BEEKMAN KUREVAARSTRAAT JONGENS-KLEEDING SPURTMUDELLEN OOK MET PLUSFOUR MATROZENPAKJES DAG-AGENDA. Voorschoten. Dinsdag 5 Juni, s av. acht uur, Ambachtshuis: De heer W. C. Lainain voor de Geref. Gemeente. Noordwijk-Binnen, 57 Jnni. Groote garage, Voorstraat: Bazaar. Woensdag 6 Juni, s av. kwart over acht, „In den Vergulden Turk", Bree- straat: Jaarverv. v. d. L. Kunstkring „Voor Allen". Vrijdag 8 Juni, 's av. acht uur. Ca techisatielokaal van Ds. Bouwman, Hooigracht: Alg. Verg. v. d. Geref. Jeugdraad. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 4 Juni tot en met Zondag 10 Juni a.s. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telefoon 552. van Waterstaat en het voor ons stand punt gunstig advies van den Raad van State in het „Staatsblad" zullen zijn gepubliceerd. Want dat dit advies niet niet het Kon. Besluit in overeenstemming is, valt af te leiden uit het slot van be doeld K. B. Het blad besluit met de opmerking dat het geen steekhoudende argumen ten in de beslissing heeft aangetrof fen; over den technisch-economi- schen kant der zaak zelfs geen enkel woord. Een lichtpuntje, volgens het blad, is, dat deze zaak niet zal nalaten, de instelling van een eleetriciteitsraad te bespoedigen. Een dergelijke Raad zou in een geschil als het onderhavige voor alles beoordeelen, welke oplos sing op technische en economische gronden het best is. UIT DE S. D. A. P. Op de Zaterdag gehouden partijbe- stv.ursvergadering, is naar Voor waarts meldt, o.a. besloter op 24 Juni p s. een conferentie te houden in Rot terdam va:: het volledige partijbestuur met de gewestelijke besturen van Lim burg, Noord-Braban' en Zeeland, ter bespreking van den onvoldoenden toe stand, waarin de propaganda en orga nisatie in den laatsten tijd in een deel van het Zuiden is geraakt en Maandag 11 Juni a.s. een bespreking te houden met de Vereeniging Perhimpoenan Indonesia, de Sociaal-Democratische Indische Club en de delegatie naar het Internationaal Congres te Brussel. GIDS VOOR DE VELUWE. Wij ontvingen een „Gids voor de reis naar en het verblijf op de Veluwe" uitgegeven bij A. J. Wuestman te Har derwijk. Het boekje dat voor vreem delingen bij derr Uitgever kosteloos verkrijgbaar is geeft in 24 pagina's een tamelijk volledig overzicht van de omgeving van Harderwijk met ver schillende foto's verlucht. Verder de boot-, trein- en autobus-diensten op Amsterdam, Amersfoort, Zwolle en de omgeving. Wie rustig van de natuur wil genieten in de vacantie.kan op de Veluwe terecht. Hij vrage het boekje bij den heer Wuestman aan. GOUDA'S OUDSTE INWONER. Heden wordt Gouda's oudste inwo ner, de heer R. v. d. Kley, 100 jaar. Van zijn 11de tot zijn 89ste jaar was de krasse grijsaard boerenarbeider. Helder van geest en zonder licbaams gebreken mag de oude zijn zeldzamen verjaardag vieren. AFVLOEIING AMBTENAREN. Vandaag komt te 's Gravenhage de Centrale Commissie van georgani seerd overleg in ambtenaarszaken bij een, o.m. ter behandeling van bet rap port van de subcommissie voor de afvloeiing, waarin voorstellen zijn be lichaamd ten gunste van de herplaats te wachtgelders. BINNENSCHEEPVAARTCONGRES. Het zevende Nederlandsche binnen- scheepvaartcongres zal, gelijk reeds vroeger is gemeld, op 13 en 14 dezer te Maastricht worden gehouden. De te behandelen onderwerpen zijn: waterwegen door Zuid-Limburg, prae- adviseur, ir. D. J. Kink, oud-irigenieur van den rijkswaterstaat, directeur der Oranje-Nassaumijnen, te Maastricht; in- en uitklaren, praeadviseurs de hee- ren J. O. C. 3ouma, Maastricht en F. tde Groot, expediteur, Hansweert; ?cheepsmeting, praeédviseur ir. A. van Driel, schoepsbouwkundig adviseur. Den Haag; ijsmoeilijkliedeii, praeadvi seurs de heeren J. H. Bergmann, ree der, Amsterdam; prof. dr. E. Colien, lioogleeraar tc Utrecht; en ir. A. A. Mussert, hoofdingenieur van den pro vincialen waterstaat, te Utrecht; scha de door aanvaring, praeadviseurs de heeren mr. W. A. C. van Dam, advo caat, Rotterdam;" en J. C. de Roever, oud-adjuhet-inspéeteur bij do scheep vaart, Amsterdam; primaire waterwe gen, hun richting, hun inrichting en de volgorde, waarin aanleg noodzake lijk is, praeadviseurs de heeren T. P. Keyzer, secretaris der vereeniging Schuttevaer, Amsterdam, en prof. W. E Boerman, hoogleeraar aan de Han- c el^hoogeschool, te Rotterdam. WIJZIGING MOTOR- RIJWIEL BESCHIKKING. De Minister van Waterstaat heeft do vermelde beschikking gewijzigd in dier voege, dat in bijlage II, onder VIII, na het woord „gevolgd" de punt wordt vervangen door en komma en daarna wordt gesteld, „met dien ver stande, dat in het met roode kleur aangegeven cijfer niet gekleurde re- RECLAME Dames £,Kf'ndep tricot. f lectoren kunnen worden aange bracht". EEN OORDEEL OVER OUD MINISTER COLIJN. In een artikel „dé rust op salarisge- bied" bespreekt de heer Perdok, de voorzitter van de „Centrale" van rijks personeel de voornemens der regee ring ten opzichte der a.s. technische salarisherziening. Het is niet onaardig even vast te leggen, wat deze leider der neutrale vakorganisatie schrijft omtrent den oud-Minister van Finan ciën Colijn. Hij schrijft n.l.: „De ambtenaren herinneren zich r.og immer de woorden van Minister Colijn, destijds aangeduid als „de man met de bijl", dat de salarissen niet te hoog waren en enkele werden ver laagd, omdat de schatkist niet in staat was het salaris te handhaven. Dit oor deel van Minister Colijn dat de sala rissen volstrekt niet te hoog waren hebben de ambtenaren en werklieden uiteraard goed onthouden, vooral ook omdat die bewindsman in 1924 uit- orukkelijk heeft verklaard, dat hij re dres zou verleenen zoodra hij „weer een veer van den mond kon blazen". Deze verklaring van den heer Colijn in wezen een bindende belofte, was zoo maar geen gelegenheids- of verle genheidspraatje en volstrekt geen dcekje voor 't bloeden, maar uit zijn mond de uiting van een oprecht en vaststaand voornemen. „Wij zullen ons in dit artikel al dus schrijf: de heer Perdok verder niet verdiener, in de vraag of de ver laging noodig was. Wij hebben haar steeds ontkennend beantwoord. Wij hebben ons evenwel wel verdiept in de vraag hoe Minister Colijn wellicht over zijn begape fout zou hebben ge dacht, en dan aarzelen wij niet hier neer te schrijven, dat indien hij Minis ter ware gebleven, hij niet zou geaar zeld hebben „veereri van zijn mond te blazen en dat hü nu de" financieel e po sitie des rijks ten zeerste-is verbeterd, zou zijn voortgegaan naar redelijkheid den ouden toestand te herstellen". EXAMENS LICHAMELIJKE OEFENING. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen brengt ter algemee- ne kennis, dat, behoudens onvoorzie ne omstandigheden, het mondeling gedeelte van de examens tot het ver krijgen van een acte van bekwaam heid tot het geven van middelbaar onderwijs in de lichamelijke oefening voorzoover het tweede examendeel in het openbaar wordt gehouden, dit jaar zal worden afgenomen te Haarlem, in de gebouwen van de Rijkskweekschool voor onderwijzers (Sehreveliusstraat) en van het voormalige Zander-Insti tuut (Kleine Houtweg No. 47), alsmede op het gemeentelijk sportterrein, op de navolgende dagAi: 5, 7, 9, 12, 14, 16. 19. 21, 22, 23, 25, 26, 28 en 29 Juni. Ten aanzien van het derde deel zal een andere opgave worden gepubli ceerd. DE OLYMPISCHE SPELEN. Het voetbaltournooi. De tot nu toe door ons nog niet ge publiceerde uitslagen van de kwart finales van het Olympisch Voetbal tournooi zijn als volgt: UruguayDuitschland 41, Italië -Spanje 7-1, (overgespeelde wedstrijd) ArgentiniëBelgië 63, Portugal— Egypte 12. z In de demi-finales komen thans uit Uruguay tegen Italië en Argentinië tegen Egypte. Voor .de landen, die bij de eerste rpnde afvielen, wordt eerj troosttour- riQoi gehouden, waarvoor ingeschre ven hebben de landen Chili, Nederland België en Mexico. Hedenavond te zes uur wordt op liet Sparta-terrein te Rotterdam de wedstrijd België—Holland gespeeld en te 7 uur op het Vitesseterrein te Arn hem de wedstrijd Chili-Mexico. Vervolgens komen de winnaars te gen elkaar om den lsten en 2den prijs en de verliezers om den derden prij*. BUITENLAND. DE VOLKENBONDSRAAD. De opening der jubileumzitting. De gisteren geopende zitting van den olkenbondsraad was de SUste, alzoo een jubileumzitting, 't Was daarom temeer te betreuren, dat bekende figuren als Briand en Stresemann afwezig waren. De president, de Cubaan Aguero dy Be- thancourt hield een kleine jubileumrede, waarin hij op de veranderingen wees,, welke de zittingen van den raad hebben óndergaan sedert 1920. Topn zittingen van \*A uur met slechts één kwestie op de agenda, nu een zitting van een week met wel veertig punten. En wat een verandering in zijn samen stelling had de raad ondergaan. Van de leden die aan de eerste zitting in Parijs hadden deelgenomen zijn Leon Bourgeois lord Curzon en de Braziliaan da Cunha reeds overleden; anderen,als Paul Hy- mans zijn er niet meer, omdat hun land geen lid van den raad meer is. Aguero noemde nog apart Quinones de Leon, die lang uit Genève moest wegblijven, omdat Spanje zich had teruggetrokken, maar die men eerstdaags weer hoopt te zien terug- keeren, nu ook zijn land weer was terug gekomen. Enkele rapporten, zooals over hygiëne en kinderbescherming was alles wat de raad in zijn eerste vergadering afdeed. Met het hygiënische rapport verneemt men nog, dat de volkenbond actief hulp verleent bij de gevolgen van de geweldige Bulgaarsche aardbeving door het zenden van een lid der hygiënische afdeeling van het volkenbondssecretariaat, die er het sanitaire werk organiseert in samenwer king met de hygiënische diensten uit Po len, Hongarije, enz. Eerst de volgende dagen komen de groo te politieke kwesties aan de orde, zooals het Hongaajsch—Rqemeensch geschil over de kolonisten van Transsylvanië, voorts het PoolschLitausche geschil, en de mi trailleurs-affaire van St. Gotthard. HET ANTI-OORLOGSVERDRAG. Juristenconferentie te Genève. In den loop van de fitting van den Vol kenbondsraad zal, zooals reeds lartg ih de bedoeling heeft gelegen, een conferentie worden gehouden van juristen der vier groote mogendheden Engeland, Frankrijk Italië en Duitschland. Op deze conferentie zullen dé voorstel len van Kellogg worden onderzocht, in de eerste plaats uit juridisch-technisch oog punt bezien. Men schijnt eerst tot overeenstemming te willen komen over de principieele be zwaren van elke mogendheid tegen deze voorstellen, om dan de Amerikaansche regeering het voorstel te doen een nieu we formuleering van het algemeens pact- voorstel uit te werken op de basis der tot op dat oogenblik gevperde onderhande lingen. Op de conferentie van juristen zal in het bijzonder ook onderzocht worden, op wel ke wijze de uit het pact van Locarno voortvloeiende verplichtingen voor de groote mogendheden in overeenstemming kunnen worden gebracht met het Ameri kaansche pact-voorstel. DE VAL VAN PEKING. Het nieuwe bestuur der stad. Naar uit Sjanghai gemeld wordt, heeft generaal Tsjang Kai SJek te Paotingfoe met generaal Jen langdurige besprekin gen gehad over de maatregelen, welke ge nomen moeten worden in verband met het vertrek van Tsjang Tso Lin. Zij be sloten in Peking een centralen politieken raad in te stellen, onder voorzitterschap van generaal Jen. Na afloop der besprekingen zond gene raal Jen een vertegenwoordiger naar Pe king, die met de autoriteiten aldaar de voorbereidingen voor een ordelijken in tocht der Zuidelijke troepen zal treffen. Wantrouwen jegens Feng. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat in ge heel China groote vreugde heerscht over het verlaten van Peking door Tsjang Tso Lin. In leidende kringen van Zuid-China verkeert men echter nog in twijfel of ge neraal Feng, wiens voorhoede Peking zal binnenrukken, wel te vertrouwen is en of Tsjang Tso Lin niet nog plotseling tot een verrassenden tegenaanval zal over gaan. Voor de komende dagen is Peking van elk verkeer afgesneden. De snelle op- marsch der Zuidelijken naar Peking kan echter in alle kalmte verloopen. Twee mi nisters van Tsjang Tso Lin bevinden zich nog in de hoofdstad. De overgave van Pe king zal door hen geregeld worden. De minister van buitenlandsche zaken staat ter beschikking van het corps diplomati que, de minister van buitenlandsche za ken zorgt voor de overgave van het poli- tiebestuur aan de Zuidelijke troepen. Generaal Tsjang Kai Sjek van zijn kant heeft generaal Jen belast met het. overnemen van het politiehestuur van Pe king. Aanslag op Tsjang Tso Lin. Even buiten Moekden had een bomaan slag op den trein van Tsjang Tso Lin plaats. De trein reed'onder een viaduct, toen er twee bommen werden geworpen, die den trein vernielden. Een wagon werd verbrijzeld; vier andere geraakten in brand. De gewapende bewa kers, die den trein vulden, openden dade lijk het vuur. Tsjang Tso Lin werd licht aan het ge laat gekwetst. Hij begaf zich ijlings in een auto en reed daarin naar zijn hoofdkwar tier te Moekden. DE STAKING IN DE RIJNVAART. Een scheidsrechterlijke' uitspraak. Inzake den loonstrijd in de Rijnvaart werd in het Duitsche ministerie van ar beid een scheidsrechterlijke uitspraak ge daan, volgens welke de tot 30 April 1928 geldige loonen van kracht blijven. De partijen moeten zich voor 11 Juni e.k. voor aanneming of verwerping van deze uitspraak verklaren. De voorzitter van het scheidsgerecht gaf den partijen de aanbeveling een commis sie van onpartijdige leden in te stellen, welke den economischen toestand en de sociale verhoudingen in de Rijnvaart zal onderzoeken. Over den uitslag van de werkzaamhe den zal de commissie vóór 15 Juni haar schriftelijk rapport uitbrengen. DE BERLIJNSCHE AAPJESKOETSIER TE PARIJS AANGEKOMEN. De Fransch-Duitsche toenadering heeft een grooten stap vooruit gedaan, meldt de Parijsche corr. van de „N. R. C" De Berlijnsche koetsier, Gustav Hartmann, kwam op zijn 69sten verjaardag ter be stemder plaatse. Overal in Frankrijk is hij vriendelijk in gehaald. Daar hijzelf geen Fransch spreekt komt hem de Duitsche journalist Ther- bald te pas. Deze vergezelt hem in zijn rijtuig. t Op verscheidene kilometers afstand van de stad is hij door eenige journalisten be groet. Er was echter niet veel uit hem te halen. Weliswaar laat zijn humeur niet te wenschen. Met zijn witten hoogen hoed en rosse, vierkant geknipte baard is hij een monu mentaal type uit een voorbijgaand tijd perk. Door een bord aan zijn rijtuig met een opschrift in twijfelachtig Fransch en de versiering met Fransche vlaggetjes, worden de menschen voor hem ingeno men. Aan de poort van Parijs werd hij door verscheidene „aapjes" ontvangen, bene vens door de vertegenwoordigers van de Duitsche ambassade en studenten. Langs den weg werd hij rij'.elijk in de bloemetjes gezet, die het open rijtuigje weldra vulden. Op d- groote boulevard was het een ware zegetocht. Op het druk ke uur van zessen was de sympathie on verdeeld. Overal voor de vensters en op de balkons verdrongen Lich de menschen. Het doel wa9 het redactiebureau van Paris Midi, midden in de wijk van de modehuizen. De stoet, waar zich intusschen vele stu denten bij aangesloten hadden, bracht het heele verkeer in dé war. De koetsier en zijn gezellen werden feestelijk op het bu reau ontvangen, terwijl de menigte buiten niet ophield om hem te roepen. Toen hij weer verscheen, had de politie alle moeite voor hem een weg door de geestdriftige menigte te banen. Hij werd hartelijk toegejuicht en de kreet „Leve Gustav!" was niet van de lucht. Op den bok staande dankte hij daarvoor door het afnemen van zijn hoogen hoed. Daarop ging het naar het studentenkwartier, al waar hem een diner werd aangeboden. Hij blijft een week in Parijs. Gedurende deze dagen zal hij de gast zijn van de Duitsche kolonie. Daarna onderneemt hij op dezelfde manier den terugtocht. Naar men weet, voorziet hij in zijn onderhoud door den verkoop van prentkaarten. KORTE BERICHTEN. De gezondheidstoestand van Dr. Stresemann is zooveel verbeterd, dat hij reeds enkele uren per dag buiten bed kan doorbrengen. Bij de Luxemburgsche parle mentsverkiezingen wonnen de socia listen vier zetels en de katholieken één. De radicalen verloren er één. Veertien New Yorksche douane ambtenaren zijn gearresteerd wegens medeplichtigheid aan dranksmokke larij. Volgens een bericht uit Genève aan de Times gelooft men, dat door de vernietiging van het Hamburgsche phosgeengas deze kwestie ook in in ternationaal opzicht afgehandeld is. Polen heeft Litauen een protest nota gezonden inzake het grondwets artikel betreffende Wilna. Het Sjachta-proces is, voor zoo ver het de Duitsche beklaagden be treft, wegens ziekte verdaagd. De Zweedsphe poolreiziger Otto Nordenskjöld is overleden. Een hevige orkaan heeft in ver schillende havensteden van Chili groote schade aangericht. UIT DE OMGEVING. *RR AAR. Uit het fin. verslag van den Noordeind en Geerpolder blijkt dat de kosten over den geheeleo polder f 1.849,1 q1/-' en de ink. f 1.847,I na- deelig slot f2,84V2 zijn. Met ingang van 1 Juli a.s. is de koimmies der Dir. Bel., de heer L. Brouwer alhier, overgeplaatst naar Knjjpe. De collecte yoor het huldeblijk voor H.M. de Kon.-Moeder, bracht op f 124, 6.00 7-30 8.00 6.00 6.00 7.15 7.45 8.00 8.00 Radio-Programma, .T ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur n.m. 1870 M.). K. R. O. Diner-muziek. Cursus Latijn. Concert-avond met medewerking van het Gemengd Zangkoor St. Gaecilia te Bharn, o.l.v. den heer H. Donten. Soliste mej. Frieda Polmann, alt; Jac. Ponten, piano mej. Louise Wijngaarden, viool en miej. Fro'uwe Boomgaard piano. Persberichten. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. Tjjdsein van de A.V.R.O.-Klok Diner-muziek door het Trio, be staande uit: W. Rentmeester, vi ool, D. van der Horst, cello en H. Swart, piano. Derde Olympiade-les. Politieberichten. Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. Lezing door Dr. Wortraan. On derwerp: „Ethiek en die Ver ft.30 10.15 6.20 8.20 k3S 6.20 6.50 7.05 l3S 8.05 9.20 9.55 10.55 9.05 Concert door het Omroep-orkest o.l.v. Nico Treep. Pea*sberiohten van Vaz Daas. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. Concert. Muziek. Daarna laatste berichten. LANGENBERG, 469 M. Muziek. Muziek en zang. Daarna laatste berichten. DAVENTRY, 1604 M. Kinderuurtje. Muziek. Tijdsein van Greenwich. Weer bericht. Eerste algem. nieuwsber. Muziek. De grondslagen der muziek. Concert. Weerbericht. Tweede algemeen nieuwsbericht. Muziek. Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M. Concert Tijdens de pauzes: Persber. RECLAME HOEK STEENSCHUUR Onze sorteering is buiten gewoon en staat boven het gewone peil. .Veiling „Tuindersbelang". Aard beien 2027 ct. per doosje; Blooukool I £25—50: II f 15—23; IH i°> alles P- 100 st.; Sla I f5»207,IQ; II 3,70 p. 100 st; Peen 13 ct p. bos; Ra dijs f2,80: Raapstelen f 1,80 p. 100 bos Peulen f 0,206,40 p. 10 pond. De St.Crt. no. 102 bevat de gewij zigde statuten betreffende de R.K. Tuinders ver een. „St. P hoc as Door den tuinder G. Hölscher we» den "de eerste snijboonen uit de kou de kas aangevoerd. Het Muziekkorps bracht het echt paar v. Vlietde Graaf, die 50 jaar gehuwd waren, een serenade. Burgerlijke sland. Beval en: L. M. Vermeulen geb. v. Smoorenburg, d.;J. Dompeling geb. Beek, d. ALKEMADE. Bevolking. Ingekomen: G. Th. Be rends van Giïzie Ryen; J. Olyerhoek van Stompwijk; J. H. Droog van Voor hout; M. Loos van Leiden; A. Q. Hoo- genboom van Woubrugge', C. Kartels van Woubrugge; D. M. G. van dei Ploeg van Woubrugge; Fam. Roodhuji een van Leiden; M. H. Hoge woning van Ledden; J. Th. Hoogenbooni van Woubrugge; C. M. Bax van Woubrug ge; A. de Draaf van Voorschoten; A. Lammerts van Blankenham; J. Heemskerk van Noo«dwükerhout;^C. G, M. Heemskerk van Warmond; C. G. Kerkvliet van Lisse; C. Pieterse van Ter Aar; M. H. Turk van Zoeterwoude; Th. M. van der Meer van Stompwijk; H. J. van der Mey van Oegstgeest; J. M. van den Berg van Woubrugge; C. C. Borst yun Woubrugge; C. van Nieuwkoop van Lisse; R. Hillebrand van Wassenaar. Vertrokken: A. C. van den Berg naar Lisse; J. van JCanjpen en gez. 11. Alphen a. d. Rijn; W. J. ide Graaf naar Voorschoten; M. van Egmond naar Haarlemmermeer; C. J. van der Meer naar Amsterdam; Wed. A. de Vos n, Nieuwveen; J. J. de Hollander naar Leiderdorp; Wed. D. C. Los en gez. naai' Koudekerk; J. J. van der Wil.ik naar Leiden; B. rouw naar Haarlem mermeer; C. Verhaar naar Leiden; A C. Doeswijk naar Leiden; G. C. M. v d. Voort naar Noordwijk* C. P. van Leeuwen naar Leiden-A. r. Prins naar Amsterdam; j. van Wieringen naar Woubrugge; B. Veens wijk naar Hilio

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2