Gisteren vond de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van A. C. Baron Bentinck, kamer heer i.b.d. der Koningin en vroeger eerste stalmeester van wijlen Koning Willem 111. Z.K.H. Prins Hendrik woonde deze plechtigheid bij. Een foto aan de groeve; Prins Hendrik is met een kruisje aangegeven. DAG-AGENDA. Sassenheim, 1821 April: Narcis- sententoonstelling in „Bloemlust". Dinsdag 24 April, 's av. acht uur. Foyer Stadsgehoorzaal: Ledenverga dering van de Onderl. Ver voor Zie- kenhuisverpleging. Vrijdag 27 April, 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Uitv. van „Die Mat- thaus Passion" door de Mij. tot Bev. der Toonkunst. Vrijdag 27 April, 's av. 7 Vt uur. Ver gadering van Aandeelhouders der N.V. Nieuwe Leidsche Courant, Gebouw Hooigracht 35. Zaterdag 28 April, 's av. acht uur. Hoogl. Kerk: Lezing met lichtbeelden door Prof. Dr. Alb. Schweitzer. Woensdag 2 Mei, 's av. acht uur. Pieterskerk: Kerkconcert (Bach-koor). De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 1G tot en met Zondag 22 April a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, Telef. 406. RECLAME SPLINTER HET SPECIALE HUISKAMER-KARPET „WILTON" 2 Mtr. x 3 Mtr. 79.50. bracht worden, waar de propeller zal worden afgenomen om naar Canada gezonden te worden. Klaarblijkelijk heeft Fitzmaurice de bedoeling den propeller zelf naar Greenly-Island te brengen. Van Mon treal zijn 300 gallon benzine verzonden In een telefoongesprek met den Ier- schen gezant, kwam Fitzmaurice ten sterkste op tegen de berichten, als zou hij van plan zijn zijn kameraden te verlaten. De Iersche vlieger heeft aan den eersten burgemeester van New York medegedeeld, dat hij reeds mor gen naar Greenly-eiland zal terugvlie gen. Fitzmaurice bracht grooten lof aan de instrumenten van de Bermen, die vooral in het donker van de groot ste waarde zijn geweest. Te Washington worden groote voor bereidingen getroffen voor de ont vangst van de vliegers. President Coo- lidge zal hen op het Wite Huis be groeten, terwijl de leden van het Ka binet en het corps diplomatique zich onder leiding van Staatssecretaris. Kellogg naar het vliegveld zullen be geven, vanwaar een esquadrille vlieg tuigen de Bremen tegemoet zal vliegen De „B. Z. am Mittag" meldt, dat voor het afdrukken van het artikel van Von Hühnefeld over den tocht over den Oceaan, waarmede heden in de Hearst-bladen een aanvang is ge maakt, een bedrag van 65.000 dollar voor het wereld-copyright is betaald. DE ITALIA TE STOLP. De schades die het luchtschip Ita lia op zijn reis van Milaan naar Stolp heeft geleden is thans vrijwel geheel hersteld. De benzinetanks zullen een dezer dagen worden gevuld, zoodat Maandag of Dinsdag het luchtschip gereed zal zijn om den tocht naar Spitsbergen te ondernemen.. De medewerker van het Berliner Tageblatt heeft te Stolp generaal No- bil e opgezocht en hem gevraagd, waarom hij zich naar de Noordpool begeeft. Deze vraag zal ik niet beant woorden, ik heb een contract gesloten met een comité, dat te Milaan is ge vestigd en dat zich het recht heeft voorbehouden alle berichten over den tocht te publiceeren, Ik kan u echter alleen verzekeren, dat mijn tocht uit een wetenschappelijk doel beoogt. We willen meteorologische en oceanogra- fische metingen doen en ons boven dien nog naar de ons onbekende dee- len van de IJszee begeven. Ik ben ni'et optimistisch, maar ook niet pessimis tisch gestemd. Ik weet, met welke moeilijkheden en met welke gevaren ik te kampen zal hebben, maar wat menschelijk mogelijk is, zal wordén gedaan. Nobile vertelde verder, dat duizen den personen van eiken stand en van eiken leeftijd hem hebben verzocht, den tocht mede te mogen maken. Meer dan 18 man kan de Italia in geen geval aan boord nemen; voor de instrumenten is namelijk zeer veel plaats noodig. De bemanning bestaat uit Nobile, drie Italiaansche marineofficieren, 'n zeeofficier, twee ingenieurs, twee ra- dotelegrafisten, twee meteorologen, viar motorspecialisten, 1 mecanicien en 2 journalisten. Als voedsel worden voornamelijk conserven, beschuit en chocolade meegenomen. Generaal Nobile zal Maandag a.s. 'n bezoek brengen aan den rijkspresident von Hindenburg, en dezen bedanken voor de aan de bemanning van de Ita lia verleende gastvrijheid, LUCHTSCHEPEN VOOR DE AMERIKAANSCHE VLOOT. De minister van marine verzocht de noodige credieten voor den bouw van de twee bestuurbare luchtschepen, welke het congres voor èenigen tijd ingewilligd heeft. Ongeveer 8 millioen dollar zullen vereischt zijn voor deze luchtschepen, welke 787 voet lang zullen zijn, vijf vliegtuigen zullen kunnen medenemen en 11.200 mijl afleggen zonder te lan den. NIEUWE VLUCHT ENGELAND— AUSTRALIë. Binnen eenige dagen zal een nieuwe vlucht in een klein vliegtuig van En geland naar Australië worden onder nomen. De vlucht is een particuliere onderneming van den vlieger Man ning van de Kon. Luchtstrijdkrachten De Brit gebruikt een Widgeo-toestel, voorzien van een Cirrus-motor van 30 P.K. Het ligt niet in de bedoeling van Manning een aanval te doen op het re cord van Hinkler. BUITENLAND. HET OPIUM-VRAAGSTUK. Gisteren heeft de opiumcommissie van den volkenbond de besprekingen over de statistieke tabellen inzake de productie en den handel in opium in verdoovende middelen ten einde gebracht. Bij de discussie was het interessant, de pogingen van den Franschen gedelegeer de Bourgois gade te slaan om den onge- rusten indruk weg te nemen, die gisteren gewekt was, toen uit de grafische voor stellingen van Brenier gebleken was, hoe de fabricage van morfine in de laatste ja ren nog verdubbeld was en thans 60.000 K.G. per jaar bedraagt. Hierna is de commissie overgegaan tot de behandeling van het rapport van het volkehbonds-secretariaat over de in be slagnemingen van opium, morfine, coca- ine en andere gevaarlijke verdoovende middelen sinds November van het jaar 1926. Dit rapport van het volkenbondssecre tariaat overtreft in omvang alle vorige en beslaat niet minder dan 115 bladzijden druks. Hierin meenden sommigen te zien dat het werk van de internationale organisa ties nog weinig vrucht heeft gedragen. An deren echter deelden dit pessimisme niet en wezen er op. dat juist uit het groote aantal in beslagnemingen blijkt, dat het politietoezicht veel strenger en succesvol ler is geworden. ALBANIë EN GRIEKENLAND. Het geschil nog niet voor behandeling rijp. De regeering van Albanië heeft zich tot den volkenbond gewend met een klacht over de niet-naleving door Griekenland van eenige financieele artikelen van een minderheden overeenkomst die in 1923 tusschen Griekenland en Albanië geslo ten is. De regeering van Albanië heeft gevraagd dit onderwerp op de agenda van de vol gende raadszitting te plaatsen. De politieke afdeeling van het volken- bonds-secretariaat is echter na onderzoek van deze aangelegenheid van meening, dat de kwestie te weinig belangrijk is om den volkenbondsraad daarmede lastig te val len en zal de regeering van Albanië trach ten te bewegen haar verzoek, dat dit punt op de agenda geplaatst zal worden, terug te nemen. HET ANTI-OORLOGSPACT. Officieuze mededeeling aan den Volkenbond. Er liepen te Genève geruchten, die zelfs in de Fransche pers schijnen te zijn op genomen als zou de Amerikaansche regee ring officieel het volkenbondssecretariaat hebben in kennis gesteld met het aan de groote mogendheden toegezonden ontwerp- conventie om elkander nimmer den oor log aan te doen. Uit de beste bron spreekt men echter deze geruchten tegen. Zij vin den waarschijnlijk hun oorsprong in het feit dat de Amerikaansche consul te Ge nève een aantal exemplaren van het ont- werp-conventie aan een hooggeplaatst ambtenaar van het volkenbondssecreta riaat heeft ter hand gesteld, zooals hij reeds meermalen bij soortgelijke gelegen heden de welwillendheid had te doen. Dit is echter thans zooals bij vorige gelegen heden een geheel niet officieele handel wijze van den Amerikaanschen consul ge weest, zuiver uit hoffelijkheid gedaan, aangezien het hem bij ervaring bekend is, dat het volkenbondssecretariaat er natuur lijk grooten prijs op stelt, den preciesen tekst van belangrijke Amerikaansche do cumenten te bezitten. DE AARDBEVING IN BULGARIJE. Nadere gegevens. Vele dooden en gewonden. De tweede aardbeving, sinds Zaterdag morgen, thans rnet het centrum te Philip- popel, blijkt inderdaad zeer ernstig te zijn geweest. Uit Sofia en andere steden zijn hulp-expedities uitgezonden naar het ge bied van de aardbeving. Men vreest, dat het aantal slachtoffers belangrijk grooter is dan bij de aardbeving van Zaterdag. Uit Philippopel wordt gemeld, dat de aardbeving in het bijzonder de laag gele gen gedeelten van de stad heeft geteisterd vooral de in het noorden en zuiden gele gen wijken. Verscheidene opslagplaatsen van tabak zijn ingestort, waarbij verschei dene personen onder de puinhoopen wer den bedolven. Er zijn reeds 15 dooden en 80 gewonden. De materieele schade is buitengewoon groot. Het dorp Papazly tusschen Philippopel en Borisowgrad is volkomen verwoest, evenals het overgebleven deel van Tsjir- pan. Het spoorwegtraject bij Philipowo, op de lijn naar Tsjirpan, is 30 c.M. verscho ven, terwijl de spoordijk verzakt is. Een telegram van het Bulgaarsch Tele graaf Agentschap, gedateerd van gisteren 1 uur 's middags Bulgaarschen tijd, meldt nog: De aardbeving, welke den afgeloopen nacht werd waargenomen, heeft het dorp Papazly weggevaagd, alwaar bij het op- ruimingswerk tot nu toe 64 lijken werden gevonden. De verzakking van den spoorweg bij Papazly maakt de treinverbindingen zeer moeilijk. Ten Zuiden van Philippopel is reizen slechts mogelijk, onder herhaalde lijk overstappen. Uit Philippopel wordt gemeld, dat de jongste aardbeving met bijzondere hevig heid werd gevoeld in de lage deelen der stad. Zoo werden de Noord- en de Zuid- wijk het zwaarste geteisterd. De landbouwschool te Sadovo is ver nield, Een brug over de Maritza bij Pa pazly is beschadigd. Het peil van den spoorweg bij Papazly is over een lengte van 2 K.M. 2 meter gedaald. De aardschokken duurden van 9 uur 's avonds tot 2 uur 's morgens. Te Tsjirpan werd de bevolking door zulk een paniek aangegrepen, dat ver scheidene personen krankzinnig werden. AARDBEVING IN PERU. Vele dooden en gewonden. Uit Lima wordt aan de Parijsche „Ma- tin" gemeld, dat er zich hevige aardschok ken hebben voorgedaan in de provincie Esquilaja. Er werden 40 Indianen gedood. Te Ollechea werden 4 personen gedood en 20 gewond. NOODWEÉR TE BERLIJN. Gistermiddag brak boven Berlijn een kort maar hevig onweer los. Terwijl de temperatuur bij den grond 5 h 10 graden bedroeg, heerschte reeds op 6000 M. hoog te een koude van minus 42. De regen, die tijdens het onweer stroomde, ging later ten deele in sneeuw over. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Nederlaag der Noordelijken? Volgens te Peking ontvangen telegrafi sche berichten heeft de zoogenaamde christen-generaal Feng Yoe Hsiang een volslagen nederlaag toegebracht aan een der legers van Soen Tsjoean Fang, waar door maarschalk Tsiang Tsoen Tsjang ge dwongen werd terug te trekken op Yeng- tsjowfoe. ^sjang zal vermoedelijk pogen stand te houden te Tsinanfoe. Naar verder gemeld wordt, hebben de Zuidelijken 20.000 man, waaronder een generaal en drie kolonels, verloren bij den strijd van 36 uur, welke eindigde met een inneming van Lintsjeng. POLITIEKE ONRUST IN JAPAN. Verscheidene moorden. Naar uit Tokio gemeld wordt, zijn er te Wakajama in de nabijheid van Osaka door leden van de vadërlandsche vereeni- ging Kokusuikai drie. plaatselijke politici vermoord en vijf andere personen ge wond. Een der vermoorden had bij de jongste verkiezingen de zaak van de li berale oppositie krachtig voorgestaan en was daarom gearresteerd. Na het volvoeren van hun misdaad heb ben de daders zich onmiddellijk bij de politie aangemeld. UIT HET JAPANSCHE PARLEMENT. Een motie van wantrouwen. De oppositie diende bij den Landdag 'n motie van wantrouwen in naar aanlei ding van de maatregelen door den minis ter van Binnenlandsche Zaken getroffen tegen de communisten. Men gelooft met stelligheid dat de re geering zal worden verslagen, in welk ge val de premier den Landdag zou ontbin den en een beroep op de kiezers doen. HET METAALCONFLICT IN SAKSEN. Algeheele uitsluiting. Uit Dresden wordt gemeldt, dat de werk gevers in de Metaalindustrie gisteravond de arbitrale uitspraak hebben verworpen. Besloten werd, Zaterdag alle metaalbe drijven in Saksen te sluiten en de arbei ders uit te sluiten. IS ER BEDROG GEPLEEGD BIJ GLOZEL? Dezer dagen hebben eenige oudheid kundigen een grot in de buurt van Glozel bezocht,waar vroeger wel din gen werden ontdekt, die er op wezen, dat zij in het steenen tijdperk bewoond werd. Daarbij had Dr. Morlet al een woordenwisseling met een student in de oudheidkunde; die verschillende voorwerpen in den trant van Glozel had nagemaakt. Nu ontmoetten de ge leerden hem opnieuw. Er ontspon zich een scherp spel van vragen en ant woorden. Zij vroegen hem, w aarom hij op de" vier steenen, die hij Dr. Morlet toezond, de bekende teekenen gegrift had. Hij antwoordde: omdat ik wilde aantoonen, dat die voorwerpen gemak kelijk na te maken zijn. Ik wil de ver zamelaars tot voorzichtigheid aan sporen. Ik geef echter mijn eerewoord geen enkele van die steenen in den grond gestoken te hebben, al wilde ik het in de tegenwoordigheid van enkele getuigen doen, om hen te laten uitma ken, of zij van de echte te onderschei den zijn. Verder wilden de geleerden weten, waarom hij om het veld van Glozel heeft gedwaald en of hij voor werpen in de schuur van de Fradins gelegd heeft. Men weet, dat daar na gemaakte oudheden gevonden zijn. De student ontkende dat gedaan te hebben, en weet evenmin, wie het wel deden. Daarmede eindigde het onder houd. De zaak schijnt echter gevolgen te zullen hebben. Men is geneigd in de opgravingen van de genoemde grot het bewijs voor de echtheid van Glozel te zien. Men herinnert zich, dat het in ternationale congres van oudheidkun de, dat van den zomer te Amsterdam gehouden werd, een commissie be noemde om de waarde van Glozel na te gaan. Zij kwam tot de conclusie, dat de opgegraven dingen niet echt zijn. Het nieuwe comité van onderzoek komt tot de tegenovergestelde gevolg trekking. Minister Herriot is geneigd hieraan geloof te slaan. Het betreft den goeden naam van de Fransche we tenschap en een wetenschappelijk feit van beteekenis. De minister zal alles in het werk stellen om het licht er over te laten doorbreken en de- weten schappelijke waarde onbetwistbaar vast te stellen. Na de verkiezingen wil hij zelf naar Glozel toe gaan. Als hij tijd gehad had, zou hij er al eerder zijn heengegaan, want het eerste on derzoek had zijn twijfel niet wegge nomen. KORTE BERICHTEN. Te Berlijn zijn gisteren in 91 bedrij ven 2082 houtbewerkers in staking ge gaan. Het totaal aaantal arbeiders in die bedrijven bedraagt 16 tot 18 duizend. In de streek van de Altai zijn de ri vieren buiten hun oevers getreden; 24 dorpen staan onder water, evenals de spoorweg. Het aantal slachtoffers staat niet vast, daar het water boven de daken der huizen uit staat en nog steeds stijgt. Briand, de minister van buitenland- sche zaken, is ongesteld en moet het bed houden. Hij heeft een verhoogde tempera tuur, doch er doen zich geen complicaties voor. Staatssecretaris Kellogg en de Ita liaansche gezant te Washington hebben gistermorgen in het Amerikaansche de partement het arbitrageverdrag tusschen Amerika en Italië onderteekend. Tengevolge van den grooten sneeuw val is Warschau nog steeds telefonisch verbroken met de provincie. Van de 118 verbindingen waren gisteravond slechts 10 in gebruik. Het verkeer WarschauBer lijn heeft langs een noodlijn plaats. Naar uit Mannheim gemeld wordt, is de communistische rijksafgevaardigde Schenzler aldaar gearresteerd. Naar uit Valenciennes wordt gemeld is de afgevaardigde Doriot na afloop van een communistische vergadering gearres teerd. Naar uit Brussel wordt gemeld, is de toestand van generaal Wrangel achter uitgaande. De patiënt is zeer zwak. Hij heeft een slechten nacht doorgebracht. GEMENGD NIEUWS. Brand in een meubelfabriek. Om 6 uur gisteravond ontdekte de werkman K. van Escher's Ovenbouw, dat er brand woedde in de meubelfabriek van Boes aan da 3e v. d. Kunstraat te Den Haag. Hij waarschuwde den baas v. d. B., die dicht bij de fabriek woont en belde de brandweer op. Toen kort daarop de mo torspuit van den Rijswijkscheweg ter plaatse kwam, was het geheele gebouw omgeven door een dichten rook. De baas van de fabriek had intusschen de poort deuren geopend, zoodat de brandweerlie den konden doordringen naar de groote binnenplaats. De fabriek had juist een verzoek ingediend om die plaats te mo gen bebouwen voor uitbreiding. Van die plaats loopt een trap naar de eerste ver- Radio-Programma- WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340.9 M. (Na 8 uur n.m. 1870 M.). N. C. R. V. 5.00 Concert. Medewerkendenm:j Annie Visch. Dec'amat.'e; de h ei P. v. d. Steur, Cello; c o he r a t Rozenkrans, Begeleiding. K. R. O. 6.30 Spreker: H. van Lamnwcrd Gnderw.: „De Opstandigcn" v^o Jo v. Animers Küller. 7.00 Cursus Gregoriaansch. V. P. R. 7.35 Vrijz. Pret. Persbureau. 7.40 Eecthoveincycl.s. Herman E ir 11 feïldi, fluit; Johan Feitkamp, piano S.00 Lezing. Spreker: J. C. Wanneo. Voorganger Vrije Genie-n'e, D ;n Haagnrfer werpG eed en kwaad in verband met 's men sohen. ware wezen 9.00 Cuisus. Spieker: Prof. Dr. G. J. Peering, L iden. Onderwerp: „Het Wonder', ne Voordracht. 10.00 Persberichten. HILVERSUM. 1060 M. A. V. R. O. 6.00 Diner-muziek door het Trio, be staande uit: W. Rentmeester, vi ool, D. van der Horst, cello en H. Swart, piano. 7.15 Een praatje over zwemmen, cloor den heer A. C. Slop, secretaris der p r0 0 aganda-c omm issie van den Nederlandschen Zwemboad 7.4 s lokieb: richten. 8.05 Onderwijsfonds voor de Binnen vaart. Sehippeisles. Spreker: L. K. A. van Duuren. Onderwe p: „Ketels aan boord van Binnen vaartuigen". 1. Vorm en samen stelling.. 2. Bediening en onder houd. 8.35 Klassiek Concert. Fragmenten uit vocale werken van HandelDi Moorlao-, sopraan; Marcus Plooyer tenor; Hendrik Koning, bas; het omroeporkest o.l'.v. Nico Treep. 9.00 Korte causerie ovei; „Goorg Friedrich Handel", door Louis Schmidt. 10.30 Persberichten van Vaz Dias. Daarna muziek. KüNIGSWUSTERH., 1250 M. 7.30 Muziek en zang. Daarna laatste berichten. 9.50 Muziek. LANGENBERG, 469 M. 5.20 Concert. 7.35 Gemengd programma. Daarna laatste berichten. DAVENTRY, 1604 M. 5.35 Kind er uurtje. 6,20 Muziek. 6.50 Tijdsein van Greenwich, weer be richten, eerste algem. nieuwsber 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen der muziek. 8.05 Zang. 8.20 Muz.ek. 9.20 Weerbericht, tweede algemeen nieuwsbericht. 9.35 Muz.ek. 10.55 Vavié é-pregramma. 11.20 Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M. 7.50 Concert. Tijdens de pauzes: Persber. dieping, waar de vuurhaard bleek te zit ten. Door het inslaan van een ruit kon men den haard direct aantasten met twee stralen op de waterleiding. Inmiddels was ook de motorspuit uit de v. d. Vennestraat op het terrein gekomen, die ook aan de blussching deelnam. Op die verdieping is een triplex-lijmerij en op den zolder la gen tienduizenden dunne spaanders, die natuurlijk gretig voedsel waren voor de vlammen. Na een kwartier echter was de brand weer het vuur meester. De zaak was nu al de spaanders naar buiten te werken, omdat niet te controleeren was of hier en daar tusschen de meters hooge stapels nog vuur bleef smeulen. Dit. werk viel niet mee. Met man en macht heeft men er met groote hooivorken aan gewerkt, doch eer de zolder leeg was, was de duis ternis ingevallen. Er is nog eenige uren de wacht gehouden en vannacht werd een speciale controledienst ingesteld om het oog te houden op de fabriek. Vermeld zij nog, dat K., die de brand ontdekte, onmiddellijk de trap op de bin nenplaats is opgeklommen en ondanks den verstikkenden rook nog kans heeft gezien een drietal brandbluschapparaten dat zich op den zolder bevond in werking te stellen. Deze konden echter niet' ge noeg uitrichten. Wat de oorzaak betreft, die is waar schijnlijk te zoeken in onvoorzichtigheid van een 4-tal jongens, die tot half zes op den triplex-zolder zijn werkzaam ge weest. Wellicht hebben zij het strenge rookverbod overtreden. De hoofdcommis saris en commissaris Paré waren op het terrein aanwezig. Kranige redding van twee menschenle- vens. Men meldt uit Maassluis:. Een tweetal kinderen was onder het spelen in de rijksberghaven aan den Nieu wen Waterweg te water geraakt. Ze zou den zeker verdronken zijn door den stek ken stroom, zoo het ongeluk niet opge merkt was door den jongeling G. H. L. van Leeuwen. Deze sprong zonder verder nadenken gekleed n water en wist na veel moeite beide kinderen te pakken te krij gen, en ze naar den kant te brengen, waar hij met de kinderen door behulp zame handen tegen de basalten helling werd opgetrokken. Opzettelijke brandstichting. In de vo rige zitting der rechtbank te Tiel was twee jaren geëischt ter zake van opzet telijke brandstichting door H. A. v. D. te Dreumel in zijn woonhuis aldaar in den nacht van 3 op 4 April 1923. De rechtbank gisteren uitspraak doende sprak den ver dachte van het hem ten laste gelegde vrij. Ernstige mishandeling. Op 8 Febru ari kwam zekere P. J. J. B. S., uit Res teren met een wagen door de tol te Lien- den gereden. De tolgaarder, A. van Evvijk,

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2