tretten der medewerkers en heeft bo vendien nog een illustratie, die een voorstelling geeft van hetgeen in de afgeloopen 25 jaar door de vakbewe ging in dit bedrijf is bereikt. In 1903 een wagon met „geen rechtspositie, geen wettelijke arbeids tijd, lage loonen, geen erkenning, slechte huisvesting", en daaraan is vastgekoppeld een andere wagen (1828) met als bagage: „betere rechts positie, wettelijke arbeidstijd, betere loonen, georganiseerd overleg, behoor lijk pensioen, goede huisvesting". Dit alles is te danken aan den ar beid der vakbeweging, vooral ook van die, welke rekent met de beginselen van Gods Woord. Op den achtergrond van de plaat is nog eens in krotwoningen en moder nen arbeiderswoningbouw de tegen stelling van eertijds en nu weergege ven, terwijl over dit alles de zon der Chr. vakorganisatie opgaat, in wier stralen de spreuk schittert: „Waakt, staat in het geloof, houdt u mannelijk, zijt sterk". In de positie van het spoor- en tram wegpersoneel is ook inderdaad veel verbetering gekomen, en zij zijn in ar beidsvoorwaarden en rechtspositie als semi-publiekrechtelijk personeel het personeel in de particuliere bedrijven thans over het algemeen ver vooruit, vooral in een tijd van malaise als wij thans beleven. Er is een tijd geweest, dat het tram personeel voor G, 7 of 8 harde guldens per week in dienst werd genomen en een dienst van 16 uren niet tot de zeld zaamheden behoorde. En ook voor het spoorwegpersoneel was in dien tijd de toestand niet zoo rooskleurig. Dit leidde tot stakingen als in. 1903, waarin evenwel ook revo lutionaire factoren een rol speelden. In die dagen werd besloten tot het oprichten van een Bond van Spoor- on Tramwegpersoneel, een Bond, die de Protestantsch-Cliristelijke beginse len durfde uitdragen. Zoo werd op 21 Mei 1903 de P. C. B. opgericht. Het moest daartoe komen, want al was het aantal dergenen, die zich niet schaamden uit te komen voor hun be ginsel gering, zij konden geen genoe gen nemen met toestanden en ver houdingen zooals deze toen waren. De staking met den aankleve van dien had het wel duidelijk bewezen, hoe noodzakelijk het was om onder eigen banier op te trekken. Om des gewetenswil mocht niet sa mengegaan worden met een zooge naamde neutrale organisatie, die in de dagen die kort geleden waren door leefd, bewezen had te zijn. wat reeds lang gevreesd werd, een werktuig van een het Christendom vijandigen geest. Anderzijds wilde men evenmin aan landen bij vereenigingen, die ten doel hadden de orde te bevorderen en dat deden op hun wijze, een wijze echter, die allerminst onze instemming had. Zoo was men wel aangewezen op een organisatie die zich onderwerpen wil de aan het eenige wat naar innige overtuiging leiding aan het leven mocht en kon geven, Gods Woord. 't Was een kleine groep, schrijft de heer Amelink, die gevoelde de nood zakelijkheid van de eigen Christelijke organisatie en die de daad bij het woord voegde, door over te gaan tot stichting van een Bond van Christe lijk Spoor- en Tramwegpersoneel. En het bleef de eerste jaren een betrekke lijk klein aantal, dat zich schaarde opi de banier van den P. C. B. Maar God heeft wasdom gegeven. Er kwam alJerwege ontwaking on der de Christelijke arbeiders. Ook onder de mannen van spoor en tram. En nu zien wij daar staan een orga nisatie, die haar zilveren feest viert en die dat kan doen met fierheid en opgewektheid. Haar ledental, dat op 1 Januari 1915 nog slechts 1000 bedroeg, is thans uit gegroeid tot 3800. Toen nog weinig invloed in het be drijf ;met de organisatie werd niet ge tekend. Thans als vertegenwoordig ster van het personeel erkend; en kan zij daardoor haar invloed dóen gel den bij de vaststelling van de rechts positie van het personeel. Toen financieel nauwelijks in staal de bonclshuishouding te bekostigen, thans een kapitaalkrachtige organisa tie, die daar, waar het noodig is, kan optreden en die allerlei instellingen onzer Christelijke vakbeweging kan helpen dragen. Wij verstaan het, dat onze mannen van spoor en tram trotsch zijn op hun bond en dat zij straks in dankbare stemming te Utrecht bijeenkomen óm het 25-jarig bestaan van hun bohd te herdenken. Ook wij, als Christelijk Dagblad, wenschen den .,P. C. met dit zil veren jubileum geluk. Moge het hem gegeven worden nog veel te doen in het belang van de doorwerking der Chirstelijke beginselen op sociaal ter rein! stakers ontslagen. Op.de steenfabriek te Heibloem van de firma van Nuenen en Co. te Veld hoven zijn 40 stakende arbeiders ont slagen. LUCHTVAART. de opsporing van de „italia" Toch samenwerking. Het Italiaansche gezantschap te Os lo publiceerde een verklaring, waarin gezegd wordt, dat in de pers een mis verstand heerseht over de maatrege len, die voor de redding van Nobile genomen»moeten worden. De Italiaansche regeering werkt met de Noorsche regeering sam.en sedert de eerste hulpmaatregelen voor de Italia. De Italiaansche regeering re kent op de hulp der Noorsche regee ring. Noorsche expeditie. De Noorsche regeering heeft beslo ten de vluchten tot opsporing van de Italia met 2 vliegtuigen te gelijk te laten ondernemen. Kapitein Rüser Larsen zal met het s.s., dat een watervliegtuig aan boord heeft, Vrijdagochtend naar Spitsber gen in zee gaan. Larsen en luitenant Luetzow-Holm zullen dan hun vliegtochten van de Hobby uit ondernemen, die als steun punt gebruikt zal worden. De machine, waarmee Rüser Lar sen zijn opsporingen zal ondernemen, zal van hetzelfde model zijn als het vliegtuig van Luetzow Holm. Voor het geval, dat er besloten wordt tot een groote expeditie, zal Rüser Larsen wachten en zijn vlucht waar schijnlijk opgeven. De Citta di Milano. Een bericht van Aftenposten meldt, dat de Citta di Milano tot den SOsten graad Noorderbreedte doorgebroken was, doch door dien ijsgang gedwon gen werd terug te keeren naar liet Vo gelzang-eiland. Nieinahd aan boord hoorde of zag iets van de Italia. De Citta di Milano zal kolenvoorra- den voor geruimen tijd innemen. Kapitein Grannar Isachsen, een on bekende Poolonderzoeker, zeide, dat men naar de Italia niet enkel op Spitsbergen moest zoeken, doch ook op Frans Jozefsland en bij Novaja Semlja. Hij bood daar zijn diensten vooi* aan. Waar moet men zoeken? De directeur van het meteorologisch station te Bergen heeft op de vraag van journalisten, waar hij de Italia zou zoeken, als het schip met gestopte motoren was afgedreven, geantwoord, dat het zich dan boven het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan, misschien tusschen IJsland en Noor wegen zou moeten bevinden. De meening van Nansen. Nansen verklaarde in een interview dat het hem onmogelijk is eenig ver moeden te uiten over het lot van de Italia, omdat hem nauwkeurige in lichtingen over de weersomstandig heden ontbreken. Wanneer de Italianen hun geweren en munitie behouden hebben, zal het hun mogelijk zijn zich levensmiddelen in den zomer te verschaffen. Geruchten over seinen. Volgens een bericht uit Manilla zou de particuliere radio-post te Fort-Ma- ckinley bij Manilla 30 Mei om 23.30 u. plaatselijken tijd het volgende be richt ontvangen hebben van het sta tion Wladiwostok; „Nobile heeft weel- uitzending op de golflengte 33 M. op gevangen. Ga voort". HET VLIEGPLAN VAN VAN LEAR BLACK. Op het bureau van de K.L.M. deelde de heer H. Martin aan de Tel. mede, dat de H.-N.A.D.P., het toestel, dat den heer Van Lear Black naar Kaapstad gebracht zou hebben., thans te Port Soedan is aangekomen. Vandaar zal het per boot naar Amsterdam of Rot terdam vervoerd worden. Waarschijn lijk zal dit wel R'dam worden omdat men daar Waalhaven beter kan bereiken. Besloten werd, nu de heer Van Lear Black definitief van plan is nogmaals te starten voor zijn Kaap stad-vlucht, den defecten vleugel van de H.-N.A.D.P. te demonteeren om het toestel grootere vleugels te geven, van het type, zooals de Fokker-fabriek er in den laatsten tijd fabriceert. Het giooter vleugeloppervlak zal het mo gelijk maken, dat er ook zonder be zwaar op kleine vliegvelden gedaald kan worden. Grootere vleugels toch geven een grooter draagvermogen, waardoor met minder snelheid kan gedaald worden en ook de uitloop k'einer kan zijn. Dit zal in Afrika, met zi«n kleine vliegterreinen, wel een groot voordeel blijken te zijn. Wel had ir«en de H.-N.A.D.P. onmiddeh met deze vleugels kunnen toerusten, doch oaar luitenant Koppen zijn Indische vlucht zonder moeite heeft kunnen volbrengen met een kleiner vleu geloppervlak, had men dit niet noodig geoordeeld. Woensdagmiddag te half twee is uit Marseille het vliegtuig van de K. L. M.. H.-N.A.D.R. vertrokken met den heer van Lear Black aan boord. Geyssehdorffer, die met den Ameri kaan uit Khartoem kwam, vliegt het toestel zelf. Er wordt regelrecht doorgevlogen naar Londen, waar men gisterenavond tegen acht uüi- hoopte aan te komen. GEMENGD NIEUWS. Motorongeluk. Te Deurnë is de heer J. v. d. Broek met zijn motorrijwiel geval len. In bewusteloozen toestand is hij naar zijn woning vervoerd. Zijn motor is totaal vernield. Ernstige val. Te Heusden is zekere L. v. d. S. uit de bovenverdieping van zijn woning gevallen. Zijn toestand is zeer zorgelijk. Heidebranden. Bij Helmond is aan den weg van het pompstation naar den Deurnscheweg 4 H.A. heide afgebrand. Meikeverplaag. Te Hedikhuizen en in de omgeving heerseht een ware meikever- plaag. Honderdduizenden van die diertjes richten groote schade aan. Verdronken. Een kind van den heer \Vijnker te Oude Nledorp, dat in een on bewaakt oogenblik te water geraakte, is daaruit levenloos opgehaald. Een overstelpende drukte. De voet balwedstrijd van het nationaal team te gen Uruguay heeft te 's-Gravenhage gister avond tienduizenden, die nog niét in hel bezit zijn van een draadloos luisterinstru ment, de straat, op gedreven om bij de bureaux der verschillende dagbladen den loop der zaken in het Amstordnmsohe sta dion te kunnen volgen. Hier en daar was het overstelpend druk. De directie van de Bijenkorf in de Wagenstraat had de wij ze maatregelen genomen, de spiegelruiten te laten blindeereft, anders had er gewis niet één heel gebleven. Daar stond een dichte deinende menigte, waarin de poli tie te paard vergeefs trachtte eenig schot te brengen. Ook het verkeer te voet was dus geheel .gestremd. Kenigen zijn er nog flauw gevallen. Valsche toegangskaart. Op het Rem- brandts'dein te Amsterdam is een 21-ja rige man aangehouden, die een vervalscbt entreebiljet van den voetbalwedstrijd Hol landUruguay had verkocht voor 5.50. Zakkenrollers. Op het Rembrandts- plein te Amsterdam is van iemand uit zijn overjas een portefeuille ontvreemd, inhoudende plm. ƒ85. plm. 2000 Belgische francs en eenige papieren. Dood gedrukt. n" de Stroomarkt te Amsterdam is een 10-jarige jongen van een rijdenden vrachtauto gevallen en daarbij bekneld geraakt tusschen dien auto en een pothuis. Ilii kwam daarbij te recht op zijn achterhoofd en bloedde ern stig Uit mond, heus en ooren. Per auto van den G. G. en G. D. is hij naar het Binnengasthuis vervoerd en daar eenigen tijd later overleden. Het ongeluk is geheel aan eigen onvoor zichtigheid te wijten. Een „ernstig" vergrijp. Het gebeurde dezer dagen in de omgeving van Nieuw- veen. Een dienstbode was met een angst vallige nauwgezetheid aan den oever van een smallen vliet i.e. het helder kabbe lende water van Vader Rijn, haar mal- sche kropjes sla aan het wasschen en wel op dusdanige wijze, dat eenige blaad jes het niet konden houden onder de be drijvige handen van het ijverige meisje en lustig gingen dansen op de speelsche golven, niettegenstaande in de politiever ordening der gemeente verboden wordt 't Rijnwater te verontreinigen. Doch er is nog politie! Een dezer dienaren had het snoode spel der soepele blaadjes waarge nomen. Doelbewust en doordrongen van de waardigheid, welke hij bekleedt, en overtuigd van de heiligheid zijner zen ding stapte hij op het arme meisje af en maakte proces-verbaal op in optima for ma, wegens verontreiniging van de rivier den Rijn. Tableau! Wat zal nu deze ijverige diehaar het druk krijgen in het najaar, als de vallen de blaadjes der boomen deze gewichtige overtreding zullen begaan. Branden. Te Veensloot bij Winscho ten is Dinsdag de woning van J. Prins af gebrand. Het vee kon worden gered. Alles was laag verzekerd. Boschbrand. Te Aalst zijn 21 H.A. bosch afgebrand, toebehoorende aan de gemeente en de familie Koster. Brandstichting. Te Assen zijn Dins dag in arrest gesteld de arbeiders H. L. en A. D., wonende te Wasperveen, ver dacht zich aldaar in de woningen van den arbeider P. schuldig gemaakt te heb ben aan opzettelijke brandstichting. Haar vijf en vijftigste kleinkind. J.l. Dinsdag ging te Rijen, de weduwe M. H. Theeuwes—van Drunen voor de vijf en vijftigste maal met een kleinkind ten doop. Van deze 55 leven er nog 50, die al len te Rijen in haar onmiddellijke nabij heid wonen. Doodelijk ongeluk. Men meldt uit Oss: Het G-jarige eenige kind van den heer Beekers, dat achter een wagen uitkomen de, door een rijwiel werd aangereden, met het noodlottig gevolg, dat de stuurstang in het hoofd van het ventje drong, i3 on der vreeselijke pijnen aan de gevolgen overleden Aan de gevolgen overleden. De 8-ja- rige J. Schuur, uit Heiligerlee, die 24 de zer onder een auto geraakte en aan het hoofd werd verwond, is gisteren in het Groninger Ziekenhuis overleden. Motorongeval. Gistermiddag wilde 'n motorrijder met duozitter bij Abcoude een autobus passeeren. Hij zag echter niet den luxe-auto, die uit tegenovergestelde richting kwam aanrijden. Een botsing was onvermijdelijk. De motor met berij ders werd tegen de straat geslingerd. Na dat dr. van Doorn de eerste hulp ver leende, werd de motorrijder, die een dij beenfractuur en een hoofdwonde had be komen, naar het ziekenhuis te Purme- rend vervoerd. De persoon, die op de duo zitting zat, kwam met den schrik vrij. Locomotief uit de rails gesprongen. Gistermiddag sprong tusschen Laren (G.) en Lochem, 'n machine van de Geldersch- Overijselsche Stoomtram Maatschappij uit de rails, met het gevolg, dat ze op' den weg omviel. De machinist E. uit Deventer wist zich te redden en kwam er met enkele ver wondingen en kneuzingen af. De passa giers kregen geen letsel. De materieele schade is aanzienlijk. Door het ongeval Ontstond een belangrijke stoornis in het verkeer. UIT DE OMGEVING. ALKEMADB. Die uitsla» van de gehouden ver pachting van het grasgewas langs do wegen is als volgt: perc. I, J. Coayn te Oude-Wetering voor f5,Pero. II, L. J. Rotteveel te Rypwetering voor f 43 Perc. Ill, J. Vaneman jje Ryp wetering voor f 100,Peer. IV, J. van Diemien voor f21,Perc. V, J. Spring in 't Veld te Jtypwetering voor f 60,Per ceel VI, A. Dis9eld'orp te Ryp wetering voor f22,en Perc. VII, J. Spring in 't Veld voor fio, OUDE WETERING. Gisteren wörd in het Hotel Van den Bosch de algean. Ie den verg. gehou den van de Öoöp. Boerenleenbank al hier. De leden waren best opgekomen, •zoodat de groote zaal van genoemd hotel geheel gevuld was. De voorz. van den Raad van Toez., de heer N. L. Rode wijk te Roelof ar ends veen, opende en ledddje de vergadering. Tot secr. werd b.'no 'in I de kassier, dc heer Jos. Penning de Vries. De no tulen werden na voorlezing ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. Hierna volgde het jaarverslag over 1927, dat^ aller goedkeuring mocht be kernen. Uit dit verslag ontkenen wij de volgende crifers. Het ledental wan per 31 Dec. tot 212 gestegen; momen teel is het 223. Do spaargelden stogen met ruim f 100.000.Precies 100 nieuwe spaarders zijn er bijgekomen, zoodat het aantal spaarders is gest- -gen tot 717. Het gezamenlijk saido was per 31 Dcc. f474.711,19. Aan voorschot ten had de Bank por 31 Dcc. uitstaan f247-377?89, verdeeld over 190 pers. Het aantal rekeninghouders of -houd sters steeg tot 121. De inkomslen in re kening-courant bedroegen f 3.227.84441 de uitgaven f 3.334.902,68. De schuld bij de Centr. Bank te Utrecht bedroeg f 56.918,03. In het jaar 1927 werden circa 1300 cheques, wissels of kwitan ties ter incasso aangeboden, tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer 625 duizend gulden. Vel wiszels werden door de leden betaalbaar gesteld. Het totaal der inkomsten tui uitgaven, er- deeld over 8547 dagboekposten, toon de oen omzet van f 7.526.768,58. De ba- Hanscijfers f715.253,35. De winst be droeg f3.839.40. Het bestuur stelde voor hiervan 25 aandeelem ad f ioo, uit te loten; f 1000,op do post meu bilair af te schrijven lein het restant bij de reserve te voegen. Met het bestuurs voorstel inzake de winst werden re» kening en balans goedgekeurd. Bfj die verkiezing werden de periodiek aftre dende hoeren H. P. Klein, bestuurslid te Oudewetering, en C. Straathof, lid van den Raad van Toezicht te Nieuwe- Wetering, met bijna algem. st. herkozen De heer Th. van der Meer TTzn. te Roe lof arendsveen, sedert 6 Mei 1902 lid van het bestuur, nam om gezondheids redenen ontslag. In deze vac. wend voorzein doo-r verkiezing van den heer Joh. Rietbroek £21. te Roelofarends- veen, die bij eerste stemming meer dan voldoende stemmen bekwam. De Vborz. en do Dir. dankten den heer Van dor Meer voor alles wat hij in die 26 jaren als bestuurslid heeft gedaan. Zij wezen op do nauwgezetheid en de liefde, waarmede hq steeds z(jn ambt fcceft^ waargenomen e:i verklaar den, dat alien hem no-ode zien vertrek ken. De redenen van dit ontslag moes ten echter geëerbiedigd worden en de Dir. wenschte hem namens allen Gods besten zegen voor zijn verder leven. Het applaus der vergadering bewees dat allen hun meening vertolkt zagen in de woorden van den Dir. Tot Qid van de financ. commissie werd gekozen de heer E. Knibbe Gzn. te Haarlemmermeer. Bij de medede e.ingen weiden door het oudste lid der vereen., den heer W. Sliedrecht, de 25 nummers der ■aandeelen getrokken, die wenden uitge loot. Van ae bestuurstafel werd mede- deeling gedaan, dat er voor de Spaar bank een proef zal worden genomen met spaarbusjes, die door die spaarders gratis in bruikleen zijn te bekomen. Voor nadere inlichtingen werd verwe zen naar den kassier. Van de rond vraag werd door enkele leden gebruik gemaakt. Hierna volgde sluiting. Land- en Tuinbouw. verminderde uitvoer van vleesch. Blijkens den staat van de in de rijks keuirngsdienst verichte keuringen van voor uitvoer bestemd vleesch in April, valt voor het eerst sedert ge- ruimen tijd een teruggang vast te stellen, behalve voor de vette kalve ren; het uitvoercijfer hiervan is even groot als in April van het vorige jaar en in vergelijking met Maart j.l. ruim 3000 stuks vooruitgegaan. Dat de varkensuitvoer zou Vermin deren, was, na publicatie van de arp- porten der rijksveeteeltconsulenten wel te verwachten. De varkensstapel toch bleek op 1 Mei ongeveer 20 pet. te zijn terug geloopen. als natuurlijk gevolg van duurder voeder en dalende varkensprijzen. terugslag van hooger invoerrechten in Duitschland en in Frankrijk. In vergelijking met de vorige maand liep het aantal uitgevoerde geslachte varkens met 27.000 stuks terug en bleef daardoor ook bij April 1927 3000 stuks ten achter. Vreemd is het daarbij, dat het ba- concijfer een zoo sterke daling onder ging (17 duizend stuks), omdat juist voor dit artikel de vraag willig was. Toch behoeft het verschijnsel niet te verontrusten, want bij April van het vorige jaar zijn wij nog 10 duizend vooruit. De uitvoer van nuchtere kalveren blijft regelmatig dalen, en ook de scha pen maken dit keer geen slecht fi guur. Een achterstand van 43 duizend stuks of 35 pet. zoowel bij de vorige maand als hij April 1927 kan slechts Worden verklaard door prijsdaling in België en Frankrijk; gelukkig dus, dat Denemarken den laatsten tijd nog al wat schapen vraagt. RECHTZAKEN. rechten van den huurder. Iemand hal als huurder op het ge huurde land eenige gebouwen gezet. Na afloop van de huur werd hij ge dwongen het land te verlaten en sprak daarop den eigenaar aan tot betaling van de waarde van de bouwstoffen en het arbeidsloon, door hem aan dien bouw ten koste gelegd. Hij grondde deze vordering in de eerste plaats op een overeenkomst, die hierover tus schen partijen zou zijn gesloten, doch daarnaast deed hij een beroep op de bepalingen van de artikelen 658 en 660 B. W., welke inhouden, dat de grondeigenaar, die hetgeen door een ander met diens eigen bouwstoffen op zijn grond is gebouwd, wil behouden, de waarde van die bouwstoffen met het werkloon betalen moet. De rechtbank te 's Gravenhage heeft het beroep van den eischer op deze ar tikelen verworpen, en heslist, dat deze bepalingen niet gelden voor den huur der. Immers voor den huurder geldt een afzonderlijke regeling in art. 1G03 B. W. neergelegd, krachtens werk ar tikel hij alleen het recht heeft 0111 af te breken en mede te nemen, wat hij op zijn kosten heeft aangebracht, en dit nog wel alleen als dit zonder be schadiging van het gehuurde kan ge schieden. In art. 658 B. W. worden alleen aan den grondeigenaar rechten, en nog wel meerdere ter zijner keuze gege ven. Het zou geheel onvereenigbaar zijn met art. 1603 de bepalingen van art. 658 tot den huurder uit te heiden. De rechtbank was evenwel van mee ning, dat er tusschen partijen inder daad een overeenkomst bestond, krachtens welke gedaagde verplicht was aan eischer de waarde van de bouwstoffen en het werkloon te ver goeden. Gedaagde had nog tegengeworpen, dat eischer die bedragen tot heden nog niet ten volle had betaald, doch dit verweer werd verworp enop grond, dat de verplichting tot betaling daar van op eischer blijft drukken. Ook het feit, dat gedaagde weer voor eischer borg was voor die bedragen, doet niets ter zake, zoolang en voor zooverre gedaagde te dezer zake geen betalingen voor eischer heeft gedaan. visscherijberichten. IJMUIDEN, 30 Mei. Heden aangier komen aan den Rijksafslag 14 stoom» trawlers en 37 kustvisschers. Dé prij zen waren voor Trawlvisch: tarbot f17. f60, griet f1934; per 50 K.G gr. tong 1,40—1,55, middel dito f1,15 1,50, kl. tong f 11,25 p. K.G.; mid del schol f33, zet "dito f2633, kl. (dito f2,7014, bot f0,5014, schar f5,50 7 P- k. van 50 K.G.; rog f14—20 p. 20 st.; vleet f0,873,59 p. st.; kX roode poon f3339, pieterman poon tjes f4,3011, kl. schelvisch f12,50 15 p. k. van 50 K.G.; kl. schelviscn f I2o°15 P- k. van 50 K.G.; kabel jauw f44—74 P- k. van 125 K.G.; gr. gullen f12—22, kl. djto f13—ió, wij ting f 1015 p. k. van 50 K.G.; kreeft f22,40 p. st.; makreel f7,50 p. k. van 50 K.G.; steur f2858 p. st.; Horsmakreel f 1,30 p. k. van 50 st Voor IJsl. viscir 184 kn. gr. schelv. f4,6015,50, 72V2 k. middel dato f7 15, 35 kn. kl. middel dito f7,5012,50, 2 kn. kl. dito f6, 18 kn. wolf f6,50 8,5°., 9V2 k. tongschar f1217, 3 k. wyting f7,5010,50 74 kn. gr. gullen f68, 531/2 k. ki. dito f3,706 p. k. van 50 K.G.; 2 |st. «vleet f2,25 P- st.: 51/4 k. kl. heilbot f2846, 1% k. middel schol f32, 1 k. zetschoi f 36, ii/4 k. kl. schol f19 p. k. van 50 K.G.160 st leng fo,55—0,75, 1381/2 k. kabeljauw f 1825 p. k. van 125 K.G.; 5 st. heil bot f7,70, 1451 st. koolviscih fo,58^ 0,17 p. st. Voor IJslandsche zoutevisch: 92 ton kabeljauw f37—39,60; 7^lJs ton gullen (plat) f2426, 6V2 ton gullen rond f 11,5°.» J3 ton kooivisch f 14, .121/4 ton schelvisch rond f12, 2 ton schelvisch. (plat) f18,50 per ton. Van de JJm. stoomtreilers kwa men er heden 14 aan de markt. Die bo soimmingen waren IJM. 82 m. f986, IJM 232 m. f 1.935, IJM. 191 m. f3.127, IJM. 176 m. f 1.695, UM. 27 m. f3.016 IJM. 71 m. 1.962, IJM. 77 f 3.0O3, IJM 330 m. f2.681, IJM. 192 m. f 1.934. IJM. 501 m. f 1.449, IJM. 503 m. f 1.295 IJM. 53 m. f2.707, IJM. 94"m. f.8211 en van IJsland de IJM. 39 111. f 7.740. In de week van 24 tot en met 30 Mei 1928 zijn te IJm. aan den rijksvisoh afslag aangevoerd: pl.m. 530.500 K.G. treilvisch en 4450 K.G. beugvisch. i>a totaalopbrengst bedroeg f235.001. Scheepstij dingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. EEMDIJK Rott. n. Vanc. 30 te Antw. SAMBRE Vanc. n. R#tt. 27. v. Everett NICTHEROY Vanc. n. Rott. 25 v. Orist VOLENDAM Rott. n. N.-York p. 30 Kaap Race. LEERDAM Rott. n. N.-Ori. 29 te Vera Cruz. MAASDAM 29 v. N.-Orl. n. Rott. EDAM N.-Orl. n. Rott. 29 te Santander. HOLLAND—A FRIKA-LIJN. GRIJPSKERK uitr. 30 v. East-London. BPIüNGFON'ÏEiN uitr. 30 v. Antw. ALKAID Uitr. 29 te Beira. GIEKERK thr. 29 te Mars. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. ALGEN IB uitr. 27 te Dakar. EEMSTKOOM thr. 28 v. Freetown. ORION uitr. 29 v.Doiinkerkeih. TEXEL thr. 29 te Librevillei. IJSTROOM thr. 1 te IJm. verw. SIRRAH thr. 25 v. [Freetown n. Rott. KON. HOLLANDSCEE LLOYD. GAASTERLAND uitr. 30 v. Rosaric* iFLANDRIA thr. 29 v. Rio Janeiro. ZEELANDIA uitr. 29 v. Santos. ROTTERDAMSCHE LLOYD. GORONTALO thr. 29 .6 v.m. v. Pt. Said gIBAJAK uitr. p. 30 c v.m. Suez. TERNATE uitr. 30 te Antw. JJJAMBI thr. p. 29 Perim. TJERIMA1 30 v. Rott. n. Batavia. INSULINDE uitr. 30 4n.n1. te Belawan. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". MADOERA uitr. 27 y. Sabang. VONDEL thr. 30 te Genua. MAHSUD thr. 30 v. Marseille. SIMALOER Hamb. n. p. 30 Holtenau. PRINS DER NEDERL. uitr. 29 van Algiers. KANGEAN 30 v.. Amst n. Batavia.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6