Overleden: 'W. van Gorkum 3 ,j. z.v„ B. van Gorkum en A. Verheul. KATWIJK. Burgerlijke stand. GeborenCome lis, z.v. M. Imthorn en C. Zwanenburg* Johanna Anthonia ^Taria d.v. N. J. Winters en C. J. Borst; Willem Antonie Comelis z.v. N. van der Bent en G Wassenaar; Herman Hendrik z.v. H. H. van der Plas en Trijntje Dexel* Maar- tje, d.v. M. Kerpershoek en M. van jDuijvenvoorde; Comelis z.v. C. van Duijn en A. van der Plas; JArie z.v. A de Jong .en C. Schaap* Ne ritje d.v. M van Duijvenvoorde en C. van Dijk; An- nigje Keeltje d.v. C. J. de Jong: en L Burgerhout. Ondertrouwd: Gerrit Kuqt en Klazina van der Plas; Johan Schaart en Geertje liuijt; Leendert Dirk Barnhoorn en Ma- rijt] 5 van der Plas. Gehuwd: G. Haasnoot en E. van Dpk; L. Schaap en L. Guijt; C. Hoek en G van den Oever; G. C. Schaap ten M. van der Plas. Overleden: Abraham Hoge woning, echtgen. van J. de Koning 72 'j.; Johan na Hendrika Roesteen 16 j.; Barendina Cornelia Hardinxveld wed. van L, van Sand ijk 81 j.; Comelis de Vreugd echt genoot van L. van der Merj 64 Huig Aandewiel wedn. van M. v. d. P'las'85 KOUDEKERK. Bevolking. Ingekomen: van Leiden Wilhelmus Geraraus Tegelaar; idem, Geertje de Wit; van Alphen a. d. Rijn, Jacob Koelewijn en gez.; van Rijswijk Abraham Corts; van Woerden. Agerinus Reijneveld en gez.; van Alphen a. d. Rijn, vComelis van Veen; van Ovpr- schie, 'Johanna Margaretha Harteveld; van Leerdam, Jan Hendrik Need; van Alkemade, Johanna Hagaart, wed. D. C. Los; Johanna Los en Heiltje Hagaart Vertrokken: naar Hazerswoude, Rijn dijk B. 156, Gerard Alex Lourens; naar Harmeien, Utrechtsche straatweg, Teu- nis Hocgeboom en gez., Jacobus Johan nes Hoogeboom en Arie de Bruin; naar Hazerswoude Rijndijk, Gerrit Jan Schel lingerhout; naai* Alphen a. d. Rijn, Grij- pesteijnstr. 37, Jan Blom en gez.; idem, Oudshoornscheweg 54, Hendrika Johan na Hoogeveen; naar Groningen, Bloem straat 65a; Annechien Vennema, wed. Nijeboer; naar Alphen a. d. Rijn, Hoorn 238, Siebe Ruig en gez. Burgerlijke stand. Geboren: Lijdia Paulina d.v. Teunis de Bruin en Teun- tje Jansje Uiterlinde. Gehuwd: Comelis Gijsbertus van Kern pen, 27 j. en Hendrika Maria Anna die Rooij 24 j. LEIMUIDEN. Burgerlijke stand. Geboren: Come lis Hubertus z.v. Petrus van Egmond en Cornelia Hendrika Meijer. Gehuwd: Hendricus Kicolaas Hogen- boom, 27 j. en Margai*etha Cornelia den Hollander 30 j. NIEUWKOOP. BevallenBevallenC. v. Lith goh v. Soest, d.; C. Vermeü geb. Lam, z.; Ondertrouwd: P. de Kwant 30 j. en A. J. Vink 28 j.; W. J. Oostrom 22 j. en A. M. Vink 25 j. Gehuwd: P. N. Veenhof 30 j. en E C. Vianen 22 jA. H. Wahle 22 j. en G. A. M. ViijrC 22 j. Overleden: M. de Ree geb. v. Zwieten 67 j. NIEUWVEEN. Bij de gehouden aanbesteding van een woonhuis met autogarage voorG. Koppenol, waren laagste inschrijvers, perc. 1 metselwerk, J. Kwakkenbos f3474; perc. 2, timmerwerk, H. Jan maat, f3.474; gunning aangehouden. Voor de verpleegden in de Johan- nesstichting gaf de Zangvereen. „Soli Beo Gloria" een zanguitvoering. De ouden van diagen genoben volop. De heer J. v. Eijk, die al's opvol ger van den heer A. J. Blom als Raads lid werd aangewezen, heeft z'n benoe ming aangenomen. Vanaf 1 Jan. tot 3 1 Maart haddien door dien Keuringsdienst 395 keuringen plaats ter plaatse en in hét laboratori um te Leiden. Van het Dep. van Onderwijs is ont vangen als bijdrage in de kosten van het onderwijs over 1928, f5.060, af voor pensioenbijdrage f4,630. Uit het verslag van de commissie voor Schoolverzuim' 1927, bleek dat 9 vergaderingen zijn gehouden. 16 pei> son en zijn opgeroepen, 3 personen we>- gens art. 19 leerplichtwet in behande ling; 4 personen zijn verbaliseerd. RIJNSBURG. Dank zij het koude weer d'at^ we iiederen dag hebben, blijven de prijzen der bloemen zeer goed.'En de aanvoer is groot. Vooral Darwintulpen van den kouden grond 'komen in massa's. Met korte stengel brengen deze in verschil lende soorten van f0,25°>45» met lange stengel van f0,400,70 op. Ook de late tulpen gaan goed weg voor f0,40 0,90; Trolliums van f0,45°»7°i As ters blauw van f0,45°,7°; de eerste Pioenen gaan van £77,40 per 100; Irissen van f2,403,90; Muurbloemen van f 2,60-3; Late Poeticus f 0,60-0,70. VOORSCHOTEN. Burgerlijke stand. Geboren: Leo- nardus Anton'ius Johannes z.v. G. Meyer en C. M. Nerboon; Hendrika Hermina Jacoba d.v. A. Verhoog en C. Boon. GehuwdE. J. van den Berg en M. G. Remmers waal* P. van der Werf en G. M. J. B. de Hosson. Overleden: M. Pothmann wede. van Th. G. F. Kuikhoven 78 j.; J. Versloot 62 jaar. ZWAMMJRDAML - Burgerlijke stand. Geboren: Ad na na, d.v. Johannes Poot en Gerrit je Konijn. Getrouwd: Comelis Bruijnes jm. 22 j. en Jacoba Johanna Jongeneri jd, 20 j.; ^Vilhelm Friedrich de Graauw jm. 33 j. en Jannigje Janna Zaal jd. 24 j Ingekomen van: Wilnis, G. C. J. Baars, veehouder, Broekveld; Rotter dam, A. Schlautmann, Overtocht 40, Ouder Amstel, M. vap Leeuwen, huish. en N. van Leeuwen, drenstb., Burgt 7; Ter Aar, M. A. Kroft, Overtocht 49; Rietveld, Th. yan den Boogaard, tuin man, Overtocht 46; Beckum, Duitschl., E. jSchnitkar, dienstb., Overtocht 49. Vertrokken naar: Laag Nieuwkoop, M van Eijk, tuinman; Wilnis, wijk 2 90, J. G. Baars, veeh.; Bodegraven, Buiten kerk 24, C. Ver woerd en gez., wissri- lOoper; Amsterdam, Egelantiersgrachl 130, A .IJdo, slager. PREDIKBEURTEN. LEIDEN. Geref. Kerk in H.V., Geb. „Prediker" Janvossensteegv.m 10 uur de beer J. v. d. Woude, Ber. Pied. te Amersfoort. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur Ds. Lekkerkerker. BOSKOOP. Geref. Kerk: v.m. 10 uur Ds. Petersen Geb. „Salvatori": v.m. 9.30 uur de heer De Jonge. Evangel., Dwars-Nieuwstr..v.m. 9.30 uur de heer Muller van Bodegraven. HAZERSWOUDE. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10.30 uur Ds. Hartwigsen van Leiden. Gerei Kerk: v.m. 10.30 uur Ds. Gis pen. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur Ds. Beeker van Haarlem. Geref. Kerk: v.m. 10 uur Ds. van Herksen. KOUDEKERK Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur Ds. C. D. Israël van Hattem. Geref. Kerk*, v.m. 10 uur Ds. Haspers. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur Ds. H. Mondt. Geref. Kerk: v.m. 10 uur Ds. Velders van Rotterdam. LISS1. Ned. Herv. Kerk: v.m. 9 uur Ds. van Dijk. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.15 uurDs. P. Hofstede van Noordwijkorhout. Geref. Kerk: v.m. 9 'uur Ds. Koers. NOORDWIJK BINNEN. Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.15 uur Ds. van Haaften. Geref. Kerk: v.m. 9.30 uur Ds. Ak- kerhuys van Maassluis. VOORSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur Ds. Fortgens. Geref. Kerk: v.m. 10 uur Dr. Wie- tenga. WASSENAAR. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur Ds. Groet Enzerink van Leiden. Kievitskerk: geen Dienst. Geref. Kerk: v.m. 10 uur Ds. v. d. Hevden, Em.-Pred. van Wassenaar. UIT ONZE INDIEN. DE NIEUWE VICE-PRESIDENT VAN HET HOOGGERECHTSHOF. Benoemd is tot vice-president van het Hooggerechtshof van Ned.-Indië de he^r Mr. E. Pino, thans raadsheer in dit Hot SPOORWEGEN. De leiding van de Staatsspoor op Ja va en de exploitatiechef van de Probo- Üïigotram ponfereeren in verband met de toenemende belangrijkheid van de haven van Probolingo. Overeenstem ming is bereikt over een gecombineer- den afvoer van de suiker van drie nieu we fabrieken van de H.V.A. Het tram verkeer zal buiten de stad om worden geleid. Besloten is om het smalspoor van ae lijn Balong-Rambipcedja om te bou wen tot normaalspoor. DECENTRALISATIE-CONGRES. Het achttiende Decentralisatie-con gres werd Zondag te Weltevreden gehou den. GOUVERNEURSBENOEMINGEN. Met ingang van 1 Juli a.s. zijn bo noie.md tot gouverneur van Oost-Java de heerjW. Ch. Hardeman, resident van So-erabaja, tot gouverneur van Midden- Java <de heer P. J. van Gulik, residient van Semarang, tot gouverneur van Soerakarta de heer M. B. van der Jagt, thans resident van Soerakarta, en tot gouverneur van Djokjakarta de heer J. E. Jasper, thans resident van Djok jakarta. EEN GEHEIMZINNIG EN AFSCHUWELIJK DRAMA. Paaschzondagmorgen werd in de Bargestraat, Scharloo, Curacao, door de buren opgemerkt, dat uit een huis reeds een paar dagen gesloten, een ondragelijke stank en lijklucht kwam. zQodat de politie gewaarschuwd werd. Toen in tegenwoordigheid van het gerecht en Dr. Winkel de achterdeur van het huis was opengebroken, zag men het lijk van een jonge vrouw in de deuropening hangen. Dichtbij stond een stoel. Op een bed, geheel door muskieten gaas afgesloten, lag het lijk van een man, alleen in een hemd gekleed. Dit lijk verkeerde reeds in zeer vergevor derden staat van ontbinding en ver spreidde een afschuwelijken stank. Het lijk werd gevonden met een breede wond in de linkerkaak, terwijl een doek vast om den hals gesnoerd was, zoodat de man gedeeltelijk door verbloeding, doch tenslotte waarschijn lijk door verwurging om het leven was gekomen. Er waren teekenen van geweldpleging. De man moet uit die steekwond zeer veel bloed verloren hebben, want on der het bed lag een deken, die geheel van bloed doordrenkt was. Ook werd onder het bed een mes gevonden, waar mede de wond was toegebracht, want dit mes droeg een spoor van bloed, of schoon het met een doek bijna schoon was afgeveegd, wat natuurlijk wel niet het slachtoffer zelf gedaan zal hebben. Het lijk van den man, vooral zijn hoofd, was vreeselijk opgezwollen, ter wijl de tong half uit zijn mond hing. Op de tafel lag ICO gedeponeerd met een briefje, waarop door 'n vrou wenhand zeer duidelijk in het Fransch geschreven stond: Pour le tombeau de mon époux. (Voor het graf van mijn man). Ook werd nog een bundeltje vrou- wenkleeren gevonden, netjes opgevou wen en ingepakt. Alles in huis zag er netjes, keurig in orde en goed verzorgd uit. De vrouw was netjes gekleed als iemand, die pas wilde uitgaan of pas was thuis gekomen. De man was een Spanjaard, de vrouw een Francaise uit Havre. Vol gens de gevonden papieren waren zij in Frankrijk getrouwd. De man, die werkte op de Isla, schijnt Donderdagavond uit geweest te zijn en dien avond niet thuis ge soupeerd te hebben. Op tafel stonden twee kopjes koffie. Beiden zijn Donderdagmorgen nog samen op straat geweest. Naar de ontbinding van het lijk te oordeelen, zou men denken, dat de man zeker één dag eerder gestorven is dan de vrouw. Volgens zijn paspoort heette de man Pablo Marcos Garcia. De naam van de vrouw is Marie Louise Fouquet. Heeft misschien de vrouw den man in den nacht van Donderdag op Vrij dag van het leven beroofd, en in den daarop volgenden nacht zichzelf op gehangen? Het schijnt immers vrij wel uitgesloten, dat bij deze misdaad nog een derde persoon in het spel is. De sleutel stak in de binnenzijde van de voordeur. Alles gaf den indruk, dat de vrouw, vóór de hand aan zichzelf te slaan, alles nauwkeurig had voor bereid en gereed gemaakt. Ruim 300 lag klaar. Wellicht heeft de vrouw na het plegen van den moord het huis willen verlaten en ontvluchten en daarvoor het een en anöer in gereedheid ge bracht. en het geld met het briefje op tafel gelegd. Mogelijk heeft zij er toen van afgezien of geen kans er toe ge had, en daarna in een vlaag van rede loosheid zich opgehangen. In het huis werd de Justitie verte genwoordigd door Mr. Polvliet en grif fier Debrot en alles nauwkeurig on derzocht, door de politie werden eeni- ge foto's genomen, en verschillende zaken in beslag genomen. Daarna werden de beide lijken naar het St. Elisabeth's Gasthuis vervoerd en nader geschouwd. Van hier werden zij te 5 uur naar de algemeene begraafplaats overge bracht. Over het geval hangt een dichte slui er van geheimzinnigheid. Over de be weegredenen, die tot dit verschrikke lijk huiselijk drama geleid hebben, heeft men geen enkele aanwijzing. Er gaap geruchten rond over jalou sie en medeplichtigheid. Wat daarvan aan is, is niet bekend. Het gerechtelijk onderzoek wordt voortgezet, voor het geval er een mede plichtige in het spel mocht zijn, of beiden het slachtoffer van een derde mochten geweest zijn. DE BESTUURSSCHOOL. Hoewel in principe besloten is de be- stuursschool tot opleiding van gezag hebbers in Indië ter gelegener tijd op te doeken en de daartoe voorgestelde plannen reeds door den Raad van In dië werden goedgekeurd, vormde de ze kwestie een punt van de agenda, die op de bestuursconferentie aan 'n bespreking zou worden onderworpen. In algemeenen zin zijn de bestuurs hoofden in de buitengewesten zeer goed te spreken over de diensten van deze, in tweejarige opleiding, prac- tisch gevormde ambtenaren. In de laatste jaren heeft zich, spe ciaal in Indië, de geringe animo voor deze opleiding zeer duidelijk gedemon streerd. De bestuursschool te Batavia b.v. telt thans 2 klassen van 25 leer lingen. In beide klassen zijn slechts 2 plaatsen ingenomen door jongelieden uit Indië, terwijl daarentegen in Ne derland de animo groot genoeg is om onder de caüdidaten een behoorlijke keuze te doen. Zooals bekend, werd voor Indisch bestuursambtenaar de opleidingsduur in Leiden van 3 jaar gebracht op 5 jaar In heide gevallen, de volledige be- stuursopleiding in Nederland, of de tweejarige opleiding in Indië tot ge zaghebber, moet de candidaat in het bezit zijn van een diplomaN eind-exa men H. B. S. 5-jarigen cursus, of een daarmee gelijkgesteld examen. De kwestie, die voor den candidaat in de keuze tusschen de beide oplei dingen den doorslag geeft, is in vele gevallen het feit, dat de leeftijdsgrens voor de opleiding in Indië ruimer ge nomen is dan in Nederland. Bovendien is het voor menig jong- mensch in Nederland overwegend, dat de studie in Indië slechts 2 jaren duurt Hiertegenover staat echter, dat een gezagheber het normaal niet verder brengt dan tot assistentresident titu lair. Wat de financieele conseauenties betreft, vernam Aneta als maatstaf van beoordeeling hierover het feit, dat een der gezaghebbers, die door het in stituut 14 jaar geleden het eerst wer den afgeleverd, momenteel een inko men geniet van 1100 gulden per maand. De jaarlijks terugkearwida moeilijke completeering van de klassen op de bestuursschool v.n„ door jongelieden uit Indië, zoo lichtte men toe, vindt ook haar oorzaak in de omstandigheid, dat in heel Indië het aantal op de 5- jarige II.B.-scholen en de A.M.scholen afgestudeerde jongelieden betrekke lijk gering is. Volgens een ingesteld onderzoek slaagden in het afgeloopcn schooljaar in bedoeld examen op de 4 II.B.-scho- Jen en de 2 A.M.-scholen op Java in to taal niet meer dan 90 leerlingen. Van dit aantal toonde ongeveer de helft meer voorkeur om hier of daar direct in betrekking te gaan. Gebleken is verder, dat de rest een groot deel bijzonder evoorliefde toon de voor de ingenieursstudie. Een groot bezwaar voo-* de opleiding tot gezaghebben schijnt, voor zoover men heeft kunnen nagaan, te zijn de kwestie, dat men later enkel voor een plaatsing in de Buitengewesten in aanmerking kan komen, terwijl de plaatsen op Java enkel zijn weggelegd voor de controleurs. Volgens bevoegd oordeel wijst dit bezwaar op onbekendheid met de toe standen in de Buitengewesten, waar toch de bestuurstaal meer tot haar recht komt dan op Java. De bestuursschool bovenbedoeld zal in geen geval voor 1930 worden opge doekt, zoodat in 1932 door bedoelde in richting de laatste ambtenaren zullen worden afgeleverd. WAT EEN DOKTER SOMS BELEEFT In een klein provinciestadje vestig de zich eenige jaren geleden een jon ge dokter. Het vlotte niet met de prac- tijkondanks het feit, dat de jonge man steeds prachtige examens had afgelegd. Op een nacht echter werd de medi cus uit zijn slaap gewekt door een oor- verdoovend lawaai. Verschrikt sprong hij zijn bed uit. Wat was dat?Liep de wekker af?.... Hij trok het licht aan en zag, dat het pas even over twaalven was. Plosteling klonk weer het luide bel gerinkel door het huis en nu ontdek- te«de geneesheer, dat het de nachtbcl was, die overging. Het was voor het eerst van zijn leven, dat hem zooiets overkwam. Haastig had de jonge medicus zijn kleeren aangeschoten en schoof nu de grendels van de voordeur. En welgedane heereboer stond op de stoep. Dokter, begon hij, mijn kind is ziek. Wat kost het, als u dadelijk met mij mee gaat naaren hij noem de een dorpje op ongeveer twaalf kilo meter afstand gelegen. Hebt u een rijtuig of auto bij n? Neen dokter. Maar u hebt toch 'n auto? Jawel. Wait kost het mij, als u nu dadelijk in uw eigen wagen wegrijdt?" Tien gulden. De dokter zelf vond het een heele som, maar hij wist, dat de dikke man het best kon betalen. In vredesnaam, zuchtte de ander, 't Is wel duur De dokter liep naar de garage en stond een minuut later voor de deur. Stapt u maar in. Waar woont u? In razende vaart snorde de auto langs den verlaten weg en na een kwartier zei de heereboer: Hier den hoek om, dat witte huis, daar woon ik. De auto stopte voor een mooi hee renhuis en de dokter sprong uit den wagen. De heereboer duwde hem zonder een enkel verklarend woord een briefje van tien gulden in de hand, groette kort en duwde het hekje open. Wat beteekent dat? vroeg de dok ter verbaasd. U zei, dat uw kind ziek is en Dat is ook zoo dokter; ik heb mijn kind naar het ziekenhuis ge bracht. Aan het station kon ik toen geen rijtuig of auto meer krijgen om mij naar huis te brengen. Daarom heb ik u wakker gescheld en u zelf den prijs laten bepalen. Ik dank u voor uw welwillendheid, wel te rusten, dokter! De auto raasde terug en de jonge ge neesheer nam zich stellig voor om in het vervolg het nachttarief op min stens vijf en twintig gulden te bepa len. (Hbld.). Land- en Tuinbouw. STIEFMOEDERLIJK BEDEELD GRASLAND. De groote beteekenis van de veeteelt en de zuivelbereiding voor den lancl- buow in ons vaderland zal niemand betwisten; deze vormen van het land bouwbedrijf zijn voor het grootste deel afhankelijk van de oppervlakte, die in grasland is gelegd. Volgens het verslag van den land bouw over 1926, is de oppervlakte gras land grooter dan die voor akkerbouw, tuinbouw en boschbouw samen. Sedert 1880 is het productievermo gen van den bouwgrond verbazend ge stegen, hetgeen voornamelijk tot stand gekomen is door het wetenschappelijk onderzoek betreffende de doelmatig ste wijze van bemesting, van de toe passing der kunstmeststoffen, de ver edeling der tot toen gebruikte gewas sen. Voor den akkerbouw wordt nog voortdurend door een grooten staf van onderzoekers getracht de productivi teit van den grond te verhoogen, zoo dat het nog lang niet te voorzien is, wanneer het maximum is bereikt. Hoe geheel anders is dit met het wetenschappelijk onderzoek van bet grasland, waarvoor tot nu tos slechts terloops door afzondtrlljks personen en instellingen eenig onderzoek werd verricht en dan meestal over enkele speciale punten, doch een systema tisch onderzoek, zooals dat voor het bouwland plaats vindt, nog niet tot stand is gekomen. Onze commissie kent aan de ver richte onderzoekingen een belangrijke waarde toe, doch het zijn slechts klei ne onderdeelen van het geheele be langrijke vraagstuk. I11 het buitenland treft men onge veer hetzelfde verschijnsel aan, alleen met dit verschil, dat in tal van landen thans het graslandvraagstuk in onder zoek is genomen. Dit merkwaardige verschijnsel moet toegeschreven worden aan de veel grooter kans op succes voor den onderzoeker bij de bestudeering van vraagstukken voor den akkerbouw, waar hij te doen heeft met een be paald gewas, dat meestal één, hoog stens twee jaren op het land staat, ter wijl hij bij het grasland te maken heeft met een samenleving van tal van ver schillende individuen, die voor een groot deel meerjarig zijn. Een verandering in één richting heeft een verschuiving van het even wicht tusschen de grassen onderling en tusschen deze en andere planten tengevolge, zoodat een langdurig on derzoek noodig is om hier den weg op te sporen, die tot verbetering leidt. Aldus een passus in het rapport der door de regeering ingestelde studie commissie van het graslandonder- zoek, waarin zitting hebben: Prof. J. H. Aberson, Wageningen, voorzitter; Prof. Ir. C. Broekema, Wa geningen; Ir. C. K. van Daalen, Bilt- lioven; Ir. J. D. Koeslag, Wageningen, secretaris; Ir. P. G. Meijers, Groningen en Dr. K. Zijlstra, Groningen. In haar gepubliceerd rapport komt deze commissie tot de volgende con clusie; Het is gewenscht, dat door de regee ring als centraal punt voor het onder zoek van het grasland een budgetair en administratief onafhankelijk insti tuut wordt gesticht als onderdeel der landbouwhoogeschool onder een een hoofdige leiding, waaraan wordt opge dragen de zorg voor de ontwikkeling van de graslandkunde in haar vollen omvang, voor het doen samenwerken van alle voor dat doel beschikbare krachten en hulpmiddelen en het ver richten van eigen onderzoekingen, voor zooverre deze, niet elders doel treffender kunnen pjaats vinden. Aan deze instelling wordt een com missie toegevoegd, die naast het oefe nen van een toezicht op den algemee nen gang van zaken aan de instelling speciaal tot taak dient te hebben het tot stand brengen van de noodige sa menwerking, waarvoor haar de noo dige bevoegdheden dienen te worden verleend. INVOERRECHTEN OP AFGESNEDEN NARCISSEN. Bij de Tarief commissie in de Veree- nigde Staten was reeds geruimen tijd aanhangig een verzoek tot verfiooging van het invoerrecht op afgesneden nar cissen en irissen van 50 pet. De reden, welke tot dit verzoek leidde, moet gezocht worden in den be langrijken invoer van afgesneden nar cissen en irissen uit Canada. De bloemenmarkten in de noordelij ke helft der Vereenigde Staten waren dit voorjaar goed voorzien van nit Ca nada geimporteerde narcussen, welke aldaar getrokken waren van Neder- landsche bollen. De tariefcommissie heeft nu echter meegedeeld, dat een onderzoek naar de productiekosten van afgesneden narcissen en irissen niet zal plaats hebben, zoodat practisch het verzoek tot verhooging van het invoerrecht is afgewezen. Scheepstijdingen. HOLLAND—AMEPIKA-LIJN. NICTHEROY Vancr. n. Rott. 12 van Los Angeles. SAMBRE Rott. n. Vancr. 14 te S. Franc. VOLENDAM N.-York n. Rott. 15 van Boulogne. EDAM .-Or! n. Rott. 14 v. Havana, BURGERDIJK 14 v .Rott. te Baltimore. HOLLAND—AFRIK A-LIJN. NIAS thr. 12 v. Kaapstad. RIJPERKERK thr. 15 v. Antw. JAGERSFONTEIN thr. 12 v. Dar ee Salaam. HOLLANDWEST-AFRIKA-LIJN. CERES uitr. 13 v. Lagos. SCHELDESTROOM 14 v. Antw. teHbg. KON. HOLLANDSCEE LLOYD. SALLAN D thr. 14 te Rk> Grande do Sul vertrekt 16. GAASTERLAND uitr. 14 te Rio Grande do Sul vertr. 17. ZEELANDIA uitr. 14 v. Lissabon. FLANDRIA uitr. 14 v. Rio Jan. ROTTERDAMSCHE LI.OYD. JNDRAPOERA uitr. 15 6 v m. te Sabang GORONTALO thr .p. 14 Pt. de Galle. BANDOENG uitr. p. 14 Oupssant. TAPANOELI thr. 15 6 v.m. t? Mars. GAROET 14 ion.m. v. Hamb. n. Rolt. TAB AN AN thr. iS 6 n.m. te Ma*s. verw. VARDULIA gech. thr. p. 14 Gibraltar. TOBA Bat. n. Rott. p. 15 Kaap dri A"mi DJEMBER Rott. n. Bat. p. 15 Fini«t^rre. PALEMBANG thr. p. 15 Ma'ta. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". J. P. COEN uitr. 15 v. Airiers. ENGGANO uitr. 15 v. Suez. MANOERAN thr. 14 v. Viznerpriam. KON. PAKETVAART MIJ. NIEUW HOLLAND uitr. p. 5 Ou:s*ant. HOUTMAN 13 v. Bat. n. Singapore. SAWAHLOENTO 10 v. Briawan n. Sin gapore.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 8