HEI SPECIALE HUISKAMER-KARPET DAG-AGENDA. Noord wijk-Blnnen, Zeeweg, Don derdag 17 Mei: Zangconcours door Chr. Gem. Zangvereen. Aanv. kwart vóór elf. Donderdag 17 Mei, 's middags twee uur. Oud-Poelgeest: Zendingsf» "st. Vrijdag 18 Mei, "s midd. half vijf. Breestraat 119: Ledenverg. van de Ver. De Leidsche Buitenschool". Maandag 21 Mei. 's av. kwart over acht. Rest. „In den Vergulden Turk". Breestraat: Mei-vergadering der 3-Oc- tober-Vereeniging. Woensdag 23 Mei, 's av. acht uur. Pieterskerk: A Cecelia Uitvoering door „Sursum Corda". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 Mei tot en met Donderdag 17 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) waargenomen door de apotheken van de heeren G. F. ijst, SU-utraat 35, eie.. 13(i en A. J Donk, Doezastraat 31, Telef. 1313; van Vrijdag 18 tot en met Zondag 20 Mei neemt waar de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594. RECLAME SPLINTER „WILTON" 2 Mtr. x 3 Mtr. f 79.50. Hoe bepaalt men nu die gemiddel de opbrengst? Moet een ongebouwd eigendom in 1928 voor het eerst worden geschat dan stelt men de belastbare opbrengst van het eigendom vast na vergelijking met een vroeger geschat, gelijksoortig eigendom, in dezelfde of in een ande re gemeente gelegen. De opbrengst van zulk een geschat ongebouwd eigendom is vastgesteld overeenkom stig de herzieningswet van 1879. Als grondslag voor de b.o. geldt vol gens art. 2 der wet: a. voor verpachte perceelen, de ge middelde zuivere normale pacht over de periode 18771881; b. voor niet verpachte perceelen de gemiddelde zuivere opbrengst over de jaren 18751881. Met de gebouwde eigendommen wordt op dezelfde wijze gehandeld en wel volgens de herzieningswet van 1897, en wel: a. voor woonhuizen op de gemiddel de jaarlijksche onzuivere huurprijs over 189*21896; b. voor fabrieken en andere gebouw de eigendommen niet gebruikt als boerderijen en niet, of slechts gedeel telijk tot woning dienende 1 op 6 pet. der verkoopwaarde, welke normaal in 1892—1896 gold; c. voor boerderijen, het bedrijfsge- deelte op 1.5 pet. van de stichtings- kosten (zonder den grond) in de jaren '04'07, 't woongedeelte als onder a. Van de aldus voor de gebouwen be rekende b.o. wordt afgetrokken de b.o. van de ongebouwde eigendommen, door de gebouwen ingenomen of bij de berekening in aanmerking genomen. Bij woningen en fabrieken trekke men de b.o. van den grond geheel af en bij een boerderij alleen dat gedeel te, waar de woning op staat als woon gedeelte in gebruik. Een meer eenvoudig systeem lijkt ons wel gewenscht. DE GLINDHORST. Gistermorgen is, naar het V. D.-bu- reau meldt, in het paleis van justitie te Utrecht een verificatie-vergadering gehouden in het faillissement van de Glindhorst. Uit bet verslag van den curator bleek, dat liet totaal van de activa bedraagt 27.350,40, eventueel ver meerderd met een regeeringssubsidie van 18.000. De vordering bedraagt concurrent 1.165.119,73, preferent 16.820,62. Het blijkt, dat de preferente vorde ringen zullen kunnen worden toege wezen en dat slechts een klein per centage aan de concurrente scliuld- eischers zal kunnen worden uitge keerd. GEMEENTELIJKE INDEELING VAN ZUIDERZEEGEBIED. In de Memorie van Antwoord op het Voorl. Verslag over het wetsontwerp tot gemeentelijke indeeling van Zui derzeegebied, deelt de regeering mede, dat een plan, om een orgaan in het le ven te roepen, hetwelk zou kunnen worden belast met de exploitatie van ontwaterd Zuiderzeegebied en tevens voorloopig als gemeentebestuur zou kunnen fungeeren, voorshands niet aanhangig is. Een dergelijk denkbeeld wordt ech ter overwogen door een commissie, aan welke werd opgedragen, een on derzoek in te stellen naar de beste wij ze, waarop de door de uitvoering aan de Zuiderzeewerken te verkrijgen gronden zouden kunnen worden uitge geven. CHR. SOC. COMITé TIJDENS DE OLYMPISCHE SPELEN. Het perceel Prins Hendrikkade 34. bij 't Plantsoen te A'dam is thans in gericht tot inlichtingenbureau van het Christelijk Sociaal Comité tijdens de Olympische Spelen. Öp den gevel hangen groote borden aangevende de bestemming van hei gebouw. De Stuw te Borgharen Dezer dagen is op uitnoodiging van het bestuur van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Maastricht door de Pers een bezoek gebracht aan de in uitvoering zijnde waterstaats werken nabij Maastricht, Reeds vele jaren is door belangheb benden in Zuid-Limburg aangedron gen op een snellere uitvoering van de kanaalplannen, welke in de toekomst een betere verbinding met het indu striegebied van Luik moeten brengen en nog niet lang geleden waren bijzon dere maatregelen het in- en uitkla ren van schepen gedurende den nacht noodig, om de vele schepen, die in het smalle kanaal naar Luik bij Maas tricht een verstopping veroorzaakten, te laten passeeren. Het bezoek had dan ook in de eerste plaats ten doel, de noodzakelijkheid van een snelle uitvoering dezer wer ken aan te toonen: Daarnaast werd beoogd, te wijzen op de beteekenis van Maastricht als industriestad en als centrum van eenige industrie-gebie den. In de bestuurskamer gaf Ir. D. J. Klink, een overzicht van den stand der werkzaamheden aan het Juliana- kanaal, welks totstandkoming van zoo groote beteekenis is voor het Zuid- Li mburgsche industrie gebied. Wanneer in 1930 het Julianakanaal gereed zal zijn, dan zal dit in ver binding met het Kanaal Wessem-Ne- derweert en het Maas-Waalkanaal, welke reeds gereed gekomen zijn een belangrijke verbetering vormen voor de verbinding tusschen Zuid-Lim burg en Rotterdam. Voor de Maaskanalisatie en het Ju lianakanaal worden eenige belangrij ke sluis- en stuw werken uitgevoerd. Het Julianakanaal mondt bij Borg haren in de Maas, waarmede voor de kanalisatie van de Maas tusschen St. Pieter en Borgharen een groote stuw in aanbouw is. Deze stuw, welke een totale breedte heeft van 113 M. is voor driekwart ge deelte gereed. In uitvoering is thans het laatste gedeelte, een scheepvaartsluis voor 600-tons schepen, waarvoor de bouw put reeds omheind is. Behalve een scheepvaartopening van 30 M. wijdte heeft de stuw een drie tal afvoeropeningen, elk 23 M. wijd. De stuw wordt geheel electrisch bediend en zoo noodig kan hij in een uur tijds geheel geopend worden. Afgezien van de politieke omstan digheden de verhouding tot België is dus ook, en vooral in verband met de groote economische beteekenis van deze werken, een spoedige uitvoe ring van alle kanaalplannen in Zuid- Limburg dringend noodzakelijk. De vlag, oranje, blanje, bleu, met de initiatieven C. S. C. waait uit. Het comité hoopt, dat alle meisjes van buiten, die hier werk zoeken, zich tot liet bureau zullen wenden. Dit gebouw is thans geopend. Mr. Dr. P. H. G. W. van der Helm sprak een openingswoord. Hij gaf een overzicht van de wer king van het comité, en noemde in de eerste plaats de vrouwenbescherming, waarvoor de gemeente een gebouw ter beschikking heeft gesteld. Voorts is gezorgd, voor de onder brenging van tijdelijk personeel in ge zinnen. Voor alleen reizende vrouwen is een logies in het inlichtingenbureau inge richt. Het comité staat in verbinding met alle bestaande Tehuizen voor Vrou wen en zorgt voor gelegenheid tot een voudige ontspanning. Twee zalen zijn daartoe in het gebouw aan de P. H.- kade ingericht. Ook zijn daar speciale zalen voor Duitsche meisjes. Het comité zorgt verder voor de huisvesting en ontspanning voor jon ge mannen en staat daartoe in verbin- ling met de A. JVI. V. J., die pas haar nieuwe gebouw heeft geopend. De mogelijkheid is in voorbereiding om in wijkgebouwen massalogies in te richten. Ook buiten Amsterdam is er voor ruimte gezorgd. Zoo kunnen er een 150 a 200 jonge lui in het slot te Zeist worden onder gebracht Te De Bilt is een buiten ter beschikking gesteld. Wat de ontspanning betreft, daar voor zijn gehuurd de clublokalen van de Amsterdamsche Vrouwelijke Stu- dentenvereeniging. De Britten en de Amerikanen en later de Polen, zullen er clubzalen vinden. Voor ontspanning is verder in rela tie getreden met de commissie voor cultureele en economische propagan da. Ook buiten Amsterdam is aan ont spanning gedacht. Verder zijn er de waarschuwings dienst o.a. de middernachtzending waarschuwing aan betrekkingzoeken den, enz. de tractaatverspreiding, de godsdienstoefeningen in vreemde talen, de tent-Evangelisatie (de tent komt eerst te staan bij het Stadion aan de Sportstraat en later bij de oude Oosterbegraafplaats. Alles wat die diensten en onderdee- len van het werk betreft, komt te zamen op het inlichtingenbureau, al waar ook informaties worden ver strekt aangaande bevriende instellin gen, liet N. O. C. daaronder begrepen. Spr. bracht woorden van dank aan alle personen en corporaties, welke de uitvoering van de plannen van het Christelijk Sociaal Comité hebben hel pen mogelijk maken. Hij stelde in het licht, dat de bedoeling is met andere comité's op vriendschappelijke wijze samen te werken. De heer A. J. da Costa sprak nog 'n opwekkend woord voor de sluitzegel- actie, waarna de aanwezigen het bu reau gingen bekijken. BUITENLAND. JAPAN EN CHINA. Tsjang Tso Lin naar Mandsjoerije. Uil Washington wordt gemeld, dat de Amerikaansche Gezant Peking aan het Staatsdepartement te Washington heeft medegedeeld, dat Tsjang Tso Lin zich te rugtrekt naar Mandsjoerije. waardoor de weg naar Peking voor de Zuidelijken ge heel openstaat. Algemeene dienstplicht in Mandsjoerije. Tsjang Tso Lin heeft 'aan den Gouver neur van Moekden bevel gegeven den al- gemeenen dienstplicht in te voeren. De mannelijke bevolking van Mandsjoerije wordt thans op lijsten ingeschreven. Zullen de Japanners Peking bezetten? De Japansehe Minister-president Tang- ka koestert het voornemen. Peking, met het oog op den snellen opmarsch der Zui delijke troepen, te doen bezetten door Ja pansehe troepen, om de buitenlanders te Peking en het diplomatieke corps te be schermen. Een besluit van de Nanking-regeering. De Nanking-regeering heeft gisteren medegedeeld, dat de generaal Noyaotsu, die voor de onregelmatigheden te Tsinan- foe verantwoordelijk wordt geacht, uit den militairen dienst ontslagen is. De Japansehe verliezen. Naar uit Tokio gemeld wordt, heeft de Japansehe minister van buitenlandsche zaken verklaard, dat een spoedige aan vang van de onderhandelingen tot bijleg ging van de incidenten te Tsinanfoe ge wenscht is. Blijkens de officieele gegevens werden bij de onregelmatigheden te Tsinanfoe 46 Japansehe militairen en 14 Japansehe burgers gedood; 195 soldaten werden ge wond en 20 burgers worden nog vermist. De opmarsch der Zuidelijken. De vroegere minister-president van Chi na, de heer Wang, die op liet oogenblik in Engeland vertoeft, wees er in een on derhoud met de pers op, dat de Zuidelij ken thans 17 van de 18 provincies van China onder hun gezag hebben. De bezet ting van Peking door de Zuidelijken is noodzakelijk, zeide hij, om weer tot gere gelde toestanden te geraken en deze be zetting zal waarschijnlijk eerder plaats hebben, dan men verwacht. DE STAKING IN DE RIJNVAART. Verscherping. De stakingsleiding heeft gistermiddag besloten allen arbeid op buitenlandsche vaartuigen mede te verbieden, omdat ge bleken is dat sommige cargadoorsfirma's die zich speciaal belasten met het over laden van goederen op die wijze ook hun goederen met buitenlandsche schepen verzonden hebben. Dit besluit beteekent een volkomen stil legging van het gehëele overlaad-bedrijf in" alle Duitsch Rijnhavens. Een uitzondering is uitsluitend toege laten voor het personenverkeer met bui tenlandsche vaartuigen. Op voorstel van de Rijnreederijen heeft het arbeidsgerecht te Koblenz een voor- loopige beschikking uitgevaardigd, die op het lastig vallen van werkwilligen een hechtenisstraf tot 2 maanden of boeten tot 1500 mark stelt. NIEUWE BOMAANSLAGEN TE SOFIA. Hevige onrust onder de bevolking. Gistermorgen ongeveer drie uur hadden te Sofia wederom twee bomaanslagen plaats. Met een tusschenpoos van ongeveer ^10 minuten ontploften op twee verschillen de plaatsen van de stad, bommen. De eer ste trof een huis van een joodschen koop man, de tweede bom vernielde de villa van den rabbijn Hadji Kaltscheff, een van de rijkste personen van Sofia. Persoonlij ke ongevallen kwamen niet voor. Er wordt geen "politieke beteekenis aan deze aan slagen gehecht. Tengevolge van deze nieuwe aanslagen, men herinnert zich nog den onlangs plaats gehad hebbenden aanslag op de handelsbank, verkeert de bevolking in groote opwinding. De daders zijn onbekend. Algemeen neemt men aan, dat de misdaden bedre ven worden door kringen, die door vrees- aanjaging de rijke bankiérs mecnen te bewegen om milder te zijn voor de slacht offers der aardbeving. DE POOLSCH-LITAUSCHE ONDERHANDELINGEN. Studentendemonstratie. Een aantal personen, meerendeels stu denten, organiseerde te Kowno ha de ple naire zitting van de Poolsch-Litausche conferentie een manifestatie tegen de Poolsche delegatie. Door de tusschenkomst van de politie, konden echter ernstige incidenten worden voorkomen. Ken twintigtal leden van de organisa tie Plelschkaitis is in Litauen gearres teerd. Men heeft compromitteerende docu menten ontdekt. Litauen aanvaardt het Poolsche voorstel niet. Volgens het heden gepubliceerde be richt nopens de tweede plenaire zitting der Litausch-Poolsche commissie voor veiligheids- en schadevergoedingskwesties welke op 12 Mei is gehouden, werd dit rapport der deskundigencommissie voor schadevergoedingskwesties voorgelezen, waarbij de Poolsche delegatie verklarin gen aflegde, welke de Litausche delegatie voor kennisgeving annani waarna zij ver klaarde, het Poolsche ontwerp voor een pact van non-agressie niet te kunnen aanvaarden. De aanbieding van het borstbeeld der Koningin, hetwelk de heer August Fa- lise, beeldhouwer te Wageningen, op 15 October in effigie heeft aange~ boden, vond gistermiddag te vier uur in de receptiezaal van het Universi teitsgebouw te Amsterdam plaats. De bronzen buste zal in de aula der Gem. Universiteit worden geplaatst. Een foto van de bronzen buste van de Koningin. DE TOEKOMST VAN BRITSCH-INDIë. Verklaring van een Maharadjah. De Maharadjah van Boedwan heeft gis teren in een rede voor de Indian Reform Society te Londen gezegd: „Als Indië genoeg zou hebben van blanke overheer- sching. of omgekeerd, indien Engeland genoeg zou krijgen van Indië, dan staan er voor het groote Indische Rijk slechts twee mogelijkheden open: of aanneming van het communisme en ovérheersching van Moskou, of aansluiting bij en latei- even erge overheersching door het gele ras. Op gevaar af van door tal van mijn landgenooten een verader te worden ge noemd, verklaar ik hier plechtig, dat hel Indisch probleem alleen met steun en medewerking van Engeland op te lossen zal zijn". STRESEMANN ERNSTIG ZIEK. Het onderhoud met Benesj uitgesteld. Stresemann heeft zich ontrokken aan alle huldigingen, naar aanleiding van zijn vijftigsten verjaardag, daar hij ongesteld was. Ook heeft hij zijn voorgenomen lezin gen in Stettin en Hamburg voor deze week moeten afzeggen. De minister lijdt aan een maag- en darmcatarrh, waarbij nu ook een nieraandoening gekomen is. Ook het onderhoud tusschen Benesj en Stresemann, dat op Woensdag a.s. was vastgesteld, zal tengevolge van de ziekte van Stresemann niet kunnen doorgaan. Het geneeskundig bulletin. Over de ziekte van Dr. Stresemann heb ben de behandelende geneesheeren gister avond de volgende mededeeling gepubli ceerd „Minister Stresemann is ernstig ziek aan een met koorts gepaarde paratyphus- achtige maag- en darmcatarrh. In den loop van de ziekte ontwikkelde zich hier naast een aandoening van de nieren, die den minister volstrekt dwingt om zich te ontzien en liet bed te houden en dus voor de eerstvolgende dagen elke werkzaam heid verbiedt". Radio-Programma. WAT KR VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340.9 M. (Na 8 uur Dm >870 Ml). K. R. O. 5.30 Diner-muzieK. 6.50 Cursus Esperanto. 7L0 Cursus Engelsch. 713° Cursus Kerklatijn. S.00 Concertavond te geven door d. Kinderzang v. id. Speeltuinw.- eeniging: Oosterpark „Ons Be lang', Dir. de heer P. Stiphout, met medewerking van het Vio;.l ensemble v. d. vioolschool van den heer Louis Sterk (bij de koot- begeleiding aangevuld met pia no: mej. L. Klophaus, fluit; de heer P. Spaan, bas; de heer II. P. Renes, slagwerk; de heer G. P. Tukker). Üduard Koopmans, bariton; P. Stiphout, begeleiding 10.00 Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R, O. 5.30 Vooravond-Concert door hetOm- roep-orkest o.l.v. Nico Treep. Solist: Hans Thyssens, bariton. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-Ktok 7.15 iste Duitsche OlympiadeLes. 7.45 Politieberichten. V. A. R. A. 8.05 Uitzending v. td. 'Feestavond, aangeboden door den Alg. Ned Bouwarbeidersbond, tea* gelegen heid van het drie-jaarlqksche Congres. Medewerkers: Spreker: de heer L. v. d. Wal, voorz. van den Al'gem. Nederl. Bouwarbei dersbond. Chef van Dijk, met liedjes b. id. vleugel. Een kwartet bestaande uit de heeren: Hugo de Groot, viool. Max Wessel, viool. Wim Wijle, cello. Joh. Jong, piano. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 5.20 Populair concert. 8.50 Muziek. LANGENBERG, 469 M. 6.20 Muziek en zang. 8.45 Licht concert. Daarna laatste berichten. DAVENTRY, 1604 M. 6j2o Gramofoonplaten. 6.50 Tijdsein van Greenwich. Weer bericht. Eerste algem. nieuwsber. 7.35 De grondslagen der muziek. 8x>5 Het Harp-quintet. 8,55 Muziek en zang, 9.50 Weerbericht. Tweede algemeen nieuwsbericht. 10.30 Piano-recital. 10.50 Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M. 9.05 Concert. Tjjdens de pauzes: Persber. RECLAME DAMES, Bezoekt onze SPECIALE HANDWERKAFDEg LING U zult zich verbazen over de ENORME sorteering en lage prijzen WAALS Haariemmerstr. -130/136. DE DUITSCHE CHRISTELIJKE MIJNWERKERS. Een rede van Imbusch. In de gisteren te Essen gehouden 19e algemeene vergadering van den Duitschen vakbond der Christelijke mijnwerkers nam afgevaardigde Im busch eerst het woord. Over den toestand in den mijnbouw betoogde hij, dat de algemeene toe stand in het afgeloopen jaar niet gunstig is geweest. De productie heeft aanzienlijk de afzetmogelijkheden over troffen. De concurrentie, die daaruit ontstond, heeft men trachten te bevor deren door een verlenging der werktij den en een druk op de loonen. Van daar aan ale kanten een verscherpte strijd tot schade van de Duitsche en de buitenlandsche mijnwerkers. In de plaats van de tegenwoordige Europee- sche economische politiek, die een on- derlingen strijd vormt, moet een sa menwerking komen. Europa moet een uniform groot economisch gebied wor den. Ook de rationaliseering valt door gaans ten nadeele van den arbeider uit. De vakbond is neutraal, wat de par tij-politiek betreft, voorzoover liij niet bestreden wordt.a De vakvereenigingen moeten actief zijn op politiek gebied. De strijd gaat in de eerste plaats om de organisatie van den democrati- schen staat: sociale volksstaat of klas- sestaat. De formeele democratie baat den arbeider niet; het komt op den socialen inhoud aan. De verhouding tot de werkgevers is in het afgeloopen jaar slecht geweest en gebleven. Spreker vraagt verder internationa le invoering van den 7-uurs-dag onder den grond en van den 8-uurs-dag in alle bovengrondsche bedrijven. KORTE BERICHTEN. Ex-kroonprins Carol vertrekt niet later dan Donderdag a.s. uit Engeland. Het Belgische kabinet kwam in groote lijnen tot overeenstemming om trent de plannen tot reorganisatie van het leger. Bij een ontploffing in een muni tiefabriek te Luik zijn twee arbeid sters gedood en elf gewond. Te Le Havre hebben 000 nacutn, ders en 1200 havenarbeiders het \v<r. neergelegd, ais protest tegen de

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2