UIT DE OMGEVING. AARLANDERVEEN. Bri „C. v. Vliet aan den Kanaalweg brak brand uit. De spuit was spoedig ter plaatse, en wist de woning te behouden Bti T. v. S. hebben ze de gasme ter gelicht, toen zijn woning ledig stond Het Kantongerecht veroordeelde v. B. en de J. tot f8,boete lof 4 hechtenis, omdat zij bij sterk ris ge poogd hebben eon plank tusschen do schroef van een ijsbreker te steken. ALKEMADE. Burgerlijke stand. Geboren: Pieter z.v. Maarten Meijer en Jobje van Gin- hoven. Ondertrouwd: Cornelis Gerardus van Emmerik jm. 27 j. en Wilhelniina Johan nes Jacobus Straathof jm. 32 j. en Er« mina Petronella Straathof jd. 24 j. Getrouwd: Huberius Johannes Wessel- man, jm. 25 j. en Clasina Catharina van Rijn jd. 24 j.; Gerrit Willem van Goozen jm. 24 j. en Agues Catharina. Does wijk jd. 23 3. Overleden: Gerardus Amoldus Steke- llenburg, 75 j. BOSKOOP. Coöp. vereen. „De Boskoopsche Veiling". Veiling van 14 Mei. Rozen per bos: Rcsalandia 6593 ct.; Pink Pearl 3349 ct.; Golden Ophelia f0,481; Gemengde Rozien 1826 ct.; Ophelia 4166 ct.; Butterfly 6090 ct.; Colum- bia, 6398 ct.; Claudius Pernet fo,6o 1,40; Hadley f0,85ï,s6; Jonkh. Mack 24 ct.; Mae. Keiler f0,941,40; Marcel Roy er 4193 ct.: Jules Bochë 6086 ct.; Lathyrus per bos 8—19 ct.: Seringen per tak 1012 ct.; Violieren dubb. per bos fo,8o1. Burgerlijke stand. Geboren: Heiv drik, z.v. jP. ter Wee on J. 1. Both; Cor nelia Maria d.v. J. P. Verkade on 0 M. Brinkman; Gerardus peirus z.v. F. A. Vermeulen en E. Vermeulen* Alet- ta, d.v. W. v. Linten en J. P. Ballering, Maria d.v. J. M. Grootendorst en M Trilmp; Apolonia d.v. J. J. Verweii en C. Broekhuizen. Ondertrouwd: H. A. Groenestein en A. de Leede: .T. Hagen en G. W. Gran- dia; A. J. Vurens en M. M. v. Eyk. Overleden: Evert v. Voskuilen 41 j. LEIMUIDEN. De lieden van kracht gewordjen kieeersljjst bevat 880 Kamer-, 868 Sta ten- en 843 Genieentoraadkiezers. Voor het indienen van verzoeken voor vrijstelling van den dienstplicht wegens broederdienst, zal voor deze gemeente meer in het bijzon 'c: gelegen heid worden gegeven op Maandag 21 Mei a.s. tusschen 9 en 12 uur v.m. Men vergete niet de zakboekjes tier gediend hebbende broeders mede .e brengen. De „Myvo" (Maatschappij tot ont ginning van woeste gronden door toe passing van stadsvuil), heeft heden met de ophooging der rietlanden ten wes ten van den Nieuwenweg een aanvang gemaakt. De verordening tot aanvulling der politieverordening, is heden van kracht geworden. Een van de belangrijkste bepalingen is wel deze: ,,H?t o-phoo- gen van terreinen met straat- of huis vuil of dergelijk materiaal, is alleen toegestaan mits de eigenaar zorgt, dat ditmateriaal zoodanig wordt beschermd dat de verspreiding daarvan door wa ter of wind niet mogelijk .s. NIEUWKOOP. De Emmabloem-collecte bracht op f 36,39. Aan den ingeschrevene der jich ting 1928, C. W. v. Berkestijn, is we gens lichaamsgebreken ontslag uit den nienst verleend. Het jaarlijksch onderzoek voor de dienstplichtigen der lichtingen 1916 en 1919 zal voor de,.e geme nte worden gehouden te Alkemade in het Gemeen tehuis op Woensdag 27 Mei a.s. n.m. kwart voor drie uur. Bij B. en W. is een verzoek inge komen van G. H. D. Schuurman om verlof voor den verkoop van alcohol houdenden drank, anderen dan ster ken drank. Vergunning is verleend aan J, .Tersteeg tot het oprichten van een broodbakkerij te drijven door 1 dec •trisehe motor van D/2 P.K. MOORD WIJK. Burgerlijke stand. Geboren: Hel mut Heinrich z.v. E. Dekker en R Strohn; Hendricus Johannes Iacobu.1 Renato z.v. E. C. Urlus en M. Gorri; Ja cobus Adriö.nus Johannes z.v. W. P. Berkhout en F. G. Hoek; Catharina Jo hanna, d.v. Jac. v. d. Holst en A. G ter Metz. Ondertrouwd: Cornelis Martinus Nul- kes, 3 ij. en Apolina Maria Langelaan Nteolaas Antomus van Kampen 20 j te Noordwijkerhout en Alida Wilhfilmi na Caspers 20 j. alhier: Johannes Taco- bus Korbee 25 j. en Wilhelmiiiaiiou- waart, 20 j Jacobus Heemskerk 30 te Noordwijkerhout en Maria Martha Elizabeth Johanna Schouten 25 j. te Amsterdam, onl. alh.; Sibrand Koos Ha renberg, 22 i. en Tot je de Vriles 23 3 te Leens, onl. te Katwijk. Getrouwd: J. H. Jufi'ermans 23 3. te Westerblokker en A. v. d. Berg 21 i.* C. W. Meijer 23 j. te Voorhout ,euC. J M. Caspers 24 j. Overleden: Hendrikus Martinus v. d Berghe 4 mnd. z.v. H. J. v. d. Berghe en J. C. Krol; Pieter Kiebert 74 3. geh. m. B. Kappert; Elisabeth Karollna Mathil da Swerver 68 j. ongeh. RIJNSBURG. Bij den handelaar jac. St. zjjn gis terennacht door honden een achttiental kippen verscheurd. Ook een kat werd het slachtoffer dezer roovers. Een on derzoek wordt door de politie ingesteld WOUBRUGGE. Onder leiding van mevr. Baumann- Ninaber is in deze gemeente ook een (damescomité gevoimd tut het houden van een collecte ten b -hoove an li t huldeblijk voor H AL de Kon.-Moedor. GEMENGD NIEUWS. Een droevig incident voor „Excelsior" te Parijs. Toen de Kon. Chr. Oratorium vereeniging „Excelsior uit Rotterdam Zaterdagavond in de zaal Pleyel te Parijs liaar eerste uitvoering had gegeven, wil den verschillende koorleden per taxi naar hun hotel terugkeeren. Een viertal dames, die samen een taxi namen, bemerkte niet, dat het portier aan den tegenovergestelden kant. van waar zij in het voertuig stegen, niet ge sloten was. De taxi zette zich in beweging en de bocht makend om den boulevard de Courcelles te nemen, gleed een der jongedames van de strampontin tegen het niet goed gesloten zijnde portier en werd buiten de auto geslingerd. Ondanks de drukke file auto's kon on middellijk gestopt worden, doch de on gelukkige kon niet anders dan in zeer deerniswaardigen toestand in de auto ge plaatst worden om naar het in de onmid dellijke nabijheid gelegen ziekenhuis Beau- jon in de rue du Faubourg St. Honoré te worden vervoerd. Mejuffrouw Verni, aan wie dit treurig ongeval is overkomen, was in bewusteloo- zen toestand. De doktoren constateerden schedelbreuk en gisteren was haar toe stand nog steeds hoogst zorgelijk. De dames die haar vergezeld hadden, konden nog ondanks het late uur be stuursleden waarschuwen, die onmiddel lijk de familie te Rotterdam waarschuw den. Ontsnapt en weer gesnapt. Gisteren avond heeft de politie op den Koningsweg bij Arnhem aangehouden een krankzin nige, die uit het gesticht Den Dolder bij Zeist was ontsnapt en eenige dagen had rondgezworven. Hij beweerde dat hij naar Apeldoorn wilde gaan. De man zal naar het gesticht worden teruggezonden. Ernstige overstrooming te Utrecht. Het springen van een hoofdbuis der wa terleiding in de Bakkerstraat te Utrecht heeft gisternacht een ernstige overstroo ming in de binnenstad ten gevolge gehad. Met kracht spoot het water uit het lek, zoodat in een minimum van tijd zoowel Bakkerstraat, Heiligenweg als Maria? straat blank stonden. In de kelders dei- woningen richtte het water veel schade aan, dat tot niet minder dan 30 c.M. hoog te steeg. Onmiddellijk na het bekend worden van het ongeval werd de Waterleiding Mij. gewaarschuwd, die een aantal menschcn stuurde om den vloed te stuiten. Ook de politie, onder leiding van inspecteur Mey- boom, was onmiddellijk op de bedreigde punten aanwezig om voor afzetting te zorgen. In de nabijheid der Bakkerstraat, was in de houten bestrating een gat van ze ven tot acht vierlc. M. geslagen, terwijl over een oppervlakte van dertig vierk. M. geen zand onder deze bestrating meer te bespeuren viel. Alles was door het water weggespoeld, ook de blokken der bestra ting van de Bakkerstraat zelf, die men later in de Mariastraat zag ronddobberen. Een ander deel der houten bestrating stond bolvormig omhoog, terwijl het as phalt op den hoek van Bakkerstraat en Mariastraat zoodanig was ondermijnd, dat het wegdek bij het loopen op en neer ging en naar alle kanten scheuren en gaten vertoonde. De Bakkerstraat moést voor alle verkeer, ook voor voetgangers, worden afgesloten, terwijl op den Heili genweg het rij Vér keer werd verboden. De chef van het verkeerswezen, inspec teur Weyburg, kwam zich persoonlijk op de hoogte stellen van de schade, die het water had aangericht, en op zijn aanwij zing werden genoemde maatregelen dan ook getroffen. Een defect aan de olieleiding. Gister middag omstreeks 1 uur heeft op het Scheveningsche strand voor de Keizer straat het militaire vliegtuig 538 uit Soesterberg, bestuurd door den luitenant vlieger Steenbergen, een noodlanding ge maakt. De oorzaak was een defect aan de olie leiding. Reeds eenigen tijd had de ma chine boven de visschershaven gecirkeld, om een goed landingsterrein te vinden. Het dalen geschiedde vlot. Aan het toe stel werd niets beschadigd. De vlieger, die dadelijk om assistentie vroeg, verkreeg deze van de gemeente. Twee liarer werklieden soldeerden toen het gat in de leiding, waardoor de olie wegvloeide. Omstreeks kwart over twee kon het vliegtuig weer opstijgen. Wij vernamen, dat luit. Steenbergen, die nog een sergeant-mecanicien aan boord had, reeds in Breda een noodlan ding gemaakt bad om dezelfde reden. Daar had een fietsenmaker het lek ge soldeerd. blijkbaar met de noodige vak kennis. De mecanicien kon niets uitrich ten, daar hij geen soldeergereedschap bij zich had. Het vliegtuig is naar Schiphol gevlo gen. De belangstelling van het publiek was zeer groot en vele agenten waren noodig om de menschen op behoorlijken afstand te houden. Deze niet alledaagsche gebeurtenis was oorzaak dat de Scheveningsche jeugd uit de Keizerstraat-omgeving de school ver gat en daar dan ook veel te laat aan kwam. De moord te Maartensdijk. De justi tie meent, dat een jongeman, wonende in de nabijheid van de verbrande boerderij, als de vermoedelijke dader moet worden beschouwd. Na het misdrijf is hij niet thuis geweest; men heeft reden te ver moeden, dat hij zich in de omgeving schuil houdt. Gisternacht heeft de politie van Maartensdijk, versterkt met die san el ders, in de omgeving een onderzoekings tocht gedaan, doch zonder h-1 gewensch- te resultaat. Een onverbeterlijke. Zaterdag merk te een kantoorbediende, dat zijn fiets, die hij enkele oogenblikken onbeheerd had laten staan in de Calandstraat te Rotter dam, gestolen was. Hij kreeg een fiets van een collega te leen, om daarmee naar het politiebureau in de Witte de With- straat te gaan, en aangifte van den dief stal te doen. In die straat ontmoette hij evenwel een man, die op de gestolen fiets reed. Hij sprak den man aan, die da delijk bekende, de fiets gestolen te heb ben en die terstond bereid bleek, het ge- stolene terug te geven. De kantoorbedien de vroeg den man, die een flink postuur had, waarom hij niet liever ging werken, dan uit stelen (e gaan. De man zeide, graag te willen werken, maar nergens werk te 1 innen vinden. De kantoorbe diende nam den man toen mee naar 't kantoor aan de Calandstraat. Daar bleek men evenwel geen werk voor den man te hebben. Men verklaarde zich echter bereid, moeite te doen bij do scheepvaart vereeniging-Zuid, om den man aan werk te helpen. Men zou het kantoor van de scheepvaartvereenïging opbellen en de man zou in dien tusschentijd naar dat kantoor gaan. Toen hij evenwol twee huizen verder was, zag hij een andere on beheerde fiets staan, waarmee hij er van door ging. Deze gestolen fiets heeft hij des nachts maar ergens neergezet, waar na hij zich bij de politie heeft gemeld. Hij is opgesloten. Door den trein overreden en gedood. Gisteravond is de metaaldraaier J. G. v. B. onder den trein geraakt, die om 9.IS van Hengelo naar Enschedé vertrekt. Hij was onmiddellijk dood. Doodelijk mijnongeluk. Zaterdag avond kreeg in de schacht op de 401 me ter-verdieping van Staatsmijn Hendrik de 30-jarige eerste seingever N. J. Backbier uit Brunsum een stuk ijzer op het hoofd. De schedel werd verbrijzeld en de dood trad onmiddellijk in. De man laat een vrouw en drie kinderen achter. Overboord geslagen en verdronken. Bij de familie- Boerema te Winschoten kwam gistermorgen het bericht in, dat de 20-jarige zoon L. Boerema Zaterdag te Huil overboord was geslagen en verdron ken. De onregelmatigheden te Onstwedde. Inzake de beweerde onregelmatighe den in de gemeente Onstwedde zijn nu te Winschoten in voorloopige hechtenis ge steld C. L. (raadslid), O. L. (gemeente-ac countant), G. v. D. (oud-directeur van de N.V. Winschoter Cement Industrie v.h. A. J. C. Kuiling te Winschoten). Gevangene ontvlucht. In het gemeen teziekenhuis te Arnhem werd sinds eeni gen tijd een 30-jarige Duitscher verpleegd, die door de Zutphensche rechtbank tot 1 jaar gevangenisstraf was veroordeeld. Zaterdagnacht nu is het den Duitscher gelukt uit het ziekenhuis te ontvluchten. Hoewel de politie direct een onderzoek heeft ingesteld is het haar tot nog toe niet gelukt den man weer te vatten. Straatroof. Een onbekende heeft van den melkwagen van T. Renkema tg Groo- tegast een kistje met c.a. ƒ500 gestolen. Pogingen om den dader te achtervolgen mislukten eerst, doch later werd hij aan gehouden te Twijzel, zijn woonplaats; het bleek te zijn de 32-jarige Witt. Autobus door een trein gegrepen. J.l. Maandagmorgen heeft op den onbevvaak- ten overweg aan den St. Joosterweg te Echt een ernstig ongeluk plaats gehad. De ledige mijnwerkersbus van v. Spee uit Grevenbricht passeerde in de richting EchtRoermond dien onbewaakten over weg. De machinist van den juist aanko menden arbeiderstrein gaf verschillende fluitsignalen, maar de chauffeur schijnt dat volgens de „L. K." niet geboord te hebben. De autobus was precies op de spoorbaan, toen de trein haar greep en totaal vernielde. De chauffeur liep een hoofdwonde op. Brand in een lakstokerij. Te Aals meer is brand ontstaan in de verffabriek van de firma Heeren. De vlammen sloe gen in een vat olie en spoedig stond de geheele lakstokerij in lichte laaie. De lak- stolcer P. d. B. bekwam ernstige brand wonden over ziin geheele lichaam en in vlamme. gehuld sorong hij in een sloot, waaruit men hem ernstig verwond op haalde. Het ijzeren g -bouw, waarin de lakstokerij ondergebracht is, brandde ge heel uit. Verzekering dekt de schade. Ongeval. De heer J. S., hoboïst bij 't Residentie-orkest is gisteren op het voor jaarsfeest in den Dierentuin te 's-Graven- hage gevallen en heeft zijn enkel gebro ken. Diefstal. De heer J. heeft aangifte gedaan, dat op het Voorjaarsfeest in den Haagschen Dierentuin gistermiddag zijn gouden horloge met ketting gerold zijn. Door een auto overreden en gedood. Te Enter is het vijf-jarig kind van den metselaar H. Hendriksen bij het overste ken van den weg aangereden door een vrachtauto. Zwaar gewond werd het op genomen, en het overleed spoedig. Branden. De woning, bewoond door de gezinnen L. Janssen, A. Kregel en A. Stoel te Vries (Dr.) is gisternacht een prooi der vlammen geworden. Er kon niets worden gered. Slechts het huis was verzekerd. Een koe, twee kalveren en vijf varkens kwamen in de vlammen om. Tusschen Haren en Waterhuizen is Zondagavond het café van den heer A. van Goinga gedeeltelijk afgebrand. Ook de inventaris leed veel schade. Alles was verzekerd. RADIO-NIEUWS. DE STEM UIT HOLLAND. De Kootwijksche zender ter bevordering van een nationaal belang. Voor den Hilversumschen Zender heeft de heer M. S. Vaz Dias, directeur van het Persbureau, gisteravond een rede gehou den, waarin spreker uitvoerig een uit eenzetting gaf van de snelle ontwikkeling van het mooie werk van Dr. Koomans en zijn staf welke o.a. tot resultaat had, de overtuigende kruisgesprekken demonstra tie op den 31en Maart 1.1. vanuit de Ane- ta-kantoren te Batavia en te 's-Graven- hage. Spr, wees er op, dat de Kootwijksche zender, behalve in Europa, in vrijwel alle werelddeelen gehoord wordt. Dr. Koomans ontving rapporten van goede ontvangst uit Canada, Australië, Azië, Ceylon, de Canarische eilanden, Oost-Afrika en tal van plaatsen in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Hier opent zich nu een wijd verschiet voor degenen, die het buitenland omtrent Holland willen voorlichten. Men zal door middel van den Kootwijksche zender op bepaalde tijden mededeelingen omtrent ons land, zijn politiek, kunst, industrie, scheepvaartbeweging, Nederlandsche in- en uitvoer en wetenswaardigheden om trent ons koloniaal beheer, onze handels balans, de beteekenis van Nederland als financieel centrum, Hollands aantrekke lijkheid voor den toerist, enz. kunnen verspreiden en met deze mededeelingen honderdduizenden luisteraars en vele dui zenden bladen kunnen bereiken. Dit plan werd door de regeering dan ook zeer toegejuicht en met toestemming van den Minister yan Waterstaat en me dewerking van de ministeries van Bui- tonlandseho zaken en koloniën werd er ren commissie gevormd, welke voorloo- pig «-Ike Woensdag een serie nationale berichten door middel van den kortegolf zender te Kootwijk zal samenstellen en verzenden. De verantwoordelijkheid voor de uit zending wordt gedragen door een com missie van redactie, bestaande uit de heeren Salomonsen van Aneta als voor zitter en Vaz Dias van het Persbureau Vaz Dias als secretaris; op hoogen prijs wordt het voorts gesteld, dat ook de di rectie van het Ilaagsche Correspondentie- bureau voor Dagbladen Vaz Dias Be- linfante, door Mr. Joh. J. Belinfante in de commissie vertegenwoordigd zal zijn. De berichten zullen worden uitgezon den in het Nederlandsch, Fransch, En gelse h en Duitsch. Duizenden Nederlan ders. die zich metterwoon in het buiten land gevestigd hebben, zullen zich zeker de moeite en betrekkelijk geringe kosten veroorloven om „De stem uit Holland", welke het wekelijksche communiqué vol nieuws op elk gebied verbreidt, te kunnen vernemen. Deze landgenooten vooral, wier hart ondanks, of wellicht juist door den afstand, warm klopt voor het vader land, zullen belangrijke diensten bij de verspreiding der berichten in de buiten- landsche leidende dagbladen kunnen be wijzen. Het zal de commissie, aldus spreker, dan ook zeer aangenaam zijn, indien men adressen van vrienden en verwanten in den vreemde zou willen doen toekomen, hetzij aan den heer H. Salomonsen, Ane- ta-kantoor te 's-Gravenhage, of aan den heer M. S. Vaz Dias, Persbureau Vaz Dias te Amsterdam. Daarnaast en zeker niet in de laatste plaats, wendt de commissie zich tot alle leidende persoonlijkheden op verschil lend gebied in Nederland, die' hetzij we kelijks, hetzij op daarvoor geschikte tijd stippen, wetenswaardigheden op hun ge bied, geschikt om onder de aandacht van het buitenland gebracht te worden, zou den willen doen toekomen. Gedacht hierbij wordt aan de besturen van al die vereenlgirigen, welker doel het is de Nederlandsche naam en faam in het buitenland te verbreiden. Spreker wekte allen op om het buitenland door middel van Kootwijk op populaire en voor ieder bevattelijke wijze te doen weten, wat Ne derland aan bijzonders heeft mede te dee- len op wetenschappelijk-, kunst-, sport-, handels-, scheepvaart- en industrieel ge bied. Spreker eindigde met een opwekking tot allen om mede te werken aan de ver wezenlijking van dit plan, hetwelk voor ons land belangrijke resultaten kan op leveren. MONUMENT VOOR WIJLEN Dr. C. J. DE GROOT TE BANDOENG. Zooals bekend heeft zich destijds in Ne derland onder voorzitterschap van ir. Damme, directeur-generaal der P. en T. een sub-comité gevormd, ter ondersteu ning van den in Ned. Indië gedanen op roep tot het oprichten van een monument voor wijlen dr. ir. C. J. de Groot, wien° stoere cn volhardende arbeid van zoo groote beteekenis is geweest voor de rechtstreeksche radiotelegrafische en -te lefonische verbinding van Nederland met Indië. Het Nederlandsche sub-comité heeft de zer dagen zijn werkzaamheden beëindigd, met het mooie resultaat, dat een bedrag van 3275 netto ter beschikking van het Indische Comité kon worden gesteld. DE RADIO-UITZENDTNG OP 30 APRIL. Door het Dagelijlcsch Bestuur van den National en Bond tegen Revolutie is aan den Minister van Waterstaat een schrij ven gericht van den volgenden inhoud: „Het Dagelijksch Bestuur van den Na- tionalen Bond tegen Revolutie, kennis genomen hebbende van de overwegingen, welke hebben geleid tot de beschikbaar stelling van den I.ilversumschen zender aan den Socialistischen radio-omroep op 30 April j.l., protesteert met klem tegen deze rege ling waardoor Uwe Excellentie de uitzen ding, georganiseerd loor een socialisti sche organisatie op dezen nationalen feestdag heeft mogelijk gemaakt wat door de overgroote meerderheid van ons volk in al zijn geledingen is gevoeld als een krenking van de gevoelens van aanhan kelijkheid aan het Vorstenhuis, dringt er bij Uwe Excellentie op aan, dat maatregelen v/orden genomen, wel ke de herhaling van het nu voorgevallene in den vervolge uitsluiten. RADIO IN DIENST DER POLITIE. Berkeley, een stad van 80.000 inwoners in Californië, beschikt over een uiterst modern geoutilleerd politiecorps. De auto's n.l. waarin de agenten pa trouilleeren, zijn voorzien van een spe ciale radio-ontvanginstallatie. Op het hoofdbureau van politie bevindt zich een 50-watt zender voor telegrafie en telefo nie. Het hoofdbureau is op deze wijze te allen tijde in staat, zijn agenten niet den grootst mogelijken spoed naar het too- neel van een misdaad te dirigeeren of an dere aanwijzingen te geven. Op het dashboard voor de auto's bevindt zich een signaallampje voor het weerge ven van de door het hoofdbureau uitge zonden signalen. Voor telefonie-ontvangst zijn een hoofdtelefoon en luidspreker aan wezig. De transmissie vindt plaats op een golflengte van 160 meters. Het systeem schijnt zeer goede resul taten te geven. SCHOGL EN RADIO. Indèrtijd, toen men in Engeland begon aan te dringen op uitbreiding van' het gebruik der draadlooze telefonie bij het onderwijs, gaven eenige onderwijsman nen in een onderhoud met den heer Sto- bart, Educational Director van de B. B. C. als hun meening te kennen, dat lessen per radio in geschiedenis, aardrijkskunde, natuurlijke historie, Engelsch en vreem de talen wel nut konden afwerpen, mits ze herhaald werden door den onderwij zer der klas. Verder moest h.i. de uitzen ding zich beperken tot mooie muziek, goede elocutie, niet te veel, en het ver halen van merkwaardige gebeurtenissen door den betrokkene zelf. Deze opvatting schijnt nog steeds waar te zijn, schrijft The Times Educ. Suppl. Een 40-tal scholen maken een luister proefjaar, door, op het moment beperkt tot een tijdruimte van anderhalf uur op Vrijdagmiddag. De rapporten over deze proefneming moeten nog verschijnen. Maar een commissie uit de Londenscbe schoolhoofden, die onlangs naar een van dgl. lessen, een geschiedenisles, luisterde, had er blijkbaar geen gunstigen indruk van gekregen. De stem van den onzicht bare» spreker, de les m t haar nnhèant woordc vragen, zelfs de reeks vragen aan het einde, alles leek zoo erg omvcrkeliik. VISSCHERIJBERICHTEN. IJMUIDEN, 14 Mei Heten aanko men aan den Rriksvischa 's ag: 18 it'om trawlers, 2 stoombc igers, 15 ligger*. 1 IJslander. I e prijzen waren wr Trawlvisch: tarbot f196.1. git f23 50 per 50 K.G.; gr. tong f 1.50 16; middel tong f1,351 7°- kl. t'jng f '»20 1,50 p. K.G.; micld 1 schol f47. zet dito ,J 2436, kl. dito i'520, sohat f4,9012, tongschar f32—35 n k. Van 50 K.G.; Tog f1325 p. 20 stuks; vleet f2,202,75 p. st.; pieterman poentten f^19, gr. schelviscn f 17 n 5middel dito f1424, kleinmitldel dito fu J7.50, kl. dito f613,50 p. k. van 50 K.Cr.: kabeljauw £1620 p. k. van 125 KG.; gr. gullen f2,907,50, kl. dito f613,50 p. k. van 50 K.G.; ka beljauw f 1629 p. k. van 125 K.G.; gr. gullen f2,907,50, kl. dito f3,207 p. k. van 50 K.G.;~ leng f0,571,55, heilbot f5,4920,70 p. stwijting f3,70 7 p. k. van 50 K.G.; koolviscn f 0,44 p. st.; makreel f 10 p. k. van 50K.G.: foalm f0,831,7°, steur f2528 p. st. Beugvisch: 1 kn. gr. doo schelvisch f35, 1 kn. mildd. dito- f20, f kn. kl midd. dito f19, 16 kn. gr. gullen f4,50 5,50, alles p. k. van 50 K.G.; 2 kn. id-ocde kabeljauw f24 p. k. van 125 K.G., 1 kn. rog f12,50 p. 20 st., 149 st. lev. kabeljauw fo.So3,60, 300 st. lev. gullen fo.So. 95 st. lev. leng f0,41 3,60, 55 st. dorde leng f0,582, 67 st. iev. heilbot f4,44055, 9 st. doode heil bot f4,1422,50, 15 st. koolvisch f1,07 102 st. vleet f1,423,20, alles p. st. IJslandsche visch: 1961/4 kn. gr. schel visch f3,7013, 54 vi-middel f3,60 12, 30 kn. kl. miadsl f4,409, 1 kn. kl. f5,20. 9 kn. schartcng f914, 4 kn. tongschar f 1617 16 L-kn. gr. gul len f33,60, 91/2 kn. kl. dito f3,40, al les p. k. van 50 K.G., 129 (kn. kabeb jauw f814,50 p. k. van 125 K.G., 33 st. leng f0,470.57, 5 st. heilbot f3, 297 st. koolvisch f0,48 alles p. sL Van <de IJm. stoomtreders kwa men er heden 19 aan de markt. De> be sommingen waren: IJM. 58 m. f2.964, ÏJM. 121 m. f 1.459, IJM. S2 m. f2.336, IJM. 15 m. f2.604, IJM. 143 m. f2.286, J.JM. 99 m. f3.179, IJM. 48 m. f2.006 IJM. 41 m. f 1.716, IJM. 23 m. f3.543, IJM. 127 m. f2.022, IJM. 271 m. f2.71 g XJM. 2 m. f2.283, IjM. 75 m. f2.213. JJM. 122 <m. f2.606, IJM. 142 m. f2.39^ IJM. 119 tm. f 1.796, IJM. 01 m. f2.852. IJM. 64 m. f2.100 en IJM. 168 m. f3.686 van IJsland. Van 'de trellloggers kwamen heden aan den afslag de SCH. 236 m. f547; KW. 155 jm. f271; KW. 178 m. f205; KW. 172 m. f242; KW. 28 m. f291: KW. 121 m. f212; KW. 144 m. f303; KW. 48 m. f264; KW. 137 m. f317; KW. 166 m. f364; KW. 102 m. f621; KW. 110 m. f695; KW. 138 m. f521; KW. 147 lm, f596; KW. 57 m. f534 bes. Van de beugvisscherij kwamen heden hier binnen de stoombêugers VL. 195 m. f 1.454 en VL. 199 in. f846 bes. Scheepstij dingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. RADNORSHIRE Vanc. n. Rott. 11 v Portland (O.) EEMDIJK Vanc. n. Rott. 12 t&Londeik KINDERDIJK Rott. n. Vancr. 12 te San Francisco. VOLENDAM .-York n. Rott. 14 jov.mt van Plymouth. HOLLANDAFRIKA-LIJN. 23ILLITON 13 v. Rott. n. Hamburg. JAGERSFONTEIN thr. 11 v. Mozambique NI AS thr. 11 te Kaapstad. NIJKERK thr. p. 11 Madeira. RIETFONTEIN uitr. 11 10.11 n.m. 110 m. Z.O. -v. Eand's End. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. SCHELDESTROOM 13 v. Antwerpen n. Hamburg. HELDER 14 y. AmsL n. Hamburg. EEMSTROOM thr. 12 v. Kotonou. ALGENIB uitr. 12 v. Duinkerken. RIJNLAND 14 v. Hamb. te Amst ALCHlBA thr. 13 te Amst. DRECHISTROOM uitr. p. 12 LasPal1- mas. VLiELAND thr. 14 v. Duala. KON. HOLLANDSCEE LLOYD. FLANDRIA uitr. 11 v. Bahia. KENNEMERLAND uitr. 13 v. Lissab, MAASLAND thr. p. 12 Teneriffe. 1ORANIA thr. p. 13 Fern. Nor. SALLAND thr. 13 v. Montevideo. WATERLAND 14 V. Amst. te Hamburg ZEELANDIA uitr. 13 v. Leixoes. ROTTERDAMSCHE LLOYD. \DJEMBER uitr. p. 12 Ouessant. SAMARlNDA uitr. 13 te Belawan. SLAMAT thr. 14 y. Sabang. BANDOENG uitr. p. 13 Dungeness. INSULlNDE uitr. p. 13 Kaap del Armi. TAB AN AN thr. 13 8 v.m. v. Pt. Said. JACATRA uitr. p. 13 ruin. Pt. de .Galle. .VARD'UUA gech. Bat. n. Rott. 13 v. Oran. INiJKAPOERA uitr. 12 v. Colombo. PALEMBANG thr. 13 v. Pt. Said. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". KON. DER NED. uitr. p. 13 Perim. SAPAROEA uitr. u v. Singapore. SALElER uitr. p. 11 Gibraltar. RADJA uitr. p. 13 Dungeness. VONDEL thr. 14 v. Colombo. J. P. COEN uitr. p. 13 Gibraltar. P. C. iHOOFT uitr. 12 te Batavia. KAM BANG AN thr. 12 v. Sabang. MADOERA uitr. 13 v. Suez. «MAP1A uitr. 12 te Batavia. UHR. HUYGENS thr. p. 13 .Gibr. KON. PAKETVAART MIJ. RAN T AU PAN DJ AN G n te Batavia. NIÉUW-HOLLAND Amst. n. Bat. p 13 Ror&e Sand Fe.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6