Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 9de JAARGANG VRIJDAG 18 MEI 1928 NUMMER 2438 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.S0 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Zakelijke bedrijfsbelasting. Een belasting die wij in Leiden niet meer kennen doch in -Jirjmige andere gemeenten nog bestaat is de Zakelij ke Bedrijfsbelasting. Wel is een der vaste punten die ieder jaar met de be handeling der begrooting in den Leid- schen raad op de agenda komen een voorstel tot herinvoering van 'n derge lijke belasting hier ter stede, welk voorstel dan gewoonlijk, met de stem-, men der „democraten" van allerlei gading voor, verworpen wordt. Men zou, als men niet beter wist, denken dat het heffen van een derge lijke belasting dan wel zeer in het be lang der arbeiders moet zijn. Immers, wie in plaatsen waar deze belasting bestaat voor afschaffing daarvan is, wordt den volke als een vijand der ar beidersklasse afgeschilderd. Zoo heeft thans de Haagsche wet houder van financiën, Mr. J. A. de Wilde, daarin gesteund door de meer derheid van het College van B. en W., een voorstel gedaan om de zakelijke Bedrijfsbelasting af te schaffen. „ITet Haagsche Volk" kwam direct in 't geweer tegen een dergelijk plan, dat het roode orgaan betitelt als „het overhevelen van het overschot uit de gemeentekas in de zakken van een groep industrieëlen", en „een grof staal van klassebevoorrechting". En dan gaat het blad voort: „De Haagsche arbeidersklasse en de daarmee gelijk te stellen groe pen worden nog steeds oneven redig zwaar door direkto zoowel als indirekte belastingen gedrukt. Vermindering van dien druk wordt al gedurende eenigc jaren afgewezen met een verwijzing naar de finan- cieele positie der gemeente. Drin gende maatregelen te haren bate stelt men uit, omdat er geen vol doende geld beschikbaar is. En dan zou men thans, de eerste de beste keer dat er een overschot is, dat geld kadeau doen aan een groep za- kenmenschen uit de bezittende klas se en den gegoeden middenstand? Wij herhalen met de meeste klem: Dat zou een ergerlijk staal van klas sebevoorrechting zijn". Nu zou men, wat die hooge belastin gen in Den Haag betreft, op kunnen merken, dat het daarmee in de meeste plaatsen nog heel wat erger gesteld is. Den Haag behoort, althans voor de ar beiders en daarmee gelijk te stellen groepen, tot de gemeenten waar de belasting hoewel op zichzelf nog wel hoog toch aan den lagen kant is. In Leiden b.v. is de gemeentelijke be lasting voor inkomens beneden f 2000 meer dan twee maal zoo hoog als in Den Haag. Doch, afgezien ddarvan, het artikel in Het Volk gaat v^n de geheel on juiste veronderstelling uit, alsof alle werkgevers in weelde zwelgen, terwijl de werkelijkheid is, dat er vooral in onzen tijd van malaise velen onder hen zijn, die met zeer groote moeilijk beden en zorgen te kampen hebben. De toestand der bedrijven is heusch niet zoo rooskleurig als de sociaal-demo craten wel doen voorkomen, en iedere poging om den zwaren druk, die op liet bedrijfsleven ligt door de hooge di recte en indirecte belastingen te ver minderen dient dan ook met blijd schap te worden begroet, niet het minst ook in het belang van de arbei ders. Temeer geldt dit van 'n belasting, die een zoo nauw verband legt tusschen het aantal arbeiders, dat een bedrijf in dienst heeft, en het bedrag der belas ting, zoodat als het ware een premie - gesteld wordt op inkrimping van het personeel. De voorstanders der zakelijke be drijfsbelasting zijn dan ook de ware arbeidersvrienden niet. Zij gaan uit van een vooropgezette theorie, die in flagranten strijd is met de werkelijk heid. STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Leiden vergadert op Maandag 21 Mei 1928, des namiddags te twee uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van twee leden van de Commissie van Fabricage. 2. Benoeming van een lid van het Be stuur der vereeniging „de Ambachts school". 3. Prae-advies op het verzoek van S. de Boer Azn, om ontslag als lid van de Schattingscommissie, bedoeld in art. 57 der Wet op de Inkomstenbelasting 1914. 4. Rekening dienst 1927, van de Plaat selijke Schoolcommissie. 5. Voorstel: a. tot wijziging van het Raadsbesluit Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Teleioonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Sireeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/s cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents van 5 Maart 1928, in zake de verhuring van de bovenverdieping van perceel N. Mare 15, aan den Armenraad; b. tot verlaging van het bedrag der be schikbaar gestelde gelden ten behoeve van de inrichting van de sub a. bedoelde bo venverdieping tot kantoorlokalen voor den Armenraad. 6. Voorstel tot verkoop aan J. W. Rey- neveld q.q. van het perceel bouwgrond op het Raamland, gelegen aan de Kern- straat, Sectie M No. 4207 ged. 7. Prae-advies op het verzoek van de Leidsche Duinwater Maatschappij, om goedkeuring van de verbreeding van den weg langs het bestaande duinkanaal on der de gemeenten Katwijk en Wassenaar. 8. Voorstel: a. tot overneming in eigendom en on derhoud bij de gemeente van een gedeelte van de Rijnkade en van het niet reeds in eigendom aan de gemeente toebehooren- de gedeelte van de Munnikenbrug; b. tot beschikbaarstelling van gelden voor de verbetering van de Rijnkade. 9. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor de uitvoering van eenige wer ken, ter verbetering van den toestand na bij den ingang van de Stadshulpwerf aan de Oude Heerengracht. 10. Voorstel tot het voeren van verweer tegen den eisch, welke door J. Plu tegen de gemeente is ingesteld, ter zake van schade ontstaan aan het perceel Maresin- gel No. 22, in verband met het doen leg gen van een stamriool aan den Maresin- gel. 11. Voorstel tot opnieuw vaststelling van de verordening tot heffing van school geld voor het Lager Onderwijs in de ge meente Leiden. 12. Prae-advies op het verzoek van een drietal Transport-arbeiders-organisaties, om bet besturen van met paarden be spannen rijtuigen door personen beneden 18' jaar en door andere personen zonder rijbewijs, te verbieden. 13. Vaststelling van het vermenigvuldi- gingscijfer, bedoeld in de verordening op de heffing eener .plaatselijke belasting naar bet inkomen te Leiden, voor bet be lastingjaar Mei 1928Mei 1929. 14. Verordening houdende wijziging van de verordening van 20 October 1924. (Gem. Blad No. 27), betreffende den Gemeente lijken Dienst voor Sociale Zaken. GEMEENTEZAKEN. Vermenigvuldigi'ngscijfer belasting. Na een uitvoerige becijfering deeien B. en W. als conclusie mede, dat al kan thans nog niet tot belastingver laging worden overgegaan zoolang op de reserve een beroep moet wor den gedaan achten zij daartoe het oogenblik niet aangebroken er voor verhooging van het vermenigvuldi- gingscijfer ook geen aanleiding be staat. Op bezuiniging, waar die zonder schade voor de gemeentebelangen kan plaats hebben, blijft bij voortduring de aandacht gevestigd, terwijl voorts, om het doel van een budgetair evenwicht te bereiken, voor den raad en het Col lege van B. en W. zelfbeperking bij het voteeren van nieuwe uitgaven ge boden is. In overeenstemming met het advies van de Commissie van Financiën ge ven B. en W. den raad in overweging het vermenigvuldigingscijfer der Plaat selijke Belastingen naar het inkomen voor het belastingjaar 1928/1929 te be palen op 0.9 en de opbrengst der belas ting te ramen op f 2.000.000, Steunregeling. Zooals bekend, zijn bij de behande ling van de gemeentebegrooting voor 1928 door den heer Van Stralen, eenige voorstellen ingediend tot wijziging van enkele bepalingen van de steunre geling bedoeld in de artikelen 911 van de verordening van 20 October 1924, betreffende den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken en wel die betreffende het steunbedrag, het be drag, waarvan geen aftrek van gezins inkomsten plaats heeft en den huur- bon. Bedoelde voorstellen, welke uit den aard der zaak slechts als ingediende moties kunnen worden opgevat, wer den in handen van B. en W. gesteld ten fine van praeadvies. Het College, hoewel aanvankelijk niet ongenegen de voorstellen van den heer Van Stralen in gunstige overwe ging te nemen, heeft echter gemeend, dat het wenschelijk was bij deze gele genheid eerst een wijziging in de be staande steunregeling aan te brengen. Wanneer men let op de bedoeling, waarmede de steunregeling is opgezet, dan blijkt deze te zijn geweest het voorzien in de nooden van bona fide vvcikloozen, die door den langen duur van hunne werkloosheid door de werkloozenkas niet voldoende konden worden geholpen; een voorziening dus als aanvulling van de werkloosheids verzekering. dus voor z.g.n. uitgetrok ken personen. De omstandigheden destijds hebben cr toe geleid de steunregeling eenigs- zins ruimer op te vatten en behalve, de bovengenoemde personen ook er in op tè nemen bon. die, hoewel georgani seerd, nog niet voor een uitkeering uit rlc werkloozenkas in aanmerking kwamen. Volgens de kasreglementen toch moet iemand in den regel eerst gedurende een termijn van zes maan den lid zijn geweest en gedurende dien t;jd gewerkt hebben, alvorens recht hebbend te zijn op een uitkeering. De steunregeling nu voorzag, ook in de behoeften van deze personen, in dien zij althans drie maanden lid van hun organisatie waren geweest. Daar bij heeft wel de bedoeling voorgezeten liet zich organiseeren en dus verzeke ren tegen werkloosheid aan te moedi gen. Deze uitbreiding van den steun moet echter in beginsel onjuist worden ge acht, omdat zij in strijd is met de be doeling van den steun en dezen dena tureert. Daarnaast heeft de praktijd ge leerd, dat deze uitbreiding leidde tot het ongewensclite gevolg, dat men zich organiseerde met het oog op den steun, welke men na drie maanden kon gaan genieten. Het is duidelijk, dat perso nen, die zoo handelen, niet tot de bona fide werklieden moeten worden gere kend, wien het ernst is, zoowel met hun werk als met het streven, om in de geldelijke gevolgen van hun werk loosheid te voorzien. Het doel van den steun, om n.l. de principieele scheidingslijn tusschen verzekerden en armlastigen verder door te trekken en de eersten zoolang mogelijk buiten het Burgerlijk Armbe stuur te houden, werd zoodoende meer en meer uit het oog verloren en zoo werd de grens tusschen steunregeling en armbCL L :.ur flauwer. Inderdaad zijn de gevallen, dat men zich verze kerde ter wille van den steun, talrijk genoeg om het hier geschetste be zwaar van groote beteekenis te doen zijn. Voorts kan de prikkel tot organi satie en verzekering die in deze uit breiding van den steun mocht hebben gelegen, geacht worde zijn werking te hebben gedaan; hij kan thans verder worden gemist. Met de meerderheid van de Com missie van Advies voor Sociale Zaken komt het B. en W. gewenscht voor, dat'de steunregeling thans van dit on zuiver element wordt bevrijd en dus voortaan uitsluitend beantwoordt aan haar doel, dat moet zijn: bona fide ge organiseerde werklieden verder te hel pen, waar de verzekering ophoudt. Daartoe is noodig Avijziging van art. 10 der verordening, in welk artikel de grondslagen, voor de steunregeling zijn vastgelegd. Dit artikel worde voortaan gelézen als volgt: „Voor den in artikel 9 bedoelden steun kunnen in aanmerking komen de onvrijwillig geheel of gedeeltelijk werklooze valide personen, die: a. lid zijn van een werkloozenkas en niet meer rechthebbend zijn op een uitkeeringen uit die kas; b. ten minste zes maanden lid zijn van een vakvereeniging, waaraan om speciale redenen geen werkloozenkas is verbonden; c. op andere wijze, zulks ter beoor deeling van B. en W„ tegen de gelde lijke gevolgen van hunne werkloos heid voorzieningen hebben getroffen". Schattfngscommissie. B. en W. geven den raad in over weging aan den heer S. de Boer Azn., op diens verzoek eervol ontslag te ver- leenen als lid der Schattingscommis sie, bedoeld in art. 57 der Wet op de Inkomstenbelasting 1914. Plaatselijke Schoolcommissie. De Commissie van Financiën deelt mede, dat het onderzoek der reke ning over 1927 van de Plaatselijke Schoolcommissie haar tot geen op merkingen aanleiding heeft gegeven. Zij geeft den raad derhalve in over weging deze rekening goed te keuren. De Ambachtsschool. Het Bestuur der Vereeniging „De Ambachtsschool" te Leiden deelt den raad mede, dat in de 1.1. gehouden algemeene ledenvergadering, ter voor ziening in de vacature van het Be stuur door het periodiek aftreden van den heer W. A. J. Monhemius, die niet herkiesbaar was, de volgende voor dracht is opgemaakt: No. 1. H. Korswagen, O. Singel 208. No. 2. W. Th. Brecdeveld, O. Singel 238. Volgens art. 5 der Statuten geschiedt de benoeming door den Gemeenteraad. Daarom wordt de raad verzocht uit bovenstaande voordracht een keu ze te willen doen. Schoolgeidheifing. De verordening op de heffing van schoolgeld voor het lager onderwijs werd door de Kroon goedgekeurd tot 1 September a.s., zoodat het noodig is een nieuwe verordening vast te stellen of de thans geldende te handhaven, door haar opnieuw vast te stellen. Aangezien het te verwachten is, dat bij de aanstaande wijziging van de Lager Onderwijswet 1920 ook de daar in voorkomende bepalingen betreffen de het heffen van schoolgeld verande ring zullen ondergaan, komt het B. en W. voor, dat de bestaande verordening, in afwachting van bedoelde wetswijzi ging, ongewijzigd moet worden ge handhaafd. In verband daarmede geven zij dan ook in overweging de verordening on veranderd opnieuw va. te stellen. (Wegens gebrek aan plaatsruimte zullen de overige gemeentezaken in on sno. van morgen opgenomen wor den). ZENDINGSFEEST OP „OUD-POELGEEST". Gistermiddag is op het landgoed „Oud-Poelgeest" het 18de Zendings feest van de „Vereen, tot bevordering der Zendingszaak voor Leiden en Om streken" (Hulpvereen. van het N. Z. G.) gehouden. Hoewel het gisteren nu niet bepaald een zomersche dag was, hield het weer zich gistermiddag goed en behoefden we niet in het koetshuis, doch konden in de open lucht vergaderen. Het bezoek was vrij goed, in aan merking genomen het minder gunsti ge weer. Te twee uur opende Ds. M. J. Pun- s e 1 i e, Ned. Herv. pred. alhier, de samenkomst, liet zingen ,,Lof zij den Heer, den Almachtigen Koning der eere, hetgeen werd begeleid door het muziekgezelschap „Athalia", en ging voor in gebed. Vervolgens heette spr. de aanwezi gen hartelijk welkom, en onder hen allereerst de eigenaresse van dit schoone buiten, freule Willink, die dit zoo bereidwillig weer had beschik baar gesteld. Spr. bracht vervolgens in herinne ring, dat Prof. van Nes ook dit jaar wegens ongesteldheid niet in staat is de openingsrede te houden. Spr. wees er voorts op, dat het woord „Zendingsfeest" een eigenaardi ge woordkoppeling is. Zending en feest! En dat, terwijl wie iets van dien arbeid der Zending weten, haar be schouwen als een zaak van veel zorg en veel strijd, en ook van groote offers Denk slechts aan die mannen, die hun familieleven hebben opgeofferd om naar de verre stranden te gaan. Toch vieren we Zendings feest! Want de Zending is een zaak. die toe komst heeft. Door veel strijd en lijden moge het gaan, de weg moge leiden door de diepte; hij voert naar de glo rie. 't Gaat naar de groote toekomst van onzen Heere Jezus Christus. En we weten ook, dat God ons alles ge ven zal wat we noodig hebben voor de vervulling der taak, waartoe Hij ons roept. Daarom kunnen we van daag Zendingsfeest vieren. Spr. eindigde met den aanwezigen een gezegenden middag te wenschen. Nadat gezongen was „Kom, Heil'ge Geest", sprak Ds. D. Crommelin, Zendingsdirector te Oegstgeest, over: „Conferentie van den Internationalen Zendingsraad te Jeruzalem". Sjir. begon met enkele persoonlijke herinneringen aan de Conferentie te Jeruzalem, die ongeveer twee maan den geleden gehouden werd, en be zocht was door omstreks 250 personen Onder hen waren 50 kleurlingen uit verschillende deelen der wereld. Dat deze conferentie juist te Jeru zalem gehouden werd, was, omdat dit de meest geschikte plaats was, waar Oost en West elkaar zouden kunnen ontmoeten; daarbij een omgeving, die wel in staat was ons te inspireeren voor de Zendingstaak, Het Engelsch was de taal, waarin de besprekingen ter conferentie ge voerd werden. Waarover die besprekingen gingen? Spr. kan dit niet tot in alle bijzonder heden mededeelen, want er was een zeer uitgebreid programma. Doch wel wil spr. er iets van zeggen; de hoofd zaken. Zoo zijn heel wat besprekingen ge voerd over de vraag, welke boodschap wij als Christenen aan de wereld te brengen hebben. Er was in sommige kringen eenige ongerustheid geweest, of we met onze zending, b.v. in China, wel op den goeden weg waren. Welnu, de besprekingen te Jeruzalem hebben ons gerust gesteld, er is geen sprake van, dat de zending met een andere boodschap zou komen dan die betref fende Jezus Christus en Dien gekruist. Een resolutie dienaangaande is met aJgemcc ie stemmen aangenomen. Een ander punt is de verhouding tusschen de oudere en de jongere ker ken, onder welke laatste de Christe nen in de heidenlanden verstaan wor den. Deze laatste kunnen ons een goed voorbeeld geven, wanneer zij soms on gezouten critiek oefenden op onze ker kelijke verdeeldheden. Zoowel in Chi na en Japan, als in Britsch-Indië zijn eenheidsbewegingen gaande, die zich bewegen in de richting eener nationale kerk. Als de inheemsche kerken zelfstan dig zijn geworden, is dc Zending dan nog noodig? Zoo vraagt men wel eens, en spr. beantwoordt die vraag in be vestigenden zin. Immers op de 10 mil- lioen Christenen zijn cr nog wel een S00 millioen heidenen. De inheemsche Binnenland. Het jubileum van den Bond van J.V. op G. G. Het Zangconconrs te Noordwijk-Binnen. Het Zendingsfeest op Oud-Poelgeest. Onthulling van het Tnyll-monument te Amsterdam. De vermoedelijke dader van den moord te Blauwkapel gearresteerd. Generaal A. R. Ophorst is overleden. Buitenland. Tsjang Kai Sjek wil aftreden wegens een meeningsverschil met Feng. Verscherping van de verhouding tus schen Japan en China verwacht. Prins Carol in België. Vredescongres te Moskou. De Italia op den terugtocht naar Spits bergen, kerken kunnen dan de kooi zijn, waar we de schapen in kunnen onderbren gen. Te Jeruzalem is ook gesproken over ras- en economische vraagstukken. Dikwijls zijn beschamende dingen door Christenen gezegd aan het adres van de Christenvolken, b.v. wat be treft de houding der vreemdelingen in China, het optreden van Engeland in Britsch-Indië en van de Zuid-Afrikaan sche kolonisten tegen de negers. Zoo is ons te Jeruzalem onze groote taak weer voor oogen gesteld en wer den we gesterkt in ons geloof. Spr. liet vervolgens zingen „Gord u aan!" Daarna hield Ds. H. E. Beker, Ned. Herv. pred. te Haarlem een rede over „Kracht uit de hoogte". Spr. wees op het nauwe verband, dat er bestaat tusschen Christus' hemel vaart en ons optreden in de wereld. Toen de discipelen van den berg der Hemelvaart de wereld ingingen, wa ren zij moedig en dapper. Dat komt door tweeërlei: In de eerste plaats, omdat zij het Evangelie te brengen hebben en in de tweede plaats, omdat zij weten: de Heer doet het, gelijk er geschreven staat: „De Heere wrocht mede". Daar is onder de heidenen geen be grip van den hemel. De heidensche dichter laat een zijner helden zeggen, dat hij liever een daglooner is in de wereld, dan een koning in het rijk der schimmen. En in dezen tijd zijn velen weer opnieuw tot het heidendom ver vallen; de dichteres zingt: „Het graf is zoo diep, en de hemel zoo hoog, en of God leeft weet geen". Aan zulk een wereld hebben wij te brengen het Evangelie der hemel vaart, te zeggen: de hemel is vlak bij; Christus is ten hemel gevaren en Hij wil ons daar plaats bereiden. Dan zien we als Stephanus in den geopenden hemel. Het zendingswerk is zoo moeilijk, maar Jezus is ons nabij. Hij werkt mede met ons woord als wij prediken Hij is met ons alle dagen, tot aan de voleinding der wereld. Dan zijn we niet meer moedeloos, want dan weten we, dat de Heere het Zelf doet. Hebben wij die zekerheid in ons leven: de Heere wrocht mede? De Heilige Teresa wilde in Spanje een weeshuis houwen, en zij had slechts één gulden. De menschen lach ten haar uit, maar ze zeide: mijn wees huis zal ik bouwen, want ik heb een gulden èn mijn God, den levenden God. Zoo is het ook met ons Zendings werk: wij hebben God aan onze zijde, daarom is de overwinning aan ons. Als er kracht uit den hooge komt, dan zullen er teekenen zijn, staat er in de Schrift. Als ons leven als Chris tenen op peil stond, zouden er wonde ren gebeuren. We kunnen God dan ken, dat er toch nog wonderen gebeu ren: zielen, die wedergeboren worden. Dit is de zegen op onzen Zendingsar- beid. Nadat nog een tweetal coupletten van „Strijd en Overwinning" waren gezongen, werd een half uur gepau zeerd. Na de pauze voerde allereerst het woord Ds. W. E. v a n D u i n, pred. der Geref. Kerk in II. V. te Amsterdam. Spr.'s onderwerp was op het pro gramma niet aangekondigd. Daarom begon spr. met de opmerking, dat zijn onderwerp wel niet was „Blanco cre- diet", doch „Uitgaaf en ontvangst"; 't ligt alzoo op hetzelfde terrein. Spr. zal zijn gehoor echter niet met becijferingen lastig vallen („dominé*9 zijn slechte rekenmeesters!") en even min wijzen op den financicelen kant van de Zending, al heeft die ook groo te beteekenis. Spr's onderwerp ligt op geestelijk gebied.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1