DAG-AGENDA. Donderdag 31 Mei, *s av. acht uur. Nutsgebouw, Steenschuur: Jaarverg. v. d. Ned. Chr. Vrouwenbond. Dondc ag 31 Mei, 's av. acht uur. Hooglandsche Kerk: Wi, 'ingsavoiul v (J Chr. Nat. Werkmansbond. Sassenheim. Donderdag 31 Mei, 's av. acht uur. Geref. Kerk: Uitvoering tier Chr. Zangvereen. „Looft den Heer". Wcensdag 6 Juni, 's av. kwart over acht, „In den Vergulden Turk", Bree- slraat: Jaarvere-. v. d. L. Kunstkring „Voor Allen". De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 29 Mei tot en met Zondag 3 Juni a.s. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, Telef. 807. RECLAME SPLINTER voor Meubelen en Gordijnstoffen. dit te doen. De slotrede wordt uitge sproken door Ds. A. B. te Winkel, pre- d.kant te s-Gravenhage. DEN GEWELDIG HOOGE PRIJS. Naar verluidt, heeft een Amerikaan voor vier toegangskaarten voor den wedstrijd NederlandUruguay het respectabele bedrag van 4000 gulden betaald. DE OLYMPISCHE SPELEN. NEDERLAND—URUGUAY 0—2. Het was gisteravond in het Olym pisch Stadion zeker wel voor ons land, voor onze sport-enthousiastelingen het hoogtepunt van spanning van het ge il eele voetbaltournooi. Sedert het bekend worden van de loting der eerste ronde van dit tour- nooi is HollandUruguay in schier alle kringen het onderwerp der ge sprekken geweest. De „rush" voor toe- gangskaarten heeft alles overtroffen wat tot dusverre op dit gebied is be leefd. De wedstrijd werd bijgewoond door Prins Hendrik en door de Ministers l.ambooy, Ken en Donner. Bleef buiten het stadion ondanks al le drukte de orde bewaard, binnen de muren van het Olympisch paleis was het niet anders. Door de tallooze bree- de ingangen vond elk, geholpen door goed georiënteerde suppoosten vlug zijn plaats en reeds vrij lang voor den aanvang van den wedstrijd bood het imposante stadion met zijn gevulde amphitheaters en tribunes 'n grootseh aspect. De Urugueezen komen precies om drie minuten voor 7 het veld op. Ze maken eerst hun opwachtin voor de eere-tribune en dan voor de Mara- tbon.trib.me, en als ze weer terug zijn, dan verschijnen de onzen, met dave rend gejuich begroet. De Urugueezen dragen blauwe hemden en zwarte h.'oeken en het toilet van onze mannen is een en al fleurigheid nu het oranje- zonnetje op het oranjehemd zoo fees telijk straalt. De opstelling is als volgt: Nederland Van der Meulen Dénis Van Kol Van Boxtel Massy Van Heel Buitenweg Freeze Gehring F.lfring Weber Arremon Urdinaran Gea Borjas Searone Gestide Fernandes Andrade Arispe Nasazzi Mazali Uruguay. Uruguay heeft met 20 gezegevierd In iedere speelhelft werd een doel punt gemaakt. In de eerste heftt hebben de Urugu eezen. die een kans hebben, ook dit jaar de Olympische voetbalwedstrij den te winnen, schitterend voetbal laten "zien. Indien in deze periode on ze achterhoede daar niet zulk voor treffelijk voetbal tegenover gesteld had, zou in de openingshelft het von nis reeds voltrokken zijn. Onze ach terhoede heeft toen alles gegeven, wat zij kon, om den vluggen aanval dei- Zuid-Amerikanen in bedwang te hou den, en men kan niet anders zeggen, dan dat zij daarin geslaagd is. Om een aanval als die van Uruguay gedurende 45 minuten het maken van meer dan één doelpunt te beletten en dat, niettegentsaande de heeren den stevigen wind in clen rug hadden, is een prestatie, waarop onze achterspe lers met voldoening mogen terugzien. Dat laatste klemt nog te meer, als men bedenkt, hoe weinig onze midden linie in een groot gedeelte van dè eer ste helft eigenlijk heeft gepresteerd. Massy üon maar geen vat krijgen op het snelle spel van het binnentrio en ook de vleugelhalfs werden herhaalde lijk gepasseerd. Ook onze voorhoede was in deze pe riode over het algemeen van dien aard. dat liet aanvalsquintet slechts zelden eenige opluchting kon brengen. In de tweede helft kreeg het spel een geheel ander beeld. Nu kwam er gang ir: onze middenlinie en ook on ze aanval liet zien, dat zij toch wel iets kon. Met geestdrift werd in dat Gisternamiddag vond op het Beursplein te Amsterdam een demonstratie plaats met de vliegende fiets. De uitvinder van de vliegende fiets heeft dit toestel geconstrueerd om het publiek attent te maken op zijn uitvinding, waarvoor hij geld noodig heeft, om het goede vliegtuig te bouwen. Het is een vliegende fiets, die niet door motorische, maar door menschelijke kracht wordt voortbewogen op den weg in de lucht. tweede gedeelte aangevallen en niet tegenstaande de Urugueezen nog steeds het beste voetbal blijven vertoonen, nemen de onzen thans toch een flink aandeel van den aanval voor hun re kening. Buitenweg heeft in die twee de helft een paar opgelegde kansen gehad. Helaas heeft hij ze beide ge mist tn daar hij ook in het eerste ge deelte van den wedstrijd een mooie gelegenheid om een doelpunt te ma ken voorbij heeft laten gaan, kan de Utrechtenaar nu niet bepaald tevre den zijn over zijn wederoptreden in onze nationale ploeg. I.i da1 tweede gedeelte hebben wij waarlijk geen geluk gehad. De aan vallen van de oranjevoorhoede wa len vaak van dien aard, dat een doel punt een welverdiende belooning ge weest zou zijn. Overzicht van het voetbaltournooi. De uitslagen van de eerste ronde xijn thans: DuitschlandZwit erland 40 HollandUruguay 02 FrankrijkItalië 34 SpanjeMexico 71 BelgiëLuxemburg 53 ArgentiniëAmerika 112 PortugalChili 42 PortugalJoegoslavië 2—1 EgypteTurkije 71 In de tweede ronde komen thans te ren elkaar: DuitschlandUruguay ItaliëSpanje BelgiëArgentinië Portugal—Egypte RECLAME KOREVflflRSTRBflï HOEK STEENSCHUUR COLBERT-COSTUMES SPORT-KLEEDING REGENJASSEN DEMI-S AISONS ONZE KLEEDING is SUPERIEUR EN NIET DUUR BUITENLAND. UNIFICATIE VAN HET PRIVAATRECHT Overdracht van het gebouw te Rome. Gisteren is te Rome in tegenwoordig heid van den koning, Mussolini e.a. auto riteiten het gebouw van het instituut voor unificatie van het privaatrecht, dat de Italiaansche regeering den Volkenbond heeft aangeboden, ingewijd en aan de ver tegenwoordigers van den Bond overge dragen. Tot de aanwezigen behoorde ook mr. B. Loder (Nederland). Het woord werd o.a. gevoerd door Mus solini, Scialoja en 'Dufour Feronce als vertegenwoordiger van Sir Eric Drum mond. HET ANTI-OORLOGSVERDRAG. Rede van president Coolidge. In een rede bij gelegenheid van Memo rial Day heeft president Coolidge gisteren een rede gehouden, waarin hij zeide, dat het eenige. dat Amerika, voor zich zelf en voor de andere naties wenscht, de voortduring van den vrede is. Het verdrag-ontwerp van Kellogg voor de verbanning van den oorlog is zeer gun stig ontvangen en het'is te hopen, dat de onderhandelingen met succes bekroond zullen worden, en dat de idealen, die Kel logg en Briand bezielen practisch verwe zenlijkt zullen worden in een aanstaand veelzijdig" verdrag, dat in de toekomst do toevlucht tot den oorlog zal beperken. DE POLITIEKE TOESTAND IN ROEMENIë. De houding van de Nat. Boerenpartij Het bestuur van de Roemeenschc natio nale boerenpartij heeft Dinsdag en giste ren vergaderd en aan het einde der be raadslagingen een communique gepubli ceerd. waaruit blijkt, dat het in de bt'doe- ling van de partij ligt een soort eigen parlement te vormen. Qe parlementsleden en de candidate!! der partij, die tengevolge van bij de ver kiezingen voorgekomen inisbiuiken niet werden gekozen en de gedelegeerden der verschillende prpvincies zullen bijeenko men om te beraadslagen over de door de regeering aangekondigde leening, het be talen der staatschulden en alle andere vraagstukken van economischen aard, als ook over de veiligheid en de verdediging van het land. De zittingen zullen te Boe karest. plaats vinden en wel op hetzelfde tijdstip als die van het officieele parle ment, dit is eind Juni. Het communiqué zegt voorts, dat de partij, gezien de vervolging, waaraan de burgers, die geen vertrouwen stellen in de regeering, zijn blootgesteld, het nood zakelijk acht een organisatie van verzet in het leven te roepen. EEN REDE VAN VENIZELOS. Een ultimatum aan de royalisten. De Atheensche bladen melden, dat Ve- nizelos op een vergadering van de libe rale partij uiteengezet heeft, waarom men vertrouwen moet hebben in de regeering, met name ten aanzien van de aanneming van de wet op den Senaat en van het te rechtstaan van Pangalos voor de huidige Kamer. Sofoelir zal in de Kamer als par tijleider optreden. Venizelos weersprak, dat hij naar het presidentschap van de republiek zou stre ven. Ik ben nog flink genoeg, gaf hij te verstaan, om als aanvoerder in den poli- tieken strijd te fungeeren. Hij zal een ul timatum aan de royalisten stellen om het republikeinsche stelsel voorgoed te erken nen. Geschiedt dit niet, dan zal hij zijn vroegere verklaring intrekken, waarbij hij zich uit de politiek had teruggetrokken. HET HIJSCHEN DER NIEUWE Z.-AFRIKAANSCHE VLAG. Een amnestiemaatregel. Ter eere van de plechtigheid, op den dag van morgen, van het hijschen der nieuwe nationale vlag van Zuid-Afrika besloot de minister van Justitie aan de veroordeelden, die een korte gevangenis straf uitzitten, 2 maanden kwijt te schel den. Er hadden opgewonden tooneelen vóór de gevangenis plaats: uit één gevangenis te Kaapstad zijn reeds meer dan 301) en te Johannesburg 575 gevangenen ontsla gen. COMMUNISTISCHE ACTIE. Een complot om Formosa zelfstandig te maken. Een telegram uit Tokio meldt: Eerst thans worden berichten gepu bliceerd nopens een onlangs door de politie ontdekt communistisch com plot op Formosa, in Korea en Japan, ten doel hebbende het vestigen eener onafhankelijke regeering op Formosa. Eenige leiders zouden zijn gearres teerd, anderen zijn naar Sjanghai ge vlucht. Te Osaka zijn 23 Koreanen aange houden. Waarvan zij worden verdacht is niet bekend. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Een succes der Zuidelijken. Volgens een telegram uit Sjanghai hebben de Zuidelijken Paotingfoe in genomen, 80 K.M. van Peking aan de lijn Peking-Hankau. Japansche opmarsch in Mandsjoerije. De overval, enkele dagen geleden door Mandsjoerijsche bandieten ge pleegd op een Japansche grenswacht in Korea, bestaande uit een luitenant en 20 man, die naar Mandsjoerije weg gevoerd werden, heeft ernstige gèvol- gen gehad. De Japansche troepen zijn in een breed front van Korea in Mandsjoe rije opgerukt. De Chineeschë autoriteiten in Mand sjoerije boden aan de vrijlating van de ontvoerde Japansche militairen te bewerkstelligen, doch verzochten den over dit gebied afgekondigden staat van beleg op te heffen. De Japanners hebben, wat dit betreft, een weigerend antwoord gegeven. Naar verluidt, zouden de bandieten onder wie zich wellicht in Mandsjoe rije verblijvende Koreanen bevinden, den officier van de gevangen grens wacht vermoord hebben. In alle steden van Mandsjoerije heeft de Japansche opmarsch groote opwinding veroorzaakt. De Japanners hebben ook te Moekden en in andere steden den staat van beleg afgekon digd. GEREHABILITEERD. Weer een fout van de Londensche politie. De zoo vermaarde Londensche po litie heeft gisteren opnieuw een veer moeten laten, die haar prestige niet ten goede zal komen. In de zaak van majoo^ Graham Bell Murary, die in Augustus door een hoofdagent in het Hyde-Park werd gearresteerd, op vermoeden van open bare dronkenschap, en die vrij hard handig naar een bureau is vervoerd om daar' zijn roes uit te slapen, ter wijl de majoor in werkelijkheid door een benauwdheid was overvallen, waarvoor medische hulp gewenscht was. is gisteren de beslissing gevallen, waarbij de majoor volkomen gereha biliteerd werd en hem namens de regeering een som van 500 pond als schadevergoeding is uitgekeerd. Onaangenamer voor de politie is, dat de majoor een eigenhandig ge schreven brief van minister Joynson Hicks mocht ontvangen, waarin deze, na zijn verontschuldigingen als ver antwoordelijk hoofd der politie te heb ben aangeboden, meedeelt, dat vol gens zijn opinie de inspecteur op het bureau ernstig te kort was geschoten, door te weigeren in het verzoek van den majoor te treden om een paar ver trouwde vrienden op te bellen, die over zijn aanvallen van benauwdheid inlichtingen konden geven, gevolgd door de weigering om den arrestant door een dokter te doen onderzoeken. Van den hoofdagent, die majoor Murray arresteerde, heet het: „hij heeft zonder eenig oordeel des onder- seheids gehandeld, en later, bij het opmaken van het proces-verbaal is hij onnauwkeurig, tot op het roekelooze af, te werk gegaan". DE STABILISATIE VAN DEN FRANC. Men seint uit Parijs dato gisteren aan de N. R. Crt.: De in het buitenland verbreide ge ruchten omtrent een revalorisatie van den franc geven niet alleen aan de ef fectenbeurs een lusteloos voorkomen, doch zijn ook oorzaak, dat de Bank van Frankrijk dezer dagen genood zaakt was weder een groot aantal millioenen buitenlandsche wissels, af komstig van nieuwe speculanten in francs te absorbeeren. De financieele^pers begint in hefti ge bewoordingen haar afkeuring uit te spreken over de mogelijkheid van een opschorting van tie stabilisatie, doch var- bevoegde zijde wordt opge merkt, dat allés, wat geschreven en gezegd wordt, slechts op gissingen be rust en dat niet voor 7 Juni, den da tum waarop de regeering aan de nieu we Kamer haar programma voorlegt, klaarheid verwacht kan worden. Ondanks een uitdrukkelijke tegen spraak van het ministerie van finan ciën, en de mededeeling, dat Poinca- re sedert een maand geen gelegenheid heeft gehad om zich over de monetai re hervorming te onderhouden met zijn collega's en met den president van de republiek en rnet den president van de bank van Frankrijk, vertolkt de beurs* heden nog op de gewone wij ze de reactie van de financieele we reld op de mogelijkheid van een reva lorisatie door verkoop van Fransehe industrieele fondsen en aankoop van Fransehe rentes. De Information Financiere, ge pers campagne yan de voorstanders van revalorisatie. die de laatste dagen bij monde van hun afgevaardigden de Wendel en de Fels. buitengewoon ijverig in de Gaulois, de Revue de Pa ris en andere bladen optreden, bespre kende, komt tot de conclusie, dat een stijging van den franc onmetelijke, zonder risico verkregen, winsten naar in den afgeloopen nacht om ongeveer 1 uur is brand ontstaan in de Kenne- mer-garage, aan het Kennemerplein te IJmuiden. De brand nam spoedig een ernstig karakter aan en werd om 2 uur assistentie gevraagd aan de Amsterdamsche brandweer. Ongeveer kwart over twee stortte het gebouw in, waarna het vuur eenigszins afnam. Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340.9 M (Na 6 uur ïi.m. 1870 M.). N. C. R. V. 7.00 N.D.O. Cursus Boekhouden. 7.30 Voordracht-halfuurtje door d?n heer Jan Hartman, Den Haag. 8.00 Uitzendavond. Spreker: Dr. Joh. de Groot, Den Haag. Onderw. rp: „Jeruzalem, de stad dier drie groote Godsdiensten". Muzikal medewieairing verleenen: To v an der Sluys, sopraan; Barend Ren den, piano. HILVERSUM, 1060 M. A. V. JL O. 5.30 Vooravond-Concert door het Om- roep-orkest o.Lv. Nico Treep. Soliste: Djobs Ising, zalig. 6.00 TJjdsein van de A.V.R.O.-Klok 7.15. 2de Engelsche Olympiadeies. 7.45 Politieberichten. 8.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok, 9.05 Weerbericht van De BiMt. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. '5.50 Concert. 8.35 Muziek en zang. Daarna laatste berichten. LANGENBERG, 469 M- 6.20 Muziek. 840 Ludwig Hardt-avondi. Daarna laatste berichten. DAVENTRY, 1604 M. 5.20 Orgelrecital door Pattmjan. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.40 Het Victor .Olof Sextet. 6.50 Tijdsein van Greenwich. .Weer bericht. Eerste algem. nieuwsber. 7.0$ Muziek. 7.35 De grondslagen der muziek. 8.05 Concert. 8.20 Muziek. 9.20 Weerbericht. Tweed© algemeen nieuwsbericht. 10.55 Muziek. PARIJS, (Radio), 1730 M. 8.50 Concert. Tijdens de pauzes: Persber. het buitenland zou doen vloeien ten koste van de nationale productie en om die reden reeds verworpen moet worden. KORTE BERICHTEN. Het was gisteren tien jaar gelet- den, kiat Tsjitsjerin tot Russische volks commissaris van buitenlandsche sa- ken werd benoemd'. De Sovjetpers wijd ae uitvoerige artikelen aan hem. In Finland dreigt tegen 2 Juni а.s. een havenarbeidersstakmg, die 12. duizend man zal omvatten. Volgens de laatste telling be draagt de bevolking in Griekenland б.150.000 zielen. - Te Scharding in Opper-Oostenrijk is gistermorgen tegen 10 uur een aard beving geconstateerd, die 3 minuten aanhield. De Australische regcering heeft tot beperking der immigratie van bui tenlanders in de komende twaalf maanden besloten. Amerika heeft besloten zijn strijd krachten uit China terug te trekken. Een Engelschman is na een auto- reis dwars door Azië en Europa uit Peking te Londen aangekomen. Volgens de Parrjsche „Journal" zal' Primo de Rivera na zijn huwelijk, dat jö Augustus gestoten zal worden, zich gedurende tvv.c jaar uit het poli tieke Teven terugtrekken. KERK EN SCHOOL. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE PREDIKANTENCONFERENTIE. Gisteren werd te Apeldoorn gehou den de predikantenconferentie van de Chr. Geref. Kerken, in de aula van de Theol. School. De vergadering, die druk bezocht was, werd geopend door den voorzit ter, Doe. F. Lengkeek, die in zijn ope ningswoord er op wees, dat men was saamgekomen om bezig te zijn in de dingen van Gods Koninkrijk, dat allen zoeken te dienen, al geschiedt dit niet zonder feilen. Spr. herinnerde eraan, dat er is heen gegaan een medezoeker Doc. A. v. d. Heijden waardoor er een ledige plaats in de Vereeniging en het Be stuur is ontstaan. De Heere nam hem w^g om God te dienen, dag en nacht, in Zijn tempel. Met de bede, dat God Zijn genade mocht geven bij deze vergadering, op dat er gezocht moge worden enkel de waarheid, eindigde spreker. Ds. J. L. de Vries, van Rijnsburg, hield na afdoening van de huishoude lijke zaken een referaat over: „De be- teekenis van Kierkegaard". Kierkegaard kunnen we, volgens spr. niet verstaan, indien we hem niet zien in het z.g. historische milieu. Spr. gaf een schets van .Kierke- gaards wonderlijken levensloop in tijdsorde, maar ook in zielkundige verwikkeling. Verschillende perioden onderscheidde spr., waarin ook de gang van zijn werken en ideeën getee- kend wordt, zijn concepties staan in nauw verband met zijn eigen levens gang. Daarbij zijn zijn geschriften con optreden tegen dien tijdgeest. In zijn woorden klinkt iets van de profeten van Israël. Het centrum van zijn gedachten is zeer moeilijk op te sporen. Hij was een volslagen vijand van alle systemen en vooral van het Hegelianisme. Het leven is vol tegenstrijdige be grippen en er is geen verzoening tus- schen gelooven en weten. In zijn bock Enten-Eller geeft hij het onderschei I van bet aasthfrtisohe en ethische le-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2