DAG-AGENDA. Zondag 20 Mei, 's morg. tien on 's av. zeven uur. Vrije Evang. Gem.. Middel- stegracht 3: Samenk. Spr. de heer v. d. Horst. Maandag 21 Mei, 's av. kwart over acht. Rest. „In den Vergulden Turk". Breestraat: Mei-vergadering der 3-Oe- tober-Vereeniging. Woensdag 23 Mei, s av. acht uur. Pieterskerk: A Ci pella Uitvoering door „Sursum Corda". Vrijdag 25 Mei, 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Alg. Verg. v. h. Gen. „Mathesis S. G.". Woensdag 30 Mei, 's midd. vier uur „In den Vergulden Turk" (bovenzaal), Breestraat: Jaarl. Alg. Verg. van Aan- deelh. der N.V. L. Expl. Mij. v. Onr Goederen Woensdag 30 Mei, s middags twee uur. Aar.dc .Ihoudcrsvergaderin v. d. N.V. Mij. tot Expl. v. Onr. Goederen „Leiden", ten kantore der N.V. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Vrijdag 18 tot en met Zondag 20 Mei a.s. waargenomen dooi de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 18, Telef. 523. De Zondagsdienst der Huisartsen te Leiden zal worden waargenomen door de doctoren Bruining, Niemer, Schreuder en Starck. De geneeskundige Zondagsdienst te Cegstgeest zal worden waargenomen door Dr. Varekamp, Tel. 1916. RECLAME SPLINTER HEI SPECIALE HUISKAMER-KARPET „WILTON" 2 Mtr. x 3 Mtr. f 79.50. werpen van huishoudelijken aard werd een aanvang gemaakt meL ie algemeene vergadering. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter, Prof. Dr. J. J. van Loghem ir aan, dat het Ned. ^asteurfonds heden 19 Mei juist 5 jaar bestaat. Na het bezoek van Prof. Calmette in 1922 ter gelegen heid van de hen enking van Pasteur's ge boorte, vertoonde zich in ons land een dubbel initiatief tot stichting 'van een fonds dat de geregelde uitzending van jonge Nederlandsche onderzoekers naar het Instituut Pasteur te Parijs zou moge lijk maken. Samenwerking was spoedig verkregen en als resultaat van deze sa menwerking kwam de Ned. Vereeniging „Studiefonds Pasteur" tot stand. De voorzitter meent, dat er wel aanlei ding is, nu er j jaar zijn voorbijgegaan, zich een oogenblik rekenschap te geven van hetgeen is verricht. Voor alles wil hij echter dank brengen aan het uitvoerend comité, dat onder leiding van Dr. M. P. Schütte te Rotterdam en met den heer Tijssens als penningmeester zich zoo uit nemend van zijn taak kwijt. Dank past ook aan notaris Mr. van Wijngaarden en met erkentelijkheid herinnert men zich de gulle wiize, waarop wijlen Dr. H. P. Hoijer reeds in het studiejaar 19231924 de uit zending van twee boursiers mogelijk ge maakt heeft. De boursiers, die de vereeniging in den loop van dit eerste vijftal jaren uitzond, zijn: C. Bonne, arts, thans hoogleeraar aan de Geneeskundige lloogeschool te Welte vreden (Universiteit Amsterdam); Ir. F. Visser "t Hooft (Technische Hoogeschool); Ir. F. J. G. de Leeuw (Technische Hooge school); H. Rümke (Universiteit Amster dam Dr. C. J. Schuurman, arts (Univer siteit Leiden); Dr. Ir. E. Elion (Technische Hoogeschool); Dr A. Klarenbeek, dieren arts (Universiteit Utrecht); Dr. Ir. Th. Thung (Landbouwhoogeschool Wagenin- gen); Mej. J. Ch A. Broek, Chem. Docta. (Universiteit Utrecht). Al deze boursiers hebben hun studietijd in het Instituut Pasteur ten volle benut en behalve door hun rapport 'aan het be stuur van het Fonds door wetenschappe lijke publicaties hietvan getuigd. Een bij zondere vermelding verdient het feit, dat Ir. Elion, die voor zijn studies te Parijs gedurende twee jaren den steun van het Fonds ontving, het doctoraat aan de Pa nische Universiteit verwierf. Twee boursiers zijn thans in Neder- landsch Indië werkzaam: Prof. Bonne en Dr. Schuurman. De organisatie der vereeniging doelt er op de kans op het vinden van geschikte candidaten voor het boursierschap zoo groot mogelijk te maken. Het bestuur wordt daartoe gevormd door de weten schappelijke vertegenwoordigers van Pas teur's arbeidsje'.d (chemie, algemeene, technische, geneeskundige en veeartsenij- kundige microbiologie) aan de Universi teiten, de Technische Hoogeschool en de Landbouw Hoogeschool, te zamen met een aantal industrieelen, die Pasteur s weten schap in toepassing brengen. De plaatsen der Universiteiten en Hoogescholen wis selen elkaar in geregelde volgorde af als de zegels der commissie van rapporteurs en in die zelf1! volgorde kiest de vereeni ging de plaats harer algemeene vergade ring, aan welke mededeelingen de uit Pa rijs teruggekeerde boursiers aantrekke lijkheid verleencn. Zoo vermeldt het pro gramma van heden de voordrachten van Dr. Ir. Elion (Delft) en Dr. Klarenbeek, dierenarts te Utrecht. Prof. van Loghem besloot met de op wekking aan bet bestaan en het streven der vereeniging zoo ruim mogelijk be kendheid te geven. Eenerzijds tot verster king van de financieele middelen, ander zijds tot prikkeling van het verlangen der studenten in de microbio'ogische we tenschappen naar een Pasteurbeuis. Spr. heeft wel eens ien indruk dat niet door alle studenten voldoendebeseft wordt, welk een voorrecht het is na afloop van de vakstudie zich vrij van elke beslomme ring in een wetenschappelijk vraagstuk :e kunnen onderdompelen, onder de voor waarden die een instelling als het Insti tuut Pasteur te Parijs biedt. Dit besef te verlevendigen en voor de*begaafden en werklustigen onder onze jongeren de oo- gelijkheid voor een studietijd in het bui Het 25-jarig jubileum van de A.R. Rotterdammer. Dinsdagavond had een feestavond voor het personeel plaats in gebouw De Eendracht, Goudsche weg. Een overzicht van de feestzaal. tenland te verwezenlijken, is het practi- sche doel van het studiefonds Pasteur. (Applaus). De voorzitter gaf hierop achtereenvol gens het woord aan Dr. Elion en Dr. Kla renbeek, oud-bo-irsiers van het fonds, die in een belangwekkend overzicht van hun studietijd te Parijs getuigden. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. ALG. NED. PHARMACEUTISOHE STUDENTENVEREENIGING. De feestviering van de Algemeene Nederlandsche Pharmaceutische Stu- dentenvereeniging (A. N. P. S. V.) ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan zijn gisteren aangevangen. Des middags zijn de leden der af- deelingen uit Amsterdam, Groningen en Utrecht aan het station te Leiden door de leden der Leidsche afdeeling. die als gastvrouw optrad, ontvangen, waarna men eenigen tijd gezellig hij een bleef. Des avonds is de lustrumviering in gezet in de zaal van het hotel-restau rant Den Burcht, waar door eenige le den van de Leidsche afdeeling werd opgevoerd de komische opera „Der Apotheker" (Lo Speziale) van Haydn, oorspronkelijk een drieacter, doch die door Dr. Robert Hirschfeld in 1895 tot een eenacter werd omgewerkt. Een uit leden der Leidsche afdeeling samenge steld orkest zorgde voor de muzikale begeleiding. De heer Van As sprak bij den aan vang v. d. feestavond een kort wel komstwoord, waarin hij den wensch uitsprak, dat de vereeniging steeds in bloei mocht toenemen en dat de lus trumviering in alle opzichten mocht slagen. Wat den eersten avond van de lus trumviering betreft, mag deze inder daad geslaagd heeten. De vocale vertolkers en vertolksters dezer opera kweten zich, in aanmer king genomen, dat de uitvoerenden dilettanten waren, zeer goed van hun taak. Van het orkest kan hetzelfde wor den getuigd. De groote frischheid, op gewektheid en humor, waardoor de muziek van Haydn zich kenmerkt ver schafte den aanwezigen, dank zij de goedverzorgde uitvoering door het or kest, dat zich onder leiding van den heer Potjewijd kranig weerde, een avond van muzikaal genot. Het langdurig applaus, dat den zan gers en het orkest aan het slot ten deel viel, was dan ook meer als een succès d'estime. De avond werd besloten met een bal. Hedenmorgen zijn de leden der A. N. P. S. V. per tram naar Katwijk ver trokken, waar de lustrumviering werd voortgezet met een algemeene verga dering in het Groot Badhotel. De heer Berents uit Utrecht opende deze vergadering met een kort woord waarin hij wees op den gestadigen bloei der A. N. P. S. V., welke thans vier afdeelingen met ongeveer 250 le den telt. Onder applaus der vergadering werd hierna besloten, Dr. J. J. Hofman te 's Gravenhage, voorzitter van de Ned. Maatschappij tot bevordering der Pharmacie en secretaris van de Fédé- ration Internationale Pharmaceutique tot eerelid der vereeniging te benoe men. Prof. Dr. E. L. Goester heeft hierna een voordracht gehouden over staats toezicht op de artsenijbereidkunde en de practische opleiding tot apotheker in de vorige eeuw. Na het noenmaal werden verschil lende wedstrijden gehouden waarna mij zich naar Noord wijk begaf, waar de thee werd gebruikt. Van hier gingen de deelnemers per tram naar Leiden, waar zij vanavond in „Den Burcht" zullen aanzitten aan een feestmaaltijd. EXCURSIE MEDISCHE STUDENTEN Vanwege het Verbond van Medische Studenten-faculteiten aan dc verschil lende Universiteiten zal ook dit jaar weder een medische excursie worden ondernomen naar Frankrijk, teneinde het medische leven aan de Universi teiten te leeren kennen. De excursie is bedoeld voor de stu denten der klinische afdeelingen en staat onder leiding van Dr. R. T. Bran bergen te Dordrecht. Bezocht zullen worden de Universi teiten te Bordeaux en Toulouse, waar de professoren en studenten de deel nemende lieeren en dames officiéél zullen ontvangen. Het vertrek is op 2, de terugkomst op 11 Juni bepaald. De Fransche spoorwegen verleenen een reductie van 50 pet. op de reis kosten. WIE ONTVING HET KERKBOEKJE? Door den heer J. Pontier, boekhan del J. du Pon, Haarlemmerstraat al hier, is ter gelegenheid van het 60-ja- rig bestaan van de zaak een aardige attractie bedacht. Aan allen, die omstreeks Paschen bij evengenoemde firma een Bijbeltje of een tekst kochten, werd gelegenheid gegeven hun naam op te schrijven op een briefje, welke briefjes werden ver zameld in een gesloten bus, In tegenwoordigheid van een redac teur van onze courant en van de re dactie van het Predikbeurtenblad is uit deze bus Woensdagavond een brief je genomen, bevattende de naam van S. Viele, Sophiastraat 90, Leiden, aan wie het kerkboekje met gouden slot in etui, dat voor den gelukkigen win naar was beschikbaar gesteld, ten deel viel. Een mooie reclame! Gistermiddag is op de Nieuwe Beestenmarkt van het café van den heer v. M. door een met een paard be spannen wagen een groote ruit inge reden. De ruit was verzekerd. BINNENLAND. VOLKENBONDSDAG. De Volkenhondsdag is gisteren avond door de Vereeniging voor Vol kenhond en Vrede, afdeeling 's-Graven- hae, gevierd met een bijeenkomst in het Kurhaus, welks groote zaal tot in alle hoeken gevuld was met een groo te schare, o.w. vele autoriteiten. Aan wezig waren de ministers Beelaerts van Blokland, Donner en Lambooy, de oud-gouverneur-generaal mr. D. Fock, de burgemeester, mr. Patijn, en enkele leden van het diplomatieke corps. Bij den aanvang der vergadering deed het Haagsche Strijkensemble „Lidahihé" zich hooren, waarna prof. dr. E. Moresco, die bij verhindering 'van den voorzitter van het hoofdbe stuur, mr. J. Limburg, de vergadering presideerde, het podium betrad en na alle aanwezigen welkom te hebben gé£ heeten, in het kort taak en werkwijze van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede uiteenzette. Nadat mevrouw RoyaardsSand- berg eenige gedichten van Vondel had gedeclameerd, was het woord aan den Minister Beelaerts van Blokland, die met een hartelijk applaus werd be groet. Spr. wees er o.m. op, dat „Volken bond en Vrede" en haar zustervereni gingen in andere landen een tweeledi ge taak hebben: eenerzijds moeten zij zijn een spreekbuis voor de openbare meening, waardoor deze haar wen- schen ten aanzien van Volkenbond en Vrede kan kenbaar maken aan de re geeringen, anderzijds moeten zij den Volkenbond nader brengen tot de groote massa. Vergeleken bij den toestand van vóór den oörlog is op tri van punten vooruitgang te constateeren. Ten eer ste heeft zich op allerlei techn. en hu manitair gebied een internationale samenwerking ontwikkeld. Vervolgens beeft men in den Volkenbondsraad gekregen een college van verantwoor delijkheid gevoelende staatslieden, die op den uitkijk staan om waar oorlogs gevaar mocht dreigen, door overleg met de betrokken partijen te voorko men .dat de oorlogsvlam zal uitslaan. Ook is er vooruitgan» op econo misch gebied en op het terrein van wat men te Genève noemt arbitrage, veiligheid en ontwapening, hetgeen spr. nader adstrueerde. Veel van dit alles het is onver mijdelijk ontgaat het groote publiek. Tie Nederlandsche pers moge op lof waardige wijze aan den Yolkenbonds- arbeid een ruime plaats afstaan, toch hoeft men ook hier te lande veelal meer aandacht voor vragen, waar na tionale aspiraties met elkander in bot sing komen, voor uitingen van natio nale zelfzucht, voor voorbeelden, waar bij geen rekening wordt gehouden met internationale overwegingen van hoo- gere orde. Spr. eindigde met te wijzen op de noodzakelijkheid, dat de vertegen woordigers der regeeringen te Genève zich gedragen weten door den steun der volken, opdat zonder dat men ver valt in fantasieën en voor het oogen blik nog onbereikbare en daarom ge vaarlijke droombeelden, het scepticis me en de niet minder gevaarlijke on verschilligheid verdwijnen en regee ring en volk tezamen met volle kracht mogen werken aan de verdere ontwik keling van Volkenbond en Vrede. Met langdurige toejuichingen werd ae met groote overtuiging uitgespro ken rede beloond. Tot slot van den avond declameerde mevr. RoyaardsSandberg, waarna de oorlogsfilm Verdun werd vertoond. H. M. DE KONINGIN-MOEDER. H. M. de Koningin-Moeder heeft gis terochtend te Vlissingen een bezoek gebracht aan de aldaar in uitvoering zijnde havenwerken en in den middag aan de stichting van de Vereeniging Kinderzorg te Middelburg. DE ONTSLAGEN GEMEENTE SECRETARIS VAN HALSTEREN. In de gistermiddag gehouden ver gadering van den gemeenteraad van Halsteren werd besloten met 7 tegen 4 stemmen den secretaris, den heer A. van Hoek. in de gelegenheid te stellen binnen acht dagen vrijwillig heen te gaan. Indien hieraan niet zal worden vol daan, zal de Raad van het besluit van Ged. Staten, waarbij goedkeuring aan het raadsbesluit, het ontslag van den heer v. H., werd onthouden, in beroep gaan bij de Kroon en zal het ontslag besluit door mr. dr. Buriks uit Den Haag voor den Raad van State worden verdedigd. VERKEERDE GEMEENTE ADMINISTRATIE. In verband met het betrekkelijk groot aantal gevallen, waarbij in den laatsten tijd in de pers sprake is van gevallen van niet-verantwoording van gemeentegelden door een gemeente secretaris, heeft het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van ge meente-ambtenaren zich gewend tot de onderscheiden Colleges van Ged. Staten, met het verzoek er bij de con trole van hunnentwege der gemeente lijke administraties op te willen let ten, dat de verantwoording der ge meentegelden in zijn vollen omvang geschiedt door de ambtenaren, tot wier taak zulks behoort, n.l. door hen, die doorvoor door wet of verordening uit drukkelijk zijn aangewezen. DE AMSTERDAMSCHE RAADS- VACATURE. Als opvolger van den heer A. R. Op- horst in den Amsterdamschen gemeen teraad komt op de lijst het eerst voor de heer Jac. Rustige, procuratiehouder bij de Rotterdamsche Bankvereeniging te Amsterdam, secretaris van de ver eeniging „De Middaghoogte". NATIONALITEIT DER GEHUWDE VROUW. Het hoofdbestuur der Ned. Vereeni ging van Staatsburgeressen verzoekt in een adres den ministerraad met aandrang te willen bevorderen, dat op de a.s. Nationaliteitsconferentie te Ge nève als basis voor de internationale regeling van de nationaliteit der ge huwde vrouw het beginsel zal worden aanvaard, dat het huwelijk geen ver andering brengt in het recht der vrouw, om haar eigen nationaliteit te behouden of te wijzigen naar vrije keuze. BESCHERMING VAN ONZE VOGELS In verband met den aandrang, die van vele zijden wordt uitgeoefend om afschaffing of beperking van de kooi- vogelvangst, bestaat, naar wij verne men, bij het departemen van Binnen- landsche Zaken en Landbouw het voor nemen, om van de bij Kon. Besluit van 4 Sept. 1922 vastgestelde lijst van vogels, welke voor de kooi gevangen 5.oo o.oo 6.30 7.00 7o o Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN 11 HUIZEN, 340.9 M. (Na 8 uur n.m. 1870 M.). K. R. O. Diner-inuzlek. Litterair-halfuurtje. Vervolg diner-muzdek. Cursus Hollandsoh. Spreker: Mr. F. V-orstman uit Haarlem. Vervolg-voordracht in richting vanonzön staat. „De Vel kenbond". Concert- en declamatie-avond Persberichten van Vaz Dias HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. Eerste Zwemjlies door dien Ler Ben Carton. Tijdsein van de A.V.R.O.-IGok Politieberichten. V. A. R. A. Demonstratieve vergadering, be legd door de Vereen, van Arbei ders Radio-Amjatours, voor de uit breiding van Jianein zendtijd, in het Concertgebouw te Amsterdam Muziek. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. Populair concert Concert. LANGENBERG, 469 M. Muziek. Vroolijke avond. Daarna laatste berichten. DAVENTRY, 1604 M. Muziek. Tijdsein van Greenwich. Weer bericht. Eerste algeim. nieuwsber. De grondslagen der muziek. Variété. Weerbericht Tweede algemeen nieuwsbericht. Muziek. Koor en orkest Muziek. PARIJS, .(Ra-Is), 1750 M. Muziek. Tijdens de pauzes: Persber. 6.00 7-45 5.20 10.50 6.20 8.45 6.20 6.50 7.35 8.05 9.20 9-55 10.05 10.50 8.50 ZONDAG 20 MEI. HILVEdSUM, 1060 M. V. P. R. O. 10.30 Uitzending van den Dienst uit het Gebouw van de .Vriiz. Herv. te Haarlem. Spreker: Ds. W, BANNING, Barchem. HUIZEN, 349-9 M. Na 6 uur n.m. 1870 M. N. C. R. V. 8.30 Morgenwijding geleid door: Ds. W. A. WIERSIN GA, Geref. Pred. te Weesp. Onderwerp: „Onze Hoogepriester in den Hemel". Het muzikale gedeelte zal ver zorgd worden door: Heit Christ Radio-Dubbel-kwartet „Hoort gij die stemme", onder leiding .van den heer I. v. Neerdien. 1. Zingen: Ps. 40:8. 2. Gebed. 3. Gebet, Franz Abt. 4. Eerste ged. der toespraak. 5. Zendingslied, F. F. F lemming, Tweede ged. der toespraak. 7. Zingen: Ps. 62 5. 8. Dankgebed. 9. Psalm 121. 6.00 Overzicht van den Kerkdienst uit de kerk der Evangelische Ge meente in de Zadelstraat te Hil versum. Voorgangers: Ds. JOH. J. v. PETEGEM, Pred. der Vrije Evang. Gem. te Hilversum. Ds. M. v. d. Vis, Predi der Vrije Evang. Gem. te Goes. 1. Orgelspel. 2. Zingen: Ps. 73 12 en 13. 3. Votum. 4. Bijbellezen Joh. 14 114- 5. Bidden. Oj Predikatie door Ds. Joh. J. van Pebegem. 7. Zingen: Gez. 43 5 en 6. 8. Predikatie door iJs. M. v. d. Viste Goes. 9. Danken. to. Zingen: N01. 543 1 en 4 uit den •Bundel van Joh. die Heer. mogen worden, af te voeren de leeu werik, de groote goudvink, en de goud vink, voorts den tijd, waarin de kooi- vogels gevangen mogen worden, thans krachtens Kon. Besluit, van 18 Nov. 1913 van 15 Sept. t./m. den laatsten Februari te verkorten en vast te stel len, op 1 Oct. tot en met 15 Dec. en ten slotte te bepalen, dat op één vergun ning niet meer dan één net mag wor den gebruikt. GELUKSTELEGRAMMEN. In de maand Maart werden 9492 ge lukstelegrammen verzonden, bestemd voor het binnenland, 293 voor het bui tenland en 1 voor een binnenlandsch Scheepsstation. Vanuit het buitenland en de buiten- landsche scheepsstations werden res pectievelijk 244 en 44 gelukstelegram men alhier ontvangen. Amsterdam verzond 2270 gelukstele grammen en ontving er 72; Rotterdam 1042 en 49; 's Gravenhage 987 en 50; Alkmaar 58 en 1; Arnhem 202 en 7; Breda 67 en 1, Deventer 57 en 2; Dor drecht 85 en 5; Eindhoven 221 en 9; Groningen 251 en 9; Haarlem 218 en 9; 's Hertogenbosch 71 en 2; Hilversum 155 en 1; Leeuwarden 111 en 1: Leiden 108 en 6; Maastricht 52 en 2; Nijmegen 101 en 4; Tilburg 50 en 8; Utrecht 293 en 2; Zutphen 32; Zwolle 77; overige kantoren in één totaal 3378 en 48. PINKSTERNUMMER TIMOTHEUS. Van uit Zwolle vernemen wij, dat de Zuid-Afrikaansche Vereeniging,

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2