Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel vond in Ti- voli'' te Utrecht op Donderdag j.l. een receptie plaats, waar gelegenheid was deze organisatie te complimenteeren. Een foto van het jubileerende bestuur met vaandel in ieestbloemen. Het tehuis ts zeer geriefelijk inge richt. Dc verblijfkossten bedragen 66.50 Zwitsersche franken per week en ver volgens 9.50 francs per dag. Men moet zich voor minstens een week inschrij ven. De deelnemers uit Holland moeten zich aanmelden bij de Reiscommissie der*Algemeene Senaten Vergadering adres: Breestraat 41, alhier. Het studentenhuis te Genève is elk jaar geopend van 22 Juli tot 10 Sept. DAG-AGENDA. Woensdag 6 Juni, 's av. kwart over acht, „In den Vergulden Turk Bree straat: Jaarverg. v. d. L. Kunstkring „Voor Allen". De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 2G Mei tot en met Zondag 3 Juni a.s. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, Telef. 807. waaruit wij memoreeren, dat begon nen werd met een tekort van f 24.45, doch dat er aan het einde des jaars een batig saldo was v. f 120. (Applaus). Namens de Commissie voor het na zien der boeken, bestaande uit de da mes Mej. Langman en Mevr. van Dijk, bracht de eerste verslag uit over het gehouden beheer van de penningmees-" teresse, waarna deze onder dankzeg ging werd gedéchargeerd. Hierna brachten de dames Mevr. v. d. Steen en Mevr. Spaargaren bij beur ten verslag uit van de algemeene ver gadering van den Ned. Chr. Vrouwen bond te Arnhem. Nu en dan ontbrak hierin de note gaie niet. Nadat de presidente de beide dames bedankt had voor haar keurig ver slag, zong een dameskoor onder lei ding van Mevr. HakkenbergMens oen tweetal schoone liederen. Bij de alsnu volgende bestuursver kiezing wegens reglementair aftreden van Mevr. v. d. Loosdrecht en Mevr. den Older, werden in haar plaats tot bestuursleden gekozen Mej. Ooster huis en Mevr. Riemens; tot presidente werd gekozen Mej. Koekkoek, die de b-•nor-ming in beraad hield. De heer J. Kalsbeek, hoofd eener Chr. Sochol hier ter stede, declameer de vervolgens „Moeder", van W. G. v. c'. Hulst, alsmede een drietal gedich- t.-n: een fragment uit „Gekruisigd", van Frencken; „Ecce Homo", van Von del; en tot besluit het bekende „O hoofd, bedekt met wonden". Zoo wisselden in deze gezellige ver gadering het nuttige en het aangena me elkaar af, waarna de presidente op de onder ons gebruikelijke wijze de bijeenkomst sloot. 25-JARIG BESTAAN VAN DEN CHR. NATIONALEN WERKMANSBOND, AFBEELING LEIDEN. Heden, 1 Juni, herdenkt de Chr. Na tionale Werkmansbond voor leden, der Ned. Herv. Kerk te Leiden, zijn 25-jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan werd gis teravond in de Hooglandsche Kerk een wijdingsavond gehouden, waar als sprekers optraden! Ds. P. Pros van Kat wijk aan Zee en Ds. Joh. Groot Enze- rink van Leiden. Ds. Pros liet aan het begin van den avond zingen het eerste en laatste vers van Gezang 2 en las enkele ver zen van Genesis 12, waarna hij voor ging in gebed. Toen was het wóórd aan de Chr. Zangvereenigijig „Halleluja", welke staat onder de hoogst bekwame lei ding van Mej. Tilly Leening. Een tweetal nummers werden uit gevoerd; Psalm 1J8 en „O Domine Je- su Christe" en heerlijk kwamen deze gewijde liederen tot tiaar recht, op klinkend tussehen de eeuwenoude pi laren van een bedehuis Gods. Ds. Pros, die daarna het woord nam. begon met een hartelijke gelukwenseh aan de afdeeling en een hartelijk woord van welkom aan alle aanwezi gen. Spr. sprak daarna een enkel woord naar aanleiding van het voor gelezen Schriftgedeelte, waarin Abra ham wordt geteekend, gaande uit zijn Vaderland naar het land, dat God hem wijzen zou. Abraham stond onder de roeping van afzondering. Hij mocht niet toe geven aan de wereld rondom hem. Twee dingen waren zeer voornaam in zijn leven, zijn tent en zijn altaar, zooals we lezen in het voorgelezen hoofdstuk: Hij sloeg zijn tent op; hij bouwde den Heere een altaar en riep den Naam des Heeren aan. Ook wij hiea- op aarde slaan onze tenten op. Een ieder werkt voor zijn huis. Maar daar komt nog iets bij, zooals de naam Chr. Nationale Werk mansbond uitdrukt. Wij zoeken iets hoogers. Dat is het altaar. Het gaat om de tent, het altaar en den Naam des Heeren. De tent is niet alleen het stoffelijke, want er is verband tus sehen de tent en het altaar en de ver bindingsschakel is het maatschappe lijk en huiselijk leven. Bij al ons werken moet er zijn het zuurdeesem van het Evangelie, dat er in doorwerkt. Heeft de Bond voldaan aan de drie eischen van het tekst woord: Hij sloeg zijn tent op, hij bouwde daar een altaar en hij riep den Naam des Heeren aan? Wij zijn van den zegen des Aller- hoogsten afhankelijk. God moet Zijn licht ontsteken. Jezus moet voor ons zijn de Heiland. Maar dat wil Hij ook. Er zijn veel teleurstellingen, maar Christus wil ons sterkte geven. Wij moeten het arbeiden voor de tent en voor het altaar zien bij het licht van Gods Woord. Dank aan God is - ver schuldigd voor hetgeen achter ligt. Wij kunnen ook voor de toekomst op Hem rekenen, wanneer wij maar het oog op Hem gericht houden. Daarom, Christen-arbeiders, aldus spr.. de gemeenschap in geloof, hoop en iiefde is sterk. Vereenigd moeten de belangen behartigd worden. In een heid des harten ligt vertrouwen en sterkte. In onzen tijd hebben wij bo venal trouw noodig. Trouw bovenal aan cteri Christus Gods, maar trouw ook aan het wettig gezag, aan het Huis van Oranje. Laat daarom de Werkmansboni'. ook trouw blijven aan het vaandel. Wij hebben een Koning, die met ons strijdt! Na deze rede kregen we gelegenheid te beluisteren een tweetal solo's van den heer Emile Sluiter, bariton en Mej. Annie v. d. Reyden, sopraan, beiden inwoners van onze stad. De eerste zong „Zondagswijding" Zijn stem klonk devoot, soms ietwat droomerig door het kerkgebouw, be geleid door orgelmuziek, die de wij ding verhoogde. Wij hebben niets dan lof voor zijn fraai stemgeluid; Het heeft niet weinig bijgedragen tot de stichting van de aanwezigen en als zoodanig was dezen avond toch be doeld. Mej. van der Reyden zong: „Gott le- bet noch", van J. S. Bach en „Altes Mailied in der Bittwoche". Ze beschikt over een mooie ronde sopraan, een stem, heerlijk geschikt voor gewijde muziek, prachtig tot haar recht komend in de groote kerk gewelven. Ze kan innig zijn als een gebed en dan weer uitschieten tot een zaligen jubel; ze kan week zijn, maar ook statig en strak. Ze geeft de gave vertolking van alle stemmingen, die God geeft in het hart van Zijn kind. Na deze zang nam het woord Ds. Groot Enzerink, die eveneens begon met een hartelijke gelukwenseh en wees er daarna op hoe in het streven van den Bond hem «steeds heeft ge troffen het hooghouden van het Evan gelie en de erkenning van de Ned Herv. Kerk als de historische open baring van het lichaam van Christus. We staan van avond even stil. We hebben even geplaatst een Eben Haëzer. Maar we moeten weer voort. De richting daarvan is niet moeilijk aan te geven. De woorden van Jezus tot Petrus: „Volg .Mij", geven dat dui delijk aan. Petrus had Christus ver loochend. Hij was een onwaardig diensknecht geweest. Toch zegt Jezus: Volg Mij. Jezus volgen is ook onze taak. Het moet het hoogste zijn in heel ons le ven. We moeten ook in ons dage- lijksch leven, in onze werkplaats le- levende brieven van Christus zijn. Hem volgen metterdaad, niet met den mond alleen. Onze tijd lijdt aan ziekte van den wil. De enkeling staat geheel op den achtergrond. Men gaat op in de mas sa, in groote organisaties. Daardoor ontstaat de klassenstrijd, die slechts persoonlijk voordeel brengt. Daarte genover moet de Chr. Werkmansbond zich stellen. En nu is het zoo, dat wij dikwijls als Petrus zijn, en voor een spottend woord bezwijken. Want spot is ook rijkelijk ons deel. Daaraan moe ten wij echter het hoofd bieden. Wij moeten Jezus volgen, ook op het soci aal terrein. Daarvoor moeten wij Hem liefhebben en belijden en strijden te gen de zonde van het eigen hart en van de wereld daar buiten. Zoo gaan wij door strijd tot over winning. De Heere stelle daartoe den Chr. Nationalen Werkmansbond tot een rijken zegen. Na deze rede werden weer eenige nummers solo-zang gegeven en liet ook het zangkoor zich weer hooren. Aan het eind van den avond dankte Ds. GrQot Enzerink Ds. Pros voor zijn bereidwilligheid om dezen avond als spreker op te treden en ook de zan gers en zangeressen voor hun mede werking. Nadat vervolgens Z. Eerw. voorge gaan was in dankgebed, werd staande gezongen Ps. 86 vs. 6. Aan de deur Werd een collecte ge houden voor het bouwfonds. JAARVERGADERING LEIDSCHE BURGERWACHT. In de bovenzaal van de sociëteit „Amicitia" kwamen gisteravond de le den van de Leidsche Burgerwacht in jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer Mr. P. A. Pijnacker Hordijk, opende te ruim acht uur de matig be zochte bijeenkomst met een woord van welkom tot de aanwezigen, waarna de secretaris, de heer M. van Mens de notulen der vorige vergadering voor las, welke onveranderd onder dank zegging werden goedgekeurd. Nalezing en behandeling der inge komen stukken, bracht de heer Van Mens zijn jaarverslag over 1927 uit, waaraan wij ontleenen, dat het aantal gewapende leden momenteel 523 be draagt, dat der gewone leden 62, dat der Roode Kruisbrigade 33 en dat der ondersteunde leden 92. Deze aantallen vertoonen een ach teruitgang in vergelijking met verleden jaar, weshalve de secretaris opwekte, tot het voeren van propaganda, vooral in de gelederen der jongeren. De met één vierde verminderde rijks subsidie dringt tpt grootere zuinigheid. Na vermelding van de diverse be- stuursmutaties in het afgeloopen jaar, werd uitvoerig stilgestaan bij de ver schillende wedstrijden en oefeningen, welke alle een uiterst vlot en geani meerd verloop hadden. De kas wijst weliswaar een klein te kort aan, doch dit behoeft allerminst reden tot ongerustheid te geven. De verstandhouding met andere ver- eenigingen en burgerwachten was ook dit jaar uitstekend. Het verslag ein digde met woorden van dank aan al len, die in het afgeloopen jaar met raad en daad het bestuur in zijn stre ven tot bloei van de Leidsche Burger wacht ter zijde stonden. De heer Pijnacker Hordijk trad naar aanleiding van dit verslag nog in bij zonderheden en stelde de groote ver diensten van de heeren luit. Steen- hauer en sergeant Blodkamp ten op zichte van de L. B. op den voorgrond. Spr. richtte zich daarna nog in het bijzonder tot den nestor der vereeni- ging, den heer -Van Bergen Henegou wen, wien hij den hartelijken dank van bestuur en leden betuigde voor den grooten steun van hem ook dit jaar weer ondervonden en wien hij den jongeren leden ten voorbeeld stelde. Ook den conmmandant, majoor Van Mens, dankte spr. voor de door dezen als zoodanig bewezen groote diensten. Daarna werd het jaarverslag onveran derd goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek, dat de ontvangsten had den bedragen 3035.07 en de uitga ven 3211.28 met inbegrip van een na- deelig beginsaldo van 140.65, zoodat op 31 December j.l. de kas een tekort van 176.21 aanwees. Nadat de kascommissie bij monde van den heer'Kok gerapporteerd had de bescheiden in volmaakte orde te hebben bevonden, werd ook dit jaar verslag onder dankzegging goedge keurd. Als leden der kascommissie voor 't jaar 1928 werden bij acclamatie geko zen de heeren O. F. Kooreman, Th. Barthen en Van der Drift. De aftredende bestuursleden, de heeren mr. P. A. Pijnacker Hordijk. J. W. Henny en H. van der Velden, werden eveneens bij acclamatie herko zen en namen allen hun herbenoeming aan. Bij de rondvraag werd o.m. beslo ten tot toetreding als lid tot de Kon. Ned. Scherpschuttersvereeniging, ter wijl voorts uitvoerig gesproken werd over de viering van het tienjarig be staan van de Leidsche Burgerwach: in November a.s., waarvoor het bestuur plannen voor de organisatie van een feestavond in voorbereiding heeft. Tenslotte reikte de voorzitter de prijzen behaald bij den jongsten buks wedstrijd, u:t waarvan wij den uil slag reeds eerder gepubliceerd hebben en sloot daarna onder dankzegging voor de opkomst, deze gemoedelijke vergadering. ONDERWIJS IN DE ELECTRO- TECHNIEK OP DE LAGER6 SCHOOL Zooals bekend, is er een campagne begonnen voor het onderwijs in de electro-techniek op de lagere school. In dezen tijd komt ieder op eeniger- lei wijze met de electriciteit in aan raking. De toepassing ervan strekt zich op schier elk gebied uit. Onbe kendheid er mee veroorzaakt dikwijls veel last en ongemak en levert zelfs gevaar op. Een der kampioenen bij deze actie is de heer Jan Feders, die zich in ver band met deze paedagogische campag ne in verbinding heeft gesteld met de directie der stedelijke fabrieken voor Gas en Electriciteit. teneinde ook hier voor bovengenoemd streven propa ganda te maken. Natuurlijk was de directie daarvoor ontvankelijk, actief als zij is om de electriciteit meer en meer populair te maken. En zoo kwam het, dat gister avond in het Luxortheater aan het personeel der Stedelijke fabrieken van gas en electriciteit met hunne vrou wen en tal van genoodigden, waaron der een aantal raadsleden een film werd vertoond, waarin de beteekenis van de electriciteit en hare toepassing op velerlei gebied aanschouwelijk werd voorgesteld en door den heer Feders nader op populaire wijze werd toegelicht, terwijl de spreker niet na liet het groote nut van het onderwerp en de electrotechniek te demonstree- ren. De op zichzelf reeds interessante film die door de heldere toelichting nog in belangrijkheid heeft gewonnen werd door de talrijke aanwezigen met aandacht gevolgd. Een hartelijk applaus loonde den heer Feders voor diens belangloos ge geven voordracht. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (Mei 1928) ingelegd 407.977,54 en terugbetaald 385.387,42 141 nieuwe inleggers zijn* ingeschre ven en 67 boekjes werden geheel uit betaald. Het tegoed der 16.762 inleggers, in clusief 402 deelnemers aan den Af- haaldienst, bedroeg einde Mei de som van 6.772.264,94. In 1224 posten is in deze maand door den Afhaaldienst 2.294 ontvan gen. PREDIKANT REM. GER. GEMEENTE Tot predikant bij de Rem. Geref. Gein. alhier is benoemd Ds. P. D. Tjalsma, van Gouda. DRUK BLOEMENVERVOER BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Wegens druk bloemenvervoer naar Duitschland, zullen vanaf heden al hier de bloemen in aparte bagagewa gens worden geladen. Deze bloemen kunnen dan direct met de gewone sneltrein via Woerden—Utrecht—Em merik naar Duitschland worden door gevoerd. BELASTING OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afge loopen maand aan den Rijksontvanger a: gedragen een bedrag van f 23.220.87. liet aantal leden bedraagt thans 2817. Ingevolge het besluit van de leden vergadering van 13 April 1.1. zal de vol gende week worden begonnen den le den een exemplaar van de Statuten er: het Huishoudelijk reglement te be zorgen, waarvoor de leden verplicht zijn den kostprijs, ad. f 0.05 te betalen. EEfo STUDENTENREIS NAAR DE VEREEN. STATEN VAN AMERIKA. Als antwoord op de gastvrijheid, die aan Amerikaansche studenten in Europa is verleend, biedt de Nationale Studenten Federatie van de Vereenig- dc Staten van Amerika, den Europee- sche studenten een reis door Amerika aan. De deelnemers vertrekken per s.s. Olympic den 12en Juli a.s. van South ampton. Dadelijk na aankomst te New-York zijn zij de gasten der Ame rikaansche studenten. Behalve New- York worden bezocht Boston, Maine, Buffalo, Washington, Baltimore, Phi ladelphia en van daar terug naar New- York, van\vaar den 18den Augustus per s.s. Homerie de terugtocht aan vaard wordt. Het totaal der kosten van Southamp ton en terug bedraagt 30. Deze reis, waaraan zoowel manne lijke als vrouwelijke studenten kun nen deelnemen, wordt voor zoover Bolland betreft geregeld door de Reis commissie der Algemeene Senaten Vergadering, die alhier is gevestigd en waar deelnemers zich vóór 30 Juni as, kunnen opgeven: adres: Breestraat No. 41. EEN STUDENTENHUIS TE GENèVE. Telkenjare bezoeken tal van studen ten Genève, ten einde ter plaatse het werk van den Volkenbond en van het Internationaal Bureau voor den Ar beid te bestudeeren. Vroeger hebben deze studenten onderdak moeten zoe ken in een willekeurig hotel of pen sion in de stad, zonder echter gelegen heid te hebben met elkaar in aanra king te komen. Ten einde aan dit bezwaar tegemoet te komen opende de Conféderation In ternationale des Etudiants het vorig jaar een studentenhuis voor studen ten uit alle landen der wereld afkom stig. Het resultaat was zoo gunstig, dat besloten werd het tehuis eiken zo mer open te stellen. Behalve dat de studenten thans ge legenheid hebben elkaar te ontmoeten, kunnen zij den zomercursus volgen, clie. vanwege het Bureau d'Etudes In ternationales onder leiding van prof. Zimmern, gegeven wortt. DE GEARRESTEERDE ADMINISTRATEUR. Naar aanleiding van in de pers ver schenen onjuiste berichteji als zou de eenigen tijd geleden te Leiden gearres teerde administrateur eener handels onderneming te Kotta-Radja, de heer N. de Br.f voorloopig in vrijheid zijn gesteld, deelt het Haagsche Persbu reau mede, dat deze zaak nog in een i geheel ander stadium verkeert. Nadat als raadsman van den ver dachte was opgetreden mr. J. Weyl, te 's-Gravenhage, heeft deze allereerst de opvatting van het parket bestreden, dat de heer de Br. onmiddellijk naar Indië zou moeten worden getranspor teerd. Een bespreking van den raads man met den minister van Justitie had tot resultaat, dat aan gemeld voorne men van het parket gepn gevolg werd gegeven. Daarna wendde mr. Weyl zich met een uitvoerig telegram tot den Raad van Justitie te Medan, teneinde de op vatting van dit college over deze kwes tie te vernemen. Naar aanleiding hiervan heeft de procureur-generaal bij het Haagsch Gerechtshof bericht ontvangen, dat er bij genoemden Raad geen bezwaar be staat, dat de heer Br. voorloopig op J vrije voeten wordt gesteld. Alvorens evenwel daartoe over te gaan, heeft de Procureur-generaal eerst weder via de Indische Regeering j bevestiging gevraagd van het bij hem ingekomen telegram. Dit verzoek om bevestiging is reeds I ruim een week geleden telegrafisch verzonden, maar hierop is nog steeds geen antwoord ontvangen, zoodat de heer Br. zich op het oogenblik nog in voorloopige hechtenis bevindt. Het voornemen bestaat, om den heer de Br., wanneer het verwachte ant woord is ingekomen, tegen het stellen van een cautie en tegen afgifte van zijn paspoort op vrije voeten te stellen. ERNSTIG ONGEVAL. Hedenmiddag omstreeks 2 uur reed een auto in de Plantage door een of andere oorzaak op het trottoir voor de woning van Dr. de Planque aldaar. D© 12-jarige Z. uit de 3e Havenstraat, die daar passeerde werd aangereden. Hij brak een been en had een ernstige hoofdwonde bekomen. Na bij Dr. Plan que voorloopig te zijn verbonden werd hij naar het St. Elisabeths ziekenhuis vervoerd. GELUKWENSCH AANGEBODEN. De Senaat van het Leidsche Studen tencorps heeft heden Dr. J. C. Reudler te Apeldoorn, oud-rector van het Erasmiaansch Gymnasiun^. te Rotter dam en oud-Leeraar aan het instituut Noordtheij te Voorschoten ter gele genheid van het feit, dat hij vandaag voor 50 jaar geleden in de Letteren i romoveerde in 'n in hartelijke bewoor dingen vervat schrijven zijn geluk- wenschen doen toekomen. Door de politie alhier is aange houden zekere D. H. W. uit Zoeter- woude. Hij werd ervan verdacht een horloge gestolen te hebben bij M. H. alhier, bij wien hij op bezoek was. De man heeft bekend dén diefstal ge pleegd te hebben. Door de marechaussee te Wasse naar is aangehouden en naar hier overgebracht H. W. v. d. W., zonder vaste woonplaats en beroep, gedomici lieerd alhier. De man wordt verdacht van verduistering en oplichting van een groot aantal fietsen te dezer stede en omgeving. De man is ter beschik king van de Justitie- gesteld. De politie heeft alhier aangehou den de 48-jarige C. K., schoenmaker van beroep verdacht van een ernstig zedenmisdrijf. De man zal naar Den Haag worden overgebracht. De Commissaris van Politie der Afd. D. en E. te 's-Gravenhage waar schuwt tegen kooplui, die zich als stuurman of bootsman op de groote vaart voordoen en Perzische tapijten en andere Oostersche kleeden en goe deren als echt te koop aanbieden, waarbij later bleek, dat deze goederen niet echt zijn en t§ duur zijn betaald. Zij zoeken hun slachtoffers voorname lijk onder uit Indië hier te lande ver toevende families en wekken door hun kleeding en hun bespraaktheid ver trouwen. BINNENLAND. Z. K. H. DE PRINS. Z. K. H. de Prins bracht gistermid dag, vergezeld van zijn adjudant, ai- tenant ter zee le klasse Term ij telen, een langdurig bezoek aan de Neder - landsche Muziektentoonstelling in het Kurhaus te Scheveningen. De Prin^ werd ontvangen en rondgeleid door dt leden van het werk-comité, benevens de heeren mr. E. Polis, gedelegeerd lid der Exploitatie Maatschappij Scheve- I

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2