Dil nummer bestaat uit TWEE Bladen. CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dii Hummer. DONDERDAG 31- MEI 1928 ABONNEMENTSPRIJS In Luiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. I 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 EERSTE BLAD. V Evangelisatie en politiek. Allervvege ontwaakt het besef, dat niet alleen ieder geloovige den plicht heeft voor de eer van zijn God op te komen en zijn naaste met het heil in Christus bekend te maken, maar dat inzonderheid op de Kerk de verplich ting rust evangeliseerdend werk zaam te zijn. Dat werk heeft een be warende en opbouwende, maar ook een opzoekende en trekkende strek king. Wij zien dat werk bij bijzondere ge legenheden zooals bij de Olympische Spelen in Amsterdam en bij de Nederl. Nijverheidstentoonstelling in Rotter dam, maar het wordt ook geregeld voortgezet in onze groote steden en op het platte land. Zoo komt in Juni bijeen de Particu liere Synode der Geref. Kerken in Noord-Holland alwaar gesproken zal worden over de beroeping van een Evangelisatie-predikant om werkzaam te zijn in het deel van de provincie boven het IJ. Onlangs pubiceerde Ds. L. Hoorweg, Geref. predikant van Purmerend na mens de Classis Zaandam het volgen de: „De ervaring in verscheiden ker ken heeft bewezen, dat vele van zulke jongens in korten tijd voor on ze kerken (en was het alleen maar voor onze kerken!) verloren zijn. De verkillende, doodende invloed van het Modernisme doet zich soms ver wonderlijk snel in hen gelden. De afstand en de aard van het werk la ten trouw kerkbezoek niet toe. Aan het bezoeken van de jongelingsver- eeniging wordt al heel spoedig niet meer gedacht en met leede oogen moet men het aanzien, hoe menig een weldra niet meer te vangen en te leiden is; men wordt onverschil lig. Niet altijd zóó, dat men onbe hoorlijk leven gaat; o neen, dat niet! Maar men wordt fatsoenlijk-onver schillig, braaf-onverschillig, lcoud- onverschillig. Het is daarom met vreeze en be ven, dat menige kerk in deze streek (wier ressort soms een straal van 10 k 15 K.M. heeft) bericht ontvangt, dat een zoon van Gereformeerden huize ergens ver van kerk en ge meentelijk leven in betrekking is gekomen. Geregeld geestelijk con tact van de zijde der kerk is haast niet mogelijk. Toezicht evenmin. En als er geen bewust beginsel in zulk een jongen zit, is verslapping en verkoeling haast onontkoombaar. Daarom dringen de kerkeraden der genoemde Classis er bij dezen ten zeerste op aan, dat ouders toch informeeren, eer ze hun kinderen toestemming geven zich te verhu ren in deze streken. Laten ze vra gen, bij wie hun jongens komen. La ten ze onderzoeken, of hun verblijf daar hun geestelijk leven niet tot schade moet zijn. Laat ze goeden raad aannemen. En als hun kinderen er reeds zijn, dat ze dan toch eens informeeren. hoe het in dezen met hun kinderen gesteld is. Mogelijk wordt het straks de kerk verweten, dat hun kind is afgedwaald, terwijl de kerk dikwijls maar heel weinig schuld treft". Hier is een groot werk te doen. Niet alleen een werk dat vruchten afwerpt voor de Kerk, maar ook vruchten voor alle levensterrein. Ook op maatschap pelijk en politiek terrein is Noord-Hcrl- land nog een magere provincie voor onze actie. Het een staat met het andere hier in nauw verband. Het is noodig om dit van den beginne go>ed in te zien. Juist wanneer de geheele actie gelijk tijdig wordt aangepakt zal men de meeste vrucht zien. Het evangelisatie werk van den te beroepen predikant moet hier de hand reiken aan de Christelijke vakorganisatie en aan de politieke actie. Straks komt de nieuwe Zuiderzee polder 't terrein vergrooten. Reeds nu is het noodig de aandacht daarop te vestigen. Maar naast dien georganiseerden arbeid hebben wij noodig een kern van trouwe medewerkers. Jonge karakter vaste menschen trouw in het geloovig belijden kunnen hier pilaren in het op te trekken huis vormen. Van hen kan een kracht uitgaan grooter en veel in vloedrijker dan het krachtigste werk van predikant of vakorganisatie of politiek agent. Die menschen zijn daar noodig. Maar zal men zeggen, loopen deze menschen, dan niet hun ongeluk tege moet? De gevaren zijn ongetwijfeld groot, dam'om stelden wij ook voorop dat het moeten zijn belijdenis-getrou we karakter-vaste jonge menschen. Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 - Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/, cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Maar ook is niet te vergeten, dat nu het werk goed zal worden georgani seerd en dat dus de eenzaamheid straks minder drukkend zal worden gevoeld. Hoeveel is niet de toestand in Indië verbeterd sedert daar de ver zorging der verstrooiden goed georga niseerd is geworden. Dat kan hier ook. Juist deze arbeid werkt dubbel omdat hij opzoekend werkt maar ook de op- gezochten prikkelt tot eigen actie. Inderdaad een wijd perspectief niet alleen ten bate van de Kerk maar ook voor het breede maatschappelijk ter rein. STADSNIEUWS. INITIATIEF-VERGADERING TER BETERE VIERING VAN DEN KONINGINNEDAG. Gisteravond werd in het Nutsge- bouw op initiatief van de Leidsche Chr. Oranjevereeniging een vergade ring gehouden om te komen tot een waardiger viering van den Koningin nedag, tot welke vergadering de ver schillende vereenigingen in onze stad, die daarvoor in aanmerking komen, waren uitgenoodigd. Van deze uitnoo- diging was door velen gebruik ge maakt hoewel toch de opkomst nog wel iets beter had kunnen zijn. Aanwezig waren vertegenwoordigers van de gymnastiekvereeniging „Nieuw Brunhikle", van de Chr. Nationale Ge heelonthoudersvereniging, de Chr. Zangvereniging „Ex Animo", het Chr. Werkliedenverbond „Patrimonium", de Patrimoniumpad vinders vereen., 't Harmoniegezelschap „P. C. en L.", de Chr. gymnastiekvereen. „Jahn", de gymnastiekvereen. „Jeanne d'Arc", de Harmoniekapel „T. en D.", de Har moniekapel „Werkmans Wilskracht", oe. gymnastiekvereeniging „Hestia", de Chr. Muziekvereniging „Athalia", do R.-K. Fabrieksarbeidersorganisatie, de Leidsche Koetsiersvereeniging, de Chr. gymnastiekvereeniging „D.O.S.", de gymnastiekvereeniging „Hercules", de gymnastiekvereeniging „Donar", de Leidsche Athletiekclub, de R.-K. Transportarbeidersorganisatie, de Too- neelvereeniging „Jacob Cats", het Chr Muziekgezelschap „Polyhymnia" en de C.J.M.V. padvindersvereeniging. De vergadering stond onder leiding van den Voorzitter van (Je Leidsche Chr. Oranjevereeniging, Ds. H. Tho mas, die er in zijn kort openingswoord op wees, dat de feestvreugde in Lei den. op 31 Augustus zeer sober is, hoe wel onze stad toch door haar historie nauw verbonden is met het huis van Oranje. Daarom wilde de Oranjever eeniging daarin verbetering brengen en achtte zij het het beste deze verga dering te beleggen. Het gaat er thans om of wij willen of niet willen en het zou spr. teleurstellen wanneer het laatste het geval was. Spr. gaf daarna aan allen die dit wenschten gelegen heid om de zaken nader te bespreken, van welke gelegenheid door vele der aanwezigen werd gebruik gemaakt. De besprekingen hadden natuurlijk een zeer voorlöopig karakter. Het meest bleek men te voelen voor oen plan om des middags op 't Schut tersveld een sportdemonstratie te hou den na afloop waarvan een optocht zou worden georganiseerd rnet de ver schillende vereenigingen door de stad. Eventueel zouden dan 's morgens Volksfeesten kunnen worden gehou den, terwijl de mogelijkheid voor an dere feestelijkheden eveneens open blijft. Tenslotte werd besloten een voor- loopig comité van actie uit de verga dering saam te stellen, terwijl er op aangedrongen werd, dat de aanwezi gen de zaak spoedig in hun vereni ging zouden bespreken. Het comité zal intusschen de zaak flink aanpakken cri over 14 dagen een nieuwe verga dering uitschrijven, waar dan de plan nen meer definitief kunnen worden besproken. In het Comité van actie werden be noemd drie leden van het Bestuur van ce Leidsche Chr. Oranjevereeniging, voor de gymnastiek- en sportvereeni- gingen dé. heeren Van der Lof en de Bruijn, voor de muziekvereenigingen de heeren De Neef en Van der Leek, terwijl nog aan het Comité werd toe gevoegd de heer Geytenbeek. Het bestuur van dit Comité van ac tie werd als volgt geconstitueerd: L. Questroo, voorz.; L. Boekkooi, secr.; II van Cittert, penningmeester en Joh. Geytenbeek, 2e voorzitter. Te 10 uur sloot Ds. Thomas de ver gadering met een woord van dank aan alle aanwezigen voor hun tegenwoor digheid. den, bevat de namen van 6404 Leid sche Vrouwen. HULDEBLIJK KONINGIN-iVïOEDER. De lijst van deelneemsters aan het huldeblijk, aan H. M. de Koningin- Moeder aan te bieden, waarvoor de vorige week een collecte werd gehou GEREF. KERK H. V. Gelijk bekend is, werden vanwege de Geref. Kerk in H. V. te "s-Graven- liage reeds eenige maanden, des Zon dags alhier geregeld Kerkdiensten ge houden in het gebouw „Prediker". In een gisteravond onder leiding van den Kerkeraad te 's-Gravenhage gehouden vergadering, is de Geref. Kerk in Hersteld Verband alhier ge ïnstitueerd en zijn de ambten inge steld. Tot ouderling werden gekozen de heer Lo renzen te Oegstgeest en de heer Laman alhier en tot diaken de heer Smit alhier. Nader vernemen wij dat spoedig tot beroeping van een eigen Dienaar des Woerds zal worden overgegaan en dat een Bouwcommissie, ter ontwerping van planijen voor kerkbouw, haar ar beid binnenkort zal aanvangen. HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND De verkiezing van een hoofdinqe- land-plaatsvervanger in het district Reeuwijk van het Hoogheemraad schap Rijnland had tot resultaat, dat herstemd moet worden tusschen de heeren J. A. Lafeber en M. C. Moons, beiden te Reeuwijk. VISSCHEN MET DEN HENGEL, GEAASD MET VISCH. De Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw heeft in afwachting van het rapport der commissie tot on derzoek van de vraag, voor welke wa teren in het belang van de bescher ming van cle snoek het visschen met den hengel, geaasd met visch, zal zijn te verbieden, bepaald: a. dat in 1928, van 1 Juni af tot we deropzegging, doch uiterlijk tot 15 Oc tober, het yisschen met den hengel, geaasd met visch, in de nagenoemde in de provinciën Utrecht, Noord-Hol land en Zuid-Holland gelegen wateren, zal zijn verboden, o.a. de Leidsche Rijn vgin Utrecht tot Leiden; de Linsclibte'n van af den Ieidschen Rijn te Woerden tot aan Oudewater; de grachten om de stad Woerden; de Kromme M'idrecht; de Oostvaart van af den Leidschen Rijn tot aan het dorp Hazerswoude; de Westeinder Vaart ten Noorden van het dorp Hazerswoude; de Vliet onder Hazerswoude, van af de Oostvaart tot de schutslu-' van het Riet"eld; de Drecht; de Leidsche Vaart; de Dwars- wetering; de Stroomsloot; de Hofdijk- sloot; b. dat door den inspecteur der Vis- scherijen in het 4de, 6de en 7de dis trict aan de visschers, die in bovenge noemde wateren hun bedrijf uitoefe nen, voorwaarden zullen worden op gelegd met betrekking tot de inzen ding van vangstcijfers en de wijze van bevissching van hun vischwater. DOUW VAN WERKMANSWONINGEN Wij ontvingen het zes en dertigste jaarverslag van de Vereeniging tot be vordering van den bouw van Werk manswoningen, uitgebracht in de Al- gemeene Vergadering van Donderdag 10 Mei j.l. Het jaarverslag begint met de me- dedeeling, dat in den loop van het jaar 1927 de plannen voor den bouw van 174 woningen op een terrein benoor den den 'Morschweg, aan de Vereeni ging door de Gemeente verkocht, door het Gemeentebestuur zijn goedge keurd en met den bouw een aanvang is gemaakt. Op 1 Juni 1927 had de aanbesteding plaats. Het werk werd gegund aan den aannemer T. W. Achilles te 's-Gra venhage. De uitvoering van het werk verloopt tot nu toe vlot. Gehoopt wordt dat in den loop van het jaar 1928 de huizen zullen opgeleverd en in ge bruik genomen worden. De exploitatie der woningen had in het afgeloopen jaar een normaal ver loop. De verhuring geschiedde ge makkelijker. Er zijn nog velen, die om een woning vragen en er zijn weinigen, die de vereen, spoedig kan helpen. De vraag overtreft steeds het aanbod. De opzichteres en de administrateur verrichtten hun werk tot groote tevre denheid van het Bestuur. In de Algemeene Vergadering in 1927 gehouden, deelde Dr. Th. van Lidth de Jeude mede, dat hij als be stuurslid aftrad en zich niet herkies baar stelde. Hem wordt dank gebracht voor het vele dat hij voor de vereeniging ge daan heeft. In zijn plaats benoemde de Ge meenteraad tot bestuurslid Mr. G. J. van Deventer, Commies—Redacteur ter Gemeente-Secretarie alhier. Door het stichten der 174 wonin gen zal de werkkring der Vereeni ging belangrijk worden uitgebreid. Overtuigd van de noodzakelijkheid om de Volkshuisvesting te verbeteren en van het groote sociale belang, dat daardoor gediend wordt, aldus ein digt het verslag blijft het Bestuur zijn taak vervullen verheugd over het feit, dat, dank zij den steun van het Rijk en de Gemeente, de Vereeniging in staat is mede te werken tot het doel, dat de oprichters zich voor oogen heb ben gesteld. Door den ambtenaar ter Arbeids beurs den heer V. is gisteren de 35-ja- rige werklooze H. S. K. naar het poli tiebureau gebracht, die uit haloorig- lieid een paar ruiten van het gebouw der Arbeidsbeurs had stukgeslagen. Gisterenavond zijn uit het koffie- tentje aan den H. Rijndijk door een on bekenden dader, die een plank had af- gewipt, eenige sigaretten en dergelijke kleine artikelen gestolen. Gisteravond omstreeks 7 uur is de 28-jarige R. v. L., los werkman, ge vallen in het ruim van een schip, toe- behoorende aan Gebrs. S. en liggende aan de Haven. Hij wilde even naar het bovendek gaan en had daartoe een ladder tegen een pak stroo gezet. Doordat dit achteruitschoof, verloor hij het evenwicht en kwam te vallen in het 2 M. diepe ruim. De dokter van den E.H.D. consta teerde een gebroken linkerbovenarm; v. L. werd in het Ac. Ziekenhuis ver bonden en ging daarna naar zijn huis terug. Gistermiddag heeft de voerman Tl. S. met een stuk hout naar eenige kinderen gegooid, die achter zijn wa gen liepen. Hij trof een jongetje, dat een gat in zijn hoofd bekwam. Vannacht hebben bij een kloppar tij op de Koolgracht drie jongelui, die onder den invloed van sterken drank verkeerden, n.l. A. S., P. v. G. en J. Z., een roode waarschuwingslantaarn vernield. Procesverbaal is tegen hen opgemaakt. BINNENLAND. BE ENSCHEBESCHE SCHADEVER GOEDINGSVERORDENING. Op de vragen van den heer Van den Bergh, betreffende de bij raadsbesluit van 20 Febr. 1928 vastgestelde Schade vergoedingsverordening der gemeen te Enschedé, deelt Minister Kan mede, dat hij heeft kennis genomen van be deelde Schadevergoedingsverordening. Hij acht deze verordening niet in strijd met de wet. Hoewel staatsrechtelijk een lagere macht niet de competentie van een boogere macht kan bepalen, kan dit bezwaar tegen een verordening als de onderhavige niet worden aangevoerd, daar Gedebuteerde Staten van Overijs sel vóór de afkondiging aan het ge meentebestuur hebben medegedeeld, daartegen geen bedenking te hebben. Zij hebben zich daardoor bereid ver klaard, als scheidsrechters op te tre den in de gevallen, bedoeld in de artt. 5 en 7 der verordening. In ons Staatsrecht is deze vorm trouwens niet ongewoon. De autonoom regelende bevoegd heid brengt mee, dat de raad zichzelf in zijn verordening kan binden in zoo ver, dat hij, indien tegen bepaalde door hem genomen besluiten hij Gede puteerde Staten bezwaren bestaan, de ze besluiten zal herzien, met inacht neming van die bezwaren. De Minister deelt, in het verband met het bovenstaande, de opvatting niet, dat Gedeputeerde Staten onbe voegd zouden zijn, van de onderhavige beroepen kennis te nemen. Hij acht mitsdien de verordening ook niet in strijd met het algemeen belang. De verordening komt, naar het oor deel van den Minister op de boven aangevoerde gronden niet in aanmer king voor vernietiging door de Kroon. DE DERDE SLUISDEUR VOOR IJMUIDEN. Naar we vernemen, zal de derde, bij Burgerhout's Machinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam, gebouwde deur voor de in aanbouw zijnde sluis te IJmuiden in de eerste helft van Juni van daar naar de bestemmings plaats worden overgebracht. Zooals bekend liggen twee deuren reeds eeni- gen tijd gereed om, zoodra het werk zoover gereed is, te worden geplaatst. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS 1928 In aansluiting op vroegere bekend- making en kan thans worden medege deeld, dat de in dit jaar uit te geven serie weldadighedszegels de beelte nissen zal dragen van Chr. Huijgens, Boerhaave, Minchelers en prof. Lo- rentz. HET MITRAILLEUR-ONGELUK. In verband met het mitrailleuronge- iuk te Budel, veroordeelde de Krijgs raad te 's-Hertogenbcsch gisteren den sergeant-majoor van L. tot 14 dagen Binnenland. De algemeene vergadering der Ver. voor Chr. Volksonderwijs. Chr. Geref. Predikantenconferentie te Apeldoorn. De jaarvergadering der Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs. Het vliegplan van Van Lear Black. Buitenland. Rede van president Coolidge. Een succes der Zuidelijken in China. Japansche opmarsch in Mandsjoerije De Roemeensche boerenpartij zal een eigen parlement vormen. Venizelos zal een ultimatum aan de royalisten stellen om de republiek voorgoed te erkennen. De maatregelen tot opsporing van de „Italia*. Een communistisch complot om Formosa zelfstandig te maken ontdekt 8—BHEM—fflUlil Hraamr gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar en den ser geant van E. tot 1 week hechtenis onvoorwaardelijk. DE MOORD TE MIDDELBURG. Op Vrijdag 8 Juni zal voor de recht bank te Middelburg worden behandeld cie zaak tegen de vrouw, die beschul digd wordt, haar blinden man door vergiftiging om het leven te hebben gebracht. HET LOODSWEZEN NAAR DEN HOFWEG. Naar verluidt, zouden bij de fusie der Departementen van Marine en Oorlog tot één Departement van De fensie, de bureelen van het Loodswe zen enz., thans gevestigd in het De partement van Marino, gevestigd wor den in de hulpgebouwen aan den Hof weg, waarin thans militaire bureaux zijn ondergebracht en waarin vroeger een tijdlang het Departement van Ar beid was gehuisvest. Dr. A. KUYPERSTICHTING. Verschenen is het verslag over 1927 van de Dr. A. Kuyperstichting. Het verslag begint met te constatee- ï'cn, dat 1927 zonder schokkende voor- allen voor de stichting verliep. Het tistuur bleef ongewijzigd. Behoudens een wijziging in het ondergeschikt personeel ook het Centraal Bureau. Uitvoerig wordt de uitbreiding en de reorganisatie van de bibliotheek be schreven. Aangekondigd wordt een beknopt samenvattend handboek over gemeen tepolitiek. Melding wordt gemaakt van het plaatsen van het restant der beschikbaar gestelde som van f 8000, ten behoeve van de noodlijdende Anti- Rev. pers. Uit het financieel verslag blijkt, dat i millioen bijna vol is, n.l. f 998033.15. Uit het voordeelig saldo kon ongeveer de helft van de houwrekening, n.l. f 10.569,35 worden afgeschreyen. De Commissie van onderzoek der rekening rapporteert dat in 1927 nog werd ontvangen aan giften f 150,65 maar dat van het Hoofdcomité geen gelden meer werden ontvangen en geen aanwijzingen bestaan dat nog meer ontvangen zal worden. Een financieel kerngezonde instel ling, die nuttige arbeid verricht. POLITIE-EXAMEN. Het examen tot verkrijging van het Diploma van Ambtenaar van Politie (agent van politie, veldwachter, enz.), uitgaande van den Bond van Christe lijke Politie-ambtenaren in Nederland vond Dinsdag en gisteren te Utrecht plaats in het gebouw voor Christelijke Sociale Belangen. Voor dit examen hadden zich 9 can- didaten doen inschrijven, waarvan op Dinsdag 29 Mei 5 en op 30 Mei 4 zijn geëxamineerd. Geslaagd 3 candidaten, n.l. S. de Jong te Scharnegoutum; C. Ligtvoet, te Haarlem en J. Moerman te Rotter dam. Afgewezen 2 candidaten. De -uitslag van het gisteren gehou den examen is nog niet bekend ge maakt. CHRISTELIJK NATIONAAL ZENDINGSFEEST. Op het Nationaal Zenuingsfeest. i Yv'oonsdag 4 Juli te Middaihten De Steeg wordt ge hou'en, zal Dr t ammerts van Bueren, van Zetten, openingsrede houden. Dr. C. YV. baron van Boetzelacr van Dubheldi werd door ongesteldheid verbindt

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1