HEEKMIN NIEUWE LEIDSCHE COURANT 'pinksteren] mantels japonnen KOREVAARSTRAAT 1 <r van DONDERDAG 24 MEI 1928 TWEEDE BLAD. Op de Raadstribune. t Was Maandagmiddag in onzen Gemeenteraad zoo echt een vergade ringetje aan den vooravond van een vaeantie. Zoo'n periodieke noodzake lijkheid, maar waar weinig politieke muziek in zat. Zooals te voorzien was ging de aan vulling van de uitgebreide, commissie van fabricage van een leien dakje. De beide niet in de commissie vertegen woordigde fracties kregen hun recht matig aandeel. Het schijnt dat de S.-D. fractie toch een ander inzicht heeft gekregen in de evenredige vertegen woordiging omdat ze hier met een ze tel genoegen nam. Tot punt 8 voorts een reeks hamer stukken. Dat bij punt 9 een voorstel van den heer Manders om eenige verbetering van het terrein nabij de Stadshulp- werf aan de oude Heerengracht eerst naar B. en W. moet om advies, zou een buitenstaander 's middags niet voorspeld hebben. Of de Wethouders die provisorische voorziening wenschen, dan wel de heer Manders, die uitvoering van alle werken in eens wil, beiden om bezui- nigingsredenen, gelijk heeft is een technische kwestie die straks ons in een gemeenteblad wel zal worden duidelijk gemaakt. Opmerkelijk vonden wij dat van de zijde van den heer Schüller, gesteund door mede-fractiegenooten, werd ge- eischt, dat B. en W. moesten aantoo- nen, dat hun voorstel goedkooper zou zijn dan dat van den heer Manders.. Dit was hier oen eisch, die zeker niet gesteld mocht worden, omdat het niet de vraag was of samenvoeging van werkzaamheden niet goedkooper zou zijn, maar het veel meer de vraag was of het uitstellen van de werken, die de heer Manders nu wilde, niet ver standiger ware. Het moet ons van het hart, dat de opmerkingen van den heer Schüller vaak den schijn aannemen per sé op het werk van den Wethouder wat te villen afdingen. Een raadslid, dat zijn taak ernstig opvat en met kennis van zaken over de aan de orde zijnde on derwerpen spreekt en handelt, ver dient waardeering. Maar een raadslid ga niet op den stoel van een Wethou der zitten. Dat is een vermaning die voor sommige S.D.A.P.-mannen vaak niet te onpas is. De nog al krasse beschuldiging, bij punt 10 inzake het verweer in rechten tegen een vervolging van de gemeente, door den heer Schüller geuit en die blijkbaar in de geheime zitting niet is kunnen gehandhaafd worden was naar onze meening al mede daarvan een bewijs. De wijziging van de werkloozen- steunregeling bleek ten slotte de clou van de vergadering. Wij meenen, dat het te loven is in B. en W., dat zij met handhaving, zoo noodig uitbreiding, van een niet al te krap gemeten ondersteuning nochtans daarin alleen willen doen deelen dege nen, die daarop ook naar billijkheid aanspraak mogen maken. Deze onder steuning moet het kenmerk van een recht kunnen blijven dragen. Wan neer echter daarin elk die geen werk heeft zonder dat belanghebbende door het geregelde lidmaatschap van zijn vakorganisatie daarop recht kan doen gelden, toch maar gesteund wordt, dan wordt dit armverzorging. Deze ondersteuning moet alzoo principieel van gene onderscheiden worden. Intusschen meenen wij, dat de afwe zigheid wegens ziekte van den heer Van Stralen, het principieele breede debat deed missen. De goede taak- verdeeling in den boezem der S.-D.- fractie maakt dat men specialisten kweekt, maar zoodra een dezer specia listen ontbreekt, ontdekt men ook de schaduwzijde. Naar onze meening is strenge afscheiding ingevolge ons be ginsel zelfs ongewenscht, omdat een raadslid clan al spoedig zich geen ver tegenwoordiger der geheele burgerij meer zou gevoelen. Maakte cle heer De Reede ons niet blij met een doode musch toen hij be pleitte verlaging van de. opcenten per- soneele belasting omdat de opbrengst f 30.000 meevalt? STADSNIEUWS. FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. KAMER VAN KOOPHANDEL EN Gistermiddag vergaderde in haar gebouw aan den Stationsweg de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland alhier. Alvorens de vergadering te openen, sprak de Voorzitter, de heer ten Cate Brouwer, een woord ter nagedachtenis van wijlen het lid der Kamer, den heer A. Mulder. Ondanks zijn betrekkelijk hoogen leeftijd toonde hij tot op het laatste moment een heldere geest kracht en sprankelende humor en van zijn arbeid heeft de Kamer vele vruchten geplukt. Zijn nagedachtenis zal in dankbare herinnering blijven. Deze woorden werden staande aange hoord. Daarna had plaats de installatie van het nieuw-benoemde lid voor de afd. Kleinbedrijf, den heer J. de Jong. Nadat het procesverbaal van de be noeming was voorgelezen leidde de se cretaris, Mr. Knibbe, den heer De Jong binnen en werd deze door den Voor zitter aan de heeren voorgesteld en daarna met eenige woorden welkom geheeten. Van het Ministerie van Waterstaat is ingekomen een afwijzende beschik king op het verzoek betreffende de bocht in den Rijksweg te Alphen. De bocht kan vanwege de hooge kosten niet worden afgesneden. Het adres wordt gerenvoyeerd naar de Commissie van Vervoer. Van den directeur van het postkan toor is een schrijven ingekomen in houdende, dat het postkantoor des Zondags voortaan opengesteld zal zijn van 8.309.30 uur. Op uitnoodiging van de Vereeniging van den Christelijken Handeldrijven- den en Industrieelen Middenstand in Nederland tot bijwoning van de jaar vergadering en het Congres te Zeist ter herdenking van het 10-jarig be staan, wordt besloten daarheen af te vaardigen de heeren Molkenboer en Van der Steen. Een aanvrage om subsidie van de Nederlandsche Dagbladpers in ver band met de Pressa-Tentoonstelling te Keulen en idem van de Algem. Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer worden voor kennisgeving aangeno men. Een adres van de Nederl. Grossiers- bond betreffende de nettomaat qn ge wicht op verpakte artikelen zal eerst in de afdeelingen behandeld worden. Op een verzoek van de firma's B. de Koning, N:V. v.h. Waals, Wisbrun en Lifmann om eveneens aan den Raad der gemeente Leiden te requestreeren inzake het venten met koopwaar in Haarlemmerstraat en Donkersteeg, wordt besloten een eigen adres te zen den in afwachting van het rapport van de afdeeling Kleinbedrijf. Een adres van de Leidsche Groen- tenveiling „De Eendracht", waarin be richt wordt dat in een gecombineerde vergadering der bestaande veilings- vtreenigingen is besloten tot oprich ting van een nieuwe vereeniging „De Eendracht" en waarin hartelijk dank gebracht wordt voor de steun welke inzake vroegere aangelegenheden van bet veilingswezen van de Kamer mocht worden ontvangen, wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is verder een adres van de Vereen, van Zuiderzeegemeenten, dat er bij droogmaking der Zuiderzee goede gelegenheid bestaat om in de be trokken gemeenten industrieën te ves tigen. Wordt voor kennisgeving aan genomen. In verband met een uitnoodiging tot bijwoning van het Binnenscheepvaart- congres wordt besproken de wensche- lijkheid dat het congres een volgend jaar in onze stad wordt gehouden. Het Bureau zal deze zaak nader overwegen. De voorzitter doet daarna eenige raededeelingen betreffende de verzen ding van een adres aan de Provinciale Staten betreffende de Koudekerksche brug. (Dezer dagen plaatsten we reeds een uittreksel van dit adres). Aangedrongen wordt op een door- vaartwijdte van 12 in plaats van 10 M. Het Bureau heeft hoop, dat aan het adres door Pvro. St. goede aandacht zal worden geschonken. De heer Wernipk acht de vraag in liet adres of het niet mogelijk is om oe doorvaart hoogte te brengen van 1.41 M. N.A.P. op 2 M. N.A.P. niet goed. Het verkeer op de vasté wal zou daar door belemmering kunnen ondervin den. De Voorzitter zegt dat dit verzoek zeer voorwaardelijk is. De Kamer zal er niet aan blijven vasthouden. Verder deelt de Voorzitter mede, dat de binnenbeurtvaartcondities bij het Bureau in ernstige studie zijn geno men. Voorstellen tot verandering zijn spoedig te verwachten. Op verzoek van de R.-K. Bond van Koffiehuishouders en Slijters St. Jan werd besloten het adres inzake het ontwerp-Drankwet even aan te hou den. Evengenoemde vereeniging zou gaarne nog over den inhoud conferee- ren met de Kamer. Vastgesteld werd een adres inzake d( vraag: Zijn slagerijen winkels of werkplaatsen. Overeenkomstig de tegenwoordige jurisprudentie op art. 2 der Arbeidswet worden slagerswinkels beschouwd als „werkplaats" in plaats van als winkel. Naar de meéning der Kamer klopt dit echter niet met de werkelijkheid en moeten slagerijen gerangschikt worden onder het begrip „Winkel". Moge al voorheen'in slagerijen het vee geslacht zijn, het karakteristieke van de hedendaagsche slagerswinkels is het verkoopen van vleesch, van elders aangevoerd. De Kamer zal het daarom zeer op prijs stellen indien de Minister gevolg zou kunnen geven aan den wensch van den Nederlandschen Slagershond, neergelegd in- de motie van 7 Sep tember 1927, waarin werd bepleit sla gerijen wettelijk te rangschikken on der het begrip „winkel". Dit adres zal verzonden worden aan den Minister van Arbeid. Daarna komt in behandeling de vaststelling van een adres inzake het gebruik van Schelpkalk. Hierover ontstond een breedvoerige discussie, waarna besloten werd een paar regels van het adres te schrap pen. Op voorstel van den heer Ouwe- band werd een alinea bijgevoegd, waarin aan gemeentebesturen zal wor den verzocht in de verordening op het Bouwen en Sloopen een bepaling te maken waarbij voor metselwerk wordt voorgeschreven het gebruik van Rijnlandsche Schelpkalk. Het adres komt verder op het vol gende neer: Reeds sedert jaren ondervindt het artikel Schelpl^Uk een zeer scherpe concurrentie van de in overweldigen de hoeveelheden ingevoerde Belgische kalksoorten. De toestand is thans zoo geworden, dat liet schelpkalkbedrijf moeilijk meer loonend kan worden uitgeoefend. Vooral in het district der Kamer is cle schelpkalkbranderij van groote be- teekenins. Het aantal ovens in Neder land bedraagt pl.m. 150, waarvan er 45 in het district Rijnland zijn. Dit bedrijf geeft aan vele honderden werk. Het komt de Kamer van Koophandel v oor, dat de lioogere prijs, welke voor schelpkalk in tegenstelling met bui- Lenlandsche kalksoorten moet worden betaald, volkomen gerechtvaardigd is, daar het als een bekend feit moet wor den geconstateerd, dat schelpkalk be ter is- dan de ingevoerde kalksoorten. Het prijsverschil, dat overigens niet zeer belangrijk is, veroorzaakt echter, dat zelfs bij de tegenwoordige lage prijzen schelpkalk niet of nauwelijks kan worden afgezet. Toch is dit prijsverschil over een ge heel bouwwerk gerekend van verdwij nend kleine beteekenis. Voor een nor maal eenvoudig gebouw, hetwelk voor bouwen f 10.000 kost, vraagt het ge bruik van schelpkalk een meerdere uitgave van slechts circa f 40. In verband hiermede veroorlooft de Kamer zich eerbiedig de medewerking van den Minister in te roepen om over al, waar het mogelijk is te voorkomen, dat bij Rijkswerken en werken met Rijkssteun uitgevoerd, het gebruik van buitenlandsche kalksoorten in de band wordt gewerkt ten nadeele van onze nationale schelpkalkindustrie. De Kamer is er stellig van overtuigd, dat betere afzet in de Schelpkalkin dustrie zal kunnen leiden tot verdere prijsverlagingen, en in elk geval niet tot prijsverhooging. Indien door het Rijk en de Provincie algemeen bij het bouwen het gebruik van schelpkalk wordt voorgeschreven, zal dit zeker een stimuleerende in vloed hebben op liet gebruik van dit product in de particuliere bouwnijver heid. Nadat vervolgens eenige oogenblik- ken pauze was gehouden werd de da tum van de verkiezing van een lid der Kamer, in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer A. Mulder, vastgesteld op Maandag 10 Sept. Na de rondvraag, die niets oplever de, volgde daarna sluiting der open bare vergadering. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Drieta.lTe Oosterend (Fr.), IT. C. Briët te Utrecht; H. P. Fortgens, te Voor schoten en J. H. C. Kamsteeg, te 's Heer Tiendriks Kinderen. Beroepen: Te Saaksum (Gr.) (toez.), J. TI. Ve^maat, te Ommelanderwijk-Zuid- wending (Gr.). Te Opperdoes, de heer J. A. Kwint, cand. te Utrecht. Te Rottevalle, de heer A. Noorman, cand. te Utrecht. Te Oude Tonge, J. Kraay, te Staphorst. Te Weesp, J G. L. Brouwer, te De Meern. Aangenomen: Naar Werkendam, D. J. Lazonder, te Oppenhuizen c.a. Bedankt: Voor Driesum, P. de Looze, te Renkum. Voor Oud Beijerland, J. J. Timmer, te Ermelo. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Hilversum, E. D. Kraan, te Vlaardingen. GEREF. KERKEN IN H. V. Tweetal: Te Middelburg, C. Koppen aal, te Zandvoort en S. P. Vermeer, te Oudmirdum. BEVESTIGING, INTREDE, AFSCHEID. Na des morgens bevestigd te zijn door Ds. E. Warmolts van Scherpenzeel met een predikatie over Hand. 1 8b, deed j.l. Zondag Ds. G. de Vries, gekomen van Oosterend, zijn intrede bij de Ned. Herv. gemeente te Heerde, sprekende naar aan leiding van 2 Thessalonicenzen 3 1. De nieuwe leeraar werd toegesproken door Ds. CLsterhuis van Ernst. Zondag verbond cand. J. Koolstra zich aan de Geref. Kerk van Kruiningen. In den morgendienst trad als bevestiger op Ds. A. Scheele, van Kapelle-J'ezelinge, met een predikatie ove" Joh. 21 1517. Na lezing van het bevestigingsformulier en na de handoplegging werd den nieu wen leeraar toegezongeh de zegenbede uit Ps. 134. 's Middags deed Ds. J. Koolstra zijn in trede n.et een predikatie uit Joh. 12 vers 26a. Ds. Koolstra richtte zich vervolgens tot zijn bevestiger, den Kerkeraad, Ge meente en de burgerlijke autoriteiten. Na dat Ds. Scheele als consulent den nieu wen leeraar had toegesproken, namens de Kerk van Kruiningen en de classis Goes, werd nog gezongen Ps. 123 1. De nieuwe predikant hij de Neder- duitsch Hervormde gemeente' te Utrecht, Ds. J. TI. Grolle, heeft gisteravond in de Domkerk aldaar, zijn intrede gedaan. Hij had daarbij als tekst gekozen het eerste gedeelte van Johannes 16 vers 14. Ds. JOH. VAN DER VEGT. Vandaag viert Ds. Joh. van der Vegt, predikant bij de Chr. Geref. Kerk te Does burg, zijn zilveren ambtsjubileum. De ju bilaris heeft achtereenvolgens gestaan te De Krim, Almelo, Steenwijk en Onstwed- de en sedert 9 November 1924 in zijn te genwoordige gemeente. Ds. H. BROUWER. Ds. TI. Brouwer, Geref. predikant te Zui- lichem, is naar de Standaard meldt, nog steeds ernstig ziek. De patient is erg zwak. De krachten nemen steeds af. Men schelijker wijze gesproken is hoop op her stel uitgesloten. v Dr. P. J. KROMSIGT. Dr. P. J. Kromsigt. Ned. Herv. pred. te Amsterdam, is Dinsdagavond met zijn echtgenoote scheep gegaan om als afge vaardigde der Herv. classis Amsterdam op uitnoodiging der (Dutch) Reformed Church in Amerika de feesten ter gele genheid van. het 300-jarig bestaan van dit kerkgenootschap bij te wonen. Het s.s. RECLAME breng! haar pracht van KLEUREN Wij doen het ook, tegen goedkoope prijzen. „Volenclam". waarop Dr. Kromsigt en me vrouw KromsigtTalma de reis maken, vertrok gisterochtend vroeg uit de haven van Amsterdam. De heer en mevr. K. den ken ongeveer zeven weken op reis te blij- NOG NIET BEROEPBAAR. De classis Ams'terdam der Geref. Ker ken heeft praeparatoir geëxamineerd en toegelaten om te Staan naar den Dienst des Woord? en der Sacramenten den heer N. A. Waaning, Nassaukade 123 West te Amsterdam, üe heer Waaning verzoekt aan De Standaard mede te deelen, dat het hem nog niet mogelijk is onmiddellijk een beroep in overweging te nemen. Wel zal hij des Zondags gaarne de Kerken, door het spreken van een stichtelijk woord, dienen. DE KERKELIJKE KWESTIE TE NIJEMIRDUM. De procureur-generaal bij het Gerecht hof te Leeuwarden eischte gisteren beves tiging van het vonnis der Rechtbank te Leeuwarden, op het verzoek van Ds. S. P. Vermeer tot tusschenkomst en vrijwaring in de procedure tusschen hem en de Ge ref. Kerk van Nijemirdum omtrent de pastorieontruiming. K5RKINSTITUEERING. Te Pamsian (Java) is, naar Ds. G. M. van Rennes, van Heeg, in „Uit Keboemen" meedeelt,' een Gereformeerde Kerk geïn stitueerd. Drie Ouderlingen en twee dia kenen werden er gekozen. Voorts deelt Ds. van Rennes mee, dat te Keboemen een vergadering gehouden is van de drie kerkeraden van Keboemen, Glonggong en Pamrian. In deze vergade ring werd gehandeld over het plan, om voor gezamenlijke rekening van de Drie gemeenten een Inlandsch predikant te beroepen, die te Keboemen zal gevestigd zijn. Men werT het eens over het tracte- ment, dat men dien predikant zal aanbie den en over het aandeel, dat elk dier Ge meenten daarin dragen zal. Verschillen de namen werden genoemd, waaruit een viertal zal worden gevormd. Als de Bij zondere Vergadering van Missionaire die naren gunstig adviseert, zal er spoedig tot de verkiezing worden overgegaan. CRICKET-SPELENDE DOMINé's. Verleden week Vrijdag hebben de An glic. geestelijken uit Londen een cricket- match tegen de geestelijkheid van South- waclc gehouden. Ds. L. S. Powys Maurice en de bisschop van Kingston droegen met flinke cijfers het meeste tot de victorie van Southwark bij. De Engelsche predi kanten nemen veelal den „vrijen Vrij dagmiddag", omdat zij den Zaterdagmid dag natuurlijk aan het voorbereiden van hun preek moeten besteden. DE LITURGIE IN DE GEREF. KERKEN. In alle Geref. Kerken ter wereld, is het vraagstuk van de verbetering der liturgie aan de orde. Van de Chr. Geref. Kerk in Amerika lezen we een rapport ter zake in de (Amerikaansche) „Wachter", dat den volgenden gang van den eeredienst voor stelt: 1. Votum, 2. Benedictie of zegenspreuk, 3. Psalm of 1. Psalm, 2 Kort gebed, 3. Be nedictie of zegenspreuk, 4. Lezen van de wet en de hoofdsom der wet in Mattheus 22, 5. Belijdenis van zonde of boetpsalm (of beide), 6. Absolutie (aankondiging van vergeving der zonden), 7. Apostolische ge loofsbelijdenis (door leeraar alleen of door leeraar en gemeente), 8. Psalm, 9. Alge meen gebed, besloten met het „Onze Va der" het laatste door den leeraar alleen of door leeraar en gemeente), 10. Collecte en psalm, 11. Kort gebed na collecte (naar verkiezing), 12. Voorlezing van gedeelte FEUILLETON. De boer van „De Bork" (Een Drentsch verhaal). 13) o— Nauwelijks had hij gehoord, dat Machiel de Bork verlaten had, of da delijk was hij op weg, om hem zijn hulp en diensten aan te bieden. Hij had er in 't gemeentehuis alzoo wat van geboord, maar omdat er nog al 't een en ander te behandelen was, had hij niet eerder kunnen komen. Hij had het lang reeds verwacht, dat het dien keer zou nemen. Henderik's familie was inhalig en vreeselijk op 't geld. Zij zouden zich 't eten ontzeggen, om maar een gulden of wat in 't jaar uit te zuinigen; of schoon ze anders niet slecht waren. Zoo iets had Harm Jochems nooit van hen gehoord. Maar toen Machiel hem een en ander verteld, en de laatste ontmoeting op den akker niet verzwe gen had, zei de oude burgemeester: „Weede wat, jonk! dat bouwen en mesten, zal buten um wal geschieden. Loat um hinlopen. As i betoeren wat beneudig binnen, zeg 't mi moar. Eer de kerkklok 's avonds negen had geslagen, had Henderik al een boodschap van den burgemeester ont vangen, dat hij zich om 't land van Machiel niet meer te hekommeren had. Toen de bode weg was, zei Femme- chie, hevig aangedaan: „Wat zullen ae menschen er wel'van zeggen?" En Henderik liet er op volgen: „Wat kan 't mij schelen; ik heb ze niet weggejaagd". Toch was hij alles behalve op zijn gemak. Maar Machiel en Marychie voiAvden samen de handen, toen de oude bur gemeester weg was en 't avondeten op tafel stond, én dankten voor zooveel liefde en belangstelling, als zij van daag van de gemeente ondervonden hadden. Zijn zegen over de keuterij en d6 gaven, die zij er voor 't eerst zouden gebruiken, smeekten zij eerbiedig van Hem af. En toen dankten zij voor 't goede, dat zij genoten hadden, en ba den om vergiffenis, voor eigen schuld en eigen verkeerds, toen baden zij ook tevens vergiffenis af voor Henderik op de Bork, die hun het leven zoo verbit terd en genoodzaakt had, om des vre et es wille, naar elders de wijk te nemen Zij sliepen heel zacht tot aan den morgen. De een droomde van koeien koopen, en de andere van de boter, die zij voor 't eerst weer zelf gekarnd en gemaakt had. Maar Henderik op de Bork, kon den slaap niet vatten. En toen hij eindelijk sliep, raakte hij zoo akelig aan 't droomen, dat hij er den heelen dag ziek van was. En Femmechie meende, dat zij Roe lof gezien had, die haar heel bedroefd aankeek en verweet, dat zij zijn vader en moeder, bet leven zoo verbitterd had. Eerst had zij hem naar het opka mertje zien gaan, de trap op, met een heel lang wit kleed aan. Toen was hij weer beneden gekomen, en had in de bedstee gekeken, waar zij vroeger geslapen hadden, en eindelijk was hij voor haar gekomen, en had haar zoo vreeselijk aangezien. Hoe 't Heriderik dien dag in de kerk verging, hebben we vroeger al gé hoord. Hij kwam er vooreerst niet weer, want niet slechts dat het volk hem ternauwernood een plaats gun de, maar wat de meester las, en de do- miné preekte, 't was net, of 't alles op hem gemunt was. En toen deze in zijn preek zei, dat de gierigaards niet in gaan kunnen in 't koninkrijk der he melen, toen had hij de kerk wel willen uitloopen. Alleen uil schaamte en vrees voor 't volk, bleef hij stilletjes zitten, 't Was, of iedereen hem aan keek, en ieder hem toeriep: „Henderik komt er zeker nietl". En toen de dominé, die juist preekte over 't verraad van Judas, de gemeen te zei, dat geldgierigheid de bron en de wortel van alle kwaad, en van alle ongerechtigheid was; en toen hij aan toonde, dat dit bij Judas duidelijk te zien was, ofschoon 't nog niet ontbrak aan menschen, die door de zelfde ziek te aangetast, niet minder dan de ver rader, tot de vreeselijkste gruwelda den in staat waren, en dat, zoowel op cie dorpen als in de steden, toen was 't Henderik, of men hem een gloeiende priem door de borst stak. Want hij dacht aan gisterenmiddag, en aan zijn aroom van dien nacht. Recht wist hij niet meer wat het was, maar dat kon hij er zich heel goed van herinneren, de veldwachter had hem aan een touw uit het dorp geleid, en de heele ge meente had geroepen: „verdiend Icon". Hoe heeft hij met ouden Machiel en Marychie gehandeld? Maar toen de kerk uitging, en Hen derik in de lucht kwam, bedaarde zijn benauwdheid. „Vast van die stoven", zei bij bij zich zeiven, en berekende meteen hoeveel hij gewonnen had, nu de beide ouden niet meer in de kost waren, en hij die overige mest kon houden, die anders op Machiels land nog moest gebracht zijn. En Machiel en Marychie?Ware, innige liefde wordt niet oud, of 't moest zijn, om inniger en hartelijker te worden. Met een traan van heilige vreugde in 't oog gaven de beide oud jes elkaar den morgenkus, en dankten den Vader daar boven, voor de zoete rust en voor Zijne almachtige bescher ming. Opgeruimd stapten zij van hun legerstee. En 't was als in de da gen van weleer, toen ze pas getrouwd waren, en een lang en vroolijk leven hun toelachte, en een onbewolkte toe komst voor hen lag. En hoorden zij nu al de paarden niet hmneken en trap pelen op stal, en de koeien niet loeien en den hond niet aanslaan, omdat er volk aankwam zij w ren tevreden en dankbaar en zóó opgeruimd, of zc alles in grooter en ruimer overvloed hadden, dan te voren. En gelijk het stil was in huis, en stil op de deel, zoo was 't ook stil en rustig, kalm en effen in hun gemoed, 't Was overal zoo'n zoete, heilige sabbathsrust, in de natuur en in de harten der oudjes. Toen kreeg Machiel 't boek met groote koperen sloten, waar de naam van zijn Roelof en Marychies naam, de zijne én die van zijn vader, en zoo in lengte van dagen al verder terug, in geschreven stond, en sloeg het open. En had hij al geen priesterkleed aan, en geen priesterordening in de woning des gebeds ontvangen als een pries ter in den huiselijken tempel, deed hij een werk, dat aangenaam was in de oogen des Heeren. Hij las 't lied van den harpzanger Israels, waarin hij den trouwen Bondsgod loofde, voor zijn ze geningen en goedertierenheden, en zijne ziele opwekt, om nooit te verge ten, wat goeds hem de Eeuwige had bewezen. En toen vouwde hij zijne banden en bad zielerust af, voor zich en zijne Marychie. En toen hij zoo bad, bief de leeuwerik zich zingend naar boven, alsof hij aan de Engelen wilde zeggen, dat in de keuterij den Heere een dankoffer geofferd werd. En 't scheen, of de Almachtige zijn dienaar wilde zegenen, en den geest des lichts cp hem deed nederdalen, zoo vriende lijk en helder bestraalde do zon zijn zilverwitte baren. f Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5