CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. P** JAARGANG DINSDAG 15 MEI 1928 NUMMER 2430 In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per weekf 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Gewone Adrertentiên per regel 22'cent Ingezonden Me de deelingen dobbel t&riei Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden* worden da- gelijks geplaatst ad. 40 cents Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Postbox 20 Postgiro 58936 Teleioonnummer 2778 Aangesloten op het Streeknet Lisse Der jarige heil. Dat de 25e jaardag-van de Rotter dammer op vandaag de algemeene aandacht zou trekken was te verwach ten. Wie het jubileumnummer zag moest getuigen, dat aan den Goudschen Sin gel een stuk werk verricl t wordt waar men eerbied voor moet hebben. De Rotterdammer heeft begrepen, dat wanneer ons volk, ons Christen volk de courant niet weet te waardee- ren, zooals het ander werk waardeert, dat dan de Pei% door eigen energie zich een plaats moet veroveren. Onze Nieuwe Provinciale Groninger Courant zeide het zoo juist: „Het beginnen met een antirevo lutionair dagblad. Dat is oen onder neming. Want laat het ens maar erkennen hier ligt een zwakke plek voor ons christelijk volk. Het heeft hart voor de dingen, die in ge hoorzaamheid aan de goede begin selen werden verricht. Het heeft moed getoond, toen het er om ging, om het kind te geven de school, die het als kind des verbonds behoeft. Het heeft op kerkelijk en op school gebied een energie ontwikkeld, die ook den tegenstander achting af dwong. Het heeft op sociaal terrein zijn roeping ook begrepen. Het heeft op allerlei ander terrein zich een wakker en vaardig volk betoond. Wij kunnen er Hem, Die dit alles gaf, niet genoeg voor danken. Maar onder dat alles is het in één opzicht menigmaal traag en onhandelbaar geweest. En dat is ten aanzien van de pers. Ons Christenvolk heeft le neutra le. de vrijzinnige courant niet willen loslaten. Het is daartoe slechts met moeite gebracht. Daar zijn allerlei vergoelijkende woorden voor te zeggen, wij weten het wel, en wij veroordeelen ook niemand. Wij con- stateeren slechts". De Rotterdammer is doorgegaan ook toen de Tjelen ,die men dacht te win nen als bedillende zeelui aan den wal bleven staan. Daar is geworsteld, ge leden en gebeden ende overwin ning behaald. Ook wij zien hoe langer hoe meer in, dat de Courant een strijd moet voe ren met de middelen die op haar eigen terrein liggen. Ook dan wanneer velen haar den rug toekeeren moet zij toch doorgaan. Dan zal het eindelijk wor den wat in Rotterdam thans bereikt is dat men do courant erkent als een noodzakelijk onontbeerlijk middel voor propaganda van onze beginselen. De Rotterdammer is ons een voor beeld, een bemoedigend voorbeeld. Der jarige heil. Toch kermis. Wordt overal de kermis afgeschaft, of worden althans pogingen daartoe aangewend, in Den Haag wordt nog steeds een kermis aangehouden. In den Haagschen Dierentuin wordt elk jaar een z.g.n. „Voorjaarsfeest" ge vierd, dat echter een complete kermis is en niets anders. De Dierentuin biedt deze weken dezelfde kermis vermakelijkheden die ook overal el ders worden aangetroffen. Zweefmolens, luchtschommcls, glij- en jachthanen, schiet- en werptentcn; nougat- en poffertjeskramen en nog veel meer vermakelijkheden lokken er met hun felle kleuren en aanprij zende opschriften de bezoekers om binnen te gaan. En wat men op geen enkele andere kermis aantreft, zijn de gratis variété-voorstellingen, die 's middags om het half uur in de groote zaal worden gegeven. 't Is wel opmerkelijk, dat deze ker mis zoo'n taai leven heeft. Zit het 'm misschien in den naam? Teekcn des tijds. Het Handelsblad vestigt de aan dacht op het volgende: In een Fransch blad wordt bespro ken de ongelijkheid in betaling van twee muziekkapellen, die tegelijkertijd in een hotel te Parijs speelden, de een bestaande uit eerste-rangs musici met cónservatoriumopleiding, de andere, een Jazzband, uit negers. Beide orkes ten waren even groot, maar de Jazz band ontving het dubbele van hetgeen de blanken beurden, terwijl de negers nog over onvoldoende betaling klaag den. Een teekenaar bracht het geval aldus in beeld. Een musicus is bezig, zich het gelaat zwart te maken. Zijn zoontje, die dit ziet, roept uit: „Hal pappie wil ons eens laten lachen". Neen. mijn jongen", antwoordt de vader, „ik moet zorgen, dat we te eten hebben". inderdaad een treurig teeken des tijds en wel om twee redenen. Ten eer ste dat men zoo smakeloos is gewor den, dat de Jazz wordt verkozen boven betere muziek. Maar in de tweede plaats omdat hier uit ook spreekt een trek naar het vreemde; wat van buiten komt wordt beter geacht. Onze internationale tijd heeft eigen aardige internationale gebreken. STADSNIEUWS. VEREEN. CHR. ONDERWIJZERS. Vergadering van de Vereeniging van Chr. Onderwijzers en Onderwijze ressen in Nederland en Overz. Bezitt. op 12 Mei 1928. Daar de voorzitter wegens ziekte zij ner echtgenoote verhinderd was en de 2de voorzitter wat later kwam, nam de heer Zijlstra de leiding der verga dering. Na 't zingen van Ps. 91 1 ging hij voor in gebed, waarna gelezen werd Ps. 91. De notulen werden goedgekeurd, al leen werd de opmerking gemaakt, dat de vorige keer niet de heer De Boer, doch diens vrouw ongesteld was. Ingekomen was een schrijven van den heer Bleuzé, betreffende de foto. Deze is schitterend geslaagd en wordt bij 12 stuks a f 1.50 p»-»* stuk; bij 24 stuks f 1,25 per stuk; bij 35 of meer f 1 per stuk geleverd. .Daarna verkreeg, van den inmiddels gearriveerden 2en voorzitter, de heer Wirtz, het woord voor zijn referaat: „De opvoeding op het Congres te Lo carno". Dit werd gehouden van 315 Aug. 1927. Het was een wereld-congres waaraan 1200 personen deelnamen, vv.o. 20 uit Nederland. De voorstanders van een Bijheische opvoeding waren niet vertegenwoordigd, wel die alles willen bouwen op de wijsbegeerte. Toch moeten wij ons niet van de stroo mingen onzer dagen willen afmaken door te sprekon van Montessorigedoe en Daltongescharrel, maar evenals vroeger door ons geschiedde, kennis nemen van die zaken en het goede be houden. Het Congres te Locarno was het vierde, van dien aard en mocht zich in tóenmende belangstelling ver heugen: 1200 deelnemers. De andere drie hadden er respect. 100, 300, 50C. Wij hebben als Elia rok te letten op dit wolkje, daar de opvoedkundige wereldcongressen al grooter worden. Het moet ons: voorstanders van de school aan de ouders goed doen, dat behalve professoren en leeraars ook ouders aanwezig waren. Daar spraken niet alleen de mannen der theorie, maar ook de toepassers dier theorie. Gebleken is wel, lat de eeuw der ver- methodieking achter den rug ligt. Toen de Bijz. school nog maar in op komst was, bepaalden de examens zich in hoofdzaak tot algemeenheden. Naarmate de Bijz. school bloeide was men genoodzaakt zich meer reken schap van eigen standpunt te geven en wordt nu niet meer als hoofdfeit be schouwd de volgorde va: moeilijkhe den in een bepaalden cursus, maar het beginsel dat aan de opvoeding ten grondslag ligt. Bij de nieuwe opvoe ding gaat het om de beginselen, niet om een enkele methode en ook hier geldt: Beproeft alle dingen en behoudt het goede; beproeft de geesten. De Roomschen verstaan dat ten onzent zeer goed, zie bijv. hun uitgave: „Ons eigen blad". Dat toch let op de school- beweging onzer dagen, op experimen ten enz. en toetst die aan eigen begin sel, om dan te gebruiken of in te grij pen tegen afdwalingen. Locarno staat niet op zichzelf, zie bijv. de oprichting van de Psych.-paedag. Polikliniek on der leiding van Hamaecher, die zich ten doel stelt raad en hulp te bieden bij geestelijke moeilijkheden. En zul len wij nu meedoen of niet? Er werd te Locarno gewerkt, bijna 2 weken met noesten vlijt 3 maal per dag ver gaderd, zelfs werd de Zondag daar voor misbruikt. Wij moeten dus meedoen en kun nen dan meteen daar tegen protestee ren. Het congres ging over deze vraag: wat moet men in de opvoeding onder vrijheid verstaan en dit toegepast op heel het leven. Is de vrijheid doel of middel (Vrijheid heeft hier niets uit staande met ongebondenheid). Het antwoord was: moet middel zijn. In de opvoeding is vaak een middel een doel om tot een verder doel te ge raken, zie bijv. wat Paulus aan de Ga laten schrijft, waar de vrijheid een doel werd voor een ander doel. Dat het congres niet een slappe, tuchtlooze opvoeding wil, merken we wel aan uitspraken: „De school der gehoorzaamheid"; „Door discipline tot vrijheid". Was vroeger bij een leerplan de tijd een vaste factor, thans wil men de be paalde taak; de tlkl en het hoe dient echter vrij te zijn. Niettemin blijft een vast plan noodig, al zijn de individuee- le neigingen vrij. En 't resultaat? Een directrice van een inrichting waar 2000 meisjes waren, stelde later eens een enquette in, die toonde dat allen vol lof waren over het Daltonstelsel, daar het hun zelfstandig werken had geleerd. Ken volgend Congres wordt in 1929 gehouden te Kopenhagen in.... 't Es peranto Spreker vertelt nog een en ander omtrent den groei van die taal. Nog werd op het congres de waarschuwing vernomen niet alles zoo maar over te nemen, doch rekening te houden met eigen toestanden. Het verslag van dit Congres ver scheen in 't Fransch, Duitsch en Engelsch. Op dit mooie onderwerp volgde een levendige discussie, die zelfs in de pauze werd voortgezet. De voorzitter bracht den inleider den welverdienden dank der vergade ring. Na het verder afdoen der zaken van dien avond werd door den heer Zijl stra geëindigd met dankzegging. CORRESPONDENT „HET VOLK Naar Het Volk mededeelt is de cor respondent voor Leiden van dit S.-D. orgaan, de heer Van Stralen, ongesteld. Zoolang de heer Van Stralen ziek js zal het correspondentschap wor den waargenomen, voor wat betreft de vereenigingsberichten, door den heer Jongeleen, Javastraat 56. De heer Van Eek zal dien tijd voor het raadsverslag zorgen. SCHIETOFENINGEN VELDARTILLERIE. Het Ge regiment veldartillerie alhier zal van 12 tot en met 23 Juni schiet oefeningen houden in de legerplaats bij Oldebroek en daartoe van 6 tot en met 12 Juni daarheen marcheeren. Van G op 7 Juni wordt nachtkwartier gehouden te Vechten en Bunnik. ZOMERDIENSTREGELING N.Z.H.T.M. Wij ontvingen een zomerdientsrege- ling van de lijnen der N.Z.H.T.M. In een handig boekje is hier de volledige dienst, zooals die lieden in werking treedt, van alle lijnen der Maatschap pij samengebracht. Het titelblad wordt door een „blauwe" tram verlucht het geen de uiterlijke verschijning aan trekkelijk maakt. PROF. DR. A. EEKHOF EN MR. DR. J. SCHOKKING NAAR AMERIKA. Prof. Dr. A. Eekhof, hoogleeraar in de kerkgeschiedenis aan de Rijksuni versiteit alhier, die op uitnoodiging uit Amerika, de 300-jarige herdenking van de stichting der Reformed Dutch Church in Amerika, te New York, als afgevaardigde van de Synode der Ned. Herv. Kerk, zal bijwonen, vertrekt he denavond per s.s. „Rotterdam" naar de Vereenigde Staten. Prof. Eëkhof zal bij deze gedachte nisviering tevens aanbieden de in oor konde vervatte gelukwenschen der Leidsche Hoogeschool, waar de stich ter der Kerk, Jonas Michaëlius, in het begin der 17de eeuw zijn opleiding ge noten heeft. Tegelijk met Prof. Eekhof vertrekt hedenavond Mr. Dr. J. Schokking, bur gemeester van Katwijk en lid van de Tweede Kamer, naar Amerika, ter bij woning van deze 300-jarige herden king. Voorts vernemen wij, dat de presi dent van Amerika, Calvin Coolidge, de feestelijke herdenking officieel met 'n rede zal besluiten. WETHOUDER J. SPLINTER. Men verzoekt ons, belanghebbenden er opmerkzaam op te maken, dat de Wethouder van Fabricage, de heer J. Splinter Gzn., uitsluitend te spreken is ten Raadhuize. BIOSCOOPWET EN ZONDAGSWET. Hedenmorgen is door Mr. Marchant, als raadsman optredend voor de bios coop-exploitanten hier ter stede, die terecht hebben gestaan terzake het geven van bioscoop-voorstellingen op Eersten Paaschdag, cassatie aangetee- kend tegen het veroordeelend vonnis van den kantonrechter alhier. JUBILEUM LEIDSCHE DUINWATER MAATSCHAPPIJ. lieden was 't 50 jaar geleden, dat de Leidsche Duinwater Maatschappij in exploitatie kwam. Waar door II. H. Commissarissen de wensch was kenbaar gemaakt om dit feit niet op grootsche wijze te herdenken, had hedenmorgen in intie- men kring de huldiging plaats van Commissarissen en den Directeur, door het personeel, in het kantoorge bouw. Stationsweg 12, alhier. Om elf uur heden morgei, werden Commissarissen en Directeur door liet personee' in een der kantoorloka len ontvangen, waarna allereerst het woord werd gevoerd door den heer M. Tegelaar, boekhouder der Maatsch. Spreker bracht in herinnering het feit, dat voor 50 jaren, nadat vele moeilijkheden waren overwonnen, op 15 Mei 1878 de drinkwaterleiding voor Leiden was opengesteld. Hij bracht Kulde aan de nagedachtenis van de op richters, wijlen de heeren mr. Willem van der Vliet en mr. Charles Bosch Reitz, de grondleggers voor de stich ting van de Leidsche Duinwater Maat schappij en aan het toenmalige ge meentebestuur van Leiden. Mede on der de Technische leiding van wijlen den heer C. J. van Spall, werd de wa tertoren te Katwijk aan den Rijn ge bouwd en kwamen diverse inrichtin gen tot stand, Lm het water aan het zand te onttrekken. Vervolgens bracht spreker dank voor al hetgeen, dat door de Maat schappij voor haar personeel was ge daan. Er was dan ook geen betere ge legenheid voor het personeel om van zijn dankbaarheid blijk te geven dan op dezen dag. Daarop bood spreker aan de Maat schappij een tegeltableau, voorstellen de de verschillende gebouwen, machi nes uit vroegeren eh tegenwoordigen tijd, zoomede de foto van de oprichters de heeren mr. Willem van der Vliet en Charles Bosch Reitz, met een oor konde, vermeldende de namen van de gevers, aan. Hierna werd het woord gevoerd door den president-commissaris, den heer N. C. F. van Ginkel, die namens het College van Commissarissen en den Directeur, dank bracht voor het hul deblijk, door het personeel aangeboden Spreker memoreerde nog eenige fei ten uit het verleden der Maatschappij en deed ten slotte de mededeeling ,dat Commissarissen en de Directeur had den besloten, ter gelegenheid van de 50-jarige exploitatie der Maatschappij aan het personeel een gratificatie te verleenen. Tevens werd nog het woord gevoerd door den Directeur, den heer Ch. van Spall, die zich eveneens zeer ingeno men betoonde voor het aan de Maat schappij geschonken huldeblijk. Spr. gaf nog een kort overzicht van de ge schiedenis van de Maatschappij, gedu rende de afgeloopen 50 jaren, prees de goede verstandhouding tusschen be stuur en personeel en sprak den wensch uit, dat deze aangename om gang onderling nog vele jaren moge blijven voortduren. Daarop werd de eerewijn rondge diend, terwijl morgenavond in de za len van De Burcht door de Maat schappij aan haar personeel een feest avond zal worden aangeboden. GEREF. STADSEVANGELISATIE. Op verzoek van de Commissie voor Stadsevangelisatie der Geref. Kerk, verwijzen we naar een advertentie in dit no. betreffende een spoedvergade ring op morgenavond. OPENING NIEUW SPORTTERREIN. Aanstaande Zaterdagmiddag te 2 uur zal de officieele opening plaats hebben van het nieuwe sportterrein bij de Wil- helminabrug, waarbij de exploitatie zal worden overgedragen aan de afd. Leiden van de Ned. Bond voor Lichamelijke Op voeding. De opening zal een eenigszins feestelijk karakter dragen. Dan zullen n.l. de gymnastiekverenigingen Brunhilde, Concordia, Excelsior, Wilskracht en Genie uit Leiden, Houvast uit Alphen en de Korfbalvereniging Fluks op sportgebied een demoustratie geven. De toegang is vrij. HULPBANK MAATSCHAPPIJ VOOR WELDADIGHEID. Tot bestuursleden van de Hulpbank der Mij. voor Weldadigheid zijn gekozen de heeren J. Baak, voorzitter, J. P. J. G. van Blarikom, secretaris en v. d. Heide, pen ningmeester. ONDERHANDSCHE AANBESTEDING. Door den architect B. Huurman is bij onderhandsche aanbesteding opgedragen het bijbouwen van een nieuwe fabriek, een ververij, een spinnerij en kolenopslag- plaats bij de bestaande gebouwen der fa. Joh. Parmentier, aan de firma Th. G. Barthen en Zoon, aannemers alhier. BINNENLAND. TOESLAG D TREINEN VERLAAGD. Ingaande 15 dezer is de bijslag in de D-treinen op de Nederlandsche Spoorwegen voor alle klassen, dus ook voor de derde klasse, 1 in. den trein of 90 cents aan het loket. De reizigers 3de klasse hebben <l| ook recht van toegang in de restaura tierijtuigen. FILM-TENTOONSTELLING. Gisteravond is op de internationale tentoonstelling op filmgebied in Den Haag de 15000ste bezoeker do controle gepasseerd. Hij kreeg een geschenk. Binnenland. Aardbeving in de residentie Banjoe- mas op Midden-Java. De toestand van Dr. J. G. Scheurer ernstig. De uitzending van persberichten op den Kootwijkschen zender. Prof. Dr. A. Eekhof en Mr. Dr. J. Schokking vertrekken hedenavond naar Amerika. Buitenland. Japan is voornemens ook Peking te bezetten. Verscherping van het conflict in de Rijnscheepvaart. Bomaanslagen te Sofia. Dr. Stresemann is ernstig ziek. Litauen verklaart het Poolsche ont- werp-verdrag niet te kunnen aanvaar den. GRONDBELASTING. In de maanden Maart en April wordt aan vele eigenaren van gebouwde en ongebouwde perceelen bericht gezon den van een gedane meeting of schat ting, terwijl in die kennisgeving ver wezen wordt naar de secretarie der ge meente, alwaar men in veel gevallen „niet geheel voldaan terugkeert.". Het is niet ondienstig, hierover een en ander mede te deelen, zonder in bij zonderheden af te dalen. De grondslag der grondbelasting zijn de gebouwde en ongebouwde per ceelen, welke men administratief te rugvindt in het kadaster. Het kadaster geeft door kaarten en registers een voorstelling eener kadastrale gemeen te, die niet in alle gevallen parallel loopt met de burgerlijke gemeente. De gegevens zijn verkregen door meting en schatting en alle perceelen zijn afzonderlijk aangegeven door een sectie en nummer. Het kadaster is ingericht voor een juiste regeling van de aanslagen in de Grondbelasting; het doet daarnaast dienst bij eigendomskwesties, hypothe ken, waterschappen, bij belastinghef fingen, als b.v. verlichtingsbelasting, enz. Het kadaster bestaat uit kaarten, waarop de perceelen voorkomen met vermelding van sectie en nummer. Re gisters, waarin de perceelen nader zijn omschreven met vermelding van eige naars), grootte en belastbare op brengst, gebouwd en ongebouwd ge splitst. Elk blad heeft een afzonderlijk num mer, artikel v. d. legger genaamd. De ze registers noemt men officieel de „leggers" van het kadaster. Verder is er nog een alphabetisch register, vermeldende de namen der eigenaars met verwijzing naar het ar tikel der leggers en een verzamelkaart waarop de kadastrale gemeente in haar geheel voorkomt. Men ziet, dit is dus keurig geadmi- nistrateerd. Het kadaster berust bij den bewaarder der Hypotheken en van het kadaster, terwijl een dubbel hier van berust ter secretarie der gemeente, waartoe de kadastrale gemeente be hoort, en waar men ze kan raadplegen tegen eventueel te betalen leges, wat meestal zeer gering is, terwijl dit aan het kadaster zelf vrij duur is. De kaarten, in de officieele term „plans" genaamd, worden jaarlijks tusschen November en April bijge werkt.. Alle ongebouwde of gebouwde per ceelen worden na schatting en meting op het kadaster gebracht en als door splitsing, bijbouw, enz., veranderingen plaats hebben, wordt dit dan zoo noo dig na hermeting en herschatting op de kadasters aangeteekend. Met deze nieuwe meting en schat ting komt dus vaak wijziging in de belastbare opbrensgt. Deze uitkomst der gedane meting en (of) schatting wordt ter kennis ge bracht van den betrokken eigenaar, met de mededeeling, dat er gelegen heid bestaat, hiertegen bezwaren in te dienen hij Ged. Staten. Om echter te beoordeelen of de be lastbare opbrengst juist is geschat, komt men dan naar de secretarie, al waar men iemand niet volkomen kan inlichten, omdat de schatting naar een ingewikkeld systeem plaats heeft en men op vergelijkingen af moet gaan. „Op de secretarie weet men ook nooit wat", wordt dan vaak gezegd, en men berust dan maar, omdat men cr niet uit kan komen. De belasting wordt geheven naar de gemiddelde opbrengst der eigendom men. De wet noemt deze opbrengst: „belastbare opbrengst".

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1