ver hebben medegewerkt, om deze wettelijke verplichting uit de wet te verwijderen. IETS CVER OPVOEDING VAN CHINEESCHE JONGENS. afgeschreven Is curiositeit, hoewel er hier en daar nuttige wenken in voor komen, die we gaarne ter behartiging aanbevelen. GEMENGD NIEUWS. Aan het einde der Week De uitslag cler Duitsche verkiezin gen op j.l. Zondag zal voor ieder een verrassing geweest zijn. Ging de sym pathie van de meerderheid des volks sedert de revolutie van 1918 hoe lan ger hoe meer in rechtsche richting, zoodat ten slotte Maarschalk von Hin denburg tot Rijkspresident gekozen kon worden, thans heeft het kiezers corps het roer weer omgewend en het een flinken duw in linksche richting gegeven-. In percenten uitgedrukt, staat het met winst en verlies der voornaamste partijen als volgt: De sociaal democraten hebben 18 pet. aan stemmen gewonnen, en de Duitsch-nationalen 30 pet. verloren; 30 pet. won de economische partij, ter wijl de communisten 25 pet toename kunnen boeken. De partijen in het midden hebben hun positie met 10 a 20 pet verzwakt. Opmerkelijk is wel de nederlaag van de democraten. Ook het Centrum heeft zware verliezen geleden, ver moedelijk, omdat de republikeinsche elementen dezer partij overgeloopen zijn naar de sociaal-democratie, ten gevolge van de anti-republikeinsche politiek der eigen partij. Maar de erg ste verliezen leden de Duitsch natio- nalen. Nu de stembus op deze wijze ge sproken heeft, is regeeringsvorming waarschijnlijk alleen maar mogelijk op den grondslag eener coalitie, waar in de sociaal democraten de leiding hebben en reeds is dan ook de naam van den sociaal democraat Otto Braun als Kabinetsformateur ge noemd. In de landen der vroegere geallieer den is deze uitslag der Duitsche ver kiezingen over het algemeen met blijd schap ontvangen, omdat men daarin de goedkeuring en bevestiging ziet der verzoeningsgezinde buitenland- sche politiek van minister Strese- mann. Dat men Duitschland nog steeds niet lieelemaal vertrouwt, is ook ge bleken na de ontploffing te Hamburg die voor deze stad een ware ramp heeft beteekend. Men vraagt zich in Engeland en Frankrijk niet zonder bezorgdheid af, wat men in Duitsch land met zulke groote hoeveelheden phosgeengas doet, of dit alleen maar voor industrieele doeleinden dient. Het is niet onmogelijk, dat deze kwestie nog in den Volkenbond zal ter sprake gebracht worden. Behalve te Hamburg, had ook in Amerika een ernstig ongeluk plaats: een mijnontploffing in Pennsylvanië, die aan tientallen menschen 't leven kostte. Ook eischte een vliegongeval bij Keulen drie slachtoffers. In den toestand in China is de laatste dagen weinig vooruitgang te constateeren. Tusschen de drie partij en in dit conflict: Zuidelijken, Noor delijken en Japanners, zijn wél direct of indirect onderhandelingen gevoerd doch deze hebben niet tot een resul taat geleid," waardoor een wijziging in de situatie is ingetreden. Uit Griekenland daarentegen is een bericht gekomen, waardoor weer een geheele verandering in de binnenland sche politiek is gekomen, die mede van invloed zal zijn op de verhouding van dit land tot het buitenland, spe ciaal tot Turkije. We bedoelen Veni- zelos' terugkeer in de politiek. Ondanks zijn herhaalde verklarin gen, dat hij de politiek voor goed had vaarwel gezegd, heeft de „groote oude man" van Griekenland, maar nog frisch genoeg op zijn 64-jarigen leef tijd, besloten, de leiding over de li berale partij weer op zich te nemen, waarvan een groep op het. oogenblik in het Grieksche coalitie-kabinet ver tegenwoordigd is. Kafandaris, de minister van finan cien, die de aanvoerder van deze groep is, trad af en als gevolg hier van volgde de ineenstorting van de geheele regeering. Over het doel, dat Venizelos zich met zijn opzienbarend besluit stelt, loopen verschillende geruchten, o.a., dat hij naar het presidentschap van de republiek zou streven. Het autonomisten-proces te Colmar is geëindigd met een veroordeeling van de vier hoofdschuldigen, waaruit dus volgt, dat het streven naar zelf bestuur van Elzas-Lotharingen als 'n aanslag tegen de Fransche republiek wordt beschouwd. Onze Eerste Kamer heeft het wets ontwerp tot vervroegde invoering van den 7-jarigen leerplicht, n.l. per 1 Juli a.s., aangenomen. Stemden in de Tweede Kamer al onze partijgenooten op twee na tegen, in de Eerste Kamer waren alle aanwezige A. R. er voor. „Het Volk" juichte reeds, dat nu met ,de heroverde zevenjarige leer plicht" het „werk der bezuinigers-re- aktie ongedaan gemaakt" werd. Wij kunnen over deze beslissing niet zoo jubelen. Terecht merkte een der A. R. bladen op, dat door de thans aangenomen bepaling de staat zich al meer op de plaats van de ouders stelt, terwijl tevens het verantwoordelijk heidsbesef in stee van te worden ge prikkeld, wordt gedoofd. Ter verklaring van het optreden onzer senatoren kan dienen, dat het hier, zooals Mr. de Veer opmerkte, niet ging om een principieele be slissing. Niet de invoering van den ze venjarigen leerplicht was aan de or de, maar alleen de wegneming van een opschortingsmaatregel, een maat regel, die door de Tweede Kamer met groote meerderheid was goedgekeurd Toch blijft het te betreuren, dat on ze mannen, inplaats van aan dit wets voorstel hun stem te geven, niet lie In een Chineesch werkje over opvoe ding komen niet minder dan honderd regels voor, die betrekking hebben op de verplichtingen van jongens op school, tehuis en op straat. We zullen er eenige van vermelden om aan te toonen welk gewicht de Chineezen aan vormen van beleefd heid en welvoeglijkheid en ook aan kleinigheden hechten. Sommige van deze regels leggen een waarlijk gun stig getuigenis af voor de wijze van op voeding en de beschaving bij de Chi- rieezen, die men zich nog wel eens in sommige opzichter, als een barbaar- sche natie voorstelt. Men oordeele zelf. De scholieren moeten zorgen bijtijds in school te zijn. Bij het binnenkomen moeten zij eerst buigen voor Confucius den wijze, dan voor den onderwijzer. Voordat 's avonds de school uitgaat, behoort er een loflied te worden aan geheven of zal er een belangrijke of treffende episode uit de geschiedenis worden verhaald. Bij het verlaten der school weer bui gen voor Confucius en den onderwijzer Als er veel leerlingen zijn, worden zij bij gedeelten weggezonden; ieder hunner gaat dadelijk naar huis en houdt zich onderweg niet op met spe len. Als zij thuis komen, buigen ze eerst voor de huisgoden, dan voor hun voor ouders, daarna voor hun vader en moeder, vervolgens voor hun ooms en tantes. Is er bezoek, dan moet de jongen op een ongedwongen en ordentelijke wijze een buiging maken voor den gast en dezen bij zijn rang of titel noemen; bij moet niet veel spreken; maar hij moet zich ook niet schuw of verlegen toonen of trachten zich schuil te hou den. Onder het leeren heeft de jongen clrie dringen noodig: zijn oogen, zijn hersens en zijn mond. Hij moet daarbij nooit zijn mond gebruiken terwijl zijn 'gedachten elders zijn. Als de onderwijzer iets voordraagt of verklaart, moeten de leerlingen hun gedachten goed bijeen houden en op merkzaam luisteren. Het allereerst moet den leerlingen netheid worden ingeprent, Er mag geen dikke inkt of inkt van den vori- gen dag in hun inktbakjes zijn, en de penseelen moeten 's avonds worden uitgewasschen. Bij het lezen moet het hóek drie handbreedten van het lijf worden gehouden; 't is verboden, het boek te bevlekken, er ooren in te ma ken of het te beschrijven. Als een leerling eens gezeten is moet hij bedaard en ernstig zijn; hij moet de beenen niet over elkaar kruisen; noch den voet op de knie hebben, noch. naar een andere zijde overhangen. Op straat mag hij niet met steenen of scherven gooien, noch hinken, noch springen, noch luidruchtig zijn; maar hij moet beaaard zijn weg gaan. De jongens mogen de hoofden niet bij elkaar steken om te fluisteren; el kaar niet bij de kleeren trekken; niet schoppen; onder 't loopen niet tegen elkaar leunen; niet links of rechts wij zen, niet praten en babbelen. Als een jongen ergens een meerdere of bloedverwant aantreft, moet hij blijven staan, een buiging met het hoofd maken en een handgroet geven. Hij moet eerbied jegens zijn meerde ren toonen, niet achteloos groeten, veel minder wegloopen om hen te ver mijden. Wordt hem door een voorbij ganger iets gevraagd, dan moet hij een fatsoenlijk antwoord geven en hem 't eerst zijn weg laten vervolg?ri De jongens moeten niet op schreeu- werigen toon praten, noch krakeel» n, noch zwetsen, noch elkaar voor den gek houden. De kleeding van een jongen moet eenvoudig en net, maar niet pronkerig zijn. Jongens moeten zich met geen nut- telooze spellen afgeven, zooals kaart spel, pluimbalgooien, vliegers opla- ten(l), vogels, visschen en insecten van gen, het bespelen van een muziekin strument -Het lezen van twijfelachtige boeken en verzen is ook schadelijk voor jonge lieden. Eten en drinken moet een onver schillige zaak zijn. Een jongen die eet en drinkt, moet bet voedsel goed fijnmalen, zonder te smakken; hij moet niet zwelgen, niet gulzig zijn, niet over de tafel lieenrei- ken om een brok weg te halen, en wat bij eenmaal aan den mond heeft ge bracht, mag hij niet weer op tafel leg gen. Jongens, die niet willen leeren, moe ten twee- of driemaal aangemaand worden. Als zij dan nog niet luisteren, worden zij eerst gestraft, en die straf bestaat in knielen op hun zitplaats ge durende den tijd dien een eind wie rook noodig heeft om te verbranden. Als dit nog niet helpt dan laat men hom knielen bij de deur, en als ze zich dan nog niet willen beteren, moeten ze gekastijd worden, doch nooit kort na den maaltijd, waardoc ze ziek kun nen worden, noch met slagen op den rug, hetgeen gevaarlijk is. Wij zouden voor onze Hollandsche jongens niet gaarne zulk een wetboek zien ingevoerd; daarvoor houden we te veel van hen. Of 't in China nu al lemaal Brave Hendrikken zijn, die op school gaan, weten we niet, maar we betwijfelen het. Jongens zijn overal jongens, die zich gedragen als deftige hoeren, zijn in ons oog onverdraaglijke wezens. We hebben daarom dien Chi- neeschen chatechismus L__fdzakelijk Het heilige lapijl. Vele jaren was het Heilige Tapijt, lot. bekleeding van het hei ligdom van de Kaaba te Mekka, in Egyp te geweven en elk jaar met de Mahmal (karavaan) uit Kairo daarheen gebracht. Men weet dat de nieuwe koning van 1-Iedzjas en zijn Wahabietcn zich daarte gen verzetten, omdat het gebruik in strijd rnet de voorschriften van den Koran zou 7.ijn. Er waren ook allerlei moeilijkheden gerezen in verband met het gewapende Egyptische geleide. Dit. jaar is het heilige tapijt nu in Delhi gemaakt op bestelling van koning Ibn Skoed zelf en van daar is het thans met een stoomschip dat de vlag van Hedzjas aan den voormast voerde, te Dzjeddah aangekomen. Daar is het met groot cere monieel aan wal gebracht. Aan de kade stond een geestdriftige menigte. Duel-comedie. De Engelsche Univer siteitsstad Oxford is lichtelijk in opschud ding door een duel, dat aldaar de vorige week is gehouden, schrijft de „Tel". Het was een tweegevecht op den degen tusschen den 22-jarigen zoon van com mander Eyres Monsell, den regeerings- chiefwhip, en den redacteur van een stu dentenblad, Maurice Green. Deze laatste had grapjes in zijn blad verkocht over den jongen Eyres Monsell, die er erg voortuitstrevencle denkbeelden op na houdt en zijn kamer futuristisch heeft, aangekleed in ee.n symfonie van blauw, gebroken door knaleffecten van schilderijen in hypermodernen stijl. Eyres Monsell voelde zich diep door die grapjes beleedigd, een woordenwisseling volgde en het einde was een uitdaging tot een duel, die blijkbaar tegen de oorspronkelijke be doeling in, werd aangenomen. Het tweegevecht had plaats in Dead- manswalk, een der collegepleinen, een naam, die sombere voorgevoelens bij de duellanten moest opwekken, welke ech ter niet bewaarheid werden. In doodelijken ernst werd het gevecht geënsceneerd, al ontbrak de theatrale noot niet, daar de secondanten zich in 18de- eeuwsch costuum hadden gestoken, ter wijl de beide tegenstanders in schermcos- tuurn er eveneens uitzagen, alsof zij van een oude gravure waren weggeloopen. Een Duitsche dokter uit Munchen, die met vacantie in Engeland vertoefde, trad als geneesheer op. Gedurende vijf minuten kruisten zich de degens. Toen kreeg Monsell een prik, of liever een prikje, in den rechterschou der. Hij wankelde, liet zijn degen vallen, maar wilde weer doorvechten. De secon danten verzetten zich hiertegen, omdat volgens hen aan de eer was voldaan. Na derhand had een verzoening tusschen de tegenstanders plaats, die nu weer de bes te vrienden zijn. Hoewel Green de zaak luchtigjes opvat, verklaarde Monsell, dat het beiden par tijen volkomen ernstig is geweest, doch zijn vader beschouwt het geheele geval als een vrij goede grap. Dit is intusschen niet de meening van d" universiteits-autoriteiten, die met een dergelijke mop niets op hebben. Verwacht wordt dan ook,'dat de beide vechtersba zen er niet met een lichte schrobbeering zullen afkomen. Behalve door den' dokter en de secon danten, waarvan er een kans zag een foto te nemen op het moment van den prik, was er nog een eenzame voorbijganger, die naar de plaats van bet duel verdwaald was. Hij vroeg, waarvoor al die drukte werd-gemaakt. „Zeker'voor de film?" De verachtelijke blik, waarmede de degen- lielden hem doorpriemden, moet heviger gestoken hebben, dan het prikje van juist IK c.M. diepte, dat de beleedigde partij bloedige genoegdoening verschafte. Tegenwoordigheid van peest. Tijdens een parade rukte een windvlaag Napoleon den steek van het hoofd. Een soldaat sprong haastig toe, raapte het hoofddek sel op en reikte het den keizer eerbiedig toe. Verstrooid bedankte Napoleon hem rnet de woorden: „Dank u, kapitein." In welk regiment?" vroeg de soldaat gevat. De keizer, die niet gemerkt had, dat een gewoon soldaat hem den dienst had be wezen, zag nu eerst wien hij voor zich had. Even zakelijk als zijn bedankje klonk het antwoord: „Bij mijn lijfgarde. Ik merk, dat je over éen flinke dosis tegenwoordigheid van geest beschikt. Wij kinnen u gebruiken". Nog dienzelfden d' werden den sol daat de onderscheidingsteekenen uitge reikt. Inbraak te Haarlem. Gisternacht is ingebroken in het kantoor der firma gebr. van Velsen, handelaars in bloembollen, aan den Zeilweg, te Haarlem. Uit een der brandkasten is een bedrag van ƒ900 aan Nederlandsch geld ont vreemd. Het buitenlandsche geld, dat aan wezig was, heeft men onaangeroerd gela ten. Er is in het kantoor een bos loopeiv gevonden. De politie stelt een onderzoek in. De ontvluchting uit de gevangenis te Scheveningen. De 24-jarige kleerma ker C. Groeneveld, die Zaterdagavond 31 Maart j.l. met een medegevangene ont snapt is uit de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen en zich Woensdagavond heeft gemeld aan het hoofd-commissariaat van politie te Amsterdam, heeft bij het verhoor door commissaris Kramer in Den Haag verteld, dat hij en zijn kameraad na de. ontvluchting langen tijd in de om geving der gevangenis hebben rondge doold. Zij wisten den weg niet, want zij wa ren Amsterdammers. Na veel omzwervin gen kwamen zij op den Pompstationsweg. Toen zij bij de Witte Brug kwamen, wil den zij deze overgaan, maar ze zagen er trams rijden en menschen loopen. Daar om vonden zij het veiliger, maar links af te slaan en der Raamweg te nemen. In hun gevangeniskleeren zijn zij toen naar de Javastraat gegaan, waar een kennis van G. woende. Op een of andt manier is het hun ge lukt, later in de sta-; een auto te krij gen, waarmee zij naar. Amsterdam wer den gebracht. Gr. wilde niet loslaten, wie hier de behulpzame hand geboden had. Beide mannen wisten wel, dat de politie de stations in Den Haag en Amsterdam „in de gaten" zou houden. Daarbij hadden zij ook geen geld. Het gebruik mogen ma ken van den auto was dus bet gevolg van een „vriendendienst". Gr. vertelde, dat de ontsnapping geheel gegaan, was, zooals de politie ondersteld had. Des Zaterdagsmiddags hadden beide gewerkt in de kleermakerij. Toen heeft G. kans gezien een steekbeitel te krijgen, Of een derde daarvoor gezorgd had? Doch daarover wilde G. zich niet uitlaten, 's Avonds na het eten wisten zii zich even af te zonderen in.een klein vertrekje, dat bij de waschafdeeling behoort. Met be hulp vat. den beitel hebben zij toen een deur geforceerd, die toegang gaf tot een binnenplaats. Uit zijn cel was Gr. gekomen door ook de celdeur te forceeren. Met zijn vuist heeft hij haar opengekregen. Kon niemand dat hooren? vroeg de heer Kramer. Neen, zei Gr., Want boven ons was de drukkerij en die maakte veel leven. En wanneer de bewaker kwam? Dan hield ik op met slaan. Wie waarschuwde, als hij kwam? Dat zeg ik niet. Vermoedelijk is er in de recreatiezaal, naast de cel van G., iemand geweest, die op onbekende manier „seintjes" gaf. Thomas Edison gehuldigd. Thomas Edison heeft den gouden penning voor wetenschap van het Amerikaansche ge nootschap van kunsten en wetenschappen -gekregen. Zijn zoon Charles Edison heeft hem aan een maaltijd in ontvangst genomen, waar bij hem ook een album voor zijn vader ter hand werd gesteld met de hulde van tweehonderd geleerden van naam. UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ernstige aanrijding. Alhier is een 7-jarig dochtertje van den heer v. D. door een auto uit Overschie aangereden. Het kind werd hevig bloe dend aan het hoofd, bewusteloos opgeno men. De dokter constateerde een ernstige schedelbreuk. Voor het leven van het meisje wordt gevreesd. HAZERSWOUDE. De gewone jaarlijksche besteding van krooswerken en verpachting van het grasgewas langs Laeteweg, Voorweg en Westeinderweg, zal plaats hebben op a.s. Woensdag 30 Mei ten Raadhuize des nam. 8 uur (Zomertijd). Het comité der Radiovereeniging werd door ontvangen bijdragen in staat gesteld voorloopig 3 radiotoestellen te plaatsen, tot groote dankbaarheid en ver aangenaming der zieken. Het comité zou echter gaarne nog meer zieken willen verrassen en daarom beveelt het zich bij den voortduur in de mildheid en offer vaardigheid van de ingezetenen onzer ge meente aan. Een bijna 2-jarig kind van den heer P. V. in de Roemer, geraakte nabij de woning te water. Gelukkig werd het on geval opgemerkt door personen, die met een auto passeerden, en die het genoegen hadden de kleine weer behouden op het droge te brengen. OEGSTGEEST. Omtrent de aanrijding, die wonder boven wonder geen slachtoffers heeft ge- eischt kunnen we"thans de toedracht als volgt mededeelen: De H.B.S.ers C. L. en 2 anderen uit Kat wijk reden op de Groenesteeg toen de elec. tram kwam aangereden, die C. L. vast greep en zoo meereed. Al spoedig kwam hij in botsing met een handwagen van den heer G. en waar L. niet tijdig kon stoppen, reed hij tegen C. B. uit Rijnsburg die op zijn rij wiel zat aan, met het gevolg, dat hij tegen de inbeweging zijn de tram werd geslingerd. Zijn rijwiel werd totaal vernield, terwijl zijn kleeding op den rug tot de huid totaal werd openge reten en hij naast een wonde in ziin rug, ook nog zijn ribben heeft bezeerd. Dr. Timmermans en Dr. Jonker hebben hem verbonden. Het was dus C. L. en niet C. B., die de tram vasthield. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Mede met het oog de Pinksterdagen, het koele weer, en den niet buitengewoon grooten aanvoer, waren de prijzen in het laatst der week nog hooger dan in den loop dezer week. Van tulpen komt weinig meer; wat aangevoerd wordt is niet van beste kwaliteit en gaat in zeer uiteenloo- pende prijzen van 0.502.20. Irissen zijn zeer duur, ƒ2.904.70 per 100, Pioenen idem van 6—7.90, Pyrethrums 1.40— 3.40, Damast 0.130.16, Camnanulata 1.101.40, ^sters 0.C 0.80, Lupinen 1.15—1.30, Korenbloemen 1.301.40, A- nemonen 0.902.10, Trolliums 1.40 1.80, Centoria 0.60—1.20, Papavers 4 (3.60, Margrieten 0.40—0.70, Poeticus ƒ0.65 —0.70. WOUBRUGGE. Naar men verneemt, heeft ook ons dorp aan den aanslag voor het uitbrei dingsfonds der Vrije Universiteit kunnen voldoen en bovendien nog een zeer aan zienlijk bedrag aan verhoogde contribu ties bijgedragen. Jammer, dat niet één der Herv. broeders daartoe te bewegen was. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerar- dus Leonardus, zoon van N. L. Bakker en P. Koek; Cornelia Petronella, dochter van A. van 'f, Wout en H. van Iperen; Schel- tine, dochter van R. Kempenaar en L. Schutter; Leentje, dochter van H. van Dorp en N. Ket. Overleden: M, A. Swart, 76 jaar, echt- gen. van N. Voorbij; H. A. van Goozen, jd. 8 jaar. ZEVENHOVEN. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: D. v. Harte, jm. en J. Bouthoorn, jd., van Mijdrecht. UIT ONZE INDIEN. CHINEEZEN UITGEWEZEN. Aan negen Chineesch - i ozetenen uit Sanga Sanga en aan twee Chinee zen uit Balik Papan, die thans ver blijf houden in de gevangenis te Sa- marinda, is het verblijf in Neder!.- Indië ontzegd. Twee hunner waren bestuursleden van de afdeeling Oost- Borneo v. de Kuo Min Tang, die ter roristische actie voerde. Op 1 Mei van bet vorige jaar lokten zij tegen het uitdrukkelijk verbod van het bestuur een demonstratie uit. De hetoogers werden door hen weerhouden tot het gevolg geven aan den wenk, dat zij naar hun huizen zouden terugkeeren. Dit leidde tot een geest van verzet, die wederom aanleiding werd tot de onge regeldheden te Sanga Sanga op 3 Mei daaraan volgende, waarbij bloed ver goten werd. De negen andere uitgewe zenen waren de voornaamste aansto kers van de demonstraties. Zij waren het, die aanspoorden tot het plegen van verzet tegen het gezag. ERFPACHTEN. Bij gouvernementsbesluit is bepaald dat, in het belang van de uitbreiding van den landbouw der Inheemsche be volking, behoudens in zeer bijzondere gevallen, tot nadere aankondiging geen erfpachtsaanvragen zullen wor den behandeld, betrekking hebbende cp de woeste7 gronden in de onderaf - deelingen Tandjong Pinang en Kari- moen. Het gouvernementsbesluit stelt de regelen vast betreffende van overheidswege te verleenen erfpachten aan particulieren. JACHTONGELUK. De heer Van Someren Brand, maandgelder bij den dienst van het Boschwezen, was in het bosch bij Ran- doelas in het Madioensche op de var- kensjacht. Hij was in een boom ge klommen en had van daar uit met zijn bammerless-geweer een varken ge schoten. Toen hij bij het afdalen uit den boom zijn geweer aan een jacht- genoot wilde overgeven, ging plotse ling een schot af. Dc heer Van Some ren Brand werd getroffen in het strot tenhoofd. De lading ging hem door de hersenpan. De ongelukkige was op slag gedood. VERWORDING. Het „Soerabajasoh Handelsblad'' be spreekt in een hoofdartikel hetgeen den llaatsten tiid te Bandjermasin aan het licht is gekomen op crimineel gebiedt, speciaal wat betreft geruchtmakende (Oplichterijen door Chineezen, waaruiit duidelijk' blijkt hoezeer de handel in ijnlandsohe rubber in den loop der ja» ren verworden, is. Het blad is van oordeel, dat veilig mag .worden aangenomen, dat het elders niet veel beter gesteld is. De sluiting van de fabriek te Bandjermasiin van de Rubberunie nog voor dat zij behoorlijk in werking was, kan dienen als bewijs van de enorme bracht van cle praktij ken en methoden, die in den handel in bevolkingsrubber worden toegepast, waardoor de reëele handel vrijwel on mogelijk wordt gemaakt. Het hfad merkt nog op, hoe goed do Opzet van de fabriek te Bandjermasin took was, de opkoop van rubber, een kwetsbare plek moet worden genoemd, Idjaar slechts weinigen in staat zijn de hioeveel'heiid rubber en de hoeveelheid vuil water te taxeeren. De Rubberunie heeft reëele aanbiedingen' gedaan, maar zij kreeg daarvoor geen rubber. Het financieel verlies d)at sluiting van de fabriek zal meebrengen, is nog griet bekend, doch het moet zeer belangrijk 'zijn. De sluiting heeft totgevolg dat de geheelo organisatie in Zuid- en Ost-Bor» neo tegen dei vlakte ligt. De resultaten, welke do windhandel in rubber te Bandijernrasiti gebracht heeft, 'zijn allerwege te constateeren. Het blad acjfct het zeer d?- vraag of de regeering hiervoor onverschillig kan blijven ,voofal wanneer het kwaad zich ook elders mocht vertoornen. Er zoud .n dan wellicht zekere maatregelen geno men moeten worden tot normalisering van den rubberhandel. BELASTINGONTDUIKING. De resident van Midden-Preanger iheeft, naar aanleiding van e-n verzoek van den officier van justitie e Batavia, voorgesteld, het buitenlandscn verlof aan den eersten commies P. T. in to trekken, wegens de vervolging, die tegen hem is ingesteld, omdat hij zich, als eigenaar van 'twee auto verhuurdertien, schuldig heeft gemaakt aan belasting ontduiking. WENKEN VOOR VEILIGHEID EN VOLKSGEZONDHEID. Moeder, laat uw kleintje niet over den grond kruipen. Deze is vuil en stoffig en de kans dat het vallen en zich bezeren zal, is groot. Een looprek, kinderbox, is vcor hem een geschikte verblijfplaats. Zet deze neer op een zonnige plek tegen tocht beschermd en leg op den grond een moltondeken, met een schoon laken bedekt. Moeder, ook na het eerste levens jaar is het dagelijksch bad voor uw kinderen geen overbodige weelde. Het dient niet alleen voor het verwijde ren van vuil, al kan het ook in dat opzicht voor kleine kinderen en schoolkinderen hard noodig zijn. Maar het zet ook de huid aan tot be hoorlijke functie, hetgeen voor de ge zondheid van groote beteekenis is. Doe daarom uw kinderen iederen dag, het beste 's avonds, in bad en droog ze daarna stevig af met :en drogen hand doek. Moeder, geef Uw kinderen op gere gelde tijden hun maaltijd en geef ze niets tusschendoor, ook zoetigheid tusschen de maaltijden niet dan bij hooge uitzondering. Gij zult dan zel den over slecht eten van Uw kinderen, te klagen hebben. Zorg dat het school kind na een stw ontbijt naar school gaat en let zeil :-p, dat het daaraan den noodigen tijd besteedt. Naast brood, boter, slappe thee met gekookte melk, is een bord warme pap des mor gens voor Uw kinderen een zeer ge schikte spijs. GEZONDHEIDSRAAD.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 9