Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer. NUMMER 2437 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Nieuwe menschen. Wanneer wij op grond van Gods Woord en der eeuwen getuigenis staande hielden, dat in deze aardsche bedeeling geen heilstaat te verwach ten was, omdat sinds Adam in het Paradijs het gebod Gods overtrad, de mensch van nature boos is en de straf Gods draagt, vonden wij steeds den Sociaal Democraat tegenover ons. Niet de mensch was van nature 'slecht, maar de omstandigheden maakten hem slecht. De nieuwe maatschappij zou den mensch omvormen. Zijn profeet was langen tijd Marx. Die bracht het nieuwe evangelie, dat den mensch zou herscheppen. Hij werd verklaard uit de huidige maatschappij. Al zijn gebrek moest daaraan worden toegeschreven. Welnu, men kon haar omverwerpen; de revolutie werd toegejuicht en als, na de verwoesting van het bestaande, den volgenden morgen de zon over de nieuwe maatschappij zoude opgaan dan zou alles nieuw wezen. En de ego ïstische mensch zou zijn herschapen in een altruïstisch wezen. De winstprikkel, de prikkel van het zorgen voor eigen voordeel zoude zijn vervallen, de plicht voor de gemeen schap zou het hart van allen vervul len. en in de „klassenlooze" maat schappij zou het volkomen geluk wor den gesmaakt. Daar zouden allen wer ken voor allen. De maatschappij is niet zooals de nensch is, maar de mensch zal zijn, zooals de maatschappij is ingericht. Maar zie, ook daar komt kentering. Sinds het communisme de consekwen- tie van Marx aanvaard en maar aan stonds de anarchie wil invoeren, gaat het socialisme een voorzichtiger weg bewandelen. Daarvoor zijn nieuwe denkbeelden en ideeën noodig. Tnans treden nieuwe profeten op Di'* doen alsof zij heel nieuwe dingen verkondigen. Een Hendrik de Man bep.eit het socialisme als een groote zekerheid in de toekomst, maar. zegt hij. zal het slagen, dan moeten wij nieuwe menschen kweeken. Dan moet eerst de „socialistische mensch" er zijn en daarbij moeten wij meer let ten op het woord mensch. dan op het woord socialistisch. De na tuur is niet onveranderlijk. De motie ven. die de menschen drijven, kunnen zeer wel veranderen. Het is mogelijk dat de liefhebber van zichzelven, die de mensch nu is, verandert in een we zen, dat altijd denkt om de belangen van anderen maar men moet ge- d"uld oefenen. Dus, zoo constateert nu een ieder, daar is bet Marxisme losgelaten. Er is feitelijk niets meer van over Het Marxisme, dat de massa verleid de, bleek een vergissing. Maar nu heeft men in ons land la ten optreden een volgeling van Marx uit Oostenrijk, die ons duidelijk heeft willen maken, dat Marx het eigenlijk nooit anders heeft bedoeld. Het ma terialisme was niet de grondslag van zijn leer Het socialisme kan alleen tot stand komen, als er „nieuwe menschen zijn, daarvoor geschikt. Terecht is onlangs reeds opgemerkt dat dit eigenlijk de wijsheid van den kleermaker is, die, als zijn klant over het feit klaagt, dat het costuum, het welk voor hem gemaakt is, niet past en te klein of te groot is, antwoordt: het costuum is goed, maar gif deugt er niet voor. En als gij nu maar zorgt zoo te groeien, .dat het u wel past, dan is de zaak in orde. Wat is nu toch gemakkelijker in de wereld dan socialistisch profeet te zijn? Hij verkondigt een nieuwe maat schappij zonder gebrek. Maar als de practijk toont, dat er niets van deugt, dan krijgt niet het stelsel de schuld, maar de mensch. Met nieuwe menschen, naar den eigen smaak gevormd, kan men na tuurlijk doen. wat men wil. Zij zijn er echter nooit. En onder dat alles blijft de mensch zoo ongeveer die hij is. Tenzij hij met de erkenning van zijn van nature boozen aard, in ootmoed knielen wil voor God, belijdende zijn schuld en onmacht, om voorts alleen bij genade te leven. Dat was de boodschap van het Chris tendom en dat herstelde heel het leven Omdat het den mensch wezenlijk Vernieuwt. Thans is het socialisme nu eindelijk ook zoo ver. dat het een nieuwen mensch noodig heeft voor zijn idealen. Maar dan is zijn groote fout. dat het den mensch tegelijk vertelt, dat hii goed is en geen innerlijke vernieuwing noodig heeft. En zoo blijft het onvruchtbaar. De nieuwe menschen, die het socia Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tariei Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst a<L 40 cents lisme noodig heeft, zijn er niet en zul len er nooit komen. Daarom is het fundament van zijn theorie verkeerd en dreigt het gebouw te doen ineenstorten. STADSNIEUWS. D. O. S.-REVUE. Ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan, werd gisteravond vanwege de Chr. Gymnastiek- en Schermveree- niging „Door Oefening Sterk" in de concertzaal 1'Union voor de ouders van leden een uitvoering gegeven, die op het programma stond betiteld als: de „D. O. S.-Revue". De meeste ouders hadden aan de uitnoodiging gehoor gegeven, zoodat de zaal geheel bezet was. De bijeenkomst werd geopend dooi den voorzitter, den heer J. Keereweer, die allen hartelijk welkom heette en dank zegde voor hun goede opkomst Spr. hoopt, dat de aanwezigen niet alleen dezen avond, maar ook wat be treft het gewone vereenigingsleven, zullen medewerken. Het medeleven der ouders is de kracht der vereeni- ging, Speciaal heet spr. welkom den heer Lamers, mede-oprichter der ver- eeniging, en andere mede-oprichters, zoo ze aanwezig zijn. de directrice van de dames-afdeeling en de pers. Een speciaal woord van hulde richt spr. tot den heer S. G. Jansen, secretaris van de vereeniging, die zonder over drijving de ziel van D. O. S. kan wor den genoemd. Namens de geheele vereeniging bood spr. hem een prachtige bloemenmand aan. De aanwezigen onderstreapten de hulde met een krachtig applaus. Daarna werd een aanvang gemaakt met de vertooning van de D. O. S.-re- vue. We zagen eerst Archimedes, die de wetten van de zwaartekracht heeft ontdekt, met zijn nieuwe uitvinding, een miniatuur-vliegmachientje, tie lucht ingaan om 20 eeuwen later te recht te komen in de repetitiezaal van D. O. S., uit de lucht gevallen. De leider, die daar bezig is met eenige jongens te oefenen, wijdt tegenover den eeuwenouden grijsaard uit over de voortreffelijkheden van D. O. S.. waarna Archimedes van hem verlangt, de verschillende afdeelingen te zien werken. Dit geschiedt. En dan krijgen we een aantal tafe reeltjes, gedeeltelijk spel, gedeeltelijk sport, gedeeltelijk scherts. De dames-afdeeling gaf een serie rhythmische oefeningen, die inder daad prachtig waren en waarvan het effect niet weinig werd verhoogd door het mooie kleurenlicht, dat op het too- neel was gericht. Een mooi partijtje schermen werd gegeven door twee leden van de onder officieren schermvereeniging, waarbij Archimedes het zeer bejammerde, dat D. O. S. zelf geen schermvereeniging meer heeft. Een vereeniging van 25C leden mag toch wel zulk een afdeeling hebben. Ook de andere afdeelingen passee- den de revue, de turnafdeeling, de iongensafdeeling en de meisjesafdee- ling, welke laatste een prachtig linten- spel uitvoerden, dat bijzonder in den smaak viel, wat heel goed te merken was aan het enthousiasme van de aan wezigen. Er werden mooie stukjes werk geleverd. Maar ook de humoristische zijde ontbrak niet een zoo werd een mooie afwisseling verkregen, ook door het telkens optreden van Archimedes, die tenslotte bij de finale zeer opgetogen was over de prestaties van D. O. S. en tot de conclusie kwam. dat hij wel de zwaartekracht kon opheffen, maar niet de aantrekkingskracht van D.O.S. Er ging dan ook vooral van de fi nale een zekere bekoring uit. Het was een frissche. levendige groep mot de ontplooide vlag: De groep demonstreer de prachtig de eenheid van D. O. S. De revue is inderdaad heel aardig in elkaar gezet en we hebben er dan ook niets dan lof voor. De bedoeling er van was propaganda te maken en wc hopen, dat het doel ermede be reikt is. Aan Archimedes werden bloemen aangeboden. Een keurig strijkje zorgde voor de noodige afwisseling. In de pauze werd ren tombola zonder nieten gehouden, waarvoor zeer veel animo bestond. De bijeenkomst werd gesloten met dankgebed door den heer Questroo, nadat deze uit naam van D. O. S. alle medewerkers hartelijk had dank ge bracht. FILMS OVER INDIë. Zooals men weet ,zijn door Willy Mullens, in opdracht vari de regeering ■•enige films in en over Indië vervaar digd. Deze films zijn thans gereed. Naar wij vernemen zal Leiden's jeugd daarvan reeds Vrijdagmiddag 2 uur de primeur hebben, aangezien door de zorg van de afd. Onderwijs der Gemeente-secretarie van de Regee- ring vergunning is verkregen om deze hier ter stede voor de rijpende jeugd die de onderwijs-inrichtingen bezoekt, te vertoonen. Vrijdagmiddag te 2 uur zal deze ver tooning in Trianon aan de Breestraat plaats hebben. Alle H. B. S.en, Gymna sium, en Kweekscholen voor onder wijzers zijn uitgenoodigd. Hier kan een nuttige en practische reclame voor Indië inzitten. MEDEDEELINGEN 1927 GEREF. KERK. De jaarlijksche mededeelingen van de Geref. Kerk alhier zijn weer ver schenen. Ditmaal werd dit verslag op gemaakt door de Commissie van be heer. Vroeger dan we wel eens gewoon waren, verschijnt het boekje. In 56 bladzijden geeft het 't stoffelijk leven van de Geref. Kerk over het afgeloo- pen jaar weer. Nieuws in onderschei ding van vorige verslagen is er niet veel. Wel is een belangrijke verbete ring de stratenlijst met een opgaaf van wijk en buurt. In een voorwoord zegt de samen stelster, dat alleen het stoffelijke wordt vermeld en dat het geestelijke clement verborgen blijft. Maar evenals een gezonde ziel in een gezond lichaam zich gewoonlijk opgewekter uit dan in een ziek lichaam, zoo zal de dankbare stemming, die uit dit verslag spreekt, ook zijn doel niet missen. Moge dat doel bereikt worden. De Uitgeefster, de N.V. Nieuwe Leidsche Courant, zorgde voor een smaakvolle uitvoering uitwendig en voor een duidelijke druk inwendig. EERSTE HULP BIJ ONGEVALLEN VOOR DIEREN. Nu de heer Holsheimer door over plaatsing naar elders, zijn werkzaam heden voor Dierenbescherming heeft moeten afbreken, heeft in zijn plaats de dierenarts Kapitein Kuipers, zich met het medisch toezicht op het Die- renasyl willen belasten. Ook bij onge vallen zal de heer Kuipers, evenals de heer Holsheimer dit deed, zooveel mo gelijk hulp verleenen; hiertoe is de brancard der vereeniging beschikbaar. Wordt een dier overreden of op an dere wijze verwond, dan kan men dus óf de Dierenbescherming, No. 1135, op bellen, óf Kapitein Kuipers, No. 796. LEIDSCH-UTRECHTSCH PHILOLOGENGEZELSCHAP. De Societas Philologica Lugduno Ultraiecti a, hield hier ter stede on der voorzitterschap van Prof. P. H. Damsté haar 6de vergadering. Dr. Brakman besprak het bekende gedicht „Pervigilium Veneris, waar van hij, na een critiek op de bestaan de opvattingen vaststelde, dat het om streeks 400 n. C. ontstaan moet zijn en dat het een symbolisch verband legt tusschen den -dienst van Venus en het voortbestaan van het Romeinsche rijk. Dr. K. H. E. de Jong critiseerde het bekende gedicht van Tacitus, omtrent den brand van Rome en de schuld der christenen, naar aanleiding van het stilzwijgen omtrent deze zaak bij de heidensche en Christelijke schrijvers. UITBOUW VRIJE UNIVERSITEIT. Ook van deze plaats herinneren we nog even met verwijzing naar de ad vertentie in dit nummer aan de sa menkomst van alle Comité-leden op Vrijdagavond a.s. te half negen in het catechisatiegebouw aan de Hooigracht Wijl het kort dag is en het Hoofd- Comité dezer dagen samenkomt om het terrein te overzien, is het drin gend gewenscht, dat ook wij volledig rapport kunnen uitbrengen. Wie nog niet geheel klaar is, maakt dit vooraf immers in orde? Onverhoopte verhindering van één der Comité-leden zou ons plan doen mislukken, tenzij in dit geval tijdig gezorgd wordt voor een duidelijk ver slag van zijn werkzaamheden. LEIDSCHE CHR. JEUGD ORGANISATIE „PHéBE". In de afgemeene vergadering van bovengenoemde Jeugdorganisatie werd het éón-daagsche Vacantie-kinderfeest ter sprake gebracht, waarvan de da tum, noch de plaats, waar dat kinder feest zal worden gehouden, kon wor den bepaald met het oog op de finan ciën. Voor dit jaar werden tot leden van de kampeommissie benoemd de hee- ren J. Stichter, W. F. van der Burgh en Th. de Tombe. Besloten werd, thans weder een kampboekje uit te geven en de jon gens, die geen lid der organisatie zijn, en der. leeftijd van 12 jaar hebben be reikt, aan het kamp te laten deelne men. Getracht wordt dit jaar lret lustrum kamp in een mooie boschrijke streek, b.v. in Noord-Holland op te slaan. Daar de organisatie den laatsten tijd voor groote uitgaven heeft gestaan en de kas noodzakelijke versterking noodig heeft, om zonder bezwaar het éénaaagsche vacantie-kinderfeest te kunnen houden, zal zij zich zeer ver heugen, indien zij daartoe op financi- eele medewerking mogen rekenen van degenen, die de jongens zeer gaarne willen laten genieten van de schoone natuur. Het giro-nummer van de organisatie is: 116833.. Een ieder steune dit werk. CENTRAAL ISR. WEES- EN DOORGANGSHUIS. Onder voorzitterschap van den heer T. S. Goslinga heeft gisteravond in de Regentenkamer van het Centraal Isr. Wees- en Doorgangshuis alhier een vergadering plaats gehad, waarin be sloten is, pogingen in het werk te stel len om gelden bijeen te krijgen, ten einde aan het College van Regenten, namens de Leidsche burgerij, aan te kunnen bieden, de inrichting van een of meer zalen, in het nieuw te bouwen gesticht aan de Cronesteinkade alhier Het eere-comité. dat zich tot dit doel gevormd hfeeft, bestaat uit: Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, Jhr Mr. Dr. N. C. de Gijselaar. Prof. Dr. A. J. Wensinck, Opperrabbijn I. Maarsen. Mr. Dr. C. E. van Strijen, de wethouders T S. Goslinga, Aug. L. Reimeringer. Mr. A. Tepe en J. Splin ter, Ir. M. de Miranda, Mr. P. E. Bri- et. Overste Kist, Mr. F. Ligtenberg, Mr. P. G. Knibbe, de heer M. Moolen- burgh, Mr. P. A. van Toorenburgh, de heer P. C. G. A. Wijkmans, Mei. D. Coebergh, de heer L. Levisson. Dr. J. C. M. Timmermans, Dr. E. Marx, de lieer H. I. Cohen, pastoor P. L. Dessens Ds. H. Thomas. Ds. J. W. Groot Enze- rink, de heer E. Th. Witte, de heeren W. v. d. Laan, J. W. Henny, Th. B. Wilmer en D. Huinink. Het uitvoerend comité bestaat uit de heeren: T. S. Goslingt, voorzitter; Is C. G. A. Wijkmans, vice-voorzitter; Is. Leman, Stationsweg Ga, secretaris; Mevr. O. de Marcas-Hes. penningmees teres, en de heeren E. Loeb. H. I. Co- hen, N. Italië, de Marcas. B. M. Noach. Mr. P. A. van Toorenburg, Dr. E. Marx, J. A. A. van der Horst. W. v. d. Laan, H. E. van Os, G. Alter, en B. S. van Kloeten. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Laurens, zv. J. J. Zitman en A. Melius Cornelis Ants. Theods., zv. A. J. Heems kerk en M. Kneppers Hendrica Chris tina, dv. P. H. J. Dickhoff en A. C. C. Stikkelman Johanna Maria Theoda.. dv. H. T. Perquin en E. A. M. Timp Jansje, dv. F. van Kan en E. Meijers Job, zv. P. J. v. d. Burg en M. J. Ros Hendrika Geertruida, dv. J. Keereweer en H. G. Corpel Johannes, zv. C. v. d. Heuvel en A. A. Hooimeijer Dirk, zv. J. Heijmans en S. M. Klip Annetta Maria, dv. L. Biermasz en S. M. Meijer Paulus, zv. J. J. Laman en M. P. Sjardijn Willem Frederik, zv. J. J. Laman en M. P. Sjardijn Louis Johan, zv. W. J. Pasman en J. Pardon Johannes Hen- dricus, zv. J. H. de Geest en N. Meijvogel Franzina, dv. A. J. Kantebeen en G. Masurel Arendje, dv. R. Glasbergen en L. J. van Soest Lena Frederica Maria, dv. B. Honsbeek en M. de Graaf Maria Adriana, dv. W. I. J. Burghouwt en N'f. C. Kerklaan Johannes Cornelis, zv. M. v. d. Linden en A. F. Kienjet Johanna Catharina, dv. II. de Nobel en S. Bodijn Petronella Charlotta, dv. J. J. Valken burg en P. M. Binnendijk Willy, dv. P. M. Haak en G. Krans Arie, zv. G. H. Tijsen on H. C. de Bruin Hendrik Jan, zv. H. Ilerruer en J. M. v. Leeuwen Leonardus Wilhelmus, zv. P. W. P. Toleda en S. Stefaniak Jacob Johannes, zv. J. Fennema en M. Honings Hermanus Jo hannes, zv. H. Guldemond en G. A. Doove Alida, dv. W. Hartevelt en C. Aben Margaretha Maria, dv. L. F. v. Steenber gen en M. M. Vinkestein Cornelia Hen drika, dv. P. van Kampen en II. C. Spie renburg Lena, dv. J. Boom en J. Schel lingerhout Catharina, dv. F. K. v. d. Broek en S. van Ginkel Anna, dv. W. v. der Vos en W. van Kooten Maria Jacoba, dv. G. A. Janssen en A. van Gel- licum Adriana Maria, dv. J. Paauw en A. M. Reijken Josina Cornelia, dv. J. v. der Heijden en A. M. van Amsterdam Maria Jozina, dv. J. J. Lieshout en M. Louwrier Bartholomeus, zv. J. J. Los en G. W. van Kleef. Gehuwd: B. C. J. Langezaal, wedr. en J. C. M. van Egmond, jd. P. M. Koolloos, jm. en D. Clay, jd. J. P. Riedel, gescli. en B. de Tombe, jd. M. J. Holverda, wedr. en A. Stuart, wede. J. Reefstra, gesch. en E. Broomans, gesch. J. J. Philippo, jm. en J. Colpa, jd. J. Swets, jm. en M. C. Keyzer, jd. H. Kroon, jm. en D. H. J. v. d. Wijngaard, jd. H. B. Uiten- hout, jm. en J. v. Dissel, jd. J. Kanbier, jm. en J. II. C. de Keuninp. jd. J. H. Prevoo, jm. en E. M. L. Wilshaus, jd. A. Segijn, jm. en E. Huter, jd. Overleden; J. Boluyt, wedr. 78 j. L. Nieuweft- burg, man 78 j. A. v. d. Velden, an. 22 Binnenland. Het 40-jarlg jubileum van den Bond van J. V. op G. G. te Scheveningen ge vierd. Jaarvergadering Geref. Schoolver band. De Koningin-Moeder naar Zeeland. Buitenland. Tsjang Tso Lin's vertrek uit Peking. Aardbevingen in Japan en Zold- Amerika. Ex-kroonprins Carol zal zich waar schijnlijk in België vestigen. De toestand van Dr. Stresemann blijft ernstig. De „Italia" boven de Poolzee. j- W. J. Zwart, wedr 80 j. A. Pijpers, dr. 13 mnd. M. C. Serlie, dr. G j. B. J. Hoogkamer, dr. 4 j. G. A. Gadri, gesch 57 j. C. J. van Veen, dr. 8 weken C. J. Filippov. 't Hooft, vr. 78 j. A. de Boer—Couman, vr. 61 j. P J Mooten, zn. 16 j. J. A. v. Hoek, dr'. tiü J. H Sirag, vr. 85 j Gisteren is van Mej. de R. haar fiets ontvreemd, die zij op de terrei nen van het oude ziekenhuis onbe heerd had neergezet. Gisteravond te kwart over negen brak ten huize van W. S. in de Jan- Vossensteeg 42 een schoorsteenbrand uit, die door den commandant van de brandweer gebluscht werd. BINNENLAND. EERSTE HAMER. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 22 dezer, des avonds te half negen. ONTVANGST VAN BUITENL. JOURNALISTEN. Het Bestuur van de Vereeniging „De Amsterdamsche Pers" heeft gister avond den vertegenwoordigers der öuitenlandsche pers, welke ter gele genheid van de Olympische Spelen in ons Jand vertoeven, een feestelijke ont vangst bereid in de met palmen en bloemen versierde zaal van het nieu we gebouw der Amsterdamsche Maat schappij voor Jonge Mannen op de Stadhouderskade aldaar. Behalve een 60-tal journalisten uit den vreemde en vele Nederlandsche dagbladschrijvers bevonden zich on der de gasten Z. K. H. de Prins met zijn adjudant, jhr. Laman Trip, de Burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt; de wethouders dr. I. H. J. Vos en Th. M. Ketelaar; de oud-wethouders F. M. Wibaut en Ed. Polak; verschillende raadsleden en hoofdambtenaren der gemeente. De Voorzitter der Amsterdamsche Pers, de heer D. Kouwenaar, hield een begroetingsrede, welke door den heer Henri Deterding, namens den Nederl. Journalistenkring, werd beantwoord. Daarna werd nog een film vertoond welke vertooning gedeeltelijk door Prins Hendrik werd bijgewoond. DE OPPOSITIE IN DE S. D. A. P. In de Zondag j.l. te Amsterdam ge houden vergadering van zeventig on derteekenaars van den „Open brief aan het partijbestuur der S. D. A. P." werd, volgens „Het Volk", met alge- meene stemmen de volgende resolutie aangenomen: „De vergadering van onderteeke- naars van den „Open Brief", bijeen op 18 Mei te Amsterdam; spreekt de verwachting uit ,dat'de minderheid in de partij de noodige ge legenheid zal gegeven worden om in d© Partij voor haar afwijkende mee ning op te komen; dringt er bij alle sympathiseerenden op aan, met verdubbelden ijver voor haar denkbeelden te ijveren en op de meest actieve wijze aan het partijwerk deel te nemen; besluit geen vereeniging in de Partij te stichten, maar het bestaande on derlinge contact te behouden; een contactcommissie te benoemen on haar op te dragen: a. waar mogelijk studiebijeenkomsten te beleggen, b. de uitgifte van brochures en een zelfstandig socialistisch weekblad voor te bereiden. DE WERKING DER INVALIDITEITS WET. Op 1 April wertlen 9944 weduwen- renten en 10.0005 weezenrenten krach tens de Invaliditeitswet genoten. Op genoemden datum verkeerden krach tens art. 373 dier wet G 1.693 personen in bat genot van een als vrucht van

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1