DAG-AGENDA. Sassenheim, 1821 April: Narcis- sententoonstelling in „Bloemlust". Dinsdag 24 April, 's av. acht uur. Foyer Stadsgehoorzaal: Ledenverga dering van de Onderl. Ver voor Zie ken huis verpleging. Vrijdag 27 April, 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Uitv. van „Die Mat- thaus Passion" door de Mij. tot Bev. Ier Toonkunst. Vrijdag 27 April, 's av. 7^ uur. Ver gadering van Aandeelhouders der N.V. Nieuwe Leidsche Courant, Gebouw Hooigracht 35. Zaterdag 28 April, 's av. acht uur. lloogl. Kerk: Lezing met lichtbeelden door Prof. Dr. Alb. Schweitzer. Woensdag 2 Mei, 's av. acht uur. Pieterskerk: Kerkconcert (Bach-koor). De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 April a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van ÏDriesum. Mare 76, Telef. 406. RECLAME EEE SPLINTER HET SPECIALE HUISKAMER-KARPET „WILTON" 2 Mtr. x 3 Mtr. f 79.50. INENTING. Het Tweede Kamerlid, Mevrouw De Vries-Bruins, heeft aan den minister van arbeid, handel en nijverheid ge vraagd 1. Is het den minister bekend, dat de inspectie van het staatstoezicht op de Volksgezondheid op verschillende scholen in ons land, een circulaire doet verspreiden, met tie bedoeling propa ganda te maken voor de inenting te: gen roodvonk, en diphterie, waarin o. m. deze zinsneden voorkomen: „Geen enkel kind mag meer aan roodvonk of diphtheritis sterven, en dit kan, wan neer de ouders hen maar tijdig tegen deze ziekte laten inenten" en: „Een goed ingeënt kind krijgt geen rood vonk of diphtheritis".? 2. Acht de minister de opvatting, in deze zinsneden neergelegd, in overeen stemming met de ervaring, die tot nu toe in ons land 'met de actieve immu- nisatie tegen r.-oovonk en diphtherie is opgedaan? 3 Zoo ja, is de minister dan bereid, de nauwkeurige gegevens mee te dee- len, waaruit blijkt, in hoeveel gevallen deze actieve immunis&tie is toegepast, benevens foe, waaruit Wijkt, dat kin deren na immunisatfie inderdaad vrij gebleven zijn van roodvonk en diph therie? ijvd 4. Indien de uitspraken, in vraag 1 genoetnd, niet in overeenstemming zijn met de opgedane ervaring, acht de minister deze onjuist gebleken voorstelling dan niet nadeelig voor het groote belahg, dat hier voor de bestrij ding vaji twee veel voorkomende be smettelijke ziekten op het spel staat? 5. Zoo ja, is de minister dan bereid, het verspreiden van circulaires met dergelijke tendentieuze uitspraken te gen te gaan? DE FAMILIE CHAMBERLAIN IN ONS LAND. De familie Chamberlain heeft gisteren het noenmaal gebruikt ten huize van graaf van Lynden van Sandenburg, op perkamerheer der Koningin en groot meester van het Huis van Prinses Juliana. Des middags was zij op de thé genoo- digd bij den Italiaanschen gezant. Des avonds hebben sir Austen Cham berlain en Lady Chamberlain en hun dochter in Pulchri Studio in Den Haag het pianorecital dóór Beveridge Webster, bijgewoond. HET EERSTE KAMERLID ARNTZ. Naar De Standaard verneemt, zal het lid der Eerste Kamer, de heer J. F. C. Arntz, waarschijnlijk eind volgende maand een reis maken naar Suriname. DE VERWARMING DER TREINEN DUURT VOORT. Hoewel de verwarming der treinen op 15 April pleegt te eindigen, heeft de di rectie der Ned. Spoorwegen met het oog op het voortdurend koude weer volgens de Tel besloten, deze verwarming tot na der order te doen voortduren. Dit geldt speciaal voor de ochtend- en avondtrei- nen. Is de temperatuur echter ook op den dag laag, dan worden de middagtreinen eveneens verwarmd. HET HAAGSCHE VUIL. In verband met berichten, dat het Haag- sche gemeentebestuur zou hebben beslo ten het Haagsche vuil naar Drente te doen vervoeren en het voor den akker te be stemmen, verneemt de Tel. van bevoegde zijde, dat B. en W. nog geen beslissing in deze kwestie hebben genomen. De rappor ten, door de directeuren van Gemeente werken, ir. Lely en van de Gemeenterei niging, den heer V. de Groot, ingediend, over de kosten etc. van het vuilvervoer naar Nieuwkoop en Drente, zijn aan mi nister Kan aangeboden en deze heeft zich uitsluitend over het plan-Drente met het college van B. en W. in verbinding ge steld. Daarover wordt thans met minis ter Kan correspondentie gevoerd, waar bij B. en W. van 's-Gravenhage zich op het standpunt hebben gesteld, dat zij in ieder geval le hoogere vervoerkosten, die van een accepteering van het plan-Drente boven die' van het plan-Nieuwkoop het gevolg zouden zijn, niet zouden behoeven te dragen. Eerst moest deze zekerheid zijn gegeven, vóór men verder kan gaan met onderhandelen. Het is te verwachten, dat daarna de raad spoedig in de gelegenheid zai worden gesteld een definitieve beslis sing ten dezen in het vraagstuk vuilver- DE MOORD TE CAPELLE a. d. IJSEL. In hooger beriep :s gister, n voor fict Haagsche Gerechtshof behandeld c'.e zaak te^en den 19-jarigen lossen werk man te Capelle aan den IJs:l, thans ge fdetineerd. die in eerste instantie door de Rechtbank to Rotterdam wgens doodslag op den rentenier G. Dekker Idiefstal ten nadeele van Dekker en het verbergen van zijn -ljjk, is veroordeeld tot acht jaren gevangenisstraf. Zoowel verdachte als het 0. M.. dat achttien jaren gevangnisstraf had geëischt, wa ren van dit vonnis in hooger beroep ge gaan. Verd. verklaarde in hocger beroep te zijn gekomen, omdat hij' de opgoleg de straf te zwaar vindt. Verschillende getuigen en deskundi gen, die ook in eerste instantie zijn ge hoord, volhardden bij hun toen afge legde verklaringen. De advocaat-generaal esohte twaalf jaren gevangenisstraf tegen verd. Veedachtes raadsman ris-p de cl1 men tie van het hof voor den verd. in wat betreft de op te I-wen straf. Het Hof zal 2 Mei a s. in dezie zaak recht wijzen. BUITENLAND. EEN PROTEST VAN DE STAD LEUVEN. „De legende der francs tirenrs". Te Leuven is op de muren der stad een door den burgemeester ondertee- kende affiche aangeplakt, waarbij de bevolking wordt aangespoord door het storten van bijdragen van 1000, 100, 10 of 2 francs in de stadskas de ver spreiding van een door den Waalschen professor Mayence, hoogleeraar te Leu ven, geschreven brochure, getiteld; „Le Légende des Francs Tireurs de Louvain", bedoeld als antwoord op het memorandum van het Duitsche Rijks daglid, Dr. Meurer, op de ruimst mo gelijke schaal te verspreiden. De stad Leuven, in 1914 door het Duitsche leger gemarteld, wordt thans aldus de affiche, schandelijk belasterd door de enquête-commissie van den Rijksdag en het is onze plicht, zegt de burgemeester, tegenover deze leugen propaganda te stellen een niet door haat, maar door energie, welke het goede recht opwekt, ingegeven propa ganda voor de waarheid. In het geheel zijn 15.000 Fransche exemplaren gedrukt van de door Prof. Mayence geschreven brochure en ver der 10.000 Duitsche, 15.000 Engelsche, 5000 Nederlandsche, 6000 Spaansche en 5000 Italiaansche. Het is de bedoeling, zoo mogelijk 'n veel grooter aantal Duitsche en En gelsche exemplaren te verspreiden. GROOTE BRAND IN JAPAN. Voor meer dan 1 millioen schade. Men meldt uit Tokio: Een brand heeft meer dan 1000 hui zen te Hirosaki (Noord Japan) ver woest. De schade bedraagt meer dan een millioen yen. ZELFMOORD-EPIDEMIE TE WEENEN. Familietwist en werkloosheid. Het wordt met den dag droeviger! Na Boedapest schijnt Weenen aan de beurt te komen om het record te slaan wat het aantal zelfmoordgeval len betreft. Zoo pas hebben in laatstgenoemde stad weer twee familie-drama's plaats gehad, beide met zelfmoorden. In totaal zijn er zes slachtoffers. Het eene geval betrof een 3(j-jarigen machinist, die met zijn vrouw en twee kinderen tot voor kort gelukkig leefde. In een nagelaten brief verklaarde de man, dat hij wegens een ongeneeslijke riekte den dood had gezocht en dat zijn vrouw vrijwillig met hem uit het leven was gescheiden, terwijl ze ook hun beide kinderen niet alleen had den willen acherlaten. In de kamer, waar de vier lijken gevonden werden, stond een groote waschteil, waar men kolen had doen verbranden. Daardoor had zich kolen damp ontwikkeld, welke den dood van het viertal veroorzaakt had. Op een soortgelijke wijze benamen een 34-jarige vleeschhouwersknecht en zijn 20-jarige echtgenoote zich het leven. In afscheidsbrieven werden familie twist en werkloosheid van den man als redenen voor dezen dubbelen zelf moord aangegeven. De daad werd ditmaal gepleegd, doordat men in een blikken bus houts kool had aangestoken en aldus een verstikkend gas had doen ontstaan. HET VROUWENKIESRECHT IN ENGELAND. 21 of 25 jaar? Het Britsche Lagerhuis is gisteren met de artikelsgewijze behandeling begonnen van het wetsontwerp, waar bij den vrouwen bij het bereiken van den 21-jarigen leeftijd het kiesrecht wordt verleend, als den mannen. Het debat gaf een poging te zien van den kant van sommige conservatieve leden om den kiesgerechtigden leeftijd op 25 jaar te stellen. Sir Alexander Sprot n.l. stelde een amendement voor, om den kiesgerech tigden leeftijd zoowel voor mannen als vrouwen op 25 jaar vast te stellen, met uitzondering voor de kiezers, die reeds op de kiezerslijst voorkomen. Hij meende, dat het aanbevelens waardig was, dat zij, die in de kiezers lijsten werden ingeschreven, over eenige levenservaring beschikten. Bo vendien beweerde hij. dat onder de jonge vrouwen niet om het kiesrecht werd gevraagd. DORUS RIJKERS. Hedenmorgen is op 81-jarigen leef tijd te Den Helder Dorus Rijkers over leden. Dorus Rijkers, die in 1847 te Den Helder geboren werd heeft zich een. wereldvermaardheid verworven op het gebied van het redden van schip breukelingen. In totaal heeft hij aan 38 reddingen deelgenomen, waarbij in totaal niet minder dan 487 menschen- levens in veiligheid gebracht werden. De periode, waarin hij de leiding had van de Heldersche reddingboot, ligt tusschen de jaren 18721911. Dorus Rijkers was broeder in de Or de van den Nederlandsche Leeuw en was drager van tallooze binnen- en buitenlandsche reddingsmedailles en onderscheidingen. De laatste jaren leefde hij als rustig burger te Den Helder, daartoe in staat gesteld door het Carnegie Heldenfonds en het Dorus Rijkers-Fonds.. Naar men zich herinnert werd hij in het begin van dit jaar eenigen tijd verpleegd in het Anthonie Leeuwen- lioek-Huis te Amsterdam. Miss Bondfield (Arbeiders) bestreed het amendement en maakte de gedacli te bespottelijk, dat jongelieden uit de arbeidersklasse, van wie velen tus schen den leeftijd van 14 en 21 jaar de ellende der werkloosheid en armoede hadden ondervonden, geen levenser varing hadden. Het was dit deel der samenleving, dat belang stelde in de politiek. Lord Hugh Cecil (Conservatief), die het amendement steunde, zeide, dat de eenvoudige waarheid erkend moet worden, dat menschen boven de 25 jaar, uit een oogpunt van politiek oordeel rijper waren dan menschen daar beneden. Sir William Joynson Hichs, de mi nister van Buitenlhndsche zaken, ken schetste het amendement als een voor stel om 2 y* millioen vrouwen van den leeftijd van 25 jaar het kiesrecht te verleenen en 2Y\ millioen mannen tusschen de 21 en 25 jaar het kiesrecht te ontnemen. Hij beschouwde dit als 'n terug zetten van de politieke klok. Het amendement, werd met 359 stemmen tegen 16 verworpen. DE BURGEROORLOG IN CHINA. De houding van Japan. Een nader bericht uit Tokio meldt, dat de conferentie van militaire en marine-autoriteiten, op het ministerie van buitenlandsche zaken gehouden, zoo goed als eenstemmig voor het zen den van troepen naar Sjantoeng was voor het geval de toestand ernstiger zou worden, maar dat zij besliste, dat geen onmiddellijk optreden noodig was. De opmarsch der nationalisten. De correspondent van de Times te Sjanghai meldt, dat, naar verluidt, Tsjang Kai Sjek bij zijn opmarsch te gen de Noordelijken (waarbij hij Lint- sjeng heeft bezet), de communistische troepen, die hij heeft overgenomen van Kwangtoeng (de provincie, waarin Kanton ligt) in de voorhoede heeft ge plaatst, zoodat ze wel verplicht zijn op te rukken willen ze niet van ach teren worden neergeschoten. ZWARE SNEEUWSTORMEN IN POLEN. Groote schade; ernstige verkeers- storing. Dinsdagmiddag werden Warschau en andere Poolsche steden door zware sneeuwstormen geteisterd, die groote schade toebrachten aan en aanzien lijke storingen veroorzaakten bij het post-, telefoon- en telegraafverkeer. In vele tuinen en parken van War schau werden vele boomen geknakt. Op vele plaatsen zijn spoorwegver bindingen verbroken of spoorlijnen on- dergestoven. Het autobusverkeer tusschen War schau en zijn voorsteden, alsmede het tramverkeer, moesten gestaakt won den, De electrische centrale van een voor stad van Warschau moest haar bedrijf staken. De radio-telegrafische stations wer ken slechts met onderbrekingen. Van de 108 telefoonleidingen func- tionneerden er gistermorgen slechts 9. NOODWEER IN DUITSCH SILEZIë. Regen, sneeuw .onweer, storm. Uit Reichenbach wordt aan de Bres- lauer Neueste Narliriehten gemeld, dat in bet gebied van Reichenbach en in het gebied der Hoheu Eule een uren lange wolkenbreuh&eiitigö regen neer- gutste, die een overstrooming- en hoog water-gevaar veroorzaakte. Het gebied boven Peterswalden bij Steinseifersdorf naar de Hohe Eule toe werd bedreigd. De bewoners moes ten in den nacht gewekt worden en hun woningen ten deele ontruimen. Kort na middernacht had de onop houdelijke regen zich in sneeuw ver anderd, die zoo dicht viel, dat men nauwelijks op een pas afstand kon zien. Daarenboven kwam er nog tegen den morgen een zwaar onweer los en tegelijkertijd stak er een sterke storm op. De straten en wegen woeien 'n M. hoog vol; ook de spoorlijn Schweidnitz —Reichenbach stoof onder. Op bevel van de autoriteiteil moest op meerdere plaatsen het vee iiit de stallen verwijderd worden. Wagens en auto's bleven op de wegen in de sneeuw steken. KORTE BERICHTEN. De Italiaansche parlementsleden die te Boedapest vertoeven, werden in het Huis van Afgevaardigden door de socialisten uitgejouwd. Bij Sophia is een postvliegtuig te pletter gevallen. De twee vliegers zijn gedood. Italië heeft aan de Tangerconfe rentie, welke gisteren hervat werd, 'n uitvoerig memorandum gezonden, waarin het den eisch stelt op gelijken voet aan het internationaal bestuur vanTanger te kunnen deelnemen. Henry Ford is Dinsdag de gast van Lloyd George geweest. Bij een aardbeving in Peru zijn 40 Indianen omgekomen. Julius en Henri Barmat zijn te Amsterdam aangekomen. De Italiaansche koning en konin gin en de koninklijke prinsessen bren gen een bezoek aan Tripoli. Uit Athene word*- gemeld, dat de opslagplaats van tabak te Serres in Macedonië door brandstichting ernstig is beschadigd. Tabaksvoorraden tot 'n waarde van meer dan een millioen drachmen werden vernietigd. LUCHTVAART. ONZE VLIEGDIENST OP OOST-INDIë. Naar Reuter uit Londen seint, is gisteren in het Lagerhuis het plan voor een vliegdienst Amsterdam-Bata- via ter sprake gebracht door Kenwor- thy, die zeide, dat, tenzij men zich in Engeland haastte, de Hollanders naar Oost-Indië zouden vliegen, eer de En- gelschen naar Indië vliegen. Hoare zeide, dat de regeering van deze zaak niets had vernomen. Nader wordt gemeld, dat Sir Samu el Hoare heeft geantwoord, dat hij niets gehoord had van een bepaald voorstel betreffende de inrichting van een luchtlijn van Amsterdam naar Ne- derlandsch Oost Indië via Britsch In dië en dat hij daarom dienaangaande geen verklaring kon afleggen. Hij zal trachten de Engelsche lijn zoo spoedig mogelijk in werking te stellen. DE DUITSCHE OCEAANVLUCHT. De Burgemeester van New-York heelt een telegram van von Huehnefeldt •ontvangen, waarin deze zegt, dat de Duitsche vliegers binnen enkele dagen le New-York hopen aan te komen. Naar uit Quebec wordt g meld, heeit Fitzmaurice Clarkecity verlaten aan boord van een C&nadeesch vliegtuig, Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340.9 M. (Na 8 uur n.m. 1870 M N. C. R. V. 6.15 Lezing d irten heer J. v. d Wring. Woerden. Onderwerp: „Reisherinneringen". 7 00 N.D.O. Cursus Boekhouden. 8.00 Zanguitvoering door blinden t 1 bate van de hulpvereen. „Blin den-Penning" te A'dam. Van ui het Kerkgebouw der Ned. Ilerv Gem. te Bussum. Sprekers: Ds A. J. Wormgoor, Pred. der Ned Herv. Gem. te Bussum. Den lieei A. Boendermaker Jr., Dirkten der Vereen, tot Werkverschaf fing aan luri behoevende* bl'nderi 10.00 Persberichten. HILVER.u..., 1060 M. A. V. R. O. 5.30 Vooravond-Concert door hetOm- roep-orkest o.I.v. Nico Treep. Solist: Adriaan Lieffering, viool 7.15 Engelsche les. 7.4S Politieberichten. 8.05 Aansluiting van het Concert-go bouw te Amsterdam. Uitzending van het Abonnemonts-Conoert. Dir. Dr. Willem Mengelberg. In de pauze: Causerie 'dioor Her man Rutters. 10.30 Persberichten van Vaz Dias. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 7.20 Kerkmuziek. 9.50 Muziek. LANGENBERG, 469 M. 5.20 Concert. 7-35 P"" '"'e concert. Daarna laatste berichten. DAVENTRY, 1604 M. 5.20 Orgelbespeling door Pattman. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.50 Tndsein van Greenwich, weerbe richten, eerste algem. nieuwsber 7.35 De grondslagen der muziek. 8.05 Muziek. 8.20 Muziek en zang. 9.20 Weerbericht, tweede algemeen nieuwsbericht. 9.50 Scheepsberichten. 10.55 M -Yk. PARIJS, (Radio), 1750 M. 7.50 Concert. Tijdens de pauzes: Persber. met bestemming naai* Muiraybay, waai* hrj omstreeks 8 uur aankwam. In een interview verklaarde Fitzmau rice, ;dat hij Greenly-Island1 verlaten heeft, omdat hij naar Ierland wenscht te keeren en zich in New-York gaat in UIT DE OMGEVING. NOORDEN. Ged. Staten heb ben,op verzoek van J. de Wit te Zegveld, ingetrokken do aan dezen verleende vergunning tot het in werking brengen van een autobus- dieinst van NieuwkoopNoorden. De veldwachter alhier is belast met de bewaking van Nieuwkoop, in verband met den leefijd van veldwachtei van Vuuren te Nieuwkoop. De Electriciteitscursus alhier, zal niet doorgaan. rijnsburg. Door het zeer koude wee» is de aanvoer van bloemen aa'nmerkelqk ver minderd, en de prijzen zijn voor meer Idere soorten bloemen, doch vooral voor Itulpen, aanmerkelijk hooger ge worden. Kauwenhoff f2,502,70; Pnde of Haarlem f 2,202,40, Elisabedi f2404,20, WüL Copland f3»103,5° Sanders £2,90—3,20, Bartigon f3,4°— 4,30, Baren de la Tonnaye f2,40—2,00. v. Gooyen f3,303,50* Bouton d Or f2402,80: Prins van Oostenrijk f 3, ic —3,40; Murillo f3,80—4,50, Cramoisie Brillant £2,50—2,90, Stanley f2,10— 2,40. Poeticus Ornatus f0,35p,00- Anderen kouiden grond. Narcissen 20 tot 70 ct. WOUBRUGGE. Door den Kijksveoarts, den lie&i van den Berg van Oukie Wetering, is een geval van miltvuur geconstateerd ipmider het vee van den landbouwer J. B. alhier. Gedurende het iste kwartaal wer den ingevolge lelie vleesohkeuringswet aangegeven: gewone slachtingen 8 run deren, 2 nuchtere kalveren, 55 varkens. Noodslachtingen5 runderen, 1 gras kalf, 14 nuchtere kalveren, 6 schapen en 3 varkens. Gestorven dieren: 5 r£n deren, 13 nuchtere kalveren, 5 scha pen en 2 varkens. Bij <ie gewone sl'acn tin gen had een afkeuring plaats en bri de overige 7 runderen, 15 nuchtere kalveren, 6 schapen en 3 varkens. Herkeuringen werden niet aange vraagd. Drie processenverbaal zijn op gemaakt. De onlangs opgemaakte kiezers lijst dezer gemeente geldig voor het tijdvak 15 Mei 192815 Mei 19^9, vat 1.092 na men voor de 2 de Ka m e r. 1.085 Prov. Staten en 1.057 voor dei Gemeenteraad. VOORSCHOTEN. Burgerlijke s.and. Geboren: Corn lis Jacobus Antonie z.v. J. Hakker cn M. Ph. de Grave; Margaretha El.sabe.1 d.v. H. W. van Meygaarden en M. I Noordermeer. Ondertrouwd: J. J. van Leeuwen 2; j en J. C. M. Groenendijk 25 j.; A. H. Elskamp 32 j. en T. Verhors: .1 H. Elskamp 25 j. en C. van der Hors. 24 j. Overleden: W. Bouwmeester11 tigschüd 22 5*

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2