CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 9<f® JAARGANG WOENSDAG 6 JUNI 1928 NUMMER 2453 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tariei Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad, 40 cents Dil nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Begrootindsvoorbereiding. Met deze maand is de helft van het jaar 1928 weer verstreken. Dan breekt het tijdstip aan, waarop de voorberei dende werkzaamheden voor de be grooting 1929 worden ter hand geno men. Daarom is het nu ook de tijd om eens te overwegen in welke richting de lijn, waarlangs die begrooting moet worden opgebouwd, moet worden ge sponnen. Voorop willen wij stellen, dat een begrooting van een openbaar lichaam niet wordt opgemaakt en niet kan worden opgemaakt, zooals die van een of andere handelszaak. De overheid heeft nu eenmaal ver plichtingen, die ten allen tijde moe ten worden nagekomen. Onverschillig of er veel of weinig geld is, moet po litie justitie, rechtspraak en onder wijs en zoo veel andere zaken door gaan. Maar er is toch ook bij die nood zakelijke uitgaven met royale hand of met zuinigheid uit te geven. Hoeveel te meer dus bij die onderdeelen, die niet als n o o d z a k e 1 ij k, maar als gewenscht moeten worden aan gemerkt. Men zal zich herinneren, dat het program van Minister Colijn tweele dig was. Eerst moest het evenwicht in de staatsuitgaven hersteld, omdat wij bewaard moesten blijven voor het gevaar van de inflatie. Dat evenwicht is gevonden, niet slclits op papier, zooals men dit bij andere volkeren zag, vooral bij die. waar radicalen en socialisten veel in vloed hadden, maar in werkelijheid. En het feit, dat de inkomsten voor enkele jaren zoo meevielen, vloeit voor een deel stellig voort uit de ge wichtige omstandigheid, dat het ver trouwen in onze financiën geheel werd hersteld. Met het vinden van het evenwicht waren wij niet klaar. Dit evenwicht moet worden gevonden op een lager peil. Dat was de tweede opgave. Minister Colijn mocht deze opgave echter niet vervullen. Hij moest verdwijnen. Thans staat minister De Geer voor die taak. In theorie staat ook deze dezelfde financieele politiek voor. In de prac- tijk echter offert hij nog al eens aan den aandrang, die wordt uitgeoefend om de gunstige uitkomst te bestem- rm n voor niet op de beerooting vooc komende gewenschte zaken, men den- ke slechts aan de vervroegde weder invoering van het zevende leerjaar. Maar toch. in theorie, houdt de mi nister van Financiën vast aan een begrooting op lager plan. Dat kan. dank zij de accresseerende inkom sten geschieden, door in verlang zaamd tempo de uitgaven daarop in te richten. De minister wees er dan ook verle den jaar nog op. dat de uitgaven in 1913 bedroegen 219 millioen. Vermenigvuldigt men dit getal met het indexcijfer van 170, dan wordt het bedrag: 345 millioen. De uitgaven gaan echter thans om de 000 millioen Zoodat de uitgaven bijna verdubbeld zijn. Dat nu is te veel. De groote vraag is, hoe wij tot een verlaging van de uitgaven geraken zonder dat de groote belangen van het volk worden geschaad. Er was een overschot van 12 milli oen geraamd. Op een deel daarvan legde de Minister beslag door verla ging van belasting. Maar de aandrang der Kamer legde beslag op een wei nig minder groot bedrag, zoodat het overschot in een nadeelig saldo om gezet zal worden. Er is dus alle reden tot strenge be zuiniging en tot het zoeken van wegen om tot verlaging van den belasting druk te geraken. Daarentegen zagen wij, dat elke be grooting rekent men de cijfers van de bedrijfsbegrootingen, die er uitge haald werden niet mee een hooger cijfer aangeeft dan haar voorgangster Feitelijk is er dus niets veranderd. En dit nu bewijst wel, dat wij nog niet zijn, waar wij wezen moeten. Er is een natuurlijke groei, omdat ons volk in aantal toeneemt. Als er meer kinderen zijn, moeten er meer scholen wezen, enz. En dat brengt een accres voor de begrooting. die niets angstwekkends heeft. De zaak. waarom het gaat is deze: dat het peil van uitgaven te hoog is en dus ook het peil der inkomsten. M.a.w. de staatshuishouding is te duur en de burgerij moet te veel op brengen. De minister van Financiën erkent het zelf, dat de economische druk voor een deel veroorzaakt wordt, door dat de last, die het volk te dragen heeft, te zwaar is. De uitgaven moe ten dus naar omlaag en de lasten moeten worden verminderd. Moge het ontwerp van de begrooting voor 1929 dat straks aantoonen. STADSNIEUWS. PRINSES JULIANA. H. K. H. Prinses Juliana heeft he- denrpiddag met enkele studievriendin- ren een bezoek gebracht aan 's Rijks Prentenkabinet alhier. betere viering van den koninginnedag. Door 't Comité tot viering van den Koninginnedag alhier is tot de Leid- sche vereenigingen het navolgende schrijven gericht: Zooals u uit de dagbladen waar schijnlijk wel gelezen zult hebben, heeft op 30 Mei j.l. een vergadering plaats gehad van diverse vereenigin gen ter bespreking van de viering van den verjaardag van H. M. de Konin gin op 31 Augustus a.s. Op deze vergaderingen werd over een gekomen, 's middags een sport- feest te houden en na aflooop hiervan een optocht der deelnemers(sters) be nevens zooveel mogelijk andere Ver eenigingen met haar banieren. Enkele vereenigingen, waaronder Sport- en Muzickvereenigingen, zeg den bereids haar medewerking toe. en het Comité vertrouwt, dat ook uw Vereeniging haar gewaardeerde me dewerking zal willen verleenen. Wij verzoeken u clan ook te willen opgeven, of u in principe bereid is: a. deel te nemen aan het Sportfeest; b. muzikale medewerking te.verlee nen; c. deel te nemen aan den optocht van plm. 4.306.30 nam. Een tweede vergadering zal worden gehouden op Donderdag 14 Juni a.s., "s avonds te 8.30 uur in hotel „Den Burght". alwaar het feestplan defini tief zal worden vastgesteld. Het Comité verwacht uw afgevaar digden met mandaat op deze verga dering of bij eventueele verhindering bijgaand formulier ingevuld voor 14 Juni bij den secretaris of één der on derstaande adressen. Hopende, dat u zult willen mede werken, opdat Leiden krijgt een be hoorlijke viering van Koninginnedag, zien wij met belangstelling uw opgaaf tegemoet. Het voorloopig comité bestaat uit de heeren: L. Questroo Jr., voorzitter, Nieuwe Rijn 51; Joh. Geytenbeek, 2de voorzitter, Breestraat 79; L. Boekkooi Noordeinde 41a, secretaris; H. v. Cit- tert, Kalvermarkt 5, penningmeester; C. A. de Bruijn, Cobetstraat 4; P. J. Jansen, Aalmarkt 3; H. v. d. Leek, Kooihof 23; Ph. v d. Lof, Oude Singel 62; N. de Neef, Morschweg 143, leden. GEMEENTERAAD. De eerstvolgende vergadering van den Gemeenteraad zal zeer waarschijn lijk plaats hebben op Maandag 18 Ju ni 1928. GEREF. SCHOOLVEREENIGING. Wij herinneren onze lezers nog even aan de algemeene vergadering der Geref. Schoolvereeniging, die heden avond te 8 uur in de School aan de Hooglandsche Kerkgracht gehouden wordt. Op de agenda komen o.m. voor: Jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester, Bestuursverkiezing, enz. VER. VOOR CHR. ONDERWIJS. Wij vestigen gaarne de aandacht onzer lezers op de in dit nummer vborkomende advertentie van de Ver eeniging voor Chr. Onderwijs alhier, betreffende de inschrijving van leer lingen voor den nieuwen cursus aan de verschillende scholen, welke van bovengenoemde vereeniging uitgaan. In het bijzonder vestigen we de aan dacht op de Chr. Opleidingsschool voor H. B. S., Gymnasium en U. L. O.- scholen aan het Noordeinde 40. Aan deze school zijn voor alle klas sen parallelklassen, er zijn 3 examen klassen en buiten de gewone school uren is er gelegenheid voor het leeren van Fransch. „SANCTUS AUGUSTINUS". Op de Maandagavond gehouden vergadering van de Katholieke Stu- dentenvereeniging „Sanctus Augus- tinus" heeft het bestuur, dat 25 Mei j.l. gekozen werd, zijn mandaat ter be schikking gesteld, met uitzondering van de ab-actis prima, Mej. M. Jan sen. Een nieuwe bestuursverkiezing zal worden uitgeschreven. „HESTIA". Blijkens een advertentie in dit blad kan de Patrimonium Meisjes Gymna- stiekvereeniging „Hestia" van avond niet oefenen. Aangezien de gymna stiekzaal der Geref. school aan de Stadhouderslaan voor het eindexa men der Chr. Kweekschool gebruikt wordt, kan deze gedwongen vacantie wellicht drie weken duren. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Isaac, zv. G. Starrp en A. Itibot Apo- lcnia, dv. A. H. Humme en I. C. Lange- zaal Jacques, zv. I. Hemerik en S. den Hertog Carolina Maria Joha., dv. N. Wurtz en J. A. ITogervorst Francina Anna, dv. J. Panhuijsen en A. A. Donia Gerrit, zv. A. W. Verver en M. van der Voorst Hans Christiaan, zv. K. S. Tho mas en A. C. Ferguson Anna Maria Marga., dv. IT. N. van Ameron en M. G. Alting Willem, zv. W. Rijnsburger en E. van Gijzen Gustave Willem, zv. C. M. J Verhagen en L. J. M. Daams Wil lem, zv. R. Turk en H. C. Kuiper Jaantje, dv. R. Turk en H. C. Kuiper Adrian us, zv.. A. A. v. d. Kloes en D. A. Bruchner Cori Maria, dv. F. P. Kluivers en J. Slingerland .Maria, dv. J. Hoppen brouwer en M. C. Merts Hendrik, zv. H v. d. Broek en IT. C. Brussee Jansje, dv. D. J. de Laaf en G. v. d. Broek Delia, dv. IT. Brandt en M. J. de la Rie Lodewijk, zv. F. W. Nyssen en J. V. Re- kelhoff Teunis, zv. G. P. Bakker en M. W. C. Zirkzee Jacoba, dv. G. v. d. Zwan en N. Blankestein Matha. Joha. Thera., dv. A. TI. Winkelmolen en J. W. Schoen maker Judith, dv. L. Siebert en D. Vlieland Ants. Frans. Maria Ths., zv. D. J. Dubbelaar en C Ivarreman Jo hannes Adrianus, zv. F. J. v. d. Berg en P Duivenvoorden Carola. Maria Petra., dv. J. L. Vorst en P. C. Gordi>i Sebas- tianus, zv. A. A. Langeveld en D. van Steenbergen Willem Hendrik, zv. G. J. Stuurop en N. Brakel Nicolaas,. zv. J. v. der Wegen en N. Onderwater Hen drik Christiaan, zv. C. Brouwer en W. v. der Biezen Annie, dv. D. v. Schoonder- wcerd den Bezemen en C. de Jager Al bert, zv. S. van Erkel en R. Corba Hen drik Christiaan, zv. P. Jasperse en J. H. Caspari. Gehuwd: J. J. Stik mort, jm. en J. F. W. Galjaard, jd. M. C. Bentveld, jm. en S. H. Viele, jd. M. P. Kuipers, jm. en E. M. Kramer, jd- N. van Duin jm. en R. Keller, jd. TI. Teske, jm. en M. ^Tionies, jd. J. v. d. Graaf, jm. en M. Stouten, jd. A. H. Gans, jm. en C. Groenendijk, jd. Overleden: C. G Smit, man 81 j. M. Tiele, zn. 7 weken C. DubbeldemanBrugman, vr. 77 j. P. de Jong, zn. 25 j. p. M. BergersKraaikamp, wede. 62 j. Th. J. Kortekaas, zn. 1 week S. Paap, dr. 16 mnd. I. v. d. VegteSchutte, vr. 66 j- H. A. de Vet, ma- 69 j. J. E. G. Boekhoudv. Oerle, vr. 68 j. G. R. Wal- linger, zn. 1 dag J v. d. Berg—v. d. Stroet, vr. 37 j. S. WoltersHensing, wede. 37 j. L. JanssenWalraven, vr. 65 j. I. Koreman—Havers, vr. 60 j. J. Hollebeek, man 73 j. BINNENLAND. HOFBERICHTEN. Z. K. H. de Prins wordt heden van Het Loo in Den Haag verwacht. De Prins is voornemens 18 dezer naar het buitenland te vertrekken om, na een kort verblijf in Duitschland, de Koningin in Noorwegen te ontmoeten. Ter gelegenheid van de Zaterdag 9 dezer op Het Loo te houden vergade ring van de Vereeniging van Johanni- terzusters, zal Z. K. H. de Prins, com- mendator van de Commandery Neder land der Johanniterorde, een noen maal aan die zusters aanbieden, waar aan ook het Convent der Commendery Nederland zal deelnemen. Dinsdag den 12en dezer maand zal in het kasteel Doorwerth de Rid derdag van de Nederlandsche Johan- niter Orde plaats hebben, onder lei ding .van Prins Hendrik, commendator Aan den disch van de Koningin ov den Prins waren gisteravond ten koninklijken paleize Het Loo gasten de oud-vice-president van den Raad van State, mr. dr. W. Fr. van Leeuwen en mevr. Van Leeuwen, geb. Waller, en de oud-gouverneur van Suriname, mr. A. J. A. A. baron van Heemstra. NIEUWE HARING OP HET LOO. Maandag werd ten paleize Het Loo, cvereenkomstig aloud gebruik de eer ste nieuwe Hollandsche haring aange bracht, gekeurd door den opperkeur- meester Droppert en aangevoerd door den stoomlogger Oranje Nassau, schip per Broek van de Dogger-Maatschappij te Vlaardingen. het :tadsvuil op het laagveen. Namens dijkgraaf en heemraden van den polder Nieuwkoop en Noor den werd ons toegezonden een propa- ganda-uitgave voor het streven tot het cultiveeren van de rietvelden met de stedelijke afvalstoffen der groote ge meenten, speciaal van de gemeente Den Haag. De rietvelden van den polder Nieuw koop, aldus de brochure, zijn in den loop van een paar eeuwen gegroeid op bet onderslik, dat niet verveend is. En nu is de voorstelling wel eens gewekt, alsof deze velden niets anders zijn dan drassig drijfland, waarop niet eens ge- loopen kan worden. Niets is minder waar. Mede afgaande op hetgeen wij el ders zagen, zijn wij overtuigd, dat, waar momenteel een strijd gevoerd wordt over de afvalstoffen van Den Haag, aanwending daarvan op de Nieuwkoopsche rietvelden verre de voorkeur verdient boven elk ander ook landbouwkundig systeem. VRIJSTELLING WEGENBELASTING St.-Crt. No. 107 bevat de voorschrif ten met betrekking tot de vrijstelling van wegenbelasting voor motorrijtui gen in bet bedrijf van fabrikanten van of handelaren in die voorwerpen en deel uitmakende van hun handels voorraad, die op den openbaren weg uitsluitend worden gebezigd tot bet doen van proefritten of worden ver voerd rechtstreeks van of naar de fa briek of het magazijn, naar of van de pJaats van aflevering binnenslands of naar of van de grens. NEDERLANDAMERIKA. Nederland liet gisteren het Bryan- verdrag, door jhr. Loudon in 1913 tus- schen Nederland en Amerika geslo ten en dat pas onlangs geratificeerd is, door den Volkenbond registreeren. CORNéLIE NOORDWAL. f Cornélie Noordwal, schrijfster van talrijke en in hun tijd veel gelezen romans en meisjesboeken, is te Parijs, waar zij sinds eenige jaren woonde, overleden. Te 's-Gravenhage heeft zij gewerkt, dat wil zeggen, haar oogen goed den kost gegeven, haar ooren open gehou den en de resultaten daarvan soms met humor en gevoel voor haar boe ken gebruikt. Zoo kon haar vele ma len herdrukte „Intra Nos" Haagsche familieroman heeten. Welk jong meisje van twintig jaren geleden heeft niet met haar lieve „Kleine Trees" gedweept en daaraan berinneringen behouden! „Voor jonge oames" was ook „Nina Donker" be stemd. En dan noemen wij van haar romans nog: „Geraldine", Ursule Ha gen" „Pension Broeken", „De winkel juffrouw uit L'Oiseau d'Or", „Freule Edith", „De tweede mevrouw Gar- vliet", „Mathilde Polenius", Mademoi selle de Chavisse", „Greet Hemming" en „Juffrouw Wijnstedes uitstapje", die indertijd in vele gezinnen de goede bekenden waren van moec^er en doch ters. DE SECRETARISKWESTIE TE HALSTEREN. Nadat de gemeenteraad van Halste ren eenige uren in besloten zitting had vergaderd, werd met 7 tegen 4 stem men besloten in hooger beroep te gaan bij de Kroon, ten aanzien van het be sluit van Ged. Staten van Noord-Bra bant, waarbij de goedkeuring aan bet raadsbesluit om den secretaris te ont slaan werd onthouden. ACADEMISCH ZIEKENHUIS TE GRONINGEN. Gisterenmiddag is in de bestuurs kamer van het Academisi Zieken huis te Groningen door de commissie van beheer een druk bezochte receptie gehouden, bijgewoond door tal van autoriteiten, vertegenwoordigers van diverse lichamen en veel patiënten, ter herinnering aan het feit, dat dit ziekenhuis voor 25 jaren in gebruik werd genomen. Aanwezig waren o.m. oe oud-Commissarissen der Koningin Mr. C. Geertsema en Jhr. Mr. E. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, de rcctor-magnificus en de secretaris van den Acad. Senaat, te weten prof. Lin deboom en prof. Gosses, benevens de Senaat van het Studentencorps. Bloemstukken waren o.m. gezonden acor curatoren der Universiteit, het Studentencorps en het bestuur van het Kath. Ziekenhuis. v Het woord werd gevoerd door dr. II. Bekenkamp, inspecteur der Volks gezondheid, die namens oen daartoe gevormde commissie f 1100 aanbood als cadeau aan de verpleegsters voor het nieuwe zustershuis; en door mr. C. Numan, namens het Diaconessen- huis. De voorzitter der commissie van be heer, burgemeester jhr. L. Bosch Rid der van Rosenthal, dankte en aan vaardde namens de zusters het ca deau. Tijdens de receptie gaf het Stedelijk Muziekcorps onder leiding van den hoer E. Clemens Schröner, een uitvoe- Belanflrijkste nieuws in dit Hommer. Binnenland. Groote brand te Krimpen a. d. IJsel. De jaarlijksche vergadering der Utrocht- sche Zendingsvereeniging. De Ned. gedelegeerden bij het eeuwfeest der Ref. Church door Coolidge ontvangen. De schrijfster Cornélie Noordwal is overleden. Buitenland. Jhr. Beelaerts gehuldigd in de vergade ring van den Volkenbondsraad. Hermann Muller (Scc.) wordt waar schijnlijk Duitsch rijkskanselier. Ferdinand Bouisson tot voorzitter der Fransche Kamer gekozen. De geruchten omtrent het overlijden van Tsjang Tso Lin. De eerste Zuidelijke troepen zijn Peking binnengerukt. Rede van Mussolini over de buitenland- sche politiek van Italië. Koning Albert en koningin Elisabeth zijn naar den Congo vertrokken. ring op het binnenplein, welke werd aangehoord door vele patiënten en zusters. Des avonds werd een feestavond ge organiseerd in „De Harmonie". WEBELDCONGRES VAN DE JONGEREN VOOR i>EN VREDE. Dezer dagen vergaderde te Biltho- veri het Centraal Comité van de Jon geren Vredes Actie met de Groepsbe sturen, teneinde tezamen met de ver tegenwoordigers van de tot het We reldcongres toegetreden jongeren-or ganisaties, de Nederlandsche delega tie samen te stellen. 18 van de 20 jeugdorganisaties waren vertegen woordigd, welke tezamen ongeveer 11 000 leden omvatten. De aangewezen gedelegeerden zul len zoodanig over de 5 Secties van het Congres worden verdeeld, dat in elk liet standpunt van de Nederlandsche jongeren tot uiting zal kunnen komen. De Amsterdamsche Maatschappij voor Jongemannen en de Arbeiders Jeugd- Centrale zullen worden verzocht in verband met hun toezegging, elk één afgevaardigde te benoemen. Op 23 en 24 Juni a.s. zullen de 50 gedelegeerden afzonderlijk bijeenkomen, teneinde de verdeeling van het werk te regelen. De algemeene secretaris, van de Jon geren Vredes Actie, die de vergadering leidde, deelde alsnog mede, welke Ne- derlandsches organisaties gemeend hebben niet tot het Congres toe te tre den, en sprak daarover nogmaals zijn teleurstelling uit. Wai betreft het bui tenland werd verteld dat in Frankrijk juist op denzelfden dag de delegatie, eveneens bestaande uit 50 personen, werd vastgesteld. Daartoe hebben 28 organisaties medegewerkt, met een lidmaatschap van ruim 200.000. In Engeland en Ierland zijn ruim 100.000 jonge menschen georganiseerd in de Britsche en Iersche Jeugdfederaties. Uit de Vereenigde Staten worden 30 afgevaardigde verwacht, gekozen uit 7 organisaties, die eveneens eenige honderdduizenden jonge menschen vertegenwoordigen. Nationale federa ties bestaan in Denemarken, Polen, Duitschland, Oostenrijk, Zwitserland, Palestina en Canada. Terwijl contact met jongeren-organisaties is verkre gen in tal van andere landen, zoowel in Europa als daarbuiten. De Ooster lingen zoowel uit Nederland als Frank rijk en Engeland maken deel uit van de 75 daarvoor gereserveerde plaatsen op het Congres. Een rechtstreeksche afvaardiging wordt verwacht uit Britsch-Indië. Do volgende Internationale Jeugd- o;ganisaties zullen een fficlte^n ver tegenwoordiger of toehoorder zenden: Hoofdkwartier van do Padvinders- crganisatie te Londen, Y.M .A., v.W.C.A., Student Service te Genève, I? tern, verband van Studenten Vol- l'enbondsvereenigingen te Brussel, Intern. Hoofdkwartier v: de Jood- sche Padvindersbeweging, Socialisti sche Arbeiders Jeugd te Berlijn, Ley- den Intern. Bureau te Utrecht In Nederland zijn tal van Studie- secties gehouden, welke ondc. leiding s.onden o.m. van Prof. Windisch, Prof. Hoering, Prof. C. W. do Vries, Prof. Francois, of door vooraanstaan den uit verschillende joiv^» norpani- s; lies als P Mr». Hoevers, Mr. de Roos, Mr. Zadoks, e.a. Het Centraal Comité der J.V.A. zal het Congres groote verge deringen oiganiseeri in Amsterdam en Den

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1