CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit oummer bestaat uit TWEE Bladen. Belanurisle nieuws in dit Nummer. 9*" JAARGANG WOENSDAG 2 MEI T928 NUMMER 2425 EIDSCHE COURANT Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 EERSTE BLAD. De Aprilbeweging. li. Paus Pius IX achtte het niet alleen overbodig, met de raadgevingen van vooraanstaande adviseurs om te Utrecht vooralsnog geen bisschop te plaatsen, rekening te houden, maar hij beging bovendien de onvoorzichtigheid op een voor de protestanten prikkelenden toon zijn voornemen aan te kondigen. Na herinnerd te hebben aan den roemwaardigen tijd van 1559, toen het bisdom Utrecht met metropolitaan- rechten was verrijkt, vervolgde de pauselijke Breve: „Er was hoop, dat van toen af deze dierbare wijngaard des Heeren, beter omheind en van krachtiger hulpmiddelen voorzien, in vruchtbaarheid zou toenemen. Te be treuren is het, dat daarna een vijandig mensch alles in het werk heeft gesteld om hem te verwoesten, af te scheuren en een geheel andere gedaante te ge ven. Het is bekend, hoe groot nadeel, hoe vele verliezen het Calvinisme (vol gens anderen: de dwaalleer van Cal- vijn) aan die zoo bloeiende kerken toe gebracht heeft, ja zoo ver ging de aan val en het geweld der ketterij, dat het Katholicisme daar zijn dood nabij was en het volstrekt onmogelijk scheen, zoo groote verliezen ooit weder te her stellen." Onnoodig prikkelend was ook, dat de Paus telkens weer ons land aan duidde, als „de landschappen van Hol land en Brabant." 't Is zooal niet geheel, dan toch ten deele verklaarbaar, dat deze uitspra ken een storm van verontwaardiging ontketenden, temeer, omdat van ver schillende zijden de hartstochten zoo veel mogelijk geprikkeld werden, en niets werd nagelaten, om de gemoede ren op te zweepen. Het centrum van de beweging bevond zich in Utrecht, de aangewezen zetel van den aartsbisschop, waar het eer ste sein tot de Aprilbeweging gegeven werd, door het ter teekening aanbieden van een adres aan den Koning, waarin met krachtige bewoordingen zijn hulp werd ingeroepen, tot afweer van het onheil, dat het protestantsche Neder land boven het hoofd hing. Heel het land kwam in rep en roer. En alles werkte mee om de onrust te vergrooten. Vooreerst was er „het water en melkachtig karakter van het toenmali ge protestantisme, dat bijna geen cal vinistische draad meer aan 't lijf had. Wie zwak is, is tevens prikkelbaar en ducht dadelijk het ergste. En dan was er het feit, dat Rome in die dagen groote vorderingen maakte, en o.a. in Italië de vervolging om het geloof weer begonnen was. Dit alles te z^men bracht de verhit te verbeelding van vele protestanten geheel van streek. Over schavot en brandstapel werd 's daags gesproken, geschreven; des nachts benauwd ge droomd. De persen zweetten van het voortbrengen der vlugschriften, waar in de brandende kwestie werd bespro ken. Men telde ze bij honderden!" Het te Utrecht ontworpen adres werd druk geteekend. In een zeer kor ten tijd werden 200.000 handteekenin- gen verzameld, waarvan alleen uit Amsterdam meer dan 50.000. Nu was het, zooals altijd, wanneer de massa in actie komt, niet alles hei lig vuur. Er waren er, die in allen ernst meen den, dat het protestantisme gevaar liep, en voor wie het adres aan den Koning een kreet der consciëntie was. Maar er waren er ook, die de gele genheid trachtten te benutten om in troebel water te visschen en die uit deze beweging politieke munt poogden te slaan. Minister Thorbecke had zich lang zamerhand heel wat vijanden gemaakt en men begreep zeer goed, dat hier een prachtige kans geboden werd, om dezen bewindsman van zijn voetstuk te doen vallen. Voor hen, die zoo dachten, ging de strijd niet in de eerste plaats tegen Rome immers de Paus was toch onbereikbaar maar tegen Thorbec ke. En zij zijn het geweest, die ten slotte hun doel bereikt hebben. Ten opzichte van de zaak, waarom het eigenlijk ging, heeft de geheele adres-beweging en al de opwinding die daarmede gepaard ging, niet de min ste beteekenis gehad. Van achteren bezien kan men ge rust spreken van een storm in een glas water. Maar Minister Thorbecke is, zooals we in een volgend artikel zullen zien, in dien storm gebleven. Hij werd ge noodzaakt zijn ontslag te nemen. Rome heeft echter van dit alles niet het minste nadeel ondervonden. De bisschoppen, van wie 't heette, dat men ze hier niet zou dulden, en dat ze hier geen voet aan wal zouden zetten, zijn gekomen en rustig geble ven. Men sprak van herziening van de Grondwet, van het besnoeien van de politieke rechten van de Roomschen, maar daar is niets van gekomen. Het was een onvruchtbare actie, zoo als ook nu nog alle anti-papistische relletjes onvruchtbaar zijn. Ze mogen een oogenblik de hartstochten in be weging brengen, wezenlijke beteekenis hebben ze niet. Rome bleef en blijft er gezond bij en het Protestantisme wordt er niet door bevorderd. STADSNIEUWS. H. K. H. PRINSES JULIANA. Naar wij vernemen, zal het orgel concert, dat hedenavond door Prof. Alb. Schweitzer gegeven zal worden in de Pieterskerk, bijgewoond worden door H. K. H. Prinses Juliana. HET ZILVEREN FEEST VAN HET OPENBAAR SLACHTHUIS Betreffende het jubileum van het Gemeentelijk Openbaar Slachthuis be hoeven we slechts weinig aan ons verslag van gisteren toe te voegen. De receptie, die gistermiddag in een der gebouwen van het Slachthuis werd gehouden, werd bezocht door ver schillende hoofden van takken van dienst en door vele voorname ingeze tenen. In huize Nydam werd gisteravond voor het personeel een feestavond ge houden, die een intiem en gezellig ka rakter droeg. De bijeenkomst werd opgeluisterd door Mr. Carten en Miss Corrina, die de aanwezigen bezig hielden met lied jes en voordrachten. DE KANT IN VERBAND MET HISTORIE EN MODE. Mej. Siegenbeek van Heukelom, die voor de Leidsche Kunstvereeniging de tentoonstelling van oude kant ge organiseerd heeft, welke c het oogen blik in de „Lakenhal" wordt gehou den, hield gisteravond eveneens in de Lakenhal een voordracht over: „De kant in verband met historie en mode" Uitvoerig ging Spr. na, hoe de ont wikkeling der kantindustrie vanaf de 12de eeuw, in welken tijd voor het eerst kant werd gemaakt, steeds af hankelijk is geweest, niet slechts van de wisselende mode, maar ook van de pu'itiek der verschillende landen. In de eeuwen, waarin door de regee- rende vorsten en hun vrouwen onge looflijke bedragen voor luxe werden uitgegeven werden Vooral voor kant fabelachtige sommen bestce Niette min hadden de vervaard'igsters dezer kunstige kant, die men tot in het be gin der 19de eeuw vooral in Venetië en in Vlaanderen vond, een zeer poo- ver bestaan. Van het zeer treurige le ven dezer kantwerksters deelde spr. verschillend- staaltjes mee en spr. be sloot met te zeggen, dat ir onzen tijd, v larin de loon toestanden gelukkig veel beter 7'in; dergelijke kant onbe taalbaar zou zijn, vandaar dat men echte kant minder en minder ziet, en wat er nog is, machinaal product is. ST. AUGUSTINUS. De feestelijke bijeenkomst in het groot-auditorium der Universiteit, ter gelegenheid van het 7de lustrum van de R.-K. Studentenvereniging „St. Augustinus" a.s. Zaterdagmiddag half 3, zal worden bijgewoond door mgr. IT. J. M. Taskin, vie. cap, van het bis dom Haarlem. GEVONDEN VOORWERPEN. Rijwielbelastingplaatje, rijwiélbelas- tingplaatje in etui, kosteloos rijwiel belastingplaatje, zilveren vulpotlood, schroevendraaier, huissleutels, porte- monnaie m. inhoud, portemonnaie (le dig), stopapparaat, handschoenen, ko peren kraansleutel, ijzeren 2 Kg. ge wicht. ceintuur, lorgnet, gezangen boekje, i0-rittenkaart LeidenKat wijk, vulpotlood in den vorm van een schroef, sleutel van een klok, muziek boekje, Wilka-sleutel, rijwielbelasting- nlaatje van Twigt, damestaschje met inhoud, spatscherm van een rijwiel, zilverbon a 2.50, rozenkrans in etui, gymnastiekschoen, R.-K. kerkboekje, fietssleutel, bril in etui, zwart kinder schoentje, schilderstukje, zeildoeken boodscha'^entagch -iet inhoud, knot sajet, 2 sleutels aan koehoorn, paar- denzweep, bril met blauwe glazen, ,.Ford"-sleutel, eenige stoelveeren, bankbiljet a 10, zilveren broche met haar, gouden ring met diamantjes, le deren riem, damesrijwiel, kralen hals ketting, 12 spaarzegels, cirkeltrekker, jjolshorloge aan lederen armband, schooltasch inh. spor.sendoos enz., schooltasch inh. een flesch. pakje inh. kinderbroekje enz., regenjas, blauw werkpak, vulpenhouder, honden. Gevonden in het Postkantoor: por temonnaie met inhoud. Terug te bekomen en inlichtingen te v:rkrijgen ten politiebureele alhier el- I.cn werkdag, behalve Donderdag en Vrijdag, tusschen 1 en 3 uur n.m. Door de politie alhier is aange houden J. P. L. L., kellner, zonder vaste woon- of verblijfplaats, wiens aanhouding per radio bericht was ver zocht door de politie van Enschedé, terzake van verduistering van klee- dingstukken. BINNENLAND. RAAD VAN STATE. Gistermiddag is de vergadering van den Raad van State, die mede werd bijgewoond door den Prins en Prinses Juliana, voor de eerste maal gepresi deerd door Mr. Dr. F. A. Q. van Lyn- den van Sandenburg, die een korte toespraak hield, waarin hij hulde bracht aan het werk van zijn voor ganger en het vertrouwen uitsprak, dat de leden en ambtenaren, evenals zij dit onder zijn voorganger hadden gedaan, met hem zouden willen sa menwerken om een zoo goed mogelij ke afdoening van zaken te bevorderen Het oudste lid van den Raad van State, Mr. Harte van Tecklenburg, heeft daarna den nieuwen vice-presi dent in zijn functie welkom geheeten waarbij hij wees op diens schitteren den staat van dienst. DE RAMP VAN HET STOOMSCHIP „CALLISTO". Omtrent de vermoedelijke ramp van het stoomschip Callisto, wordt nog het volgende gemeld: Zaterdagavond heeft de reederij van het stoomschip Callisto, de Maatsch. „Zeevaart" te Rotterdam van den ka pitein van het stoomschip een draad loos telegram ontvangen, dat het vaar tuig bij Louisburg aan den grond was geloopen. Sinsdien werd niets meer van het schip vernomen. De Lloyds' agent te North Sydney vreest, dat het schip verloren is. Vijf luiken en één lijk zijn aangespoeld. Het is nog niet bekend, van wien dit lijk is. De mogelijkheid is niet uit gesloten, dat de bemanning of een ge deelte van de bemanning in de booten is gegaan en dat deze door den mist nog niet konden worden opgemerkt. Aan boord bevonden zich 32 opva renden. Het zijn: De kapitein G. A. de Haak, Rotter dam, de eerste stuurman H. T. Mar- wits, Rotterdam, de 2de stuurman H. W. G. Docters, Rotterdam, de derde stuurman K. van Breukelen, Vlaar- dingen, cle eerste machinist J. G. Teer ling, Rotterdam, de tweede machinist J. B. Lamferkamp, Rotterdam, de der de machinist R. C. I,. van de Velde, Zwijndrecht, de assistent-machinist C. J. Stein, Rotterdam, de bootsman C. Verschoor, Rotterdam, de hofmeester LI. S. van der Pluym, Rotterdam, de koksmaat J. Hendriks, Rotterdam, de kok N. Bos, Schiedam, de bediende I. Wolff (Duitsc-her), de messroombedien de J. Datema, Rotterdam, de matro zen: A. Zaayer, Rotterdam, M. Guidine (Franschman), J. W. W. Fellenberg, (Duitscher), O. Krauss (Duitscher), en M. LI. Schattot (Duitscher), de dekboy N. J. Bolk, Rotterdam, de donkeyman T. M. Mohlmann (Duitscher), de olie man J. A. Block, Rotterd., de stokers G. Stedehouder, Rotterdam. T. Ker sten, (Duitscher), J. de Klerk, Rotter dam, J. van Groningen, Rotterdam, O. Luders (Duitscher) en G. Romanoff, (vermoedelijk een Rus), de matroos J. Jansen, Vlissingen, cle tremmer C. Kulk, Katwijk aan Zee, de tremmer C. LI. Ortmann, (Duitscher) en de trem mer R. C. F. Lucas, (Duitscher). De Callisto was op weg naar Mon treal om daar te gaan laden voor Hamburg en Bremen. Naar de reederij mededeelt, is een stukgeslagen reddingsboot van de Cal listo aangespoeld met 15 vaam touw en een anker er in. De bemanning heeft waarschijnlijk getracht met deze boot te landen. De juiste plaats van de stranding is nog niet bekend. Naar alle waar schijnlijkheid is het echter Port Nova. Als de mist opklaart wordt een nader onderzoek ingesteld. ROODE KRUIS. Maandag heeft Jhr. O. J. Quarles van Ufford, de gisteren afgetreden se cretaris van het hoofdbestuur der ver- eeniging Het Nederlandsche Roode Roode Kruis, afscheid genomen van zijn collega's, ambtenaren en beamb ten, in tegenwoordigheid van den voorzitter, den Prins der Nederlanden Namens de aanwezigen heeft Jhr. C. H. C. Flugi van Asperment het woord gevoerd, die den heer Quarles uit naam dergenen, die ten bureele van het Roode Kruis werkzaam zijn, een souvenir aanbood. De heer Quarles bedankte ieder per soonlijk voor de medewerking, welke hij tijdens zijn 15-jarigen diensttijd bij de vervulling van zijn ambt mocht ondervinden. De Prins sprak ook een woord van dank tot den scheidenden secretaris. De leden van het dagelijksch be stuur van de Vereeniging Het Neder landsche Roode Kruis, met den Prins als voorzitter der Vereeniging aan het hoofd, bieden a.s. Vrijdag Jhr. Quarles van Ufford een afscheidsmaaltijd aan ACHTERSTALLIGE BETALINGEN VAN HET RIJK. Door den heer Braat zijn aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat ge kochte gronden voor verbreeding van den weg Utrecht-Leiden, onder de ge meenten Zwammerdam, Alphen a. d. Rijn e.a., nu nog niet betaald zijn, terwijl bij de-ni koop beloofd was, dat betaling uiterlijk 1 Mei zou plaats hebben? Is de Minister bereid te bevorderen, dat die belofte alsnog spoedig wordt nagekomen? BENOEMING EERSTE KAMERLID. De voor kiezers toegankelijke zit ting van het Centraal Stembureau, voor de benoëmdverklarin'g van een nieuw lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, zal worden gehouden op Zaterdag 5 Mei 7928, des voormid dags te half 12 uur in het lokaal van het gemeentehuis te 's Gravenhage, voorheen voor de vergaderingen van den Raad bestemd. Het betreft hier de voorziening in de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer Nagell van Amp- sen. HET PONTVEER TE DORDRECHT. Door het Tweede Kamerlid, den heer Braat, zijn» aan den Minister van Watestaat de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat het op de pont van het pontveer te Dor drecht niet verkrijgbaar zijn v. tickets voor de kort voor het vertrek der pont aankomende, of met de regeling daar onbekende auto-reizigers, som tijds vertraging veroorzaakt? Is zijn Excellentie bereid te bevor deren, dat bij een verkeersschakel op één onzer drukste verkeerswegen als dit pontveer geen auto's teruggewe zen kunnnen worden, omdat de daar mede reizenden bij den oprit der pont geen kaartje konden toonen? DE INSPECTIE HULST DER DIRECTE BELASTINGEN. Door het Tweede Kamerlid, den heer Braat, zijn aan den Minister van Financien de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat het opheffen van> de inspectie der directe belastingen te Hulst geen bezuiniging bevordert, omreden het woning- en kantoorvraagstuk, de reis- en verblijf kosten en de hoogere indeelingsklasse van den ambtenaar deze teniet doet, terwijl de maatregel tevens ongerief en kosten zal meebrengen voor de aangeslagenen n die inspectie? Is de Minister bereid, alsnog deze opheffing in het belang van« Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen in te trekken? DE FINANCIEELE POSITIE VAN PLATTELANDSGEMEENTEN. Door het Tweede Kamerlid, den heer Weitkamp zijn aan den Minister van Financiën de volgende vragen ge steld: 1. Is het den Minister bekend, dat vele plattelands-gemeentebesturen, wegens de daling der inkomens hun ner ingezetenen, in groote ongerust heid en onzekerheid verkeeren? 2. Zoo ja, is dan de Minister bereid om, aangezien de wettelijke regeling der financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten nog wel eenigen tijd op zich zal laten wachten, zooda nige maatregelen te nemen, dat be doelden plattelandsgemeenten een voorloopige uitkeering uit 's Rijks schatkist kan worden verstrekt? ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22l/t cent Ingezonden Mededeelingen dobbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Binnenland. Het Nederlandsche schip „Callisto" verg. an. De Kc-J-^.'-i-Moeder woort het con cert van Alb. Schweitzer bij. Prinses Juliana zal te Lefden het concert van Alb. Schweitzer bijwonen. Buitenland. De 1 Mei-viering is overal rustig verloopen behalve te Warschau. Tsinanfoe is door de Zuidelijken bezet. Aardbeving in Chili. Bulgarije door een cycloon geteis terd. Het Egyptische antwoord aan Enge land. DE VRIJE UNIVERSITEIT. Op de jaarvergadering der V. U. te Arnhem in 1927 werd een commissie benoemd bestaande uit de lieeren: J. J. C. van Dijk, oud-minister van oorlog, Prof. Mr. A. Anema, Dr. K. Dijk, Ds. T. Ferwerda, Prof. Dr. F. W. Grosheide,»Mi*. Th. Heemskerk, A. W. F. Idenburg, Prof. Dr. J. Ridderbos, J. Schouten, (het Tweede Kamerlid), en Mr. H. J. Hellema (secretaris). Haar opdracht lag en ligt in het ie Arnhem aangenomen voorstel, dat al dus luidt: „De vergadering van de leden der Vereeniging voor hooger onderwijs op Geref. grondslag verzocht aan de directeuren en curatoren te onderzoe ken, of art. 2 der statuten zoo is te interpreteeren, dat tot de daar ge noemde Geref. beginselen behoort het goddelijk gezag der H. Schrift, gelijk de Geref. Kerken in Nederland in haar kerkelijke vergaderingen hebben be leden en handhaven". De directeuren zegden toe, „zoo spoedig mogelijk het advies over dit punt te publiceeren". Hieraan is thans voldaan. Het rap port der commissie is verschenen. De conclusies luiden als volgt: „le. Hoewel leerstellige uitspraken van belijdende Gereformeerde Kerken, hetzij deze hier te lande, hetzij ze in het buitenland zijn gevestigd, voor de beantwoording van de vraag, wat de in art. 2 genoemde Gereformeerde be ginselen inhouden, van groote betee kenis zijn, bezitten ze als zoodanig in den kring der Vrije Universiteit uiter aard geen juridisch-bindend gezag, daar deze een zelfstandig bestaan heeft naast de Kerk en voor de hand having van haar Gereformeerd karak ter haar eigen Statuut en inrichting bezit. Wel heeft de Vereeniging in art. 2 harer Statuten aan de Formulieren van Eenigheid een dusdanig bindend gezag toegekend, maar alleen doordat en voor zoover zij aan deze een plaats heeft gegeven in de omschrijving van haar grondslag; daarom volgt hieruit niet, dat dit gezag in dienzelfden zin ook toekomt aan andere kerkelijke uitspraken, ook al bedoelen deze niet anders, dan om genoemde Formulie ren te handhaven of uit te werken. 2e. Zoowel op grond van de bewoor dingen van art. 2 als van de eenstem mige uitspraken van de stichters en woordvoerders der Vrije Universiteit moet geoordeeld, dat volkomen terecht binnen den kring van de Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Gerefor meerden grondslag algemeen wordt aangenomen, dat tot de Gereformeer de beginselen, in art. 2 genoemd als grondslag voor alle onderwijs, dat in hare scholen gegeven wordt, behoort het Goddelijk gezag der Heilige Schrift gelijk dat wordt beleden in de drie Formulieren van Eenigheid, door de Nationale Synode van Dordrecht voor de Nederlandsche Gereformeerde Ker ken vastgesteld. Dit sluit in, dat al, wat de Heilige Schrift ons mededeelt of leert, onvoorwaardelijk wordt aan vaard, en sluit uit een willekeurig handelen met de Heilige Schrift of met haar uitspraken, en derhalve ook het in twijfel trekken van den letter lijken zin van bestanddeelen van het heilige geschiedverhaal, zonder het aanvoeren van deugdelijke, met het Schriftgezag bestaanbare gronden. De Commissie vertrouwt, dat Uwe Colleges zich met deze conclusies kun nen vereenigen en adviseert U, de aan U voorgelegde vraag in dezen geest te beantwoorden. Zij meent hier aan ech'«* te moeten toevoegen, dat de tweede conclusie, in verband met de statutaire bepalingen, niet als uit spraak met rechtsgevolg gegeven kan worden door Uwe colleges, dan als beslissing naar aanleiding van een concreet geval dat aan uw oordeel zou worden onderworpen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1