CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belanerijkste nieuws in dit Hummer. 9de JAARGANG ZATERDAG 19 MEI 1928 NUMMER 2439 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeeiingen dubbel tariel Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents FILIPPUS, En een engel des Heeren sprak tot Filippus, zeggende: Sta op en ga heen tegen het Zuiden, op den weg die van Jeruzalem afdaalt naar Gaza, welke woest is, zoo lezen wij in Hand. 8 26. Wij kennen de geschiedenis. Een Ka merling uit Moorenland is als Joden- genoot naar Jeruzalem opgegaan en heeft zich daar verdiept in Israel's cienst van Jehovah. Teruggaande leest Lij den profe. Jesaja en ontmoet Fi lippus. Voor die ontmoeting heeft Fi lippus de bovengemelde opdracht van den engel ontvangen. Filippus was ook reeds een krachtig en succesvol prediker geweest in Sa maria, zooals ditzelfde hoofdstuk van het boek Handelingen ons leert, maar zijn ontmoeting met en doop van den Kamerling is meer bekend 'en typeert ook volkomen die organisatié welke thans dien naam draagt en op 22 dezer haar 50sten jaardag viert. Het Gereformeerd tractaatgenoot- schap „Filippus1' bedoelen wij. Dit traktaatgenootschap is een cloch- tervereeniging van „Jachin" de Gere formeerde Zondagsschoolvereeniging. Is Jachin met veel zegen werkzaam geweest onder de jeugd, Filippus werkt onder de volwassenen met heel andere middelen. Is het niet teekenend dat hevel aan Filippus om het rijk gezegende ar beidsveld van Samaria te verlaten en zich te begeven naar dien woesten stil len weg van Jeruzalem naar Gaza Geen opdracht voor den gebaanden weg, maar juist voor dien ongebaan- den. De Gereformeerde opvatting van evangelisatie is in de eerste plaats om hierin te zien een taak van de Kerk. Hier ligt een ambtelijke taak. Maar ook is het een taak verbonden aan het ambt der geloovigen in liet alge meen. De apostel Filippus werd per soonlijk tot deze aparte taak geroe pen. Zoo worden ook nu nog geloovi- ge discipelen van Christus geroepen tot het prediken van het evangelie ook huiten den kerkelijken weg. Zoo is ook de taak van het traotaat- geriootscliap Filippus gelegen naast die van de Kerkelijke evangelisatie. Het een sluit het andere niet uit, maar zij vult juist elkander aan. Rijk is „Filippus" gezegend in de 50 jaar die achter ons liggen. In 1878 be gon Filippus met 111 leden en be droeg de contributie f 479,In 1903, bij het zilveren getij, was het leden tal tot 2.288 geklommen met f 3254,99 aan contributie. In 1928, nu het goud deze vereeniging siert, telt ze 4099 le den en boekt f 6821,58 aan contribu tie. In die cijfers zit groei. Maar ook op andere wijze bewees Filippus dat er groei zat in dit werk. Het eerste tractaatje getiteld „De Zondag" verscheen in een kleine op laag en werd voor 1 cent verkrijgbaar gesteld Op het 25-jarig jubileum kon de Secretaris rapporteeren, dat er 7.062.850 stuks tractaten gedrukt wa ren, ongeacht andere uitgaven als zangbundel, kalender met premieboe- ken enz. Schier elke jaarvergadering van Fi lippus getuigde van actie en uitbrei ding der taak. Filippus dacht aan: Het tegengaan van de verwereldlij king van het opkomend geslacht. De evangelisatie in het leger en op de vloot. Het werk onder do leerlingen van Middelbare en Hoogere scholen. Verzorgde mede de Strandzending. Hielp mede aan Bijbelverspreiding en volksbibliotheken. Werkte mede aan congressen voor evangelisatie. Zoo zouden wij nog kunnen door gaan, want het werk was niet alleen veel, maar ook velerlei. Voor velen is dat werk tot een zegen geweest. Veel van die vruchten zijn verborgen ge bleven, maar zeker is dat door het werk van Filippus voor velen de Bij- hel weer geworden is van een geslo ten boek tot een dagelijkschen gids ten leven, tot een voortdurend rijk ge vulde voorraadschuur. Niet alleen voor ons eigen land, maar ver buiten onze grenzen is dat zaad gestrooid. Dat biddend en worstelend zaaien zal eens vrucht geven. De oogst zal echter verrassend zijn. De getrouwe dienstknechten zullen het loon ter ge trouwheid in dien dag ontvangen. Filippus heeft niet altijd de sympa thie gehad. Reeds bij de oprichting vond men de opzet wat methodistisch. Zelfs hij het zilveren jubileum in 1903 bleven velen nog afgewend staan. Do latere jaren is dat veranderd. Bij het besef van den ambtol ijken plicht dor Kerk om de evangelisatie ter hand te ne men groeide ook de waardeering voor de werking van het ambt der geloovi gen op dit terrein dat in Filippus tot uiting komt. Het moet vooral den 83-jarigon ver grijsden voorzitter, Prof. L. Linde boom die deze gansche halve eeuw voorzitter van Filippus was, tot een rijke vreugde strekken, dat thans, nu hij oud en weibedaagd den voorzitters zetel aan anderen overdraagt, zijn Fi lippus meer en meer de noodige waar deering gaat ontvangen. De waardee- ring van Filippus' zegenrijken arbeid, oie jaar aai. jaar toeneemt, zal hem den grijsaard met jeugdig vuur, tot groote vreugde strekken. In een historisch critisch overzicht van de tractaatuitgaven in Nederland in de jaren 1903 tot 1928 van Ds. J Bosch te Grijpskerk (een dergelijk his torisch. critisch overzicht werd in 1903 gegeven door Dr. C. Lindeboom) zegt deze van Filippus' tractaten: „Dat zo aan allerlei terrein haar aandacht wij den, om daar het licht des evangelies te doen schijnen. Hoofdzaak is steeds, van uit de Gereformeerde leer en le vensbeschouwing, evangeliseerend werkzaam te zijn, niet om voor een be paalde kerk overtuigingen te winnen. Terwijl Jezus en de zaligheid in Hem in het midden staat, wekken de trac taten op tot den strijd tegen de zonde, waarbij het niet alleen bij al g meen e woorden blijft, maar tegen bepaalde zonden gewaarschuwd wordt. Zij ver dedigen de waarheid des Heilige Schrift, vallen het modernisme aan. bestrijden de Roomsche leer, weerleg gen de stellingen van het socialisme, veroordeelen sectarisme en bijgeloof. Zij wijzen op de teekenen der tijden, veroordeelen den materialistischen tijdgeest, de kermis, het alcoholisme, de bandeloosheid der jeugd, enz. In één woord Filippus is een wegwijzer voor velen op allerlei terrein des le vens. Moge dit gouden feest het begin van een nog rijk gezegenden arbeidstijd zijn. STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN. Armenraad. De raad besloot op 5 Maart j.l. om de bovenverdieping van het perceel Nieu we Mare No, 15 tégen een huurprijs van f 500 voor den tijd van 10 jaren te verhuren aan den Armenraad te dezer stede. Tevens werd voor het aanbren gen van de daartoe noodige voorzie ningen in dit gedeelte van het pand een bedrag van f 2.400 ter beschikking van B. en W. gesteld. Inmiddels heeft echter het bestuur van den Armenraad zich alsnog tot B. en W. gewend, met het verzoek den verhuringstermijn korter te stellen, daar een termijn van tien jaren aan het bestuur wel wat lang voorkomt. Bij het naar aanleiding daarvan na der met het bestuur van den Armen raad gepleegde overleg werd overeen gekomen, dat de huurtermijn tot 3 jaren zou worden ingekort, waarte genover een minder ingrijpende ver bouwing van het perceel zou plaats hebben dan aanvankelijk in het voor nemen lag. Zouden de veranderingen volgens- het oorspronkelijk plan een uitgaaf vereischt hebben van f 2.400. nu zal slechts een bedrag van rond f 1.600 noodig zijn. De thans aan te brengen voorzieningen blijven peperkt tot zoodanige, als toch moesten plaats hebben om de verdieping voor de ver huring geschikt te maken; bovendien zijn zij van dien aard, dat bij eventuee- lo beëindiging van de huur met den Armenraad dit gedeelte van het per ceel met weinig kosten weder in orde kan worden gemaakt voor verhuring als bovenwoning. B. en W. geven in overeenstemming met het advies van de Commissie van Fabricage, den raad in overweging het betreffende besluit in dier voege te wijzigen. Verkoop bouwgrond. De heer J. W. Reyneveld, architect alhier, heeft tot B. en W. het verzoek gericht, om voor zich of zijn nader te noemen lastgever te mogen lcoopen een perceel bouwgrond op liet Raam- land gelegen aan de Kernstraat, groot pl.m. 535 M2., teneinde op dit perceel een enkel landhuis te bouwen. Adressant gaat accoord met den voor het terrein gevraagden prijs van f 9 per M2. en kan zich eveneens ver eenigen met de aan den verkoop te verbinden voorwaarden. Leidsche Duinwater Mij. Door den raad is bij besluit van 5 Maart j.l. goedgekeurd dat de Leid sche Duinwater Maatschappij haren watergang onder de gemeenten Kat wijk en Wassenaar vorgroot door uit breiding van het kanaal met oen lengte van 1210 Meter, hot plaatsen van 12 mammouthpompen en verlen ging van de luchtpersleiding met bij komende werken. Thans richt de Maatschappij tot den raad het verzoek goed te keuren, dat zij tot verbreeding van den weg langs het bestaande duinkanaal onder de gemeenten Katwijk en Wassenaar overgaat. Tegen deze verbreeding, die niet al leen den afvoer van het uit het te gra ven nieuwe kanaal komende zand zal vergemakkelijken, doch die tevens een verbetering van het werkterrein van de Maatschappij beteekent, bestaat noch bij den Commissaris der gemeen te bij de Leidsche Duinwater Maat schappij, noch bij de Commissie van Fabricago bezwaar en B. en W. geven den raad mitsdien in overweging op dit adres gunstig te beschikken. Rijnkade. Aangezien het hij de eigenaren der belendende perceelen Ns 7 tot en met 12 in particulieren eigendom zijnde ge deelte van de Rijnkade tusschen de Munnikenbrug en de Oosterstraat in slechten toestand van onderhoud ver keerde, verzochten B. en W. eenigen tijd geleden de betrokken eigenaren, hierin afdoende verbetering te bren gen. Dezen richten zich daarop tot dit College, met het verzoek, te bevorde ren, dat dit gedeelte van de Rijnkade door de gemeente in eigendom en on derhoud zou worden overgenomen. Het komt B. en W. voor, dat erj nu het verkeer over de Rijnkade ten gevol ge van de toegenomen bebouwing ter plaatse en het in verbinding brengen van de Oosterstraat via de Evertsen- straat met den Zijlsingel gaandeweg van karakter veranderd is, in het al gemeen aanleiding bestaat, op dit verzoek in te gaan, waarbij tevens de Munnikenbrug zelve, welke thans aan de gemeente te zamen met den eige naar van het belendende perceel no. 7 behoort, geheel in eigendom en on derhoud bij de gemeente ware over te nemen. Intusschen meenden B. en W., dat hierbij moest worden vastgehou den aan den gebrüikelijken eisch, dat bestrating door de eigenaren zou wor sen gedragen, zijnde ter zake van het betrokken gedeelte van de Rijnkade, lang pl.m. 58 Meter, voor de 4 eigena ren der 6 desbetrefende kadastrale perceelen te zamen een bedrag van f 555, te verdeelen naarmate van de grootte van ieders stuk, en voor den mede-eigenaar van de Munnikenbrug bovendien een bedrag van f 1.50. Voor rekening van de gemeente blijven als dan de andere helft van deze kosten, de helft van de kosten van herstel en de volle kosten van het herstel van de beschoeiing en de kosten van het verdere onderhoud. De dadelijke uit gaven, voor de gemeente aan een en ander verbonden, worden op f 4765 ge raamd. Stadshulpwerf. Nabij den ingang van de Stadshulp werf aan de Oude Heerengracht be vindt zich een klein terrein, dat door £,eri houten schutting van de openbare straat is afgescheiden en waarop een kantoortje staat van de voormalige zweminrichting in den Heerensingel, een zandhok, een urinoir en soortgelij ke opstallen. Een en ander verkeert in een vrij onoogelijken toestand. B. en W. stellen voor, deze opstallen en de schutting af te breken, het daardoor vrij komende terrein aan den openba ren weg te verhelen en opnieuw te be straten en het erf af te scheiden van het terrein van de Stadshulpwerf door een ijzeren hek op gemetselde borst wering, waarin een dubbele deur toe gang geeft tot het opslagterrein. Ter afsluiting van de aldus ontstane ver breeding naar de zijde van het water zal de bestaande walmuur aan de zij de van de Heerenpoortsbrug over een lengte van 6 Meter tot aan de nieuwe afscheiding moeten worden doorge trokken, terwijl op den .verlengden walmuur een ijzeren walbalie zal wor den gesteld. Het plan voorziet verder in het maken van een gemetseld twee persoons urinoir op het verbreede ge deelte. Met deze werkzaamheden zal een bedrag van f 3000 gemoeid zijn. Stamriool MaresingeL De heer Jacobus Plu alhier heeft als eigenaar van het perceel Maresingel 22 de gemeente Leiden, benevens de Naamlooze Vennootschap tot Aanne ming van Bouw- en Grondwerken voorheen W. Visser en Zoon te Wasse naar als aanneemster voor de ge meente van de rioleeringswerken ..in den Maresingel, voor de arrondisse- ments-rechtbank te 's-Gravenhage doen dagvaarden, teneinde zich te hoo- ren veroordeelen tot vergoeding van alle kosten, schaden en interesten, welke volgens de dagvaarding ter zake van de schade aan het genoemde per ceel tengevolge van do uitvoering van de bedoelde werken ontstaan, reeds geledon of nog te lijden zijn. B. en W. geven in overwoging, te be sluiten, dat de gemeente zoowel in eersten aanleg, als, zoo noodig, in hoo- ger beroep, verweer zal voeren tegen den eisch, welke door Jacobus Plu voor de arrondissements-rochtbank te 's-Gravenhage te dezer zake tegen haar is ingesteld. Besturen rijtuigen door jeugdige personen. Naar aanleiding van een in handen van B. en W. om praeadvies gesteld adres van een drietal organisaties van transportarbeiders merken zij aller eerst op, dat de verordening op het rij den reeds verbodsbepalingen bevat no pens het besturen van rijtuigen door jeugdige personen in den geest, als volgens adressant in 's-Gravenhage en Amsterdam gelden. Art. 2 dier verordening verbiedt o.m. aan personen beneden den leeftijd van 16 jaar het besturen van rijtuigen op den openbaren weg zonder voldoend toezicht, terwijl art. 3 dierzelfde veror dening aan eigenaars, bezitters of ge bruikers van rijtuigen o.m. verbiedt zoodanig besturen door personen be neden genoemden leeftijd toe te laten. Uitbreiding van die verbodsbepaling in het belang van de veiligheid van het verkeer overeenkomstig de volgens het adres in Rotterdam bestaande voorschriften, achten B. en W. verder niet noodig; de behoefte aan zulk een uitbreiding is hier nog nimmer geble ken. Het moge waar zijn, dat in Rotter dam personen beneden den 13-jarigen leeftijd als koetsier geen dienst mogen doen en personen boven dien leeftijd slechts, wanneer zij voorzien zijn van een plaatselijk rijbewijs, uit het oog moet niet worden verloren, dat het verkeer in die gemeente van geheel anderen aard is dan in deze gemeente en dat beide gemeenten in dezen geens zins met elkander zijn te vergelijken. B. en W. geven den raad dan ook in overweging op het verzoek niet in te gaan. PROF. DR. C. C. BERG. Betreffende den opvolger van Prof. Hazeu, als hoogleeraar in de Javaan- sche taal aan de Universiteit alhier, deelt de L. Crt. nog het volgende me de: De nieuw benoemde hoogleeraar is katholiek. Dr. Berg is geboren 18 Dec. 19C0 te Rotterdam; hij is dus 27 jaar oud. Uit het feit, dat hij reeds op zoo'n jeugdigen leeftijd tot hoogleeraar be noemd is,blijkt wel, welk een groot vertrouwen men heeft in diens weten schap en persoonlijke kwaliteiten. Dr. Berg heeft alhier aan de Uni versiteit gestudeerd, en heeft het can- didaats- en doctoraal-examen in de letteren gemaakt cum laude. In Juli 1927 is hij gepromoveerd op een dissertatie, getiteld: „De middel- Javaanscli Historische traditie". Reeds voor dien heeft hij tijdens 't ziekteverlof van Prof. Hazeu diens col leges in de Javaansche taal en letter kunde waargenomen. Een drietal jaren geleden is Dr. Berg gehuwd met Mej. A. v. Ulden alhier. In Augustus vorig jaar was de heer Berg met zijn gezin naar Indië ver trokken. FILM OVER INDIë. Gistermiddag had in het Trianon- theater de aangekondigde filmvoor stelling over Nederlandseh Indië plaats, gegeven voor verschillende in richtingen van M. O., hier ter stede, waarbij tevens verschillende onder- wijs-autoriteiton aanwezig waren. Zooals bekend, heeft de heer Willy Mullens, in opdracht van de Ned. Re geering, bij zijn tournée in Indië tal van opnamen gemaakt ten dienste van het onderwijs. Deze film werd gistermiddag hier vertoond. Aan de voorstelling ging een inlei dend woord vooraf van den wethouder van onderwijs, Mr. A. Tepe, die er daarbij op wees, dat Leiden de eerste gemeente in ons land is, die van de aanbieding van den Minister van On derwijs gebruik heeft gemaakt. Spr. hoopte, dat deze filmvertooning de kennis omtrent, de waardeering van en het contact met Indië zou verster ken. De radio, het vliegtuig, moge den afstand tusschen Indië en het moeder land aanmerkelijk verkort hebben, het is nog niet zoover, dat de geografische en cultuurkennis in sterke mate wordt bevorderd. Daartoe werkt de Minister van On derwijs thans mede, om de groote be- teekenis van het onderwijs te verbrei den door de film, die tot heden eer tot schade, dan tot voordeel heeft ge werkt. Spr. heet verder de onderwijs-auto- riteiten welkom, in het bijzonder den Binnenland. Nederlandsche gift aan de Universi teit van Genève. De vierüng van het 75-jarig jubllemn van het Ned. Jongelingsverbond. Bezoek van Jhr. Van Karnebeek aan Boskoop. De herdenking van den Volken bondsdag te 's-Gravenhage. Bollenland. Japan en Tsjang Tso Lin. De partijgroepeering in de Fransche Kamer. Een Amerikaansche waarnemer naar de Internationale Arbefdsconfe- rentie. Een proclamatie der Roemeensche regeering. Politieke moord te Florence. Het proces tegen de Duitsche inge nieurs in Rusland begonnen. - De „Italia" is weer te Kingsbay ge land. heer T. de Boer, chef van het M. O. aan het departement van Onderwijs, den heer Koops, inspecteur van het M. O. en curatoren, directeuren en leeraren van de verschillende onderwijsinrich tingen hier ter stede. Nadat tenslotte de heer Willy Mul lens bij deze première een inleidend woordje gesproken had over zijn In dische tournée, werd tot de vertooning overgegaan. Achtereenvolgens werden vertoond een bezoek aan Djokja, een bijzondere studie van het leven in de desa, eenigo inlandsche bedrijven en Bali. STUDIEFONDS PASTEUR. Onder voorzitterschap van Prof. Dr. J. J. van Loghem heeft hedenmiddag in da collegezaal van de kliniek voor kinderge neeskunde van het academisch ziekenhuis alhier de jaarvergadering plaats ge had van de Nederlandsche vereeniging Studiefonds Pasteur, in welke vergade ring tevens het 5-jarig bestaan der ver eeniging is herdacht. Aan deze algemeene ledenvergadering gingen vooraf een vergadering van het uitvoerend comité en een vergadering van het bestuur. Hierin heeft de secreta ris, Dr. M. P. Schütte uit Rotterdam, het jaarverslag uitgebracht, waaraan het vol gende is ontleend: De heeren Ir. E. Elion en Dr. A. Klaren- beek die in 1926 zijn uitgezonden, hebben hunne studietijd aan het Instituut Pas teur zeer ten genoege van het Bestuür voleindigd. De heer Elion zag zijn proef schrift door de Faculteit te Parijs aange nomen, waarmede voor de eerste maal het einddiploma van Delft geldig werd ver klaard voor het recht tot promoveeren, zeker een voldoening voor den heer Elion zoowel als voor de Delftsche Hoogeschool. Later zijn van zijn hand en van die van Dr. Klarenbeek nog enkele opstellen in huk verschenen. Voor den cursus 19271928 zijn thans Mej. Broek en de heer Thung aan het In stituut werkzaam. Het bestuur heeft van henzelf en van een der hoogleeraren al daar bewijzen van zeer groote tevreden heid over beider werk toegezonden ge kregen. Thans meent het bestuur weer het recht te hebben tot uitzending van twee boursiers over te gaan; het zal1 hiertoe door bemiddeling van de Pers en door plakkaten oproepingen plaatsen, hierme de het bewijs leverende, dat de vereeni ging even diligent is, als toen zij, juist 5 jaar geleden, op 19 Mei 1923 te Utrecht werd opgericht. Dat zij hierbij rekent op den 6teun van de directies van groote industrieën en cultures, en van allen, die groot-Neder- landsch denken en voelen, moge hier ten slotte in herinnering worden gebracht. Aan het financieel verslag van den pen ningmeester,. den heer D. J. Tijssens, te Rotterdam, ontleenen wij het volgende: Het jaar 1927 begon met een kassaldo van ƒ3651. Aan contributies werd ontvan gen ƒ3745 en aan gekweekte rente 37; in totaal bedroegen al zoo de ontvangsten ƒ7433. Met inbegrip van de bijdragen aan de boursiers bedroegen de uitgaven in 1927 2381, zoodat het afgeloopen jaar een ba tig saldo aanwijst van 5052. Deze vooruitgang is in hoofdzaak daar aan te danken, dat aan de boursiers door omstandigheden in plaats van 3600 in 1925 en ƒ4100 in 1926, slechts ƒ2200 be hoefde te worden uitbetaald. Daarenboven zou het bedrag der geïnde contributies door bedanken en weigeren te betalen lager zijn geweest, ware het niet, dat het ijverige sub-comité Amster dam de vereeniging had verblijd met on geveer 1000 aan contributies. Versterking der middelen en verhoo ging van bet ledental is dus ten zeerste gewenscht. Beide verslagen werden onder dank zegging aan den secretaris en aan den penningmeester goedgekeurd. Na afdoening van eenige andere onder-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1