KATWIJK. Tot tijdelijk ag-nt van politie te dozer plaatre zijn met ingang van i Juni werkzeam geste'd de heeren M. C. van den Be-rg van Katwijk a. Zee en M. Riddmhof van Zierikzee, Als werkzoekenden stonden bij het Gem. Arbeidsbur. ingeschreven 49 pers., te weten: 29 arb., 5 grondwerkers 3 kuipers, 3 opperlieden, visscbers, 1 timmerman, 1 metselaar, 1 stoker. KATWIJK AAN DEN RIJN. Het nog vrijgebleven gedeelte der Turfmarkt zal van een schoeiing van betonplaten worden vo-orzien, zoodat voor niet tj* groote schepen daar nog een tamelijk goede losplaats zal1 ko men. Het R.K. Yereen;gingsgebouw na dert zijn voltooiing. Wannieer het weer voor den schilder gunstig blijft, kun nen we aannemen dat de opening over 3 4 Weken kan plaats hebben. NOORDWIJK BINNEN. Bazaar. Wij vestigen de aandacht onzer lezers in Noordwijk en omgeving op de in dit nummer voorkomende advertentie, be treffende de te houden bazaar op 5, 6 en 7 Juni a.s., in de groote garage van den heer Erouwer aan de Voorstraat alhier. Deze bezaar werd georganiseerd door de Geref. Meisjesvt reeniging „Martha" en heeft ten doel gelden bijeen te brengen voor den aankoop van grond voor den bouw eener pastorie, eerlang bestemd voor den eersten Dienaar des Woords der Geref. Kerk, welke Kerk erkele jaren ge leden is geïnstalleerd. De opening van dezen Bazaar zal Dins dagmiddag a.s. te half drie plaats hebben door den heer J. Juch H.R.zn., directeur van de Dr. Mr. Willem v. d. Befghstich- ting te Nnordwijk-Binnen. Wij wekken onze lezers gaarne op een bezoek aan dezen bazaar te brengen en te toonen belangstelling en waardeering te hebben èn voor den arbeid der Meisjes- vereeniging, èn voor het mooie doel van den bazaar. NOORDWIJK AAN ZEE. De Chr. Meisjesvereeniging „Tabitha" maakte gisteren een reisje naiar Marken. De verbreeding van de Noord-Boule vard voor pension Hollander, is gereed gekomen. De breede rijweg en het aan de zeezijde liggende voetpad zullen het druk ke verkeer der plaats zeker wel ten goede komen. NOORDWIJK Bij het plaatselijk arbeidsbemidde lingsbureau zijn deze week 15 personen als werkzoekend ingeschreven, t.w. 1 los se arbeider, 4 landarbeiders, 9 visschers en 1 kantoorbediende. Burgerlijke stand. Geboren: Arie z.v. T. Hasper en J. Hoek; Franciscus Wilhelmus z.v. P. C. Smit en A. van Schooien; Theodorus Lambertus Maria z.v. P. v. Schie en G. J. Siemerink; Je roen Albertus z.v. J. G. v. Beden en M. H. M. v. d. Heijden; Elisabeth Theo dora, d.v. J. B. v. d. Berg em H. Koele- wijn; Leonardus Wilhelmus z.v. W. H. v.'d. Zalm en C. van Wieringen; Catha- rina d.v. L. H. Smit en J. C. Spigt; Agatha Cornelia d.v. N. Glasbergen en A. v. d. Berg; Martinus Christiaan Johannes z.v. Ch. J. v. d. Weyden en J. W. Wcésik. t Ondertrouwd: J. C. Dametn 25 j. te Lisse en A. C. Braun 27 j.; N. v. Duin 31 j. en R. Keiler 28 j. te Leidein Getrouwd: A. J. Borst 2.5 j. te Hil- leeom en H. A. C. Mathot 24 j. Overleden: Catharina Jacoba Zand wijk, 23 j. ongeih. d.v. M. Zandwijk en M. Edelaar- Johanna Cramer 21 j. ongeh. d.v. B. Cramer en W. Barnhoorn Ingekomen: J. M. de Graaf, Haar- Km, Hoofdstr. 60a; L. W. A. Evers Utrecht, Z.-Eful)evard 45; H. Meiier, Den Haag, Kurh. „Huis ter Duin'F. EI. Yernimmen, Amsterdam, N.-Boule vard 8; E. Salak, Amsterdam, N.-Bou- ltevarct 8; G. H. Schuurman, Win*;ho t-en, N.-Boulevard 1; T. Ooms, Heem stede, Douzastr. 67- Th. F. A. de Lin- cel, Sassenheim, Scheveningschestr. 47; wed. J. v. d. LelieRiem, Prjnacker, Zwarte weg 19; Fr. H^.enoot, Arnhem, Binneweg 13; M. M. van Roon, Heeze, Bronckhorststr. 42; C. Q. Molenkamp, Den Haa§, St. Jeroenweg 2; C. v. d. Ber^, Schiedam, H. Geest weg 49; F. H. Jereit, Amsterdam, Emmastr. 19. Vertrokken: Fam. J. M. v. d. Schalk Schiedam, Nieuwste. 133; Chr. v. 't Wout, Oegstgeest, Broekweg 1: H.' A. C. MathotBorst, Sassenheim, Hocftstr. RIJNS BURG. Een zeer groote aanvoer is er thans van vele soorten snijbloemen. In aanmerking genomen deze groote aan voer, zijn de prijzen goed. Deze- zijn als volgt: Anjers f0,300,75; Filetten f1520; Campanulata f1,201,40; Irissen f1,702,30; Pyrethrums 10,25 0,60, Asters f0,25°,4°; Damast f3 5; Pioenen f23,10; Lupinen f0,20 0,30; Korenbloemen fo,6o0,70; Anemonen f0,401; Centoria f0,20 0,40; Papavers fi,6o3,10- Margrie ten f0,080,19; Lelie's per kelk f0,08 0,09. SASSENHEIM. Gemeenteraad. Gisteravond vergaderde de Raad dezer gemeente. Voorzitter de Burgemeester. Af wezig de heer v. d. Voet. De voorzitter op,ent de vergadering waarna de notulen van 2 vorige vergade ringen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: Missives van Ged. Staten, houdende goedkeuringen van raadsbesluiten. Proces-verbaal kas-opname gemeente ontvangsten. Verslag wijkverpleging, waarvan de voorzitter voorlezing doet. De heer W a r n a a r merkt bierbij op, dat de subsidie van de gemeente aan de wijkverpleging zeker goed besteed is en van deze plaats wil spr. een woord van waardeering spreken tof de zusters, die met zooveel ijver bun liefdewerk verrich ten. (Applaus). In verband met het feit, dat de ontwerp plannen tot den bouw van een nieuw raadhuis zijn goedgekeurd, deelt de vofir- zitter mede, dat de uitwerking van de plannen is opgedragen aan de architecten Meyske en Smith te Rotterdam. Op een vraag van B. en W. wanneer deze klaar zullen zijn, heeft men medege deeld, dat daarmede wel 2 maanden heen zullen gaan. De beer v. Zonneveld vindt het erg vreemd, dat de voorzitter thans mededee- ling doet van het feit, dat de uitvoering van de plannen reeds is opgedragen, zon der de geschiedenis daarvan mede te dee- len. De voorzitter wil deze zaak gaarne nader toelichten. Er was een prijsvraag uitgeschreven onder 7 architecten, die hun schetsen op 15 April moesten inleve ren. Een plan onder motto „Spes' werd door den adviseur, den heer v. d. Kloot Meyburg bekroond. Bij de opening van de naambriefjes bleek echter, dat de inzen ders waren de heeren van Tol, Meyske en Schmidt te Rotterdam. De prijsvraag was echter persoonlijk uitgeschreven. Daarom werd niet direct een beslissing genomen. Gehoord werd het advies van de Perma nente Prijsvraagcommissie.Bericht werd toen ontvangen dat officieel niet kónden mededingen de heeren Boeijinga wegens te laat insturen van de schets en de heer van Tol wegens niet naleven van de bepa lingen. De prijsvraag was dus mislukt. De adviseur heeft toen te verstaan gege ven, dat het beste plan toch was het on der motto „Spes" ingestuurde. Het was wel het beste zich in verbinding te stel len met de architecten Meyske en Schmidt. Aan de heeren Boeijinga en van Tol wer den desniettemin de honoraria voor het maken van schetsen toegekend. De heer v. Zonnevele, zeide dat deze wijze van handelen volgens zijn gevoelen oneerlijk was. Hierna ontwikkelde zich een uitvoerig debat over de uitdrukking oneerlijk, die volgens den heer Speelman door den heer v. Zonneveld moest worden terug genomen, waartoe deze echter niet bereid was. De heer v. Breda zeide dat het defini tief besluit tot den bouw van liet raad huis nog genomen moet worden. Spr. ver wachtte met het voorstel de begrooting. De voorzitter zeide dit toe. De heer Bisschops lichtte 'en slotte toe, dat de heer van Tol te greder trouw had gehandeld. Hij was druk belast met werk en zijn eerlijkheidsgevoel had hem verboden het ontwerp-raadhuis onder zijn naam alleen in te dienen. Hierna werd de discussie over dit on derwerp gesloten. Ingekomen is verder een schrijven van de heeren Beider en Dietrichs, waarin medegedeeld, dat zij het voornemen 'ïeb- ben een particuliere nachtveiligheids dienst op te lichten. Deue zaak zal in be sloten zitting nader worden besproken. De beer v. Zonneveld gelooft, dat dit hoofdzakelijk is een zaak van bet hoofd van politie. Daarna komt in behandeling de agenda. Besluit tot machtiging verkoop van bouwterreinen uit kadastraal perceel sec tie A 253, Menneweg, schuin tegenover speelterrein „De Kooi", nd. voor landar beidersplaatsjes en anderen. B. en W. willen hier een algemeen be sluit hebben, opdat bét mogelijk gemaakt wordt tegen een minimum prijs van 1 stukjes van dezen grond te verkoopen. De heer Ve r k 1 e y vraagt of de gemeen te kan garandeeren als de grond gekocht wordt, dat daar gebouwd kan worden; of men niet in botsing komt met het kooi recht. De heer Sp e e 1 m a n zou willen doen uitzoeken, hoever het kooirecht loopt. De voorzitter antwoordt: 753 M. in een cirkel rondom de kooi. Die lijn blijkt verder te zijn, dan de grond, waarover het op 1t oogenblik gaat. De heer Speelman zou het kooirecht willen doen uitmeten, waartoe na eenige discussie wordt besloten. De heer Warnaar wijst er met na druk op dat de raad alle consequenties van zijn besluit betreffende den verkoop van bouwgrond aanvaardt. Het voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen, Aanvragen van voorschotten voor land arbeidersplaatsjes voor Slootweg, S. de Boer en Smit op evengenoemd perceel. Conform het voorstel van B. en W., om de aanvragen te verleenen, wordt z.h.st. besloten. Bouwplan van woningen op evenge noemd perceel ,,'n Nieuw Bijennest" met gebruikmaking van Rijksvoorschot en bij drage voor opruiming van krotwoningen. Het rijk verstrekt voorschot tegen 4.75 pet. Wat de exploitatie betreft, staat op den voorgrond, dat de exploitatie zich be druipt Wanneer dit onverhoopt niet het geval is, neemt het rijk de verplichting op zich om 25 te betalen in het tekort, wanneer ook de gemeente ƒ25 betaalt. Als bet tekort meer is, betaalt bet Rijk toch slechts 25. Wanneer het minder is, betalen gemeente en rijk ieddr de helft. De exploitatie is begroot op 10.160. Het voorschot wordt alleen verstrekt door het rijk, wanneer de huizen absoluut moeten ontruimd worden en de nieuwe huiden worden bestemd voor de bewoners van de te ontruimen buizen. Het bouwplan wordt na eenige bespre king goedgekeurd. Aankoop van een strookje grond van Cor. Homan, nabij evengenoemd perceel, ter verbreeding van den Menneweg ter plaatse. B. en W. worden gemachtigd den grond te koopen. Over prijzen is no. niet ge sproken. In verband met «-.e Bijennest-plannen werd besproken de vergoeding voor af stand V£in huur door den huurder van Dijk, wanneer de gemeente van dezen grond gebruik zal maken. De heeren Ver- kley en' van Rhijn zullen in deze richting werkzaam zijn. Het verslag' van de Woningbouwver- eeniging „vooruitgang" met rekening en verantwoording ov 1927 geeft geen aan leiding tot bijzonde 0 opmerk:ngen. Daarna komt in behandeling een bouw plan van 19 woningen, or de woning bouwvereniging „Vooruitgang liet plan is negen woningen, inclusief winkel te bouwen langs de Zar.dsloot- kade en 10 langs een -nieuw aan te leg gen straat, evenwij '.g met de Teylor- straat. Er bestaat groote behoefte aan wo ningen. De véreeniging vraagt de kosten voor aanleg en rioleering van de nieuwe straat voor rekening van de gemeente '0 nemen en een voorschot te verleenen van 50.000 en 12.000 gld. kasgeld. Bij de ptennen is een exploitatiereke ning overgelegd. De 9 1 izen met winkel huis zijn begroot op 33.000, de 10 buizen op ƒ29.000. De begrooting voor den straa*- aanleg en rioleering bedraagt ƒ2093.20. De heer van Breda vraagt, of hier geen precedent geschapen wordt, dat ook particuliere bouwers in de gem. zouden kunnen meenen recht te hebben op aan leg van een straat, wanneer zij gaan bou wen. De voorzitter merkt np, dat door de Woningbouwvereen. gezorgd wordt voor de volkshuisvesting. Ze kan niet ge lijk gesteld worden met particuliere bou wers. De heer Warnaar meent niet dat het particulier initiatief bier wordt beknot. Er is geen animo om te bouwen bij de particulieren. De voorzitter waarschuwt de bouw- vereeniging er voor te waken, dat niet de „ballast" van andere gemeenten naar deze gemeente gelokt wordt. Besloten wordt de plannen, goed te keu ren en het voorschot te verleenen. Daarna Wordt behandeld een voorstel van B. en W. om van den heer van Ko- ningbruggen een stuk grond aan te koo- pen aan de Zuidzijde van de Wilhelmina- laan tegen een koopprijs van 4.50, waar toe z.h.st. wordt besloten. De behandeling van het verslag der ge meentebedrijven Gas, Water en Grond- en Woningbedrijf met de rekening en ver antwoording over 1927 wordt uitgesteld tot de volgende vergadering. De nieuwe verbindingsweg van Beuken laan tot Rusthoflaan, moet daarna gedoopt worden. Op voorstel van den heer Speelman wordt besloten de straat die dus loopt van den Menneweg tot de Rusthoflaan de J. P. Gouverneur-laan te noemen. Enkele comptabiliteitsbesluiten worden vastgesteld. Bij de rondvraag vroeg de heer v. d. Geest waarom de werkman, die onlangs bij het leggen van een riool een ongeluk heeft gekregen, geen vergoeding voor ver let gehad heeft. Alleen een rekening is voor hem betaald. Spr. zou graag willen dat de man vergoeding krijgt voor de da gen dat hij niet heeft kunnen werken. De heer Schrama sluit zich hierbij aan. De voorzitter Vindt deze opmerking wel sympathiek. Spr. stelt voor, deze zaak aan B. en W. over te laten, die een zeer faire houding zullen aannemen. De heer v. d. Ge e s t. klaagt over den slechten toestand van de Rusthof laan. Spr. zou daar graag verbetering in zien aangebracht. Er ligt nu kalk op den weg, zoodat het een groote rommel wordt. Spr. noemt het een schande en zegr, dat het veel op plagerij gaat lijken. De voorzitter wijst er op, dat er aan genoemden weg nog steeds gebouwd wordt. Het is te kostbaar om er thans een dure wegbedekking op te leggen, maar spr. zegt toe met de opmerking rekening te zullen houden. Nadat over deze zaak nog eenigen tijd gesproken is, volgt -daarna te ongeveer 11 uur sluiting en overgaan in geheime zit ting. De' heer Landweer, die onlangs bij de Zuiderstraat door een motor is aangere den, is hedennacht aan de gevolgen ver leden. Hij laat een vrouw met 7 kinderen achter. VOORSCHOTEN. - De Gemeenteraad heeft bestek en teeikeningen van 27 arbeiderswoningen op enkele veranderingen na, croedge- keurd, zoodat aanbesteding spoedig kan worden tegemoet gezien. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: Oornelis van den Bos 27 j. en Jacoba Rijsdam 29 j. Gehuwd: "Willem Zonneveld 26 j. en Wilhelmina Maria Koot 21 i. Overleden: Berendina Roelofina Ma ria Teske 1 mnd. (d.v. H. Teske en B. R. M. Velthuis. ZOETERWOUDE. De Raad dezer gemeente zal vergade ren op oDnderdag 7 Juni a.s., des voor middags 9.30 uur (zomertijd) ten Raad- huize. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeentebegrooting 1927. 3. Als voren tot wijziging der verorde ning, regelende de heffing van een plaat selijke belasting voor het gebruik van openbare gemeentewerken en bezittingen. 4. Als voren tot verhooging van de jaar wedde der assistente aan de openbare la gere school. 5. Al9 voren tot benoeming van een lid der commissie tot Wering van School verzuim. wegens het niet aannemen der benoeming door den heer W. Tijssen (va cature „overige meerderjarige ingezete nen"). De aanbeveling luidt als volgt: 1. J P. de Bruijn. 2. A. H. Vollebeig. 6. Als voren tot wijziging der verorde ning op de Brandweer. 7. Als voren tot beslissing op'het ver zoek van Jac. van der Lubbe te Voorscho ten inzake verkoop van grond. 8. Als voren tot aanvulling van art. 39 der plaatselijke Bouw- en Woningveror dening. 9. Rondvraag. MINISTER DE GEER EN DE LOUISE GROEVE. Op de vraag van het Nederl. Corres pondentiebureau aan den Minister van Financiën, of hij zijn zienswijze wilde doen kennen over het geschil, dat sedert den oorlog bestaan heeft tusschen den Staat .en de directie van de Louise-Groeve en dat dezer dagen in een adres weer naar voren is geko men, heeft de bewindsman de volgen de inlichtingen aan het Corr.-Bur. ver strekt. De Minister verklaarde over de zaak ten principale geen oordeel te kunnen geven, daar hij haar niet voldoende kende en tot nu toe geen aarding gehad had, haar grondig te 01 jo- ken. Op 27 April 1925 was immers door zijn ambtsvoorganger met de directie een „acte van compromis" geteekend, waarin de zaak ter beslechting aan ar biters werd opgedragen. Bij een dergelijke acte van compro mis, zeide de Minister, plegen vooral twee punten van belang te zijn: le. de wijze van benoeming van arbiters; 2e. oe formuleering der vraagpunten. Beide punten waren in de acte gere geld. Eenige reserve was daarbij niet gemaakt. Verwacht mocht dus worden dat met dé arbitrale uitspraak het ge schil definitief zou zijn vereffend. Met bevreemding heeft de Minister dan ook gezien, dat, nadat de uit spraak gevallen was, de directie der 1 ouise-Groeve de zaak niet beëindigd achtte, niaar de stelling verdedigde, dat de formuleering der vraagpunten, zooals deze door de arbiters was ver staan, niet het geheele geschil omvat te Weliswaar was reeds tijdens het proces gebleken van verschil van ge voelen omtrent de strekking der vraag- t unten, maar het spreekt anzelf, dat cck daarover het beslissende woord aan de arbiters toekwam. De Louise-Groeve ontkent dit dan ook niet; zij verklaart ook in dit op zicht de uitspraak te willen aanvaar den; maar zij voegt daaraan toe, dat, nu de arbiters de beperkte opvatting huldigden, hieruit mag worden afge leid, dat het geschil slechts ten deele aan de arbiters onderworpen is ge weest en dus de rest van het geschil open is gebleven. Het zal intusschen duidelijk zijn merkte de Minister op dat daarvoor de arbitrage niet is aangegaan. Beide partijen hebben.bij het aangaan der arbitrage de bedoeling gehad, het ge schil een volledig en definitief einde te doen vteJen. Zonder dezen opzet zou het compromis door 's ministers ambts-voorganger niet gesloten zijn. De Minister acht het geen eerlijk spel, achteraf met dezen opzet in strijd te handelen. Indien de Staat -r- bij een tegenover gestelde opvatting van de arbiters desgelijks gehandeld had, zou de Mi nister ook dit geen eerlijk spel hebben gt acht. Ten overvloede kon de Minister meedeelen, dat bij het aangaan van het compromis de beperkte opvatting ook aan de directie van de Louise- Groeve duidelijk voor oogen heeft ge staan. Dit blijkt o.a. uit een schrijven van den directeur aan zijn raadsman, overgelegd aan den landsadvocaat, waarin deze woorden voorkwamen: ,.Ik meen, dat wij zeer ver zijn gegaan in onze tegemoetkoming door goed te keuren, dat de beide eerste vraagpun ten van de commissie-Van Veen (d.w.z. oe billijkheid der overeenkomsten zel ve, afgescheiden van de toepassing) „als directe grondslag voor eventueel toe te wijzen nabetalingen zijn uitge schakeld, en ik meen uit de houding van den landsadvocaat te mogen op maken, dat Z.E.G. dit op prijs heeft gesteld". Dat de Louise-Groeve het tijdens het proces, en ook nu achteraf, doet voor komen, alsof zij in de meening ver keerde, dat haar geheele eisch aan ar bitrage werd onderworpen, acht de Minister dus bevreemdend. Z.Exc. voegde aan een en ander, nog het volgende toe: In de achterliggende jaren hebben do beide partijen in het onderhavige geding elkaar bittere verwijten ge daan. Wie daarbij het gelijk aan zijn zijde had, laat de Mniister in het mid den, omdat hij de zaak, zooals Z.Exc. r^eds hiervoren opmerkte, op 't oogen blik niet voldoende kent. Maar wel slaat voor hem vast, dat zijn ambts voorganger den juisten weg heeft be wandeld door tot arbitrage te besluiten en dat wie na de arbitrale uitspraak den strijd weer van voren af aan be gint, aan de hoogheid van 't arbitrage beginsel afbreuk doet. UIT ONZE INDIEN. DE REIS VAN DEN GOUVERNEUR- GENERAAL. De gouverneur-generaal heeft een bezoek gebracht aan de Ned. Indische metaalwai'en- en emballage-fabriek te Kendalpajak. Des avonds was er een diner, waar een beperkt aantal gasten aanzaten. In den na-avond werd een receptie gehouden in de pendoppa van de Ka- boepatan, die druk bezocht was. De muziek van het regiment bracht tenslotte een indrukwekkende taptoe. De gouverneur-generaal heeft een conferentie gehouden met de residen ten en regenten van Oost-Java, waar bij ook de waarnemde adviseur voor Inlandsche zaken, de heer Gobee, te genwoordig was. Daarna werd met een extra-trein naar Soerabaia vertrokken. REGENT MET STUDIEVERLOF. De regent van Meester-Cornelis Raden Toemenggoeng Abdoelrachman is met het s.s. P. C. Hooft naar Neder land vertrokken voor studieaangelegen heden. DE EERSTE DUIKBOOTJAGER IN INDIë. Tijdens het suikercongres te Soera baia zijn er marinemanoeuvres in Je Straat van Madoera gehouden. Bij die gelegenheid heeft men ook kennis gemaakt met een nieuwe aan winst van de vloot: den duikbootjager Het Soer. Hbd. vertelt er van: Eensklaps trof een wonderlijke ver schijning ons oog. Het was geen Dor- nier, want het had. geen draagvlakken Een torpedoboot was het evenmin. Het bleek een vaartuig te zijn van mini male afmetingen en zoodanige maxi mumsnelheid, dat het in wolken schuim gehuld was en dus moeilijk waarneembaar. Bij informatie bleek, dat de marine commandant ons de primeur had ge boden van een nieuwe aanwinst voor onze vloot. Het zijn de z.g. duikboot jagers, die deze gevaarlijke vijander. moeten opzoeken en in de nabijheid gekomen diepbommen neerlaten, waar van er tien aan boord zijn. Tevens zijn de vaartuigen, welke door slechts vier man bediend worden uitgerust met twee torpedo's, echter zonder lanceer-inrichting. Hun aanvalswijze is als volgt: Zoodra een vijandelijk schip in de nabijheid komt, sturen zij met een vaart van 70 tot 80 K.M. per uur er regelrecht op af. Op. zekeren afstand van het schip gekomen wordt de motor plotseling gestopt en achteruit gezet en door de inertie van het vaartuig schieten de torpedo's los en vervolgen in dezelfde richting hun loop. Het was met een gelijksoortig vaar tuig, dat de Italianen in den grooten oorlog ter hoogte van Triest twee groote Oostenrijksche slagschepen bij verrassing tot zinken brachten. De scheepjes, waarvan er tien stuks zijn besteld, en twee reeds zijn aan gekomen, zijn uitgerust met vliegtuig motoren. De demonstratie; welke den gasten getoond werd, was een cler eerste proef tochten. Land- en Tuinbouw. KERSEN-UITVOER NAAR ENGELAND. De Minister van innenlahdsche Za ken en Landbouw brengt in verhand met de beschikking van den Engel- seben Minister van Landbouw, d.d. 11 Mei j.l. (waarbij de invoer van kersen ir. verschen toestand in Engeland en Wales na 5 Juni 1928 o.a. uit Neder land is verboden, tenzij elke zending vergezeld gaat van een certificaat van oorsprong, aangevende het landen, de plaats, waar d_ kersen gegroeid zijn ter algemeene kennis, dat door hem het Uitvoer-Controle-Bureau voor Groenten, Fruit en Aardappelen, Java- straat.80, te 's-Gravenhage, is aange wezen voor het afgeven van bedoelde certificaten van oorsprong en voor die iii verband daarmede uit te oefenen controle. TENTOONSTELLING VAN LAND BOUWMACHINES. Onder de hooge bescherming van den Minister van Landbotiw zal een achtste tentoonstelling van landbouw machines, met medewerking en onder de uitsluitende verantwoordelijkheid van de Unie van exposanten van Landbouwmachines- en werktuigen, le Parijs -^aats vinden p het tentoon stellingsterrein: Porte de Versailles, van 19 tot 27 Januari 1929. Evenals de voorgaanden zal deze tentoonstelling' machines, werktuigen en gereedschappen voor land-, mijn-, tuin- en boschbouw omvatten. Daarnaast zal een nationale zaad- beurs gehouden worden. CENTRALE AALSMEERSCHE VEILING. In de Donderdagavond gehouden vergadering van de centrale Aalsmeer- sche veiling werd besloten over te gaan tot het vormen van een bouw fonds tot een bedrag van een half mil- lioen gulden, 'om daardoor geheel on afhankelijk van iedere bankinstelling te komen. Van de thans aanwezige gelden in het bouwfonds zullen obli- gatiën worden uitgegeven rentende 4 pCt. Het tuinbouwbenoodigclhedencrediet werd uitgebreid tot een bedrag van f 75.000. De contributie van den tuin- bouwbond werd wederom bepaald op f 2000. De rekening en verantwoording werden goedgekeurd alsmede de ba lans en verlies- en winstrekening en het jaarverslag. Aan den proeftuin en het studie fonds der rijkstuinbouwschool zullen subsidiën worden verleend van f 250 en t 200. De premiën voor het vangen van ratten werden toegekend aan een drie- tel personen, die resp. 221, 185 en 155 staarten ingeleverd hadden. In totaal waren niet minder dan 4105 ratten staarten ingeleverd. De begrooting werd in ontvangst en uitgaaf op f 1G5.100 vastgesteld. De nieuwe directeur de heer Bel -*r, werd op deze eerste vergadering door den voorzitter aan de leden voorge steld. MOND- EN KLAUWZEER. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft met ingang van 4 Juni het wegvoeren of doen ver voeren van herkauwende dieren en varkens uit het overige gedeelte des Rijks verboden, naar een kring, om vattende de provincie Limburg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7