m Ht nnn nnfvnr»<rq+on totnal f 3365.35 en VnH van f«7?79 over 19?7. twwfll Hp onV„M c+ppo- tot nan *ntqal van 10?° 36 T>p Pooftncrnaicph T.ppr**top1 staat pr fï n n o 1 T-rntor voor V»r> rtlrOTno+pti "hprtroo eren f3140 en de uit.jravpn ƒ3000, zilnde ,dp biidrage aan de vereenlpinff voor IIoo- ger Dndarwiis op Geref. grondslag. Met een en Vel woord neemt de pen ningmeester na 9 iaren van de "ommissie van uitvoering deel te hebben uitgemaakt, afscheid, nu hij moet aftreden, van den arbeid die hem ondanks kleine verdriete- liikhpdpn, lief was geworden. Beide verslagen worden na eenige dis cussie onder dankzegging goedgekeurd. De voorzitter richtte woorden van hij zonderen dank tot den scheidenden pen ningmeester voor zijn toegewijden arbeid, gedurende 9 jaar (applaus). In de morgenvergadering werden ver der beV-inHeld het concept-huishoudelijke reglement en werden enkele voorstellen afgedaan. De contributie werd bepaald op 5 per onderwijzer (waaronder begrepen 150 bijdrage leerstoel en 0.70 omslag vergoeding reiskosten Algemeene verga dering). Besloten werd de volgende algemeene vergadering te houden op Woensdag 8 Mei 1929 te Utrecht. Middagvergadering. Te 2 uur ving de middagvergadering aan. Aan de orde was nu de bespreking van het ref raat van Dr. C. J. Honig, arts te Amsterdam, getiteld „De taak der Over heid ten opzichte van de Hygiëne in de School". Referaat Dr. Honig. Ref. merkt allereerst op, dat volgens Bouchar de hygiëne de wetenschap is die de oorzaken van ziekte opspoort en de middelen aangeeft om deze te bestrijden. In den ruimsten zin genomen is zij de wetenschap van den invloed der buitenwe reld op de gezondheid van den mensch en van de middelen om dien invloed ten bate der gezondheid aan te wenden. De hygiëne heeft dus de verhooging der ge zondheid ten doel, waarom het begrijpe lijk is dat zij over gebrek aan belangstel ling niet heeft te klagen. Zij bekleedt in de moderne samenleving een belangrijke plaats. 17 Aug. 1878 deed de hygiëne met de wet op het L. O. officieel in de school intrede. Ref. gaat dan na welke bepalingen er voor dien tijd reeds op het gebied der hy giëne voor schoolkinderen bestonden, en kele bepalingen in de onderscheiden wet ten op het L. O. nader besprekend. Uit de wettelijk gestelde hygiënische eischen voor bouw en inrichting welke het Rijk thans geeft (K. B. van 15 Febr. 1924, Stbl. no. 48) heeft men in het kort bepalingen afgeleid voor bouw en inrichting van scholen: vloeren, lokalen en gangen en meubilair (schoolbanken), schoolborden, grootte der letters en het schrijven op leien of op gelinieerd papier). Waren het vóór 1878 hoofdzakelijk in genieurs en natuvfrkundigen die voor schoolhvgiëne zich interesseerden, waar om de hygiëne van schoolbouw, ventilatie en verwarming geheel op den voorgrond treedt, daarna wordt dit anders, naar ref. nader aantoont, onderscheiden bronnen en jaartallen noemend en releveerend den stand van dit vraagstuk in Duitsch- land, Engeland en Nederland. Zoo ziet men eenerzijds bij de med'ci een stijgen de belangstelling voor de hygiëne in de school, anderzijds daarvoor bij onderwij zers, groeiende sympathie. Men mag zeg gen dat men in de medische wereld in Nederland vrij algemeen stond en staat op het standpunt dat de taak van den schoolarts moet zijn om adviseerend op te treden, naar spr. met uitspraken van Dr. Herderschee en Dr. Pigeaud nader aantoont. Vervolgens zet inl. uiteen hoe bij alle sympathie het aan krachtig protest niet heeft ontbroken, getuige het optreden van Dr. E. van Dieren, die er woedend tegen te keer ging; wat voortspruit uit een be ginsel dat, aldus ref. ook het onze is en door Dr. Kuyper in zijn „De gemeene gra tie" aldus wordt uitgedrukt: „het, huis gezin ontvangt noch zijn oorsprong noch zijn inrichting, noch levenswet van de Overheid." Dat bezwaar werd reeds voor jaren in Frankrijk geveeld. Ook de heeren P. Goedhart, arrondisse- ments-schoolopziener te 's-Gravenhage; Dr. van Staveren, de bekende Amsterdam- sche geneesheer en Dr. D. J. Hamburger moeten er niets van hebben, al is de laat ste dan ook een voorstander van sanitair toezicht in de school. De weergegeven bezwaren welke van Antirevolutionaire staatkundige en medi sche zijde tegen het <=choolartseninstituut worden ingebracht, komen voort uit prin cipieel verzet, dat de school de hygiëne zou dienen, terwijl de hygiëne het de school doen moet. Vervolgens staat ref. stil bij de vraag, welke de taak der Overheid is ten op zichte van de hygiëne op school van A.- R standnunt gezien Daartoe realiseert hij zich allereerst hoe de Overheid voor de uitvoering van de door haar gegeven voor schriften zorg draagt. Is het stelsel der Duitschers meer bureaucratisch, naar ook meer deskundig en sneller werkend, het onze gelijkt meer op dat der Franschen. Is in Nederland de zorg voor de Volksge zondheid over 3 departementen verdeeld, dit is vooral voor hen die op een Depar tement voor Volksgezondheid gehoopt hadden, een groote teleurstelling. De vraag welk stelsel het beste ware verder buiten beschouwing latend, moet ref. toch con- stateeren. dat het commissiestelsel in Ne derland, dank zij de belangstelling en de medpwerking van het publiek goed werk heeft geleverd. Hier kunnen we met alle landen van Europa concurreeren en ne men we zelfs naar het oordeel der Medi- cinische Welt, een eerste plaats in. De veelheid van degenen die konden toezien deed echter dpn waarborg missen, dat het toezicht voldoende werd uitgeoefend. En daaruit moet verklaard, dat verschillen de provincies zich beraadden of niet door schoolartsen voor een streng hygiënisch schooltoezicht moest worden zorg gedra gen (Drente 1919; Zeeland 1919; Groningen 1919: Gelderland 1918). Spreker staat in dit verband stil bij de plicht der Overheid naar A.-R. Staatsrecht, waarbij hij o.m. Dr. Rijk Kramer citeerde, met wien hij in tegenstelling met Dr. van Dieren acht, dat van geneeskundig toezicht door be paalde daartoe aangewezen artsen niets moet worden verwacht. De taak der Overheid echter is secun dair. Aan het aanstellen van schoolartsen kan een groot bezwaar verbonden zijn, nl. lat men er toe komt de kinderen in me dische behandeling te nemen. Uit princi- pieele overwegingen kan men hiertegen niet sterk genoeg gekant zijn. De Over heid zou dan een terrein hel reden, dat het bar® niet ia. in welke bewering alle. iegen- bet gei«k pebeol 0an b'-n 7.iid« hebbpn Het A.-R nrincipe. dat de Over heid niet. de taak der ouders heeft, over tp nempn. moet met band en tand wor den vastgehouden en kan alleen op den goeden weg houden. De geschiedenis te Berlijn en Brighton bewijst hier de juist heid van dit A.-R. inzicht. In Amsterdam is men dan ook geheel op den verkeer den weg, naar ref. nader aantoont. Spr. geeft zijn volle sympathie aan de elfde stelling, die het Tweede Kamerlid, de heer A. Zijlstra in zijn referaat op Ge ref. Schoolverband te Groningen, op 17 Febr. 1927 waar hij met Dr. Jonkhof f over deze zaak een samenspreking had, ver dedigde, n.l. „De hygiëne moet meer en meer worden een zaak van het volk on der verstandige deskundige leiding en voorlichting. Schoolhygiëne is daarbij te beschouwen als- een onderdeel van de al gemeene zorg voor de volksgezondheid". Zóó is het. Met den wensch dat het de mannen en vrouwen van Geref. School verband gegeven worde uit kracht van "t beleden beginsel en gedreven door de lief de voor de Cbr. scholen hier ten nutte van ons opgroeiend volksdeel te mogen werkzaam zijn, besluit, ref. zijn betoog, dat hij samenvatte in de volgende stellin gen: I. De huidige regeling van Regeerings- wege biedt onvoldoende waarborg voor goede hygiënische verhoudingen in de school. II. Ten einde hierin verbetering te bren gen, is een nieuw wetsontwerp op de ge zondheidsdiensten noodzakelijk. III. Alleen medisch-hygiënisch school toezicht kan de gewenschte verbetering brengen. IV. Van Antirevolutionair standpunt kan alleen dan het schoolartsentoezicht gesteund worden, indien het gebracht wordt onder cle overheidszorg voor de volksgezondheid. V. Schoolartsen dienen zich van alle medische behandeling te onthouden. VI. Medische behandeling van school kinderen door de Overheid is met Anti revolutionaire beginselen onvereenigbaar en dienovereenkomstig voor de ontwikke ling van het volksleven nadeelig. VII. Het medisch onderzoek van school kinderen kan slechts met toestemming der ouders plaats vinden. VIII. Een goede schoolartsendienst, op principieel zuivere basis, is, met mede werking der onderwijzers, de beste waar borg. dat de schadelijke invloeden van het schoolleven zooveel mogelijk worden weggenomen. IX. Een schoolartsendienst kan de ue- geering van advies dienen inzake w<^$te- lijke voorschriften voor het schoolleven, optreden voor den onderwijzer bij hygië nische gevaren, èn door middel van tijdi ge waarschuwing aan de ouders een be langrijken steun bieden bij het volbren gen van hunne opvoedingstaak. X Indien algemeen medisch schooltoe zicht op alle scholen wordt gewenscht, zal dit alleen mogen geschieden met veilig stelling van de zelfstandigheid van het onderwijs en van de onaantastbare rech ten van het huisgezin. (De vergadering duurt voort). GEMENGD NIEUWS. Ernstig ongeluk. Gisterochtend, om streeks half elf, is op de Laakbrug in Den Haag een ernstig ongeluk gebeurd. Sinds eenige dagen is aan de brug aan het werk de schilder J. R., wonende aan de Obrechtstraat. Op het gemelde uur moest de brug geopend worden en de schilder bleef tot het laatste oogenblik aan den arbeid, ondanks de waarschu wing van den brugwachter. Vermoedelijk heeft hij zich even te laat teruggetrokken en werd zijn broekspijp door een der tandraderen gegrepen. Het linkerbeen werd door de machine gegrepen en afgekneld. In deerniswekkenden toestand werd de man door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis gebracht. Auto-ongevaL Gisteravond is op den weg van Doetinchem naar Varsseveld een auto in volle vaart tegen een boom gere den. De auto werd totaal vernield. Van de beide inzittenden werd de een door de voorruit, en de ander door de portierruit naar buiten geslingerd. Zij kwamen op eenige meters afstand op den weg terecht. Beiden bleven desondanks vrijwel onge deerd. Ongeluk bij de Zuiderzeewerken. Gis teren is de 27-jarige grondwerker J. Al- kema op het Kornwerder Zand bij Zurich onder een met steenen geladen lorrie ge raakt, waardoor hij zwaar inwendig ge wond werd. Per sleepboot „Noord" is hij direct naar Harlingen vervoerd, waar hij in het Algemeene Ziekenhuis is opgeno men. Zijn toestand is zorgwekkend. De man zou de volgende week in het huwe lijk treden. Branden. Te Leeuwen brandde j.l. Maandagmiddag 'n boerderij, gelegen in de Achterstraat en toebehoorende aan den landbouwer Meyens, geheel af. Verzeke ring dekt de schade. Een raadsvergadering met hindernissen. Maandagavond zou de Haarlemsche gemeenteraad een officieuze vergadering houden over de danshuizenkwestie al daar. Om 9 uur kwamen de raadsleden daartoe in de oude raadszaal bijeen. De pers was tot deze vergadering niet uit- genoodigd en de burgemeester stelde voor omtrent de besprekingen geheimhouding te bewaren, voor welk verzoek alle raads leden te vinden waren, behalve de heer Overstegen, het raadslid der anti-stem- dwangpartij. Deze achtte geheimhouding overbodig en weigerde zelfs aan het ver zoek van den burgemeester te voldoen om dan ter wille van de andere raadsleden eigener beweging geen mededeelingen te doen. Evenmin ging het rapaljaansche lid in op een verzoek om de vergadering te verlaten, zoodat daarop de voorzitter de bijeenkomst schorste. Ook toen ging O. niet heen en cle raadsleden antichambreer den. Om verschillende omstandigheden werd ervan afgezien O. door de politie te laten verwijderen. De burgemeester huurde daarop een zaaltje in het café Brinkman aan de Groote Markt, waar toen de vergadering werd gehouden. O. bleef in de raadszaal achter. Voet afgereden. Op de Vaillantlaan te 's-Gravenhage wilde gisterochtend tegen elf uur de 30-jarige handelsreiziger H. uit Enkhuizen op de voorbijrijdende tram van lijn 12 springen. Hij viel echter en kwam met zijn lin- nnHer de traTtj fprecM. 7iin voei werd afgereden De Genees- Vundirm piPT1qt trasporteerde bera naar het Ziekenhuis. Botsing tusschen auto en motorrijwiel. Tusschen Olst en Den Nul is gisteren de heer J. uit Olst, doordat hij zijn stuur kwijt raakte met zijn motorrijwiel in hotsing gekomen met een juist passeeren- de auto. Een 6-jarig neefje van J„ dat op de duo zat, werd zwaar verwond. De toe stand van het jongentje is zeer zorgwek kend. Pe tram op liet trottoir. Een zware vrachtauto is gisteravond omstreeks 6 uur op het Frederik Hendrikplein in Den Haag tegen een motorwagen van lijn 1 opgei-eden. De motorwagen sprong uit de rails, reed over het andere spoor het trot toir op en kwam op slechts een meter van pand no. 17 tot staan. Ook de bijwa gen ontspoorde, maar deze kwam niet ver uit de rails. De chauffeur van den vrachtauto wierp zijn stuur op het laatste oogenblik nog om, kreeg bovendien een duw van de tram en schoot, rakelings tusschen een lantaarnpaal en een boom door, het trot toir rond, het mooie plantsoen op. Wonder boven wonder werd niemand gekwetst. Alleen de bestuurder van den motorwagen bekwam een onbeteekenend9 wond aan de rechterhand. De voorruiten van tram en auto vlogen aan brijzels. Voorbalcon en motorkast werden inge drukt. De bestuurder houdt vol gebeld te heb ben, maar de chauffeur verklaart daarte genover. dat hij positief niets gehoord heeft. Toen beide bestuurders elkanders wagen zagen', zaten zij meteen al tegen elkaar. De tram stond dwars over den weg en versperde alle verkeer. Het verkeer over lijn 1 werd over ander spoor geleid. De recherche nam de situatie op en maakte foto's. Honderden bleven staan, om de gekke situatie van beide verkeers middelen eens nader te bekijken. De tech nische dienst van de tram heeft onder leiding van den" heer Huisman de beide wagens weer spoedig in de rails gezet. De bestuurder was zóó geschrokken, dat hij den verderen dag vrijaf heeft gehad. Doodgereden. Het 3-jarig zoontje van P. Jonk te Farmsum is door een zwaar geladen wagen overreden en onmiddellijk gedood. Twee boerderijen afgebrand. Men meldt uit Weesperkarspel: Gistermiddag omstreeks 4 uur is door tot dusver onbekende oorzaak brand uit gebroken in de boerderij „De Hoop" aan den Stammerdijk nabij Gaasp, welke boer derij bewoond werd door den heer J. Schoonhoven. Het vuur greep snel om zich heen en deelde zich ook mede aan de belendende boerenwoning met stalling ge naamd „Palestina" en bewoond door den heer Benjamins, waar des ochtends nog een schoorsteenbrandje gebluscht was. De boerderij van den heer S. brandde met stal, hooiberg en schuren tot den grond af. Van de -andere boerderij bleef alleen een schuurtje staan. De motorspuit van Weesperkarspel was spoedig ter plaatse, maar kon niets meer redden. Het vee kon bijtijds in veiligheid worden gebracht. De schade wordt geschat op ongeveer ƒ45.000. Alles is verzekerd. Branden. De woning .van J. van Sloo- ten te Tolbert is een- prooi der vlammen geworden behoudens het voorgedeelte; 6 eenden werden het slachtoffer. Het ove rige vee wist men te redden. Alles was verzekerd. Het koffiehuis met bakkerij van J. Boorsma te Gauw is een prooi der vlam men geworden. Er is weinig gered. Assu rantie dekt de schade. Gistermorgen tijdens de afwezigheid der bewoners, brak brand uit in de wo ning van G. Houting in de Witte hoef te Oss; huis en inboedel werden een prooi der vlammen. Verzekering dekt de aan zienlijke schade. Geen vleeschvergiftiging. Het sterf geval te Enkhuizen de vorige week ge meld, als veroorzaakt door vleeschvergif tiging, is gebleken ten onrechte daaraan te zijn toegeschreven. UIT DE OMGEVING. TER AAR. Aan "de RX Tuinders vereen, is vergunning verkend tot het oprichten van een veilingsgebouw. Alhier is op bijna 70-jarigen leef tijd overiedten de heer J. B. Cats. Vele jaren was hrj Pres.-Kerkvoogd dier Ned.Herv. Kerk. Alhier ontstond brand in de hooi berg .van den landbouwer C. v. Vliet. De brandweer was spoedig .ter plaatse •en wist de woning te behouden. Bevolking. Ingekomen: H. Roder- mond en gez., Rijnzaterwoude; W. Kap- tein en gez., Nigtevechï; S. W. Sluijtei, Alphen a. d. Rijn; D. Turkenburg, Wou- brugge; A. Blijleven en gez.., Nieuwveen. Vertrokken: G. v. Vliet en gez., Am sterdam; A. Hendrikse, Zevenhoven; D. J. Lankliaar, Zoeterwoude; A. de Rijk en gez., Uithoorn; C. Rodenburg en gez., Voorburg; L. v. Vliet, Woubrugge; r. J. Verboom en gez.. Haastrecht. BODEGRAVEN. Burgerlijke stand. Geboren: Lau rens Theodoor z.v. J. L. Spreg 'en A. J. van Gheel Grcthe; Jan z.v. K. Haveman en J. Pranger; Geertje Aaltje d.v. G Terlouw en M. Hoogendoorn; Martijntje d.v. A. van de Pol en G. Meerloo. Ondertrouwd: G. P. VVortman 48 i. en G. van iter Tol 39 j.; B. A. van Wijk 33 j. en H. JXoutman 27 j.; 'D. van de? l'anne 30 j. en M. Blok e .63P. van behagen 23 j. en J. maling 29 j.; D Vergunst 31 j. en M. Baoldo 31 j. Getrouwd: T. van Leeuwen 28 j. en E. Ruting 23 i Ingekomen van: Ned.-Indië, J. Grund- man en ech'gen.; Zwammerdam, H. Schouten en gez., veehouder; Voorscho ten, J. C. Hooijmaiis, veehouder; Capel- le a. d. IJssel, A. J. Aartsen en gez., landarb.; Laag Nieuwkoop, E. C. Spruijt Rotterdam, L. M. Uitenbroek; Utrecht, G. E. de Grp jt, huishoudster; Barvvouts- waarder, 1\. Hoogendoorn en echtgen. arb.; Barwoutswaarder, A. Oskam, arh Vertrokken naar: Rotterdam, L. Nijen 6.30 7.00 8.00 6.00 7.15 7-45 8.05 8.30 10.50 6.20 #•35 10.50 12.20 I-15 b.20 6.50 7x15 7.35 9.20 .10.35 U.35 8.50 Radio-Programma. lT er vanavond te hooren i«. HUIZEN, 340.9 M. (Na 8 uur n.m. 1870 M N. C. R. V 30 Kinderuurtje, geleid door mei. G. Ingwersen. Piano door mei. C. Muller. Zang door mevr. A. v. EykMuller. Gramofoonconcert. N. D. O. Cursus Stenografie. Spreker: Prof. Dr. T. 'Hoekstra te Kampen. Onderwerp: „Religi euze ervaring". Muzikale mede werking verkenen: mej. To van der Sluis, sopraan. De heer Ba rend Renden, piano. Persberichten vaa Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. Vooravond-Concert door hetOm- roep-orkest o.l.v. Nico Treep. Soliste: Jos. Schetzer, sopraan. Tijdsein van de A.V.R.O.-Klok iste Engelscbe Olympiadeles. l'oliliebt richten. Aansluiting van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. KöNIGSWIJSTERH., 1250 M. Populair concert. Muziek en zang. Concert. LANGENBERG, 469 M Muziek en zang. Concert. Muziek en zang. Muziek. DAVENTRY, 1604 M. Muziek. Muzikaal tusschenspel. Tijdsein van Greenwich. Weer bericht. Eerste, algem. nieuwsber. Muzikaal tusschenspel. De grondslagen der muziek. Weerbericht. Tweede algemeen nieuwsbericht. Concert. Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M. Muziek. Tijdens de pauzes: Persber. DONDERDAG 17 MEI. HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur n.m. 1870 M. N. C. R. V. 10.30 Uitzending van de feestverga- dering ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum v ,d. Ned. Bond van J.-V. op Geref. grondslag, vanuit het gebouw „Hagenbeek" te Söheveningen. 1Zingen Ps. 68 9. 2. Lezen Handiei 1 :611. Gebed. 3. Openingsrede van den Bondsvoor zitter, den heer A. Zrjlstra. On derwerp: „Voor heit gericht onzer historie 4. Mededeelingen. 5. Historisch overzicht door den heer J. Wijnbeek van Zwolle, 2e secr. van den Bond. Onderwerp: „Van veertig jaren". 6. Bondslied 4e en 5 e couplet. 12.30 Lunchconcert. Medewerkenden: mevr. Willy Cantéé van Ameron een, sopraan: mevr. Lies van den BrinkPrakken, fluit; de heer Alex Adema, piano. Uitzending op Scheveningen-Ha- ven, 1875 M. 2.304.10 Uitzending van -de feest- vergadering ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum v. d. Ned. Bond van J.-V. op Geref. Grond slag vanuit het gebouw „Hagen beek" te Söheveningen. 1. Opening. Zingen Ps. 47 3. 2. Rede van Ds. J. E. Vonkenberg, Huizen, Stichter van den Bond. Onderwerp: „V.V.V. „K.S.M 3 Red.e van Mr. J. A. de Wilde, Den Haag, Raadsman van den Bond Onderwerp: „Vastheid en Bewe- fcing". STm'ting. Ps. 75 :i. Dankgebed. б.00 Ooncprt. Medewerkenden: mei. Luise Lauenroth. piano: mei. Mie- ke Scager. viool; de' h'eer G. V. Scager, oeüo. 8.00 Uitzendavomd. SprekerDr. H. A. van And el, Geref. Pred. to Solo, Java. Onderwerp: „Jeru zalem en Solo". Muzikale mede werking verleent die 'heer Ford. Kloek, orgel. 10.00 Persberichten. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 9-45 Dankstond ter gelegenb id van het 75-jarig bestaan van het Ned. Uongel.-Verbond, in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. 9-45 Orgelconcert van den heer A. W. Rijp, organist van de Nieu we Kerk. 10.00 Opening met gemeenschappelijk gezang. Rede van Ds. P. Veen van Utrecht, voorz. van het Ned. Jongelingsverbond Orgelconcert van den heer A. W. Rijp. Rede van Dr. J. Th. de Visser, oud-min. van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Sluiting met gemeenschappelijk gezang. 12.30 Lunchmuziek door het TVioGroe- neveld. 3.00 Uurtje voor Wees- en Zieken huizen, onder leiding van mevr. Anth. van Dijk. 6.00 Voor-avondconcert door hetOm- roep-orkest onder leiding van Nico Treep. 645 Pianorecital door Theo van der Pas. 7.15 Voortzetting ork estconcert. 8.00 Tijdsein en Persberichten van Vaz Dias. 8.15 Aansluiting van het Concertge bouw te Amsterdam. Uitzending van het Derde Beethoven-Concert Dirigent: Dr. Willem Mengelberg. In ae pauze: Causerie door Her man Ruttera. KöNIGSWUSTERH1250 M. 8.20 Morgenwijding. 1.50 Concert. 5.20 Concert. 8.50 Concert. 10.50 Muziek. LANGENBERG, 469 M. 1.20 Middagconcert. 4-5° Vesperconoert. 7-5° Concert. Daarna laatste berichten. DAVENTRY, 1604 M. 10.35 Godsdienstoefening. 12.20 Populair concert. 1..20 Nieuwe gramofoonplaten. 4.20 Orkest. 5.20 Orgelrecital door Pattman. 0.20 Muziek. 640 Muzikaal tusschenspel. 7.35 De grondslagen der muziek. 8.05 Concert. 10.55 Muziek. PARIJS, .(Radio), 1750 M. 12.50 Concert t.05 Muziek. .50 Gala-concert. UITZENDING BONDSDAG N. J. V. Van de zijde der N. C. R. V. ver zoekt men ons mede te deelen, dat door late inzending yan het program ma in het Officieel Programmabladder Omroepvereenigingen niet is opgenomen de uitzending van de middagvergade ring van den Bondsdag ter gelegenhead van heit 75-jarig bestaan van het Ned. Jongelingsverbond Deze uitzending ^al plaats hebben morgen (Hemelvaartsdag) te 2 uur over den zender ie Huizon op golflengte 340.9 M. AIS sprekers treden op Z.Exc. Min. Dr. Slotemaker de Bruïne en Ds. P. Veen van Utrecht. Deze uitzending verwarre men dus niet met de uitzending van den Geref. Jongelingsbond, die eveneens door de N. C. R. V. op 1875 IM. te half drifö over Scheveningen zal worden uitgezon den. huis en gez., Serg. Inf.; Ouder Amstel, Th. van den Berg en gez., metselaar; Brouwershaven, G. M. der Weduwen en gez., winkelier; Wilnis, J. Oostrom en gez.; Helder, J. Boer; Streefkerk, P, Potuqt, veehouder; Zwammerdam, H. M. H .van der Nagel ein gez., los iwerkman; Zwammerdam, A. M. Stolwijk. HAZERSWOUDE. T.B.C.-bestrijding onder het Rundvee. De vorige week werd in café Verhaar aan den Rijndijk een vergadering ge houden van \de leden der fokvetreeni- gilng „Al Beter" en verscheidene vee houders uit Alphen a. d. Rjjn, welke ten doel had een bespreking om op doel matige wijze de T.B.C. onder het rund vee te bestrijden. Door den voorz. der Fokvereeniging werd bij de opening der vergadering gememoreerd hoe men hier al iaren ge leden met rijkssteun de T.B.C. heeft bestreden, doch de maatregelen destijds door de regeering jioodig geacht, theo retisch misschien wel_ juist, waren van dien aard, dat zij bijna onuitvoerbaar waren, met gevolg dat na eenige iaren de zaak dood liep. Nu vier jaar geleden is men hier weer begonnen met de t>e- strijding, doch zonder regeeringssteun. Door verschillende omstandigheden en de bekendheid dat de regeering tegenwoordig de T.B.C.-bestrijding sterk aanmoedigt wilde men opnieuw trach ten met medewerking en voorlichting der regeering de T.B.C.-bestrijding ter hand te nemen. Door het bestuur der Fokvereen. „Al Beter" daartoe uitgenoodigd, waren aanwezig Dr. S. G. Swart, inspecteur v. d. veeartsenijkundigen dienst te Den Haag en Dr. 't Hoort door die regeering belast met de regeling der T.B.C.-be strijding in Nederland. Door Dr. Swart werd in het kort het standpunt der regeering .medegedeelde en verder werd er door spr. den nadruk opgelegd dat deze vereeniging eenk^jrn zou vormen, waaruit een veel grootare actie 20U ontstaan, opdat Zuid-Holland anders zeker nog meer dan voorheen de vuilnisbak zou worden van rundvee dat van elders ingevoerd wordt, waar een goede gezondheidsdienst werkt en men de T.B.C. dieren doet uitspuien. Dr .'t Hooft gaf een uiteenzetting van de enorme ^chade die door de T.B.G. wordt teweeg gebracht en de wijze waar op ae kan bestreden worden, bijzonder met_ leiding en steun der re°reering. Uit deze zeer duidelijke toelichting van Dr. 't Hooft bleek wel dat de regeo- ring haar maatregelen thans goed aan de praktijk heeft getoetst, en al gaat dat niet zonder moeiten, vast moet staan dat de voordeelen grooter zijn dan de kosten, anders zou het niet eco nomisch wezen er aan te beginnen. De vergadering vond algemeen dat van den regeeringssteun gebruik moet worden gemaakt om systematisch de T.B.C. te bestrijden. Eenparig bosloot apen dan ook in principe tot oprich ting van een vereeniging, tot dit doel, en werd een commissie benoemd uit het bestuur der Fokvereeniging „Al Beter" en de heer J. Verkley, Ridder- buurt te Alphen a. d. Rijn om voorloopig een reglement te ontwerpen, en dan zoo spoedig mogelijk tot definitieve oprichting over te gaan. i IntusscJaen wordt er aan veehouders die het nut der T.B.C.-bestrijding in zien en lid ider te stichten vereeniging willen worden, door genoemde commis sie gaarne all? mogelijke inlichtingen gegeven. Burgerlijk .da.id. Bevallen: J. v, d. Yeldie geb. v. d. Bosch, <L; A. J Bos geb. v. d. Maat, 3.; X A.* Vos geh. Overbeeke, d.; M. C. >d*e Jong geb. v. <L Laan, z.; J. H. Kraan geh Bout, t.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7