Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Belanurijkste nieuws in dit Nummer. 9<* JAARGANG ZATERDAG 26 MEI 1928 NUMMER 2445 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevettigd zijn Per kwartaal. f 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 En die verre zijn. Op den Pinksterdag is het eerst de ontzetting over de uiterlijke teeke nen, die het wonder van de uitstorting des Heiligen Geestes brengt, maar ook onmiddellijk daarop komt het be wijs, dat Gods Geest de harten heeft aangeraakt. Op de prediking van Petrus toch, werden zij verslagen in het hart en zeiden tot de apostelen: Wat zullen wij doen, mannen broeders? Daarin hebben we dadelijk het bewijs,, dat hier God Zelf werkt in de toebrenging van de leden van Christus' Kerk. Pe trus mag dan ook spreken van de be lofte, die het volk, uit Abraham ge sproten, zich mag toeeigenen. Maar dat niet alleen. Hij voegt er onmiddellijk aan toe: en allen die daar verre zijn, zoo velen als er de Heere, onze God, toe roepen zal. Wie echter het Pinksterfeest uit sluitend gebruikt als een gedachtenis viering van de uitbreiding der Kerk, miskent de eigenlijke beteekenis er van, en wendt het oog af van de groo- te gebeurtenis, die op dien dag plaats vond. Deze is toch niet anders dan het ko men wonen van den Heiligen Geest in de Gemeente des Heeren. En de uitbreiding der eKrk is daarvan slechts het gevolg. Zelfs nog niet eens het eerste gevolg. Want wel werd het Evangelie op dien dag in allerlei talen beluisterd, Maar ook slechts voor enkele oogen- blikken; en in 't geheel niet als een normaal verschijnsel. Veel meer was het onmiddellijk ge volg, dat de gemeente des Heeren nu haar zelfstandigheid kreeg, haar eigen bestaan, en niet meer aan het Israëlietische volk gebonden was. Maar daarmede was dan ook in be ginsel de uitbreiding der Kerk tot de volken gegeven. En eindelijk sprak dit ook vanzelf. De toestand, die van Abraham's roeping tot op den Pink sterdag voortduurde, was abnormaal. En door heel het Oude Testament loopt als een gouden draad de geduri ge herinnering, dat Israël er is, om de volkeren te roepen tot het heil des Heeren. Toch duurde het lang, eer dit alles werd ingezien. Petrus moet door een opzettelijke openbaring er toe gebracht worden, om het huis van een heiden binnen te gaan en daar het Evangelie te ver kondigen. En de band aan het Joodsche volk bleef aanvankelijk bij al de apostelen des Heeren trekken, en werd door hen zoo nauw mogelijk aangehaald. Eerst als de maat van de onge rechtigheid van het Joodsche volk vol is en God de aangekondigde oordeelen brengt, waardoor Israël verstrooid wordt, dan verstaat de jonge Kerk eerst recht de woorden van den Hei land: „onderwijst alle volken". Daarom is het zoo opvallend, dat op den Pinksterdag Petrus in zijn eerste toespraak tot de schare ook van de heidenen gewag maakt in één adem met degenen, die uit Israël waren of zich tot Israël voegden. Hij richt zich nog alleen tot de „Israëlietische mannen''. En hij be sluit zijn prediking met een: „Zoo we- te dan zekerlijk het gansche huis Is- raëls". En degenen, die door zijn prediking worden geraakt, spreken hem en de andere apostelen toe als „mannen broeders". Maar als hij op hun bange vraag: Wat zullen wij doen? ten antwoord geeft: Bekeert u, en een iegelijk van u worde gedoopt in den Naam van Jezus Christus tot vergeving der zon den, dan troost hij hun met de belofte van den Heiligen Geest, die hun en hunnen kinderen toekomt. Ja, maar ook: allen, die verre zijn, zoovelen, als er de Heere maar toe roepen zal. Petrus getuigde hier door de aan drift des Heiligen Geestes. Hoe weinig hij echter ook dat beginsel in eigen leven uitwerkte blijkt uit vele voor vallen van hem en de andere aposte len, ons in de Handelingen beschre ven. Geen wonder. Tot nu toe gold steeds de belofte aan Abraham: Ik zal Mijn verbond oprichten tusschen Mij en tusschen u en tusschen uwen zade na u in hun ne geslachten, om u te zijn tot een God en uwen zade na u. Nu kreeg die belofte een wijdere strekking. Bij de uitstorting van den Heiligen Geest blijkt zij een rijkdom te bevat ten als te voren nog niet was gekend. Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse Maar die zich tegelijkertijd uitstrekt tot verre buiten den kring van het zaad Abrahams in vleesclielijken zin. Het is ook nu nog: U komt de be lofte toe en uwen kinderen. De belof te, waarvan Petrus gesproken had, toen hij zeide: Hij dan (d.i. Christus) door de rechterhand Gods verhoogd zijnde, en de belofte des Heiligen Geestes ontvangen hebbende van den Vader, heeft dit uitgestort, dat gij nu ziet en hoort. Maar thans komt er dit nieuwe bij, dat deze belofte ook toekomt aan al len, die daar verre zijn, zoovelen als er de Heere, onze God, toe roepen zal. Verre van den Heere en Zijn heil waren tot dusverre de heidenen. Maar ook uit hen zou er de Heere toe roe pen. En dat niet enkelen. Neen, velen. Zoo wordt de deur der genade ook voor de heidenen geopend evenals ze voor Israël zoovele eeuwen lang geo pend was geweest. De heidenen be hoeven niet. meer tot Israël te komen en zoo tot Israëls God. Ze zullen ge roepen worden door Israëls God Zelf, en ze zullen tot Hem komen. Zelfs waar Israël zelf zal achterblijven. En Israël zal alleen, voor zooveel het zich tot den Heere bekeert, de be lofte deelachtig worden. Die gelijkheid van Israël en de vol ken wordt hier uitdrukkelijk gepro clameerd. Zoo zijn de volken, die verre waren, geroepen, en heeft de Heilige Geest Zijn werk onder hen gedaan. Èn nog steeds gaat die roeping voort in den arbeid der Zending onder de natiën, die nog verre zijn van het Ko ninkrijk Gods. Maar ook onder de Christenvolken zijn zoovele kringen langzamerhand vervreemd van het Evangelie. En on der hen roept de Heere er nog, die den Heiligen Geest ontvangen. Altijd weer is het Gods ontferming, die nabij brengt, wie eerst verre wa ren. En tegelijk zijn er anderen, die van het verbond Gods vervreemden en afwijken van de vreeze Gods. Toch blijft regel, wat de apostel door den Heiligen Geest aangaf: U komt de belofte toe en uwen kinderen en allen, die daar verre zijn, zoovelen als er de Heere onze God toe roepen zal. God blijft roepen en door Zijn Geest bewerken en trekken. Hij bereidt Zelf den bodem hier en in Indië en over de geheele aarde. Het schijnt zelfs, dat bij het meer en meer afvallen en vervallen van het Westen, de kansen voor een versneld komen van het Oosten tot de kennis der waarheid, van tijd tot tijd gunsti ger worden. Op dat wereldgebeuren moet onze aandacht gevestigd zijn. Nog steeds gaat op ons Pinksterfeest de roepstem uit, mede tot degenen, die verre zijn. Zoo komt er bij het „vervuld" worden ook een „vol' worden. Worde het een als het ander door door ons persoonlijk verstaan, en ge loofd en ter harte genomen. STADSNIEUWS. BAZAR CHR. ORANJE VEREEN. Gelijk we reeds eerder meldden, hoopt de Leidsche Chr. Oranjevereni ging in het a.s. najaar een Bazar te houden. Het bestuur heeft zich de medewer king verzekerd van een aantal dames, die de totstandkoming van den Bazar ziillen voorbereiden. Gisteravond heeft onder leiding van een heer P. Mazurel, bestuurslid der Oranjevereniging, in het ge-bouw „Prediker", de eerste vergadering tel dat doel plaats gehad. Er is een eere-comité en een dames comité benoemd. Nader bezond&rhe- den hieromtrent hopen wij later te melden. Het bestuur mag zich in een spon tane medewerking van de zijde der dames verheu en. GENOOTSCHAP MATHESIS SCIENTIARUM GENETRIX. Gisteravond had in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal de 143ste al- gemeene vergadering plaats onder voorzitterschap van Prof. W. van der Woude. De vergadering werd, behalve door bestuur, directeur, leeraren, leden en oud-leerlingen, ook bijgewoond door het College van B. en W. en het be stuur en directie van de Ambachts school en vertegenwoordigers van ver schillende corporaties en vereenigin- gen. Nadat de voorzitter de 'vergadering had geopend met een woord van wel kom, in het bijzonder gericht tot het Dagelijksch Bestuur der gemeente, bracht de commissie voor het nazien der rekening en verantwoording van den penningmeester verslag uit over den toestand der kas over 1927, waar na de rekening werd goedgekeurd. Uit door het bestuur voorgestelde dubbeltallen werden vervolgens als bestuursleden herbenoemd de heeren: Dr. C. A. Crommelin, Jhr. C. C. Roëll en Mr A. Sypkens, terwijl in de plaats van den heer P. J. M. van Oerle aftredend en niet-herkiesbaar, werd benoemd Ir. P. Hoogenboom. Hierna werden de leerlingen bin nen geleid en hield de voorzitter de gebruikelijke rede, waarin hij verslag Uitbracht over den toestand en de ver richtingen van het Genootschap in het afgeloopen leerjaar. Daaruit bleek, dat het Genootschap nog steeds in bloeienden staat ver keert. Het telt thans 5 leden van ver dienste, 3 buitengewone en 387 ge wone leden. Het aantal leerlingen bedroeg op 1 Jan. 1928 van de avondschool 387, tegenover 380 op l Jan. 1927. Over de vorderingen der leerlingen sprak de voorzitter zijn tevredenheid uit, waarvoor hij den directeur en het corps leeraren dank bracht. Bij het velerlei, dat de voorzitter nog te berde bracht, was ook van be lang, dat er zoovele geschenken bin nen kwamen van fabrikanten en an dere firma's in den vorm van voor het onderwerp waardevolle voorwer pen. In het bijzonder vermeldde hij het door meerderen geschonken portret van het overleden eerelid Prof.. Dr. H. Kamerlingh Onnes. Na de luid toegejuichte rede werden door den voorzitter de diploma's uit gereikt aan de geslaagde leerlingen en de prijzen voor de bekroonde prijs vragen. Bekroond werden: Voor Natuur teekenen: 1. J. Onvlee; 2. J. G. van Bemmel. Voor pleisterteekenen; 1. J. Onvlee; 2. W. Wind. Voor bouwkundige ontwerpen: 1. L. P. H. Kantebeen; 2. H. Mugge. Voor boetseeren: 1. J. Mugge; benevens eervolle ver melding aan H. Mugge. en W. Wind. Na afloop der prijzen- en diploma uitreiking, bedankte een der met een diploma ontslagen leerlingen, Vrijhof, bestuur, directeur en leeraren, voor het genoten onderwijs. Daarna begaf men zich naar de groote zaal, waar de tentoonstelling van het werk der leerlingen was aan gericht, welke tentoonstelling een mooi beeld geeft van het ontvangen onderwijs. Het viel ons op, dat deze tentoon stelling er zoo veel beter uitzag dan vorige jaren, wat zeker niet voor een gering deel is te danken aan den heer A. v. Weeren Azn., die gezorgd heeft voor een heel mooie opstelling, waar door het geheel veel beter tot zijn recht kwam. Deze tentoonstelling is heden geo pend van 24 en van 69 uur. DE WEG DE VINK-RIJSWIJK. St. Crt. no. 102 bevat het Kon. Be sluit betreffende onteigeningen te Veur en Voorschoten in verband met de verbetering van den weg, loopende van Rijswijk (Hoornbrug) naar De Vink (aansluiting aan den Rijksweg) KON. NED. GROFSMEDERIJ. In de gisteren onder voorzitterschap van den heer Th. F. A. Delprat, gehou den buitengewone vergadering van aandeelhouders van de Kon. Ned. Grof smederij alhier, welke vergadering was bijeengeroepen door 10 aandeel houders, tezamen uitbrengende 25 stemmen, waren aanwezig 39 aandeel houders, vertegenwoordigende 192 aandeelen, uitbrengende 189 stemmen. Volgens het na afloop der vergade ring verstrekte officieel communiqué werd, na uitvoerige toelichting van den voorzitter het voorstel der 10 aan deelhouders om een bonus-aandeel uit te reiken, dat in strijd is met de belangen der vennootschap en der aandeelhouders en in strijd met de statuten, met 145 tegen 42 stemmen en 2 blanco, besloten, het voorstel niet in stemming te brengen. LEIDSCHE BURGERWACHT. De jaarlijksehe algemeene vergade ring wordt gehouden in de bovenzaal van de sociëteit „Amicitia", Breestr., op Donderdag 31 Mei 1928, des avonds te acht uur. Agenda. 1. Opening. 2. Notulen der laatste algemeene vergadering. 3. Ingekomen stukken. 4. Jaarverslag 1927 van den secretaris. 5, Jaarverslag 1927 van den penningmeester. 6. Verslag Kascom- missie 1927 (de II.II. Kok, v. Benten en Broekhuizen). 7. Benoeming Kas- commissie 1928. 8. Verkiezing van 3 bestuursleden (de H.H. Mr. P. A. Pijn- acker Hordijk, J. W. Henny en H. v. d. Velden zijn aan de beurt van aftre den. doch zijn terstond herkiesbaar. 9. Rondvraag. 10. Uitreiking der prij zen, behaald bij het buksschieten. Sluiting. Op de Haarlemmerstraat ter hoogte van de Donkersteeg brak gis termiddag van een vrachtauto, be stuurd door A. de H. uit Rijnsburg, de vooras, waardoor bet tramverkeer ge durende eenigen tijd over één spoor moest worden geleid. Gistermiddag had op de Haar lemmerstraat een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto en een onbe heerd staande handwagen met het gevolg, dat de wagen terecht kwam in de winkelruit van het perceel 254, bewoond door W„ waardoor deze ruit geheel vernield werd. BINNENLAND. DE BENOEMING VAN Mr. V. H. RUTGERS TOT HOOG LEERAAR. Prof. Dr. TI. H. Kuyper schrijft in De Heraut over deze benoeming: Met zeer bekwamen spoed hebben Directeuren en Curatoren der Vrije Universiteit gezorgd, dat de leemte, die ontstond door het heengaan van Mr. Zevenbergen, werd aangevuld, door Mr. V. II. Rutgers, oud-Minister van Onderwijs, tot hoogleeraar te be noemen om bepaaldelijk onderwijs te geven in het Romeinsche recht. Een gelukkiger keuze konden Direc teuren en Curatoren, voorgelicht door de Juridische faculteit, op wier voor stel deze benoeming geschiedde, wel niet gedaan hebben, en we twijfelen dan ook geen oogenblik of deze benoe ming zal niet alleen algemeen met groote blijdschap en instemming ver nomen zijn, maar ook het vertrouwen in onze Hoogeschool versterken. Over de eminente gaven aan dezen nieuw benoemden hoogleeraar eigen, behoeven we wel geen woord te ver spillen. Het gezag, dat hij in de Twee de Kamer had door de scherpte van zijn argumentatie, is bekend genoeg. De hooge betrekkingen, waartoe hij geroepen werd, eerst als Minister van Onderwijs, en later als onze afgevaar digde naar Genève, hebben wel ge toond, hoezeer men die gaven waar deerde. Dat bij thans zijn politieke kopbaan wil opgeven om zijn beste krachten aan de Vrije Universiteit te vijden, is voor onze School een groo- le winst. Maar bovenal verblijden we ons over fieze benoeming, omdat Mr. V. H. Rut gers steeds getoond heeft een warm, beslist en bezield pleiter te zijn voor onze Gereformeerde beginselen. In dat cpzicht is hij een waardig zoon van zijn vader. En het is voor de Vrije Universiteit niet zonder beteekenis, dat de naam van Rutgers, die in zoo dankbare herinnering bij haar voort- heft, nu door den zoon weer met haar verbonden wordt. AANLEGSTEIGERS AAN DE LOODS- HAVEN TE HOEK VAN HOLLAND. Op de vragen van den heer Braat lid van de Tweede Kamer, betreffende het gebruik maken van de aanlegsteigers der loodshaven te Hoek van Holland voor het in- en ontschepen van passa giers van particuliere vaartuigen heeft de Minister van Waterstaat geant woord: 1 De in de vragen bedoelde haven be hoort onder het departement van wa terstaat, zoodat de Minister van Ma rine daarmede geen bemoeienis heeft. Er is geen aanleiding om te bevorde ren, dat vergunning wordt gegeven om van die haven gebruik te maken voor liet inschepen en ontschepen van rei zigers. De inrichting van de steigers is daarvoor niet geschikt. Het toelaten in dc haven van alle particuliere vaar tuigen, die daarvan wenschen gebruik te maken, zou tot bezwaren voor den dienst leiden. Overigens moge worden opgemerkt, dat te Hoek van Holland aanlegstei gers van particuliere ondernemingen aanwezig zijn, welke in het bijzonder voor het in schepen en ontschepen van reizigers zijn ingericht en dat, voor zoover bekend, deze ondernemingen bereid zijn om onder bepaalde voor waarden ook anderen van die steigers gebruik te laten maken. BURGEMEESTER DE VLUGT MET VACANTIE. Naar de Tel. verneemt, koestert burgemeester De Vlugt het voornemen zich dezen 'omer, gedurende de perio de half Juli tot half Augustus, met verlof naar het buitenland te begeven. VERLAGING MELKPRIJS TE AMSTERDAM. De Amsterdamse he melhamlel heeft, na overleg met de bonden van melk veehouders, besloten den inkoopprijs van de melk met ingaiig van Zondag 27 dezer met 2 cent per L. te verlagen In verband b.ermede zal ook de ver- ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/s cent Ingezonden Mededeelingen dobbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da» gelijks geplaatst ad. 40 cents Binnenland. De motie-Sannes door de Tweede Kamer verworpen. Dr. Joh. de Groot te 's-Gravenhage is tot hoogleeraar te Groningen be noemd. De staking bij de Schelde te VUssin- gen. De PostdnSf beschadigd. Groote brand te Enschedé. Buitenland. Maandag komt te Genève de raad van bestuur van het Int. Arbeidsbu reau bijeen. De ontruiming van Peking £s reeds begonnen. Een Amerikaanscli verzoek aan Japan. Een verklaring van Venizelos over co crisis fn Japan. Een voorstel tot het verleenen van amnestie aan de veroordeelden van Colmar. koopprijs met 2 cent per L. worden verlaagd. PATRIMONIUM". Het bestuur van het Ned. Werklie denverbond Patrimonium heeft be sloten in verband met de Olympische Spelen een geschriftje te doen ver schijnen, uiteenzettende de beteekenis van de Chr. Sociale actie in Neder land. In Augustus of September a.s. zal een extra propagandanummer van het orgaan worden uitgegeven, speciaal voor de jeugd. In het najaar zal een speciale samenkomst met de aan de Technische hoogeschool te Delft stu deerenden worden gehouden. In dezen zomer zal het bestuur en kele nieuwe brochures over actueele onderwerpen doen verschijnen. De actie in de Veenstreken zal in bet najaar opnieuw worden ter hand genomen. Ten aanzien van de reorganisatie der in het verbond bestaande zieken fondsen heeft het bestuur besloten het definitieve ontwerp Ziektewet af te wachten. TIMOTHEUS. Wij ontvingen no. 35 van den loo penden jaargang van dit mooie tijd schrift. Dit no. heeft temeer aantrek kelijkheid omdat hierin voorkomt een kunstbijlage, voorstellende: de Natio nale vlag van de Unie v. Zuid-Afrika, in schitterende kleuren uitgevoerd; terwijl een artikel van den heer F.mous op bladz. 386 hiervan een dui delijke verklaring aflegt. Met enthousiasme vereenigen ook wij ons met diens uitroep: „Ga, met die vlag, Zuid-Afrika, een heerlijke toekomst tegemoet 1" Dit historisch moment verdient de volle aandacht. 31 Mei 1928 zal met gulden letteren in de Zuid-Afrikaan- srhe geschiedenis geboekt worden. Met welk een voldoening mag ook Nederland dezen datum gedenken. Als steeds beeft ook dit no. verder zijn a,antrekkelijken inhoud en werd door de firma La Rivière en Voorhoe ve weder mot zorg uitgevoerd. KRUIDEN EN KRUIDNAGELEN. Onder dit opschrift schrijft de heer v d. Hoven van Genderen in „Onze Kinderen": *t Is vele jaren geleden. 'k Was een paar maanden in mijn eerste betrekking aan een dorpsschool. Op een middag had ik „de wacht" op het schoolplein, waar een twee hon derd kinderen zich vermaakten. Op een oogenblik zaten een paar boeren jongens met harde koppen elkaar in 't haar, wat voor den een niet gelukkig afliep. Ik greep den ander bij den arm en bracht hem naar binnen en voegde hem een heel scherp woord toe. Een paar dagen later kwam de va der bij me aan huis om zich over dat harde woord te beklagen. Daarin had de goeie man gelijk. „Je bent net Kaïn, die Abel doodsloeg", had ik gezegd, in wat onbedachte toepassing van het pas vertelde Bijbelverhaal. Ik weet nu, dat ik zóó den Bijbel niet moet toe passen. Maar toen was ik net 18 jaar ziet n! Ik hoorde den vader geduldig aan en voelde het rechtvaardige van zijn klacht. Blijkbaar vond de man het heel gewichtig zoo'n jong meestertje eens vroom de les te lezen. Ik kreeg tenminste de volle maat, hoe zondig

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1