BEEKMAN HEI SPECIALE HUISKAMER-KARPET MOET UW MAATCOSTUME VOOR PINKSTEREN KLAAR? Ga naar DAG-AGENDA. Maandag 21 Mei. s av. kwart over acht. Rest. „In den Vergulden Turk". Breestraat: Mei-vergadering der 3-Oc- tober-Vereeniging. Woensdag 23 Mei, 's av. acht uur. Pieterskerk: A Ci pella Uitvoering door „Sursum Corda". Vrijdag 25 Mei, 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Alg. Verg. v. h. Gen. Mathesis S. G.". Wcensdaj 20 Mei, 's midd. vier uur ,.ln den Vergulden Turk" (bovenzaal), Breestraat: Jaarl. Alg. Verg. van Aan- lieelh. der N.V. L. Expl. Mij. v. Onr Goederen Woensdag 30 Mei, 's middags twee uur. V lliouderswrgaderir v. d. N.V. Mij. tot Expl. v. Onr. Goederen „Leiden", ten kantore der N.V. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 21 Mei a.s. tot en met Zondag 27 Mei (len Pinksterdag) waargenomen door de apotheken van de heeren G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502 cn D. J. van Driesum, Mare 76, Telef. 406; den 2en Pinksterdag neemt waar de apotheek van den heer C. B. Duys- ter Nieuwe Rijn 18, Telef. 523. RECLAME SPLINTER „WILTON" 2 Mtr. x 3 Mtr. f 79.50. „Veendam" heeft opgeloopen bij de aanvaring van het s.s. „Porto Rico" van de New York and Portorico Steamship Co. niet zoo ernstig als aan vankei ijk werd gedacht. De „Veendam" wordt heden naar New York gesleept. De aanvaring had plaats tijdens zwaren mist. COLIJN DE ZWIJGER. De Indische ..Locomotief" schrijft: De oud-minister II. Colijn, die sinds eenige maanden in Indië reist, onder scheidt zich van verscheidene andere be zoekers: hij zwijgt. De heer Colijn stelt zich op de hoogte van den toestand, maar zich op de hoogte van den toestand in Indië. en hij vervult deze taak niet alleen zorgvuldig, maar bovendien..kiesch. Mochten wij, die hier wonen,, anderen wien een kort verblijf voldoend'e was om meeningen en vonnissen met nadruk uit te spreken, hun rapheid van oordeel en hunvrijmoedigheid wel eens benijden, zoo oud-minister Colijn eenmaal zijn be vindingen te boek stelt zal men daaraan meer gezag toekennen, naarmate zijn in zichten op rustiger overweging en zwijg zamer beschouwing zijn gegrond. Wie echter geduldig kennis neemt van wat in Nederland gezegd wordt en ge schreven over Indië de groote beslis singen zullen en moeten tenslotte daar genomen worden zal steeds duidelijker cie behoefte gevoelen aan een uitspraak, die althans voor velen gezaghebbend is. Men ziet daar feen zoo slingerende onge wisheid der moeningen over Indische za ken. dat niemand uit de verwarring meer wijs wordt; en geen partij is aan deze verdeeldheid ontkomen. Zoo de heer Colijn zich inderdaad over den toestand en de eischen, daardoor aan het bewind gesteld, een oordeel vormt, zal dit althans eenige stevigheid en eenig houvast brengen en wat voortgang in het stuurloos schip der politieke opinies. Voor de Anti-revolutionaire partij is uiteraard des leiders oordeel beslissend; de betrekkingen van oud-minister Colijn met andere, in het bijzonder hij Indië be trokken kringen zijn nog sterk genoeg, om ook daar den, thans ietwat zoekge- raakten, vasten koers te doen hervinden. NED. VER. TOT BESCHERMING VAN DIEREN. Te Zutphen is de algemeene verga dering gehouden van de Ned. Vereeni ging tot bescherming van Dieren, on der voorzitterschap van jhr. mr. J. L. WC. von Weiier, te s-Gravenhage. Te voren had ten stadhuize de offi- cieele ontvangst door het gemeentebe stuur plaats, waarbij de burgemeester van Zutphen. mr. J. Dijkmeester, een toespraak hield, welke door jhr. Von Weiier werd beantwoord. Na afloop hiervan werd het Wijnhuis-museum bezichtigd. De voorzitter opende de vergadering met een korte rede, waarin hij er op wees. dat in het afgeloopen jaar door de vereeniging weer veel goeds tot stand was gebracht. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Hieruit bleek, dat het ledental onge veer 13000 bedraagt. Het contact niet de onderwijswereld hoopt het hoofdbe stuur verder te ontwikkelen in een binnenkort te houden groote vergade ring. Voorts zal mede verbinding wor den gezocht met name met 't R.-K. Jeugdleiders-Instituut te Utrecht. De rekening en verantwoording over 1927 werd vastgesteld met een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 21.694,61 en een nadeelig saldo van f 6110,13. De begrooting voor 1928 werd-goed gekeurd met een totaal aan ontvang sten van f 8105, aan uitgaven van f 15.612 en alzoo met een nadeelig sal do van f 7507. Als lid van het hoofdbestuur werd gekozen dr. H. J. Kars, directeur van het slachthuis te Heerlen, lid van het hoofdbestuur der afdeeling Limburg; terwijl herkozen werden de heeren G. Fabjus en jhr. mr. J. L. W. C. von Wei- Ier. Hierna kwamen de voorstellen in behandeling. De afdeeling Limburg stelde voor, aan den Minister te verzoeken, te wil len bevorderen .dat art. 253 der Ge meentewet worde geschrapt, luiden de: „Op honden, uitsluitend gehouden De afd. Haarlem van den Chr. Metaalbewerkersbond in Nederland vierde Zaterdag 19 Mei het 25-jarig bestaan, te Haarlem. Een foto van het bestuur met feestcommissie van l.n.r. zittend C. de Brael, J. den Haring, J. B. Kien Jr., J. H. Niemöller, P. BruynF. v. d. Vaart, staande P. de Bruyn, J. B. H. Grotenhuis, B. de Brael, F. Eikerbout en J. Hoogervorst. ten dienste van den landbouw of eenig bedrijf van nijverheid, of ter bewaking van gebouwen of erven, wordt geene of een mindere belasting dan op ande re honden gelegd". Het hoofdbestuur oordeelde het juiste oogenblik tot het doen van die stappen nog niet geko men, waarop na eenige discussie werd aangenomen een motie, waarin aan het hoofdbestuur werd opgedragen, op een door dat bestuur te bepalen tijd een verzoek, als door do afdeeling Limburg bedoeld aan den minister te doen. Ncxg was door de afdeeling Limburg voorgesteld te bevorderen, dat aan spanning van honden naast de kar worde verboden. Daar verschillende afgevaardigden betwijfelden, of dit wel verboden kan worden, besloot de vergadering, tlat het hoofdbestuur aan alle inspecteurs zal verzoeken om in zoodanige geval len proces-verbaal op te maken en het resultaat daarvan af te wachten. Blijkt dan, dat aanspanning naast de kar geoorloofd is, dan zal den minister worden verzocht dat te doen verbieden. Ter gelegenheid van deze algemeene vergadering heeft commissie A (ter verbetering van de toestanden bij de exploitatie van vee en pluimgierte) in oen voorvergadering het vraagstuk Brand in stallen" behandeld. Er werd besloten, dat het rapport 1925 der vereeniging zal worden her drukt, met toevoeging van de ver schillende reddingsmethoden en ande re raadgevingen, welke door deskun digen en belangstellenden ter kennis van de commissie zijn gebracht. NED. VEREEN. TOT BESCHERMING VAN VCGELS. Vrijdag j.l. hield de Nederlandsche ver eeniging tot bescherming van vogels haar ja^rlijksche algemeene ledenve-ga- dering in Den Burg (Texel), onder voor zitterschap van prof. dr. A. E. H. Swaan. De aftredende leden van het hoofdbestuur de heeren dr. H. J. Lovink, prof. dr. A. E. H. Swaan, C. H. Thiebout, dr. Jac. P. Thijsse en mr. P. G. van Tienboven, wer den herkozen. Uit bet jaarverslag van den secretaris, den beer J. Drijver, bleek, dat ledental en inkomsten weer gestegen zijn. aan jaar- lijksche contributies werd in 1927 ontvan gen 9409.90 Aan de vereeniging wer den twee legaten vermaakt, resp. 1000 en ƒ100 groot, en nog een derde legaat ad ƒ500, belast met vruchtgebruik. Onder de giften was er een van ƒ250. Dp vereeniging heeft het verlies te be treuren van haar beide eereleden, n.l. den oud-voorzitter dr. J. Büttikofer en prof. dr. J. Ritzema Bos. Beiden hebben groo- ten invloed uitgeoefend op de openbare meening over vogelbescherming. De handhaving der Vogelwet en der Jachtwet wordt een sportief, doch veel omvattend onderdeel genoemd van het werk van het hoofdbestuur. Bij onderzoek bleek herhaaldelijk de geringe kennis om trent vogels, vooral omtrent roofvogels. Aan de Begeering werd een rapport ge zonden over de pogingen om de bescher ming der spreeuwen te beperken, ter wil le van den fruitoogst. In dit rapport wordt geadviseerd de schade op andere wijze tegen te gaan, omdat de spreeuwen voor den landbouw overwegend nuttig geacht moeten worden. De Musschengilden hadden weer de vol le aandacht der vereeniging, vooral, om dat het uitloven van premie voor mus- schenvleugels en pooten kan leiden, en soms ook inderdaad leidt, tot een alge meene vogelvervolging. Van ver uiteenliggende plaatsen aan de kust kwamen berichten in over het voorkomen van z.g. „olievogels", vogels, gedood, of ten doode gedoemd door op zee drijvende olie. Sommige staten heb ben tegen het oliegevaar reeds krachtige maatregelen genomen; ook voor onze wa teren zouden die niet misplaatst zijn. - Van de Regeering ontving de vereeni ging een subsidie van 800 in de bewa- kingskosten, die in totaal 4000 per jaar overschrijden. RECLAME. Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of t>ijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. BUITENLAND. DE VERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND. Een rnstig verloop. De gisteren gehouden verkiezingen zijn over het algemeen rustig verloo- pen. Slechts in een stemlokaal te Hal le kwam het tot een vechtpartij tns- schen twee frontstrijders en eenige te genstanders. Te Berlijn hadden slechts kleine ru- xies plaats, waarbij zeventien perso nen werden gearresteerd. Tot in den middag heeft in bijna alle steden ongeveer 40 procent van de kiezers gestemd. In Breslau, Dresden en Anhalt was tot dien tijd reeds een deelneming van 50 pet. vast te stellen. Rijkspresident Von Hindenburg ver vulde gistermorgen reeds even voor negen uur in het stemlokaal in de Taubenstrasse in gezelschap van staatssecretaris Meisner, zijn stem plicht. Tengevolge van den regen heerscht te Berlijn op de straten een Zondagsche rust. Slechts hier en daar ziet men een propaganda-auto van de verschil lende partijen. In het bijzonder vallen op de communistische „spreekkoren", die van huis tot huis gaan en roepen: „Wie heeft ons verraden? De sociaal democraten! Wie maakt ons vrij? De communistische partij! Stemt lijst 5!" Op een auto van de Rijkspartij ziet men weer de groen-geel-groene vlag gen. In den nacht van Zaterdag op Zon dag hadden te Berlijn 76 arrestaties plaats. Allen zijn evenwel weer op vrije voeten gesteld. Volgens uit het rijk ontvangen be richten, is overal de verkiezingspropa ganda in vergelijking met vroegere verkiezingen, gering te beschouwen. Slechts te Leipzig organiseerden de communisten ondanks het slechte we- i der lange optochten met banieren en muziek. In een der stoeten liep een kaal geschoren hond mede, die de communistische verkiezingsleuzen meedroeg. Te Munchen waren voor verschil lende stemlocalen politiebeambten ge plaatst om incidenten te vermijden. Te Keulen vertoonde het leven op straat in vergelijking met andere Zon dagen weinig verandering. De meeste inwoners gaan met liet mooie weer naar den anderen oever van den Rijn om een bezoek te brengen aan de Pressa-tentoonstelling. Eenige botsingen op Zaterdagavond. In Glauchau heeft Zaterdagavond een botsing plaats gehad tusschen de roode frontstrijders en sociaal-demo craten. Hierbij werd het sociaal-democrati sche gemeenteraadslid Paris door een der roode frontstrijders met een mes in de borst gestoken en zoo ernstig gewond, dat bij aan de gevolgen is overleden. Ook in Dusseldorf lieeft een botsing plaats gehad tusschen de aanhangers von de Voelkische vrijheidspartij en de communisten. De politie moest ingrijpen om de orde te herstellen. Eenige deelnemers aan de manifestaties werden licht ge wond. Te Hamburg is een op Zaterdag avond door de communisten georgani seerde manifestatie door de politie ver boden. De sociaal democraten hielden een herdenkingsmanifestatie op de Vogelwiese voor het gebouw, waar op Hemelvaartsdag een lid der Reichs- banner neergeschoten werd. Ook in andere deelen van de stad Hamburg hadden betoogingen plaats. In Halle hebben in den loop van den nacht eenige incidénten plaats gehad. In het Zuiden der stad werd op een rooden frontstrijder geschoten. Er is niemand gewond. Te Munchen vond Zaterdagavond een massa-demonstratie plaats der Nationaal Socialisten in het circus Krone. De voorloopige uitslag. Volgens de officieuse stemmencijfers zal de nieuwe Rijksdag bestaan uit: (Tusschen haakjes volgt het aantal zetels in den ouden Rijksdag): (131) Sociaal democraten 150 (ill( Duitsch nationalen 72 69) Centrum 60 Beiersche Volkspartij 16 45) Communisten 51 51) Duitsche Volkspartij 52 14) Nationalisten 13 32) Democraten 25 21) Economische partij 23 19) Landbond 8 De overige zetels zijn over enkele kleine partijen verdeeld. De roode partijen zijn alzoo aan de winnende hand, terwijl liet Centrum en de Beiersche Volkspartij, die in den ouden Bijksdag 69 zetels hadden, in den nieuwen Rijksdag 76 zetels kr=j- gen JAPAN EN CHINA. De strijd om Peking. Uit Peking wordt gemeld, dat, naar mate de Zuidelijke troepen oprukken, de toestand meer gespannen wordt De Japanners, die buiten de gezant- schapswijk wonen, hebben thans met hun vrouwen en hun kinderen on hun bezittingen, voorzoover zij die konden meenemen, een toevlucht in de gezant schapswijk gezocht. De Japanners, die elders wonen, heb ben gehoor gegeven aan de waarschu wingen van hun consuls en komen ook van verschillende zijden naar Peking. Hoewel tot nu toe geen aanvallen op Japanners hebben plaats gehad, neemt de anti-Japansche stemming vooral door de studentenbetogingen toe. De Minister van onderwijs heeft aan alle hoofden der regeeringsinstellin- gen van onderwijs een schrijven ge richt, waarin den studenten verboden wordt, aan betoogingen deel te nemen, doch veel acht wordt hierop niet ge slagen. Men verwacht, dat de strijdkrachten van Tsjang Tso Lin Peking ontruimen de troepen van generaal Feng het eerst de stad zullen binnenrukken, wel ke troepen in hoofdzaak verantwoor delijk waren voor de jongste gebeurte nissen in Tsinanfoe. De J-apanners hebben echter hun maatregelen getroffen, dat het ge beurde te Tsinanftoe zich niet in het gebied van den Tientsin-Peking-spoor- weg zal herhalen en een regiment van de Nagoyda-divisie is derhalve naar dit gebied gedirigeerd. Een bataljon is op weg naar Peking, waardoor de Japansche strijdkrachten in totaal 16 duizend man zullen bedragen. De Japansche bevelhebber heeft ge weigerd op de voorstellen van Tsjang Tso Lin in te gaan, en verklaart, dat hij geen vredesvoorwaarden kan aan vaarden, tenzij Tsjang Tso Lin Peking verlaat. Mits Tsjang Tso Lin dit doet, zal de Japansche opperbevelhebber er voor zorgen, dat geen troepen der Zui delijken Peking binnenrukken en zal hij zich met den raad van oudere staatslieden in verbinding stellen, om voor de handhaving van de orde in de stad te zorgen, wat aan de plaatse lijke politiemacht opgedragen zal wor den. Dit zóu een goede oplossing van de moeilijkheden zijn, doch Tsjang Tso Lin verklaarde, dat hij te Peking tot het laatste wil blijven en tegen de Zui delijken wil standhouden. Te Peking heeft men echter niet veel vertrouwen, dat Tsjang Tso Lin den opmarsch van de Zuidelijken zal kun nen stuiten en duizenden vluchten uit Peking naar Mantsjoerije of zoeken een toevlucht in de gezantschapswijk. In de wijk der gezanten zijn de ho tels overvol, zoodat in een kleine ka mer op zijn minst 10 personen onder gebracht zijn, die daarvoor 3 tot 40 dollar per maand betalen. De winkels in de stad worden alle van ijzeren luiken voorzien als voor zorgsmaatregel tegen eventueele plun deringen, indien de Zuidelijken moch ten binnenrukken. De Japansche politiek in China. Volgens een mededeeling van bet Japansche ministerie van buitenland- scbe zaken over de politiek van Japan in China zullen Japansche troepen de beveiliging van het district Tientsin op zich nemen ter verzekering van de verbinding tusschen Peking en Tient sin. De troepen van Tsang Tso Lin zui len slechts naar Moekden worden door gelaten, wanneer zij in volkomen or de zijn. Anders zullen zij ontwapend worden. GROOTE BRAND TE ANTWERPEN. Enkele millioenen francs schade. Zaterdagnamiddag tijdens het on- weder, dat tusschen 5 en 6 uur boven de stad Antwerpen heeft gewoed, is de bliksem' ingeslagen in de magazij nen, gelegen or de Bredalaan, no. 3, te Merxem, en toebelioorende aan den heer Goovaerts, wonende op de Cogelslei. Een groote partij katoen, nootolie en ijzer lag. er in opgestapeld. De brandweer van Merxem, ge volgd door die van Antwerpen, snelde in allerijl ter plaatse. Het gebouw was inmiddels een vuur poel geworden. Omstreeks 6 uur stortte een deel van de hangar in en ging al wat hij be vatte reddeloos in de vlammen op. De schade kan tot nog toe niet ge schat, dach wordt bij benadering op 2 millioen francs geschat. HET PROCES TEGEN DE DUITSCHE INGENIEURS. In het openbaar. Naar uit Moskou wordt gemeld, zou het Donetz-proces geheel in het openbaar geschieden. Het schrappen van de gedeelten in de dagvaarding, betrekking hebbend op de relaties met de Fransche en Poolsche officieele personen, wordt toegeschreven aan den invloed van de Fransche en Poolsche regeering. Radio-Programma. WAT En VANAVOND TE HOOREN IS. HUIZEN, 340.9 M. (Na 8 uur n.m. 1870 M N. C. R. V. 6.15 Cursus Fotografie. 7.00 Causerie door den heer G. v.. Ravenzwaay Jr., Amsterdam \v „Der Messias" van G. F. Handel. 7-3° Zangcursus. 8.00 Uitzendavcnd. Uitzending uit de Groote Kerk aan den Kerkbrink te Hilversum. Uitvoering an „Der Messias", G. F. Handel. Koor: Christel. Oratoriumv. iV '- - nijging, Utrecht, Dir. Anton v. d. Horst. Solisten: Jo van1 Yzt Vincent, sopraan;' Augusta R - claire, alt; jac. v. Kruipen, tenor Jac. Ph. Caro, bas; J. wilclerb ek cembalo. Begeleiding: Utrechtseh Stedelijk Orkest en Cembalo. Hierna Persberichte'n Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 4.405-55 Kinderuurtje' o.l.v. Ant. van Dqk. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-Klok 6.00 Diner-muziek door het Trio, be staande uit: W. Rentmeester, vi ool, D. van der Horst, cello en H. Swart, piano. Z..15 Olympiade-les. 7.4S holi it-turichten. 8.00 Tijdsein van de A.V.R'.O.-klok. 8.00 Solisten-Concert door Henrie'-tö Sal'a, zang, en Wilmy Richard, piano. 9.05 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Nico Troep. 10.00 Persberichten. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 5.20 Concert. 8.50 Concert. Daarna laatste berichten. LAN GEN BEK G, 4Ó9 M. 6.20 Muziek. 8.35 Concert. Daarna laatste berichten. DAVENTRY, .1604 M. 6.20 Muziek. 6.50 Tijdsein van Greenwich. Weer bericht. Eerste algem. nieuwsber. 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen der muziek. 8.50 Orgelrecital door Dir. Schweitzer. 9.20 Weerbericht. Tweede algemeen nieuwsbericht. 9.55 Zang recital. 10.20 Concert. 11.20 Muziek. PARIJS, (Ra C/.z), 1750 M. 9.05 Concert. Tijdens de pauzes: Persber. RECLAME TALMT NIET LANGER. KOREVflÜRSÏRflflT U SLAAGT ZEKER EN NIET DUUR. ERNSTIG MOTORONGELUK. Reeds 32 lijken gevonden. Naar uit New York gemeld wordt, heeft in de Mathermijn in Pennsylva- nië een ernstige ontploffing plaats ge had. De reddingsbrigaden hebben tot nu toe volgens de officieele berichten reeds 32 lijken geborgen. Negen mijn werkers werden levend naar boven ge bracht, terwijl er nog 14 worden ge mist. Men neemt aan, dat de mijnwerkers omgekomen zijn, door de ontwikke ling van gassen na de ontploffing. Aan de ingangen van de mijn heb ben den gebeelen nacht familieleden in angstige spanning op berichten ge wacht. Hartverscheurende tooneelen heb ben zich afgespeeld, toen de eerste na men der verongelukten werden be kend gemaakt. DE REIS VAN KONING AMANOELLAH. Thans in Turkije. Zaterdag zijn de koning en de ko ningin van Afghanistan te Konstan- tinopel aangekomen, Zij werden verwelkomd door de autoriteiten en reisden terstond door naar Angora. Te Angora werden zijn door Kemal Pasha en door het Kabinet ontvangen. Tijdens zijn verblijf in Angora woont de koning in het presidentpaleis. Gisteren werd hem een feestmaaltijd aangeboden, waaraan 600 personen aanzaten. SVEN HEDIN. Te Oeroemtsji aangekomen. De correspondent van bet Berl. Ta?, te Stockholm deelt mede, dat Sven Hedin, te Oeroemtsji is aangekomen. Hij kreeg van den gouverneur-gen" ra&l verlof pm expedities naar liet

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2