Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 9de JAARGANG WOENSDAG 30 MEI 1928 NUMMER 2447 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaalI 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 EERSTE BLAD. V Schoolstraten. Kort geleden heeft de Duitsche Mi nister van Onderwij», Kunsten en We tenschappen, Dr. Becker, door de bei- do bekende Duitsche kinderpsycholo gen, Prof. Dr. Hoffmann te Leipzig en Prof. William Stern te Hamburg, een onderzoek doen instellen naar het voorkomen van zedelijkheids-overtre dingen onder de schoolgaande jeugd en naar de straffen op die overtredin gen toegepast. De resultaten van dit onderzoek zijn in boekvorm uitgege ven bij Quelle en ever te Leipzig. De Minister had aan de middelbare scholen laten vragen welke en hoevele overtredingen op zedengebied in de jaren 19211925 aan de scholen waren voorgevallen. Viif-zesde deel der scho len hadden geen gevallen te vermel den, slechts 190 antwoordden bevesti gend, Tegen 425 mannelijke en 80 vrouwelijke leerlingen is straffend op getreden. De beide hoogleeraren, die hunne rapporten onafhankelijk van elkander hebben opgesteld komen op de hoofd punten tot dezelfde conclusies. Een goed opvoeder, zoo zeggen ze, zal voor alles slechts dan straffen, als hij er zeker van is, dat de straf op den leer ling indruk zal maken. Er bestaan, zoo zeggen hun rapporten, een gèheele reeks van straffen, die niet algemeen als zoodanig erkend worden: een on tevreden blik, een vermaning, open lijke afkeuring en volkomen negee ring, die zelfs een kleinen schooljon gen erger treft, dan menig onderwijzer die niet op de hoogte is van kinder psychologie wel meent. Bij het reageeren op straf speelt niet alleen de individualiteit maar de leef tijd van de leerlingen de voornaamste rol. Een straf die nuttig effect wil hebben, moet met deze beide factoren rekening houden. Tot zoover kan men met de conclu sie dezer twee hooggeleerden nog wel vrede hebben. Dat de straf met psy- liologische en paedagogïsche wijs heid moet worden toegepast, dat er kennen ook wij gaarne. Ook wij zou den het i t anders wenschen. Maar de bedoeling van de beide hoog leeraren is toch blijkbaar wel een an dere. Wat bij ons bijoogmerk is be schouwen zij als hoofdzaak. Zij noe men het verkeerd, dat de straf wordt cpgelegd op juridische gronden. Zij willen van vergelding van een leed doen op het veroorzaakte leed niet we ten. Doe] van de straf mag alleen zijn verbetering. Het lijkt ons bovendien meer dan bedenkelijk om juist bij dit soort over tredingen het gaat immers om zon den tegen de zedelijkheid op school bedreven niet streng de juridische zijde op den voorgrond te stellen. Het bleek dan ook in de meeste van de aangehaalde gevallen, dat de overtre dingen getuigden van een begin van zedelijke verwildering, Wanneer daar tegen niet streng wordt opgetreden lijdt het kind maar ook de school en de maatschappij onder het kwaad. Wij zijn het dan ook volstrekt niet eens met c"j conclusie van Minister Becker, dat met zachtheid moet wor den gestraft, gedachtig dat wij ook jong zijn geweest. Integendeel wij sluiten ons gaarne aan bij de 40 pCt. van de Duitsche leeraren M, O., die strenge straffen toepastten. Dat is voor school en leerlingen nuttig. Om een ramp af te wenden Op den Nederlandschen Katholie kendag te Maastricht gehouden en waar gesproken is over het Koning schap van Christus, sprak ook Prof. J. D. J. Aengenent, hoogleeraar aan het Seminarium te Warmond. Deze Roomsch Katholieke leider besprak daarbij ook de vraag, op wel ke wijze Christus' Koningschap in het politieke leven het best benaderd kan worden. Daarop moet het antwoord luiden, zoo zegt hij: „door een samen werking der Christelijke partijen, om dat deze en deze alleen ook de tweede taak van de politiek met ons gemeen hebben, n.l. de handhaving en verde re doorvoering der Christelijke be ginselen in bet staatsbestuur. Iedere samenwerking met andere politieke partijen, die niet op Christelijke.n grondslag staan, moet natuurlijk dit element uit de politiek uitschakelen. Al zouden die andere politieke partij en zich om wille der samenwerking onthouden van een positieve bestrij ding der Christelijke beginselen, in ieder geval zou men ze verwaarloozen en negeeren, Welnu, reeds de verwaar- looring en het negeeren er van in het stuatsne?: iur is een' ramp voor het vaderland". Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Sireeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22l/i cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Van een samengaan Roomsch-Rood is bij dezen spreker dus geen sprake. Ja om die ramp af te wenden is sa menwerking met de andere rechter- partijen noodzakelijk. Dat is duidelijke taal. En verblijdende taal. STADSNIEUWS. VIERING VAN DEN KONINGINNE VERJAARDAG. Zooals we reeds eerder hebben aan gekondigd, wordt hedenavond te half negen in het Nut van 't Algemeen een hoogst belangrijke vergadering gehou den, tot een bezoek Waarvan wij de verschillende vereenigingen en corpo raties, die daarvoor in aanmerking komen, nogmaals met aandrang op wekken. Het geldt hier de viering van den Koninginnever jaardag. De Leidsche Chr. Oranjevereeniging heeft het initiatief genomen om dezen dag luisterrijk te vieren, maar daar om heeft ze van verschillende zijden medewerking noodig en wanneer ze aldus een beroep doet op onze Oranje- lievende burgers, twijfelen we er niet aan, of alle vereenigingen, die mede kunnen werken zullen dat doen, zoo dat we op 31 Augustus onze Koningin eendrachtig kunnen huldigen. Eendracht maakt macht! CURSUS AUTOGEEN LASSCHEN. Door de besturen van den R. K. Volksbond en den R. K. Metaalbewer- kersbond werden eenige maanden ge leden bij den Directeur van het Bu reau voor Sociale Zaken pogingen in het werk gesteld, om te komen tot een cursus in het autogeen lasschen en snijden. Dezer dagen kregen bovengenoem de besturen van den heer P. Wijk- mans onderstaand gunstig antwoord: „Nu Burgemeester en Wethouders mij gemachtigd hebben, weder een cursus in het autogeen lasschen en -snijden te doen houden, waarvan de aanvang'U zoo spoedig mogelijk zal worden medegedeeld, meen ik nog te moeten berichten, dat het mij ge- wenscht voorkomt, dat de aanstaande cursisten iets betalen, niet om de kosten te vergoeden, want daarvoor zijn de lesgelden te hoog, maar om blijk te geven, dat zij de lessen appre- cieeren. Het is immers zoo gesteld, dat alles wat men gratis ontvangt, veel minder gewaardeerd wordt, dan hetgeen waar voor men iets bijdraagt. Een vergoeding van 0.25 per les de cursus omvat zeer waarschijn lijk 13 lessen acht ik niet te hoog, vooral waar de meeste cursisten werk zaam zijn. Natuurlijk zullen werkloo- zen van een bijdragenbetaling worden vrijgesteld. Ik vertrouw, dat de door u opgegeven candidaten met boven staande accoord kunnen ,gaan". FOSTDIEFSTAL. Gistermiddag heeft voor de Haag- sche rechtbank terecht gestaan S. W. van L., besteller bij de posterijen te Leiden, wegens het' zich als ambte naar toeëigenen van een aan zijn zorg toevertrouwden brief. Op 21 Maart zou verdachte zich een brief, afkomstig uit Chicago en be stemd voor iemand in Leiden, hebben toegeëigend. Verdachte, die in het bezit van bo venbedoelden brief is geweest, ver klaarde, dat hij den brief gevonden had tusschen een pak kranten, welke hij naar het station moest brengen. Volgens den directeur van het Post kantoor te Leiden zijn in het tijdsver loop van Januari tot 21 Maart meer malen brieven vermist uit verdachte's wijk. Na dit feit is dit evenwel niet voorgekomen. De president merkte verdachte nog op, dat de juffrouw, die de kranten van verdachte heeft overgenomen, na drukkelijk verklaard heeft, dat deze toen met een touw waren vastgebon den. Dat klopt derhalve niet met ver dachte's verweer, dat hij den brief tus schen de kranten heeft gevonden. Verdachte hield vol, dat het gewoon een los pak kranten was geweest. Het O.M. achtte verdachte's verweer niet aannemelijk en eischte in ver band met den ernst van het feit, zes maanden gevangenisstraf tegen hem. TREIN VERTRAGING. Gisteravond is er ongeveer ander half uur lang storing geweest op do spoorlijn van AmsterdamDen Haag doordat bij Vogelensang een electri- sche trein door gebrek aan spanning niet voort kon en daardoor het gehee- le verkeer in die richting stop zette. De reizigers, die naar Rotterdam en verder wilden vertrekken, werden met den electrische naar het station Hofplein gebracht, vanwaar zij zich door de stad naar het Centraal station hadden' te begeven. Toen het euvel bij Vogelensang eindelijk was verholpen, kwam om streeks elf uur een lange stoet van treinen binnen en was het verkeer verder weer normaal. Omstreeks kwart over tien had men in het onder-station de zaak weer in orde, doch de vertraging van meerde re treinen was het natuurlijke gevolg Het spreekt vanzelf, dat vele reizi gers door deze onaangename storing gedupeerd werden. Twee electrische treinen zijn met stoomlocomotieven opgesleept. In Den Haag werden de reizigers verwezen naar den trein Pijnacker Rotterdam Hofplein. In het geheel zijn er twee treinen uitgevallen. DE BUSKRUITKWESTIE. De kantonrechter alhier heeft he den uitspraak gedaan in de zaak van den vuurwerkfabrikant A. J. K. alhier die terecht had gestaan, omdat hij in het openbaar binnenwater op een lad derschuit buskruit in een hoeveelheid van meer dan 100 K.G. had doen ver voeren, zonder toestemming en zon der geleide, alsmede dat hij dit feit opzettelijk had uitgelokt door den vervoerder en den schipper de gele genheid, middelen of inlichtingen daartoe te verschaffen. De kantonrechter achtte het eerste deel der tenlastelegging niet bewezen en sprak verdachte daarvan vrij, en verklaarde voor het overige het O. M. niet ontvankelijk, omdat dit buiten een alternatieve tenlastelegging om, omtrent dezelfde feiten in één dag vaarding twee tenlasteleggingen had overgelegd, waartoe het O. M. de be voegdheid mist. CRYOGEEN LABORATORIUM. Alhier is gisteren aangekomen Prof. Obreimow uit Leningrad, teneinde in samenwerking met Prof. Dr. W. J. de Haas in het cryogeen-laboratorium alhier zijn onderzoekingen betreffen de het absorbtievermogen van spectra van kristallen bij lage temperaturen voort te zetten. AUTO-ONGELUK. Gisteravond is op den Haagweg al hier een auto, doordat deze voor een hond moest uitwijken, aan het slinge ren geraakt en tegen een boom gere den. Mevr. H. en de heer S., beiden uit Wassenaar, die in de auto zaten, kre gen vrij ernstige verwondigen. De heer H. uit Wassenaar, die den auto bestuurde, is er gded van af ge komen. De auto werd nagenoeg geheel ver nield. LEIDSCHE ZWEMCLUB. Het bestuur der L. Z. C. is nu saam- gesteld als volgt: Mr. TI. R. Goudsmit, voorzitter; W. F. van Ingen Schenau, vice-voorzitter; B. Planjer, secretaris; W. v. Deventer, penningmeester; Mevr. Dr. A. Starck- Loeber; J. J. de la Court en W. F. v. d. Reyden Jr. De commissie van de Reddingsbri gade is aangevuld met de heefen: Mr. H. R. Goudsmit en W. F. v. d. Reyden Jr. POSTDUIVEN VER. „HET OOSTEN'. (N.B.V.Z.) Wedvlucht vanaf Noyon (Frankrijk) Afstand 307 K.M. In vrijheid gesteld om 10 uur v.m. De vogels bereikten de hokken als volgt: 1. J. Kooreman 3.12.52, 2. F. van Waardhuizen 3.19.43, 3. A. Faber 3.20.26, 4. ,T. W. Wolters 3.28.1, 5. J. W. Wolters 3.28.54, 6. J. Boekkooi 3.29.35, 7. J. Kooreman 3.29.48, 8. P. J. van Klaveren 3.31.39, 9. P. J. van Klaveren 3.32.37, 10 J. W. Wolters 3.36.8. 11. P. J. van Klaveren 3.36.26, 12. J. Koore man 3.36.56, 13. J. W. Wolters 3.43.4, 14. J. W. Wolters 3.44.32, 15. P. J. van Klaveren 3.45.29, 16. J. Koreman 3.45.38, 17. J. Marijt 3.47.5. 18. P. J. van Klaveren 3.47.18. Op Woensdag 13 Juni zal in hoo- ger beroep behandeld worden (de rechtbank had verdachte vrijgespro ken) de zaak betreffende het auto-on geval, hetwelk het vorige jaar plaats heeft gehad nabij het Haagsche Schouw met de Belgische auto, die be stuurd werd door den chauffeur Omer Prosper A'dam en waarbij een meisje werd gedood. Gistermorgen is door den veld wachter D. uit Zoeterwoude alhier aangehouden en naar het politiebu reau overgebracht D. v. d. H., geboren te Hazerswoude, verdacht van dief stal van pioenrozen te Zoeterwoude gepleegd. Gistermiddag, is op hot. Delftsche Jaadpad de 11-jarige J. K. met de fiets in de Vliet gereden, doordat een flesch tusschen het stuur en haar knie be kneld geraakte. Door zekere J. N. is het kind op het droge gebracht en daarna door den E. H. D. naar huis gebracht. Gistermiddag is de 11-jarige A. V. op den Zoeterwoudschen Singel te water geraakt. Door handreiking was het kind ech ter spoedig op het droge gebracht. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Petronella, dv. G. Biesbroek en P. Viele Willem, zv. H. Kroeze en J. W. Ravensbergen Wouterus, zv. M. Overdijk en E. van Steenbergen Francina, dv. I. Binnendijk en C. L. C. de Jeu Ferdinand Berns., zv. W. B. Doll en M. C. Emmerik Boonefaas, zv. J. Loef en P. M. van Es Dirk Jo hannes, zv. J. Brussee en C. H. Tege- iaar Susanna, dv. J. D. Beij en J. Betgen Cornelia, dv. W. van Ingen Schenau en E. N. Korenhoff Pieter Herman Hendrik Jacobus, zv. A. W. Querreveld en P. van Klaveren Leo- nardus, zv. C. A. M. Castelein en C. 'lijsterman Johannes, zv. R. J. de Jong en J. C. Keijzer Angenieta, dv. J. Ouwersloot en T. J. van Houten Jan, zv. L. Noort en P. Kuivenhoven Cornells, zv. J. M. Seriier en S. Zwa nenburg Jacoba, dv. A. Hogenes en J. Arbouw Lambertha Maria, dv. L. H. Heetvelt en S. M. L. Bernard Da vid Jacobus, zv. P. H. J. Schlagwein en G. Wallaart Charlotte Wilhelmi- na Elsth. Maria, dv. T. J. M. Noord- man en C. A. Steins Bisschop Jo hanna, dv. H. van Loef en E. M. Klink hamer Jannetje, dv. D. A. de Groot en J. Guley Leendèrt, zv. idem en idem Cornelis, zv. C. Nievaart en A. M. Gijzenij Johannes Cornelis, zv. A. do Kruiff en M. van der Klaauw Johanna Maria, dv. J. J. de Haas en J. S. Vorst Johanna Jacoba, dv. A. van Winkel en J. C. Buis Jo hanna Theresia, dv. T. J. Ammerlaan en M. A. van Berge Henegouwen Jacoba, dv. H. Kranenburg en E. M. v. d. Marei Theodorus Laurs. Maria, zv. P. van Schie en G. J. Siemerink Johanna Maria, dv. B. H. Masseling en J. M. Bos Leendert, zv. L. Ginjaar en C. van Vliet Louisa Gerardina, dv. I. Baart en J. W. Holverda. Gehuwd: A. van der Vos, jm. en C. de Bruin, jd. G. Kroesemeijer, jm. en S. v. d. Wijngaard, jd. J. van Royen, jm. en S .de Vink, jd. B. Bekkering, jm. en A. W. A. Copier, jd. T. Post, jm. en F. W. Scheen, jd. C. Scheurwater, ]m. en G. Visser, jd. J. van Hooven, jm. en R. M. Schinkel, jd. J. Nie vaart, jm. en M. A. v. d. Berg, jd. J. Kranenburg, jm. en J. v. Schie, jd. Overleden: W. H. Wagner, vr., 68 j D. Gal- jaard, m., 70 j A. H. C. Schóonder- woerdMeijer, vr., 40 j P. L. Kok kelkoren, z., 9 j C. M. Duijstervan Leeuwen, wed., 77 j J. J. Topper- Kroon, vr., 64 j Th. Mulder, z„ 23 mnd H. J. de Ridder, vr., 75 j J. Zwetsloot, m., 69 j J. J. Jasperse, d., 17 j J. de Jong, z.,1 d H. v. Oos tenBeijk, vr., 38 j C. S. Ederzeel, vr., 89 j P. J. v. Hooidonk, z., 12 w. BINNENLAND. HERVORMDE J. V. OP G. G. In het Algemeen Verkooplokaal te Rotterdam kwam de Bond van Herv. Jongelingsvereenigingen op G. G. in Bondsdag bijeen. Naast de leden van aangesloten ver eenigingen waren ook vele bezoekers aanwezig, zoodat de groote veilingzaal tegen elf uur geheel bezet was. Bij ontstentenis van den voorzitter, Ds. G. Lans van Sua woud e, opende de 2e secretaris Ds. W. J. van Lokhorst van Hilversum de vergadering. Onze actie mag steeds meer belangstelling winnen, aldus spr. Het groote belang van de J.V. en M.V. begint door te aringen. De oprichters .an onzen Bond hebben niet mis gezien. Spr. hoopt, dat de liefde tot het jeugdwerk zal toenemen en iets goeds zal worden bereikt voor volk en kerk. Afgevaardigden waren aanwezig van den Bond van Chr. Geref. J.V. en van den Bond van Herv. Meisjesv. op G. G. Een schrijven van verhindering was ingekomen van het eere-lid L. F. Duymaer van Twist. Besloten werd een telegram van trouw te zenden aan H. M. de Konin gin. De secretaris, Ds. H. A. de Geus van Huizen; bracht het jaarverslag uit. Twaalf nieuwe leden werden inge schreven, zes afdeelingen bedankten. De gewijzigde statuten verkregen de Kon. goedkeuring. In Overijssel zijn de vereenigingen bijeengebracht in een Prov. afdeeling, doch deze kan niet ceel van den Bond zijn, omdat de meeste vereenigingen geen lid zijn. De bond bestaat uit 110 vereenigingen met ongeveer 2500 leden. Meegeleefd Binnenland. Minister Slotemaker de Bruine op de Pressa. Trein vertraging op de lijn Amster damRotterdam. De bondsdag der Geref. Meisjesver- eenigüngen. De bondsdag van den Herv. Jonge- lingsbond op G. G. Buitenland. Nog steeds geen berichten van de „Italia". Japansche nota aan den Volkenbond Oiensiei der Noordelijken in China. De onderhandelingen over de Duit sche regeeringsvorming aanstaande. Verontwaardiging i'n Polen tegen Li- tauen. Groote diamantroof te Londen. werd met den Bond van M.V. op G. G., den Ned. Bond van J.V. op G.G. en den Bond van Chr. Geref. J.V. Het verslag besloot met een oproep om den Bond bij zijn grondslag te bewaren De penningmeester bracht het fi nancieel verslag uit. Aan ontvangsten werd verkregen f 1254.72, aan uitgaven betaald f 1291.94. Nog eenige contri- butiën moeten worsen geïnd. De boek handel sloot met een saldo-winst van f 6. De heer M. Noteboom bracht ver slag uit over het bondsblad „De Vaan drager". Het blad stond in het middel punt van de belangstelling. Van den meisjesbond zal een eigen orgaan verschijnen. De inkomsten bedroegen van Mei 1927Mei '28 f 5635,20, de uitgaven f 4191,28. Het aantal abonnementen be draagt 1900. De jaarverslagen werden in de mid dagvergadering besproken en goedge keurd. Dr. J. Severijn van Dordrecht sprak over het onderwerp: „Jagende naar het Wit". Spr. zet, naar aanleiding van het 3e hoofdstuk van den Philippen- zenbrief, uiteen hoe de verhouding moet zijn van den Christen tegenover de sport. Tegenover het streven naar volmaaktheid en heerschappij over stof en vorm van het heidendom, plaatst spr. het ideaal van Paulus: te jagen naar het wit, naar de volmaakt heid van Christus, waartoe hij van Christus gegrepen is. In de middagvergadering refereerde Ds. A. Meyers, van Hoogeveen, over: „Wijsheid beter dan kracht". Aan de hand van een gedeelte uit Pred. 9, wijst spr. op de wijsheid van den ouden man in de kleine stad, die baar van het brute krijgsgeweld be vrijdt. De wereld stelt kracht boven wijsheid, doch in de Godsstad woont de wijsheid, die beter is dan kracht en gepersonifieerd is in Christus als de Wijsheid Gods, die door zijn armoede en door de „dwaasheid des kruises" de Godsstad verlost. Na de rede van Ds. Meyers heeft de eere-voorzitter, Ds. M. v. Grieken, den bondsdag nog toegesproken. De bestuursleden M. Noteboom, te Gouderak, en A. Heemskerk, te Nu- mansdorp, zijn herkozen. De 2e voorzitter, Ds. R. Bartlema, van Hoogeveen, sprak een slotwoord, waarop de vergadering met dankge bed werd gesloten. Mr. P. J. TROELSTRA. Mr. P. J. Troelstra is in zooverre hersteld, dat hij naar „Troelstra-Oord" is vetrokken. Hij heeft daar de Pink sterdagen doorgebracht en hoopt daar i?og eenigen tijd te verblijven. Dit is de eerste maal, dat Mr. Troel stra de stichting, die zij naam draagt, b« zoekt; tot dusver had zijn gezond heidstoestand hem dit verhmderd. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Het lid van de Eerste Kamer, de heer de Muralt, heeft aan den Minis ter van Waterstaat de volgende vra gen gesteld: Is het juist, dat in de vorige week drie ernstige ongevallen hebben plaats gehad op onbewaakte overwe gen, n.l. bij Apeldoorn, waarbij zekere B. zwaar verwond werd; bij Uithui zen, waarbij een auto totaal vernield werd en de inzittenden wonder boven wonder vrijwel geen letsel kregen, en bij Wilnis, waar 'n vrachtauto totaal werd versplinterd? Is het vermoeden juist, dat deze on gevallen wel niet zouden hebben plaats gehad, indien de betrokken overwegen bewaakt zouden zijn ge weest?

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1