Keelt U een Mantel nooüig? Ga naar DAG-AGENDA. Vrijdag 27 April, "s av. acht. uur. Stadsgehoorzaal: Uitv. van „Die Mat- thaus Passion" door de Mij. tot Bev. dor Toonkunst. Vrijdag 27 April, 's av. 7 K> uur. Ver gadering van Aandeelhouders der N.V. Nieuwe Leidsche Courant, Gebouw Hooigracht 35. Zaterdag 28 April, 's av. acht uur. Hoogl. Kerk: Lezing met lichtbeelden door Prof. Dr. Alb. Schweitzer. Maandag 30 April, 's av. half acht. Stadsgehoorzaal: Openb. Feestverg. der Leidsche Chr. Oranjevereeniging. Woensdag 2 Mei, 's av. acht uur. Pieterskerk: Kerkconcert (Bach-koor). De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 April a.s. waargenomen dooi de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18. Telef. 523. RECLAME. RECLAME SPLINTER HET SPECIALE HUISHAMER-KARPET „WILTON" 2 Mtr. x 3 Mtr. t 79.50. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. In de gisteren, alhier gehouden vereenigde vergadering van het Hoog heemraadschap van Rijnland werd o.m. mededeeling gedaan van de be- eediging van den door het 9e district gekozen hoofdingeland C. van Muis winkel Iizn. te Zwammerdam. Na on derzoek der geloofsbrieven werd be sloten tot toelating van Jhr. Mr. E. H. E. Teding van Berkhout te Bloemen- daai, als hoofdingeland en van L. G. Prins te Ovcrveen, als hoofdingeland- plaatsvervanger voor het 2e district en van J. A. buinisveld te Zoetermeer als hoofdingeland en N. Olieman Jzn. te Stomp wijk als hoofdingeland-plaats v.ervai.gèf voor het 16e district. A :n de vergadering werd aangebo den hun volslag"' over den waterstaat van Rijnland over 1927. Besloten werd tot het doen van di verse af- en overschrijvingen op de be groot ing voor 1927 en tot het verkoo- pen aan de gemeente Haarlemmerlie- de en Spaarnwoude van eenigc stukjes grond en water, ingenomen ij de ver- breeding van den Haarlemmerweg te Halfweg. Een belangrijk voorstel werd door het Dagelijksch Bestuur gedaan tot het beschikbaar stellen van gelden om de geheele kadastrale boekhouding van Rijnland op een kaartsysteem over te brengen, naar het voorbeeld van het Hoogheemraadschap Delfland, dat daartoe eenige jaren geleden over ging. De kosten van deze invoering, welke een groot© administratieve ver- botering'zal brengen, den dienst aan merkelijk zal vereenvoudigen en een niet onbert eekenen de jaarlijksche be sparing zal opleveren, worden ge schat op 1-4500. Dit voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen Ten slotte werden op voorstel van het Dagelijksch Besiuir* de noodige gelden toegestaan tot- het in rang be vorderen van een viertal ambtenaren ter secretari. en op de afdeeling gaar- derboek van het Hoogheemraadschap. Bij de rondvraag werd onn. aan het Dagelijksch Bestuur hulde gebracht voor zijn initiatief om een gouden me daille beschikbaar te stellen voor de Groote Aalsmeersche Bloemententoon stelling, de vorige week gehouden. CHR. MUZIEKGEZELSCHAP „ATHALIA". Zooals we in ons verslag van giste ren over den feestavond bij gelegen heid van het 15-jarig bestaan van bo vengenoemd gezelschap reeds meld den, heeft ook gisteravond, eveneens in de Graanbeurs, een feestelijke bij eenkomst plaats gehad. Deze bijeenkomst was op dezelfde leest geschoeid als de vorige, met dit verschil, dat in plaats van het dubbel inannenkwartet Inter Nos thans mej. Jeny de Graaf, solozangeres, mede werkte, begeleid dooi- mej. Rip, orgel Verder waren er, behalve verschil lende verrassingen, een tombola en een sjoelbak, terwijl het gezelschap v. d. Horst den avond opluisterde met voordrachten, comische coupletten, een blijspelletje en wat niet al. Ook deze avond is goed geslaagd. NAAR DE BOLLENVELDEN. Er was vandaag groote trek naar de bloemenvelden. Op den weg van Lei den naar Haarlem was het zeer druk van fietsers en auto's, terwijl ook de trams en autobussen vele passagiers vervoerden, die allen van het schoone weer wilden profiteeren. De bloembollenvelden staan nu in vollen bloei. Deze week zijn -Ie velden op hun mooist. Wel worden de hya cinthen reed. op verschillende plaat sen gerist, dóch de tulpen daarentegen komen nu in de prachtigste kleuren op. Het mooie weer zal voorts nog meer tot de bekoring bijdragen. Ook in de richting Noordwijk was het verkeer druk, zoowel naar de bloembollenvelden aldaar als naar het strand, dat vele bezoekers trok. MIJ. DER NED. LETTERKUNDE. De Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde zal Vrijdag 4 Mei haar maandelijksche vergadering houden in het Nutsgebouw alhier. Als spreker zal optreden Prof. Dr. KOREVOQRSTRfHlT LEIDEN. U SLAAGT ZEKER EN NIET DUUR. D. C. Hesseling, buitengewoon hoog leeraar in het Nieuw Grieksch alhier, met het onderwerp: „Adamantios Ko- raïs en Nederland". WAARSCHUWING. De Secretaris van den Armenraad te Amsterdam ontraadt, na ingewon nen inlichtingen van de H. G. P. V„ het verstrekken van financiëelen steun aan de stichting „Zonneschijn"', gevestigd te 's-Gravenhage. Hedennacht is een begin van brand ontstaan in het perceel Boer- haavestraat, hoek Kruisstraat, be woond door P. C. Men had heete kolen geworpen in een houten kist, waar door deze had vuur gevat. Met em mers water zijn de vlammen ge- blusc.ht. De brandweer behoefde niet uit te rukken. G. d. K. heeft aangifte gedaan van diefstal ten zijnen nadeele van eer. rijwielbelastingplaatje. Vannacht is een auto tegen den wegwijzer van den A. N. W. B. op den hoek van de Breestraat en het Rapen burg gereden, zoodat de richtings- wijzer naar Den Haag thans in de richting van Haarlem wijst. Hedenmorgen brachten de leer lingen eener kweekschool voor onder wijzers te Utrecht in twee open auto's een bezoek aan onze stad, waar zij de verschillende musea bezichtigden. BINNENLAND. HULDIGING VAN MR. A. J. A. A. BARON VAN HEEMSTRA. Gisteravond had in Huize Couturier te Amsterdam de maaltijd plaats, aan geboden door economisch belangheb benden in Suriname aan den afgetre den gouerneur van Suriname, Mr. A. J. A. A. baron van Heemstra. De tafel werd gepresideerd door den hoofddirecteur der Surinaamsche Bank, Mr. Dr. C. F. Schoch, die ter rechterzijde had den gast, baron van Heemstra, ter linkerzijde den minister van Koloniën, Dr. J. C. Koningsberger. Ook zat aan de nieuwe gouverneur, Dr. A. A. L. Rutgers. Het menu was versierd met het Su rinaamsche wapen. De tafelpresident riep een hartelijk welkom toe aan de aanwezigen, in de eerste plaats natuurlijk aan baron van Heemstra, en daarnaast aan Minister Koningsberger, die, zëide hij, direct na zijn optreden getoond heeft, voor de West te voelen, en niet slechts met den gouverneur, maar ook met parti culieren te willen raadplegen. In de derde plaats Dr. Rutgers. In het bij zonder noemde spr. ook twee Suri naamsche seniores, Dr. H. D. Benja mins, oud-inspecteur van onderwijs in Suriname, en J. H. C. Gonggrijp, als mede den heer S. Beek. Aan Dr. Rut gers gaf spr. de allerbeste wenschen mee. Hij eindigde met een dronk op H. M. de Koningin. Rede van Mr. C. F. Schoch. Mr. Dr. C. F. Schoch heeft een rede uitgesproken, waarin hij er op wees, dat het nog niet voorgekomen is in de geschiedenis van Suriname, dat een afgetreden gouverneur dezer twaalfde provincie, des lands, na de huldigin gen, welke hij zijn heengaan van daar hem ten deel viel en, ook bij zijn terug komst in het moederland door parti- lieren belanghebbend bij en belang stellend in den economischen vooruit gang van Suriname gehuldigd is. Gouverneur van Heemstra is de eer ste geweest, die het belang begrepen heeft van contact tusschen het bestuur der kolonie en belanghebbende belang stellenden in het koloniaal wedervaren Spr. wees er voorts op, dat door toe doen van baron van Heemstra de pers de aandacht aan Suriname is gaan schenken, en herinnerde eraan, hoe hij in de West een actie bevorderde als die van den Ondernemersraad in Oost- Indië. Tenslotte bood spr. baron van Heemstra namens de belanghebben den hij landbouw en .nijverheid in Su riname een gedenkpenning aan. Rede minister Koningsberger. De minister van Koloniën refereer de in zijn rede aan de hulde baron v. Heemstra te Bloehiendaal reeds ge bracht. Hij wilde hier een persoonlijk woord spreken, waarin hij herinnerde aan den gezamenlijken studietijd en aan de samenwerking in Suriname en in Den Haag. Spr. wees er op, dat in 1926 de grondslag is gelegd voor de samenwerking, die daarna op de meest cordiale wijze heeft plaats ge had. Nadat spr. baron van Heemstra hartelijk dank had gebracht, eindigde Den 27en April zal voor het Evang. Luthersch Weeshuis, Weteringschans 257 te Amsterdam, een feestdag zijn en wel een van bijzonderen aard, dan zal het n.l. 250 jaar geleden zijn, dat men er toe overging het Weeshuis op te richten. Wij geven hierbij een foto van het exterieur van het Weeshuis. hij met hem een gelukkigen rusttrijd in Holland toe te wenschen. Rede E. Heldring. De heer E. Heldring, voorzitter van de Kamer ^an Koophandel en Fabrie ken, sloot zich gaarne aan bij den lof den afgetreden gouverneur toege zwaaid. In naam van Amsterdam, het cen trum van Oost- en West-Indische be langen, wenschte spr. Suriname toe een ontwikkeling in stijgende lijn, wel ke gouverneur Heemstra achterlaat; en aan gouverneur Rutgers gezond heid, geestkracht en welslagen in zijn moeilijke taak. Rede C. F. Gülcher. De heer C. F. GülClier, directeur van de Cultuurmaatschappij Rust en Werk zeide, dat het hem een vreugde is den stoot tot deze huldiging te hebben ge geven. Met groote vreugde, aldus spr., zich tot den afgetreden gouverneur wen dende. aanvaarden wij die in Surina me achterblijven, uw nalatenschap die de toekomst van Suriname hoop voller doet schijnen. Rede Prol. Dr. F. A. F. C. Went. Prof. Dr. F. A. F. C. Went voerde het woord namens de wetenschap. Hij dankte den afgetreden gouver neur voor wat deze, tijdens zijn be wind, voor de wetenschap gedaan heeft. Spr. eindigde met als zijn overtui ging uit te spreken, dat de nieuwe gouverneur, zelf wetenschappelijk man. van denzelfden geest zal zijn doordrongen. Voor Suriname zijn daar van belangrijke resultaten te verwach ten. Voorts werd o.a. ndg het woord ge voerd door den heer N. C. J. Weller, oud-lid van den Raad van Bestuur in Suriname en door den heer - A. S. J. Fernandes, van de Wést-Indische com missie voor de Kol. Tentoonstelling te Arnhem. Dankwoord van baron van Heemstra. Ten slotte heeft baron van Heem stra een dankrede uitgesproken, waar in hij o.a. zeide zeer getroffen te zijn door de hulde, hem hier gebracht door mannen, die op zoo velerlei wijze veel hebben gepresteerd. In het bijzonder betuigde hij zijn er kentelijkheid voor de woorden van minister Koningsberger. Na eenige per soonlijke herinneringen wees spr er op, dat onderlinge samenwerking de opkomst van Suriname heeft bevor derd. Daarna herdacht spr. den steun door hem ondervonden van zijn ambtena ren, met name van den heer Lietberg eerst goüvernements-secretaris, later president van het Hof. Spr. betoogde de wenschelijkheid van een fonds, dat elk jaar een paar Kamerleden in de gelegenheid zou stellen Suriname te bezoeken en te lee ren kennen. Hij wees er op, hoe na het optreden van minister Koningsberger een gevoel van warmte en sympathie ten gunste van Suriname is doorge broken en hij hoopte, dat ook 's mi nisters eventueele opvïlger in die richting zal voortwerken. Ten slotte bracht hij hulde en dank aan aen heer Schoch. Hierna heeft de nieuwbenoemde gouverneur. Dr. Rutgers, nog 't woord gevoerd, waarbij hij hoopte op duren de belangstelling voor Suriname en zijn voornemen te kennen gaf, in de voetstappen van zijn voorganger te treden, cm aldus goede resultaten te hereiken. De heer Dr. Schoch sprak Dr. Rut gers nog toe, van wien hij de beste verwachtingen koestert en dronk op 't driemanschap, een minister, eën ge wezen en een nieuwen gouverneur van Suriname, die het met elkaar eens waren. Op hooggestemde wijze werd het feestmaal beëindigd. CHRISTELIJKE MEISJESVEREENI- GINGEN. Gisteren is te Utrecht de Bondsdag van het Nederlandsche Verbond van christelijke meisjesvereenigingen ge houden. Ruim twee duizend meisjes namen er aan deel. De bijeenkomsten werden gehouden in twee lokalen: het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen en Tivoli. Daarna was er een gezamenlijke bij eenkomst in de ruime Buurkerk. In die bijeenkomst in Tivoli heeft de voorzitster van het hoofdbestuur, mevrouw GerritsenLans, gesproken over „Gods werk en ons werk". Zij wees daarbij op den snellen vooruit gang van het verbondswerk en deelde mee, dat zich vijf Utrechtsche veree- nigingen bij het Verbond hebben aan gesloten. Jkvr. C. M. van Asch an Wijck. voorzitster van de Federatie van Christelijke vereenigingen van en voor vrouwen en meisjes, sprak een begroe tingswoord namens diefederatie en uitte htar blijdschap over de groote saamhoorigheid onder de Christelijke meisjes. Nog meer afgevaardigden van be vriende vereenigingen voerden het woord. Aan de Koningin, de Koningin- Moeder en Prinses Juliana werd een telegram gezonden. Verder zijn er levende beelden ver toond. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 15 tot en met 21 April zijn in ons land aangegeven 9 gevallen van buiktyphus, 291 van roodvonk (80 in Zuid-Holland, 24 te Rotterdam, 19 in Den Haag; 39 in Noord-Holland, 25 te Amsterdam), 76 van diphtherie, 6 gevallen van nek kramp en 1 geval van slaapziekte. In de week van 15 tot en met 21 April is afgeleverd: door de entstof inrichting te Amsterdam koepokstof voor 3299 personen, door de entstof- inrichting te Rotterdam koepokstof voor 294 personen en door de entstof inrichting te Groningen koepokstof voor 210 personen. In de week van 8 tot en met 14 April zijn bij het Staatstoezicht op de Volksgezondheid twee gevallen van meningitis aangegeven, voorgekomen bij kinderen, die kort te voren ingeënt waren met koepokstof. In hoeverre eenig verband tusschen de inenting en het ontstaan der ziekteverschijnselen kan worden aangenomen, wordt nader onderzocht. BUITENLAND. DE BEHEERSRAAD VAN HET INTERNATIONAAL ARBEIDSBUREAU. Begrootingskwesties. De belieersraad van het internationaal arbeidsbureau te Genève heeft gisteren den geheelen dag achter gesloten deuren vergaderd ter bespreking van eenige bud- getaire kwesties, meldt de N. R. C. De begrooting voor het jaar 1929 heeft n.l. voor het eerst het bedrag van 8 mil- lioen goudfraaken overschreden, daar Al- bert Thomas het absoluut noodzakelijk achtte tot een uitbreiding van het perso neel van het internationaal arbeidsbu reau over te gaan, wil dit bureau zijn taak naar behooren blijven vervullen. In verband met het hooger bedrag der begrooting zijn natuurlijk tal van denk beelden aan de hand gedaan, om tot een bezuiniging te komen; o.a. heeft de Duit- sche regeeringsgedelegeerde voorgesteld, dat de internationale beheersraad van 't arbeidsbureau het voorbeeld zou volgen, 1 dat wellicht de volkenbondsraad op voor stel van Chamberlain zal geven, n.l. een beperking van het aantal raadszittingen per jaar van vier tot drie. Van de zijde der arbeidersgroep is er een sterk verzet gekomen tegen het Duitsche voorstel om het aantal bijeenkomsten van den beheers raad te verminderen. Terwijl men aldus van verschillende kanten op middelen zon, om de begroo ting nog beneden het bedrag van 8 mil- lioen te houden, is aan den anderen kant een uitgave toegestaan, die eenigszins on verwacht komt. De beheersraad had n.l, in Februari besloten dat de twee inter nationale arbeidsconferenties, die in 1929 zullen plaats vinden, n.l. de gewone aige- meene conferentie en een bijzondere ma ritieme conferentie, onmiddellijk op el kander zouden volgen. Op voorstel van Thomas, die van een dergelijk onmiddellijk op elkander volgen van 2 belangrijke conferenties een te zwa re druk op zijn personeel vreesde, is gis teren besloten, de twee conferenties niet onmiddellijk op elkander te doen aanslui ten, doch de maritieme conferentie eerst eenige maanden na de gewone alcuncui Ie doen houden. Door dit besluit zijn ecli- eenige onkosten van niet onn:tti/.i<-n- lijke hoogte noódig geworden. De workgeversgroep en de meeste rc- geeringsgedelegeerdcn hebben liet voor stel van Thomas om de conferenties niet op elkander te doen volgen, goedgekeurd, terwijl de arbeidersgroep en de gedele geerden van landen buiten Europa zich tegen het voorstel verklaard hebben. Ratificatie van arbeidsconventies. Het intérnationale arbeidsbureau is plotseling verblijd met 25 ratificaties te gelijkertijd. n.l. van de regeering van Luxemburg, die alle arbeidsconventies. die van de eerste internationale arbeids- conferentie van Washington in 1919 af tot de laatste toe, alle op één dag geratifi ceerd heeft. Door deze 25 ratificaties is thans het totaal aantal ratificaties van arbeidsconvenies tot precies 300 gestegen. GESTOORDE VERKIEZINGSREDE VAN STRESEMANN. Rumoerige Hitlerianen. Minister Stresemann heeft gisteravond te Munchen in den Bürgerbraukelder een verkiezingsrede gehouden, waarin hij o.a. zei, dat hij gaarne cle candidatuur aan vaard hack omdat hij er zich over ver heugde, dat deze juist uit Zuid-Duitsch- lancl, uit Beieren kwam. Al twee uur Voor het begin van Strese mann's rede was de kelder zóó vol, dat er niemand meer bij kon. Behalve ver scheidene volgelingen van den minister, waren er ook vele nationaal-socialisten (Hitlerianen) tegenwoordig. Stresemann's opkomst- werd door zijn partijgenooten met een ovatie begroet. Dr Beutner, de voorzitter van de vergadering sprak in zijn openingswoord de hoop uit, dat Munchen zou toonen, den minister rustig te kunnen uanhooren, doch het mocht niet zoo zijn Het is dr. Stresemann intusschen gelukt ongeveer anderhalf uur te spreken en zijn denkbeelden te ontvouwen, ondanks de herhaaldelijke storingen, die de nationaal- socialisten door hun geblaas op fluitjes en him voortdurend in de rede vallen veroorzaakten. Ten slotte gingen dezen echter krijschen en schreeuwen en zongen zij onder een onbeschrijfelijk lawaai het Deutschland uber Alles, het Hitlerlied en de Wacht am Rhein, terwijl zij ook her haaldelijk een Leve Hitier aanhieven, dat door Stresemann's aanhangers met een Leve Stresemann werd beantwoord. Toen het onmogelijk bleek de orde te herstellen, sloot de voorzitter tegen tie nen de vergadering, nadat hij er met na druk op gewezen had, dat het dus onmo gelijk gebleken was den minister van bui- tenlandsche zaken van het Duitsche rijk te Munchen gehoor te verschaffen. Stre semann zelf had aan het slot van zijn toe spraak er zijn leedwezen over uitgespro ken, dat zijn tegenstanders zelfshet Deutschland uber Alles niet heilig genoeg geweest was om het te gebruiken om zijn rede in de war te sturen. Toen de minister het lokaal verliet, brachten zijn volgelingen hem nieuwe ova ties, terwijl de nationaal-socialisten weer het Hitlerlied aanhieven. Lands- en gemeentepolitie ontruimden ten slotte de zaal. Stresemann is, gelijk afgesproken was, om elf uur weer naar Berlijn vertrokken. DE AARDBEVING IN BULGARIJE. Nieuwe aardschokkeu. Gistermorgen om half twaalf werd eeri nieuwe aardschok geregistreerd, welke alleen krachtiger gevoeld werd te Bour- gas, dat door de vorige aardschokken ge spaard bleef, te Harmanly, Slives, Hasko- vo, Yambol en Starazagora. Afgezien van twee gewonden te Har manly zijn er geen slachtoffers te betreu ren. Er schijnt geen schade aangericht te lag ongeveer 230 K.M. ten Zuid-Oosten van Sofia. Hulpverleening. De Bulgaarsche Kamer heeft een nood wet voor de hulpverleening aan de getrof fenen aangenomen, welke in de instelling van een centraal organisme, waarvan de inkomsten door verhooging van de directe belastingen met twintig percent verze kerd zijn, voorziet. De minister-president Liaptcheff sprak namens de regeering en het Bulgaarsche volk zijn dank uit voor de deelneming, welke de beschaafde wereld Bulgarije bij gelegenheid van de ramp, welke het trof, betuigde. Dalinoff, de leider der democratische partij, legde den nadruk op de eenstem migheid van alle partijen om het droevig lot van de getroffen bevolking te verzach ten en wenschte, zinspelend op de herstel betalingen, dat de schuld van Bulgarije aan politieke schuldeischers voortaan naar achter geschoven zou worden uit plicht jegens de menschheid. 103 dooden en 700 gewonden. De tragische balans van de ramp wijst volgens officieele gegevens 103 dooden en 700 gewonden aan. Het totale aantal in gestorte gebouwen bedraagt meer clan tienduizend en dat der onbewoonbaar geworden huizen 10.500. Men schat dat 200.000 personen dakloos zijn. De mate- rieele schade bedraagt met dan 2 Yi mil liard leva's. KORTE BERICHTEN. De opium commissie heeft in begin sel toesloten den raad van toezicht op de naleving der opiumconventie onder de controle van den volenbondsraad te stel len. Feng Ju Sjang is Tsinanfoe, de hoofd stad van de provincie Sjartoeng, binnen gerukt, zonder dat de Noordelijken tegen stand boden. De opening an den vliegdien Brussel—Antwerpen is voor onbenaaiden tijd uitgesteld. De vroeger reeds aangekondigde Pau selijke encycliek over Kerk, staat on na tionalisme zou binnen eenigen lijd te wachten zijn. Een complot tegen cle iligheid van den staat in Punjab (Britsch-lridié1 ga: aanleiding tot een botsing mu cle gewa pende macht in Kothala. Daarbij wenlri: 7 inlanders gedood. Tweehonderd jausn- nen werde:. gearresteerd. In West-Florida en Zuid Ala! au hebben ovprstroomingen plaats gel ad. Er is voor millioenen schade aangei cbi. Vier personen zijn omgekomen. Naar de Moskousche „Prawda" va; i stelt, zouden de o-^stverwachtingen ip April slechts weinig meer dan ''én der I der geraamde oogsthoeveelheden inhou den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2