welke beide landen met Chili en Mexico uitkomen in het voetbaltroosttournooi. De Oranjehemden wonnen met 31 van de Belgen. Na een keurige sportieve wedstrijd die in de allerbeste verstandhouding en van het begin tot het einde in vol komen fairheid is gespeeld. Op het Vitesse-terrein werd een uur later de wedstrijd Chili-Mexico ge speeld. die, hoewel de Mexicanen aan vankelijk met 10 de leiding namen, door Chili werd gewonnen met 31. Hedenavond te 7 uur wordt gespeeld de wedstrijd Argentinië-Egypte en morgenavond te .7 uur: Italië-Urugu- ray, welke vier landen zooals men weet uitkomén in de demi-finales van het Olympisch Voerbaltournooi. RECLAME is het haar droog en stug. Wrijf een weinig PUROL tusschen de handen en strijk dit door de haren, dan wordt het onmiddel lijk weer zacht en handelbaar en kunt ge het wederom kammen zooals gif wenscht. t Voldoet iedereen. KERK EN SCHOOL. UTRECHTSCHE ZENDINGS-VEREEN. Gisteren heeft de Utrëchtsche Zendings- Vereéniging' haar jaarlijksche vergadering gehouden in het dienstgebouw van de Ned. Ilerv. Gemeente fe Utrecht, onder presidium van Ds, TI. II. Barger, daar. de voorzitter, prof. Dr. J. A. Cramer, door ongesteldheid verhinderd was. De morgen vergadering is inzonderheid besteed aan het afdoen der huishoudelijke aangelegen heden. Het jaarverslag wordt uitgebracht door de zendingsdirectoren. Het- zendingswerk op N i e u w-G u i n e a wordt gesproken door Ds. Rauws. De jaar lijksche conferentie in het begin van Fe bruari te Miei gehouden, werd bijgewoond door director Brouwer, die zeer onder den indruk gekomen is van de arbeidsmoge lijkheden. In het corps zendelingen had 'eenige mutatie plaats; de heer Jens moet om gezondheidsredenen het eiland'verla ten en is thans directeur van het jongens huis te Soekaboemi; de heer Grondel werd belast met de ressorten"Doreh-baai, Noem- for en Radja-Erapat; de heer van Has selt wijdt zich thans- vooral aan taai-ar beid; de heeren Schneider, Agten en De Neef keerden van verlof terug; de heer Werkman is van Boeroe naar N.-Guinea overgeplaatst. Alle verslagen der zendelingen spreken van vermeerderde belangstelling van de zijde der bevolking, inzonderheid is dat het geval op Jappen en Oostelijk Nieuw- Guine_a. De opleidingsschool ie Miei le verde 7 nieuwe goeroes met diploma volksonderwijzer. De werkinrichting al daar kon timmerlui zenden naar Jappen en Nimboran. De conferentie van zende lingen op N.-Guinea heeft 'zich meer be paald bezig gehouden met het vraagstuk: Zending en maatschappelijk werk. Zij acht het niet gewenscht, dat de zendeling er' veel tijd aan besteedt, maar toch kan hij zich niet van alle bemoeiing onthou den. Reeds in den eersten tijd zond het bestuur zendeling-werklieden uit om zich met dezen arbeid te belasten; hun werk moest het karakter van onderwijs aan de bevolking dragen. Groote moeilijkheden lagen echter in den slavenhandel, in den tusschenhandel van vreemde Oosterlin gen en in de vogeljacht. Nu slavenhandel en vogeljacht verboden zijn, vervalt de bevolking tot armoede. Door het school gaan leert de jeugd niet meer het roeien cn jagen zooals vroeger. De zending moet nu helpen de bevolking in andere lich ting op te voeden. Noodig is onderwijs in land- en tuinbouw, in timmeren en kleer maken. Het. is gewenscht dit onderwijs in het program der volksscholen op te ne men. Evenzoo het onderwijs der meisjes in huishouding, zuigelingenverzorging en hygiene. Aangedrongen wordt op uitzen ding van een verpleegster en van een arts. Zendeling van Hasselt kan zich nu aan taalarbeid wijden en de bijbelvertaling voorbereiden. Verder deelt spr. nog een en ander mee betreffende de scheidslijn tusschen Pro- testantsche zending en Roomsch-Katho- lieke missie en de besprekingen hierover. Nog zijn voor N.-Guinea noodig een 5- tal zendelingen en een 52-tal nieuwe goe roes. Door Ds. Rijnclers wordt het zendings werk op II a lm^ her a behandeld. Stre ken, waar in 1896 de opwekking voorbij ging, zijn aan het opleven, en andere la ten te wenschen over. Zendeling Ellen herdacht te Tobelo zijn 25-jarige werk zaamheid. Wegens gebrek aan zendelin gen moet hij ook het gebied Djailolo waar nemen. De nieuwe zendeling, de heer Roo seboom, werd voor Kau bestemd, maar moet nu Duma waarnemen. Dit illustreert mee het tekort aan zendelingen. Met de opleidingsschool gaat het goed; een nieuw internaatsgeböuw is noodig. Hoewel het ziekenhuis onder de uitnemende leiding van Zr. Loots staat, loopt toch door bij zondere omstandigheden het getal patiën ten, achteruit. De heer Bylefeld keerde naar de timmerschool en tuinen te Tobelo terug. De heer Bóger "kwam met verlof. Het volgende jaar kan de Ned. Zend. School twee nieuwe zendelingen voor. Halmahera geven. Dat helpt wel om het terrein beter te bezetten, maar het blijft de vraag, of die hulp afdoende is. Ds. Crommelin behandelt het zendings werk op 13 o e r o e. De toestand van dien arbeid is hoopvoller dan men in den re gel hier te lande meent. Toen de heer Werkman met verlof ging, werd een goe roe aangesteld als hulpzendeliug. daar de arbeid anders voor den heer lïueting te zwaar zou zijn geworden. In beginsel is besloten Boeroe in het yervoL met één zendeling te bezetten; dit m*d«-. in ver band met de behoeften van andere terrei nen. Een jonge zendeling zal duor den heer lïueting worden ingeleid, die hem later zal vervangen. De heer Werkman is inmiddels naar Nieuw-Guinea overge plaatst. Door den penningmeester, Jhr. H. M de Koek, wordt de jaarrekening over 1927 uitgebracht. Deze sluit met een tekort van 647.60. Waren de uitkomsten der andere samenwerkende corporaties even gunstig, dan zou er reden tot blijdschap zijn. De zendelingen hebben allen de grootste zuinigheid betracht, maar het is wel eens de vraag, of de zuinigheid niet te ver moet worden gedreven en ten koste is van het werk. De nood dringt er ech ter toe. De rekening is nagezien door den accountant, den heer F. van Bodegraven. Zij wordt goedgekeurd onder dankzeg ging aan den penningmeester en Jon ad ministrateur, den heer J. H. van W-elzen. Tot leden van het hoofd bestu ur werden herbenoemd de heeren Mr. J. P. graaf van Limburg Stirum te Berlijn prof. dr. II. M. van Nes, te Leiden, ds. P. C. lJs- seling te Loenen,. dr. J. Schokking t,e Kat wijk aan Zee en Jhr. mr: C. G. C. Quarles van Ufford te Utrecht. Aan de beurt van aftreden was mede Ds. D. P. Brans te Oos terhout, die echter den wensch had ken baar gemaakt, om niet te worden, herbe noemd. Over de Ned. Zend. school wordt verslag uitgebracht door den rector dr F. J. Fokkema. De eerste klas telt slechts '6 leerlingen. Uit de 50, die zich aanmeldden werden er 7 toegelaten, maar van dezen zijn er nog een paar medisch afgekemd. De tweede klas telt 10 leerlingen en de derde 7. Van deze 7 is er een van den Geref. Zend. Bond en 2 aanstaande hulp predikers, de overige 4 zijn bestemd voor de terreinen der Utr. Zend. Vereen, en ho pen in 1929 te worden afgevaardigd.. Ver der zijn er nog 8 onderwijzers in oplei ding, van wie er 5 voor de hoofdacte stu- deeren met subsidie der regeering. Onder de leerlingen zijn 2 Indonesiërs Hat Java Comité heeft met de Zend. school een af spraak gemaakt betreffende de opleiding zijner zendelingen. De binnenlandsche actie wordt besproken door ds. Rijnders. Het is de vraag, of de zendende gemeente niet ach terstaat bij den groei van de jonge kerk op het zcndingsveld. De snelle groei gin Ti maakt, dat de hinnenlandsclie acne »'an!i het materieele op den voorgrond en hel geestelijke op den achtergrond moet - len bij gebrek aan tijd en krachten. BUITENLAND. DE VOLKENBONDSRAAD. Jhr. Beelaerts gehuldigd. Jhr. Beelaerts van Blokland werd in de raadszitting van gisteren op voorstel van Urutia benoemd tot lid van het raadscomité voor het onder zoek der petities van de Duitsche minderheden in Opper-Silezië. Onmiddellijk daarop vroeg Cham berlain het woord en sprak als volgt: Ik ben overtuigd, dat allen met mij betreuren, dat door een toeval in de raadsverkiezingen de heer Beelaerts binnen kort gedwongen zal zijn ons t'? verlaten. Twee jaar is hij raadslid ge weest en heeft hij ons de kostbaarste diensten bewezen. Het zal voor ons 'n groot verlies zijn, na September niet meer op zijn steun te kunnen rekenen DE AANSLAG OP TSJANG TSO LIN. De geruchten omtrent zijn overlijden. Het Japansche departement van buitenlandsche zaken deelt met be trekking tot de berichten inzake het gemelde overlijden van maarschalk Tsjang Tso Lin mee, dat het voor het oogenblik nog niet in staat is ten de ze eenigerlei verklaring af te leggen. De laatste mededeelingen van de geneesheeren komen hierop neer, dat de verwondingen van den maarschalk complicaties met zich hebben ge bracht. De geneesheeren bevonden zich echter in een kasteel en waren van de buitenwereld geheel afgesloten Volgens een telegram uit Londen wordt het bericht inzake het overlij den van maarschalk Tsjang Tso Liri uit andere, particuliere bron beves tigd. Officieele mededeelingen over den dood van den Mantsjoerijschen dicta tor werden, noch uit Japansche, noch uit Engelsche bron ontvangen. Een bericht uit Tokio verklaart, dat alle moeite gedaan wordt om den dood van Tsjang geheim te houden. Volgens een van andere zijde ont vangen bericht, zijn bij den aanslag in de nabijheid van Moekden, behalve generaal Woe Tsjang Seng ook de gouverneur van cis provincie Hei- Loéng-Kiang en de minister-president van de Noord-Chiireesche regeering Pan Foe om het leven gebomen. 5 Juni had de plechtige eerste steenlegging plaats van de nieuw in aanbouw zijnde Gasfabriek te Waalwijk. Bij deze plechtigheid waren alle leden van den Raad uitgenoodigd. De eerste steenlegging werd verricht door Wethou der F. C. Smulders, waarvan hierbij een foto. DE STRIJD OM PEKING. De terugtocht der Noordelijke troepen bedreigd. Uit Peking wordt gemeld, dat reeds 20.000 van de 70 a 80.000 man tellende legers van Generaal Feng naar de Zui delijken zijn overgeloopen. Zij hebben onmiddellijk een spoor brug, 20 K.M. ten Noorden van Tient sin opgeblazen, waardoor ten minste twee der Moekdensche legercorpsen in hun terugtocht bedreigd worden, daar de Zuidelijken, op het bericht, dat de spoorweg vernield was, eenige ver trouwde corpsen in ijlmarschen heb ben afgezonden om die Noordelijke troepen den verderen terugtocht af te snijden. De toestand te Peking. Uit Peking wordt aan de Vossische Zeitung geseind, dat daar met angst de intocht van de zegevierende Zui delijke troepen wordt verwacht. Dc poorten der stad zijn gesloten De prij zen der levensmiddelen stijgen snel. Uitgebreide maatregelen worden ge troffen ter bescherming van dc wijk der gezantschappen. De Zuidelijke troepen bevinden zich op een afstand van nog slechts dertig kilometer van de stad. Er zijn reeds cavalerie-patrouilles voor de poorten gezien. Dit zijn troepen van den gou verneur der provincie Sjanshi, die de hoofdstad alleen wil bezetten. Beweerd wordt, dat generaal Tsjang Kai Sjek te Nanking is terug gekeerd om te beraadslagen over den toestand De Christen-generaal Feng houdt zijn troepen voorloopig nog terug; men weet nog niet, of hij Tientsin zal bezetten. De legers van de bondgenooten van Tsjang Tso Lin in de gouvernementen Sjangtoeng en Sjanghai zijn in staat van ontbinding. In den schoot van het diplomatieke korps te Peking heerscht verdeeldheid over de wijze, waarop men het trein verkeer in stand zal kunnen houden. Zij hebben toen onmiddellijk een sooorbrug tusschen Peking en Tient sin opgeblazen. Men zal vermoede lijk trachten liet verkeer met vracht auto's in stand te houden. De eerste iroeper» binnengerukt. Volgens berichten uit Japansche bron uit Peking is do voorhoede van het leger van Sjanshi Peking gister avond binnengetrokken onder bevel van generaal Tsan Hsoei-ling. DE BUITEN* AN^SC^E POLITIEK VAN ITALIË. Mussolini's r3c!e in den Senaat. Mussolini heeft een uitvoerige rode over de buitenlandsche politiek co- houden in den Senaat. Hij begon niet te zeggen, dat hij alle af deelingen van dc buitenlandsche politiek van Italië de revue zou laten passeeren. Daar Malie tegenwoordig een groote mo- ondheid is, zijn zijn politieke belan- en niet tot één sector of één wereld deel beperkt. De revue zou daarom beginnen met Azië, vervolgens Afrikn en Amerika behandelen en eindigen met Europa. Aan Mussolini's rede ontleenen wij het volgende:

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2