eciitelijke Aankondigingen herijk van maten en gewichten. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algenieene kennis, dat in het jaar 1928 ziting zal wor- dei\k gehouden voor den herijk van maten en gewichten in het lokaal van den ijk aan de Lammermarkt, op 7, 8, 9, 10. 11, 14, 15, 16, 18, 21, 22, 23, 24 25, 29, 30 en 31 Mei, 4, 5, 6, 7. 8, 11, 12, 13, 14, 15. 18, 19, 20, 21, 22, 25 en 26 Juni, telkens van 912 en 1i uur. Ten gerieve van belanghebbenden, zullen briefjes uitgereikt worden, ver meldende het tijdstip, waarop de ma ten en gewichten ten herijk kunnen worden aangeboden. Men houde zich, in zijn eigen belang, aan dit tijdstip! Zij, die onverhoopt geen briefje ont vangen mochten, kunnen hun maten en gewichten ten herijk aanbieden op 25 en 26 Juni. De belanghebbenden worden er voorts op gewezen: le. dat de voorwerpen droog, schoon en roestvrij, de ijzeren gewichten met lijnolie, al of niet vermengd met zwart sel. ingewreven en de ijzeren maten geverfd (van binnen en van onderen gemenied, de buitenzijde van den romp grijs of zwart gevqyfd) moeten zijn; 2e. dat de maten en gewichten voor 1 October 1929 gestempeld moeten zijn met de letter d en dat er, bij verzuim of verhindering om van de zitting ge bruik te maken, nog gelegenheid be staat maten en gewichten te laten herijken aan het ijkkantoor te 's Gra- venhage. Varkenmarkt lb, eiken Maan dag en Dinsdag van 912 en 13 uur; 3e. dat de maten en gewichten, wel ke zijn gestempeld met het afkeurings merk (een gestreepte driehoek) niet in winkels e.d. mogen worden terug gebracht; 4e. dat ten bate van 's Rijks schat kist betaald moet worden voor het on derzoek der maten en gewichten (ijk- loon) en voor het justeeren' der ge wichten (justeerloon); 5e. dat de milligramgewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan het ijkkantoor herijkt kunnen worden. (Opzending per post franco, met in sluiting van een postbewijs tot een be drag, overeenkomende met de som van 10 cent voor elk gewicht. Ook is mede te zenden de gezegelde envelop pe, afgegeven bij de vorige verificatie daar de gewichtjes anders aan de eischen, gesteld aan de nieuwe, moe ten voldoen). Leiden, 18 April 1928. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. verhooging van huurprijzen. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat gelegenheid wordt gegeven aan huurders van woningen, die meenen, in verband met de plaats gehad heb bende buiten werking stelling van de huurwetten, op onredelijke wijze in huur zijn verhoogd of daarmede te worden bedreigd, daarvan opgave te doen aan den Dienst van het Bouw en Woningtoezicht, hetzij schriftelijk, hetzij mondeling, in het laatste geval eiken Woensdagmorgen van 1012 uur voorm. Leiden, 18 April 1928. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het ver zoek van Seesink en Co.'s Meubelfa brieken om vergunning tot het oprich ten van een meubelfabriek in het per ceel Vliet Nis. 2123, kadastraal be kend gemeente Leiden, Sectie F Nis. 1139 en 956, is verdaagd. Leiden, 18 April 1928. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. VETTE VARKENSMARKT TE LEIDEN. B. en W. van Leiden brengen ter ken nis van belanghebbenden, dat de Vette Varkensmirkt van Dinsdag i Mei as inn laa ts van op dien dag op Woensdag 2 Mei d.a.v. zal worden gehouden. Leiden, 19 April 1928. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Drankwet. B. en W. van ^e.den brengen ter openbare kennis, dat C. 0. Racké te Leiden, een verzoen heeft inged.' nd tai besoming van ve_ gunning voor den ver koop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in hei perceel Haven 6/8. Leiden, 19 Ap.il 1928. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Land- en Tuinbouw. DE BIESBOSCH. Door een a.ja.ai persvertegenwoordi gers werd heden een bezoek gebracht aan de indijking van den Zuid-Ho Hand sel: en Eiesboech, welke t-.ans reeds vooi een groot gededte in cultuur is ge bracht en waarin men met aanleggen van wegen al heel aardig is gevor derd. in Maart 1926 werd met do indijking begonnen. Lei drooggelegde gabled be slaat een oppervlakte van meer dan 900 Ii.A., waarvan een 880 H.A, vooi. al.u^riai.d beschikbaar komt. Zooa^sbe ..end, werd met deze inpoldering be Het eenige huis dat ooit in de Biesbosch bewoond werd en nog bewoond wordt, doch binnenkort verdwijnen zal. gonnen ter bestriding van de groote werkloosheid in Dordrecht. Vanaf den aanvang tot nu toe hebben er gemiddeld een 400 werkloozen uit Dordrecht in den polder werk gevonden. De indijking kwam in het einde van 192Ó gereed, waarna met het in cultaui brengen der grenden werd begonnen. Dit geschiedde onder leiding van de Nederlandsche Heidemaatschappij. Er z;»n thans ongeveer een 400 H.A. gronld cultuur-rijp en verhuurd. Deze grond is bebouwd met koolzaad, vlas. suiker bieten, erwten en verschillende koolsour ten. Er worden in den nieuwen polder een aantal wegen aangelegd met oen totale lengte van 25 K.M. Hiervan wordt 17 K.M. verhard. Ook met dezen wegen aanleg vordert men heel goed. Het zijn mooie breede wegen; aan het wegdek- wordt zeer veel zorg bes leed1, zoodat zij tot de beste behoo-ren, die in polders worden aangelegd. De nieuw gewonnen grond is overal in den polder zeer goed. Er bestaat dan ook een uitstekende vraag naar. Het komt voor, dat er reeds huurders op idagen, voordat de ontginning gereed is. Behalve bouwland wordt het voor /nalig rielland ook wel tot weiland- ge maakt. Zoo werden de batzte maanden 100 H.A. welland aangelegd. Er kan dus gezegd' wo-raen, dat ra-et de Biesbosch-inpoloering een tweeledig succes werd behaald: 880 H.A. g-oed bouwland en, een tijdlang productieve arbeid voor een groot aantal werkloo zen. MOND- EN KLAUWZEER. De inspecteurs van den Veeartsenij kunldigen dienst zijn onder voorzitter schap van den directeur, Dr. Berger, te 's-Gravenh_ge bijeengekomen ter be spreking van den stand1 van het mond en klauwzeer en de, in verband met den weidetijd te nemen maatregelen Algemeen was njen van oordeel, dat de toestand zich iets gunstiger bat aanzien De bestaande wettelijke bepalingen mee ten onverzwakt van toepassing blijven De gratis inspuitingen, met serum, als prcei' ter onde-. steuning van v terina'r politiemaatregelen ond rrrmen, moeten in bijzondere omstandig1 ©den, ter be ooijdeeling van de inspecteurs met in achtneming van de richtsnoer op de bijeenkomst aangegeven, voortgezet wor den. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Het Tweede Kamerlid, de heer van den Heuvel, heeft aan den minister van bin- nenlandsche zakeh en landbouw de vol gende vragen gesteld: 1. Is de minister bereid mede te deelen of het juist is, dat de vertegenwoordiger van den minister van binnenlandsche za ken en landbouw, op de jaarvergadering van de Hollandsche Mij. van Landbouw, in een namens den minister gehouden toe spraak, onder meer den wensch zou heb ben uitgesproken: dat alle boeren van deze maatschappij lid zouden worden? 2. Indien onverhoopt het antwoord op vraag 1 bevestigend zou moeten luiden, is de minister dan niet van oordeel, met het oog op de omstandigheden, dat op het zelfde territoir ook arbeiden de roomsch- katholieke en protestant-christelijke land bouworganisaties, dat het beter is, in toe spraken namens de regeering zich te be palen, wat den wensch tot aansluiting bij een landbouworganisatie betreft, tot land bouw organisatie in het algemeen en niet zoo in het bijzonder een bepaalde organi satie toe te wenschen, alle boeren tot lid te krijgen? GEMENGD NIEUWS. Op de tram gesprongen. Gisteravond omstreeks kwart voor tien wilde op de Martelaarsgracht te Amsterdam een on geveer 45-jarige bewoner van den Nieu- wendijk springen op den motorwagen van lijn 3, welke juist van de halte richting Postkantoor was weggereden. Het asphalt is daar ter plaatse opge broken; ter waarschuwing van het rijver- keer zijn lantaarns op paaltjes geplaatst. De conducteur waarschuwde den man, niet te springen. Hij waagde het toch en sloeg met een been juist tegen een lan taarnpaaltje. Hij liet de tram los en viel voorover tusschen den motor- en bijwa gen in. De bijwagen reed hem over het lichaam. Een poging om den bijwagen op te vij zelen slaagde niet, daar de vijzels in het losse zand wegzakten. Met behulp van tal van omstand rs heeft het trampersoneel den wagen uit de sporen gelicht, waarna het mogelijk was den ongelukkige te be vrijden. Hij bleek te zijn overleden. Tengevolge van het droevig ongeluk had het tramverkeer in beide richtingen on geveer een half uur vertraging. LET OP INDxël Let op Indië! Niet genoeg zoo schrijft de Stan daard kan het de aandacht der re geering trekken, dat de economische band met Indië al losser en losser wordt. Een zorgwekkend verschijnsel is het, dat bij den snellen opbloei der Buitenbezittingen, bij de sterke ont wikkeling der behoeften naar Wester- sche artikelen Nederland verdrongen wordt van ons grondgebied in Indië. Het aandeel van ons land in den al- gemeenen export naar Indië bedroeg in 1913 nog 33 pet, maar was in 1923 tot 21 gedaald en sinddien zette zich de daling nog verder voort. Voor 1924 bedroeg het percentage 19Yt pet., voor 192üy 18 pet. Door de reorganisatie van de Indi sche statistiek staan de cijfers over 1926 en 1927 nog niet ter beschikking, maar niets wijst er op, dat hier een kentering ten goede kwam. Veeleer is er reden om aan te nemen dat het af takelingsproces zich uitbreidde. De tegenwerping, dat Japan ons dit kwaad brouwt, levert geen afdoenden rechtvaardigingsgrond voor ons stil zitten. Zeker, Japan met zijn goedkoope ar beidsvoorwaarden, met zijn gunstige ligging, is een geduchte concurrent. Hoe sterk Japans invloedssfeer zich tijdens den wereldoorlog uitzetten blijkt wel uit het .feit, dat, terwijl het van den algemeeiien import in Indië voor 1913 nog slechts op 1.6 pet beslag legde, Japans aandeel over 1925 tot 11.1 pet was gestegen. Zeven keer sterker werd dus Japans positie binnen enkele jaren. De heteèkenis van dezen mededin ger is dus geenszins te onderschatten, maar daarmee is de achteruitgang van Nederland niet verklaard. Ook andere landen hebben denzelf den strijd te strijden en zij houden zich in Indië niet alleen staande, maar versterken hun positie. Worden de cijfers van het aandeel in den import over 1913 en 1925 ver geleken, dan ging Duitschland voor uit van 6.6 tot 7.2 pet; Amerika van 2.1 tot 6.5 pet.; Frankrijk van 0.8 tot 1.2 pet. Ook Zwitserland en Zweden weten hun positie ten volle te hand haven. Deze landen voeren intensieve pro paganda, hebben een wijdvertakter. voorlichtingsdienst, terwijl handels- commissiën en een wijdvertakte staf van consulaire ambtenaren hun ge- waardeerden hijstand verleenen. Tegenover de rationeele bearbei ling door andere landen maakt onze orien teering een poveren indruk Aan het Nederlandsche ondernemingslevon wordt gebrek aan energie verweten; het moge echter zijn, dat hier en daar verhoogde krachtsinspanning moeilijk; is, ernstig worden de Nederlandsen© menschen gehandicapt door moeilijk contact met het gouvernement. Versterking van den economlschon hand tut.e.fhen Nederland en Indié mojt voor onze regeering een primor diale eis cd. wezen, waaraan deskundi gen van /oer uiteenloopende beginse len a's Mr. J. Gerritzen, De welvaart van Ind**ë, en T van Gelderen, Voorle zingen over tropisch-koloniale staat huishoudkunde, door hun autori rit kracht hebben bijgezet. UIT ONZE INDIEN- verzoek afgewezen. De regeering heeft afwijzend be schikt op het verzoek van Ir. M., on eervol ontslagen hoofd van de afdee- ling Havenwezen bij B. O. W., 0111 on derstand inplaats van pensioen, waar op hij zijn recht verloren heeft. DE BURGEMEESTER VAN CHERIBON. De meerderheid van de commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de gebeurtenissen te Cheribon, waar moeilijkheden ontstaan waren tusschen den burgemeester en den gemeenteraad, heeft zich uitgesproken voor pensioneering van burgemeester Schotman. BESCHULDIGINGEN INGETROKKEN Zooals bekend, had de procureur-ge neraal ambtshalve een vervolging in gesteld tegen den heer J. H. Ritman, waarnemend hoofdredacteur van liet Bataviaasch Nieuwsblad, in verhand met een hoofdartikel over liet optre den van den gouverneur van West-Ja va, den heer Hillen. In dit artikel werden het ontslag behandeld van den waarnemenden regent van Bandoeng en de omstandig heden, die aan dit ontslag vooraf gin gen, De meeste bladen erkenden de juistheid van den materieelen inhoud van dit artikel, al waren zij verdeeld over de wijze, waarop de feiten naar voren waren gebracht. De heer Ritman heeft thans alle be schuldigingen, die hij in dit artikel tegen den heer Hillen gericht had, in getrokken en zijn verontschuldiging aangeboden. STADSNIEUWS. Ds. D. KUILMAN. Ds. D. Kuilman zal 17 Juni a.s. afscheid nemen van de Ned. Herv. Gem. te Borne en 24 Juni intrede doen alhier, na beves tigd te zijn door Ds. J. P. van Bruggen, van Amsterdam. Laatste Berichten. GEWELDIGE BRAND TE JOURE. In den afgeloopen nacht he.ft in de gemeente Joure een enorme brand ge woed .Kort na middernacht ontdtekte een motorrijder, die de oliefabrieken van de firma A. A. de Boer Zonen aan den Slachtersdijk passeerde, dat in deze fabriek brand was uitgeorokn. Hi. waarschuwde de autoriteiten, doch toon de brandweer van Joure ter plaatse ver scheen, stoild het gehcele gebouw reeds in lichte laaie. De felle wind wakkerde het vuur aan en het duurde niet lang of het vuur sloeg over naar twee aan grenzende woonhuizen. De brandweer was tegen het vuur niet opgewassen. Nog groot'ere uitbreiding kreeg de brand, toen het vuur over sloeg naar d: fabrieksgebouwen'van de'N.V. Zijlstra'. Meubelfabrieken, eveneens aan d*n .Slachtersdijk gelegen. De beide fabrieksgebouwen en die woonhuizen, benevens nog een aangren zende vees .al van den ke_r H sper, die eveneens in brand geraakte, brandden §eheel uit. De machines van beide fa rieken en veel materiaal gingen verlo ren. Ernst:g ,gevaar bestond voor de tabaksfabrieken van de firma Douwe Egberts, doch gelukkig veranderde die win'idrichling. zocdat het vuur niet naai deze fabrieken oversloeg-. De brandweer, die later hulp kreeg van de brandweer uit Heerenveen, werkte den gehcelen nacht door om te voorkomen dat nog meer gebouwen werden aangetast. De schade van dezen brand is zeer groot, e-n wordt geschat op f500.000. De oorzaak van den brand is onbekend In de fabriek der firma Zrjlstra werkten zeventig arbeiders, die tengevolge \*an den brand' werkloos zijn geworden. Van de olieslagerij worden 10 arbei iders werkloos. Van de meubelfabriek is de administratie gered, terwijl van de bee dcrij van den heer Hesper h.t vee eveneens kon worden gered. EEN SCHIP VERGAAN? De schipper van i.e. Instruc.ievaartuig „Prins Hendrik"' van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart, de he t Salomons, we.k schin van Harlingen .e Lemmer is binnengekomen, rapporteert dat hÏÏ bij he. pesseeren van het Vrouwenzand heeft opg. merkt, dat aldaar een schip aan den grond zit, waarvan alleen nog de mast boven w: t t uitstak. Van de op varenden was niet3 te ontdekken. TELEGRAMMEN. iDraadlooze dienst,) DE NIEUWE AARDBEVING. SOFIA, 19 Apr. (V.D.) De tweede aard beving sinds Zaterdagmorgen, thans met het centrum in Philippopel, schijnt be langrijk sterker in kracht te zijn geweest. De aardbeving duurde tien seconden en het schijnt, dat de stad Philippopel voor het grootste gedeelte verwoest is. Door 't ontbreken van elke verbinding met Phi lippopel kunnen geen bijzonderheden om trent den werkelijken omvang der ramp worden geseind. Uit Sofia en andere ste den zijn hulp-expedities uitgezonden naar het gebied van de aardbeving. Men vreest, dat het aantal slachtoffers belangrijk groo- ter is dan bij de aardbeving van Zaterdag. Gedurende den nacht werden te Philippo pel en in de omgeving nog verscheidene schokken, evenwel minder krachtig, waar genomen. SOFIA, 19 Apr. (V.D.) Volgens de tot nog toe ingekomen berichten ligt het cen trum van de aardbeving bij Philippopel en Ilaskovo. De telefoon- en telegraafver bindingen met de provincie zijn verbro ken. De garnizoenscommandant heeft ver klaard. dat te Philippopel bijna alle groo te gebouwen zijn ingestort. De lichtinstal laties van de stad zijn verwoest, zoodat geheel Philippopel in volkomen duisternis is gehuld. Door kortsluiting ontstonden eenige branden. Een militair depot is uit gebrand. Veel dooden en zeer veel gewon den zijn te betreuren. Bepaalde cijfers kunnen nog niet worden genoemd. Uit de stad Haskovo, ten Zuiden van Philippo pel komen eveneens ernstige berichten. De schade aldaar aan gebouwen toege bracht, moet bijzonder groot zijn. Te Phi lippopel duren de aardschokken voort. De schade door de aardbeving aan eigendom men veroorzaakt, wordt geschat op onge veer 500.000.000 lewa. SOPHIA, 19 April. V.D. Volgens de laatste berichten uit Philippopel zijn 2 in de nabijheid van hot station gelogen gedeelten door de aardbeving geheel verwoest. Er zrjn reeds 15 dooden en So gewonden. De materieel© schade is buitengewoon groot. Het dorpje Tapasti tusschen Philippopel en Boiisoogra'd D .volkomen verwoest, evenals het over gebleven gedeelte van Tschirpan. De Min.-Pres. LiaptsctDeff en die Min. Tasileff zijn gisteren naar Philippopel vertrokken. De aardbeving te de Bildt geregistreerd. (Mededeeling van het Kn. Ned. Met In stituut de Bildt). Gisteravond om 19 uur 26 min. 48 sec., tijd van Greenwich, werd aan het Meteo rologisch Instituut te de Bildt een buiten gewoon sterke aardbeving geregistreerd, sterker dan die van Zaterdag voormiddag. Volgens de opteekening ligt de oor sprong weer in het Balkan Schiereiland, op een afstand van 1800 K.M. van de Bildt. WAAROM FITZMAURICE NAAR QUEBEC VERTROK. BERLIJN, 19 April. V.D. Naar de „B. Z.am Mittag" uit New-York meldt, heeft Fitzmaurice in verband met de geruch ten over het uiteengaan der vliegers, verklaard, dat geen der vliegers het •vliegtuig op het Greenly-eiland wilde verlaten. Daar een van lien naar het vasteland' moest, is ©r om geloot. Hier- bri is het lot op Fitzmaurice gevallen. De „B.Z.am Mittag" meldt verder, dat voor he afd ukken v?n het a t'kelvan Von Hühnefeld over den tocht over Iden Oceaan, waarmede heden in d-a Hearst-bladen een aanvang is gemaakt een bedrag van 65.000 dollar voor het wereld-copyright is betaald. MARKTBERICHTEN. LEIDEN, 18 April. De Eendracht. Sla 49, rabarber 2,103,40, selderij 3.405, radijs 3.906.40, alles per 100 stuks. Postelein 5457, spinazie 1113, witlof 2729, waspeen 19,8023, zu ring 1518, kroten (gek.) 2123, alles per 100 Kg. GOUDA, 19 April. Veemarkt. Aange voerd 3295 stuks, waarvan 389 slacht- varkens, vette 0,300.31, Londensche 0 210.22, zouters 0.250.27, per pond, levend met 2 pCt. korting; 1137 mage re varkens, 2540, 1220 biggen. 714; 9 runderen, 275350; 383 nuchtere kalveren, 613; 1 graskalf; 4 schapen, 23—32; 140 lammeren, 10—14,50; 12 bokken en geiten, alle per stuk. Overzicht: vette varkens. Londen sche, zouters, kalveren, handel vlug; magere varkens, biggen, runderen, schapen, lammeren, bokken en geiten, matige handel. GOUDA, 19 April. Kaasmarkt. Aan gevoerd 311 partijen. Prijzen: met rijksmerk le kw. 4447, 2e kw. 40 43; zonder rijksmerk le kw. 3842, zware 51. Handel matig. GOUDA, 19 April. Eierenveilfng. Aanvoer 516 partijen. Prijzen: Kippen eieren 55,50, eendeneieren 5, per 100 stuks. Handel vlug. GOUDA, 19 April. Botermarkt Aan voer 2653 ponden. Prijzen: Goeboter 0,95—1,05, Weiboter 0.65—0.75, per pond. Handel vlug. HALFWEG, 19 April. Eierenvetllng. Aanvoer 15000 stuks. Prijzen: Kippen eieren 5,306,25, eendeneieren 4.70 4 80. Handel vlug. AMSTERDAM, 19 ApriL Oliën. Raap olie: vliegend 49 X. Lijnolie: vliegend 06%, per Hectolieter. Telegralisch Weerbericht Volgens waarnemingen verricht ia iden morgen van 49 April. Medege deeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.3 te Sayd- is§ord. Laagste barometerstand' 748.1 te Wisby, Verwachtingkrachtige tot matig© nooildwestelgke tot westelijke of zuid westelijke wind, afwisselende bewolking; waarschijnlijk nog regen, sneeuw of ha gelbuien, weinig' verandering in tempe ratuur. Barometerstand. De stand van hedenmiddag 3 uur le aangegeven door den wijzer. Stand van gistermiddag 3 uur: 7.62. LICHT OP VOOR FIETSERS ELA. Donderdag 19 April: 734 nam. lucril peratuur. Hedenmiddag 3 uur: 6.0 gr. C. Wisselnoteeringen. (Amsterdam). Berlijn 59.27"/. Londen12.10*/* New-York2.47 Parijs 9.76 Brussel 34.62 Zürich 47.78 Praag7.34»/. Rome 13.087» Madrid 41.55 Oslo 66.347* Kopenhagen 66.47 -Stockholm a 66.557 \Veenen34*9

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 3