CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN stadsnieuws. binnenlandT" JAARGANG DINSDAG 5 JUNI 1928 NUMMER 2452 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Bureau: Hooigracht 35 Leiden Telefoonnummer 2778 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse Postbox 20 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Zie naar Duitschland. Gaven wij gisteren weer de cijfers, door den heer P. Kasteel op den Ka tholiekendag te Maastricht gegeven, ten opzichte van den achteruitgang van het geboortecijfer, terwijl wij de den uitkomen de meening van den spreker, dat het offeren aan de z.g.n democratie der socialisten, bij Rome een der oorzaken van dit euvel is, het is nuttig om in dit verband ons oog eens te richten naar onze Oosterburen Duitschland is het land, waar het Socialisme zijn scepter zwaait. Duitschland had en heeft den naam, dat men daar de zaken nuchter en zakelijk bekijkt. Welnu, wilt ge weten hoe nuchter in Duitschland over de willekeurige beperking van het kindertal gedacht wordt, lees dan enkele statistiekcijfers uit Pruisen. In Pruisen daaide het geboortecij fer van 35 per 1000 inwoners in 1900 tot 19 per 1000 in 1927. Het sterftecijfer was in 1927 niet zeer gunstig. De vermeerdering dei- bevolking bedroeg dan ook slechts G.l per 1000 inwoners. Het hooge sterftecijfer wordt in vrij sterke mate beïnvloed door abortus provocatus. 43.000 sterfgevallen vin den daarin hun misdadige oorzaak. Volgens Prof. Liepmann bedragen de kosten der ziektenbehandeling, ont staan als gevolg van abortus provo catus meer dan 425 millioen mark. Commentaar overbodig! De verzwakking van het moreele besef, van den eerbied voor het wor dende leven, zal tenslotte ook voor de volkswelvaart hoogst bedenkelijke ge volgen hebben. Wij leven in een tijd, waarin zeer veel tot groote bezorgdheid stemt. Inderdaad een ernstige waarschu wing. Laat ons den handwijzer opmerken. V Boomen langs de wegen. Bij beschikking van 9 Januari 1928 heeft de Minister van Waterstaat in gesteld een Commissie, „aan welke wordt opgedragen de regeering van advies te dienen, omtrent de vraag in hoeverre het maken van verschillen de en in het bijzonder van gesloten wegdekken bij den aanleg én verbe tering van wegen van invloed is op de op, langs en nabij die wegen voor komende beplantingen, en omtrent de maatregelen, welke zouden genomen moeten worden om den schadelijken invloed van die wegdekken voor de beplanting zooveel doenlijk te voor komen De commissie is geïnstalleerd in de tweede helft van Februari. In de tweede helft van Mei had de ze commissie nog niet vergaderd. Bij na vier maanden waren dus verloo- pen, voordat de Commissie met haar eigenlijken arbeid begon. De vraag is gewettigd, of dit in overeenstemming is met de bedoeling van den Minister. We zitten nu zoo zachtjes aan mid den in den zomer, de vacanties ko men en dan kan men van nuttigen commissorialen arbeid niet veel ver wachten. Er worden voortdurend op onze we gen nieuwe bestratingen gemaakt; hoe spoediger dus een volstrekt des kundig advies over den invloed van wegdekken op de beplanting verkre gen wordt, des te beter. Daarom is® het noodig om deze zaak eens in de publieke belangstelling te trekken. Zouden particulieren, die daarover een op feiten rustend oordeel hebben, onzen Minister van Waterstaat niet eens dat oordeel kunnen kenbaar, ma ken, wie weet, of dan de Commissie niet wakker wordt, dan wel, dat de Minister zonder de Commissie maat regelen neemt. DE GEREF. JEUGDRAAD. Onze Leidsche Geref. Jeugd heeft in den laatsten tijd een groote behoef te aan een heerlijke opfrissching naar mijn zeer bescheiden meening. Ik hoop van harte, dat ik mij ver gis, maar het wil mij voorkomen, dat er zoo langzamerhand de bekende geest van: „ik kan niet, ik weet niet, ik heb niet, ik ben niet, ik doe niet" begint te heerschen en waar die nie ten ook op hun plaats mogen zijn, toch zeker niet bij onze jeugd. Deze week is er weer gelegenheid om de zaak eens krachtig aan te pak ken. Vrijdagavond te 8 uur, vergadert in het cateehisatielokaal van Ds. Bouwman de Geref. Jeugdraad. Het is een algemeene vergadering, waar dus alle leden van aangesloten Ge ref. Jeugdorganisaties behooren te zijn. O.a. zal de propaganda bespro ken worden. Het is een zeer belang rijke vergadering, tenminste als allen tegenwoordig zijn en niet alleen om te luisteren naar wat het bestuur zegt en met de handen in de zakken die plannen met een diepzinnig hoofd knikken goed te keuren. Dat „met de handen in de zakken is natuurlijk fi guurlijk bedoeld, want wat onze Ge ref. jeugd ook moge zijn, onbeleefd is ze niet, vooral niet als, zooals Vrijdag avond de geheele meisjesvereeniging V. O. K. er zal zijn. Ik bedoel alleen, dat we al die bo vengenoemde nieten op zij zetten. We kunnen komen! We weten wat we willen! We hebben energie en doorzettingsvermogen! We zijn vol goeden wille! En we doen alles, om de jeugdbeweging weer nieuw leven in te blazen. GEMEENTE-ARCHIEF. Verschenen is het verslag over den toestand van het Gemeente-Archief te Leiden, gedurende het jaar 1927. Wij cntleenen daaraan het volg-m- <le In de vacature, in de commi-sie v -or het Archief ontstaan door 'iet aftreden van Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselasr als burgemeester, werd voor zien c oor de benoeming van diens «p- vuUer. Mr. A. van de Sande Bakhuj-- /■•n tol voorzitter. l.ip aats van de heeren Th. B. J. Wilmer en J. A. var: Hamel, wjrim clocr den gemeenteraad de heervi J H A Manders en M H. de Reete :<t leii» fitr commissie benoemd. Aan Mej. M. de N ie werd op haar verzoek ontslag verleend als ambte nares. Wat de werkzaamheden betreft, werd vooreerst de beschrijving van de archieven der Leidsche hallen verder voor den druk gereed gemaakt. Aan het eind van het jaar kon met het drukken begonnen worden. Daarnaast werd geregeld voortge- werkt aan de beschrijving van het Stadsarchief voor 1574. De regeling kwam in concept gereed en er werd begonnen met de indeeling en ver nummering der beschrijving. De bewer king der regesten werd voortgezet. Veel tijd werd in beslag genomen door het groot aantal onderzoekingen en de daarmede gepaard gaande cor respondentie. De adjunct-archivaris ging voort met de bewerking van de belangrijke collectie Van der Meulen. De voor- loopige beschrijving bevat ruim 400 nummers, waaronder 6503 brieven uit het eind der 16de en het begin der 17de eeuw. die hierbij werden gesor teerd. Ten behoeve van de door den archi varis, Meester Dr. J. C. Overvoorde ter hand genomen geïllustreerde be schrijving van Leiden en omgeving voor de Rijkscommissie voor Monu mentenzorg werden eenige foto's ver vaardigd van de oudste gemeenteze gels. Met het op fiches brengen der ker kelijke doop-, trouw- en begrafenis registers werd geregeld voortgegaan. De adjunct-commies van Rhijn alpha- betiseerde de fiches uit de doopboe ken der Luthersche Kerk over de ja ren 16771811 en collationeerde die van de Waalsche gemeente over 1599 1624 en de begrafenisfiches over 16011603, de klerk Staats bewerkte de Waalsche trouwboeken over 1636 1646 en 16631669, en Mej. de Nie de algemeene begrafenisregisters over 1694—1710. De werkzaamheden vorderden in deze afdeeïing dit jaar minder door de langdurige ongesteldheid van Mej. de Nie en door het voorthelpen van de bezoekers op de leeskamer, terwijl de genealogische onderzoekingen veel tijd vereischten van den adjunct-com mies. Ook kon de klerk Staats dit maal slechts weinig tijd hieraan be steden, daar deze grootendeels werd in beslag genomen voor hulp bij het sorteeren en vernummeren van het archief. De concierge vervaardigde enkele foto's en was in hoofdzaak belast met bindwerk, waaronder een groot aan tal portefeuilles voor het opbergen der gereedkomende afdeelingen van het archief en voor de aanwinsten van de prentverzameling. Van het instellen van onderzoekin gen en het vragen van inlichtingen werd dit jaar gebruik gemaakt door 198 personen, waarvan 81 uit Leiden, 104 uit andere gemeenten in Neder land, 11 uit andere landen in en 9 bui ten Europa. Hoewel dit aantal iets geringer is "dan in 1926 (met 235 personen) was het gebruik des te intenser door het groot aantal onderzoekingen, van meer uitgebreidon aard. Het. totaal aantal bezoeken bedroeg 537 en het brievenregister wijst eer totaal aan van 528 nummers, waarbij geen rekening is gehouden met het aantal korte berichten van onderge schikt belang. De verzamelingen verkeereri in het algemeen in zeer goeden toestand en worden geregeld nagegaan. Voor het onderhoud van het bind werk van de hier gedeponeerde Rijks archieven werd 200 beschikbaar ge steld. De inrichting der lokalen geeft geen aanleiding tot bijzondere wenschen, de beperkte ruimte der bewaarplaats is echter een bezwaar, dat vooral ge voeld wordt bij het sorteeren der voor de beschrijving gereed gekomen af deelingen. Mocht het blijken, dat over de bij de overbrenging van het poli tiebureau naar een afzonderlijk ge bouw vrijgekomen ruimte in het Raad huis ten behoeve van andere diensten moet worden beschikt, zoodat het plan om in liet Gemeentearchief plaats to winnen door een gedeelte van het nieuwe archief hierheen over te bren gen, zoude vervallen, dan zal ernstig de aandacht gewijd moeten worden aan de uitbreiding van bet archiefge bouw. Het Archief had dit jaar verschil lende aanwinsten te boeken; de bibli otheek 300 en de prenverzameling ruim 350 aanwinsten. ERNSTIG MOTORONGELUK. De heer C. Rutten uit Alphen aan den Rijn moest gisteravond te Nieu we Wetering (gem. Alkemade) met zijn motorfiets voor een kind plotse ling uitwijken. Door het te krachtig remmen sloeg hij over den kop. Met een zware hersenschudding is hij naar bet St. Elisabethsgesticht al hier overgebracht, waar bij heden nacht aan de gevolgen is overleden. BENOEMBAARHEID TOT POLDER MEESTER. Ged. Staten van Zuid-Holland be handelden gistermiddag het beroep van den lieer Nederburgh alhier, te gen de toelating van den heer A. N. Koppert als poldermeester van den Broek- en Simontjespolder. Blijkens het door den heer Schaper uitgebracht rapport was in de polder vergadering van 20 Maart j.l. de beer Koppert met één stem meerderheid tot poldermeester gekozen. De heer Nederburgh achtte die ver kiezing niet juist, daar de gekozene niet meer voldoet aan het desbetref fende reglement, dat voorschrijft, dat men, om poldermeester te zijn, in het bezit van een bepaald stuk grond van den polder moet wezen. Welnu, de heer Kopper heeft verleden iaar zoo ongeveer al zijn grond verkocht. Het polderbestuur is echter van meening, dat juist thans de heer Kop pert den tijd heeft om een functie als poldermeester op de beste wijze te vervullen en dat iemand als de heer K., die vele jaren grondeigenaar was en de polderbelangen steeds heeft mee voorgestaan, niet op formeele gronden moest worden geweerd. Ter vergadering van Gedeputeerden lichtte de secretaris-penningmeester van den polder, de heer Lubber, dit laatste standpunt nader toe. Spr. wees er op, dat er wel meer uitzonderingen op den reglementairen regel bestaan, en noemde voorbeelden van eenige polderbestuurders, die „geen voet" in den polder bezitten. De beslissing van Ged. Staten volgt later. OP VRIJE VOETEN GESTELD. Thans kan worden medegedeeld, dat de heer N. de Br., administrateur eener handelsonderneming te Ivota Radja, die eenigen tijd geleden alhier gearresteerd is als verdacht van ver duistering, definitief op vrije voeten is gesteld. DE NIEUWE DIRECTEUR DER H. T. M. In plaats van den heer Weyerman, die mét ingans* van 1 Juli a.s. als di recteur van het Gemengde Trambe drijf heengaat, is ir. P. M. Montijn tot directeur benoemd. De heer Montijn is sinds 1917 onder directeur. PRIVAAT-DOCENT. Tot wederopzeggens toe is toegela ten als privaat-docent in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijks universiteit alhier voor onderwijs in de palaeontologie en historische geo logie dr. I. M. van der Klerk, alhier. POLITIE EN BRANDWEER. De heer U. van der Zee, commissa ris van politie te Delft, zal Maandag avond 11 dezer op uitnoodiging van bet Departement Leiden van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel in de sociëteit Amicitia een lezing hou den over: politie, polite-brandweer of poltie en brandweer. TENTOONSTELLING. Van 5 tot en met 8 Juni zal in bet Leidsche Volkshuis in samenwer king met de Ned. Natuur-Historische Vereeniging een biologische tentoon stelling worden gehouden. In de Haverstraat geraakte hedenmorgen de 14-jarige F. L. door eigen schuld onder den melkwagen van v. N. van het Levendaal. Vermoe delijk heeft hij den rechterarm ge broken., terwijl hij verder nog een schaafwonde opliep. Na door dr. Ja- cobi van den E. H. D. te zijn verbon den, is bij naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht. Gisteren geraakte de 2-jarige J. de J. in den Maresingel te water. Het kind werd echter spoedig door een 13-jarig meisje op den wal gebracht. Gistermiddag viel het 4-jarige zoontje van den beer v. L. uit de Rem- brandtstraat vanaf een in bet Galge water liggende schuit. Het ventje verdween dadelijk in de diepte. De aldaar aan den walkant werk zaam zijnde P. J. Leyendekker, wo nende in de Sliksteeg begaf zich te water en mocht het genoegen smaken na eenige malen te hebben gedoken den drenkeling, die reeds bewusteloos was, vanaf den bodem van het Gai- gewater boven water te halen. Nadat L. kunstmatige ademhaling bad toegepast, keerde langzamerhand bet bewustzijn terug. Een woord van lof voor den krani- gen redder! PRINS HENDRIK TE ROTTERDAM. Prins Hendrik zal, daartoe uitgenoo- digd door het bestuur der afdeeïing Rotterdam van het Nederlandsche Poode Kruis, Vrijdag a.s. een bezoek aan Rotterdam brengen. Na aankomst s morgens, ongeveer 11 uur, zal bezichtigd worden het parkherstel lings oord aan den West zeedijk, het Roode Kruisgebouw in het Para Daarna zal de Prins aanzit ten aan een noenmaal in het restau rant der Kon. roei- en zeilvereeniging de Maas. Des namiddags wordt een bezoek gebracht aan het ziekenhuis voor scheeps- en tropische ziekten aan het Haringvliet. AMBTSWONING VOOR DEN MINISTER VAN BUITENL. ZAKEN. Aan de firma S. v. d. Zaag en F. H. - Bruyn is ondershands opgedien de verbouwing van het pand Lange Voorhout 38 en aan de tuinzijde Ka zernestraat het bouwen eenei garage. HET GEVAAR VAN GIFGAS. Door den heer Van Embden, zijn aan den Minister van Oorlog de vol gende schriftelijke vragen gesteld: 1. Heeft de Minister kennis genomen van de uitspraak van prof. dr. K. A. Hofmann, den leider van het Anorga nisch Laboratorium der Technische Hoogeschool te Berlijn, vermeld o.a. in de „Nieuwe Rotterdamsche Crt." van 23 Mei j.l., dat'het in zoo hooge mate giftige phosgeengas als oorlogs middel niet meer in aanmerking komt, omdat men thans over veel krachtiger gifgassen beschikt? 2. Kan de Minister mededeelen, wel ke gassen hiermede vermoedelijk be doeld zijn en in welke mate zij het phosgeen in doodelijk rendement overtreffen (vereischte dosis per M3. lucht, snelheid van het nuttig effect, e.d.m.)? 3. Is de Minister, in aanmerking ne mend, dat de ervaring, te Hamburg opgedaan, een voorloopig beeld geeft van hetgeen bij landsverdediging, maar dan op onbeperkte schaal, over de burgerbevolking zal worden ge bracht, niet voornemens, de rapporten der Hamburgsche autoriteiten (inzake de verblijfplaatsen der getroffenen, de toenmalige weersgesteldheid, de geno men hulp- en afweermaatregelen, het aantal ziekte- en sterftegevallen) toe te zenden aan de Staten-Generaal en voorts aan de burgemeesters, ten ver volge op de door hem hun reeds toe gezonden „Aanwijzingen" van 1927? 4. Wil Zijn Excellentie thans of eer lang mededeelen, in hoeverre de Ham burgsche hulp- en afweermaatregelen z.i. uitvoerbaar zouden zijn geweest, indien zij genomen hadden moeten worden bij ongunstige windrichting, des nachts en tijdens een doelbewust en voortgezet bombardement? 5. Zou de Minister tevens willen mededeelen, in hoeverre de te Ham burg opgedane ervaring hem aanlei ding geeft, aanvulling of wijziging aan te brengen in de zooeven bedoelde handleiding, te meer nu deze in dit op zicht slechts raadgevingen bevat, in dien uit de voorafgaande aanvallen ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22',, cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Betanarijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Vragen van prof. dr. D. van Embden aan den Minister van Oorlog naar aan leiding van de ontploffing te Ham burg. Ernstig motorongeluk te Nieuwe Wetering. De jaarvergadering van „Groen van Prinsterer". De Noordpoolvliegers op Schiphol aangekomen. Buitenland. De „Italla" zou op St. Jozefsland geland zijn. De jubilenmzitting van den Volken bondsraad. Aanslag op Tsjang Tso Lin. Be Eerlijnsche aapjeskoetsier is te Parijs aangekomen. Scheidsrechterlijke uitspraak inza ke het conflict in de Rijn vaar L Een juristenconferentie te Genève betreffende het anti-oorlogsverdrag. Het wereld-duurrecord voor vlieg tuigen opnieuw gebroken. blijkt, dat geen scherfmakende bom men, doch chemicaliën of gassen ge- Liipikt worden? Acht zijn Excellentie bet niet onont beerlijk, eenige raadgevingen te ver strekken ten aanzien van den eersten aanval? Alsook ten aanzien van een aanval met gemengde middelen? 6. Is de Minister bereid, een Neder landsche vertaling der sub 3 bedoelde rapporten verkrijgbaar te stellen voor de eerstbelanghebbende, de burgerbe volking? NATIONALE LANDSTORMDAG 1928. Z. K. H. Prins Hendrik zal als voor zitter optreden van het eere-comité voor den Nationalen landstormdag 1928, welke in September a.s. te 's Gra venhage zal worden gehouden. PARTICULIER. EN OVERHEIDSBEDRIJF. Naar „De Ned. Werkgever" verneemt, is bij Kon. Besluit van 24 Mei de be slissing van de Kroon, inzake de elec- triciteitsle vering aan Ambt Delden af gekomen. Deze beslissing verklaart bet be roep, ingesteld door bet Twentsch Centraal Station tegen bet besluit van Ged. Staten van Overijsel, waarbij d© stroomvoorziening van meergenoem de gemeente aan de IJsselcentrale op gedragen werd, ongegrond. Mitsdien zal Ambt-Delden zijn stroom van de IJsselcentrale te Zwol le moeten betrekken. De kwestie waar het hierom gaat, is de volgende. Het „Twentsch Centraal Station" is de particuliere electriciteitscen- trale in Twente, en deze had voor eventueele stroomlevering aan Ambt Delden niets anders behoeven te doen, dan de gemeente eenvoudig aan te sluiten op een zijner reeds bestaand© boogspanningsleidingen, terwijl daar entegen de provinciale IJssel centrale nieuwe hoogspaningskabels moet aanleggen. Toch hadden Ged. Staten van Over ijsel aan het Twentsch Centraal Sta tion de gevraagde vergunning voor electriciteitslevering aan Ambt Delden geweigerd, en van dit besluit was bet Twentsch Centraal Station bij d© Kroon in beroep gegaan. De pleidooien in dit geschil voor den Raad van Sate, afdeeïing geschillen van bestuur, zijn op 9 Nov. 1927 ge houden. „De Ned. Werkgever" voegt aan de mededeeling van het besluit o.m. d© volgende beschouwingen toe; De bewoners dezer gemeente zien door deze beslissing hun hoop, nog ook eens de zegeningen van bet elec- triciteitsgebruik deelachtig te worden, plotseling in rook vervliegen. Het bestuur dezer gemeente beeft n.l. reeds bij voorbaat te kennen ge geven, in geen geval den stroom van de IJsselcentrale te zullen koopen, om de eenvoudige reden, dat die haar te duur zou komen, duurder, dan wan neer ze clie van het Twentsch Cen traal Station zou betrekken. Deze beslissing in hoogste instantie is wel even verrassend als in hooge mate teleurstellende. Zij grenst haast aan het orjgeloofelijke. Alleen daarom willen wij er aanstonds melding van maken, al zal er zeker ook aanleiding bestaan, daarop uitvoeriger terug te komen, wanneer de koninklijke be slissing, het rapport van den Minister

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1