CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Di! nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. JAARGANG DONDERDAG 24 MEI 1928 NUMMER 2443 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per weekf 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden tStjfjlTeleioonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op hel Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22l/a cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da- gelijks geplaatst ad, 40 cent9 V De gevaarlijke courant. In het Liberale Handelsblad vonden wij dezer dagen een verhandeling over het gevaar van de misdrijfverhalen in onze pers. Als voorbeeld wordt Ame rika aangehaald, alwaar thans de oogen open gaan voor dit gevaar. Onder het opschrift Dagbladen als bron voor kennis van misdrijf" haalt Educational Review" van April de volgende uitspraak aan van de New- Yorksche State crime commission sub committee (uit de Los Angeles Times: ,,De verheerlijkende wijze van behan deling van gevallen van misdrijf door de z.g. ,,gele pers", samen met kleine blaadjes (tabloid newspaper) en de ,,Kunstmagazins" heeft veel bijgedra gen tot het ontstaan van misdrijf. Het gevaar van suggestie is veel meer acuut geworden, door de komst van het „tabloid newspaper", dat de groo- te massa bereikt, die bij vorige ge slachten nooit een krant las. Groot is de macht van het kranten bericht vooral, als het menschen be reikt van minder dan normaal intel lect. Beschrijvingen van misdrijf ma ken dieper indruk op hen, dan op hun meer intelligente broeders en de zond vloed van misdrijflectuur die van de moderne pers stroomt, geeft gruwelij ke stof ter overdenking voor geesten, die zich anders zouden bezighouden met onschuldige dingen." Het rapport veroordeelt sterk de aantrekkelijke bij namen, die de kranten den misdadigers geven, b.v. „Bobbed Hair Bandit", „The Master Bandit" enz. De commissie van onderzoek heeft eens nagegaan, welken indruk het le zen van een „gekleurd" misdrijfver- haal heeft op de lezers en stuurde er twee menschen op uit, om in den on- dergrondschen spoorweg op goed ge luk lezers aan te klampen en hen eens uit te hooren over hun lectuur. Van vijftig lezers van zoo'n „tabloid" spraken 88 als hun meening uit, dat de beklaagde van het verhaal schuldig was, 6 onschuldig en 6 was twij felachtig. Nu werd een vergelijking gemaakt met een aantal lezers van een lang be staande conservatieve krant: 7 ver klaarden den beklaagde schuldig, 35 geloofden hem onschuldig en 58 drukten twijfel uit. Van 24 lezers van een ander conser vatief dagblad zeiden 33 schuldig, 42 onschuldig en 25 twijfelden. Het is zonder twijfel een publiek ge vaar, dat dagbladen de détails, die ze van misdrijf en echtbreuk weten, op nemen, zegt het rapport, en het is van oordeel, dat dagbladcensuur, hoezeer ook ongewenscht, nog niet het grootste maatschappelijke euvel is". In hoeverre ons land zich iets heeft aan te trekken van bovengenoemde, voor Amerika bestaande opmerkingen, willen wij, zoo zegt het Handelsblad, niet nagaan. Dat dagbladen niet be- hooren mee te werken aan het in be weging brengen van duistere driften, zal wel ieder toegeven. En wie weet, dat gewoontemisdadi gers alle in lichten of ernstigen graad psychopaat zijn. zal wel niet verlan gen naar beschrijvingen van hun „hel denleven", dat gewoonlijk het heroï sche volkomen mist en bestaat uit reek sen omgeremde handelingen, onderling verbonden door angsten en bijgeloof. Wij zijn het niet geheel eens met het Liberale orgaan, dat het misdadi- gersgeslacht geheel het heroïsche mist, wel dat de reeksen handelingen onder ling zijn verbonden door angsten en bijgeloof. Helaas is in de misdaad ook aanwe zig iets van het satanische heroïsme, dat ons met angst en ontzetting kan vervullen. Maar wat veel erger is, het normale en het misdadige grenst hier aan el kander. Wij, die gelooven, dat elk menschenhart van nature tot alle boos heid geneigd is, zien daarin juist het groote gevaar. Daarom is de geestelij ke besmetting te vreezen. Vooral is die besmetting te vreezen voor ons jongere geslacht, dat nog op 's levens tweesprong staat. Wij meenen dan. ook, dat wij wel de Amerikaansche waarschuwing moe ten ter harte nemen. Ten onzent zijn er couranten, die op bedenkelijke wijze dag aan dag op de sensatiezucht spe- culeeren, met breed uitgesponnen ver slagen van terechtzittingen en moord en roofverhalen. Dat achten wij ver keerd. Voor de geheele pers geldt dat. Voor de Christelijke pers geldt daar enboven de eisch, dat ons commentaar in toon en onderschrift, in inleiding en weerlegging een bewarende tendenz moet leggen. Dat is een moeilijke, maar ook een dankbare taak. STADSNIEUWS. KERKCONCERT „SURSUM CORDA". Koorzang onder Hubert Cuypers, dat beteekent een door en door muzikale voorbereiding, maar vooral studie in slagvaardigheid, de soepelheid van 'n ensemble om den dirigent bij al zijn intuïtief opkomende intenties onmid dellijk te kunnen volgen. Deze uiterst gevoelige volgzaamheid, waardoor al les eèn vanzelfsprekende spontaniteit verkrijgt, heeft men gisteravond in de Pieterskerk kunnen bewonderen. Een wonderlijk lichte rhythmiek van Zui delijke allure, hetzij de zang mijmert als een droom, hetzij hij zich krachtig verheft; een innig doorleefde tekstuit beelding in tintelend vibrato; een weel de van stralend klankschoon in trans parante sfeer; een immaterieele verin niging die nergens beter tot haar recht kan komen dan in de weidsche hallen van het oude heiligdom, dat den dirigent-kunstenaar inspireert tot zoo gracieuze en gewijde vertolking van zijn programma. Dadelijk bij den opzet van „O bone Jesu" van Palestrina, werd men ge troffen door het aanorgelend crescen do, weer pianissimo verinnigend. De stemmenverhouding onmid dellijk van een verfijnde afgewogen- hMd en een klaarheid, die grenst aan het volmaakte. Uiterst verzorgd was ook „Du Hirte Israels", van Bortnjanski, dat met „bromstemmen" pianissimo herhaald werd, terwijl één sopraan den tekst zong. Opvallend was hierbij aan het slot het diep-gonzend vibrato der bas sen. Prachtig van voordracht volgde hierop „Ehre sei Gott in der Höhe". v. denzelfden componist. Opmerkelijk hoe bij „Wohlgefallen" sopraan, alt en tenor beurtelings in de melodische phrase op den voorgrond treden. Al leen een fijne kunstenaarshand kan hierbij dat sprekend relief aanbrengen Wij noteeren nog de warm gevoel de vertolking van „Herr Gott, du Lamm Gottes" enz. door een sopraansoliste. Twee Psalmen, 35 en 74, had Cuy pers voor dit concert vierstemmig be werkt, waarbij natuurlijk de oorspron kelijke rhythmiek in acht was geno men. Menigeen zal het met ons hebben getroffen, hoe Psalm 35 geheel valt in de lijn der Valerius-liederen. De Psalmen' in den grondtekst heb ben een beteekenis, die boven den tijd uitgaat. Maar aan de berijming voelt men soms, hoe ze gevoeld werden en geïnterpreteerd werden in de dagen van den opstand. Psalm 35 is een lied van strijd en opstand, van kracht en stoer vertrouwen. En in de beide laat ste regels van elke strophe voelt men, hoe het geloof een visioenair uitzicht opent. De bewerking is meesterlijk. In de geheele voordracht lag het forsche, het markante van den strijd. Men denke ^slechts even aan de opwaartsche be weging van de tenoren in: „Belet hun d' optocht, treed vooruit" en dan ver der aan de ingehouden en verinnigde wijze, waarop Cuypers de beide laat ste regels van de drie strophen liet zingen. Hoe prachtig werden de vijf strophen van Grauns „Auferstehung" naar de tekstbeteekenis, ieder in hun eigen sfeer gezet. Zeldzaam mooi was ook „O fons amoris", waarvan de tweede strophe weer herhaald werd op dezelfde fijne wijze als „Du Hirte Israels", En ten slotte zong het koor nog „Die Vesper", van Beethoven, d^t we nog nimmer zoo ragfijn hebben hooren vertolken: een droom van avondvrede. Cuypers' opvatting van dit werk ge tuigt weer van .een superieure muzika liteit en een romantische visie, terwijl de geheele uitvoering van het pro gramma doortrokken was van een geest van adoratie en wijding. Zooals gewoonlijk, had „Sursum Corda" zich de medewerking verze kerd van Neerlands eerste zangeres Mevr. Noordewier-Reddingius. In constante glorie weet Mevr. Noor dewier zich als kerkzangeres te hand haven, ondanks het klimmen harer ja ren. De twee aria's uit de Johannes-Pas sion: „Ich folge Dir gleichfalls" en „Zerfliesse, mein Herze", die we twin tig jaar geleden van haar hoorden bij de uitvoering van de Johannes-Passi on" in de Stadszaal, klonken even frisch en bezield. Misschien kwamen ze nu in de groote en zo,o gevoelige ruimte van de Pieterskerk nog stra lender en tevens verinnigder tot hun recht. Er ligt over haar voordracht een ongeëvenaarde .glans. Hetzij de melo dische lijn zich oplost in een flonke rende coloratur, hetzij een lang aan gehouden toon machtig aanzwelt, b.v. in „den Höchsten", het is alles even klaar- en rein en van een extatische schoonheid, men zou kunen zeggen van gepassioneerde vergeestelijking. Behalve deze prachtige aria's zong zij vier liederen uit „Vater Unser" van Peter Cornelius, die in hun opeenvol ging een prachtige climax gaven te bewonderen, zoodat „Gelieiliget werde dein Name" ook inderdaad het glori euze hoogtepunt van de zangeres werd Tot dusverre onovertroffen, moge Mevr. Noordewier nog jaren lang in 't bezit harer heerlijke gaven blijven. Zij werd op het orgel op buitenge woon verdienstelijke wijze begeleid door Anth. van der Horst. Met fijn begrip van registratie volg de hij de zangeres en gaf hij zijn voor- en tusschenpassages ten beste. Wie het orgel in de Pieterskerk met zijn prachtig materiaal, maar moeilijke behandeling kent, zal des te meer waardeering voor het spel van den heer Van der Horst gevoelen. Bij den aanvan van het concert speel de hij „Praeludium in e kl. t. van J. S. Bach en gaf hiervan een imposante en steilvolle vertolking. Ook mochten we hem nog bewonderén in zijn voor dracht van de groote Sonate in f kl. t. van Mendelssohn, een werk, waarin poëzie en meditatie zich paren aan grootschheid. Vooral de finale is een machtig bruisen en golven en men be wondert den kunstenaar, die hier de gedachten van Mendelssohn zoo gran dioos wist te vertolken. Alles te samen genomen een uitvoe ring, die gekenmerkt werd door zeld zame schoonheid, waarop „Sursum Corda" met groote voldoening terug mag zien. De aanwezigen, naar schatting 700 a 800, hebben in spanning geluisterd. KADIO-UITZENDAVOND VAN HET NED. CHR. GYMNASTIEKVERBOND. Gisteravond werd door bovenge noemd Verbond een Radio-uitzend- avond gehouden in verband met de Olympische Spelen, welke uitnemend geslaagd is. De beide sprekers waren voor onze stad geen onbekenden. Ds. M. D. Gijsman, Ned. Herv. predi kant te Pekela, de eerste spreker, ge woond en gestudeerd hebbende alhier, sprak over „De Olympische Spelen", terwijl Ds. Thomas, Geref. predikant alhier, een rede. hield over „De licha melijke opvoeding in het licht van Gods Woord". De beide redevoeringen kwamen uitstekend over. Het zal voor vele Leidenaars wel ke in het bezit zijn van een Radio zeker een attractie zijn geweest deze beide bekende sprekers te hooren. NED. CHR RADIO VEREENIGING. Op Donderdag 7 Juni a.s. hoopt de Ned. Chr. RadioVereen. 'n vóóravond uitvoering te houden van 78 uur. Als spreker is uitgenoodigd onze stadgenoot, de heer C. A. de Bruijn, Gymnastiekleeraar M. O., die een rede zal houden over: „De beteekenis en waarde der gymnastiek". GEEN SUCCES. Naar wij vernemen, zullen B. en W. den Raad voorstellen, afwijzend te be schikken op het verzoek der 3 October Vereeniging om vrijstelling van belas ting op publieke vermakelijkheden voor haar feesten. DR. BOESER. Bij Kon. Besluit van 21 dezer is aan Dr. P. A. A. Boeser, op zijn verzoek, met ingang van "17 September eervol ontslag verleend als lector oan de Rijksuniversiteit alhier, met dankbe tuiging voor de belangrijke, in die be trekking bewezen diensten. Dr. Boeser is lector in de Egypto- logie. JUBILEUM. Het zal a.s. Zondag 50 jaar geleden zijn, dat de heer Abr. v. Haarlem, Doe lensteeg la, in dienst trad in het koek en banket-bedrijf bij de familie Timp thans N. V. v.h. G. P. Timp, Haarlem merstraat 247. Hij was toen 16 jaar oud. Dit is, ongetwijfeld een jubileum als niet alle dagen voorkomt en het zal den jubilaris, die hij zijn patroons zeer gezien is, dan ook niet aan blijken van belangstelling ontbreken. De directie zal gaarne aan ieder de gelegenheid geven om op Dinsdag 29 Mei van 12—2 uur ten kantore der X. V. dezen sïoeren werker te complimen teeren. HET SCHWEITZER-COMITé. Door het Comité voor de lezing en het concert van Prof. Alb. Schweitzer wordt ons medegedeeld, dat genoemd Comité dezer dagen de rekening der ontvangsten en uitgaven heeft kunnen opmaken. De penningmeester, Ds. G. Henne- inann, kon, na aftrek van de noodza kelijke onkosten aan den algemeenen penningmeester van het Ned. Comité, den heer J. Eigenhuis te Apeldoorn, overmaken als voordeelig saldo van de lezing in de Hooglandsche Kerk op 28 April een bedrag van 1008,20, en als netto-opbrengst van het concert in de Pieterskerk op 2 Mei de som van 821,90. Aan het werk van Prof. Schweitzer in Lambarene komt dus uit Leiden 'n niet onbelangrijk bedrag ten goede. Het Comité is erkentelijk jegens zoo velen, die hebben medegewerkt om het bezoek van Prof. Schweitzer met zul ke goede resultaten te bekronen; voor al noemt het in dit verband de Ge meente-Commissie der Ned. Herv. Ge meente, de Pers en de firma's, die hun hulp verleenden tot de publiciteit. Ds. G. Hennemann (postrekening no. 112662) is gaarne bereid nog giften voor het werk der medische Zending van Prof. Schweitzer in ontvangst te nemen. GEREF. SCHOOLVEREENIGING. Gisteravond heeft het bestuur van de Geref. Schoolvereeniging vergaderd ter benoeming van een tweetal hoof den van scholen uit het volgende op gemaakte viertal (alphabetisch): C. P. van der Bie, Hoofd der School te Oude Wetering; J. A. den Hengst, onderwijzer te Leiden; G. H. Pothuis, Hoofd der school te Leerdam; R. v. Til, Hoofd der school te Oegstgeest. Benoemd werd tot hoofd van de I.usthoflaanschool (vac.-Bakema) de heer G. H. Pothuis; tot hoofd van de 1 Sept. a.s. te openen Kooiparksehool de heer C. P. v. d. Bie. STED. MUSEUM „DE LAKENHAL' In de eerste helft van Juni zal in de Lakenhal een tentoonstelling van schilderijen en teekeningen van H. J. Haverman gehouden worden. UITBREIDING. De M.U.L.O.-school van de school in het Noordeinde (hoofd de heer C. J. W. de Reuver) zal met het begin van den nieuwen cursus op 1 Sept. a.s. met een 5de leerkracht worden uitgebreid. GRATIS POSTG1DS. Wij ontvingen de Gratis Postgids voor Leiden, een bij uitstek practisch boekje, dat alle inlichtingen betreffen de posttarieven, buslichtingen, enz. bevat. NAAR PARIJS. Prof. Fabry uit Parijs, heeft gister avond in de collegezaal van Prof. Eh- renfest in tegenwoordigheid van ver schillende hoogleeraren en tal van stu denten een voordracht gehouden over „Stralingsverschijnselen in de hooge atmosfeer". Prof. Fabry is heden tezamen met Prof. de Haas naar Parijs vertrokken, welke laatste daar, gelijk gemeld, in de Sorbonne een voordracht zal hou den. LEIDSCHE EXPL. MIJ. VAN ONROERENDE GOEDEREN. Aan het verslag dezer maatschappij over 1927 is het volgende ontleend: De handel in onroerende goederen had in 1927 een vrij levendig verloop. Wij verkochten in totaal 86 perceelen met een gezamenlijke boekwaarde van Ü09.583, waardoor een winst werd verkregen van 47,612. Onze aandacht was uitsluitend ge vestigd op den aankoop van bestaan de woningen met een zeer goed ren dement, waarom wij dit jaar den aan koop zeer hebben beperkt en slechts in eigendom namen 14 perceelen, tot een, boekwaarde van 72.742. Ihmiddels was de bouw van 8 win kelhuizen in gereedheid gekomen, met de bouwkosten waarvan onze eigen- dommenrekening werd verhoogd. Over het afgeloopen boekjaar werd 'n winst verkregen van 61.344, waar bij te voegen het onverdeeld winst saldo over 1926 ad f 3954, zoodat een totaal bedrag van 56.298 als winst staat geboekt. Naar onze meening laat deze winst een dividend-uitkeering van 8 Yi pet. toe. De balans per 31 December vermeldt als: Actief: Onroerende goederen L890.Ö93, in aanbouw zijnde percee len, 13.079, hypotheken u/g 5.175, belegd reservefonds 30.105, deelna me andere ondernemingen 143.COO, vooruitbetaalde exploitatiekosten 7.443, storting op in koop zijnde per ceelen 27.675, materialen 2.324, in ventaris 236, debiteuren 6.644, ef- Binnenland. De Eerste Kamer heeft het wetsont werp tot vervroegde invoeringg van den 7-jarigen leerplicht aangenomen. De Zweedsche Kon. familie zal de Olympische Spelen bezoeken. De Secretaris van „Filippus" gerid derd. Buitenland. Ernstig vliegongeluk bij Keulen. De kansen van Venizelos. Bomaanslagen te Buenos Aires. De ontploffing te Hamburg komt waarschijnlijk in den Volkenbond. Tsjang Tso Lin zal Peking niet zon der strijd opgeven. fecten 6.767, aandeelhouders nog te storten 26.750, kas 7.341, te vorde ren huur 4.322; en als passief: Aandeelenkapitaal 414.500, reservefonds statutair 62,575, reservefonds extra 12.175, reserve diverse belangen 2.872, onverdeelde winst 1926 3.954, hypotheken o/g 1.381.010, stortingen op in verkoop zijnde perceelen 6.462, obligatiele ningen 107.100, voorschotten zuster ondernemingen 261, gestelde waar borgen 1.735, kassier 76.686, gel den in deposito 12.925, crediteuren 14.633, dividend onopgevraagd 278, nog te betalen exploitatiekosten, be lastingen, enz. 12.442, winst 61.344. De winst- en verliesrekening staat: Debet voor; Kosten van hypo theekrente en andere rente 86.963, kosten van administratie, salarissen, belastingen en assurantie 22.836, kosten van onderhoud en algemeen© onkosten 20.279, winst 61.344; en credit voor: winst op onroerende goederen 47.612, huren 143.473, trek gelden en provisiën 338. Gisteravond te ongeveer 8 uur kregen J. P. v. d. B., los werkman en D. K., eveneens los werkman, beide wonende alhier en beide lichtelijk aan. geschoten, oneenigheid, die noodzake lijk scheen te moeten worden uitge knokt. v. d. B. bekwam daarbij een wond onder het linkeroog en een wond aan het achterhoofd. Hij is naar het Ac. Ziekenhuis gebracht door den E. H. D. om verbonden te worden. Ten nadeele van J. de J. is op het Rapenburg een rijwiel ontvreemd, dat onbeheerd voor het Rijksprenten kabinet stond. Op de Witte Singel had gisteren avond een botsing plaats tusschen twee luxe auto's van W. H. U. uit Scheveningen en T. B., wonende te Zoeterwoude. Beide auto's werden ernstig be schadigd. De auto van U. moest door een kraanwagen worden weggehaald. Gisteravond heeft een electrische trein uit de richting Amsterdam eeni- ge oogenblikken moeten stoppen voor twee koeien, die vanaf een weiland naast Zomerzorg door een half-droge sloot waren heengestapt en zoo op de spoorbaan terecht gekomen waren. BINNENLAND^ PRINS HENDRIK NAAR DEN BIESCHBOSCH. Gisteren heeft Prins Hendrik een bezoek gebracht aan de Bieschbosch- inpoldering. Hij heeft met den burge meester van Dordrecht en het be stuur van de vereeniging De Biesch- bcsch in hotel Ponsen de lunch ge bruikt, en is daarna, vergezeld door genoemd best. naar den Bieschbosch getrokken. De burgemeester was we gens ambtsbezigheden verhinderd den tocht mede te maken. DE GEMEENTESECRETARIS VAN HALSTEREN. De heer Van Hoek zal niet ontslag nemen als gemeentesecretaris van Halsteren. Tot Zaterdag a.s. heeft de Raad hem, zooals bekend, nog gele genheid gegeven zijn ontslag schrifte lijk in te dienen. Daarna zal de Raad in beroep gaan bij de Kroon, na eerst nog de kwestie in een openbare ver gadering te hebben besproken. HET VISUM VOOR DE V. S. De kosten voor een normaal visum voor de Vereenigde Staten van Noo.d- Amerika, welke vroeger 1' 25 bedroe gen, zijn thans f 2.50. Dire, te transit visa worden gratis verleend. De duur dezer visa is afhankelijk van de om standigheden en wordt voor ieder ge val afzonderlijk door het consulaat van afgifte vastgesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1