CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dil nummer bestaat uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dil Nummer. 90» JAARGANG DONDERDAG 19 APRIL 1928 NUMMER 2414 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal1 2.50 Per week0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Bureau; Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 gTjgglfty Aangesloten op het Streeknet Lisse V Niet de bewapening alleen Het was goed gezien van Prof. Ane- ma, dat hij de critiek van den heer Wibaut op den Voorzitter der Voorbe reidende Ontwapeningsconferentie, Mr. V. H. Rutgers, in de Eerste Knier- vergadering van Dinsdag ontzenuwde. De critiek van den heer Wibaut, als zou Mr. Rutgers zich zonder meer ver zetten tegen de leuze van onmiddellij ke vermindering van bewapening, was onbillijk. Onbillijk omdat zij de woor den van Mr. Rutgers uit hun verband rukte. Prof. Anema toonde uitvoerig aan, dat Mr. Rutgers zich niet heeft uitge laten over de beteekenis van de stel ling als zoodanig, de reductie van de bestaande bewapening tot politielegers maar alleen over de vraag, wat er zou gebeuren, als men deed, wat het eerste Russische voorstel verlangde, namelijk op staanden voet en zonder verband met andere maatregelen zulk een re ductie thans invoeren. Niet de beteekenis dier reductie in het algemeen, maar de beteekenis van dat bijzondere geval besDrak de heer Rutgers en daarop had het door Wi baut gegeven citaat alleen betrekking. Het Russische voorstel ging van twee gedachten uit. Ten eerste, dat de wed strijd in bewapening, zooal niet de eenige, dan toch de alles overwegende oorzaak is voor het groeiend onder ling wantrouwen der Staten, dat de ware oorzaak der oorlogen is. De ver dwijning der bewapening zal het wan trouwen wegnemen en daarmede zal de oorlog verdwijnen. En ten tweede zal de verdwijning der bewaoening materieel den oorlog onmogelijk ma ken, daardoor algemeene veiligheid scheppen en den vrede brengen. En daarom, zoo luidde de leuze van Lit- winoff, onmiddellijke, algemeene, alge- heele ontwapening, dan is de zaak ge zond. Zeer terecht mtikte de heer Anema daartegen op, dat er een geheel sa menstel van regelingen noodig is om den wedstrijd tusschen de naties die het gevaar van den oorlog staande houden, te temperen. Wij staan voor een uiterst ingewik keld vraagstuk met de ontwapening, zoo zeide hij, dat men met één kracht- dadigen maatregel niet kan oplossen. Daarmee moet gepaard gaan wegne ming van andere oorzaken, verbintenis tot non-agressie, tot eerbiediging van grenzen, tot geschillenregeling en nog zooveel meer. Dat was het betoog van den heer Rutgers en op die gronden beantwoordt hij ontkennend de vraag der Russiscne delegatie, of de Voorbe reidende Conferentie als grondslag voor haar verderen arbeid wilde aan vaarden het beginsel van algemeene en volkomen ontwapening op korten termijn. Daarom is de leuze van de Sociaal- Democraten: eenzijdige ontwapening, ook steeds leugenachtig, omdat daar naast zooveel factoren in het werk ge steld moeten worden Daaraan schenkt de Sociaal-Democratie echter veel min der aandacht, dan zij verplicht is. Zelfs meenen wij, dat zij in vroeger jaren in haar ijveren voor internatio nale regelingen meer de goede zaak diende dan thans. Maar de buitenland- sche vrienden trekken niet dezelfde liin en daarom is dat standpunt ver ouderd. STADSNIEUWS. BE BIOSCOPEN EN DE ZONDAGS VIERING. Door den Kerkeraad der Geref. Kerk alhier is in verband met de bekende bioscoopkwestie aan B. en W. het vol gende adres verzonden: Edelachtbare heerenl De Raad der Geref. Kerk heeft ons opgedragen, om het volgende onder we aandacht te brengen: Ilij heeft vernomen, dat Bioscoop directeuren in deze tad zich tot Uw Col! ge hebben gewend met het ver zoek. hun vergunning te verleenen. '•in op den Zondag des middags open bare voorstellingen in hunne inrich tingen to geven. De Kerkeraad weet zich de tolk der k eikel ijk-Gereformeerden, wanneer hij U l ij deze kenbaar maakt, dat zij de inwilligiug van dat verzoek ten zeer ste zouden betreuren als in strijd met de Wet Gods aangaande de heiliging van den Rustdag, met de nog altijd ons bindende Zondagswet, met het waar achtig volksbelang, met de Christelij ke zede ten deze in ons vaderland in 't gemeen, en met die van de Leidsche bevolking in 't bijzonder. Ook cm reden net van belang kan zijn, dat de burgerij van haar gevoelen in deze aan U blijk geeft, wendt hij zich tot Uw College met het dringend verzoek, om aan het verlangen der Bioscoop-directeuren niet te voldoen. De Kerkeraad vertrouwt gaarne, dat Uw College wil doen overeenkomstig de wet, hetgeen in het belang van de gemeente is en strookt met het Chris tel ;jk 2:-voelen. Met den wensch, dat God Uw college leiden moge bij hare beraadslaging, met de meeste hoogachting, Namens den Kerkeraad: KOUWENHOVEN, Praeses. DE KONING, Scriba. Gaarne wekken we de organisatiën en corporaties, die met ons op den bodem der Christelijke beginselen staan, op aan dit adres adhaesie te be tuigen. opdat de viering van den Zon dag als den Dag des Heeren in onze stad gehandhaafd blijve, en deze dag niet door de publieke vermakelijkhe den worde ontwijd. DE VERJAARDAG VAN PRINS HENDRIK. Het was in onze stad goed te mer ken, dat de Prins der Nederlanden h.den zijn 52sten verjaardag vierde. Van alle openbare gebouwen en vele particuliere huiden waaide de drie kleur, van het Stadhuis daarbcnevens de Leidsche kleuren en de Oranjevlag. De beugels van de trams van de H. T. M. waren eveneens versierd met vlag getjes, zoodat de stad over 't geheel oen feestelijk aanzien had. De Leidsche Chr. Oranievereeniging zond het volgende telegram: Aan Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, 's-Gravenhage. De Leidsche Ch istelijke Oranje- vereeniging biedt Uwe Hoogheid en het Koninklijke Huis, hare hartelij ke gelukwenschen aan, met de bede, dat Gods beste zegen over Uwe Hoogheid zij. ook ten bate van ons dierbaar volk. H. THOMAS, Voorzitter. I. BOEKKOOI, Secr. RAAD VAN ARBEID. In de Invaliditeitswet bevindt zich onder de „Overgangsbepalingen" on der meer een artikel 373a, luidende: „Bij het vaststellen van het jaarlijk- sche bedrag van de invaliditeitsrente, toe te kennen voor 1 Juli 1928. blijven buiten aanmerking de weken, waar over geen premie betaald is". Op 1 Juli 1928 verliest dit artikel dus zijn kracht en worden bij de be rekening van een invaliditeitsrente. waarvan de aanvrage bij den Raad van Arbeid na dien datum binnenkomt, medegeteld alle weken, die sinds den aanvang van de verzekering verloo- pen. Het gevolg hiervan kan zijn, dat iemand, die voor of op 30 Juni 1928 'n dergelijke rente vraagt, een bedrag toegekend kan krijgen van 187.20 per iaar. terwijl, indien diezelfde persoon de rente vraagt op 2 Juli 1928 het be drag slechts 103 99 zal zijn. dus een aanmerkelijk verschil ten zijnen na- deele. Het is dus van groot belang te ach ten, dat verzekerden, die invalide mee nen te zijn, en over het minimum ver- eischt aantal van 150 zegels kunnen beschikken, nog vóór 1 Juli 1928 een renteaanvrage bij den Raad van Ar beid indienen, teneinde nog van deze gunstige overgangsbepaling te kunnen profiteeren. R.-K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Wij ontvingen het verslag betref fende den toestand van de R.-K. Vak school voor meisjes alhier, Noordeinde 50, afdeeling der Zita-vereeniging, over het jaar 1927. Aan dit verslag ontleenen wij het volgende: In het Bestuur hadden dit jaar geen veranderingen plaats. De samenstel ling is als volgt: Pater P. C. Frigge, o.f.m., Voorzitter; J. H. A. Manders, Secretaris. J. Bots, Penningmeester; F. A. M. Gründeman, 1ste Commissaris; J. F. X. Sanders, 2e Commissaris. Het personeel bestond uit de direc trice Mevr. M. C. van OerleNipper; de waarnemend Directrice Mej. Cl. W. F. L. Kramers, alsmede uit een 29-tal leeraressen en 5 leeraren. De school werd bezocht: van 1 Jan. 1 Sept. '27 door 504 leerlingen; van 1 Sept.31 Dec. '27 door 497 leerlin gen; totaal dus 1001 leerlingen. In den loop van het jaar verlieten met diploma de school: G Huishoud kundigen; 2 Hulp in de Huishouding; 4 Lingerie- en Costuumnaaien; 1 Lin gerie- en Costuumnaaien (voorwaar delijk); 4 Costumières; 3 voor den 3- jarigen volledigen avondcursus. Staatsdiploma. De school heeft de opleiding voor de Akte N. VII: Leerares Huishoudkunde en Waschbehandeling (volledige La gere bevoegdheid). Akte N. VIII: Leerares Koken en Voedingsleer (volledige Lagere Be voegdheid). Akte N. XVII: Leerares Huishoud kunde en Waschbehandeling (volledi ge Middelbare Bevoegdheid). Akte N. VIII: Leerares Koken en Voedingsleer (volledige Middelbare Bevoegdheid). Geslaagd zijn: voor de akte N. VII: 2 leerlingen; voor de akte N. VIII: 3 leerlingen olledig; 1 voor het theore tische gedeelte. Evenals vorige jaren mocht in 1927 de school zich in een gestadigen bloei verheugen. Steeds meer en meer wordt het nut van het Nijverheidsonderwijs voor meisjes ingezien, steeds meer en meer leerlingen bezoeken dientengevolge de school. Maar eveneens een gevolg is, dat de school langzamerhand te klein werd om de meisjes, welke het onder wijs wenschten te volgen, te kunnen bevatten en thans geheel te klein ge worden is om nog meerdere leerlingen te kunnen opnemen. Reeds in 1921 klopte het schoolbestuur daarom bij het Ministerie van Onderwijs aan, om eenige uitbreiding harer gebouwen te kunnen krijgen, lang bleef dit kloppen vergeefsch. Doch wanneer de nood het hoogst is, is de hulp het meest nabij. Na een zeer degelijk ter plaatse inge steld onderzoek, zoowel van het Mi nisterie van Financiën, als van het Ministerie van Onderwijs, deelde bij schrijven van 9 Mei 1927, Zijne Excel lentie de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mede, zich in beginsel te kunnen vereenigen met uitbreiding van de localiteit onzer school, zoodat d'eze naar verwachting in 1928 tot stand zal komen. In September werd door het Minis terie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen toestemming verleend tot het geven van een cursus in Kinder verzorging en opvoeding. Te Wassenaar, s-Gravenhage en Oegstgeest "ijn afdeelingen der school gevestigd. Die te Wassenaar werd in het afgeloopen jaar tot een zelfstan dige school verheven. De rekening en verantwoording •sluit met een bedrag van 82.8G9 74 er was een nadeelig saldo van 4508.49 HET OVERRIJDEN VAN HONDEN. Dierenbescherming schrijft ons: Het is den laatsten tijd weer ont zettend, zooveel honden als er door auto's overreden worden. Er gaat bij na geen dag voorbij of het asyl wordt opgebeld om een overreden hond te halen. Vaak komt hulp al te laat of moet men zoo'n dier toch laten insla pen. Er zijn ook wel gevallen met een gunstig verloop, mrar altijd gaat een overrijding met zwaar lijden voor het dier gepaard. Daarom een verzoek aan de heeren chauffeurs om toch op te letten en voorzichtig te zijn. Een hond kent zoo min als een klein kind de regels van den weg. Wij menschen kunnen ech ter met eenigen goeden wil gewoonlijk wel begrijpen, wat een hond onder be paalde omstandigheden zal doen. En zijn wij in het onzekere, welnu, laten we dan, zooals we ook voor een klein kind doen, liever een keertje te vaak vaart minderen, en zoo noodig stoppen dan dat we weer een viervoeter slacht offer maken. Ligt het dier kreunend ter aarde, ach, dan voelt iedereen nog wel berouw, maar dan is het te laat! Een beroep op de politie, om dit euvel te helpen beteugelen en op het publiek, om, als men de overrijding ziet gebeuren, niet alleen Dierenbe scherming telefoon 1135 op te bellen om hulp, maar ook mee te deelen wie den dader is (letter en num mer van auto of vrachtauto). DR. H. A. VAN ANDEL. Dr. H. A. van Andel van Solo. die een kort verlof hier te lande door brengt. zal 2 Mel a.s. in de Hooigracbt- kerk in een Zendingssamenkomst een redo houden. INSCHRIJVING VERFWERK. In de gehouden bestuursvergadering van de Woningbouwvereeniging „Tuin stadwijk" werden de ingekomen in schrijvingen op het uit te voeren verf- werk geopend. Gevraagd was prijsopgave van: A, het verven van alle voorgevels van Plan I 208 woningen en B, het verven alleen van alle deuren en lui ken van Plan I. Zeventien brieven zijn ingekomen, waarvan één, wegens niet toezending onder gesloten enveloppe, als van on waarde is beschouwd. Hier volgen de namen van de in schrijvers met daarachter de getallen, waarvoor men het grootere en kleinere werk wil uitvoeren. Waar geen woon plaats is vermeld is deze Leiden. C. A. v. d. Burg, Den Haag 4680. 1456. Firma Lezwijn en Veerman, 5724, 1898. A. Verlint 4200, 1818; Gebrs. Ruiter 3825, 1385. A. J. Bleijs 3995, 10CO. E. Schoneveld, Katwijk. 3000, 1000. Firma S. Hoope en Zn. 4576, 1764. C. v. d. Leden, te Zeist 3450, Amst, Schilders-compagnie, te Amsterdam 6511,50, 877,50. Chr. Rietkerken 3100, 980. M. J. v. IJzer- loo, Rijswijk (Z. H.), 3572, 850. F. Kooyman, Den Haag 8319, 2749. E. Mareclis f 4337, 934. Gebrs. Pasman, 4900. 1330. Th. Witteman 3724, 1524 J. J. van Rest, te Den Haag, 4118, 1960. De gunning is aangehouden tot de vozende bestuursvergadering. De heer Van Beek, eertijds in specteur van politie alhier, thans te Arnhem, is te Paramaribo (Ned. Indië) benoemd tot Commissaris van Politie. BURGERLIJKE 8TAND. Geboren: Willem, zv. J. P. Sloos en A. J. Pa ge© Agnes Cornelia, dv. P. Tuinhof de Moed en C. Snelders Johan Al- bertus, zv. J. van Elburg en W. E. J. Vooys Maria Cornelia, dv. J. P. Prins en C. van den Heuvel Berniee, dv. J. Abspoel en A. van der Zijde Hubertus Wilhelmus, zv. H. W. Jagel en A. Heijkoop Helena Maria, dv. H. J. Koet en H. van Gelderen Ellie Elisabeth, dv. H. Blansjaar en A. E. Flottmann Theodora Johanna, dv. 1'. H. Sanders en J. E. de Waal Pe trus, zv. J. F. Dreef en M. Sommeling Comelis, zv. T. van den Berg en J. Kruijk Anna, dv. C. van Tol en A. van der Mee Gerardus George, zv. W. Irramink en J. C. C. Hille Helena Carolina Maria, dv. H. T. Trosset en M. J. A. Uittenhout Alexander Pie- ter, zv. N. A. yan Wijk en P. van Kla veren Maria Antoinetta, dv. F. van Dorp en C. Schenkeveld Fredrik Willem Johannes, zv. J. v. den Bos en J. C. de Jong Geertruida Anna, dv. J. H. Horstman en C. M. Rozier Cla- sina, dv. J. Keijzer en M. Bekooij. Overleden: E. Sloos, d., 2 j. J. Koster, m., 34 j F. J. S. van d. Stapvan Gijssel, wed, 84 j. J. Arnoldus. m., 81 j. D. C. van d. Eerden, vr., 70 j. W. Schoo, m., 52 j. J.. W. van 't Wout, z., 8 m. J. Ivrul— Hugentoller, wed.. 93 j. M. Veilbrief, d., 2 j. W. C. J. van d. Burg, d., 23 j. M. G. Semp, z., 4 m. A. F. Biesjotvan Roosmalen, wed., 82 j. A. W. T. Smit, d., 3 m. J. C. der KinderenFaes, wed., 62 j. M. Oskamv. d. Akker, vr., 64 j. A. Bruintjes, Wed. Bruintjes, 82 j. O. T. Tegelaar, d., 2 j. P. de Bruin, m., 70 j. C. H. v. d. Broek, d., 2 j. J. F. L. Schneider, wedr., 69 j. BINNENLAND. CHRISTELIJK SOCIAAL COMIT« TIJDENS DE OLYMP. SPELEN. Evenals in Amsterdam is in Rotter dam opgericht een Christelijk Sociaal Comité tijdens de Olympische Spelen. Vele vreemdelingen zullen ook in Rotterdam komen om de Nenyto, die in nauw verband staat met de Olym pische Spelen, te bezoeken. Vanzelf sprekend zullen dan de havens en de dancings ook veel menschen trekken. Vele jonge meisjes en vrouwen zullen daardoor in moeilijkheden kunnen komen. Om de gevaren, waaraan jon ge menschen gedurende dien tijd blootstaan, te helpen verminderen, heeft het C. S. C. zich voorgesteld lei ding te geven inzake ontspanning, be scherming van vrouwen en meisjes, voorlichting, huisvesting, evangelisa tie, etc. Daarom hebben in deze commissie zitting genomen de leden van de be sturen van verschillende vereenigin- gen ,die reeds jaren in deze richting hebben gewerkt. Het stationswerk van de Union des jeunes filles en van de R.-K. Vereeni- ging is reeds versterkt, het bureau voor Huisvrouwen zal meer opengezet worden, aan verschillende Tehuizen voor Vrouwen zal gevraagd worden om medewerking door eenige vaste plaatsen open te houden vcor logies; de Vereeniging voor Volksonderwijs zal eventueel toezegging van zestig plaatsen kunnen doen, indien zij wil medewerken. Voor dit alles is natuurlijk veel geld noodig en ten bate hiervan worden speciale Rotterdamsehe sluitzegels uitgegeven. Deze worden verkocht in pakjes van 100 stuks a 1 cent per ze gel. Adres voor de sluitzegels is: Wes terstraat 39, Rotterdam. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/a cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tariei Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Binnenland. De algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting in de Eerste Ka mer gesloten. Doodelijk tramongeluk op de Marte laarsgracht te Amsterdam. Dorus Rijkers is overleden. Groote brand te Joure. Buitenland. Een protest van de stad Leuven te gen de legende der iranc-türeurs. Groote brand in Tokio. Zware sneeuwstormen in Polen en Silezië. Het Britsche Lagerhuis verwerpt een voorstel om den kiesgerechtigden leeftijd voor mannen en vrouwen op 25 jaar te bepalen. Nieuwe aardbeving in Bulgarije. DE GEMEENTE EN HET PENSIOEN FONDS. Het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren heeft adhaesie betuigd aan het door het be stuur van de Ver. van Ned. Gemeenten tot den Minister van Financiën gericht adres inzake geldelijke verplichtingen van gemeentebesturen aan het Pen sioenfonds. Voorts is erop aangedrongen een na dere wettelijke voorziening ten aan zien van een eventueel op 1 Juli 1922 bestaand tekort uit te stellen, totdat de wetenschappelijke balans een juis ter inzicht in den financieelen toe stand van net Pensioenfonds heeft kunnen verschaffen. CONFERENTIE VAN DEN GEREF. BOND VAN VER. EN STICHTINGEN VAN BARMHARTIGHEID. Men deelt aan de Stand, mede, dat deze conferentie, die aanvankelijk be paald was op 13 en 14 Juni a.s., op deze data niet kan doorgaan, doch thans is vastgesteld op Woensdag 6 en Donderdag 7 Juni. Allen, die belangstellen in dezen ar beid (en hij is onze belangstelling waard) worden opgewekt deze dagen voor Zeist te reserveeren. Als sprekers zullen optreden: op den avond van den 6en Juni Dr. Blan ken, van Harderwijk, met een voor dracht met lichtbeelden over Sanato ria en tuberculose. Het Zusterkoor van het Chr. Sanatorium voor zenuwlij ders te Zeist, zal eenige liederen zin gen ter afwisseling. Den tweeden conferentiedag zullen 's morgens referaten worden gehou den door Dr. C. J. Honig en Ds. J. H. F. Remme, uit Amsterdam, beide over hetzelfde onderwerp, n.l. de bestrij ding der ziekte. Des middags spreekt Ds. K. J. van den Berg, uit Amersfoort, over: „De wijkverpleging als taak van dj Chris telijke barmhartigheid", terwijl de heer G. A. Aldus, uit Zeist, zal behan delen: „De zorg voor de onvolwaardige arbeidskrachten bij terugkeer in de maatschappij". Daarna zullen de bezoekers in drie groepen zich verdeelend, aan een ex cursie deelnemen naar een der in richtingen van barmhartigheid in de nabijheid van Zeist gelegen. J. SLUIS NZN. f Te Enkhuizen is op 61-jarigen leef tijd overleden de heer J. Sluis Nzn., meie-directeur van Sluis' en Groot's Kon Zaadieelt en Zaadhandel. De heer Sluis was een bekende figuur te Enk huizen. 22 jaar, van 1905 tot 1927. was hij lid van den Raad en van 19131919 wethouder. Hij wa. voorzitter der A.-R. Raadsfractie. Ook diende hij de Geref. Kerk ter plaatse langen tijd als boekhouder. DE i MALVERSATIES TE MEPPEL. Het Tweede Kamerlid, de heer Scha per, heeft aan den minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw ge vraagd: 1. Is de minister bereid een be knopt overzicht te geven van de mal versaties en ongeoorloofde handelin gen en nalatigheden, gepleegd door het dagelijksch bestuur der gemeente Meppel, zooals deze de laatste maan den zijn geconstateerd of wellicht nog te constateeren vallen? 2. Wil de minister hierbij mededee- len, in hoeverre in het bijzonder de burgemeester van al 'deze handelin gen de verantwoordelijkheid of de me deverantwoordelijkheid draagt en of overwogen wordt of art. 60 der Ge meentewet op hem van toepassing is?

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1