HET SPECIALE HUISKAMER-KARPET DAG-AGENDA. Vrijdag 18 Mei, 's midd. half vijf, Breestraat 119: Ledenverg. van de Ver. „De Leidsche Buitenschool". Maandag 21 Mei, s av. kwart over acht. Rest. „In den Vergulden Turk", Breestraat: Mei-vergadering der 3-Oc- tober-Vereeniging. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 Mei tot en met Zondag 13 Mei a,s.t waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telef. 552. RECLAME SPLINTER „WILTON" 2 M(r. x 3 Mtr. f 79.50. Voor den cursus van Landmachinis- ten, loopende van 1 September 1927 tot 31 Mie 1928 lieten zich 58 deelne^ mers inschrijven. De resultaten van den Beroepsver- anderingscursus van werklooze Op perlieden en Grondwerkers tot Metse laars, welke van de Gemeente Leiden uitgaat, zijn zeer bevredigend. 1 Juli is deze cursus geëindigd en is door bemiddeling van de Gemeente aan alle deelnemers werk verstrekt. Ten slotte wordt opgemerkt, dat het gedeelte van het gebouw hetwelk dateert van 1892, oud wordt en het veel zorg eischt dit in een zoodanigen staat te houden, dat het onderwijs ge regeld en in goede orde kan voortgaan. STUDIEFONDS „PASTEUR". De Ned. Vereeniging het Studie fonds „Pasteur", zal Zaterdag 17 Mei in een der klinieken van het Acade misch Ziekenhuis haar Algemeene Ledenvergadering houden. Vooraf wordt een vergadering ge houden van het Uitvoerend Comité en een vergadering van het bestuur. Op de ledenvergadering, die toegan kelijk is ook voor belangstellen, zal Prof. Dr. J. J. van Logem van Amster dam de openingsrede houden, waarbij hij tot onderwerp heeft gekozen het zes-jarig bestaan van de vereeniging. Voorts zullen dan Dr. Ir. Elion en Dr. Klarenbeek mededeelingen doen over hun bezoek aan het instituut Pasteur te Parijs. De litteraire faculteit van de Leidsche studenten is voor het jaar 1928'29 als volgt samengesteld: G. C. v. d. Horst, praeses, Mej. G. Berlage, abactis, P. Laux, quaestor, J. H. Wassink, en Mej. S. G. Vister, as sessoren. Mej. de wed. H., wonende in de Narmstraat, heeft aangifte gedaan van het feit, dat haar muntgasmeter is gelicht door een onbevoegde. De inhoud bedroeg ongeveer 5- BINNENLAND. DE FEESTEN VAN HOOGEZAND EN SAPPEMEER. Z. H. Prins Hendrik en zijn ad judant kwamen heden te 1.24 uur te Groningen aan. Vergezeld van den Commissaris der Koningin werd de reis naar Hoogezand per auto voortge zet. Onderweg zouden de burgemees ters van Hoogezand en Sappemeer worden opgenomen. De Prins zou cir ca 2 uur arriveeren op de renbaan te Sappemeer voor de kortebaanöraverij, daarna wordt de optocht en schepen revue bezichtigd. Ruim 4 uur vertrok ken de hooge gasten naar Groningen, waar de Prins dineert bij den Commis saris der Koningin. AFTREK VOOR NOODZAKELIJK LEVENSONDERHOUD. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft de volgende circulaire gericht aan Gedeputeerde Staten der onderscheidene provinciën: Zooals uw college bekend zal zijn. werd tot dusver de aftrekregeling voor noodzakelijk levensonderhoud, vast gesteld in de verordeningen op de hef fing van een plaatselijke inkomsten belasting in haar geheel, als conglome raat van hoofdaftrek en kinderaftrek, beoordeeld. D. w. z. de hoofdaftrek en de kinderaftrek werden te zamen ge toetst aan het begrip „minimum le vensonderhoud". Bij verhooging van één aftrek werd dan ook meermalen als eisch gesteld verlaging van den anderen. Nadere bestudeering van deze aan gelegenheid leidde tot de conclusie, dat het bovenbedoeld standpunt niet logisch kan worden genoemd en in- druischt tegen den rechtsgrond van den aftrek, bedoeld in artikel 243d der Gemeentewet. Wanneer toch in een gemeente de levensstandaard hooger is dan in eene andere gemeente, waardoor een hoogere aftrek voor noodzakelijk le vensonderhoud wordt noodig gacht,- dan spreekt het vanzelf dat die hooge re levensstandaard ook geldt voor kinderen, zoodat ook de kinderaftrek hooger zal moeten zijn. Bij verhooging van den hoofdaftrek (c.q. kinderaftrek) kan, naar het mij voorkomt, de eisch tot verlaging als dan van den kinderaftrek (c.q. hoofd aftrek), bezien van het standpunt met betrekking tot den levensstan daard, op den duur niet worden ge handhaafd. Het ligt dan ook in mijn voornemen het tot dusver ingenomen standpunt te verlaten, echter niet, dan daarom trent door uw college te zijn voorge licht. Het zoude mij mitsdien aangenaam zijn zoo uw college omtrent het voren staande mij zijne beschouwingen zou de willen doen kennen, zoo mogelijk met vermelding van den norm, welke bij de beoordeeling is aan te leggen. Uiteraard ligt het. voor de hand, dat van do te stellen norm voor groote ge meenten en voor gemeenten in induss triecentra (z.g. arbeiders-gemeenten) kan worden afgeweken. DE VEENBRANDEN ZOO GOED ALS BEDWONGEN. De correspondent van V. D. te Em- men seinde gisteravond te half acht: De veenbrand te Erninen-Erfschei- derveen, die zich hedenmiddag plotse ling weer ernstig &eed aanzien, is thans, doordat de wind is gaan liggen en het flink geregend heeft, veel min der gevaarlijk. De motorspuit uit Gro ningen en die uit Amsterdam zijn ver trokken. Het vuur wordt thans bestre den onder leiding van de Haagsche brandweer, die werkt met de kleine spuiten uit deze omgeving. Het terrein waar de brand op het oogenblik nog voortduurt is namelijk met de groote stoomspuiten niet te bereiken. Te Klazienaveen-Noord is geen brandweer meer aanwezig; het vuur is hier gebluscht. Te Valthermond werken nog steeds de Hoogeveensche brandweer en de brandweer uit Musselkanaal. De spuit uit Nieuw-Amsterdam, die aldaar werkte, is naar Emmen teruggekeerd en werkt thans mede te Emmen-Erf- scheiderveen. Op liet brandend ter rein staat nog een aanzienlijke hoe veelheid baggerturf en eenige wonin gen. Deze laatste loopen echter geen direct gevaar. Het bestuur van den Koninklij ken Nationalen Bond voor Reddingwe zen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis" heeft, in afwach ting van het nader onderzoek omtrent de geleden schade, uit het Prins Hen drik-Fonds de noodige gelden ter be schikking gesteld van het Provin ciaal Comité, hetwelk door den Com missaris der Koningin bijeengeroepen HET DALENDE WELVAARTSPEIL DER ROTTERDAMSCHE BEVOLKING. Onder bovenstaande titel handhaaft de „N. R. Crt." tegenover de S.-D. „Voorwaarts" haar. zienswijze dat het welvaartspeil in de laatste jaren te Rotterdam sterk is gedaald. Zij geeft uitvoerige cijfers, waaruit blijkt, dat, niettegenstaande het inkomen per hoofd der bevolking sedert 1919 be langrijk is afgenomen, thans per in woner f 31 meer aan belasting enz. aan de gemeente moet worden betaald, hetgeen mede verband houdt met het feit, dat de ioonen der gemeentewerk lieden 14—19 pCt. boven het peil van 1919 uitgaan. ENCEPHALITIS POSTVACCINALIS. Een geval van encephalitis postvac- cinalis, voorgekomen bij een kind, dat 18 April 1928 was ingeënt, werd ter kennis van het Staatstoezicht ge bracht. De koepokstof, waarmede dat kind geënt is geworden, was afkom stig uit de entstof inrichting te Amster dam. NATIONALE BLAUWE WEEK. Groote sluitingssamenkomst. Tot sluiting van de ook dit jaar weer door de gezamenlijke Drankbe- strijdingsorganisaties te houden Blau we week, tusschen Hemelvaartsdag en Pinksteren, zal op den 2en Pinkster dag op het prachtige landgoed „Zon nestraal" te Hilversum een groote Sluitingsdemonstratie worden gehou den. Als sprekers zullen optreden de hee- ren: dr. J. F. Beerens, Ned. Herv. pre dikant te Utrecht, voor de Prot. Chr. groep; F. U. Schmidt te Bussum, hoofd eener openbare school te Amsterdam, voor de neutrale groep en B. Agter, theol. student, te Utrecht, voor de Jeugdbeweging. Opgevoerd zal worden als spreek koor „De forumscène" uit Julius Cae sar van Shakespeare, terwijl op het terrein verschillende jeugdspelen zullen gehouden worden. Aan de demonstratie, die om 2 uur aanvangt, gaat vooraf een groote op tocht door Hilversum met muziek, vaandels, praalwagens en versierde groepen, die om half één van de Groest vertrekken zal. Een uitvoerige gids zal ter gelegen heid van de feestelijkheden verschij nen. LUCHTVAART. NOBILE'S NOORDPOOLVLUCHT. Volgens een telegram uit Spitsber gen, zal Generaal Nobile Vrijdag den tocht naar de Noordpool voortzetten, op voorwaarde, dat de weersomstan digheden dan gunstig zijn. Over den voorgenomen tocht van Nobile verluidt voorts, dat hij eerst 'n verkenningstocht om de Pool wil on dernemen, vervolgens een vlucht naar keizer Nikolaas II-land en Leninland en eindelijk een direkt naar de Pool. BUITENLAND. JAPAN EN CHINA. Een belangrijke stap van Tsjang Tso Lin. Uit betrouwbare bron wordt uit Peking gemeld, dat Tsjang Tso Lin besloten heeft telegrafisch aan alle autoriteiten in Chi na het voorstel te doen. een einde ie ma ken aan den buidigen burgeroorlog. Dit 20U ten doel hebben, een samenwerking Helen Wills op de M.E.T.S.-banen in Scheveningen in actie. tusschen Noordelijken en Zuidelijken mo gelijk te maken tot oplossing van de Tsi- nanfoe-affaire. Het telegram van Tsjang Tso Lin is gisteravond door het heele land verzon den. Er wordt in gezegd, dat de burger oorlog nu reeds eenige jaren geduurd heeft en dat de communisten liet land po gen te ruïneeren. Steeds werd gevreesd, wordt er in gezegd, dat de burgeroorlog de vriendschappelijke betrekkingen met de vreemde mogendheden zou vernieti gen. Daar er nu betreurenswaardige inci denten zijn voorgekomen, heeft Tsjang Tso Lin bevel gegeven om de vijandelijk heden te staken, teneinde het land te red den. Men leidt hieruit af. dat T9jang Tso Lin zich naar Mantsjoerije wil terugtrek ken. Nieuwe gevechten. De Japanners gaan voort met het ont wapenen van de Chineesche troepen te Tsinanfoe en in den omtrek, waarvan op verschillende punten gevechten op klei ne schaal het gevolg zijn. De Japanners bezetten de spoorwegbrug over de Gele Rivier, evenals andere stra tegische punten. De 28ste Japansche brigade kwam gis teren in botsing met de Zuidelijken te Kotien, op 24 K.M. ten Oosten van Tsi nanfoe en ontwapende een groot aantal hunner na hardnekkigen tegenstand. De zelfde brigade kwam bij haar terugkeer naar Tsinanfoe in aanraking met een sterk Chineesch leger, doch van het re sultaat van het gpvecht is niets bekend. DE A.S. ZITTING VAN DEN VOLKENBONDSRAAD. De agenda. Op 4 Juni a.s. wordt te Genève de ge wone zomerzitting van den Volkenbonds raad geopend; het. zal de 50ste maal zijn, dat dit belangrijke Volkenbondsorgaan weder bijeenkomt Qm de zaken van de wereld te bespreken. Dit is de voorlaatste maal, dat Neder land aan de Raadstafel vertegenwoordigd zal zijn. Minister Beeïaerts van Blokland wacht in deze zitting een eervolle, maar moeilijkè taak. Hij zal allereerst rapport moeten uitbrengen over de mitrailleur- smokkelarij te St. Gotthard uit naam van de commissie van drie die in het begin van deze maand in Den Haag onder zijn leiding heeft vergaderd. Hij zal verder de zaak moeten voortzetten, die hij in De cember j.l. met zooveel succes begon en den Raad op de hoogte moeten brengen van den huidigen stand van zaken in het Poolsch-Litausch geschil. Bij die gelegen heid zullen wij wat te hooren krijgen over de onderhandelingen te Koningsbergen. Ten slotte maakt minister Beeïaerts nog deel uit van het comité van drie, dat zich bezig heeft gehouden met de klach ten van Litauen over de behandeling van Litausche minderheden in de streek van Wilna, waarover ook in deze zitting rap port zal worden uitgebracht. Een groot deel van de belangstelling zal wel weer uitgaan naar de Roemeen- scheHongaarsche optantenkwestie, maar het lijkt weinig waarschijnlijk, dat de ge schiedenis daarvan in deze zitting zal ge sloten worden. De geheele agenda bestaat uit niet min der dan 34 punten, daaronder ettelijke rapporten, benoemingen en. andere admi nistratieve kwesties, zooals geregeld voor komen op de ageiïda van een lichaam als de Raad die de loopende zaken behandelt. Stresemann, Chamberlain en Briand, als hij geheel hersteld zal zijn, zullen wel weder aanwezig zijn. De vertegenwoordi ger van Cuba zal de zitting presideeren. DE PRESSA TE KEULEN. Een telegram van Briand. Briand betreurt in een persoonlijken brief aan den voorzitter van het bestuur der „Pressa", den Keulschen opperburge meester Adenauer, dat hij niet zelf zal kunnen deelnemen aan de openingsplech tigheid der „Pressa". De perschef van zijn ministerie zal hem vertegenwoordi gen. Zijn spijt is des te grooter, dat deze tentoonstelling vooral duidelijk de macht en beteekenis van de pers ten gunste eener zoo duurzaam en uitgebreid moge lijke goede verstandhouding der volkeren in beeld brengt. STRESEMANN 50 JAAR. Zijn levensloop. Dr. Stresemann viert heden zijn 50sten verjaardag. Dr. Stresemann is te Berlijn geboren en studeerde aan de universiteiten te Ber lijn en te Leipzig geschiedenis en staats wetenschappen. Vervolgens werd hij syn dicus van den bond van Saksische fabri kanten en later lid van het bestuur van den Duitsch-Amerika»p econoraischen bond. In 1907 werd hij als afgevaardigde van de toenmalige nationaal-liberale partij in den rijksdag gekozen, waarvan hij sedert onafgebroken lid is geweest. Na den oor log stichtte hij met zijn geestverwanten de Duitsehe volkspartij, waarvan hij tnans de leider is. Na het aftreden van het kabinet Cuno in Augustus 1923 werd Stresemann met de vorming van het kabinet belast, waar in hij zelf als rijkskanselier optrad. Op dit eerste kabinet-Stresemann volgde in October 1923 een tweede kabinet, dat ech ter reeds in November 1923 moest aftre den. In het daarop volgende kabinet-Marx werd dr. Stresemann minister van bui- tenlandsche zaken, wat hij sedert in de volgende kabinetten tot nu toe is geble ven. In Februari 1925 leidde hij door zijn veiligheidsvoorstellen ;.an Frankrijk de politiek in, die einde 1925 tot de onder- teekening der verdragen van Locarno leidde. Na het toetreden van Duitschland tot den volkenbond in September 1926 heeft Stresemann Duitschland op alle ver gaderingen van den raad van den volken bond te Genève vertegenwoordigd. De vergadering van Maart 1927 werd door hern gepresideerd. Met Briand en Chamberlain ontving Stresemann in 1926 den Nobelprijs voor den vrede. HET WINTERWEER IN EUROPA. Sneeuw te München. De temperatuur in gëkeel Duitschland is gisteravond en vannacht aanmerkelijk gedaald, vooral in 't Zuiden van Duitsch land. Te München heeft het in den afgeloopen nacht en vanmorgen gesneeuwd, terwijl in de Beiersche Alpen op verschillende plaatsen ook sneeuw is gevallen. Sneeuw en koude in Zwitserland. Gisternacht is het aan den voet der Al pen gaan sneeuwen. Gisteren viel er tot op 700 meter sneeuw. De hoogere streken melden, groote kou de; zoo heerscht op het Jungfraujoch 18 graden vorst. DE RUSSISCHE VOLKSTELLING. 29.507 honderd-jarigen. Uit nadere door de Moskousche „Prawda" gepubliceerde gegevens om trent de jongste volkstelling in Rus land blijkt, dat het aantal personen in de geheele Sovjet-Unie. die 100 jaar en ouder zijn, in totaal 29.507 bedraagt, van wie 12.349 mannen en 17.158 vrou wen. Het aantal inwoners van 80 tot 89 jaar kon op circa 700.000 worden gesteld en die van 90 tot 99 jaar op on geveer 35.000. In geheel Rusland woonden volgens de laatste volkstelling 146.964.360 men seden van wie 71.010.659 mannen en 75.953.707 vrouwen, zoodat het vrou welijk element met bijna vijf millioen in de meerderheid is. DE VRUCHTEN DER REVOLUTIE. In een te Riga verschijnend blad, „Der Missionsfreund", kwam een arti kel voor, waarin door ooggetuigen ge handeld wordt over de verschrikkelij ke toestanden, die in Rusland worden gevonden. Ds. Renting deelt in de „Geld. Kerk bode" een en ander uit dit artikel mede, De volgende feiten, zoo schrijft de ooggetuige, doen zien, hoe het met het Russische kinderleven gesteld is. In oen deel van het rijk wilde het met de communistische propaganda onder de kinderen niet erg vlotten. Nu werd er een kinderorganisatie naar Moskousche mode, in het leven geroepen. Na verloop van een paar maanden maakten de geneesheeren er de regee ring opmerkzaam op, dat van de kin deren van 12—14 jaar 63 procent aan een niet te noemen ziekte leed, terwijl de helft der meisjes binnenkort ver wachtte moeder te worden. Op reis sprak ik eens in den trein over den dienst Gods en wees er op. waarheen de zonde den inensch voert. Een vrouw, die met haar 14-jarige dochter, die reeds moeder was, had toegeluisterd, mengde zich tenslotte in het gesprek en wijzende op haar doch ter, schreeuwde zij het uit: „O, die honden van communisten! Mijn kind hébben ze mij afgenomen. Geen kla gen baatte! De kinderen zijn tegen- Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN li» HUIZEN, 340.9 M. (Na 8 uur n.m. 1870 M N. C. R. V. 7.C0 N. D. O. Cursus Boekhouden. 7-3° Spreker: de heer H. J. Verin u- len, Secr. Nat. Vakgroep Ch i t Handelsreiz. en Agent. Ie Rot terdam. Onderwerp: „D kunsl van verkoopen". 8.00 Uitzendavcnd. Spreker: I's. K. Schilder. Geref. Pred. te Oogst- ge-est. Onderwerp: De Christe lijke verwachting omr.cnt don 11 mei". Muzika'c medewerking ver leenen: To v. cl. Sluis.' sopia.ui, Amsterdam; Barend Ken en, i no, Utrecht. 10.00 Persberichten van Yaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. (D. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O. Klok 6.00 Diner-muziek door Int Trio, be slaande uit: \VRe-itm.e-ter, vi ool, D. van i!er Horst, cello til 11. Swait, piano. 7.15 Praatje over A.V.R.O.-Reizen. 7 .L i 1 r'ehten. 8.35 Muziek en zang. 10.0b Persberichten. KüNIGS\V USJ'ERH., 1250 M 4.205.50 Concert. 7.50 Concert. Daarna laatste berichten. 9.50 Muziek. LANGENBERG, 469 M. 5.20 Concert. 7.35 Concert. 9.05 Concert. Daarna laatste berichten. DAVENTRY, 1604 M. 5.40 Muziek. 5.50 Tijdsein van Greenwich. Weer bericht. 6.35 Do grondslagen der muziek. 7.50 Duetten voor twee piano's. 8.20 Weerbericht. Tweede algemeen nieuwsbericht. 8.50 Berichten aan zeevarenden. 9.55 Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M. 7.50 Concert. Tjjdens de pauzes: Persber. woordig door de wet tegen de ouders „beschermd". De v oorden van deze vrouw veroor zaakten zulk een ontroering en opwin ding, dat zij op het eerstvolgende sta tion als een gevaarlijke oproermaak- ster in verzekerde bewaring werd ge-» nomen. Als ten waarschuwing, om zich niet aan het eigendom van den staat te vergrijpen, werd het volgende bekend gemaakt. De rechtbank veroordeelde een va der en moeder ter dood, omdat zij hun 10-jarig kind, dat reeds een leventje van plezier begon te leiden, hadden gestraft. Omdat de ouders tot de arbeiders klasse behoorden, Werd de doodstraf echter in een 10-jarige gevangenis straf veranderd. De straf was echter zoo streng, om dat het meisje de aanvoerdster van haar schoolklas was. In de school hebben de „pioniers" kinderen, die tot een communisti sche organisatie behooren de lei ding. In 1928 werd in een courant bekend gemaakt, dat de inspecteurs van het onderwijs er toch op bedacht moesten zijn, om alleen proletarische,atheïsti sche onderwijzers te benoemen en slechts zulke onderwijzeressen aan te stellen, die zelve het „straatleven" van nabij kenden, daar zulke onder wijskrachten alleen in staat waren, om de jeugd op te voeden overeenkom stig de beginselen der raden-regeering In een arbeiderswijk was aan een school een onderwijzer verbonden, die bij de communisten niet in de gratie stond. Op verzoek van de leerlingen werd hij al spoedig ontslagen en moest hij zijn woning ontruimen. In een andere school werd een leer linge, die moeder geworden was, door de onderwijzeres aan hare klasse als een navolgenswaardig voorbeeld ge steld en mei geschenken overladen. Een dertienjarige knaap gaf zijn xvader te kennen, dat hij niet meer naar school wilde, omdat hij niet slecht wilde worden. De vader bezocht de school om te zien, wat daar voorviel. Maar toen hij alles zag, stolde hem het bloed in de aderen. Door middel van cle liederlijkste af beeldingen werden de kinderen in d<» geheimen der onzedelijkheid ingewijd. Dat is het veelgeprezen paradijs der communistische beschaving. KORTE BERICHTEN. Er worden pogingen aangewend om het uitwijzingsbevel tegen Prins Carol op geheven te krijgen. In het Volkenbondssecretariaat wor den deze week proeven genomen mei het draadloos uitzenden van berichten naar overzeesche landen. In verband met het bericht uit Je ruzalem! dat in de woestijn een auto was verongelukt, waarbij de 20 inzittenden wa ren overleden, wordt nu bekend, dat slechts één der inzittenden gedood was en dat de overigen per trein naar Damascus zijn gegaan. -Te Tokio heeft behalve een kabiii' t.-- zitting, ook een krijgsraad, in verband met de Japansch-Chineesche botsiir- plaats gehad; men verwacht, dat de mi kado de mobilisatie zal afkondigen. De Engelsche regeering zal de Ann - rikaansche voorstellen inzake een anti oorlogspact aannemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2