CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Oil nummer bestaat uit TWEE Bladen. eerste blad. stadsnieuws. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. "binnenland. 9<* JAARGANG MAANDAG 21 MEI 1928 NUMMER 2440 COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. I 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 ifegftajpf Aangesloten op het Streeknei Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentien per regel 221/» cent Ingezonden Me de dee langen dubbel tariei Bij -contract belangrijke reductie Kleine Advertentien bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da* gelijks geplaatst ad* 40 cents V Niet erg op de hoogte. Dat Het Volk geen gelegenheid laat voorbijgaan dat deel van het Neder- landsche volk dat vasthoudt aan de liefde voor Oranje en dat is geluk kig nog steeds de groote meerderheid van zich te stooten is bekend. Allerlei schimpscheuten en kleinee- rende uitdrukkingen worden over ons Vorstenhuis gelanceerd. Zoo kon de redactie Zaterdag niet nalaten om in een aanval op de „Telegraaf", Prins Hendrik te betrekken. In datzelfde nummer komt een stuk je voor over de Alkmaarsche inzame ling voor het huldeblijk voor H.M. de Koningin-Moeder. Daarin wordt ge zegd: „Het schijnt met cle liefde voor en de aanhankelijkheid aan het beminde huis van Oranje dér huisvrouwen van Alk maar bijzonder treurig gesteld te zijn. Zoo treurig zelfs, dat het plaatselijke comité tot inzameling der gelden voor het hulde blijk aan de Koningin-Moeder het noodig heeft geoordeeld, om de volgende vertrou welijke circulaire te richten tot de leden van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen: Zooals U wellicht hekend zal zijn, is dezer dagen de inzameling voor het hul deblijk aan H.M. de Koningin-Moeder ge houden in verschillende bureaux in deze stad. Daar deze opbrengst helaas verre beneden onze verwachting is gebleven en nog geen tiende van de Alkmaarsche vrouwen hierin haar vaderlandschen plicht is nagekomen, zijn wij. besloten, in overleg met ons comité, om nog een col lecte langs de huizen te houden. Daar de comité-dames met groote toe wijding reeds zooveel van haar tijd eraan hebben gegeven, meenden wij nu een be roep te mogen doen op de leden der Huis- vrouwenvereeniging. Immers met ver eende krachten is veel te bereiken: wij hopen daarom niet tevergeefs bij U aan te kloppen; hoe meer dames ons willen hel pen, hoe kleiner de taak voor een ieder is!" Hierbij vallen twee dingen al dade lijk op. Ten eerste dat Het Volk als orgaan van de partij die voortdurend en in tensief aan huisbezoek doet, toch wel Weet dat, om iets te bereiken, men de menschen opzoeken moet. Men krijgt steun en groote liefde voor een sym pathieke zaak wanneer men maar de huizen langs gaat. De S.D.A.P. zou niet zooveel leden tellen indien ze niet langs de huizen worden opgegaard. In de tweede plaats wordt dit Alk maarsche geval als iets heel bijzonders voorgesteld, terwijl dit werk overal el ders op dezelfde wijze is aangevat. Eerst gelegenheid geven om zelf te ko men teekenen. Nog al duidelijk zou den wij zeggen; wie zelf komt behoeft niet meer bezocht te worden. Maar Het Volk beelde zich niet in dat in Alkmaar niet meer dan een tiende deel der vrouwen voor dit nationaal streven zou gevoelen. Alvorens met dit onnoozelheidje verder propaganda wordt gemaakt, ook in onzen kring, meenen wij wel te doen het even te signaleeren. Verder is er geen woord meer noo dig. Het huisbezoek gaat prachtig en is een dankbaar werk. UITVOER VAN BOEREN-LEIDSCHE KAAS. Dank zij de bemoeiingen van de Ka mer van Koophandel voor Rijnland, zal vanwege den Minister van Land bouw binnen zeer korten tijd vergun ing worden verleend tot den uitvoer van de z.g. boeren-Leidsche kaas. Zooals indertijd werd bericht, is op aanstichting van de Kamer van Koop handel voor Rijnland een vereeniging opgericht van boeren, die de van ouds her om haar kwaliteit beroemde Leid- sche kaas maken. Deze nieuwe ver eeniging, op welker statuten de Ko ninklijke goedkeuring is verkregen, zal reeds in de volgende week begin nen met de uitgifte van de nieuwe merken, waarvoor octrooi is aange vraagd. De merken dragen in liet midden bet stadswapen van Leiden; aan de boven zijde is aangebracht het woord: Lei den, en aan do onderzijde: Zuid-Hol- land. Tevens wordt het nummer, dat elke producent krijgt, als herkennings- teeken in het merk aangebracht. De controle op de kaasproductie van de bij de vereeniging aangesloten le- iit'ii zal geschieden door den districts- 1 euringsdienst voor waren alhier, met welken dienst de vereeniging een overeenkomst heeft aangegaan. De le den verplichten zich o.m. geen kaas te maken van melk, die meer dan een maal geroomd is. DE KOUDEKERKSCHE BRUG. Het voorstel van Ged. Staten van Zuid-Holland om de nieuw te bouwen brug over den Rijn bij Koudekerk een doorvaartwijdte te geven van 10 M. en eer deervaarthoogte van minimum 1.41 M. -f- N.A.P. geeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land aanleiding om er in een adres aan de Prov. Staten op te wijzen, dat b.i dringend noodzakelijk is da door vaartwijdte dezer brug to verb» eeden tot 12 M. Een dergelijke verbreeding der doorvaart is n.l. van het grootste belang voor de industrie alhier, inzon derheid voor de scheepsbouwnijver- heid De Kamer is er voorts van overtuigd, dat, als de Koudekerksche brug 12 M. wordt, de brug te Leiderdorp ook op 12 M. zal komen. De belangen bij een ver breeding van deze brug zijn zoo groot, dat, bij een normale ontwikkeling, de industrie zeker niet zal nalaten daad werkelijke offers te brengen om de ge meente Leiden te bewegen ook deze brug te verbreecl£n* ANGLO-BATAVIAN LECTURES. De derde van de wetenschappelijke voordrachten, die door Engelsche ge leerden in Nederland zullen worden gehouden volgens liet door de „Uni versities Bureau" en de Koninklijke Akademie van Wetenschappen uitge werkt plan is die van professor E. A. Milne, hoogleeraar aan de Victoria University te Manchester. Prof. Milne zal Woensdagavond 30 Mei ,acht uur, spreken in de Sterre- v/acht alhier; Donderdagavond te Am sterdam, Vrijdagavond te Utrecht en Zaterdagavond te Groningen. Plet onderwerp van zijn voordracht is: „The structure of a stellar atmos phere". Belangstelenden worden tot bijwo ning der voordracht uitgenoodigd. HEVIG ONWEER BOVEN ONZE STAD. Gistermiddag te ongeveer drie uur ontlastte zich boven de stad een vrij hevig onweder, waardoor op twee plaatsen de bliksem is ingeslagen. Eerst sloeg de bliksem op de bovenlei ding van de tram. bij de Blauwpoorts- brug en sloeg vandaar over in het na bijgelegen kabelhuisje, waardoor een begin van brand ontstond, dat echter spoedig was bedwongen. Ongeveer terzelfdertijd werd door den bliksem getroffen een huizencom plex aan den Rijnsburgerweg, n.l. de perceelen 62, 62a en 62b, bewoond door de families Maartense, Muller en van Dijk. De bliksem trof een der drie schoorsteenen (de kleinste), en zette zijn tocht voort door de hal van het eerste perceel, langs de plafonds en verschillende afdeelingen der andere buizen en vernielde de electrische ge leidingen. Hoewel in allo woningen de bewoners thuis waren, hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. De materieeie schade is echter vrij aan zienlijk. NEDERL. FABRIKAAT. Gaarne voldoen wij aan het verzoek van de afdeeling Leiden om op deze plaats in ons blad de aandacht te ves tigen op de excursie door baar geor ganiseerd ter bezichtiging van de fa briek van de vereeniging „Het Kaas- merk". Plet zal ongetwijfeld velen in teresseeren om met eigen oogen te zien op welke wijze aan het buitenland waarborg wordt gegeven, dat de Kaas, dit zoo bij uitstek Nederlandsche pro duct, aan deugdelijkheid niets te wensehen over laat, althans wat het vetgehalte betreft. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie. Dr. P. A. A. BOESER. Naar wij vernemen heeft Dr. P. A. A. Boeser, lector in de Egyptologie aan de Universiteit alhier tegen het einde van deze cursus eervol ontslag aange vraagd. Dr. Boeser,.die 20 Juli a.s. 70 jaar wordt, was de grondlegger in ons land van de studie van de Egyptologie. Ge durende tal van jaren is hij conserva tor geweest van het Rijksmuseum van Gulleden alhier. Onder zijn leiding is voor eenige jaren de reorganisatie van de Egyptische afdeeling tot stand ge komen. PROF. VüRTHEIM. In de toestand van Prof. Vürtlieim was lieden een lichte verbetering te onstateeren. De nacht was rustig. LEERSTOEL NATUURKUNDE. Naar wij vernemen is het Kon. Besl. waarbij liet Teyler-genootscliap te Plaarlem was gemachtigd een bijzon dere leerstoel in de Natuurkunde te vestigen, waarbij zooals bekend is Prof. A. D. Drukker te Haarlem zal worden benoemd, zeer spoedig te ver wachten. OPENING SPORTTERREIN RAAMLAND. Zaterdagmiddag om 2 uur had de offi- cieele opening plaats van het nieuwe sportterrein aan de Wilhelminabrug, waarbij tevens de exploitatie werd over gedragen aan de afdeeling Leiden van den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding. Bij deze opening, die een eenigszins feestelijk karakter droeg, waren tegen woordig: Wethouder T. S. Goslinga, Ir. Driessen, oud-directeur van gemeentewer ken, de heer Metz, ambtenaar van Licha melijke Opvoeding en verschillende hoof den van scholen. Tegen half drie nam Wethouder Gos linga het woord om namens het gemeen tebestuur het sportterrein aan de afd. Leiden van den Bond voor Lichamelijke Opvoeding over te dragen. Spr. wees er op, clat reeds tot het' gereedmaken van het terrein was besloten onder het vorig college van B. en W., zoodat alle lof aan dat college toekomt. Plet is spr. echter een oorzaak van vreugde, dat het terrein nu is gereed gekomen. Het voorziet in een be hoefte en is inderdaad van groot nut. De jeugd wil zich ontspannen in de open lucht. Het terrein ligt prachtig en is keurig in orde gemaakt, aldus spr., en hij hoopt dat de jeugd er veel pleizier van zal be leven. Met gerustheid draagt spr. de ex ploitatie van het terrein over aan den Bond voor L. O., want hij weet, dat die exploitatie in goede handen zal zijn. Spr. is er van overtuigd, dat het terrein zijn geld ruimschoots zal opbrengen, want het nut dat het heeft is moeilijk in cijfers om te zetten. Luitenant Bruins, de secretaris van de afd. Leiden van den Ned. Bond voor I*. O. aanvaardde, bij afwezigheid van den - voor zitter, uit handen van het Gemeentebe stuur de exploitatie van het terrein. Spr. bracht dank aan B. en W. voor hun me dewerking en bracht tevens dank aan Ir. Driessen die met energie de plannen uit gevoerd heeft, alsmede aan zijn opvolger Ir. Blaauw, die het werk heeft voortgezet. Spr. stelt het op hoogen prijs, dat B. en W. vertrouwen hebben gesteld in den Bond voor L. O. en de exploitatie van het terrein aan hem., hebben willen overdra gen. Zijnerzijds belooft spr. alles in het werk te zullen stellen om dat vertrouwen niet te beschamen. Spr. hoopt dat het ter rein in het belang zal zijn van vele Lei- denaars, wie. zooals spr. 'n buitenlandsch journalist eens heeft hooren zeggen, het beleg nog op het gezicht te lezen staat. Daarna werd de opening van het ter rein opgeluisterd door verschillende sport- demonstraties. Doch laten we eerst iets zeggen van het teiTein zelf. Bij het opkomen van het ter rein treft men een reeks gebouwtjes aan. Allereerst een portiershuisje met daar achter een bergplaats voor verschillende sport-ingrediënten. Daarachter vindt men een ruime fietsenloods en verderop 2 maal twee kleedlokalen, afzonderlijk voor da mes en heeren, met bergplaatsen voor sportkleeding en gelegenheid om zich van het terreinvuil te ontdoen. Tegen deze kleedlokalen zijn 2 maal twee toilettèn aangebouwd met waterspoeling. Verderop staat een gemetseld urinoir. Alles is een voudig, maar practisch ingericht. Het ter rein zelf is mooi vlak en zeer ruim en we twijfelen er niet aan, of de Leidsche jeugd zal er pleizier van heieven. Bij de sportdemonstraties werd mede werking verleend door de gymnastiekver- eenigingen Brunhilde, Concordia, Excel sior, Wilskracht en Genie uit Leiden, Houvast uit Alphen, terwijl door de korf balvereniging Fluks en de Chr. korfbal vereniging Pernix een wedstrijd werd gespeeld, die de eerste club met 62 won. Na de demonstratie heeft Dr. O. J. A. v. Ilerson, voorzitter van de afd. Leiden van den Ned. Bond voor Lich. Opv. een toe spraak gehouden, waarin hij dank bracht aan Luit. Bruins voor het werk, dat hij in verband met het tot stand komen van dit terrein heeft verricht en de aanwezige sportmcnschen opwekte mede te helpen het terrein en de gebouwtjes zoo goed mogelijk in orde te houden. Ten slotte reikte spr. aan alle deelnemende vereni gingen (uitgezonderd de korfbalvereni ging Pernix) een herinneringsmedaille uit. Het is ons opgevallen, dat ter gelegen heid van de opening van dit nieuwe ter rein geen enkele Chr. vereeniging is uit genoodigd. Sportmenschen zijn over het algemeen nogal ruimhartig en we kunnen ons dit enge standpunt niet goed verkla ren. Erg sportief is het niet. PARKCONCxiRT. Het programma van het Parkcon cert morgenavond 8 uur, luidt: No. 1. „Einzüg der Gladiatoren", n arsch, Fnick; 2. Spanische Lustspiel, ouverture, Kèlsr-Béla; 3. „Wienerblut", wals, Strauss; 4. Potpourri uit „Die Iveusche Suzanne", Gilbert; 5. Spani sche Tanze, Moszkowski; 6. „Minnen und Werben", wals, von Blon; 7. Ju bileum in a r s c liG e ij p OPSPORING VERZOCHT. De Politie-president in Essen (D.) verzoekt opsporing van: 1. VVillgm Hubsche, oud 25 jaar, koopman, lang 1.69 M., slank postuur, blond haar, scheiding recht, geen baard of knevel, ziekelijk uiterlijk, on rustig voorkomen, bezoekt veel wed rennen en wedt hoog; 2. Carl Lindemann, oud 24 jaar, blik slager, lang ruim 1.65 M„ lang blond naar achteren gekamd haar, smal ge zicht, onder een der oogen een klein blauw lidteeken, gToote neus, geen baard of knevel. 3. Johan Heidger, oud 23 jaar, lang ongeveer 1.70 M., donkerblond naar achteren gekamd haar, geen baard of knevel, frisch uiterlijk, ongunstige oogopslag, smalle neus. 4. Heinrich Heidger, oud 20 jaar, chauffeur, lang ongeveer 1.75 M., blond haar, dikke neus, groote handen dikke vingers, geen baard of knevel. Zij worden verdacht van bankover val, roofmoord en moord op een po litiebeambte en zijn vermoedelijk naar Nederland uitgeweken. Op hun aanhouding is voor particu lieren een groote belooning gesteld. EX. APOTHEKERSASSISTENT. Geslaagd voor het examen voor apo thekersassistent de heer R. de Jong (Den Haa>r) en de dames A. G. Michon (Den Haag), J. C. Offerhaus (Eeren- woude) en J. Verron (Rotterdam). DAMMEN. Zaterdag werd alhier de 2de partij ge speeld tusschen B. Slechtenhorst, kam pioen van Leiden, en J. Kleer. De kampioen opende met 3328. Doch Kleer leidde de partij in heel on regelmatige banen. Beide spelers kwa men door de vele combinaties en listi ge zetjes sterk in tijdnood. Kleer be haalde in deze periode door een sterke stelling aardig overwicht. De kam pioen zag zich tenslotte genoodzaakt door te breken met verlies van 2 stuk ken. Het dient echter vermelding hoe hij dit zware eindspel door keurige en correcte zetten tot remise wist te bren gen. De stand is thans: gesp. gew. rm. v.l. pt. I. Kleer 2 110 3 B .Slechtenhorst 2 0 11 1 POSTDUIVENVER. „HET OOSTEN (N.B.V.Z.) Wedvlucht vanaf Lier op Zaterdag 19 Mei. Los 1 uur met N.-W. wind, af stand 114 K.M. Hieronder volgen de prijswinners. 1. J. Marijt 3.5.42 2. A. Faber 3.7.42 3. J. W. Wolters 3.9.36 4. J. Marijt 3.9.51 5. Fl. v. Waardhuizen 3.10.10 6. J. Kooreman 3.11.17 7. J. W. Wolters 3.12.13 8. A. Faber 3.12.38 9. J. Kooreman 3.13.27 10. J. W. Wolters 3.15.20 11. A. Faber 3.17.52 12. J. W. Wolters 3.19.45 13. J. W. Wolters 3.21.53 14. A. Faber -3.22.54 15. J. W. Wolters 3.26.14 16. J. Kooreman 3.28.2 17. idem 3.28.2 18. idem 3.28.2 BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: J. v. Hoeken, jm. 42 jaar en M. M. Vogel, jd. 27 jaar. J. Kranenburg, jm. 25 jaar en J. v. Schie, jd. 23 jaar. J. Nievaart, jm. 26 jaar en M. v. d. Berg, jd. 30 jaar. J. v. Hooven, jm. 24 jaar en R. M. Schinkel, jd. 19 jaar. C. Scheur water, jm. 23 jaar en G. Visser, jd. 23 jaar. T. Post, jm. 24 jaar en F. W. Scheen, jd. 26 jaar. J. J. Stikvoort, jm. 26 jaar en J. F. W. Galjaard, jd. 19 jaar J. L. Hamming, jm. 24 jaar en M. J. Schreuder, jd. 25 jaar. B. Bekkering, jm. 25 jaar en A. W. A. Copier, jd. 23 jaar. M. P. Kuipers, jm. 27 jaar en E. M. Kramer, jd. 29 jaar. G. Kroesemeyer jm. 29 jaar en S. v. d. Wijngaard, jd. 24 jaar. J. v. Roijen, jm. 26 jaar en S. de Vink, jm. 19 jaar. In de Stedelijke Werkinrichting zijn de vorige week opgenomen 189 volwassen personen en 5 kinderen, to taal 194 personen. De commissaris van Politie te Leiden brengt in herinnering de Ver ordening, regelende het toezicht op in Leiden vertoevende vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling in zijn inrichting, huis of woning opneemt, binnen 24 uur verplicht is daarvan kennis te ge ven aan genoemden Commissaris van Politie (bureau Vreemdelingendienst Zonneveldstraat alhier, geopend van 9—12 uur, van 2—4 uur en van 7—9 uur). Door aangifte aan het Bureau van de Bevolking en den Raad van Arbeid vervalt bovengenoemde verplichting niet. t Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé s, enz. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen betreffende een gevonden prisma-kijker. Binnenland. Het s.s. „Veendam" van de Holland- Amerika-lijn in aanvaring. Huldiging van Mr. D. Fock bij zijn 70sten verjaardag. Hevig onweer boven Leiden. Buitenland* De Duitsche verkiezingen zijn rus tig verolopen. Winst voor de sociaal democraten en communisten. De toestand te Peking. Groote brand te Antwerpen. Ernstig mijnongeluk in Amerika. Koning Amanoellah in Turkije. Ten nadeele van N. alhier is gis teren uit een auto, staande in de Vrou- wenkerkkoorstraat, een regenjas ont vreemd. Hedennacht is op het Noordeinds- plein A. P. H., uit Hazerswoude, die lichtelijk aangeschoten was, met zijn motorfiets tegen een kar opgereden, die voorzien was van een roode lan taarn. Hij bekwam een wonde aan bet hoofd, maar had daar blijkbaar niet veel besef van, want hij sprong weer op de motor, die intact was gebleven en reed weg. Gisteren geraakte de 4-jarige F. M. v. K. in de Rijn- en Scbiekade spe lenderwijs te water. De heer M. S. te Eist, tijdelijk alhier, sprong gekleed te water en smaakte het genoegen het kind behouden op het droge te bren gen. Op de Kaasmarkt waren gisteren middag eenige jongens bezig katte- kwaad uit te voeren. De agent ten B. kreeg dan lucht van en wilde daar een eind aan maken. De jongens sloe gen op de vlucht met het gevolg dat de agent die hen wilde achtervolgen bij het harde loopen de sabel tusschen de beenen kreeg en kwam te vallen. Hij beeft waarschijnlijk een been gebro ken en is naar het Ac. Ziekenhuis ver voerd. Gisterenavond laat heeft een man, die naar de schilderachtige naam van Toon Sleutel luistert bij den logement houder B. op de Oude Vest eenige ruiten kapot geslagen, nadat hij niet meer binnengelaten werd. De man doet zijn naam alle eer aan. i De beer D. S. Bartstra alhier is bestemd voor uitzending naar Ned.- Indië als officier van gezondheid 2de klasse. DE „VEENDAM' AANGEVAREN Volgens een Lloyd's telegram uit New York, is het Ned. s.s. „Veendam" van de Holland-Amerika-lnij, dat Za terdag vandaar naar Roterdam is ver trokken met passagiers, mail en stuk goed, tijdens dikken mist, ter hoogte van de Gavesend Baai, gelegen tus schen Long Island en Staten Island in aanvaring geweest met het even eens uitgaande Amerikaansche s.s. „Porto Rico" en vroeg eerstgenoemd- stoomschip om sleepboothulp. Een daarna ontvangen Reuter-tele- gram meldt, dat volgens een door de Radio Corporation onderschept draad loos bericht, de „Veendam" langzaam zinkende zou zijn. Naai* aanleiding van bovenvermelde telegrammen heeft de Maasbode zich gewend tot de Directie van de Holland -Amerika-lijn, welke echter omtrent het ongeval niet meer bijzonderheden ontvangen had dan zijzelf. Alleen wist zij te melden, dat tijdens de aanvaring- de „Veendam" voor anker lag. Genoemdè dierctie was evenwel van meening, dat men zich omtrent het ge beurde niet al te ongerust behoefde te maken, gezien het feit, dat het s.s. „Porto Rico", hetwelk in de'nabijheid is, ongetwijfeld de noodige hulp zal verleenen. Verder zou nog als gerust stellende factor kunnen dienen, dat de aanvaring niet heeft plaats gehad in open zee, maar in de Amerikaansche wateren, waardoor dus de kans op hulp van andere zijde aanzienlijk ver groot wordt. Reuter meldt nog, dat het draad- looze bericht, waarvan hier boven sprake is uit niet-officieele bron komt. De Veendam, groot 15540 bruto en 9202 netto register tons, is een der mo derne groote passagiersstoomschepen van de Holland-Amorika-lijn te Rot terdam en werd in 1923 op de werf van Harland en Wolff te Glasgow ge bouwd. Naai' uit New York nader wordt ge meld, is de schade, welke het Ned. s.s.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1