BEEKMAN KLEEDING DAG-AGENDA. Nocïdwijk-Binnen, 57 Juni. Groote sr.rage. Voorstraat: Bazaar. Woensdag 6 Juni, 's av. kwart over acht, „In den Vergulden Turk", Bree- 'raat- '"arvertr. v. d. L. Kunstkring ..Voor .'.den". De avond- nacht- en Zondagsdienst 'er apotheken wordt van Dinsdag 25 Mei tot en met Zondag' 3 Juni a.s. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9. Telef. 807. de hoofdcommissie voor de normali satie in Nederland) treeds van 1 Juni 1928 af Ir. J. A. Teyinck op v.h. alge meen procuratiehouder van de N.' V Koninklijke Hoogovens en Staalfabrie ken. De heer Ir. J. A. Teyinck is door de hoofdcommissie tot directeur van het C. N. F>. benoemd in de plaats van Ir. W. H. Tromp, aan wien als zoodanig ingevolge zijn verzoek met ingang van 1 Mei eervol ontslag was verleend. EXCURSIES NAAR DE ZUIDERZEE WERKEN. Naar de directie der Zuiderzeewer ken mededeelt, zal, teneinde allen, die zulks willen, in de gelegenheid te stellen, de in uitvoering zijnde wer ken onder geleide te bezichtigen, in den loop van dezen zomer een viertal ééndaagsche excursies worden geor ganiseerd met de reservestoomboot van het spoorwegverkeer Enkhuizen- Stavoren. waarbij door de directie der Nederlandsche Spoorwegen zal wor den gezorgd voor goedkoope treinen naar en van de plaats van afvaart. Aan boord van de stoomboot zul len dan van de zijde der directie van de Zuiderzeewerken de noodige in lichtingen worden verstrekt en zal aan de bezoekers een korte beschrij ving met kaartje van de te bezichti gen werken worden uitgereikt. Te Den Oever op Wieringen en op het Kornwerderzand zal gelegenheid worden gegeven om aan land te gaan en onder geleide de daar in uitvoe ring zijnde werken te bezichtigen, ter wijl verder op "korten afstand zal wor den gevaren langs de bij Medemblik en op de Ooide Zeug (tusschen deze* plaats en Den Oever) in uitvoering zijnde dijfkwerken. De excursies, waarvan twee zullen plaats vinden van Enkhuizen en twee van Harlingea uit. zijn bepaald op de onderstaande- dagen: le. op Woensdag 18 Juli van en naar Enkhriizen in aamsluiting aan een goedluoopen trein uit en in de richting Rotterdam. 'si Gravenhage, Amsterdam, met aansluiting uit en naar richtingen Utrecht en Amers foort; 2e, -op Woesdag 15 Augustus van Harl&igen. in aansluiting aan een goedfioopen trein uit de richting Nieu weschans, Groningen, Leeuwarden, en terug via Stavoren-Leeuwarden. 3e. op Dinsdag 23 Augustus van en naar Enkhuizen, in aansluiting aan een goedkoopen trein uit en naar de richting 's Hertogenbo&ch-Tilburg; 4e. op Woensdag 29 Augustus van Harlingen, in aansluiting aan 'n goed koopen trein uit de jr-iehting Olden- zaal-ZwoIle. en terug via Stavoren Leeuwarden. De directie der Ned. Spoorwegen zal te zijner tijd verdere mededeelin- lingen doen omtrent de tijden van aankomst en vertrek der treinen, zoo mede omtrent de spoorweg- en boot- kosten. BUITENLAND. DE BURGEROORLOG TN CHINA. Tsjang Tso Lin uit Peking vertrokken. Tsjang Tso Lin is Zaterdagavond uit Peking vertrokken,. Met Tsjang Tso» Lin zijn ook zijn lijf garden en hei kabinet, op twee ministers na, in drie treinen naar Moekden ver trokken. De treFnen waren volgeladen met de merest uiteenloopende artikelen, zooals affuiten en papegaaien, machine geweren en huishoudgerei. De ontruiming van Peking heeft in vol maakte orde plaats gehad, doch de trein uit Tientsin kwam Zaterdag 28 uur te laat aan, terwijl er gisteren geen enkele trein naar Tientsin is vertrokken, daar alle wagons worden opgeëischt voor het vervoer van militairen. Peking is dus geisoleerd. doch de bevol king blijft opgewekt en onbevreesd. Een. afscheiutsboodschap van Tsjang Tso Lin. Tsjang Tso Lin heeft voor zijn aftocht een dringend omzendtelegram door het heele land verzonden, waarin hij zegt, dat hij de vijandelijkheden niet langer wil voortzetten, daar tiet volk reeds te veel van den oorlog beeft geleden. Hij zal daarom met zijn troepen uit Peking ver trekken. „Hopende, dat China niet ten onder zal gaan door den gang van zaken en dat het bolsjewistische gevaar, dat ik trachtte te onderdrukken* niet zal herleven, verklaar ik mijzelf onschuldig eri met een zuiver geweten tegenover de wereld en de ko mende generatie". Het is waarschijnlijk, dat Peking van machthebber zal veranderen zonder ern stige ongeregeldheden. Wat Is Tsjang Tso Lin van plan? In een dagorder aan het Noordelijke le ger heeft Maarschalk Tsjang Tso Lin de ontruiming van Peking gemotiveerd met de mededeeling, dat hij een beslissende slag met de Zuidelijke troepen wil begin nen, waarvan de uitslag hem in staat moet stellen in den herfst weder zijn in tocht in Peking te houden. De Nederlandsche Vereeniging „Eerste hulp bij Ongelukken" vierde Zater dag 2 Juni haar 35-jarig bestaan. Er werd een boottocht op het IJ georga niseerd, waarbij Z K.H. Prins Hendrik tegenwoordig was. Na afloop bood de voorzitter Dr. C. B. Tilanus, den Koninklijken gast en het bestuur der Ver eeniging te zijnen huize een diner aan. Zittend in het midden Prins Hendrik Links van hem Dr. Tilanus. Generaal Feng heeft tegenover een Ja- pansch officier verklaard, dat hij Japan niet vijandig gezind is, maar dat hij de eenheid van China, desnoods met ge weld, wil bereiken. Generaal Borodin heeft bij hem geen invloed van beteekenis. De witte vlag boven Peking. Uit Peking wordt gemeld, dat sedert Zaterdagmorgen de witte vlag boven Pe king waait. Nog slechts weinig Chineesche troepen- afdeelingen liggen in Peking. Deze schij nen geneigd te zijn bij den intocht van de Zuidelijke troepen over te loopen naar Tsjang Kai Sjek. Heden wordt de intocht van de Zuide lijken verwacht. Behalve de Japanners zijn alle andere vreemdelingen in de hoofdstad gebleven. Tsjang Tso Lin heeft afstand gedaan van zijn waardigheid van dictator ten gunste van den voormaligen president, Toean Tsji Joe, die geheel onder Japan- schen invloed staat. Van dezen wordt verteld, dat hij indertijd van Japan $50.000.000 heeft ontvangen voor het voe ren van een vriendschappelijke politiek tegenover Japan. ZITTING VAN DEN FRANSCHEN MINISTERRAAD. Loucheur tot minister van arbeid benoemd Oüder voorzitterschap van president Doumergue is Zaterdagmorgen een minis terraad gehouden. President Doumergue onderteekende de benoeming van Loucheur tot minister van arbeid. Briand bracht rapport uit over den buitenlandschen toestand, Herriot ontwik kelde zijn programma voor de lichamelij ke opvoeding vaii de jeugd, de minister van handel, Bokanowski, bracht rapport uit over het luchtverkeer. De volgende ministerraad zal Donder dag a.s. gehouden worden, de volgende kabinetsraad Dinsdag a.s. De afgevaardigde Oberkircli uit den El- zas, die benoemd is tot onderstaatss cre- taris bij het ministerie van arbeid, wilde eerst met zijn pariijgehooten in den El- zas confereeren. Met het oog hierop is hij naar Straatsburg vertrokken. Volgens een later bericht heeft Ober- kirch de portefeuille aanvaard van onder staatssecretaris voor volkswelvaart en so ciale voorzorg. Minister Loucheurs loopbaan. Loucheur, afgevaardigde voor het Noor der-departement, die dus Fallières als mi nister van arbeid vervangt, is reeds vroe ger minister geweest. Hij is een man van 56 jaar, die vöor in genieur heeft gestudeerd en later groot industrieel is geworden. Tijdens den oorlog is hij door Millerand aangewezen om den aanmaak van oor logsmateriaal te organiseeren en vervol gens minister voor de bewapening gewor den heeft hij als zoodanig verdienstelijk werk 'gedaan. Bij den wapenstilstand was Loucheur minister voor het herstel van de indus trie, een functie, die hij tot 1920 heeft ver vuld. In 1919 was hij inmiddels voor het eerst tot lid van de Kamer gekozen. Van Ja nuari 1921 tot Januari 1922 is Loucheur minister voor het bevrijde gebied geweest en als zoodanig heeft hij met Rathenau de zoogezegde overeenkomst van Wiesba- de geteekend. In het tweede kabinet-Poincaré, tijdens de wetgevende periode van het Nationale Blok wordt Loucheur minister van han del en industrie; dan minister van finan ciën in het kabinet Briand, dat den 25en November 1925 werd gevormd; minister van handel onder Herriot (1926). EEN NIEUWE FRACTIE IN DEN PRUISISCHEN LANDDAG. Door de samenstelling van kleinere partijen. Volgens een mededeeling van graaf Po- sadowski aan het bureau van den Pruisi- schen Landdag, hebben de leden van de in den Pruisischen Landdag gekozen Chr. nationale boerenpartij (8 mandaten), de Welfen (4), de Valorisatiepartij (2) en de Völkischen (2) een arbeidsgemeenschap gevormd. Zij vertegenwoordigen aldus een nieuwe fractie. ITALIë EN JOEGO-SLAVIë. Het incident gesloten. De Romeinsche pers publiceert volgens le „Courantmet groote koppen de nota van antwoord, die Joego-Slavie in verband >uet de jongste incidenten aan de itali- aanscbe regeering heeft gericht.- In hun commentaren leggen alle bladen er den nadruk op, dat het Italiaansche volk door den inhoud der nota bevredigd kan zijn. De „Tribun a" vestigt er de aandacht op, dat Italië in zijn eischen maat beeft weten te houden en dat het rekening heeft gehouden met de moeilijkheden, waarin de Joego-Slavische regeering zich ten ge volge van de partij manoeuvres bevindt. De Italiaansche regeering had geen groo- ter bewijs van#haar gematigdheid kunnen geven, meent het blad. Volgens de „Giornale d' 11 a 1 i a" kan het incident als gesloten worden be schouwd, aangezien niet slechts Rome, doch ook Belgrado loyaal opgetreden is. Het Joego-Slavische antwoord. Volgens de bladen te Belgrado heeft de Joego-Slavische regeering op de Italiaan sche nota's in zake de gebeurtenissen te Sebenico en Belgrado geantwoord, dat zij de incidenten betreurt. In het antwoord wordt verklaard, dat de autoriteiten verrast waren door de snelheid, waarmede de betoogingen waren uitgelokt door die te Zara, welker betee kenis overdreven was. Niettemin hebben de Joego-Slavische autoriteiten alle mo gelijke maatregelen genomen. De Italiaan sche onderdanen, wier bezittingen zijn. beschadigd, zullen hiervoor vergoeding ontvangen. Ten slotte geeft de regeering uiting aan de hoop, dat de goede betrek kingen en de vriendschap tusschen beide landen niet zullen worden' verstoord. De veertig betoOgers, die gearresteerd zijn na de botsing tusschen de studenten en de politie te Belgrado, zijn veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf. GROOTE SCHEEPSRAMP IN SIBERIë. 60 passagiers verdronken. Volgens een bericht uit Moskou naar Riga is bij een botsing tusschen twee stoomschepen op den Amoer nabij Cheba- rofsk een der schepen gezonken, tenge volge waarvan 00 passagiers zijn verdron ken. De overlevenden verklaren, dat de bot sing te wijten is aan dronkenschap der bemanning. RUSLAND EN POLEN. Het non-agressieverdrag. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft de Sovjet-regeering door middel van het offi cieel nieuws-agentschap laten meedeelen, dat de verklaring van den Poolschen mi nister van buitenlandsche zaken in den Sjem, dat de Volkenbond het Russisch Poolsch non-agressieverdrag niet zal er kennen, in Russische diplomatieke krin gen eenig wantrouwen heeft gewekt. De Russische regeering wijst in dit ver band op dé non-agressieverdragen tus schen Rusland en Duitschland, en Rus land en Litauen; deze verdragen werden wel door den Volkenbond erkend. De po ging der Poolsche politiek, de Russisch- Poolsche veiligheidsonderhandelingen af te breken, bewijst, dat zij niet den weg der toenadering op wil. DE MONUMENTEN DER ANTIEKE BESCHAVING. Het is genoeg bekend, dat niet de lang zame tand des tijds, maar dat aardbevin gen de grootste verwoestingen hebben aangericht onder de monumenten der an tieke beschaving. Tempels, paleizen en geheele steden werden door beroeringen in de aardkost tot puin geslagen. Maar minder bekend is, dat sedert de geboorte van Christus niet minder dan 10.000 aardbevingen in Klein-Azië zijn voorgekomen, kleine en groote, van min der en van groot geweld,. Om maar,iets te noemen, het aantal gevallen is nauwelijks te tellen, dat de Sofiakerk te Konstantinopel door aardbe vingen geteisterd en beschadigd is gewor den. Wanneer de verarmde steden der oud heid niet meer in staat waren ingestorte stadsdeelen door nieuwen bouw weer op te richten, bleven de verwoestingen tot den huidigen dag liggen. Behalve aardbevingen, speelden ook de groote branden bij de verwoesting van vele steden een rol, zooals de brand van Rome onder Nero en de verbranding van de bibliotheek te Alexandrië. Pompeji en llerculanum werden door den Vesuvius, de stad Katania door den Etna volkomen verwoest. De ruinensteden in de woestijn, zooals de zuilengalerijen van Palmyra, Karnak. cuz. zijn ondermijnd en afgebrokkeld door de werking van het zout in dpn bodem. Het zout vreet in den voel der muren en zuilen tot het zóó diep is doorgedrongen, del het fondament de zuil of den muur niet meer kan dragen en deze neerstorten. Zee-beheerschende steden als Ravenna en Milette, zijn door overstroomingen en door moerasvorming in een ongezonde streek komen te liggen en hebben hun vroegere beteekenis verloren. De Italiaansche monumentencommissie voert een hardnekkigen strijd om de door haar uitgegraven stad Leptismagna, de hoofdstad van het Afrikaansche Tripoli- tanië tegen de van zee uit en van het lancl opwaaiende zandduinen te bescher men. Zoo strijdt Nederland tegen het wa ter, Italië en Noord-Afrika tegen het zand, een ander land wederom tegen erosie, liet zijn altijd weer de natuurkrachten, waartegen de mensch zijn woonplaats te verdedigen heeft. KORTE BERICHTEN. De Grieksche Kamer heeft met 138 tégen 69 stemmen een motie van vertrou wen in de regeering aangenomen. Koning Haakon van Noorwegen is Zaterdag aan boord van het oorlogsschip Norge in Helsingfors aangekomen, waar hij als gast van President Rolander van Finland tot heden verbleef. De conferentie der kleine entente is definitief op 16 Juni bepaald. Briand had Zaterdag te Parijs een onderhoud met Chamberlain. Roemenië heeft het besluit van den Raad van den Volkenbond inzake het op- tantenvraagstuk verworpen. RECLAME. K0REVAARSTRflAT HOEK STEENSCHUUR NAAR MAAT. Vervaardigd op Eigen Ateliers door de beste krachten. Munt uit door Elegante Coupe en prima afwerking. LUCHTVAART. HET TIJDSRECORD VOOR VLIEG TUIGEN. Het wereldrecord vliegen aan één stuk, dat op naam stond' van de Amen- kaansche vliegers Stinson en Haldeman die eind Maart 53 uur en 35. minuten achtereen in de lucht waren gebleven, is thans gebroken door de Italiaansche vliegers Arturo Ferrarin en majoor del Prete. Ze stegen 31 Mei 's ochtends om kwart over vijf met 6.500^ jtilu benzine aan boord op van het vliegveld Monte Cello bij Romle en bleven tot Zondag avond half vijf, idus 58 uur en 30 min. in de lucht. De baan, die zij beschreven was 74 K.M. lang. Het vliegtuig was van een nieuw type met een Fiatmotor van 504 P.K. De vlucht werd gecontroleerd' door com missarissen van de Italiaansche Aero Club en een lid van den Internationa len bond voor luchtscheepvaart. HET LOT VAN DE „ITALIA". Naar uit Kingsbay gemeld wordt, is het s.s. „Bragranza" Zaterdag daar aan gekomen, terwijl het s.s. „Hobby" met de vlieger Luotzow Holm aan boord, vandaag verwacht wordt. Beide vliegtui gen zullen waarschijnlijk eerst Donder dag .naar het noorden kunnen storten. Luotzow Holm wil echter reeds Dinsdag met zijn onderzoekingstochten begin nen. Éét plan bestaat, dat die Italiaan sche alpenjager, Kapitein Sora zich op de „Braganza" naar het noorden zal inschepen. Onder tusschen stellen de Italianen onder leiding van den zee- hondenvanger Kremer een onderzoek in de omgeving van Mossdbay in. UIT DE OMGEVING. AARLANDERVEEN. Langs den Kanaalweg werd een kind van ,V. aangereden door een auto uit Gouda. Het kind liep verschillende verwondingen aan hoofd en armen op. De hulp van een medicus moest wor den ingeroepen. Men wordt herinnerd' aan de ver plichte aangifte, van verhuizing binnen de gemeente. Overtreding wordt ge straft met een geldboeto van ten hoog ste f5,subs. 2 d. ALPHEN AAN DEN RIJN. Langs den Kortst ekterweg is Vrij dag een auto tegen eun lantaarnpaal gereden. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats, doch de auto beliep aanzienlijke schade en werd' door een auto van v ,B. van de plaats des on- heils weg gehaald. Vrijdagavond omstreeks 9 uur ontstond brand,in een houten schuur op het erf van den landbouwer De jong aan den Oudshoornschen weg. 't Vuur, dat zich reeds had medegedeeld aan de rieten dakbedekking onder de pan nen, werd door krachtdadig ingrijpen van omwonenden met emmers water bedwongen. De twee motorspuiten, die spoedig ter plaatse waren behoefden geen dienst te doen. Radio-Programma. WA* ER VANAVOND TE HOOREN IS- HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur n.m. 1870 M.). N. C. R. V. 6.15 Cursus Fotografie voor den ama teur, te leiden door den h er Adriaan Roer te Bloemend aal. 7.30 Zangcursus te leiden door den heer Jac. Ph. Caro te Utrecht. 8.00 Uitzendavoruc. uit liet \ereeni gingsgebouw „Ons Huis to Ede. Sprekersile WelEd. Gcstr. h 1 Mr A. v. d. Deure, Bcnnekoni. Onderwerp: „Voortvaren'. De WelEerw. heer Ds. C. v. Apel doorn, Ned. Ilerv. Prcd. te Ben- nekom; de WelEd. Geb. he.r O. R. Berger, Secr. der Gem. Ede. Ondenv.: „Ede ah woonplaats De WelEerw. heer Ds. K. Win kelman, Goief. Pred. te Ede. Muzikale medewerking verl enen miej. J. v. Zooien, piano; de heer H. v. Zoelen, orgel; Chr. Zangver ecniging „Excelsior", Dir. de WelEd. heer L. v. Zoelen*^ Meh jes Zangklasse „Jong Excelsior" onder leiding van den WelEd. heer L. v. Zoelen. Trompetters der 20' Art. Brig, te Ede. Militai re Muziek ver een dór 2e Art. Brig, te Ede, Dir. de WelEd. heer P. F. Tabois. Daarna laatste berichten. HILVERSUM, 1060 M. A. V. K'. O. 4.40—5.55 Kjnderuui tjo. 6.00 'lpjclsein van ue A. V.R.Ü.-Klok 6.00 Diner-iuuzick door het Trio, be staande uit: VV. Re 'tuuester, vi ool, D. van der Horst, cel 0 m H. 8wart, piano. 7.15 Derde Olympiade les. 7.45 Foliiicbt r.chten. 8.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-kbk. 8.00 Poolsche avond. Inl idende eau serie door Louis Schmidt. Chopin recital door Theo van der Pas, piano. 9.15 Poolsch Concert door het Omr.- orkest o.l.v. Nico Treep. 10.00 Persberichten. KöNIGSWUSTERII1250 M. 5.20 Concert. 0.50 Muziek. Daarna laatste berichten LANGEN BERG, 4^9 ^1- 6.20 Muziek. 8.40 Avondconcert. 9.25 Poolsche avond. DAVÉNÏRY, 1604 M. 5.35 Kinderuurtje. 0.20 Muziek. 6.50 Tijdsein van Greenwich. Weer bericht. Eerste algem. nieuwsber. 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen der muziek. S.20 Muziek. 9.20 Weerbericht. Tweede algemeen nieuwsbericht. 9.55 Muziek. 10.20 Een Poolsch programma. 10.55 Muziek. 11.20 Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M. 9.05 Concert. Tjjdens de pauzes: Persber. BOSKOOP. In de gehouden vergadering van de feestcommissie 1919 is pesloten, 0111 dit jaar wederom Koninginnefeest te houden ien wel op Woensdag 5 Sept. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat de auto-brandspuit op eiken eersten Zaterdag van de maand in den namiddag ter beproe ving zal uitrukken, zoodat het maken van brandalarm kan achterwege blijven In de af geloop en week werdien in de bad- en zweminrichting 84 hee- ren-, 98 dames- en 97 volksbaden ge nomen. B. en W. maken bekend, dat op 18 Juni a.s. de jaarlijksch<e> collecte teri behoeve van het fonds tot aanmoedi ging en ondersteuning van den ge- wapenden dienst in de N ederlanden ge houden zal worden. i Vrijdag bezocht een gezelschap Duitschers op initiatief van de com missie voor cultureele en economische propaganda ter gelegenheid van ,de Olympsche spelien pnze gemeente. Onder leiding van den Burgemeester en e enige kweekers werd ide gemeente en enkele kweekerijen bezichtigd. Coöp. vereen. „De Boskoopsche Veiling". Veiling van 2 Juni. Rozen p. bos: Hadley 3570 ct.; Butterfly 35 •56 ct.; Rosalandia 35—65 ct.; Gemeng de Rozen 1429 ct.; Goldien Ophelia 2847 ct.; Ophelia 19-42 ct; Marcel Royer 3070 ct.; Columbia 3254 ct.; Wilh. Kordes 4495 ct; v. Rosse m 59 80 ct.; Jules Biochë 53^61 ct.; Pauls Scarlet 80 ct: Claudius Pernet 36— 65 ct.; Mac. Keiler 5682 ct.; Eke Paulsen 4060 ct.; Babyroaen 80—95 ct.; Diversen per bos: Pyrethrum 10 25 ct.; Pioenen 25;35 ct; Violieren f 11,20. Burgerlijke stand. Geboren rCorne- lis, z.V. P. v. id. Berg jein M. Bnlan.l; Maria Hendrika d.v. rL Redegel.l en M. Coïïa. S KATWIJK. Die heer B. Star herdacht Zat er dag den dag, 'dat hij voor 25 jan/ .1 veldwachter in dienst der gem ei.tv Katwijk kwam. Het gezamenlijk j.l- si neel 'van Gemeente- en Rijks.. jli.. heeft den heer Star gehuldigd en 11.-1 een blijvend aandenken aang.b,d/n. De lieer Star dankte voor dez- be langstelling. De heer J. H. Holst, JaclUapza- ner-onbez. Rijksveldw. bij den he r Jochems in „De Pan", is met ingang van 1 Juli in gelijke betrekking e. noemd te Gaaster land.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2