NIEUWE LEIOSCHE COURANT Hel tlapoek m een Leerares van DONDERDAG 26 APRIL '28 TWEEDE BLAD. MODERN VERKEER. Autobussen ovër lange afstanden. Het „P. C. W." schrijft ons: Een nieuw soort verkeer is bezig zich op den grooten weg te oVitwikke len: het interlocale verkeer van be drijfsauto's en in 't bijzonder van autobussen, dat zich over lange af standen beweegt. De belangrijke tech nische verbeteringen welke deze voer tuigen in de laatste jaren hebben on dergaan, hebben dit mogelijk gemaakt. In de dezer dagen te Amsterdam ge houden vergadering, waar het bouwen langs de groote verkeerswegen be sproken werd en de nadeelen en ge varen der z.g. „lintbebouwing" in het licht werden gesteld, heeft de voor zitter. de heer Edo J. Bergsma, op die toeneming van het interlocale verkeer gewezen en doen uitkomen, hoezeer niet alleen het vrachtgoederenvervoer per .auto toeneemt, maar dit ook het geval is met het personenvervoer per autobus, en hoe noodzakelijk het is, dat de Overheid met dit verschijnsel rekening houde bij de aanleg en de verbetering van wegen. Het betreft hier een zaak van zoo algemeen belang, en een probleem, dat reeds in de naaste'toekomst tot oplos sing gebracht zal moeten worden, dat het wel nuttig is. daarop nog eens met nadruk te wijzen en de aandacht te vestigen op de beteekenis van goede en veilige wegen voor dezen nieuwen vorm van personenvervoer. In ons land, waar dit vervoer per autobus weinig aanmoediging van overheidswege vindt, om niet te zeg gen kunstmatig wordt belet, heeft de ze manier van reizen nog niet die groo te vlucht kunnen nemen als in het buitenland het geval is. waar vooral in Amerika en Engeland, en meer en meer ook in Frankrijk en Duitschland leerzame voorbeelden zijn aan te wij zij van de richting welke het moderne verkeer uitgaat. In Nederland is het nog voorname lijk het goederenverkeer met vracht auto's over lange afstanden dat zich uitbreidt; motorvrachtwagens bren gen geregeld goederen uit Holland tot in Friesland, Twente, Zeeland en Lim burg, uit het Westland tot op de Duitsche markten en de bestelauto's der groote warenhuizen gaan reeds ver buiten het forensen-raycn onzer voor naamste steden. Het autobusverkeer hier te lande echter geschiedt nog hoofdzakelijk over kleinere afstanden, maar hoe zich dat ook in de toekomst zal uitbreiden, leert het buitenland. In Engeland, waar het verkeer per autobus dat van andere middelen van vervoer gaat overtreffen gedurende de Paaschdagen zijn er te Londen en omgeving van de 22 mijlioen vervoer de passagiers ruim 17 millioen met autobussen vervoeru worden gere gelde diensten onderhouden met mo torbussen, die voor een groot aantal passagiers zijn ingericht en die loo- pen over afstanden van meer dan 350 Kilometer. Die moderne reiswagens zijn com fortabel ingericht, met een toilet, een buffet, gemakkelijke clubstoelen, een rookafdeeling; ze zijn in den winter verwarmd en bieden de gemakken, welke de moderne reiziger op een lan gen tocht verwacht. Tusschen Londen on Bristol loopen regelmatig dergelij ke wagens, die 26 personen kunnen vervoeren. In Frankrijk' zijn passa giersdiensten over aanzienlijke afstan den, langs de Route des Alpes, van het meer van Genève tot aan de Middel- landsche Zee en van Parijs naar Nice. In Berlijn heeft men „Wochenend'-om- nibussen, groote zeswielige motorbus sen, voorzien van de gemakken van een Pullmantrein, waarmee van Ber lijn uit week-end-reizen over groote afstanden gemaakt worden. In Duitschland bouwt men zelfs a lauto- bussen, die plaats bieden aan 81 pas sagiers en wagens met 30 zit- en 15 staanplaatsen; wel een bewijs hoe het FEUILLETON. 47) o 1 iefde tot de kinderen heft mij op en draagt mij, maakt mij beter, en vro mer en houdt mijn hart gevoelig en blij ais dat van een kind. En niet al leen dat: deze blijmoedige liefde tot lie kinderen staat mij in mijn verkeer met de volwassenen terzijde en leert mij. ook hen met gelijke hartelijkheid te bejegenen, zonder dat zelfzuchtige gvoelens deze vertroebelen. Eichendorff's „Deugniet" kon bij zij ne liefde tot de schoone vrouw het zelfzuchtige streven naar haar bezit niet afleggen; en aan die als een rem werkende zelfzucht is het ook toe te schrijven, dat de afloop van het ver haal uit de lichte hoogten, waarin het zich tot zoo lang gehouden had, merk baar daalt. Eichendorff beproeft wel is waar, het daar boven op dezelfde hoogte verder te sturen; maar de macht der'natuur was sterker dan de vlucht zijner phantasie. Voor dien dwang blijf ik bewaard; uit de hoog ten, waarin de goddelijke kinder vriend zweeft en waarin Hij degenen, die Hem volgen, houdt, is geen dalen mogelijk, wijl de aantrekkingskracht der aarde, welke de verdere vlucht hinderen kon, ontbreekt Daar heet i steeds: voorwaarts en opwaarts! autobusverkeer zich ook leent voor vervoer in 't groot. In Amerika is dit verkeer met ver rassende snelheid toegenomen en heeft het ten uitbreiding gekregen, die de stoutste verwachtingen overtreft, vooral nadat ook tal van spoorweg maatschappijen, tot voeding van hun spoorlijnen en om aan de toenemende concurrentie het hoofd te bieden, bij- lijnen zijn gaan exploiteeren. Allerwegen ziet men een toeneming van het reizen per autobus over groote afstanden, dat hoe langer hoe gemak kelijker en aangenamer wordt ge maakt door doelmatiger bouw van de steeds comfortabeler ingerichte wa gens, die word entoegerust met betere veering, waardoor het rijden veraan genaamd wordt, met zandstrooiers die het rijden op glibberige wegen veiliger maken, en zoo al rneer. Wie zijn oogen niet sluit voor de werkelijkheid, zal moeten begrijpen, dat het moderne verkeer zich ook ten onzent in diezelf de richting zal gaan ontwikkelen. Het zal verstandig zijn, tijdig rnaa egelen te nemen om dat verkeer te beheer- schen en het is een economische nood zakelijkheid te zorgen, dat bij de ver betering van bestaande wegen en bij den aanleg van nieuwe rekening ge- hcuden wordt met dezen nieuwen vorm van personenvervoer en daarbij te bedenken dat de groote verkeerswe gen berekend moeten zijn qp een ver keer met groote motorrijtuigen, die zich veilig en onbelemmerd moeten kunnèn bewegen, met een gelijkma tige, niet telkens door stoppen en in houden onderbroken snelheid, die voor het bedrijf zoo economisch moge lijk moet zijn. Dat daartoe aan de wegen hoogere eischen moeten worden gesteld is dui delijk. Maar wanneer onze verkeers wegen worden ingericht voor het op nemen van zoodanig verkeer, dat aan het groeien is en hetwelk tegen te hou den een kortzichtige politiek zou zijn. dan zal dat verkeer in veilige banen kunnen worden geleid en dan zal wor den voldaan aan een eisch van het groote publiek, die onvermijdelijk bin nenkort met steeds sterker nadruk zal worden gesteld en dus*aan een behoef te van algemeen belang. BINNENLAND. RAAD VAN STATE. De nieuw benoemde vice-president van den Raad van State, Mr. F. A. C. Graaf van Lynden van Sandenburg, heeft gisteren zijn werkzaamheden aangevangen. Graaf van Lynden van Sandenburg presideerde gisterochtend de openbare vergadering van de afdeeling voor de Geschillen van Bestuur. ZONDAGSDIENST DER TREINEN. Eenigen tijd geleden had de directie der Ned. Spoorwegen aan den minis ter van Waterstaat ter goedkeuring voorgelegd de ontwerp-zomerdienst- regelingen, welke zich onderscheide van die van het vorig jaar, doordat 't aantal op Zondag loopende treinen uitbebreid was. Naar wij thans vernemen, heeft het Departement zijn goedkeuring aan dit ontwerp onthouden, zoodat 'het aan tal Zondagstreinen dit- jaar niet groo- ter zal zijn dan vorigen zomer. Zie zoo, eindelijk eens een daad van den minister. De opdringerige directie in Utrecht is anders wel brutaal. DE EX-KEIZER NAAR DE BLOEMBOLLENVELDEN. De gewezen Duitsche keizer heeft per auto een bezoek gebracht aan de bloemkweekerij van de firma Joh. Tel- kamp te Hillegom. DE INTELLECTUEELE SAMENWERKING MET BELGIë. De Vlaamsch-Hollandsche vereeni- ging „Guido Gezelle", het Dietsch stu dentenverbond van Vlaamsch-Holland sche vereenigingen, hebben een geza menlijk adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin deze wordt verzocht haar goedkeuring aan het ontwerp verdrag met België, inzake intellec- tueele samenwerking afhankelijk te stellen van de stellige belofte der re geering, dat zij bij de uitvoering, voor zoover van haar afhankelijk, zal zorg zonder twijfel slechts met de hulp der genade Gods, die zelf in onbe reikbare moogte troont". Ik moet een onuitsprekelijk dom ge zicht gezet hebben bij die woorden van moeder Ivlara want ik had daarbij het gevoel, alsof ik een blik wierp in een ideale wereld, van welker bestaan ik tot dan toe geen vermoeden gehad had. Ik was innerlijk zoo vernederd en kwam me- zelve zoo klein en gering en armzalig voor, dat ik liefst geheel alleen geweest was, om me tot in den diepsten grond mijner ziel over me zelve te schamen. En het ergste daar bij was me, dat ik mijn mede-onder wijzeres niet.eens in dat wonderland volgen kon, maar hei mij ging als Mo- zes, die van den top van den berg Nebo uit de verte wel het beloofde land zien, maar er geen voet in zetten mocht. Het was me in het hart, alsof een onzichtbare kracht mij derwaarts dreef en oen andere mij terughield. Wederom kwam in me het verlangen op, mij geheel voor moeder Klara uit te spreken en mij aan hare leiding toe ie vertrouwen. Maar vóór ik nog tot een besluit komen kon, stond zij reeds op, om afscheid te nemen. „We hebben vandaag weer eens sa men gephilosofeerd", zeide zij glim lachend, terwijl ze mij de hand reikte; „maar het is goed zoo; er is een twee voudige zon in de wereld; de natuur lij!:?. welke bij alle schoonheid men sehen en dingen slechts in net natuur lijke licht toont, en de bovennatuurlij- dargen, dat, indien aan een Belgische Universiteit door Nederlandsche hoog leeraren onderwijs wordt gegeven, daarbij de Nederlandsche taalwordt gebruikt en dat in de in art. 2 van 't verdrag genoemde commissie door de Nederlandsche léden uitsluitend deze taal zal gesproken worden. Dezelfde organisaties verzoeken aan de senaten der Ned. Universiteiten en Hoogescholen om, mede in het belang en het aanzien der Nederlandsche we tenschap in België, zich bij het geven van lessen, aan eenigerlei Belgische universiteit zich uitsluitend van de Nederlandsche taal te bedienen. HET KLOMPENWETJE. Een tiental Friesche grossiers in binnen- en buitenlandsche klompen heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin bezwaren worden ge maakt tegen, het aanhangige wetsont- werp-Fle'skeps en Smeenk, om ter be scherming van inlandsche klompen makerijen, een invoerrecht op buiten landsche klommen te leggen van 12 pet. der waarde. Adressanten betoogen, dat het loon in België per 100 paar klompen niet bedraagt 13,49, maar 22,75, dat de prijs van hout als eenheid voor fabri cage van 100 paar klompen in België 40 bedraagt, terwijl voor hetzelfde hout door den Nedérlandschen klom penmaker nie^ meer dan 25 wordt betaald. In het grootste belang van de in landsche klompen-industrie zou het zijn zich meer te richten naar den smaak en de vraag van de verbrui kers. Al te veel wordt vastgehouden aan verouderde en niet meer door den handel gevraagde modellen, terwijl juist de buitenlandsche industrie er zich in het bijzonder op toelegt den smaak van het publiek te volgen. Adressanten beweren, dat een in voer van Belgische klompen van plm. 50 pet van het totaal verbruik een ge zonde concurrentie is voor het inland sche product en niet zal nalaten prijs- regelend ten goede van den consument te werken. ZUIDERZEEWERKEN. Vanwege den Rijkswaterstaat is gis teren in Den Haag aanbesteed het ver- hoogen en verzwaren van den Frie- schen zeedijk, tusschen het aanslui- tingspunt van den afsluitdijk der Zui derzee en het dorp Zurig, met bijko mende werken. Laagste inschrijvers de heeren D. Stuy en A. v. d. Leur te Baara en A- peldoorn met 669.000. GASBEDRIJVEN. Men meldt aan de N. R. Crt., dat.de officier van justitie te Haarlem geen termen heeft gevonden, een vervolging in te stellen tegen den heer F. J. M. J. Donkers, oud-directeur der gemeente lijke lichtbedrijven te Beverwijk, thans te Brussel woonachtig. DE ZUIDERZEEVISSCHERIJ. De Zuiderzeeyisschers mogen, in gevolge besluit van den minister van financiën, aanvangende mét het belas tingjaar 1928'29, wat de rijksinkom stenbelasting betreft, de inventaris- waarde van hun schuiten en netten in 3 tot 5 jaar afschrijven. Dit besluit van den minister zal voor de betrokken gemeenten een min dere belastingopbrengst, schoolgeld in begrepen, tengevolge hebben. De burgemeester van Bunschoten heeft zich nu met een brief gewend tot de burgemeesters van de bij de veree- niging van Zuiderzeegemeenten aan gesloten gemeenten, waarin hij, aller minst twijfelende aan de actie van het bestuur, van voornoemde vereeni- ging, mede op verzoek van verschillen de collega's schrijft, het noodig te ach ten, dat, willen de belanghebbende ge meenten succes bereiken door de ra den dier gemeenten een besluit geno men wordt, waarin met klem van re denen er op aangedrongen wordt, dat de gemeente, gedurende de eerste ja ren een uitkeering worde verstrekt uit 's Rijks kas, gelijk aan de derving van inkomstenbelasting en schoolgel den, veroorzaakt door de overigens zoo billijke maatregelen van den mi nister van Financiën. ke, welke ze verheldert, en dat is God". Bijna hadde ik hare hand gekust. Weg was zij. Daar had ik nu het loon voor mijn nieuwsgierigheid. Ik had haar over aardsche liefde willen uithooren en vernam in plaats daarvan uit haar mond het geheim eener andere, hoo gere liefde, waarvan ik vroeger wel gedroomd had, welke mij echter tot nog toe niet ten deel geworden was. Afgeketstl 14 December. Gistermiddag kwam Marie hier on verwacht aan. Ze scheen me nog veel mooier dan bij haar laatste bezoek, 2 maanden geleden, en nog kalmer dan zij vroeger reeds was. Toen zij daar voor mij stond en mij met goedigen blik zoo hartelijk-lief aanzag, werd 't inij zeer zonderling te moede. Onze eerste vriendschap, Elsje's tusschen- beide treden en de geheelc treuige ro man, welken ik met haar doorge maakt heb, Marie's waarschuwing voor Herbold, mijn verhouding tot hem en wat er al zoo tusschen ons was afgespeeld, dat alles kwam thans als een donkere wolk over mij; iets als zware schuld, waaromtrent ik me ech ter geen klare rekenschap kon ge ven. Ik werd verlegen. Maar Marie was zoo geheel als vroeger tegenover mij, dat dit vreemde gevoel weldra week, en toen we een kwartiertje met elkaar gekeuveld hadden, was alles weer goed. We brachten den geheelen namiddag en avond met elkaar door; NEDERLAND—BELGIë. In een commentaar op de verklaring die minister Beelaerts van Blokland in de Eerste Kamer heeft afgelegd op het stuk van de betrekkingen tusschen Nederland en België en de hervatting van de onderhandelingen over het ver worpen tractaat met België zegt de In- dependance Beige, dat hetgeen de Bel gen vragen is, dat de Nederlanders de verplichtingen nakomèn, die op hen rusten ten opzichte van het op rede lijke wijze onderhouden van de be vaarbaarheid van de Schelde. De zeevaart heeft zich ontwikkeld sinds 1839 en de verplichtingen van Nederland dienen met den nieuwen toestand in overeenstemming te wor den gebracht. Het blad voegt er aan toe, dat zelfs in de Nederland het gunstigst gezinde Antwerpsche kringen wrevel begint te ontstaan over de weinige toeschie telijkheid door Nederland tegenover Antwerpen betoond. „De Rotterdamsche kooplieden be hoeven de zaak niet zoo heel veel ver der te drijven of de eenheid onder alle Belgen zal zich herstellen en de toe stand zal een voor Nederland geheel onverwachten keer nemen", eindigt het blad. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Zestal: Te Wassenaar (vac. A. A. Donszelmann), H. W. Lovink, te Scharne- goutum; F. G. Hospers, te Noordwijk aan Zee; H. W. te Winkel, te Sneek; J. P. Buiskool, te IJsselmonde; F. M. Muller, te Gorinchem; en Ds. J. J. Woldendorp. te Warmond. Aangenomen: Naar Amsterdam, J. C. Koningsberger, te Amsterdam over het IJ. GEREF. GEMEENTE. Beroepen: Te Ierseke, H. Kievit, te Veenendaal. Ds. H. BROUWER. Ds. H. Brouwer, Geref. predikant te Zui- lichem, heeft, naar De Standaard meldt, de Boerhaave-kliniek te Amsterdam ver laten en wordt thans thuis verpleegd. De patiënt is nog zeer zwak. De toe stand gaat echter langzaam vooruit. PRAEPARATOIR EXAMEN. Door de classis Amsterdam der Geref. Kerken is gisteren praeparatoir geëexa- mineerd en toegelaten öm te staan naar den dienst des Woords en der Sacramen ten, cand. F. Guillaume Jr., Mauvestraat 1411, Amsterdam. Over eenige maanden hoopt de heer Guillaume een eventueel 'beroep in overweging te kunnen nemen. BEVESTIGING, AFSCHEID, INTREDE. Ds. B. Rgorda hoopt 29 April afscheid te nemen van de Geref, .Kerk te Oosterend om 6 Mei te Tijnje intrede te doen. Beves tiger is Ds. Dresselhuis, van Oldeboorn. Niet zooals onlangs gemeld, doch op 17 Juni zal Ds. A. Blink Cramer afscheid preeken van de Ned. Herv. Kerk te Ex- morra en 24 Juni intrede doen in de Ned. Herv. gemeente te Urk. Ds. P. J. MOLENAAR. Ds. P. J. Molenaar, predikant der Ned. Herv. Gem. te Den Haag, heeft gisteren zijn zilveren ambtsjubileum en tevens zijn zilveren huwelijksfeest gevierd. Een hul digingscommissie had zich gevormd on der voorzitterschap van mr. Caesar Voute, in welke commissie mede zitting hadden o.a. jonkvr. J. M. A. Beelaerts van Blok land en de heeren E. de Vries en L. F. Carrière. De leden der commissie brach ten gistermorgen Ds. Molenaar te diens huize een bezoek. Mr. Voute, jchetste de vele verdiensten van Ds. Molenaar voor de gemeente, de wijk en de scholen en zeide, dat onge veer 400 lidmaten tot de huldiging had den bijgedragen. Voorts memoreerde spr. de komst van Ds. Molenaar, thans 19 jaar geleden, in deze gemeente, en den steun dien de jubilaris in zoo velerlei opzicht van mevr. Molenaar in zijn veelzijdigen arbeid mocht ondervinden. Eindigende met den wensch, dat beiden nog tallooze jaren mogen samenwerken in het belang van Kerk en Gemeente, bood spr. een zilveren theeservies alsmede een geschenk in portefeuille en een door den heer J. E. van Leeuwen gecaligrafeerd album aan, waarin verschillende episoden uit de loop baan van Ds. Molenaar in beeld zijn ge bracht. Ds. Molenaar dankte in korte bewoor dingen voor deze blijken van sympathie. De jubilaris ontving voorts van -vele zij zij at bij mij; vrouw Hüttman had spoedig een kamer in orde gebracht, waarin Marie overnachtte. De dokter had mij toegestaan, wederom den ge heelen dag op te zijn en dagelijks als 't goed weer was, een kleine wande ling te maken. We hadden elkaar zooveel te vertel len, dat de tijd voorbij vloog. Natuur lijk kwam het gesprek ook op Elsje. Marie's teergevoeligheid vermeed het echter, mij naar bijzonderheden te vragen; ook over Herbold gewaagde zij met geen enkel woord en de gods dienstkwestie liet zij eveneens onaan geroerd, waarvoor ik haar van harte dankbaar was. Vanmorgen ging Marie naar de Kerk; ik bleef thuis, wijl de dokter mij het kerkbezoek nog tot la ter verboden had. Daarna maakten we een kleine wan deling; het was de eerste sedert mijn ziekte. De lieden en ook de kinderen, die ons ontmoetten, groetten ons zeer vriendelijk, wat mij in de stilte mijns harten goed deed. Het verblijf in de frissche lucht bij den helderen zonne schijn bekwam me zeer goed. Toen ik er aan dacht, dat Marie morgen heengaat, werd ik eensklaps melancholiek. Hoe sta ik daar nu in de wereld? Tante is me afkeerig en laat me dit ook gevoelen; Marie is me .wel goed gezind, maar zij gaat haar eigen weg; moeder Klara evenzoo. Bertha heeft haar vader en daarmede haar tehuis. En bovendien scheiden mij mijne godsdienstige beschouwen den telegrafische en schriftelijke geluk- wenschen en tal van bloemstukken; daar onder van de gezamenlijke predikanten der gemeente, van regenten van het Bur gerweeshuis, van de scholen der Ned. Herv. Gemeente, van het personeel dier scholen, van de „Stemmen des Tijds", waarvan Ds. Molenaar oprichter en secre- tarife is, enz. In den namiddag hielden de heer en mevr. Molenaar receptie; ook hedenavond is er gelegenheid hen te hunnen huize te complimenteeren. Dr. H. A. VAN ANDEL. Dinsdagavond heeft Dr. H. A. van An- del gesproken in de Westerkerk te Delft. Delft was het eerst aan de beurt, om dat Delft de zendende Kerk is. Toen in dertijd Solo's Missionair Di3naar des Woords van Amsterdam naar Delft over ging kon geen afscheid, noch intrede plaats hebben, omdat hij toen in Indië was. Thans had Dr. van Andel de fijne gedachte om dit optreden te gieten in den vorm van een persoonlijk woord naar aanleiding van de laatste vier verzen van Matth. 28. Dat het een „specifieke" Zendingsrede was, waarin veel van het werk te Solo verhaald werd, behoeft geen betoog, en evenmin, dat er met veel aandacht werd geluisterd. Aan het einde van den dienst werd Dr. van Andel namens den Kerkeraad en de Gemeente toegesproken door Ds. T. J. Ha gen, die tot hem en zijn echtgenoote een hartelijk welkomstwoord richtte en om uiting te geven aan de liefde der Gemeen te verzocht staande te zingen Ps. 134 3. Velen maakten van de gelegenheid ge bruik de familie van' Andel de hand "te drukken. Door de bijzondere welwillendheid van den heer J. C. Groot was vooraan in de kerk het Zendingshospitaal van Dr. K. P. Groot in beeld gebracht. «k» FRIESCHE ONDERWIJS-RAAD. V Men schrijft ons: De onlangs door de Staten van Fries land ingestelde Friesche onderwijs »-aad heeft zich met een manifest gewend tot het Friesche volk, waarin gewezen wordt op den onwaardigen toestand dat vele Friezen ten opzichte van eigen taal anal- phabeet zijn. In afwachting van den dag, dat de Rijksregeering recht zal doen aan Friesland door het geven van voldoende onderwijs in de moedertaal prijst zij het beleid van de Friesche Staten die door 't verleenen van subsidie de mogelijkheid geopend hebben tot hei geven van een gicoter aantal kinder- en onderwijscur- sussen. Ook zal thans Friesch onderwijs gege ven kunnen worden aan Gymnasia, HB. S. en Kweekscholen, terwijl getracht zal worden het wetenschappelijk peil van het onderwijs te verhoogen door nieuw in te stellen z.g. hoofdcursussen geleid door bevoegde mannen. De onderwijs-raad doet in het mani fest. een dringend beroep op de, Friesche vereenigingen, op ouders, onderwijzers en leeraren om in dit nieuwe stadium het Friesche onderwijs met alle kracht te steunen. OPHEFFING OPENBARE SCHOOL. De gemeenteraad, van Hoogwoud be sloot tot opheffing van de O.L. school in De Weere. Alle kinderen gaan over naar de Katholieke school te Sijbekarspel. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Vergadering van gisteren. Begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De behandeling van de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen wordt voortgezet. De heer POLAK (S. D.) betreurt, dat het deskundige element ontbreekt in de commissie van voorbereiding voor de wettelijke regeling van de natuur bescherming en vraagt spoedige tot-, standkoming van de wettelijke rege ling betreffende de monumentenzorg. De heer DE ZEEUW (S. D.) pleit voor handhaving van den drie-jarigen cursus van ambachtscholen. De minister van Onderwijs, K. en W. de heer WASZINK, wijst op den be- zuinigingseisch van het Kabinet waar door veel, wat wenschelijk is, niet kan worden verbeterd. Over de kwestie der leerlingenschaal kan spr. zich niet uitlaten, nu het parlement-initiatief zich daarvan meester heeft gemaakt. Het voorbereidend lager onderwijs kan niet wettelijk geregeld worden zoo lang niet het Rijk een gedeelte der kosten op zich kan nemen. gen van haau allen. Zoo sta ik dus ge heel eenzaam en innerlijk werkelijk doodarm in de wereld. Herbold komt mij, sinds ik me beter begin te gevoelen, van dag tot dag meer en meer in de gedachte en ook meer en meer gevoel ik, dat ik hem toch zeer liefheb. Als ik met hem ver- eenigd was, dan ware alle ellende,- waarin ik thans verkeer, geëindigd. Wat is een leven zonder liefde? De dokter zegt, dat ik na de Kerstvacan- tie wederom school kan doen. Nu, goed; wat zal dat anders voor me zijn, dan het oude, onbevredigde bestaan? Ja, als ik zoo denken en zijn kon als moeder Klara! Dat is een hoog, ideaal leven en ik begrijp zeer goed, dat zij zich daarbij gelukkig gevoelen moet. Maar daartoe ontbreken mij alle voor waarden. En dit is zeker, dat zich zulk een geluk niet met één slag laat ver overen. Als ik slechts aan haar „gids", de „Navolging van Christus", denk, hoe dat boekje er uitzag, het was een voudig stuk gelezen. Hoe moet zij daarover gemediteerd hebben! En uit haar woorden viel toch op te maken, (lat zij meermalen een innerlijken strijd doorworsteld moet hebben. Wa re ik Herbold's vrouw, dan had ik een rustpunt in mijn leven, dat mij dan bevrediging bieden zou. Als ik slechts wist wat hij uitvoert en waarom hij heelemaal niets van zich laat hooren! (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5