BEEKMAN NltUWE LEIDSCHE COURANT HEEFT U JONGENS- KLEEDING N00DIG? Ga naar Hei dagaoek van een Leerares DINSDAG 8 MEI 1928 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. PROV. STATEN VAN Z.-HOLLAND Wegen en bruggen Ged. Staten stellen voor afwijzend te beschikken op het verzoek van de gemeente Veur, om -iaar met het oog op den financieelen stand der gemeen te vrij te stellen van de verplichting tot het bijdragen in de kosten van re constructie en onderhoud van den door de Provincie in eigendom, beheer en onderhoud overgenomen weg Rijs wijkde Vink. Naar aanleiding van de -ingekomen adressen om verbetering van de brug die over den Ouden Rijn de gemeenten Koudekerk en Hazerswoude verbindt, deelen Ged. Staten mede, dat de ge meente Koudekerk zich in overleg met de gemeente Hazerswoude en met Ged. Staten onlangs den eigendom heeft verzekerd van die brug, met het brugrechi, het bijbehoorend koffiehuis en woning, voor een bedrag van f 45.500. De brug eischt echter dringend her stel, hetwelk bij de bestaande afme tingen een bedrag van f 700C gevor derd zou nebben. Met het oog op de scheepvaartbelangen hebben Ged. Sta ten aan de verleende vergunning tot vernieuwing van de brug echter eeni- ge voorwaarden gesteld. Door die eischen komt het daardoor meerder benoodigde bedrag van ongeveer i 80.000 voor rekening van de provin cie. Voorts hebben Ged. Staten gemeend met het oog op het landverkeer het tot stand komen van een regeling tct zoo spoedic mogelijke beëindiging van den tol op de brug te moeten bevorde ren. Te dien einde is door beide ge meenten en Ged. Staten een regeling vastgesteld. Na verb 'tering van de brug kan het ten Westen van de Koudekerksche brug op zeer korten afstand daarvan g lecen provinciale veer, het Boeren- schouw. worden opgeheven, wat dan op een door Ged. Staten te bepalen da tum zou kunnen geschieden. Ged. Staten stellen aan de Staten voor aan het bovenstaande goedkeu ring te hechten. Subsidies. Ged. Staten stellen voor, aan de ge meente-commissie (Kerkvoogdij) der Ned. Herv. gemeente te Leiden ten be hoeve van de restauratie der Sint Pie terskerk aldaar toe te kennen: a. een subsidie van f 2000. voor het jaar 1927 ei! b. een subsidie van 14 pCt. der op f 301.000 geraamde kosten over de ja ren 1928 tot en met 1937 tot een maxi mum van 1 4214 per jaar. DE VERDUISTERING BIJ DE H.T.M Zooals men zich herinneren zal, werd eenige maanden geleden de banklooper bij de Haagsche Tram. A. C. O. G., gearresteerd als verdacht van verduistering van f 20.000 ten nadeele van de H.T.M., welk geld hij van de bank had gehaald, maar niet bij de H.T.M. had afgedragen. Later op den dag werd hij in Leiden aangetroffen, echter zonder het geld. Hij gaf voor. het geld verloren te hebben, maar werd toch gearresteerd; wegens ge brek aan bewijs moest hij evenwel eenigen tijd daarna weer op vrije voeten worden gesteld. Inmiddels had de H. T M. den bank looper uit haar dienst ontslagen. De politie verloor den trambeambte niet uit het oog, op zijn gedragingen waren voor haar aanleiding, hem op nieuw te arresteeren. Tevens werden als verdacht van he ling aangehouden en opgesloten P. A. R„ J. H. R.. C. J. K., Th. J. O., J. B. v. d. S., A. F. M. S. v. d. E., H. J. B. en L. F. K. Ten aanzien van Th. J. O. en J. B. v. d. S. werd de vorige maand het bevel tot voorloopige gevangenhouding weer opgeheven. Thans is aan alle verdachten betee- kend, dat het gerechtelijk vooronder zoek in deze zaken is gesloten. De Officiei van Justitie heeft tot 27 Mei gelegenheid, de dagvaardingen uit te brengen. FEDERATIE VAN CHRIST.-HIST. JONGEREN. Onder groote belangstelling uit heel het land is Zaterdag in Artis te Am sterdam de tweede algemeene verga dering gehouden van de federatie van Chr.-Hist. jongerengroepen, welke werd bijgewoond doo:- mr. dr. J. Schok king, voorzitter van de Chr.-Hist. Unie, het Eerste Kamerlid mr. H. Verkoute ren en de Tweede Kamerleden mej. mr. C. Frida Katz, J. R. Snoeck Henke- mans en H. W. Tilanus. Na opening door den voorzitter, den heer N. G. J. van Schouwenburg, sprak mr. dr. Schokking zijn blijdschap uit over den voortgaanden groei der fe- Icratie, niet alleen in de breedte, maar ook in de diepte. Toenemende belang stelling is zeker een hoopvol verschijn sel voor het toekomstige staatkundige leven; zij is noodig, wil de democratie op den duur bestaanbaar zijn. Er wordt wel eens gezegd, dat de Unie het minst van allen democratisch is, maar wanneer er één groep is die het inder daad om den volksinvloed bij de re geering van land. gewest of gemeente te doen is, die dezen invloed in de juiste banen zoekt te leiden om" hem tot zijn recht te doen komen, dan i9 dit de Chr.-Hist. Unie. Dit is de fijne vorm van democratie, welke het volk in zijn eigenlijke bestaan zooveel mo gelijk tracht nabij te komen. In dit verband wees spr. erop, dat Christelijke politiek beteekent de din gen van het staatkundige leven zien in het licht van Christus zelf. hetgeen de dood is voor alle conservatisme, omdat deze zienswijze den eisch met zich brengt van voortdurende vernieu wing. vernieuwing langs een duidelijk spoor, dat tegengesteld is aan iedere revolutionaire gedachte. Hier is het lichtende spoor, waarin de moeilijke tegenstelling tusschen in dividuen en de gemeenschap in begin sel tot oplossine wordt gebracht. Nadat besloten was een telegram aan Prinses Juliana te zenden, kwa men de verslagen aan de orde. Uit dat van den secretaris, den heer C. van Bladeren, bleek, dat er thans 25 groe pen aangesloten zijn met 1150 leden. Vervolgens werden de statuten be handeld. Na uitgebreide gedachten- wisseling werd het voorstel om den ^eeftijdsgren op 30 jaar te bepalen, aangenomen met 26 stemmen vóór, 1 tegen en 5 blanco. Zwolle werd aangewezen als plaats voor de volgende algemeene vergade ring. De aftredende bestuursleden, de hee- ren van Schouwenburg, Kroon en Krijger, werden bij acclamatie herko zen. Als voorzitter van het federatie-be stuur werd bij acclamatie de heer van Schouwenburg herbenoemd. In de avondvergadering heeft jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg uit Baarn gesproken over: Gezag en vrijheid. A. COLIJN. Naar het Hbld. verneemt i9 de bur gemeester van Nieuwer-Amstel. de heer A. Colijn. lid der Provinciale Sta ten van Noord-Holland, Zondag onge steld ge vorden. Hij werd n.l. loor hartkramp overvallen. Hoewel de pa tiënt een tamelijk rustigen nacht heeft doorgebracht, is het gevaar nog niet geweken. ADVIESCIUB BURGERLIJKE STAND/* Te Amsterdam is Zaterdag onder presidium van den heer N. Vos, ge meente-secretaris van Heemstede, een vergadering gehouden van ambtena ren van den burgerlijken stand, leden van den Nederlandschen Bond van gemeenteambtenaren. Besloten is tot de oprichting van een adviesclub voor den burgt rlijken stand Een voorloo- pig bestuur is gekozen, waarbij met de verschillende categorieën der ge meenten rekening is gehouden. ONREGELMATIGHEDEN TE ONSTWEDDE. In verband met de beweerde cor ruptie in de bedrijven der gemeente Onstwedde heeft de justitie te Win schoten gistermorgen de ambtenaren der gemeente aan een verhoor onder worpen. Het gemeentehuis, werd door de rijkspolitie bewaakt, zoodat het pu bliek het gemeentehuis niet kon betre den. De gemeente-ambtenaren moch ten des middags het gebouw niet ver laten .De boeken van de firma Wed. J. Linzel, die een houthandel drijft, zijn in beslag genomen, denkelijk in verband met het feit, dat de heer C. Linzel raadslid en diens broeder ge meente-architect is. Het onderzoek, dat reeds vóór den middag aanving, was gisterenavond om 7 uur nog niet afgeloopen. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Bedankt, voor Amsterdam: A. J. Wormgoor, te Bussum. I voor de gemeente kunnen optreden en heeft nu op medisch advies eenige we ken rust genomen. GEREF. KERKEN. Beroepen, te Wormer: U. El- gersma, cand. te Lichtaard. Aangenomen, naar Andijk: PI. Steen, te Helder. GHR. GEREF. KERK. Tweetal, te Hillegom: J. A. Rie- kel, te Sliedrecht en D, J. van Brum- men, te Driebergen. Te Haarlem- Noord: H Biesma, te Groningen en K. G. van Smeden, te Kampen. VRIJE GEREF. GEM. Beroepen, te Rotterdam: Kolijn, te Oostburg. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt, voor Goes en Opheus- den: J. D. Barth, te Bodegraven. REMONSTR. GEMEENTEN. Beroepen, te Schoonhoven: mej. A. A. van Royen, hulppred. te Utrecht. BEVESTIGING, AFSCHEID, INTREDE Ds. W. J. van Lokhorst nam Zondagavond, Wegens vertrek naar Hilversum, in de Nieuwe Kerk te Rot- terdam-Delfshaven afscheid van de Ned. Herv. Kerk aldaar. Spr. had tot tekst gekozen Joh. 3 29 en 30. Een bijzonder woord van af scheid werd gericht tot de overige predikanten, de leden van den kerke- raad, de jeugdvereenigingen en de Gemeente. De scheidende leeraar werd namens den kerker^ad toegesproken door Ds. S. H. James. Gezongen werd Ps. 121 4, waarna de zegen werd uitgesproken. Ds. J. S. Hartjes, te Rilland- Bath is voornemens Zondag 1 Juli a.s. zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Kerk te Vlissingen, na vooraf te zijn bevestigd door Dr. Joh. de Groot van 's-Gravenhage (voorheen te Vlis singen). Cand. D. Zwart hoopt 24 Juni a.s. zijn intrede te doen in dé Geref. Kerk te Oudemirdum, na bevestigd te zijn door Ds. J. Douma te 's-Graven hage. Ds. J. Dikboom deed Zondag middag zijn intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Witmarsum met een predica- tie over 1 Cor. 12 13a, nadat hij des morgens bevestigd was door Ds. Graatsma, van Franeker, die gespro ken had naar aanleiding van 1 Tim. 20. Toegezongen werd Gez. 213 3. Ds. W. G. B e e r e k a m p, Ned. Herv. predikant te Rijperkerk, nam Zondag afscheid van zijn gemeente met een prdikatie over Matth. 13 49 en 50. Hij werd toegesproken door Ds. Bouweers van Hardegarijp en Ds Lans van Suawoude. Na bevestigd te zijn door Ds. F. Dresselhuijs van Oldeboorn met een predikatie over Jac. 1 18, deed Ds. B. R o or da Zondagmiddag intrede bij de Geref. Kerk van Tijnje, sprekend over 2 Cor. 5 20. Na de predikatie werd het woord gevoerd door Ds. S. Dresselhuijs als consulent en door ouderling Knobbe namens de gemeente. Toegezongen werd Ps. 134 3. Cand. M. Z ij 1 e m a werd Zon dagmorgen in de Geref. Kerk te Eng- wierum bevestigd door Ds. Wiepkema met een predikatie over oJh. 12 28a. Ds. Zijlema deed intrede met een leerrede over Efeze 4 11 en 12. Na de predikatie volgden de gebrui kelijke toespraken. Ds. G. BENES. Ds. G. Benes, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Maarssen, is ongesteld. Hij heeft reeds een tweetal weken niet Ds. J. D. DE LIND VAN WIJNGAARDEN. Zondag trad Ds. J. D. de Lind van Wijngaarden in de Ned. Herv. Kerk te De Bildt voor het eerst na een ziekte van ruim 2 maanden weder voor de gemeente op. Hij had tot tekst Romeinen 14 8, liet laatste gedeelte. Na de predikatie werd hij toegespro ken door ouderling P. van Ginkel, waarna de gemeente hem toezong Psalm G6 6. HET HOSPITAAL-KERKSCHIP DE HOOP. Het Hospitaal-kerkschip De Hoop, dat thans oefeningstochten houdt met leerlingen van de zeevaartschool te Amsterdam, is, na Zondagavond te Hellevoetsluis uit IJmuiden te zijn aangekomen, gistervoormiddag weer vertrokken met bestemming naar Vlis singen. EEN GEREF. „ZENDINGS- CENTRALE"? Blijkens het Kort Verslag van de vergadering van Gecommitteerden der Geref. Kerk van Utrecht, met de De- putaten uit de Prov. Utrecht en Gel derland voor de Zending op 26 April j.l. bracht Dr. Kaajan rapport uit van eene door hem bijgewoonde vergade- rins. waar gesproken wr-d over de op richting van eene „Zendings-centrale". Deze zou op Gereformeerden grond slag komen te staan en een consultee- rend en adviseerend karakter dra gen en ten doel hebben, de liefde tot de zending te vermeerderen. Met sym pathie wordt eene eventueel© oprich ting begroet, terwijl de beslissing aan den Kerkeraad van Utrecht overgela ten wordt. 33 OMER. Met het Joodsche Paaschfeest ving de Oogsttijd aan. Van dien datum wer den 49 dagen geteld tot het feest der weken. Deze dagen wekken ook 'her inneringen van rouw, naast die van feestvreugde en blijden jubel over de vruchtbaarheid van Kanaan. Kort na den ondergang van Israël's volksbestaan brak in die weken een sterfte uit, die de bloem zijner jeugd, de leerlingen der school van den ver maarden Rabbi Akiba, wegmaaide. En steeds hebben in den Omertijd de Jo denvervolgingen het hevigst gewoed, tot de jongste historie gewaagt ervan. Tn dezen rouwtijd worden geen fees ten gevierd, geen huwelijken gesloten. Er zijn echter uitzonderin^sdagen. o.m. de 33ste Omerdag, toen de sterf te ophield onder Akiba's discipelen. Hij is als een oase van herademing in de woestijn van droefheid. Heden is het 33 Omer in Hebreeuwsch letter schrift lag-ba-Omër en men heeft hem uitgekozen voor de inwijding van het nieuwe Joodsche bedehuis in de hoofdstad. DE BITZONDERE LEERSTOELEN. Als geïnteresseerd lid van de Ned. Herv. Kerk stelt ds. W. A. Hoek in het Alg. Wkbl. voor Christendom en Cultuur de vraag in hoever een bijzonder professo raat als dat van Dr. Wagenaar de Her vormde Kerk in het algemeen ten goede kan komen. De geduldige tijd zal het lee- ren, maar voorloopig achten wij het nut van alle speciale richtings-leerstoelen dubieus. De theologische geest waait waarheen hij wil, en wordt zeker niet aan de universiteiten gereguleerd. Wanneer tegenwoordig b.v. menig ontwikkeld ge meentelid met gespitste ooren luistert, of de „Barthiaansche lijn" al dan- niet in onze preeken te bespeuren valt, is dit niet aan den hoogleeraar, doch aan den theoloog Barth te danken. En wanneer de evangelische theologie nog werkelijk iet9 aan onzen tijd te zeggen heeft, zij zal dit zeggen ook al zou zij in geen honderd jaar een harer mannen ter professorale katheder zien verschijnen. Wij gelooven, dat het propagandistisch gebruik van het instituut der bijzondere leerstoelen, van te naieve veronderstellingen uitgaat. In dien er bijzondere hoogleeraren moeten wezen, dat zij gerecruteerd worden met puur-wetenschappelijke motieven uit zeer bijzonder begaafde mannen die om zeer bijzondere redenen niet voor het gewoon hoogleeraarschap in aanmerking kwamen. Het moet niet zijn: zonde en jammer, dat deze richting geen hoogleeraar heeft, maar: zonde en jammer, dat deze man geen hoogleeraar werd. RECLAME. KOREVAARSTRAAI LEIDEN. U SLAAGT ZEKER EN NIET DUUR. Uit het Sociale Leven. HET CONFLICT IN HET LOODGIETERSBEDRIJF Naar de Voorwaarts verneemt, heb ben de loodgieterspatroons het voor stel van den rijksbemiddelaar, Mr. H. A. van Ysselsteyn, om dit jaar een va- cantie van drie dagen inplaats van 'n week in te voeren, afgewezen. De pogingen van den rijksbemidde laar om het conflict te voorkomen zijn dus mislukt. Vandaag zal het werk overal wor den neergelegd, uitgezonderd bij de patroons, welke het door de organisa ties aangeboden contract reeds teeken den. Vandaag begint de staking. Men meldt uit Amsterdam: Gisteravond is een druk bezochte vergadering gehouden van loodgieters gezellen, aangesloten bij de samen werkende organisaties, die met de werkgevers onderhandeld hebben over den eisch, betreffende een week va- cantie met behoud van vol loon. Ook ongeorganiseerden woonden de vergadering bij. Van bestuurszijde is vastgesteld, dat krachtens vroeger genomen besluit he den de staking zou ingaan, nu van den kant der werkgevers de onderhan delingen feitelijk zijn afgebroken, door dat zij den termijn van het gestelde ultimatum, zonder te antwoorden op de voorstellen der werknemers heb ben laten verstrijken. Het bestuur wees er op, dat een be trekkelijk kleine minderheid van werk gevers zich individueel bereid hadden verklaard om den gestelden eisch in te willigen. De besturen der in dezen samen werkende organisaties (christelijke, ka tholielce, moderne en federatieve) wa ren van oordeel, dat de staking niet algemeen moest zijn in dezen zin, dat deze werkgevers niet in den strijd be trokken moesten worden. Over deze kwestie van tactiek bleek de meening der vergadering verdeeld, wat tamelijk heftige discussies ten gevolge had. Ten slotte is met algemeene stem men besloten om de staking algemeen te doen zijn, zoodat deze heden in zou gaan. Hier ter stede zijn bij de staking tusschen de 600 en 700 werklieden be trokken. HET ARBEIDSCONFLICT AAN DE HOOGOVENS. Uit IJmuiden wordt gemeld: Naar men mededeelt, hebben alle arbeiders van het hoogovenbedrijf, be halve de ICO havenarbeiders, die de vorige week het werk hebben neerge legd, zich gisteren aangemeld en de gevraagde schriftelijke verklaring, in houdende, dat zij alle hun opgedragen arbeid zullen verrichten, geteekend. De bij de landelijke vakbonden aan gesloten arbeiders (dit blijken er on geveer 100 te zijn) hadden het advies van de besturen gekregen, om de ver klaring te teekenen. De directie van het hoogovenbedrijf kon nog geen mededeeling doen, wan neer het werk gedeeltelijk of geheel zal worden hervat. FEUILLETON. Een gloeiend gebed van berouw steeg uit mijn hart tot God op, het vas te voornemen wederom terug te kee- ren, goed te maken, wat ik misdaan had. boete te Joen, ernstige bcete voor mijne zonder, vervulde mij, en toen s.ond ik op en ging wederom naar de zieke, die me met wijd-geopende oogen aanstaarde. Ilc sprak haar van den moordenaar aan het kruis, die ook ter elfder ure v; n Christus genade ontving, zoodat dc- Heere tot hem kon zeggen: Heden zult gij met Mij in het paradijs zijn. Nog altijd is Heere bereid te ver geven de zonden van wie hem daar om bidden. Bij die woorden zag zij me nogmaals een oogenölik als twijfelend aan. dan c-i 1 ter vouwde zij de handen en zeide diep ademhalend: ,,0 God, o God. hoe dank ik u!" Het was alsof haar de vreugde, zich met Gocl te kunnen verzoenen, met nieuwe levenskracht bezield had. Ik verzocht haar toen, om te trachten een weinig te rusten. „Neen, neen", fluisterde zij, „ik ge- \oel het, dat ik nog slechts weinige uren te leven heb. Ik heb nog een en ander voor mijne dierbaren in de streek waar ik geboren ben, te bestel len". Toen verzocht ze mij, u, hooggeachte luffrouw, al het voorgevallene mede te deelen. Zij dankte u van ganscher har te voor al de goedheid er. liefde, welke u haar bewezen hebt; u zoudt haar het zware verdriet, dat zij u had aan- :edaan en waarover zij uit het diepste :taars harten berouw gevotloe, ver geven. Verder droeg zij mij op. haar dag- oek, dat ik voor hare oogen inpakken moest, aan hare moederlijke vriendin, nffrouw Elara Rottfeld. onderwijzeres te 'Remdorf (Rijnland) te zenden, ook aan haar de laatste groeten te doen toekomen en te zeggen, dat zij hare aanteekeningen mocht2 benutten, om ambtgenooten te waarschuwen voor de wegen, welke zij tot haar ongeluk gevolgd was. Het pakje zend ik gelijk mot dezen orief af. Ook juffrouw Rott feld liet zij innig om vergiffenis bid den, voor het vele leed, dat zij haar had aangedaan. Als verder aandenken met eene ge lijkluidende opdracht heb ik een boek je van de navoUing var Christus, dat zij eens van juffrouw Rottfeld gekre gen had, aan hare vrierdin Marie Dis te! in Wiesenau. waar u eerst onder wijzeres geweest was, gezonden. Het diepste leed berokkende de op dracht, welke zij me gaf voor haar man, die afwezig is en in Berlijn ver toeft. Het gaat mijn verstand te boven, hce hij als geneesheer zijne vrouw in zulk een toestand, waarvan hij de ge varen toch zien moest, verlaten kon. Zij had intusschen geen enkel hard woord voor hem. Ik moest hem hare laatste groeten overbrengen en zeggen, dat zij geen wrok tegen hem in 't har te droeg, en hem bidden, toch aan zijne onsterfelijke ziel te denken. Uit hare woorden bleek .dat hij zich met bedenkelijke verhoudingen moest Li bben ingelaten. Nu waren ook hare krachten uitge put. Ik trachtte haar toestand te ver lichten, zooveel het mogelijk was, doch het duurde niet lang of de dood strijd begon. Wat in die uren in mijne ziel omging, kan ik u niet beschreven, hooggeachte juffrouw. Veroorloof mij slechts, dit ééne te zegg'en, dat ik bij al de smart, welke ik in mijne ziel ge voelde, het toch somwijlen luide zou pn willen uitiubelen van vreugde, dat de algoede God me de onbegrijpe lijke genade geschonken had, op het laatste oogenblik nog een kostbare menschenziel voor den eeuwigen on dergang te bewaren. Des Heeren we- ^en zijn ondoorgrondelijk! Om half vijf maakte de dood een ein de aan haar leven. Bij het verscheiden richtte zij nogmaals de brekende oogen op mij. Ik begreep wat zij zeg gen wilde en bad met haar: Jezus, voor U leef ik, Jezus, voor U sterf ik, Jezus, aan U ben ik In leven en in dood. Onder de laatste woorden sliep zij in. Nu ligt zij op haar doodsbed in de sterfkamer, een beeld van hemelsche vrede; de genade Gods heeft twee zie len gered. Zoodra het telegraafkantoor open was, heb ik aan haar man onder het door hem aan de overledene bij zijn af scheid aangegeven adres getelegra feerd. Doch het telegram kwam na eenige uren als onbestelbaar terug. Toen telegrafeerde ik aan haar schoonvader naar Maagdenburg. Deze antwoordde terstond, ik zou 't lijk op het kerkhof alhier laten begraven, hij zou, zoo hij slechts eengszins weg kon, de begrafenis bijwonen en alle kosten dragen. Ik heb daarop de noodige maatregelen getroffen en zal aanstaan den Zaterdag wederom vroeg naar hier komen. De begrafenis zal om 10 uur des morgens plaats nebben. Ik laat het aan u over, of u de verre reis ondernemen wilt. Uw dienstwillige dienaar, Dr. BILLWART. De begrafenis van Rosa Wantolf had op den bepaalden tijd plaats. Dr. Billwart, de goede waard en waardin en eenige huurlieden, bewezen aan de doode de laatste eer. Geheimraad Her- bo;d had daags te voren telegrafisch bericht, dat hij, wegens onvoorziene omstandigheden in zijne kliniek, niet over kon komen. De tante van Roosje lag die dagen aan een hevige influenza ziek te bed. Acht dagen later kwam de man der overledene, zonder eenig vermoeden te hebben, naar Wertol terug. Toen hem op de vraag naar zijn vrouw door den waard, die zijn veront waardiging over de lichtzinnigheid van dezen man nauwelijks kon be dwingen, geantwoord werd, dat zij op het kerkhof lag, stiet hij een kreet van ontzetting uit en zonk als levenloos op een stoel neer. Na eenige oogenblikken echter stond hij op en volgde met wan kelenden tred den man naar 't graf. De kleine grafheuvel was met versch gevallen sneeuw bedekt. Stom en ont zet staarde hij langen tijd op het graf, •Jan wendde hij zich om, keerde naar het sterfhuis terug, trof de laatste schikkingen over de- weinige bezittin gen zijner vrouw, welke nog in het lo- gemeent bewaard werden, en verliet 't cord om er nooit meer terug t© keeren. EINDE.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5