CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 9d» JAARGANG ZATERDAG 2 JUNI 1928 NUMMER 2450 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Verwarring van den geest. Neen, niet geestelijke verwarring. Dat is nog iets anders. Dat zou betee- kenen dat de producten van het den ken en willen niet harmonieeren. Dat is ook wel waar, maar dat bedoelen wij thans niet. Voor ditmaal is het de bedoeling aan te geven, dat er een ernstige ver warring in de geesten aanwezig is. De menschen als denkenden, van God rijk begaafden, ja, wat meer zegt, door Hem met kostelijk geestelijk goed ge- zegenden, verwarren zichzelf en ande ren met hun waanwijze denkbeelden, Deze verwarring van den geest ont moeten we op allerlei terrein. Zoowel 't kerkelijke, als 't sociale en 't po litieke leven is er mede besmet. Het is vaak als een soort besmettelijke ziekte. Wanneer het in een kring zijn intrede heeft gedaan kan men er vast van op aan, dat er meer slachtoffers vallen. Gelukkig dat men ook voor die in fectie immuun kan zijn, maar dat kost moeite en strijd enspot van an deren. op Gunning niet goed. Ja, dat kon misschien toen wel, maar nu moeten wij 't in elk geval anders doen. Kuy- pers gedachte om een eigen Universi teit, uitgaande van eigen Gereformeer de levensbeschouwing, op te richten, was in den grond al te scherp, en zijn kerkbegrip te eng. Op sociaal gebied hebben toch eigen lijk Kuyper en Talma, Aalberse en Slotemaker de Bruine ons te ver ge voerd van het ware ideaal. Eigenlijk zijn we met al die verkregen resulta ten nog maar niets gelukkiger. En op politiek terrein, wat al een misstappen hebben wij begaan! Ze zijn schier niet te tellen, noch te overko men. De man die begint met u te zeggen, dat hij toch Kuyper en Talma en an deren als grooten ziet, moet in den grond van zijn hart van die grootheid niets hebben. En als gij dat nu dien man zegt, en hem den raad geeft om dat gekleurde glas weg te gooien, dan wordt hij boos en wil u wijs maken, dat hij alleen de dingen ziet zooals ze zijn. En hij begint zijn klaagliederen te zingen over de beperktheid van blik van onderscheidene predikanten, die weigeren saam te werken met vrijzin nige menschen. Hij is verontwaardigd over hun gebrek aan Zendingsliefde en Zendingsijver, zulke verstokte dogma tici laten de wereld maar aan haar lot over, gaan er in farizeeuwsche zelfge noegzaamheid tegenover staan, alsof alles bij hen volmaakt was. Op sociaal terrein en in de politiek weet. hij alleen het goede te vinden. Er is voor zulke menschen niet veel probaat medicament. De meeste gewo ne dokters hebben van oogen weinig verstand. En een ding is duidelijk: zij zien alles gekleurd. Zij lijden aan ver warring van hun geest, zij zien bij Gods Kerk en Gods Volk, de gebreken en de zonden anders dan ze zijn en ook zichzelven anders dan ze zijn en zoo doen ze heel lief en vriendelijk te gen de Kerk van Christus, terwijl ze tegelijk bezig zijn haar af te breken en haar leven te verwoesten. Ze zeggen dat ze op sociaal terrein steunen, maar in waarheid breken ze af. Op politiek terrein gaan ze afzon derlijk staan en doen zoo de zaak van God op dat terrein schade. Er is maar een middel om zich te wapenen tegen deze verwarring. Dat is trouw. Trouw in het bestudeeren van den rijken schat dien Gods Woord en onze historie, maar ook onze voor mannen ons nalieten. Trouw ook in het beleven van wat wij belijden. Tegen dat middel kan de aanval van die zijde niet op. Daarop loopt hi) te pletter. Laat, door Gods genade geleerd, bij ons die trouw mogen blijken. Dan wor den wij immuun* voor de verwarring van den geest. STADSNIEUWS. COMMISSARIS VAN POLITIE. Blijkens de gisteravond verschenen Staatscourant is benoemd tot com missaris van politie alhier de heer R. J. Meijer, thans hoofdinspecteur van politie te Utrecht. De heer Meijer is 38 jaar oud; hij werd geboren te Kampen, waar hij eindexamen deed aan de H. B. S. Nh eerst voor zijn nummer in mili tairen dienst te zijn geweest de heer Meijer is thans nog reserve-offi cier bij het wapen der infanterie kwam hij in Januari 1912 als inspec teur titulair in opleiding bij de Rot- terdamsche politie, waar toen de heer Roest van Limburg hoofdcommissaris was. In Rotterdam werkte de heer Meijer zoowel in den gemeentelijken politie dienst als in den justitieelen dienst, om na een tweejarige opleiding be noemd te worden tot inspecteur van politie 3de klasse. Een jaar later, in 1915, werd hij werkzaam gesteld bij den dienst der rivierpolitie, waar hij bleef tot 1920; waar de promotiekansen in het Rot- terdamsche politiecorps voor jongere inspecteurs niet gunstig waren te noe men, solliciteerde de heer Meijer in 1920 naar een inspecteursplaats te Utrecht. Hij werd in October van dat jaar aldaar benoemd en kwam dade lijk bij de afdeeling recherche, waar van hij weldra de chef werd. In 1926 werd de heer Meijer be vorderd tot hoofdinspecteur van po litie; toen de heer Brandt in April '27 commissaris werd. volgde de heer Meijer ham op als chef van den ac tieven dienst en verliet hij dus de af deeling recherche. Tot op dit oogen- blilc is de heer Meijer in die functie bij den actiever, dienst gebleven. In 1926 heeft hij als politieambte naar een dienstreis gemaakt naar In- dië, toen het betrof het overbrengen van iemand naar Java, wiens aan houding hier te lande was verzocht. Thans !s uit ongeveer 55 sollicitan ten de heer Meijer benoemd tot com missaris a'hier in de vacature, ont staan door het heengaan met pensi oen van den heer P. Stapel. Naar gemeld wordt, is dhr. Meijer bij geen Kerkgenootschap en bij geen politieke partij aangesloten. JUBILEUM J. MEYNEN. Gisteren herdacht de-heer J. B. Mey- nen, oud-wethouder van onze gemeen te, het feit, dat hij voor 40 jaar lid werd van het college van notabelen der Ned. Herv. Ge'meente alhier. Gedurende een groot aantal jaren heeft hij het presidium van dit colle ge waargenomen. Gisteravond werd, in een daartoe expres uitgeschreven buitengewone vergadering van het college notabelen waarin de heer Meijnen tegenwoordig was, dit feit herdacht. Vele goede woorden zijn daar gewis seld, die alle stonden in het teeken van dank en van blijdschap. De gemeente-commsisie der Ned. Herv. Gemeente was daarbij vertegen woordigd door haren voorzitter, den heer W. Fontein, en haar secretaris, den heer J. P. Mulder. De voorzitter bracht de gelukwen- schen over van de Gemeente-Commis sie. COMMISSIE VOOR SOCIALE BELANGEN. Naar het „Leidsch Predikbeurten- blad" meldt, is in de laatste vergade ring van den Algemeenen Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier geïnstitu eerd een Commissie voor Sociale Be langen, in welke Commissie tot leden werden benoemd. Dr. J. Riemens, de brs. ouderling J. v. d. Steen en F. Ei kerhout en de brs. diakenen J. C. B. Hüner en H. F. E. Kiers. De Commissie uit den Bijzonderen Kerkeraad, bestaande uit de drie eerst genoemde leden, is tot deze Commis sie uitgebreid De Commissie heeft reeds eenmaal vergaderd, in welke vergadering bij acclamatie tot voorzitter werd geko zen Dr. Riemens en tot secretaris di aken Kiers. Eenige voorloopige besprekingen werden gehouden. De vraag werd gesteld in hoeverre de Protestantsch Christelijke Vakver- eeniging en Socialen Arbeid door Ac tie vanwege de Ned. Herv. Kerk kan worden bevorderd. Vooral kwam naar voren het belang, dat onze Christelij ke arbeiders hebben bij een organisa tie, om ook daardoor hun beginselen te kunnen uitdragen. ONDERWIJZERSBENOEMING. Mej. H. A. Offringa, thans tijde lijk onderwijzeres aan de Geref. school aan de Stadhouderslaan is in gelijke betrekking benoemd aan de Geref. school aan de Lusthoflaan met in gang van 1 Juni. NAAR RUSLAND. De Leidsche hoogleeraren Prof. Eh- renfest en De Haas zijn uitgenoodigd, het congres van Russische natuur kundigen bij te wonen, dat in Augus tus in Rusland wordt gehouden op 'n stoomboot, welke tijdens den duur van het congres met de deelnemers de Wolga zal bevaren. JACHT OP EEN AUTODIEF. Gistermorgen is van den heer H. uit Noordwijkerhout een auto, die op de Veemarkt arhier stond, gestolen. Aan de politie werd mededeeling hiervan gedaan en het nummer van den wagen aan eigen agenten en de politie der omringende gemeenten doorgegeven. Des middags te ongeveer 5 uur, ont dekte de politieagent Rozemeyer van hier de gestolen auto in de Morsch- straat. Een achtervolging ontstond, doch, doordat de politieagent op de fiets was, gelukte het den auto een voor sprong te krijgen. Het gelukte den agent eveneens een auto machtig te worden. Inmiddels was cle gestolen auto op het Rijnsburgerpad een zijpad van den Valkenburgweg nabij de Haag- sche Schouw terecht gekomen. De dief liet den auto in den steek en nam de vlucht, doch het gelukte tenslotte den agent, geholpen door -'en veldwachter uit Oegstgeest op den Rijnsburgerweg den vluchteling' te pakken te krijgen. De agent was eerst doorgereden voorbij de auto, maar kwam terug rijdende den dief tegen. Het bleek de 22-jarige O. uit Leiden te zijn. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. De auto, die intusschen beschadigd was, is naar hier terug gebracht. HET 25-JARIG BESTAAN VAN DEN CHR. NAT. WERKMANSBOND. Ter gelegenheid van het zilveren jubileum van den Chr. Nat. Werk mansbond voor leden van de Ned. Herv. Kerk te Leiden is gisteravond in het gebouw „Nathanaël" een recep tie gehouden, van 57 voor particu lieren, waarvan druk gebruik ge maakt is, o.a. door eenige predikanten Des avonds was er receptie voor be sturen van de onderafdeelingen. Al deze onderafdeelingen: het Zieken fonds, het Chr. Gem. Koor „Halleluja" de Naaikrans „Zusterliefde", de Kin- derkrans „Bidt en Werkt", de Chr. Reciteerclub „U. V. K." en de onder- afdeeling „Hulp in Nood" waren ver tegenwoordigd en men heeft met el kaar een gezelligen avond doorge bracht. GEVONDEN VOORWERPEN. Huissleutels, Lipssleutel, ketting, waaraan 3 sleutels, 5 sleutels aan een ijzerdraadje, portemonnaie met inh., portemonnaie (ledig), blauw kinder- taschje, 2 planken, witte muts, etui met schrijfbehoeften, dameshand schoen, witte zeemlederen heerenhand schoen, witte onderjurk, bril, rijwiel- belastingplaatje, rijwielbelastingplaat- je van M. Verhoog, rijwielbelasting- plaatje in etui, gabardine regenjas, kleedje met kant, rijwielpomp, zak- étui van A. Verstraaten, kinderwagen kleedje, zilveren damesarmbandhor loge aan lederen riempje, oorbel, auto hand met velg, vulpenhouder, kogel lager, kinderschoentje, gemaakt van schapenvacht, handwagen, spoorweg abonnement van A. Eidmann, dames- taschje met inhoud, boekje, getiteld „Onze Arbeid", kunstroos, paar brui ne wollen handschoenen, koperen sleu tel van eeri kraan, dop van een rijtuig, as, mondstuk van een trompet, zijden damestaschje, inh. rozenkrans, enz., een kwart mud pootaardappelen, pak je penhouders, zwarte baret, doublé armband, dameslakschoen, witte da mespantalon, schooltasch, inh. griffel koker, enz., paar nieuwe gymnastiek schoenen, zeildoeken schooltasch, rij- wieltaschje, donateurskaart van C. v. d. Leede, zilveren broche met paarse steentjes, prismakijker,, paarlmoeren rozenkrans in etui, jongenscape, baga- geriem, gedeelte van een zilveren pot lood, damesceintuur, etui met schrijf behoeften van Willy Vreeburg, rozen krans, ijzeren liniaal, bruinlederen damestaschje, met inhoud (gevonden in de tram Leiden-Den Haag N. Z. H T. M.), bril in etui, duimstok, bruin dekzeil, zilveren halsketting met drie R. K. medailles, zakmes, rijwielreflec tor, dop van een benzinetank, pakio, inhoudende een overhemd en een blau we muts, eenige schoenveters, R. K. kerkboekje, zakkam in etui, halsket ting met gouden slot, portefeuille van Voorham, gymnastiekschoen, leesboek getiteld: „Comera Obscura", moer v. een wagen, rol singelband, honden. Gevonden in het Postkantoor. Bankbiljet van 25, portemonnaie met inhoud. Gevonden in de electrische tram (Stadslijn): Parapluie, paar dameshandschoe nen. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen ten politiebureele alhier eiken werkdag, behalve Donderdag en Vrijdag, tusschen 1 en 3 uur nam. Van Dinsdag 29 Mei tot heden zijn in de Stedelijke Werkinrichting resp. opgenomen de volgende aantal len volwassenen en kinderen: Dinsdag 32 en 1, Woensdag 34 en 1, Donderdag 32 en 1, Vrijdag 35 en 1 en Zaterdag 33 en 1. P. S. alhier heeft aangifte gedaan van diefstal van een reflector van een electrische rijwiellantaarn. Van de markt is gisteren een lam vermist ten nadeele van den landbou wer J. d. G. te Zoeterwoude. BINNENLAND. VAN HET HOF. De Koningin is voornemens, na te rugkeer van haar buitenlandsche reis, in verband met de Olympische Spelen eén maaltijd en een avondreceptie te geven in het paleis te Amsterdam. DE NIEUWE GOUVERNEUR VAN SURINAME. De Minister van Koloniën maakt be kend, dat, blijkens een op 30 Mei j.l. bij zijn departement ontvangen draadbe- richt, de nieuwbenoemde goüverneur van Suriname, de heer dr. A. A. L. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22k/« cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Binnenland. De algemeene vergadering van den Prol. Chr. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel. Dr. A. A. L. Rutgers heeft het be stuur over Suriname aanvaard. Telefoonverbinding met Spanje in voorbereiding Het hospitaalkerkschip „De Hoop" s uitgevars; Bultenland. De eerste zitting der nieuwe Fran- sche Kamer. Het rapport over de ramp te Ham burg. Een bezoek van het diplomatieke corps aan Tsjang Tso Lin. De Volkenbondswerkzaamheden in Juni. Groote benzinebrand te Bombay. Werklcozendemonstraties te Moskon Rutgers, het bestuur over dat gewest heeft aanvaard. VER. „GROEN VAN PRINSTERER". De Vereeniging van Burgemeesters, Wethouders en Secretarissen van Cal vinistische Levens- en Wereldbeschou wing „Groen van Prinster er" hield he denmiddag te 2 uur in de Doele te Rot terdam een vergadering, waarin prof. dr. H. Visscher, lid der Tweeder Ka mer, een voordracht hield over „roe ping der Christelijke Overheid tegen over het voortwoekerend zedebederf in het maatschappelijk leven, met aan duiding van practische maatregelen tot stuiting en wering van dat bederf". RIJKSWATERSTAAT. De hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat in de directie Lim burg te Maastricht ir. F. Baucke is sedert 1 Mei in gelijke functie overge plaatst naar de directie Gelderland en Overijssel te Arnhem. In zijn plaats te Maastricht is met ingang van 1 Augustus benoemd de hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat in de directie Groot© Rivieren ir. A. A. H. W. König te 's- Gravenhage. HALLO MADRID. Binnen korten tijd hoopt de directie der Rijkstelefoon de gelegenheid open te stellen tot het voeren van telefoon gesprekken met Spaansche steden. Op haar verzoek hield de heer mr. dr. J. A. van Praag, privaat-docent in de Spaansche taal aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam eenige da gen geleden proefgesprekken met Ma drid en yalencia, welke zeer duidelijk verstaanbaar waren. Gisteren had de directie der rijkste lefoon de vriendelijkheid, den heer Ernesto Gimenez Caballero, literator it Madrid, die Donderdagavond voor 1" et Genootschap Nederland-Spanje Zuid-Amerika een lezing hie'ld in d© gelegenheid te stellen, met z;:n fami lie te Madrid een telefonisch onder houd te hebben. DIVIDEND- EN TANTIèME- BELASTING. Aan de vereeniging de Loosduinsche Groentenveiling was door den inspec teur der directe belastingen een aan slag opgelegd in de dividend- en tan tièmebelasting wegens een door haar aan haar leden gedane tegoedschrij- ving van te veel ingehouden veilings- kosten tot een bedrag van ruim f 30.000 en wegens betaling van rente over dit tegoed geschreven bedrag. Mr. L. Niemoller had namens de ver eeniging bij den Raad van Beroep t© 's-Gravenhage tegen dezen aanslag een beroepschrift ingediend, waarin werd betoogd, dat het hier betreft een vereeniging die uitsluitend voor haar loden werkt; dat de kosten ten laste van de leden komen naar evenredig heid van de opbrengst van de voor ieder hunner geveilde producten; dat een vast percentage van deze op brengst bij de uitbetaling telkenmale wordt ingehouden, en dat hetgeen aan het einde des jaars blijkt te veel te zijn ir gehouden, wederom naar dezelfde evenredigheid wordt gerestitueerd, zoodat deze restitutie niet het karak ter draagt van een uitdeeling van winst. Onder overneming van deze overwe gingen heeft de Raad van Beroep thans den aanslag der vereeniging in de dividend- en tantièmebelasting ver nietigd. Deze verwarring komt hierin uit, dat de geest van zulke menschen de din gen ziet als door een stuk gekleurd* glas. Dan ziet de wereld er heel an ders uit dan ze werkelijk is. Wat bui ten u ligt lijkt wel een tooverland, zoo mooi. Zoo zien zij wat in andere kringen leeft en beweegt in tooverglans, daar is een veel mooier samenleving, daar is veel meer een noemen van de din gen bij hun waren naam, daar is meer psychologische ontleding, daar treedt 't gevoel meer naar voren, daar staat men niet zoo sterk op de handhaving der leer, maar legt men nadruk op 't leven, daar blceit meer op de echte vroomheid en de teerheid des gemoeds. Daar is meer waarheid, meer eerlijk heid, enz. Natuurlijk zien zulke menschen ook de dingen welke in hun onmiddellijke nabijheid zijn door een gekleurd glas. Maar nu niet in tooverglans, met goud overstraald, maar in donkere, doffe tinten, zonder eenigen goudglans en zonder eenigen zilverglans. Het is alles donker, het is alles koud, er ontbreekt gevoel van saamhoorig- heid, de trekken van 't gelaat der men schen zijn hard en scherp, 't gelaat van de kerk is streng en stuursch, zij trekt niet aan, maar stoot af, zij geeft droge dogmatische preeken, zij is eng hartig en kijkt alleen naar zichzelven en houdt den band niet vast met de heilige, algemeene Christelijke Kerk, zij stelt teveel de leer der verkiezing voorop en legt te weinig nadruk op de verantwoordelijkheid van den mensch, zij verstaat niet genoeg hare roeping in dezen tegenwoordigen tijd. Op sociaal terrein is een ongelukki ge laksheid aan eigen zijde, in eigen organisatie. Op politiek terrein is er een onoprechtheid, een jagen naar suc ces, een doordraven op zijpaden, ja, wat niet al. Die teekening zou u schrik aanjagen als gij niet hadt bespeurd, dat de men schen, die zoo spreken, alles bezagen door 't gekleurde glas van hun ver warden geest. Wij staan hier voor een heel moei lijke ziekte. Want wie er aan lijdt, meent juist dat hij heel zuiver en heel scherp van gezicht is. En er is wel een of ander vast punt noodig om eenigs- zins de diagnose te kunnen stellen. Anders zoudt gij werkelijk gaan den- ken, dat alle andere menschen de we reld zagen door een gekleurd glas en zij alleen door hun heldere kijkers. Gelukkig zijn er toch enkele van die vaste punten. Laat ik noemen: de denkbeelden van een groot man als Dr. Kuyper, dde in Gods hand 't middel was om het Gereformeerde leven weer tot bloei te brengen. Zij zien Kuyper en zijn levenswerk ook door hun gekleurd kijkglas. Na tuurlijk blijft zijn beeld groot. Hij heeft veel gedaan dat goed is Maaren nu begint de critiek: eigenlijk was toch Kuypers kijk op de Ethischen b.v. niet goed, zijn critiek

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1