m m m m 0 0 m m m M m Wm 2l- SP fff ut i! ÉR m it ik prompt in zaten. Er is blijkbaar met lust en 'jver gestudeerd en de directeur heeft ui'tracht een muzikale interpretatie te ge ven. We zouden soms gaarne iets meer soepelheid gevoeld hebben in de stemvoe ring, vooral bij de heeren, maar willen onmiddellijk tot hun verontschuldiging aanvoeren, dat het heerenkoor, door de omstandigheid dat zoovele leden geduren de een deel van het iaar voor zaken op reis zijn, onmogelijk zoo stelselmatig kan repeteeren als de 'ames. Er werd met toewijding, goed en zuiver gezongen en wij zijn stellig overtuigd, dat de directeur, wanneer hij niet te veel mu tatie heeft en steeds volle en ijverige me dewerking, van het koor een even gewil lig instrument zal maken als van zijn orgel. Reeds nu is de stemmenverhouding zeer evenwichtig: het sopranenkoor krachtig en glanzend; de alten niet zoo sterk, maar goed van klank; tenorer en bassen geven een goed geluid, maar het is niet altijd even goed afgerond wat toe te schrij ven is aan bovengenoemde omstandig heid. Ondanks deze kleine opmerkingen heeft het koor ons geen minuut verveeld. Men merkt zuo gauw, dat er innerlijk bij de uitvoerenden iets leeft en dat er een man met gemoed voor staat. Zooals men weet, treden in het „Lobgesanf" ook solisten op maar daarover straks. Het koor deed zich van zijn beste zijde kennen in enkele ko ren uit „Die Jahreszeiten" van Haydn en vooral in enkele kleinere werkjes, als „Der Lenz ist an-ekommen" van Mendels sohn en „Frühlingsgrusz" van Schumann. Vooral die beide kleinere werkjes waren keurig afgewerkt, met charme van rhyth- rnische afgewogenhefd en mooi genuan ceerd. Van „Die Ehre Gottes aus der Natur" had Keuning een zelfstandige bewerking gemaakt, met fraaie vondsten voor het orgel in de tweede strophe. Heel mooi was ook „Kerstlied" voor vrouwenkoor en solo van Loots, en een woord van bijzondere waardeering hebben we voor het Paasch- lied, van Bach, omdat het a capella werd uitgevoerd. Het koor besloot met de mach tige Psalm 150 van César Franck. Van de solisten moeten we in de eerste plaats noemen Mej. Hanny van Teylin- gen, die beschikt over een zeer goed ge schoold en rein geluid, dat zij aan inner lijke muzikaliteit weet dienstbaar te ma ken. Er gaat groote bekoring uit van haar voordracht en het allermeest hebben we van haar genoten, toen zij de prachtige Aria uit de „Messias" ten beste gaf „Ich weiss, dass mein Erlöser bebet". Dit was een voordracht, waarin zij zich geheel gaf een wondere teerheid van expressie mèt nobele crescendo's, een stukje wijdings volle poëzie. En zij werd 'hierbij op het or gel geassisteerd door den heer Keuning* die zich geheel aanpassend aan de zan geres, een poëtische begeleiding ten beste gaf. Mej. van Teylingen had verschillende andere soloprestaties te vervullen, waar we evenzeer alle waardeering voor heb ben, maar dit was haar glansnummer. Als mezzo-sopraan hoorden we Mej. G> Klijn, uit Den Haag. Van haar willen we in 't bijzonder memoreeren twee liederen van Doorak, die hear zeer goed lagen. Wat klankgehalte betreft, kon ze iets meer geven soms, maar dat zal wel. ko men. Overigens zong ze heel gevoelig van voordracht. Het sentiment, de aanvoeling ia er. Bij voortgaande scholing zal ze dit geheel tot uiting weten te brengen. We zijn blij,, haar gehoord te hebben'. De heer Cor Henken uit Amsterdam trad op als tenor-solist. Hij beschikt over een mooi en helder geluid, licht en glan zend van timbre en heeft zin voor een goede voordracht. Van hem noteeren we in 't bijzonder Recitatief en Aria uit „Die Schöpfung". De Aria werd uitnemend voorgedragen. En ten slotte moet een woord van war me hulde worden gebracht aan den heer H. J. Hermans, die verreweg de meeste koren, aria's en liederen op den vleugel begeleidde en dit deed op voortreffelijke manier. Door zijn muzikale aanvoeling van de partituren, door zijnintuïtie, en begrip, door zijn slagvaaridheid, droeg hij er veel toe bij verschillende nummers een passend relief te geven. Fn zoo mag „Looft den Heer" met groo te voldoening op dezen avond terugzien. De kerk was flink bezet, maarde jon gelieden onder de luisteraars moeten in 't Vervolg een beetje rustiger zijn. Onder de uitvoering der nummers hielden zo zich stil, maar zoodra een nummer afge- loopen was, begon 't te roezemoezen. Dat mag niet bij een kerkconcert. Het beroep aangenomen, Ds. A. M. Boeijinga, predikant bij de Ge- ref. Kerk alhier heeft het beroep naar de Geref. Kerk van Haarlem aangenomen. Ds. Boeijinga, geboren 19 S^pt. 1887, werd in 1911 candidaat en in 1913 docto randus. Na van 26 April 1914 tot 30 No vember 1919 de Kerk van Koog-Zandijk te hebbe- gediend, staat t>s. Boémrga sedert laatstgenoemden datum te Sassenheim. Ds. Boeijinga zal in Haarlem de plaats innemen van Dr. J. Brinkman. Als bewijs, dat die kerkverbouwin^ der Geref, Kerk alhier niet overbodig was, moge dienen, dat j.I. Zondagmor gen 877 menscben in de kerk waren, terwijl het hoogste getal, dat in (die oude kerk werd bereikt, .754 was. HAZERSWOUDB. De uitslag van de gehouiden aanbe steding van krooswerken en verpach ting van het grasgewas der gemeente is als volgt: Perc. 1 Oostvaart, P. den Hertog f22,2, Schoutenstr., Jac. Brouwer f18,3, Gemeenewegsvaart, G. van Tol f34,4, Noardzijdoi^svaart, P. den Hertog f22,5, Zuidzijdorpsvaart G. van Tol f23,'6. Vaart bij het Spook verlaat, G. van Tol f6,7, Oost bovenvaart, G. van Tol' f 618, Lodee- wijksvaart, G. van Tol, f48,9, West- bo venvaart, Gebr. van Gorkum, 124, 10, Vaart langs de Roemer, J. C. van der Haven, met bijbetaling van f21,— voor het grasgewas. Eveneens perc. 11, Voorwegsvaart tot Middelwegbrug met f23,en perc. 13, West einder vaart met f4,bijbetaling aan J. C. v. d. Haven- perc. 12, Zoetwegsvaart aan D. v. d. Klejj, met bijbetaling van f 5, voor het grasgewas. ZEVENHOVEN. Bij de arbeidsbemiddeling in het district, stonden als werkzoekenden in geschreven i boekhouder, 9, losse ar beiders, 1 metselaar, 1 scheepmaker en 2 sigarenmakers. Aan den heer M. v. d'. Berg is op zijn verzoek eervol ontslag verleend ajs hoofd der Chr. School. Een koe van den veehouder P. v. L. bracht 3 kalveren ter wereld. De heer P. v. Leeuwen heeft zijn benoeming tot lid van (den Raad aan genomen. Doer A. Griffioen is het oude Raadhuis aangekocht voor f600, Onze vroeegere plaatsgenoot, F. Zekveld, thans te Lobitn, tolkamer, com mies bij de Dir. Bell, is bevorderd tot Comm-Deui'waarder Een slagersjongen met fiets, waar op een mana met vieesch, werd nabij •de houten brug in 't naburige Blok land, aangereden door een vrachtauto Het vleesch slingerde over den weg. De jongen bekwam geen letsel. De Zendingscollecte in de Ned. Herv. Kerk op de Pinksterdagen, bracht f44,47. op. ZOETER WOUDK. Gistermorgen bij het naar school gaan, liep bet 8-jarige zoontje van den schipper E. A. van den A. achter een melkbrik. Toen hJett ventje achter den brik van daan liep, werd het aangereden door een van iae tegenovergestelde rich ting komende luxe auto. Het ventje werd bewusteloos met een hoofdwonde opgenomen en door ld,en bestuurder dier auto naar zijn woning gebracht, alwaar door Dr. G. A. de Bruyne een lichte hersenschudding werd geconstateerd. Volgens ooggetuigen treft den be stuurder der auto niet de minste schuil l Tot adjunct-brandmeester bii de brandspuit a. d. Vliet is in de plaats van T. Los benoemd C. Koolaas, en tot Commandant A. Hoogendoorn, als opvolger van Koolaas. Konden we onlangs meldden, dat het mond- en klauwzeer in deze femeente onder het vee afnam, thans reidt het geducht uit. Dagelijks komen er meer veehouders ter Secretarie ken nis geven van die ziekte ouder hun vee. Gisterenavond vergaderden alhier in Café ,,'t Witte Huis" de ingelanden van den Room en Meerburgerpolder. Na opening door den voorz., werden de notulen idoor den secr. voorgelezen der vorige vergadering, die ongewij zigd werden goedgekeurd De rekening 1927 werd vastgesteld op inkomsten f2.072.96V2 aan uitga ven f 1.870,43, batig saldo f 202,53Vb. Die begrooting dienst 1928, werd vast gesteld op ontvangst en uitgaaf, totaal f 1.180,861/2. Het bundergeld werd gesteld opf iq per H.A. Gisterenmorgen liep op den Hoo- gen Rijndijk alhier ieen zwerver, die plotseling een toeval kreeg. Door om wonenden werd aan dén stakker hulp verleend. Toen hij weer'was bijgekomen Vertelde hij dat hij sinds verleden Zondag reeds zeven toevallen had ge had. Of het waarheid is van denman, of wel een reclame-middel om aan den kost te komen, staat niet. tolt onze be oordeeling. Hij ha,aide intusschem aar dig wat geld op, één der bewoners gaf hem zelfs twee gulden. GEMENGD NIEUWS. Onder een anto. Op den Zwiepschen weg bij Lochem geraakte gisteren een zoontje van mevrouw D., terwijl het kind van achter een wagen te voorschijn kwam onder den auto van den heer E. In hoogst zorgwekkenden toestand is het jongentje naar het ziekenhuis gebracht. Den heer E. treft geen schuld. Aan de gevolgen overleden. Eenige dagen geleden viel het 11-jarig zoontje van den heer S. te Raalte van zijn rijwiel. Hoewel het geval zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien, verergerde de toe stand later dermate, dat het knaapje naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, waar het Woensdag is overleden. Branden. Te Leende zijn gisteren de arbeiderswoningen van P. v. B., M. v. D., en L. v. d. S. door onbekende oorzaak af gebrand. Zooals gemeld, brandde Zondag een tweetal boerderijen af, terwijl het vo rige jaar een geheele wijk van het dorp in vlammen opging. Boschbrand. Te Venlo woedde j.I. Woensdag aan 't Leuther Veld een bosch brand. Militairen en politie werden gere- quireerd, aan wier kranig optreden te danken is, dat de brand geen verdere uit breiding kreeg en gedoofd kon worden. Twee bosschen en een stuk heide, werden gedeeltelijk door het vuur vernield. De bosschen zijn eigendom van mevr. wed. C. Berger, te Venlo. Inbrekers. De rechtbank te Roer mond veroordeelde gisteren den kermis reiziger M. B., uit Deurne en den timmer man G. P. uit Emmerik, wegens te Ne- derweert gepleegde inbraken in de zui velfabriek en de St.. Rochuskapel, tot res pectievelijk 2H en 1 jaar gevangenisstraf. De eisch was resp. 4 en 1^ jaar. Op reis ziek geworden. Sinds eenige dagen liggen te Hamburg in het hospi taal de kapitein Henshergen en de 2e stuurman van der Laan van het Ned. s.s. Rijperkerk. Beiden werden enkele dagen na elkaar plotseling door inwendige bloe dingen overvallen. De kapitein stond op de brug, terwijl de ziekte hem overviel, waardoor hij viel en een hersenschud ding kreeg. De toestand van beide patiën ten is ernstig, doch niet levensgevaarlijk. Nog een oorlogsslachtoffer. Bij het zwemmen in het Kanaal SluisBrugge verdronk, naar het „Hbld." meldt, een 19- jarige leerling van het Fransche pensio naat „St. Joseph" te Sluis. Het was juist op de grens; men ver moedt, dat hij in aanraking gekomen is met het prikkeldraad, dat in den oorlogs tijd door het Kanaal is gespannen. Luchtballons door den bliksem getroffen. - Twee van de veertien ballons, welke deelnamen aan een ballonwedstrijd te Pittsburg, zijn tijdens een ontzettend on weer door den bliksem getroffen. De bal lon van den legervlieger luitenant Paul Evart vloog in brand en stortte omlaag als een ontzaglijke toorts. Evart kwam om het leven; zijn passagier werd gewond. Ook de ballon „City of Cleveland" viel omlaag, waarbij de beide luchtvaarders gewond werden. De kleermaker en zijn chéques. De politie te Parijs heeft IL.ins de hand ge legd op drie mannen, clie naar het schijnt op ingenieuze wijze gebruik wisten te ma ken van de banktegoeden van anderen. Eén hunner, een kleermaker, liet zich door zijn klanten met chèques betalen, die hij onverwijld overdroeg aan een ka meraad, een berucht falsaris. Deze belde de bank op, waarop de chéque luidde, deed zich als eigenaar van het deposito voor en zei, dat hij onmiddellijk een nieuw chèqueboek noodig had, dat hij het zou laten halen. Hij verkreeg nieuwe chèque- boeken gemakkelijk op vertoon van een formulier met een op volmaakte manier nagebootste handteekening. Daarna wer den door den derden man chèques geïn casseerd, dij getrokken waren op rekening van het slachtoffer. Het schijnt, dat de heeren zeker 200.000 francs op deze wijze hebben bemachtigd. De onbewaakte overwegen. De chauf feur H. J. A. de R., uit Alphen, wiens auto op de niet afgesloten spoorbaan Tilburg- Baarle Nassau door een locomotief werd gegrepen en vernield, waarbij H. van E., gedood werd, was door de rechtbank ter zake van het veroorzaken van dood door schuld veroordeeld tot 4 maanden hech tenis met intrekking van zijn rijbewijs. In hooger beroep eischte de adv.-gen. bij het gerechtshof te 's-FIertogenbosch bevestiging van het vonnis, echter zon der intrekking van het rijbewijs. Overreden. In de St. Jorisstraat te Stratum werd de 40-jarige S. uit Zes Ge huchten met zijn rijwiel door een zwaren vrachtwagen gegrepen en 10 Meter mee gesleurd. Zijn rijwiel werd totaal ver nield. De man brak een sleutelbeen en be kwam nog andere ernstige kwetsuren. Per auto werd hij naar het ziekenhuis te Eindhoven overgebracht. Ernstig ongeval. Woensdagmiddag had de landbouwer G. Tummers te Over- hoven, het ongeluk bij het naar buis rij den van een kar klaver, waarop hij zich had neergezet, af te vallen. Hij kwam on gelukkig terecht, met zijn rug in de punt der zeis, welke hij in zijn val meenam. De wonde was zoo ernstig, dat de in haast ontboden Dr. Garé onmiddellijke overbrenging naar het hospitaal gelastte. De toestand van T. is ernstig, aldus meldt de „L. K." Branden. Te St. Willebrord- is door onbekende oorzaak de woning van v. Z.. die pas nieuw gebouwd was, afgebrand. Het huis was verzekerd. Tijdens afwezigheid der ouders is, tengevolge van het spelen met lucifers door kinderen, de houten noodwoning van v. C. te Druten afgebrand. De inboedel, die niet verzekerd was, ging verloren. De woning van B. Langes te Valther- mond is een prooi der vlammen gewor den. Er is niets, gered. Verzekering dekt de schade. Verdronken. Het drie-jarig dochter tje van den bloemist T. te Haarlemmer meer geraakte bij het spelen in de sloot aan den kant van den weg. Toen men het bemerkte, waren de levensgeesten reeds geweken. Het dochtertje van A. Veenstra, te Appelscha is te water geraakt en verdron ken. Uit het Sociale Leven. CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND. ;Deze Bond heeft te Leeuwarden zijn 10e jaarvergadering gehouden. Verschillende Vertegenwoordigers van andere organisaties en leden der A-R. en C.-H. Kamerfracties waren aanwezig. De Voorzitter, prof. P. A. Diepen horst hield een rede over „Onze Han delspolitiek", waaraan wij elders aandacht schenken. Huishoudelijke zaken. Na de openingsrede werden de jaar verslagen en de besprekingen der ver- eenigingsaangelegenheden aan de or de gesteld. De afgevaardigde van Haarlemmermeer bepleitte daarbij een beter geoutilleerd orgaan. De secretaris, mr. Goedbloed, deze opmerking beantwoordend, merkte op, c!at men voor het huidige abonne mentsgeld niet meer kan geven. Wil men grooter orgaan, dan zal het lid maatschap en het bonnementsgeld moeten worden verhoogd. De heer de Putter rapporteerde hier na namens de commissie tot nazien der rekening, dat deze in orde was be vonden. Den secretaris-penningmees ter werd door den voorzitter dank ge bracht voor zijn arbeid, en hem dé charge verleend. Voorzitter en secretaris werden bij acclamatie voor een jaar herbenoemd. De heer C. Brinkman sprak daarop de vergadering, namens den Minister van Landbouw, toe, terwijl de heer Weima hetzelfde deed namens de Chr. Middenstandsvereeniging. De voor zitter dankte beiden. De heer J. de Vries deed eenige me- dedeelingen omtrent den toestand van cie Chr. Lanbouwschool te Metslawier. Ei is een verblijdende belangstelling Lij de ouders voor dit onderwijs. De pas aangevangen eerste klas bevat 19 leerlingen, alle gekomen zonder dat men daartoe de ouders heeft moeten bewerken. De Voorzitter dankte ook den heer De Vries. Spr. deelde nog mee, dat toe zegging van den Minister is ontvangen dat dit jaar een drietal Chr. 'lagere Landbouwscholen zullen worden ge sticht in de provincie Groningen, op nader te bepalen plaats, te Hoogeveen en te Ede. De moi'genvergadering werd hierna gesloten, nadat nog aan den afgevaar digde van De Krim toezegging was ge daan, dat een door deze afdeeling in gediend voorstel, waarbij de aandacht der vergadering gevestigd werd op de ongelijke belasting van stad en land, reeds de aandacht van den Bond heeft en ter bestudeering gegeven is aan een commissie. De middagvergadering. De middagvergadering, die ook werd bijgewoond door een vertegen woordiger van den Chr. Landarbei- dersbond, werd aangevangen met sa menzang van Ps. 100 vers 2. Daarna hield jprof. dr. A. van Veldhuizen zijn inleiding over: „Bijbel en Landbouw". Een drietal aanwezigen stelde den inleider vragen, met zijn rede verband houdend, die door hem welwillend werden beantwoord. De voorzitter sprak hierna een woord van dank aan prof. Van Veld huizen, die daarna de bijeenkomst met dankgebed beëindigde. 's Avonds had de opvoering plaats van het Friesche zang- en declamatie- spel „Aid en Ny Frysl&n", geschreven door het Tweede Kamerlid, den heer J. Bakker, van Menaldum. Na afloop der opvoering van dit zangspel bracht de heer Dommikus uit Zeeland namens de vergadering dank aan het bestuur der Friesche afd., voor de wijze waarop zij de Jaarverga dering tot een onvergetelijke heeft ge maakt. De secretaris van de Friesche afd., de heer J. S. van Tuinen, van Berli- cum, die als voorzitter fungeerde, dankte den heer Bakker en zijn gezel schap voor het gepresteerde. Verder voerde nog het woord de heer P. J. Colijn van Gouda. Na gezamenlijk Ps. 72 11 gezongen te hebben, ging de heer v. Tuinen in oankgebed voor. FROT.-CHR. BOND VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig be staan heeft het hoofdbestuur van den Prot.-Chr. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel gistermiddag te Utrecht een druk bezochte receptie gehouden, waar o.a. verschenen: jhr. Roëll na mens de vereeniging van locaalspoor- en tramwegpersoneel; de heer Kruit hof namens het Christelijk Nationaal Vakverbond, die enkele boeken van sociaal-literaire strekking aanbood, de beer J. S. Ruppert jr., namens den Nederlandschen Lutherschen Bond voor sociale actie; de heer Hellemons voer den R.-K. bond van spoor- en tramwegpersoneel; jhr. dr. E. L .Elias, namens de directie van de Nederland- sche spoorwegen, die in een hartelijke Irespraak gewaagde van de aangena me samenwerking met den P.C.B.; de heer Slagter namens den Minister van t vaterstaat; de heer Ver* -y, uit naam van het rijkstoezicht op de spoorwe gen; Ds. Beeren en Ds. Oberman, als vertegenwoordigers van den kerke- raad der Ned. Herv. Gem. te Utrecht; dr. Beumer, namens de A.-R. Tweede Kamer-fractie; dr. Fockema Andreae, burgemeester, en dr. de Lange secreta ris van de gemeente Utrecht; en de heer Van Andel, lid van.Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht. Des Avonds werd een druk bezochte bogroetingssamenkomst gehouden. DAMRUBRIEK. Een fraaie Combinatie. N. DE VREES Czn., Amsterdam. Zwart: 15. A-- Wit: 15. P. BEERS, Heer Hugowaard. De laatste zet van Zwart was i hier 10-14, waarop Beers probeert schijf 24 te vero veren. Het vervolg van het spel was aldus: I. 50—44 23—29? Deze zet kost een schijf en sterker u dan ook 2328 en 19 ,X 28. 2- 39—34 29. <1° 3- 44 X 35 Zwart moet een schijf verheaen. 32228 Een goede zet. Want ofschoon zwart nu wel een schijf moet verliezen, hp bewerkt toch dat wit een nadeedigen stand krjjgt. 4- 33 X 22 19—23 5- 49—43. 7—" 6. 43—39 12—17 En denkt hierbij zijn schijf terug te winnen, hetgeen echter door Beers op mooie wijze Weerlegd wordt. 7. 272116X27. Wel de eenige manier om verlies te voorkomen. Op 17 X 28, wit 3127,26 X 17, 2722 18 X 27, 32 x 12 8 x i7, 35—30 24 X 35. 45—4° 35 X 33. 38 x 20. Op zwart 18 X 28, wit 21 X 12 8 x 17, en 32 X 12. 8. 32 X 12 8X28 9- 38—33' En wit behoudt ziin gewonnen schijf, door z'n mooie en diepe combinatie. Verder nog een partij, gespeeld in den wedstrijd om den meestertitel 1927 tusschen Roels met wit en Polman met zwart. Gedeeltelijke anotatie uit de N. R. C. Wit Zwart 1. 3328 1923. Deae zat wordt ook idoor Keiier zeer vaak gespeeld. Het doel er van is on geveer hetzelfde spel te bereiken, aln met wit door 3228 verkregen wordt. 2. 28:19 14:23 3- 39—33 10—14 4- 44—39 5—10 5- 33—28 1722 Het logische gevolg van diens eersten zet. 6. 28 19 Het is hier slechts ten kwestie van opvatting. Wij verkiezen hier 28 i7 of het echter sterker is, is de vraag. 614:23 7. 32—27 11—17 8. 37—32 6—11 9. 50—44 10—14 10. 3126 De moderne voortzetting. 1022 31 11. 26 37 1419 12. 39—33 I—6 13- 44—39 17—22 14. 32—27 Deze zet wordt hier ook dikwijls don; Fabre (gespeeld en is o.i. wel de stérk ste. De witte'' lange vleugel is thans zeer gunstig ontwikkeld en diens stalling thans volmaakt te noemen. 1422:31 15. 36:27 11—17. 16. 37—31 Een eigenaardige zet. Sterker is hier 3732 en dan op het goede moment 3328 met schitterend spel. 1 617—21 17. 31—26 De consequentie van den voorgaan- den zet. Sterklijkt deze manoeuvre .ons echter niet. 1 721 132 18. 38:27 7—11 19. 4136 1117 20. 4238 914 21. 4641 49 22. 36—31 17—22 Waarom hier dezie zet? Aangewezen was hier immers 2—711 om van het witte stuk 'op 26 te profiteered Door den tekstzet krijgt de witte for matie 26, 27, 31 haai' volle waarde, in verband met een mógelijke hekstel- ling. 23. 41—36 De zaakjes worden hier veel te kalm aangepakt. Waarom nu weer de 2 om 2 door 22—28 (33 22), 23—29 (34 23) en 19:17 toegestaan? Hierna is het. spel weer ongeveer gelijk, terwijl 34— 29 hier prachtige kansen had gegeven. Stand na den 22sten zat van Zwart. Zwart: 2, 3, 6, 8, 9, 1216, 1820, 22 en 23 (15 sch.). Wit: 26, 27, 31, 33—35, 38—41.. 43, 4.5, 47—49 (15 sch)- 2322—28 24. 33 22 23—29. 25. 34:23 I9H7. 26. 39—3 Consequent was hier nu 2722 en op 17:28 met 2621 vérvolgen. De beste wijze van slaan voor zwart lijkt o-ns dan 18 27 en 16 7 met ongeveer gelfjk spel. 26. 28. 29. 3°- .31, -19 14- 19—23 9—14 14—19 3—9. 40—34 49—44 44—40 47—42 2721 Thans vrijwel gedwongen, maar min der sterk dan 27—22 bij .den 2bsten zet 3116:27 32. 31 11 6:17 33. 38—32 2—7. 34. 42—38 9—I4 Diens stelling was hier voltooid en moest er iets gedaan worden; o.i. was hier 17 of ook 1822 sterker dan de tekstzet, welke Wit weder toestaat gun stig het centrum te. bezetten, waarna het spel weer vrijwel gelijk is. 35- 33—28 Natuurlijk. Thans komt wit met 36 3127 weer heel goed te staan. 35. 20-24 36. 3631 1420 37. 31—27 20—25 38. 43—39 7—11 39. 48—43 24—30 Do beste zet. Op 1116 behoudt wit de bestem kansen. 40. 35:24 19:30 41. 28:19 13:24 42. 4035 Heel verleidelijk. Echter m dezen stand zwak. Zwart, kan nu zeer sterk het centrum bezetten, waarna wit zeer groot nadeel krijgt. Hier behield wit aeker gelijk spel aoor 3228 pnz. 42iS23. Natuurlijk. 43- 27—21 y Deze zet is zóó zwak, dat hij gelijk staat met een blunder. Nog kon wit remise maken door 3833 te spelen. 44- 23—28 I De beslissende zet. Do partij is reddeloos verloren en wit had hier kunnen opgeven. Het komt in het dani- imen niet vaak voor, dat een zwakke zet op zulk een afdoende wijze ge straft wordt als hier het geval was. 38—33 27.438 3328 26:17 28—23 2318 18—13 52. 3429 53. 35:13 Wit geeft pp. 49. 50. 51- 28—32 16 427 17—21 12:21 2126 2631 8 19 24:44

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7